Nederlands hockeyteam in kwartfinale tegen Polen SPARTA'S HARTEWENS IN VERVULLING IJslandse amateurs hebben geen hoop op succes Zwitserland heeft kans nog m eigen hand Volleybalteams leden nederlaag Hartman blijft vertrouwen in zijn vernieuwd ADO v h A. W. Grotenhuis Zn. Bankwerker-Plaatbewerker Hulpmonteurs Europa Cup Prof. Euwe president van FIDE mi ECHTE AMATEURS Post weer in de aan val N.V. WARMTETECHNISCH BUREAU LOT UIT LOTERIJ Merckx wil alleen Belgen in zijn ploeg Osim gaat naar Straatsburg Bob Hewitt k.o. geslagen Schaakremises tegen Polen Internationale WK) shows Twintig internationale Yo-Yo kampïoenei uit Japan, Mexico, Argentinië en Bolivia trekken tien weken lang kris-kras door Nederland en geven overal sprankelende Yo-Yo demonstraties. Yb-K) wedstrijden met mooie prijzen Let op de aankondigingen bij je Coca-Cola-winkelier. Binnenkort komen ze ook bij jou in de buurt. En dan gaat het beginnen. Zorg dat jij óók een Yo-Yo hebt, doe mee aan de wedstrijden en win prachtige prijzen. Kijk uit naar deWVb film op deTV-reclame Doe mee! Doe mee! Doe mee! WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 sport BRUSSEL De voorwedstrijden van het toernooi 0111 de Europese beker hockey te Brussel zijn vrijwel achter de rug. Er rest nog een staartje: de beslis singswedstrijd Zwitserland-Finland, welke bepalend is voor de tweede plaats in groep D, die toegang geeft tot de kwartfinales. Zwitserland zou in zijn laatste wedstrijd, die van dinsdag tegen de Belgen, de kwart-finales al hebben bereikt, als het niet had verloren. Maar zelfs het ene gouden winstpunt van een gelijk spel was niet voor de Zwitsers weggelegd. De Belgen lieten er geen twijfel over bestaan, wie de sterkste was. Bij de rust had België al een voorsprong van 20 door doelpunten van Miserque (strafbal) en Dupont. In de tweede helft bepaalde Morau.v de eindstand op 3—0. De Zwitsers hadden zich nauwelijks kansen weten te scheppen en hebben tijdens hun duel niet België in het geheel geen uitzicht gehad op een plaats in de kwartfinale nadat Finland al eerder Hongarije had verslagen. Zwitserland heeft echter de kans nog in eigen hand. Daarvoor dient dan wel Finland te worden verslagen. De eerste ontmoeting tussen beide landen, maan dag gespeeld, eindigde in een gelijkspel zonder doelpunten. De overige kwart finalisten zijn bekend. Door de overwinning met 10 op Ierland eindigde Frankrijk op de eerste plaats in groep C, daarbij Spanje voor bij strevend. Frankrijk zal in de kwart-finales de winnaar van de wed strijd Zwitserland-Finland ontmoeten, waarmee de Fransen een grote kans hebben om bij de laatste vier te komen. En dat geeft weer de garantie voor deelneming aan het toernooi om de we reldbeker te Lahore. De overige dire wedstrijden uit de kwart-finales zijn West-Duitsland, Engeland, Neder land-Polen, die reeds maandag vast stonden, en Spanje-België. De kwart-finales worden donderdag middag gespeeld, Frankrijk en België spelen na elkaar op het hoofdveld van het Heinzelcomplex, West-Duitsland en ROTERDAM Als Sparta van avond in het toernooi om de Runners Up Cup in het stadion Feijenoord aan treedt tegen het IJslandse IA Akranes, dan is na vier jaar een hartewens van de Rotterdammers in vervulling ge gaan. Al die tijd immers snakte het elftal, met ADO nu lijstaanvoerder in de eredivisie, naar internationaal con tact. Levend in de schaduw van het roem rijke Feijenoord is er voor Sparta ein delijk de kans om zich los te rukken uit een enkele jaren durend isolement, waar voor de Kasteelbewoners geen ontkomen aan leek. I. A. Akranes, bekerhouder van IJs land, lijkt voor de Rotterdammers geen onoverkomelijk struikelblok op de weg naar het internationale voetbalverkeer, want IJsland kent slechts amateurs. Oefenmeester Georg Kessler van Sparta wil daar niet van weten. „In het voetbal anno 1970", zo zegt hij, „is geen tegenstander te onderschatten. Ook IJs land gaat op voetbalgebied vooruit". In hotel Van Walsum in Rotterdam is van een vooruitgang op voetbalgebied in IJsland niets te merken. Het elftal van Akranes heeft er rustig zijn intrek genomen, maakt uitstapjes en bekom mert zich nauwelijks om de komende wedstrijd. Trainer Rikharour Jonsson, in het dagelijks leven een hardwerkende huis schilder, heeft ter informatie slechts de ranglijst bekeken. Hij komt dan tot de volgende conclusie: „Sparta is voor mij even sterk als Feijenoord. Anders sta je ln Nederland niet bovenaan". Zijn echte amateurgedachten worden pas scherp afgelijnd als hij bij een vraag over de training tot de volgende uitspraak komt. „Ik heb niet de indruk, dat mijn spelers zin hebben om nog te gaan trainen. En daar moet je tenslotte rekening mee houden. Wij gaan alleen het licht in het stadion bekijken. Dan gaan we slapen en wandelen. Misschien wordt er vandaag nog even tegen een balletje aan getrapt, maar dat moeten de jongens zelf maar beslissen". Jonsson, geen onbekende voor Kess ler, die hij ontmoette tijdens een cursus In Berlijn, heeft desondanks toch wel vertrouwen in de afloop. „Wij zullen niet winnen en rekenen ook niet op de volgende ronde. Maar wel weet ik, dat mijn spelers, die niet gebonden zijn aan de straffe discipline van het betaalde voetbal, iets kunnen presteren". In de gelederen van het elftal van IA Akranes zit een speler, die reeds met het Nederlandse voetbal werd gecon fronteerd. Eyleifur Hafsteinsson maakte vorig seizoen nog deel uit van het elftal van KR Reykjavik, dat vorig seizoen door Feijenoord uit de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen werd geveegd. Die confrontatie heeft veel indruk op hem gemaakt. Rustig trekkend aan een sigaar zegt hij: „Na hetgeen ik vorig jaar heb meegemaakt, zijn wij hier kansloos. Wij zijn in staat om hard te Nederland komen in deze volgorde op een van de bijvelden aan de beurt. De wedstrijden voor de zaterdag te spelen halve-eindwedstrijden zijn winnaar Nederland- Polen tegen winnaar Span je-België en winnaar West-Duits- land-Engeland tegen winnaar Frank- rijk-Zwitserland/Finland. In de groep van Nederland werden dinsdag nog twee restanten opgeruimd. Engeland versloeg Denemarkem met 20 en heeft in zijn groep alleen twee punten moeten afstaan aan Nederland. Oostenrijk dwong de Russen, die aan vankelijk een voorsprong hadden van 10, een gelijk spel af. Door een beter doelgemiddelde in de groep eindigde Oostenrijk op de derde plaats, voor Rusland. SOFIA Het Nederlandse dames volleybalteam heeft in het toernooi om het wereldkampioenschap in Sofia zijn eerste wedstrijd verloren. Mexico won het duel met 3-0 en als setstanden 15-7 16-14 15-10. Nederland begon voortreffelijk. Met gevarieerd aanvalsspel werd een voor sprong van 5-0 opgebouwd, maar daar na was het woord vrijwel uitsluitend aan de Mexicaanse dames, die via 14-6 de eerste set met 15-7 veroverden. In MöNCHENGLADBACH -- De West- duitse voetbalkampioen Borussia Mönchengladbach heeft zich dinsdag avond op eigen terrein als eerste ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen. De Westduitsers versloe gen Epa Larnax (Cyprus) met 100 bij een ruststand van 50. De eerste wed strijd (60 voor Borussia) werd vorige week in Augsburg gespeeld. De doel punten in de wedstrijd van dinsdag werden gemaakt door Laumen (2), Net- zer, Wimmer, Küppel (2), Dietrich, Sie- lof (strafschop), Vogts en Heynckes. Er waren 15.000 toeschouwers. Scheids rechter was de Tsjech Smejkal. FC Zürich heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het Europese be kertoernooi van de bekerwinnaars. Zürich won dinsdagavond in Sankt Gallen de tweede wedstrijd tegen de IJslandse vertegenwoordiger Akureyri met 70 na een ruststand van 40. FC Zürich had vorige week de eerste wed strijd op eigen veld met 71 gewonnen. Naar deze tweede wedstrijd in Zwitser land kwamen slechts 2000 toeschouwers kijken. SIEGEN Prof. dr. Max Euwe (69) is tijdens het congres in Siegen met algemene stemmen gekozen tot presi dent van de Wereld Schaakbond (EI- DE). De aftredende president Folke Ro- gard uit Zweden werd benoemd tot erepresident. De benoeming van de heer Euwe, die van 1935 tot 1937 wereldkampioen was, houdt in dat het bestuursapparaat van de FIDE naar Nederland komt. George Kessler in zijn laatste voor bespreking: ,,niet onderschatten!" werken, maar de Nederlanders weten wat voetbal is. Zover zijn wij nog lang niet". LONDEN Peter Post (37) die na een zware operatie een half jaar gele den in Berlijn voor het eerst weer op een winterbaan uitkomt, is samen met zijn Belgische partner Patric Sercy he vig in de slag om ook de zesdaagse van Londen te winnen. Na vier dagen zijn er nog twee kop pels in dezelfde ronde, waarvan Tony Gowland (Eng.) en Sigi Renz (W-D.) een puntenvoorsprong hebben op paar nummer twee: Post/Sercu. De Westduitser Rudi Altig en de Brit Hugh Porter bezetten de derde plaats met een ronde achterstand. DEN HAAG Realist en scherp denkend full-time manager Eddy Har man van het Haagse ADO is, hoe kan het anders, een tevreden mens. Voetba- elftal ADO immers staat na vijf wed strijden ongeslagen aan de top van de ranglijst. Een kleine terugblik op het voorbije seizoen leert, dat vrijwel het zelfde elftal toen uit zes wedstrijden drie punten wist te verzamelen. Een groot verschil, waarbij een verklaring over het hoe en waarom wel op zijn plaats Ls. Eddy Hartman heeft er een. En een ijzersterke. „Wij schoppen er gewoon meer in dan de anderen", zo zegt hij lachend. Om vervolgens weer als een nuchter manager te concluderen: „we ADVERTENTIE vraagt voor 70 spoedig mogelijk en Geboden wordt zelfstandig en afwisselend werk hoog huurloon extra uitkering aan het eind van het jaar gratis werkkleding reisuren- en reiskostenvergoeding. Hulpmonteurs kunnen een gratis part-time cursus volgen voor opleiding tot centrale ver warmingsmonteur. SollicitatiesMOLENSTRAAT 151 APELDOORN TELEFOON 12191. staan we bovenaan, maar we zijn er nog niet. Afmaken bijvoorbeeld, daar zijn we nog niet aan toe. Echt een te genstander een volledige en ook mo gelijke afstraffing toedienen als de situatie er om vraagt. Daarin zijn we, ondanks de vijf over inningen, nog niet geslaagd." Ontevreden bij zo'n goede start kan niemand zijn, ook ADO's manager niet. En welgevallig dacht hij dan ook terug aan die laatste vijf weken, waarin ADO ook voor hem een openbaring was. Niet onverwachts, want Harman weet evengoed als ieder ander, dat een op elkaar ingespeeld elftal waarin de karakters zich goed aanvoelen tot grote prestaties in staat is. Juist dat karakter is volgens hem dan- ook de basis van de successen. „Voor de start van de competitie zijn de spelers, gewoon hier op het veld, in een trainingskamp geweest en vervol gens een week gaan toeren in Enge land, waar enkele wedstrijden zijn ge speeld. Toen is een sterke band ontstaan tussen de spelers onderling en de trai ner. De vruchten zijn niet achterwege gebleven". Het vraagstuk trainer, ADO, zeven jaar onder leiding van Ernst Happel, heeft er even mee I iworsteld. De aan stelling van de Tsjech Jezek blijkt evenwel een lot uit de loterij te zijn geweest. Hartman: „Jezek zat opgescheept met de erfenis van Happel. Hij wist dat. Was er bij Happel altijd sprake in een ijzeren disicpline. Jezek heeft het eerst geprobeerd via de menselijke weg. Toen hij daarin niet slaagde, heeft hij tijdig het roer omgegooid. Niet dat hij nu niet menselijk is, maar geef een voetballer een pink en hij pakt twee vingers. Dat gaat niet. Jezek heeft zijn taak uitstekend begrepen. Trouwens, was Happel beroemd om zijn tactische gaven, ook Jezep is op dat gebied een sluwe vos en is van alle trucjes op de hoogte. Daarom vooral heeft hij het volledig vertrouwen van zijn spelers gewonnen? Op papier leek ADO overigens aan merkelijk zwakker de competitie te zijn ingegaa. Rechterverdediger Vos vertrok naar PSV, de sterk gegroeide De Puyt vertrok naar Willem II, terwijl de Noor Harald Berg door een enkele breuk voorlopig is uitgeschakeld. Hartman: „Naast het feit dat we Mansfeld een full-profcontract heb ben gegeven, waardoor hij zich nog meer van zijn plicht bewust is en nog meer persoonlijkheid heeft gekregen konden wij Korevaar inzetten op de plaats van Vos. Hij doet dat uitstekend en dan mis je zo'n goede speler niet meer. De aankoop van Couperus is zonder meer een goede geweest. Dat is een man, die een bal bij zich kan houden en die zijn koppie gebruikt. Ook de aankoop van de Noor Hestad is een goede geweest. Naast zijn enorme ijver en wilskracht, kan hij sterk schakelen van verdediging naar aanval!". De toekomst van ADO, dat voorlopig nog altijd niet met geld kan rammelen? Hartman: Met een minder getalen teerd elftal kun je toch ver komen. Als spelers veel over geld praten, dan komen ze aan voetballen vrijwel niet meer toe. Sterk ben je pas als je een elftal op de been weet te brengen dat bij verlies nog kan huilen en bij een overwinning juichen. Dat is karakter. Sparta is ook zo'n club en kan dan ook als bijzonder gevaarlijke outsider aan gemerkt worden. PARIJS De Italiaanse renners, die in dienst zijn van Faemino's wieler ploeg hebben de mededeling ontvangen dat zij naar een andere werkgever moeten uitzien. Kopman Eddi» Merckx heeft name lijk zijn contract bij de Italiaanse firma slechts willen verlengen op voorwaarde dat de formatie uit louter Belgen zou bestaan. Herman van Springel is al gecontrac teerd. de tweede set was het scoreverloop vergelijkbaar, zij het dat de Nederland se dames nu hun voorsprong langer vasthielden. Pas bij 14-14 kwam Mexi co op gelijke hoogte «n weer ging Ne derland door de knieën nadat de voor sprong was verspeeld, 16-14 voor Mexi co. De derde set was veel minder span nend. Mexico was voortdurend aan de goede kant van de score en haalde de derde set, zonder ook maar een moment serieus in gevaar te zijn geweest, bin nen met 15-10. De Nederlandse harenploeg die zijn wedstrijden in Haskovo in Zuid-Oost Bulgarije goed was begonnen met over winningen heeft verleren van Frank rijk. Nederland won de eerste twee sets, maar moest de volgende drie aan Frankrijk afstaan. De setstanden bij Frankrijk Nederland waren 10-15, 10-15, Venezuela en Noord-Korea, 15-12, 15-13 en 7-15. STRAATSBURG De Joegoslavi sche oud-international Yvan Osim, die ook nog korte tijd voor Zwolse Boys heeft gespeeld, is gecontracteerd door RC Straatsburg, dat uitkomt in de hoogste afdeling van het Franse voet bal. LOS ANGELES Bob Hewitt, de 30-jarige Zuidafrikaanse ten nisspeler van Australische origi ne, is in Los Angeles na afloop van een wedstrijd voor het toer nooi om de kampioenschappen van de Zuidwest Pacific, door de 70-jarige toeschouwer Tony Heinsberger neergeslagen. Hij liep een lichte hersenschudding op en is voor enkele dagen ter observatie in het St. Vincent- ziekenhuis opgenomen. Heinsber ger, een kleurrijke figuur in Los Angeles, ergerde zich aan de vele aanmerkingen, die Hewitt maakte op de beslissingen van de lijn rechters in de partij tegen de Mexicaan Joaquin Loyo Mayo. Er ontstond een woordenwisseling tussen Heinsberger en Hewitt, die werd voortgezet na de neder laag van de laatste in de kleed kamer. Op het moment, dat He witt zich omdraaide en wilde weglopen velden twee karate-sla- gen van Heinsberger de tennis speler. Oud-Wimbledonkampioen Roy Emerson leed in de eerste ronde van het toernooi een verrassende nederlaag tegen de onbekende 18-jarige Amerikaanse student James Connors. De Australiër, als vierde geplaatst, verloor met 6-7, 7-6, 4-6. Tom Okker en de Ame rikaan Marty Riessen zegevierden in de eerste ronde heren-dubbel spel met 7-6, 7-6 over de Ameri kanen Ray Barth en Steve Tid- ball. SIEGEN Het Nederlandse schaak team heeft in de zevende ronde van groep B waarin wordt gestreden om d« plaatsen 13 tot 24 in het wereldkam pioenschap met 2—2 gelijkgespeeld te gen Polen. Scholl - Kostro, Ree - Adamski, Langeweg - Schmidt en Zui- derna - Benarski eindigden in remise. De andere uitslagen in deze groep: Columbia - Israël 2 1/2—1 1/2, Mongoli» - Finland 31, Oostenrijk - 31. De uitslagen van de finalegroep A: Tsjechoslowakije - Spanje 3—1, Honga- rijke - Joegoslavië 1 1/2—2 1/2, VS - W. Duitsland 2 1/2—1 J/2, O. Duitsland - Rusland 13, Roemenië - Bulgarije 2 1/2—1 1/2, Argentinië - Canada 2 1/2—1 1/2. Rusland leidt met 17 1/2 pt; 2. Honga- garije, VS en Joegoslavië 16 1/2; 5 Tsjechoslowakije 15 1/2; 6. Argentinië 15 pt ADVERTENTIE .de nieuwe rage: V

De Vallei | 1970 | | pagina 15