Veenendaals dagblad Chinezen pleegden overval in restaurant Buiten Ballonvaarders op oceaan zoek Zwendel met (Surinaamse) rijbewijzen DRQSTE CHOLERA IN ENGELAND Deining om V\ D-verklaring over „Radio Veronica" lekker lui Treffer nachtmode in concern Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Val Gewonden uit Amman Heerhugowaard voert actie tegen komst Spanjaarden nieuw van Zoon voor Ria Bremer Syriërs tot staan gebracht Arabische top mislukt In Amman 10.000 doden AMMAN - Er komt (voorlopig) geen einde aan het bloedvergieten in Jordanië. De leider der Palestijnse op standelingen Jassir Arafat heeft de verzoeningscommissie van de Arabische Liga die naar Amman was gezonden, nu het topoverleg volkomen was mislukt, laten weten, dat hij onder geen beding met koning Hoessein wenst te praten. VERDACHTE GEPAKT Wildvoer 2 TOT STAAN AMERIKA GIJZELAARS VROUW MET LANGE MESSEN BEDREIGD CHOCOLADE CIJFERS J. HIJ WILDE TROUWEN. Politie Tiel biechtvader voor zondaar vol berouw RUSTIG WEER Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad opgericht in 1926. Vallei". tblad^Be Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven oD aanvraag. WOENSDAG 23 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 222 ARAFAT WIJST ELK COMPROMIS AF 9 Er komt ook geen oproep van de Grote Vier aan Syrië om zijn troepen uit Noord-Jordanië terug te trekken. Rusland wil Syrië, dat dit feit ondanks alles hardnekkig blijft ontkennen, niet voor het hoofd stoten. Wel heeft Rusland be loofd zijn invloed in Damascus te zullen gebruiken om de interventie te stoppen. A Aankomst van de eerste ge wonden uit Amman, die het Rode Kruis er in slaagde weg te krijgen, in de Libanese hoofdstad Beiroet. Op een brancard wordt 'n gewonden uit het toestel gedragen. EINDHOVEN Twee jonge Chi nezen hebben dinsdagavond een roof overval gepleegd op het Chinese restaurant Tong Ah in Eindhoven en f 47.800 buitgemaakt. Zij drongen binnen door de keuken deur. Op de bovenverdieping troffen zij de vrouw van de restaurateur, de 30-jarige Woo Chi Ping aan met twee kleine kinderen. Door de vrouw met lange messen te bedreigen legden de Chinezen haar het zwjjgen op. Zy eis ten al het aanwezige geld. maar de vrouw antwoorde dat al het geld zich op de bank bevond. Zij werd daarop aan een stoel vastgebonden. Met een schroevedraaier forceerden de indringers een bureau en namen een geldkistje mee dat zij in een tas stop ten. Daarna verdwenen zij op dezelfde wijze als zij gekomen waren. In het geldkistje bevonden zich 47.800, De vrouw heeft zich, nadat de indrin gers verdwenen waren, van de stoel los kunnen wrikken en alarm geslagen. Zij had geen letsel opgelopen. Daar men vermoedde dat de beide Chinezen per trein Eindhoven hadden verlaten, wer den de treinen naar het noorden van het land door de centraal gealarmeerde politie gecontroleerd. In Den Bosch kon men één Chinees arresteren. Hij is voor confrontatie naar Eindhoven terugge bracht. ï>ood- en zwartwild, maar ook de reeën bezitten evenals houtdui ven en markolven een grote loka le kennis van het revier, en weten precies, waar zich een tafeltje-wel- bereid bevindt. Zodra de herfst avond het hoge en lage hout met zijn krip omfloerst, komt het grof wild op de proppen, al mijdt het overigens een dagbezoek evenmin geheel-en-al. Meestalzijn dit jonge varkens; exemplaren van het zwa re slag verschijnen vooral in on rustig gebied zelden voor de schemering en wordt het nog wat donkerder, dan kunnen ze als gro teske sagendieren in het licht der koplampen opdoemen. Rijdend over een stille najaarslaan, beiderzijds geflankeerd door Amerikaanse en zomereiken, kunnen wij zo'n foera- gerend roedel onderscheiden aan de lage stand der fosforescerende ogen, die bij herten en reeën duide lijk hoger staan. Alle drie zijn ver zot op eikels en de wildmeester wrijft zich tevreden in de handen, want de dieren kunnen een eind de winter doorkomen met die ge zonde kost. Deze vruchten zijn n.l. van uitstekend gehalte, want ze be zitten 40 procent zetmeel, d.w.z. 6 procent méér dan kastanjes en tevens meer dan hooi zelfs van goede kwaliteit doch dit bevat een hoger percentage aan eiwit en kalk. Behalve wanneer we in het echt-hoogwaardige krachtvoer ko men. als bonen, lapinen, erwten, haver, aardappelpulp, moutkiemen, maïs, rogge, kokos- en lijnkoek, blijven de eikels bovenaan; omdat ze bovendien niets kosten en nau welijks enig ander doel dienen, moeten we dubbel en dwars te vreden zijn met zulke gulle gaven van het bos, speciaal in een tijd, dat er zo weinig gangen meer op het menu staan. Wildweiden en -akkers raakten afgelaveid en het voer van de Boerenbond is duur. Hoor ik daarom de gave eikels in ploffend staccoto neerdalen of knappen onder de fietsbanden, dan weet ik, dat moeder Natuur weer plezierig voor haar kinderen heeft gezorgd. 23-9-'70 A. B. WIGMAN Het enige resultaat van het volkomen mislukte overleg in Cairo, waar buiten Egypte, Libië en Soedan niemand van de Arabische leiders verscheen, is dal een delegatie naar Amman is gestuurd die zal pogen koning Hoessein en Ara fat, alsnog te bewegen naar Cairo te komen voor overleg. Vooralsnog is daar geen kijk op. Ondertussen gaat de strijd in Jorda nië, die volgens de laatste schatting in Amman alleen al 10.000 doden heeft ge kost, onverminderd voort. In de hoofdstad is de strijd opnieuw opgelaaid, toen guerrillastrijders van het opgeheven uitgaansverbod profi teerden om zich opnieuw te groeperen. Jordaanse pantsertroepen en zware ar tillerie schieten vooral op de wijk Dzje- bel Hoessein en op de verzetshaarden in de Palestijnse vluchtelingenkampen. De toestand van de burgerbevolking begint wanhopig te worden. De slacht offers van de oorlog blijven onver zorgd en er heerst hongersnood. Hulp verlening is vrijwel onmogelijk, omdat het vliegveld van Amman bijna niet te bereiken is. Vier leiders van het Palestijnse ver zet zijn in handen van Hoessein geval len. Op het hoofd van het „Bevrijdings front" dr. George Habasj is een prijs gesteld van 50.000 gulden. In Noord-Jordanië zijn volgens de laatste berichten, de Syriërs bij hun opmars tot staan gebracht door Jor daanse tanks en vliegtuigen, die zeer actief waren. De gevechten zijn uiterst verbitterd, sinds bijna alle Palestijnen zich tegen koning Hoessein gekeerd hebben. Be trouwbare gegevens ontbreken, sinds Radio-Amman door een veel krachtiger (Syrische?) zender wordt gestoord. Jas sir Arafat beweerde voor de radio van de palestjjnen in Damascus, dat er in Amman 20.000 doden zijn bij de gevech ten en dat de Palestjjnen door de Jor- daniërs worden „afgeslacht" en dat hy niet wilde praten met koning Hoessein, „omdat een zee van bloed ons scheidt". Hij riep de Arabische leiders op, naar Amman te komen. Verder zei hij, „dat een Amerikaans ingrijpen in de Jordaanse kwestie, nog maar een kwestie van uren was". Ook de Syrische minister van Buiten landse Zaken legde een dergelijke ver klaring af. Amerika heeft op de beschuldigingen geantwoord, dat men alleen paraat is om ingeval de Amerikaanse burgers worden bedreigd, in te grijpen. De 18 Amerikaanse vliegtuigen, die uit de States op de Turkse luchtmachtbasis Incirlik bij Adana zijn geland, en die twee bataljons luchtlandingstroepen zouden bevatten, zouden op een norma le routinevlucht van de NAVO zijn. De Amerikaanse senator Gordon Al- lot verklaarde, dat president Nixon in het geheel niet van plan is zich in de oorlog te mengen. Niet alleen zou dit in de Arabische wereld grote nog onver moede weerstanden wekken, maar ook zou Hoessein dan voortdurend moeten vertrouwen op Westerse steun bjj het behouden van zijn troon. Engeland heeft de nog overgebleven burgers in Amman gewaarschuwd, dat hun evacuatie vandaag of morgen zal volgen, via Beiroet en Cyprus. Vrouwen en kinderen gaan het eerst. Israël heeft de paraatheid van zijn troepen wel versterkt en grote onder delen gemobiliseerd. Dit geldt voor het onverhoopte feit, dat de Syriërs in de Jordaanse vallei zouden afdalen, iets wat Israël onder geen beding kan dul den. Er zouden 90.000 man zijn opge roepen. Er vechten in Jordanië 200 van de 350 Syrische tanks van Russische makelij. Dit vormt een ernstiger be dreiging voor Israël. Sinds gisteren is ook nog geen nieuws over de ontvoerde gijzelaars vernomen. Het Volksfront maakte gisteren be kend, dat het deze als krijgsgevangenen zou beschouwen. Officieel moet het Ro de Kruis dan toegang tot hen hebben, maar niemand schijnt te weten, waar zij zich bevinden. De Egyptische minister Heikal, die Arafat had gesproken zei, dat zij mis schien in het vluchtelingenkamp Wah- dat nabij Amman zouden vertoeven. Dit kamp is zwaar beschoten door de Jordaanse artellerie, waarbij 7000 do den zouden zijn gevallen. De 150 buitenlandse journalisten, die opgesloten zitten in het Hotel Intercon tinental in Amman, maken het volgens het Rode Kruis goed. Een Zweedse ca meraman die gewond was, is via Bei roet op weg naar huis. De paus heeft alle betrokken leiders een telegram gezonden waarin hij smeekt een einde aan het bloedvergie ten te maken. Vanmorgen meldde radio-Amman, dat koning Hoessein en Aboe jad, een van de gevangengenomen leiders van El Fatah, een akkoord hadden bereikt, waarin met geen woord over Arafat werd gerept. Men hecht aan dit bericht weinig waarde. Hoessein zei ook nog tot een compromis bereid te zijn, mits de Palestijnen zich uit de steden terug trekken. HEERHUGOWAARD In Heerhu- gowaard is een actiegroep opgericht die zich ten doel stelt de bouw van een hotel voor 500 Spaanse werknemers van de Hoogovens, waarvoor de ge meenteraad onlangs een plan heeft aanvaard, tegen te gaan. De actiegroep, die zich „verontrusten Spanjaardenhotel" noemt meent dat de gemeente niet voldoende garanties kan geven voor zowel de sociale als de re creatieve opvang van de arbeiders bin nen Heerhugowaard. In het programma van de groep wordt aangekondigd dat politieke partijen zullen worden bena derd, en dat een bezwaarschrift aan Gedeputeerde Staten zal worden ge richt UTRECHT Een grote zwendel met valse Surinaamse rijbewijzen is in een gezamenlijke actie van de politiekorpsen van Amsterdam. UtTecht. Den Haag en Rotterdam tot klaarheid gebracht. Tientallen Surinamers in ons land z\jn in het bezit gekomen van een Nederlands rybewijs dóór inwisseling van een vals Surinaams rybewys, dat ze voor honderden guldens hadden gekocht van een oud-politieman, om op die manier geen rij examen te hoeven afleggen. De valse Surinaamse rijbewijzen wisselden ze om voor een Nederlands bij de provinciale griffies in Noord- en Zuid-Holland. In elk van de vier steden heeft de politie drie Surinamers aangehouden die een vals rijbewijs op de griffie had den aangeboden. Onder de arrestanten is ook de oud-politieman, de 32-jarige D., die de laatste maanden in Utrecht werkte als kantoorbediende. In Para maribo werkte hij op de afdeling voor het uitgeven van rijbewijzen. Toen hij naar Nederland vertrok nam hij een stapel rijbewijzen mee, alsmede een stempel van de procureur-generaal. Diens handtekening bootste hij hier na. Voor veel geld het gaat om bedra gen tussen de vijfhonderd en achthon derd gulden bracht hij de valse be wijzen in de Surinaamse gemeenschap in ons land aan de man. Wanneer een Surinamer permanent in ons land verblijft moet hij zijn rij bewijs op de griffie omwisselen voor een Nederlands. De Surinamers kochten liever voor veel geld een rijbewijs dan dat zij les namen en examen deden. Velen van hen waren vooral bang voor het theore- NEW YORK Schepen en vliegtui gen hebben gisteren op de Atlantische Oceaan vergeefs gezocht naar drie bal lonvaarders. De Engelse ingenieur Malcolm Brigh ton (32). de Amerikaanse zakenman Rod Anderson (32) en diens vrouw, de actrice Pamela Brown (28) moeten er- gen ten zuidoosten van New Foundland op het water zijn geland. Zij waren zondag vertrokken uit New York in een poging om als eersten de Atlantische Oceaan per luchtballon over te steken. Tot gisternacht verliep de tocht uit stekend. Toen de ballon zich op onge veer zevenhonderd kilometer ten zuid oosten van New Foundland bevond, meldde Brighton dat hij snel hoogte verloor en dat een landing op het water aanstaande was. Het zoeken naar de avonturiers wordt volgens de Amerikaanse lucht macht zeer bemoeilijkt doordat drie verschillende posities zijn gerappor teerd. Bovendien is de zee in het be wuste gebied ruw en bedraagt het zicht minder dan tweehonderd meter. De gondel van de ballon is gemaakt van onzinkbaar materiaal. Er is voorlo pig voldoende eten en drinken aan ADVERTENTIE boord. Geen enkel kuststation heeft ech ter na de landing radioseinen opgevan gen. LONDEN In Groot-Brittannlë is het eerste geval van cholera sinds 60 jaar geconstateerd, aldus heeft het mi nisterie van Volksgezondheid dinsdag avond laat bekendgemaakt. Het slachtoffer ls een 57 jaar oude man, die tien dagen geleden van een vakantie in Tunesië naar Wales terug keerde. Volgens het ministerie is het besmettingsgevaar uiterst klein, maar niettemin is hij geïsoleerd. HILVERSUM Ria Bremer, presentatrice van Stuif-es-in" en AVRÓ's Televizier lis trotse moeder van Marco. De babij, die bijna acht pond weegt, is 3 dagen geleder., geboren in het Diacones senhuis. tische gedeelte van het rij-examen. Vo rig jaar al is de zaak aan het rollen gebracht. De Amsterdamse politie hield een Surinamer aan die geen rijbewijs had. Twee weken later hield de politie dezelfde man aan. Nu kon hij de agen ten wel een rijbewijs laten zien. Een tijdrovende correspondentie met Para maribo leerde dat er in Suriname voor de man nooit een rijbewijs was afge geven. Korpschef Pijl van het Tielse po litiebureau werd gisteren telefo nisch geconfronteerd met een man die, zoals hij zei, schoon schip wil de maken". De korpschef stemde daar natuurlijk mee in en hij wachtte benieuwd af wat voor een verklaring de man zou afleggen. Zijn wachten werd niet direct be loond want blijkbaar was de moed de berouwvolle zondaar in de schoenen gezonken. Even later belde hij weer op. Hij zat in een dicht-bijzijnd café. Verder kwam hij voorlopig niet. Er ging toen een rechercheur op pad die in het café de tweeënder- tigjarige W. P. A. P. aantrof. Mee getroond naar het politiebureau bleek hij Duitser van nationaliteit maar in Nederland geboren te zijn. P. bleek bij de politie gesig naleerd te staan voor het stelen van een bromfiets in Wijhe en ver der had hij nooit een boete van honderdtwintig gulden betaald die hem in ons land was opgelegd. De Duitser wilde na zijn beken tenis graüg vertellen waarom hij zo berouwvol kwam biechten. Op gelucht liet hij weten dat hij bij omzwervingen in Oostenrijk en Duitsland een meisje had leren kennen. Hij wilde trouwen. Daar voor waren echter papieren" no dig. En aangezien zijn wieg in Ne derland had gestaan zou hij auto matisch met de Nederlandse justi tie in aanraking komen. Van daar Als de moeilijkheden in ons land zijn opgelost is P. er nog niet. Dan moet hij namelijk naar Wenen waar bij de Duitse ambassade zijn paspoort ligt. Dat wordt daar vast gehouden omdat hij eens geld kwam lenen. Natuurlijk kwam hij niet terug. Hij had er geen cent voor over. Nu blijkt het een onmis baar document te zijn om in het huwelijk te kunnen treden. En daarvoor heeft de ex-zwerver alles over DEN HAAG Mr. Biesheuvel heeft o.a. de bevoorrading van dergelijke zenders beletten. Deze goedkeuring is, nadat het ver drag in 1958 is getekend, nooit ge vraagd vanwege de politieke tegenstel lingen. De VVD en de CHU verzetten zich er nog steeds tegen. „Als ik zie hoe minister Witteveen met een aantal impopulaire maatrege len komt, kan ik moeilijk van een vlucht spreken", zo merkte mr. Bies heuvel voor de radio op. Daarnaast vond hij dat het kabinet de volledige vrijheid dient te hebben om maatregelen te overwegen tegen de illegale zenders voor onze kust. Daarbij moeten de verantwoordelijke ministers zich alleen argumenten laten gelden die zij belangrijk vinden, los van politieke of andere overwegingen. gisteravond in het NOS-radio-program- ma „Den Haag vandaag" stelling geno men tegenover de VVD-voorzitster mevr. Van Someren-Downer, die in de zelfde rubriek als haar indruk gaf dat het kabinet met de aanpak van de kwestie-Veronica vluchtte voor veel belangrijker zaken. Zowel het kabinet-De Jong als de po litieke leiders van de regeringspartijen werden eerder gisteren verrast door een felle verklaring van VVD-voorzit ster mevrouw Van Someren-Downer over Radio Veronica. Zij zei het ondenkbaar te achten „dat minister mejuffrouw dr. Klompé en drs. Bakker na ruim tien jaar de zaak Veronica plotseling op scherp zouden zetten". Het kabinet-De Jong zou van plan zijn een einde te maken aan deze „ille gale" zender door parlementaire goed keuring te vragen van het verdrag van Straatsburg. Daarmee moet ons land De ARP heeft ten aanzien van het ontwerp-program van de VVD nog twee vraagpunten: het radio- en televi- siebeleid en de zedelijkheidswetgeving. Als de anti-revolutionairen volgend jaar opnieuw met de VVD in zee zou den gaan, zou een van de punten die bij de kabinetsformatie duidelijk uitge praat moeten worden het radio- en tv-beleid zijn. De zenders op de Noordzee zijn op het ogenblik meer een probleem voor de veiligheid dan een politieke kwestie. Al maandenlang is het departement van verkeer en waterstaat met deze zaak bezig. Premier De Jong noemde gisteren crisisgeruchten „schromelijk overdre ven". Ook zei hij dat het kabinet er helemaal niet op uit is om op korte ADVERTENTIE termijn een beslissing te nemen. De kwestie staat in ieder geval niet op de agenda van de ministerraad van a.s. vrijdag. Minister drs. Bakker (verkeer en wa terstaat) zei dat het niet zo zeer gaat om Veronica als wel om Capital en Nordsee, die vooral in de herfst en in de winter ernstig gevaar kunnen ople veren voor het radioverkeer van scheepvaart en luchtvaart. ,.De veiligheid op zee en in de lucht s hiermee gemoeid, er waren al lang bezwaren. Als er wat gebeurt en een schip kan Radio Scheveningen niet be reiken, dan is de wereld te klein", aldus drs. Bakker. Ook minister Bakker ontkende dat er scherpe tegenstellingen in het kabinet over deze kwestie zouden bestaan. De liberale minister mr. Polak (justi tie) zag het kabinet al evenmin gevaar lopen: „Het is zeker geen prestigezaak en wij moeten elkaar geen vliegen af vangen. Het kabinet zal dan ook niet hals over kop beslissingen nemen". UTRECHT Tussen houders van gewone aandelen in P. de Gruyter en Zoon N.V. in 's-Hertogenbosch en de Steenkolen-Handelsvereeniging N.V. in Utrecht zijn besprekingen gaande over overdracht van deze aandelen aan de SHV, zo blijkt uit een mededeling van de SHV. Deze besprekingen zijn inmiddels zo ver gevorderd, dat aanleiding bestaat te veronderstellen dat overeenstemming kan worden bereikt. Met de vakbonden wordt reeds overleg gevoerd. Volgens de SHV hebben zij zich in principe po sitief opgesteld tegenover de plannen in deze fase. Een tweede gesprek met de vakbonden zal binnenkort plaatsvinden. „Zodra volledige overeenstemming tussen de partijen is bereikt, zullen daaromtrent nadere mededelingen vol gen", aldus de SHV. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond opgemaakt te 11.15 uur: Droog weer met zonnige perioden en weinig wind, maar in de nacht en och tend hier en daar mist. Koude nacht met in het binnenland kans op nacht vorst, morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon op: 06.28 onder 18.35 Maan op: onder 16.42

De Vallei | 1970 | | pagina 1