WOONKAMER EEN BLOEMENTUIN Drukke receptie van jubilaris Abrahamse Vocaal Kwartet gaf 'n boeiend concert Vrouw op bromfiets verongelukt CHOLERA IN ENGELAND Ierland spoedig lid van E.E.G. Eiei... Pond Zuurkool 0 39 Rookworst WSlM Doperwtjes JMT 79 Hagelslag Puur I.Z9 Gelnaden Gehakt 0 39 Spinazie 0 75 Stadstas X AANLEG GAS BIJNA KLAAR IN LIENDEN Oefengelegen- lieid militairen in Frankrijk Kwaliteit te kust en te keur bij Amstel Groente/ Tomatensoep BEWONDERING Pluim veemarkt ZELFBEHEERSING HOOGTEPUNT Lang én nuttig gesprek in Brussel Schrijf in voor galgetouu WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 ELST I)e wachtmeester 1ste klasse der Rijkspolitie in Eist, de heer J. Abrahamse, herdacht gisteren, temid den van zijn familie, superieuren, colle ga's en kennissen, het feit, dat hij 25 jaar leden in dienst trad bij de Rijks politie. De jubilaris en zijn echtgenote werden dc gehele dag door overladen met geschenken, bloemen en felicita ties. De belangstelling was overweldi gend en hun woonkamer vertoonde ge lijkenis met een bloementuin. Tijdens de receptie aan huis 's och tends, sprak burg. jhr. mr. L. H. N. M. F. Bosch, ridder van Rosenthal waarde rende woorden tot de heer Abrahamse. „Er zullen altijd mensen zijn, die zich uitleven in woorden, maar die in de praktijk weinig te betekenen hebben. Bij u was dat altijd juist andersom. U had er slag van met mensen om te gaan en wist u in elke situatie te ver plaatsen en deze te begrijpen. In de loop der jaren is uw mensenkennis ver rijkt, zodat u in uw omgeving van gro te nut was. Ik spreek dan ook een dankwoord uit voor het werk, dat u in onze gemeente hebt verricht, gesteund door uw wils kracht en rechtschapenheid. Over uw werk bij de politie kan ik dan ook al leen maar tevreden zijn en ik spreek daarom de wens uit, dat er nog vele waardevolle jaren vóór u zullen lig gen!", aldus de burgemeester in zijn toespraak. Vervolgens werd het woord overgedragen aan luitenant Van Hoorn, toegevoegd officier en districtscomman dant der Rijkspolitie in De Bilt, die de heer Abrahamse namens het gehele korps een enveloppe met inhoud over handigde. Ook de heer Van Hoorn sprak zijn tevredenheid uit over de manier, waar op wachtmeester Abrahamse zich van zijn taak heeft gekweten. „Uw werk als verkeersregelaar, het terrein dat mijn persoonlijk zeer aanspreekt, deed u voortreffelijk. Ik kan werkelijk alleen maar lovende woorden tot u spreken en zonder omhaal formuleren, dat u uw taak als politieman steeds prima hebt verstaan". Namens de groep Rhenen dankte op perwachtmeester en groepscommandant Eikenhout, de jubilaris voor de wijze waarop deze zijn werk heeft verricht. „Als wij u in Rhenen nodig hadden, eieren De Duitse kopers beperken hun disposities in kuikens tot het hoogst nodige, wat overigens niet weinig is. Doordat men de marktsitua tie weinig vertrouwt is er weinig be langstelling voor vóórkopen, al bevoor raadt men zich momenteel vooral in het Zuiden zeer ruim, gezien de te ver wachten najaarsfeesten. Afhankelijk van de gewichtsklasse werd bij afla ding in Duitsland DM 2.35-2,73 gereali seerd. De contractprijs voor kuikens is door verschillende slachters verlaagd. De markt voor kippen is in het alge meen niet onvriendelijk. In de week tot 13 sept. werd 4032 ton gevogelte uitge voerd, waarvan 3663 ton kuikens; 230 ton kippen; 68 ton Pekingeenden en 70 ton divers gevogelte. deden wij nooit vergeefs een beroep op u. Verder heb ik grote bewondering voor de wijze, waarop u met onze bui tenlandse gastarbeiders weet om te gaan", aldus memoreerde de her Eiken hout in zijn toespraak. Namens de burgemeester en het ge hele politiepersoneel uit de gemeente Rhenen, bood de heer Eikenhout een tafelaansteker aan, terwijl mevrouw Abrahamse werd bedacht met bloemen en bonbons. Wachtmeester 1ste klasse van de Binding der Rijkspolitie in het district Utrecht, de heer Van der Haar, sloot de rij van sprekers met de woorden, dat hij in de heer Abrahamse altijd een goed collega heeft gezien en dat er tus sen de jubilaris en de anderen altijd zo'n goede verstandhouding heerste. De heer Abrahamse sprak vervolgens een dankwoord en wat zichtbaar ontroerd door de overgrote belangstelling, die zich over de afgelopen weken heeft verspreid. LIENDEN In opdracht van de Mij. tot Streekgasvoorziening te Tiel is men volop begonnen met de aanleg van dienstleidingen naar de woningen in het dorp Lienden. Maandag 28 septem ber zal er druk op de hoofdleiding ko men en zal tegelijkertijd een begin worden gemaakt met de ombouw van toestellen. Op woensdag, 30 september des middags 3 uur zal door burgemees ter J. C. Hoftijzer op verzoek van de directie van het Streekgasbedrijf de eerste fakkel worden ontstoken waar mede de gaslevering in Lienden offi cieel in gebruik wordt gesteld. Binnen twee weken na deze ingebruikstelling zullen vermoedelijk alle percelen aan de hoofdleiding aardgas kunnen betrek ken. Aan de ingebruikstelling wordt een officieel tintje gegeven omdat destijds het Liendense gemeentebestuur de stoot tot oprichting van het Streekgasbedrijf heeft gegeven. AMERONGEN De Zomer avondconcerten in Amerongen zijn weer ten einde. Gisteravond beslo ten het Amsterdams Vocaal Kwar tet n de organist Frits Heil de serie. Zij brachten in de romantisch ver lichte Andries-kerk een zeer afwis selend en boeiend programma. Deze gevarieerdheid deed echter geen al- breuk aan de eenheid. Alhoewel men de muzikale historie vanaf 1514 tot in het heden toe (en soms weer in tegenovergestelde richting) gestalte gaf, was de opbouw niet rommelig en werkte men zeer be wust naar een climax toe; iets wat een concert mag geven. Het Vocaal Kwartet uit Amster dam bestaat uit de beroepsmusici Tanny Wegerif-van de Garde (so praan), Else de Graaff (alt), Gerard de Vos (tenor) en Henk Kroes (bas). Het timbre van hun stemmen past wonderwel bij elkaar, dit werd vooral bereikt door een grote zelfbe heersing en ingetogenheid. Dat werd vooral duidelijk in de beginfase toen men zowel geestelijke als wereldlijke liederen en composi ties ten gehore bracht. Het rustige „O bone Jesu" van Ingegneri werd zeer beheerst gebracht en vormde een prachtige inleiding. Monteverdi was een leerling van hem en de gelukkig talrijke toehoor ders konden kennismaken met zijn prachtig contra-punktische Canzo netta. Heinrich Schütz, nummer vier op het program, heeft weer les ge had van Monteverdi, maar gaf de voor die tijd moderne Italiaanse ma nier van componeren een ietwat „Duits" tintje. Door de keuze van deze stukken liet het kwartet prachtig de ontwik keling zien. Men vervolgde met een zeer speelse volksliedbewerking van Thomas Morley, waarin vooral de soepelheid van de stemmen uit kwam. Van recentere datum waren de composities van de beide Fransen Claude Debussy en Darius Milhaüd. Juist de twee nummers van deze Franse Jood konden ons zeer boeien. Omdat Milhaud zich veel bezig heeft gehouden met de jiddische muziek, kwamen sommige intervallen In ..Chant de la Mort" ons bekend voor. De vier uitvoerenden zullen gedegen studie hebben moeten leveren, om dit prachtige lied zo te brengen. Waren al deze genoemde werken (en ook de niet-genoemde) a capella gebracht, het eind van de avond be tekende een hoogtepunt. Men zong met begeleiding van het orgel o.a. de Motetta brevia „Exurge Domine" van Teller en het Stabat Mater „Virgo virginum praeclara" van Ilaydn. Het motto begint met een altsolo, warm en gloedvol gebracht door Else dc Graaff. Haar volume was precies toereikend, al deed het iets te hard geregistreerde orgel er wat afbreuk aan. Bij Haydn speelde Frits Heil zo licht en soepel mogelijk, wat op een orgel als in Amerongen een prestatie is. Met het bekende en altijd weer schitterende „Rejoice in the Lord al- way" besloot het kwartet zijn optre de në Misschien kwam het door het en thousiasme van Heil dat het orgel af en toe te vlug van stapel liep, maar als men bedenkt dat de organist als vervanger optrad, is het toch een bewonderenswaardige zaak. Trouwens, deze bespeler van de radio-kerk te Bloemendaal heeft de ze avond meer mooie dingen gedaan. Zijn Toccata en Canzona, beide van Frescobaldi kregen een weldadig mild aandoende registratie. Gelukkig dat Frits Heil het aandurft eens wat scherpe tongwerken weg te laten. De manier waarop de muziek werd vertolkt was karaktervol, misschien met een romantische inslag, maar in ieder geval rijp en doordacht. Het zelfde geldt bij de Partita van Böhm. Een schitterende registratie, helder en toch niet schreeuwerig. Misschien is mijn kritiek op de vorige organist nu duidelijker ge worden voor de organisatoren. Wat Frits Heil deed was losser, geïnspl- reerder. De hele sfeer van dit laatste concert ademde rust, een natuurlijk heid en vanzelfsprekendheid. Hoe wel een applaus aan 't eind best had gekund. Of mag dié vanzelfspre kendheid niet doorgaan vanwege het kerkgebouw? We waren toch bezig met een zomeravondconcert? JAN HESSELS MULDER KERK-AVEZAATH Gistermor gen is mevrouw D. Domensino-Vis ser (43) uit Tiel bij het oversteken van de provinciale weg ter hoogte van Kerk-Avezaath dodelijk veron gelukt. Ze reed met haar bromfiets midden op de weg toen ze aangere den werd door de automobilist O. uit Ravenswaay. Ze was op slag dood. Mevrouw Domensino kwam uit de Lutterveldweg en was op weg naar haar ouders, die in Kapel-Avezaath wonen. LONDEN In Groot-Brittannië is het eerste geval van cholera sinds 60 jaar geconstateerd, aldus heeft het mi nisterie van Volksgezondheid dinsdag avond laat bekendgemaakt. Het slachtoffer is een 57 jaar oude man, die tien dagen geleden van een vakantie in Tunesië naar Wales terug keerde. Volgens het ministerie is het besmettingsgevaar uiterst klein, maar niettemin is hij geïsoleerd. Er bestaan in de handel een groot aantal soorten of fabrikaten van volledige bloemenmest"Overeen komstig de wettelijke voorschrif ten" moet op de verpakking van deze bloemenmest het percentage van stikstof, fosforzuur en kali wor den vermeld. Dit laatste is inder daad niet overbodig, want er was een tijd, waarin op geweldige wijze werd gezwendeld met bloemenmest voor kamerplanten. Ik herinner me nog hoe voor jaren terug vensters langs de deur jengelden met een tas vol zogenaamde tabletjes bloe menmest tegen spotprijs. 6 pak jes bloemenmest met 6 ansicht kaarten cadeau! Het kon niet op! Ingrijpen van de wetgever werd noodzakelijk en er werd ingegre pen. Bij de toediening van bloemen mest raadplege men de gebruiks aanwijzing, die gewoonlijk op de verpakking staat aangegeven. Het licht is voor onze kamerplanten een zeer betekenisvolle factor. Som mige planten vragen veel licht, an dere kunnen met wat minder licht toe, doch zonder het licht der na tuur kan geen enkele kamerplant het stellen. Het herhaaldelijk verplaatsen van een kamerplant kan ten opzichte van het licht soms minder wense lijk zijn. Sommige planten reageren zelfs zeer sterk op dergelijke ver plaatsingen en het mislukken van de bloei kan er het gevolg van wor den, hetzij dat de bloemknoppen af vallen of soortgelijke verschijnse len. Dit geldt bijv. voor Camelia's en Lid-cactussen. Er zijn ook geval len, waarin het noodzakelijk is om een bepaalde plant ietwat te ver plaatsen. Iedere plant bezit de neiging om naar het licht toe te groeien. Er zijn planten, die deze neiging in zeer sterke mate bezitten, andere weer in minder sterke mate. Indien en plant gedurende zekere tijd voort durend naar het licht is toege groeid, dan is het nuttig om deze eens om te draaien, om aldus te verhinderen dat ze scheef gaat wor den. Een belangrijk vraagstuk is tevens de kamertemperatuur. Sommige plan ten bezitten ten aanzien van de temperatuur een zeer groot aanpas singsvermogen zowel in een koele, onverwarmde vorstvrije omgeving als in verwarmde kamers, bijv. Ster van Bethlehem, Varens, Tra- descantia. Azalia japonica, Aspedis- tra etc. In mijn wekelijks praat jegeef ik bij de diverse kamer planten ook wel raad betreffende de temperatuur. Een daling van de kamertemperatuur tot het vriespunt is voor kamer planten noodlottig, ze gaan dan on herroepelijk dood. Soms wil het nog wel gelukken om een sterke kamer plant, die aan het vriespunt is blootgesteld weer op te knappen. Wanneer dat mocht gebeuren, breng dan zo'n plant niet direct in een verwarmd vertrek, maar zet haar dan koel en vorstvrij. Besproei de plant dan subiet met wa ter, dat ijskoud is en slechts enkele graden boven het vriespunt is. Laat de plant hierna in dat koele vertrek voorlopig nog staan. Het wil dan soms wel lukken, dat de plant zich herstelt. Vaak kan men licht bevro ren planten van sterke Palmen, As- pedistra's etc. op dergelijke wijze nog eens redden. Groen blijvende heesters kunnen evenals Coniferen nog heel goed verplant of aangeplant worden in deze maand. Tracht zoveel moge lijk kluit aan te houden. Na het planten is flink aangieten noodzake lijk, vooral in een droge herfst. We kunnen nu nog Fuchsia's stekken. Neem stekken van ongeveer een centimeter of acht lang. Van onde ren een paar bladeren afsnijden, terwijl het onderste paar bladen niet aan de stek mag blijven zitten. Van Fuchsia's kan men zonder be zwaar de kopstekjes nemen, doch de bloemen en knopjes moeten uit de stekjes gehaald worden. Ze be- wortelen gemakkelijk in een potje met zandige aarde en het gaat ook heel goed op een flesje water, dat dan in de volle zon moet staan voor een raam Tomaten rijpen nu niet erg meer, of we zouden zonnig weer mee moeten hebben. Is het zonnig weer, dan is het beter om hier en daar wat bladeren af te snijden, opdat de vruchten wat meer van het steeds schaarser wor dende zonnetje kunnen profiteren. Antwoord aan mevrouw K. v. d. M: U ziet, zonder nadere aanduidimg als naam en plaats, brengt de post mij uw schrijven toch wel in bezit. Dat u vorig jaar zo'n pech heeft gehad met hyacintenbollen op gla zen water, is te wijten aan een ver keerde behandelingTen eerste moet ik u zeggen, dat niet iedere hyacintenbol geschikt iso m op wa ter in bloei te getrokken te worden. Men moet daartoe bollen kopen, welke daarvoor speciaal geschikt zijn. Daarbij mag de afstand tussen bol en water nooit zo groot zijn zoals u dat hebt gedaan. Die af stand is veel te groot geweest, geen wonder dat de bollen steeds bleven schimmelen en verloren gingen. Onthoud goed: de afstand tussen de oppervlakte van het water en de bol mag hoogstens 1 ll/2 milime- ter zijn. Dus het water moet bijna de bol raken, echter net niet. Daar na zet u de glazen met. met bollen op een donkere plek, hetzij in een droge kelder, een kast of een soort gelijke donkere plaats. U schrijft, dat u het ,,Tuinbouwhoekje' steeds met grote belangstelling leest, neem dan goede nota ven één van de volgende artikelen waarin ik het thema Bolgewassen in de huiska mer", uitvoerig zal bespreken. E. .7. Grijsen Rhenen BRUSSEL Het eerst officiële on derhandel ingsgesprek dat de zes EEG-landen en Ierland maandag met elkaar gehad hebben (dinsdag komen de Denen en de Noren aan de beurt) heeft tegen de verwachting in vrij lang geduurd, maar is goed verlopen. Staats secretaris De Koster (Buitenlandse Za ken) karakteriseerde het na afloop als volgt: de problematiek die de Zes en Ierland samen hebben op te lossen zal deze toetredingsonderhandelingen zeker DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Jansen (KVP) en Koudijs (WD) willen van minister Den Toom (defen sie) weten hoe de Nederlandse regering staat tegenover de mogelijkheid in Frankrijk andere oefenterreinen behal ve dat bij La Courtine te gebruiken. Zij vragen of het juist is dat door de Franse regering is toegezegd dat een aanvraag van Nederland voor het ge bruik van oefenterrein met de grootste welwillendheid zal worden bezien. Zij willen verder weten of Nederland inderdaad voor 8 september van dit jaar nog geen aanvrage had ingediend, terwijl andere landen dit wel hadden gedaan. N AARDEN Dinsdagmiddag heeft in de Bussumse Kapelstraat, een van de winkelstraten in het cen trum van Bussum een compleet ge vecht met eieren gewoed. Aanleiding tot het geval was de dreigende uit zetting van een winkelier uit het door hem gehuurde pand. De man had e enpreces gevoerd, dit verloren en dinsdagmiddag zou de deurwaar der komen om hem met zijn hele winkelvoorraad (plastix artikelen) op straat te zetten. Als tegenmaatregel had de man dinsdagmorgen ongeveer 7000 eieren aangevoerd en bekendgemaakt dat hij om twee uur, (het tijdstip waar op de deurwaarder werd verwacht) gratis zou uitdelen. Er ontstond een stormloop en velen gingen met enige tientallen eieren naar huis. Anderen gebruikten de eieren echter om de gevel van het pand te bekogelen zo dat deze weldra van onder tot boven onder de eierstruif zat. Ook bekogel de men op straat elkaar met eieren, waarbij vooral opgeschoten jongelui zich niet onbetuigd lieten. Het ge heel werd een enorm vieze boel, die in het centrum van Bussum veel be langstelling trok. niet doen stranden. De Ieren hebben maandag in het Brusselse Charlemagnegebouw duide lijk gemaakt dat ze in wezen weinig moeilijkheden hebben (in tegenstelling tot Engeland willen ze bijvoorbeeld best eenzelfde overgangsperiode voor industrieprodukten en landbouwpro- dukten) maar dat er toch wel enkele zijn. Een ervan betreft hun nog jonge industrie die ze graag willen laten op bloeien door er tot ver na de overgangs periode (wel tot 1990) nog bepaalde stimuleringsmaatregelen voor te laten gelden. dat geldt dan speciaal voor bepaalde branches waarvan ze auto- en moto renmontage als voorbeeld noemden. Ook bleek tijdens het gesprek van maandag dat de Ieren bevreesd zijn voor dumping op hun markt tijdens de overgangsperiode uit derde landen of uit de EEG. Ze vinden dat het EEG- verdrag daartegen onvoldoende waar borgen biedt. Waar de Ieren maandag ook de na druk op gelegd hebben is dat ze nu al een soort douane-unie hebben met de Britten en dat ze een zekere vreet koesteren voor de mogelijkheid dat tij dens de overgangsperiode er in het handelsverkeer met Engeland weer be paalde belemmeringen zullen optreden, bijvoorbeeld in de vorm van kwantita tieve restricties. De Ieren hebben dt EEG verder ook aanpassing van be paalde sanitaire maatregelen gevraagd en dat hangt samen met het feit dat ze in de loop van de tijd in hun land veel veeziektes hebben kunnen onderdruk ken. Voordat de Zes zich met de Ieren aan tafel zetten hadden ze eerst een onder ling gesprek waarbij een tegenstelling aan de das trad die samenhangt met het gemeenschappelijk visserijbeleid. Bekend is dat de kandidaat- leden niet erg blij zijn met het feit dat de Zes op het punt staan (per 1 november) hun visserijbeleid definitief te maken. De kandidaten die grote belangen hebben bij de visserij hadden een minder haas tig optreden van de EEG op dit stuk meer gewaardeerd. Nederland toonde tijdens de bijeenkomst van de Zes wel begrip voor die redenering, maar Frankrijk wilde een voltooiing van het visserijbeleid, onderhandelingen of niet. De Zes zijn het tenslotte eens geworden over een tekst die er op neerkomt dat ze toch met aandacht kennis zullen ne men van opmerkingen van kandidaat leden over dit beleid. PRETORIA In de Zuidafrikaan- se staatscourant worden de touwfa- brieken er aan herinnerd, dat de in schrijving op galgetouw op 28 sep tember sluit. In geen land ter wereld worden zoveel executies aan de galg vol trokken als in Zuid-Afrika. Centra's Prijsbewijzen: Vezet. pak 500 gram 9 Unox Keurpak, 250 gram 9 Frisco fijn, per Vï blik 9 9 now iijii, 71 wi.r> Brillant, familiepak 500 gram oer 100 aram 9 per 100 gram uiHIe diepvries, pak 600 gram 9 Aanbiedingen geldig t/m 26 september, uitverkocht voorbehouden. oentra per post van ijzersterk jusip. Een heerlijke tas bij het winkelen. Uw prijs: 1 Centra spaarkaart f 9,50 Bestelnummer: C 5030 /^MSTÈï\¥petglazen Een aardige verrassing van Amstel. Tijdelijk twee voetglazen voor f 1,35. Bij aankoop yan 4 turoflessen of 6 flesjes Amstel bier. per zakje 67 B O U WiTiE GT UTÜ E-S gezondheid uit 5 granen, dusbéter voor uw kind.

De Vallei | 1970 | | pagina 13