inBella Vista'' van start met vrijwilligers Bestuur zoekt nog steeds naar goede jeugdwerkleider Bezoek aan Ouwehands Dierenpark gestabiliseerd nietsvan aantrekken Na stadhuis op stelten B. Both: „Jeugd wil graag weer komen dathetiiajaaris... de mode is veelzijdig NCVB opent nieuwe seizoen Streekplan verkrijgbaar LEIDING TEKORT AFKOELING WOBN5DAG 23 SEPTEMBER 1970 RENSWOUDE Woensdag 30 sep tember houdt de N.C.V.B. afdeling Renswoudr weer haar eerste vergade ring van dit seizoen. Op deze avond zal dg. P. J. Mieters uit Zeist spreken over het onderwerp: „Gods vingers in da Rotsen van Edom,". Het bestuur verwacht dat alle leden weer trouw zullen komen, terwijl ook nieuwe leden welkom zijn!. Het gevarieerde programma van dit seizoen luidt: 30 september:' ds. P. J Mietes uit Zeist. Onderwerp: ..Gods vingers ia de rotsen van Edom." 21 oktober: Mevr. Austrie-Teutscher uit Zeist. Onderwerp: Positie van da Christen in de D.D.R. 25 november: ,.Melitta-avond", door Mevr. Halenbeek. 23 december: „Kerstavond". 13 januari: Mej. A. M. Boshardt uit Amsterdam. Onderwerp: „Het leven in donker Amsterdam". 24 februari: De heer F. Huisman uit Apeldoorn. Lezing met dia's over „Narcotica". 24 maart: Jaarvergadering. 21 april: Streek vergade ring. (in Maarn-Maarsbergen). ADVERTENTIE RHÈNEN Halt juni van dit jaar beleefde ook Khenen „zijn rel". De kranten brachten liet met grote koppen. „Stadhuis op stelten" deed opgeld. De jeugd van de Instuif ..Bella Vista", ressorterend onder de stichting .Jeugdzorg»erk Rhcnen" had stelling genomen in een conflict tussen bestuur en beroepsjeugd- Icider C. eenbrink, die na een proeftijd van zes maanden, ontslag was aange zegd. Voorzien van echte spandoeken drongen de jongeren de raadzaal in om daarmee kracht bij te zetten aan de eis: „Wij w illen Veenbrink terug en weg met Both". Toen burgemeester jhr. inr. Bosch ridder van Rosenthal direct na opening van de raadsvergadering de brandende kwestie aan de orde stelde en enkele gemeenteraadsleden er het hunne van hadden gezegd, waarbij bleek dat op hetzelfde moment drie afgevaardigden van de jeugdige opposanten een be spreking hadden met het instuifbestuur onder voorzitterschap van notaris S. .1. Vleer. trok het slogans roepende groepje jongeren weg. om later nog enige tijd voor het stadhuis te blijen posten en enkele dagen later zelfs de instuif te be zetten, waaraan de politie al heel gauw een einde maakte. Sindsdien werd er rond deze „rel" niets meer vernomen. De instuif „Bella Vista" was dicht en bleef dicht. gooide roei in het eten en zo ging de instuif opnieuw voor enkele maanden dicht. „Zoals ik al zei hebben we als be stuur echter niet stil gezeten. Het inte rieur is weer opgeknapt en verbeterd, er is een gloednieuwe geluidsinstallatie geplaatst en over drie weken- is de nieuwe centrale verwarming zelfs een feit. Voorheen moesten we ons nog steeds behelpen met oliekaehels", aldus de heer Both. „Intussen is de goedwillende jeugd in Rhenen alweer zover, dat ze vraagt om hernieuwde openstelling van het re creatiegebouw, vboral nu de avonden weer wat langer beginnen te worden. Het bestuur heeft daartoe al besloten, zelfs al is er geen nieuwe jeugdleider aangesteld. Het oude systeem zal voor lopig weer worden gerequireerd. aange vuld met goedwillende en begrijpende buitenstaanders, waarop we in de ach-< terliggende twaalf jaar altijd met suc ces een beroep hebben kunnen doen. Twaalf jaar is het goed gegaan, toen kwam er een beroepskracht en in een paar maanden tijds was het mis en werd ik betiteld als een „dictator". Vol gens mij heeft de jeugd die betiteling niet zelf uitgevonden. Van bepaalde zij de is die in de mond gelegd". De heer Both kan de mening van andere jeugdleiders onderschrijven dat je tot op zekere hoogte naast de jeugd moet staan, maar wanneer puntje bij paaltje komt moet je tonen leider te zijn en dan zal ook de in stuif jeugd, moeilijker dan niet- kistuifjeugd, zich bij die leiding moe ten neerleggen. „Wie dat niet kan, moet dan maar verdwijnen", aldus het standpunt van de heer Both, die het werk in „Bella Vista" graag doet, maar wanneer er iemand kan worden gevonden, die hem kan opvolgen, het bijzonder graag overdoet. Hij is er week aan week druk mee in de avonduren en dat gaat zich ergens wreken na al die jaren van opoffering. ..Vooral als je dan zo'n forse dreun krijgt van een groep opposanten, die de kachél met je willen aanmaken, dan bedenk je je wel twee keer voordat je de draad weer opvat. Maar dat heb ik dus wel gedaan en met mij het gehele bestuur. Wij zijn van onze kant van goede wil en hebben het beste met de instuifjeugd voor. Maar men moet niet trachten de sfeer te bederven. Daarmee is niemand gebaat, de jeugd al even min"'. Tenslotte snijdt de heer Both het al lergrootste probleem aan waarmee het bestuur momenteel te kampen heeft, namelijk dat van de vrijwilligers. B. BOTH vrijwilligers „Voorheen hadden we er genoeg, maar wanneer we straks heropenen konden we er wel eens veel tekort komen. Ik zou het bijzonder op prijs stellen in contact te komen met ingezetenen tot zo'n dertig jaar, die met mij zouden willen komen praten over deze tak van jeugdwerk, misschien zitten er toekom stige vrijwilligers tussen. Ik kan wel een zakelijke oproep plaatsen, maar dat is in de regel niet de aangewezen weg. wanneer je tot een gesprek komt met iemand, die dit verhaal heeft gelezen, kan daaruit soms véél meer groeien". De heer Both is de pionier van de Rihenense instuif. Het gaat hem aan zijn hart dat er wellicht een dag moet komen dat de deuren definitief moeten worden gesloten. „Maar voorlopig is dat nog niet het geval. De instuif gaat over enkele weken weer volop de goedwil lende jeugd ontvangen om die op ge paste wijze bezig te houden, net als vroeger, toen wehet ook ruim twaalf jaar met vrijwilligers deden. En intus sen blijft het bestuur op het vinketouw zitten om een nieuwe beroepsjeugdlei- der aan te trekken". HEBT U AL GENOTEERD Op dinsdag 6 oktober a.s. geeft het Utrechts Symfonie Orkest een con cert in Veenendaal met als program ma: Fr. Schubert: Ouverture „Rosamunde" J. Haydn Symphonie no. 99 N. A. Rimsky-Korsakow: Sjeherazade Dirigent: Paul Hupperts Solist: Jan Bleumers, viool C.J.P.-houders halve prgs. UTRECHT Het onlangs versche nen streekplan voor Utrechtse Vallei en Eemland is thans algemeen verkrijg baar gesteld. Het plan is in offsetdruk verschenen en aangezien gedeputeerde staten er be lang aan hechten dat het, een zo ruim mogelijke bekendheid krijgt is er een verkoopprijs vastgesteld van 15,-. Studenten en jeugdige geïnteresseerden kunnen het streekplan verkrijgen tegen een nog sterker gereduceerde prijs van 7.50 De heer B. Both, bestuurslid van de stichting jeugdzorgwerk en algemeen leider van de instelling die in de vroe gere ambtswoning van de burgemeester „Bella Vista" de instuif organiseert, was gisteravond bereid nader op deze slepende zaak terug te komen. „Over het ontslag van de heer Veen- brink zal ik heel kort zijn", zei de heer Both. „Hij had een aanstelling met een proeftijd van drie maanden. Die wer den nog eens met dezelfde tijd door het bestuur verlengd, maar ook na dat halfjaar was ons gebleken dat hij niet In onze organisatie paste en op vele punten faalde. Dezelfde avond dat de gemeenteraad vergaderde met een „bezetting" van de opponerende jonge ren hadden wij als bestuur een bespre king met drie afgevaardigden uit de re bellerende groep. Wij stelden toen, dat het ontslag van de heer Veenbrink niet zou worden in getrokken. Uitvoerig is medegedeeld wat daarvan de reden was. De afvaar diging kon het tenslotte ergens begrij pen en moest de draagwijdte van de beslissing overbrengen aan de nog „in opstand" zijnde andere jongeren. Dat is hun waarschijnlijk niet gelukt in het kader van de spontane reacties, die uit gingen naar de sympathie voor de heer Veenbrink. Aangezien ons inmiddels al was gebleken, dat er jongeren bij de op posanten waren die de instuif nog nimmer van binnen hadden gezien, namen wij de hele rel met een kor reltje zout.' Je hebt dat zo vaak met rellen er zijn altijd wel figuren onder de opposanten die meedoen om de rel. Het bestuur besloot een afkoelingspe riode in acht te nemen, maar werkte achter de schermen stug door. Er wer den diverse oproepen geplaatst voor een nieuwe beroepsjeugdleider, er kwa men zes sollicitanten op af, maar vanwege de inmiddels opgedane erva ring waren we wat voorzichtiger ge worden bij de selectie en een eventuele benoeming. Het resultaat daarvan is. dat we tot op heden nog géén opvolger hebben aangesteld. De kandidaten leken ons al lemaal ongeschikt. Goede jeugdleiders zijn met een lampje te zoeken. Deze baan is nog vrij jong en de afgestu deerden zijn dun gezaaid, althans zij, die bekwaam moeten worden geacht. Het ligt beslist niet aan het salaris, want dat zit wel goed". Dat de instuif deze zomer gesloten is geweest, is geen nieuws. Dat was in het verleden steeds, zo. Juist dit voorjaar werd beslist, met een beroepsleider in het vooruitzicht, om van die sluiting af te wijken en in de zomermaanden door te werken. Maar het plotselinge ontslag RHENEN Vanaf het moment dat de Nederlandse dierentuinen in de publi citeit zijn gekomen vanwege het minder prettige feit dat de belangstelling van de zijde \an het publiek tanende is en de hoge kosten, waarvoor de directies zich geplaatst zien, de dierentuinen naar een noodlijdend bestaan voeren, was er in het nu aflopende zomerseizoen althans voor Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg een kleine kentering te bespeuren vergeleken bij het sei zoen van 1969. Die kentering bestond daaruit, dat het seizoen zich in 1970 heeft gestabiliseerd. U moet beslist niet denken, dat ik nu in een hoerastemming ben." zo deelde de heer Ouwehand mede. „dat is beslist niet het geval. Ik ben alleen maar blij, dat in vergelijking tot vorig jaar het bezoek niet nog verder is teruggelopen. Onder de huidige minder gunstige om standigheden is dat al héél wat. Waar aan we dit moeten toeschrijven weet ik feitelijk niet, maar ik vermoed, dat de publiciteit, die er op het ogenblik rond de Nederlandse dierentuinen wordt ge voerd, met name over de kwestie hoe slecht ze er in financieel opzicht wel voorstaan, de belangstelling langzaam weer heeft opgewekt. Wanneer deze tendens zich blijft handhaven, zie ik de toekomst met wat meer optimisme tegemoet. In een tele visie-opname, waarbij een kleine jon gen werd gevraagd naar zijn mening of Artis al dan niet in Amsterdam moet blijven, antwoordde de knaap bevesti gend. Toen men hem in twee instantie vroeg, waarom hij er zo over dacht, antwoordde hij: „Anders moeten we zo ver om naar een dierentuin te gaan, helemaal naar Ouwehand in Rhenen. Het leek wel of er in Nederland maar twee dierentuinen zijn", lachte de heer Ouwehand, „maar we weten met z'n allen wel beter.'' „Het zijn niet alleen rtis en Ouwe- hand, die de grootste moeite hebben om de finaneiële touwtjes aan elkaar te kunnen knopen. Alle tuinen, zonder uitzondering, kampen op het ogenblik met dezelfde moeilijkheden. Als voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen hoop ik nog steeds dat onze minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk op korte termijn een verlossend woord zal spreken". WorfE ran 0 tot 1W jaar Midi-japon om snel jaSs\ tegen te zeggen. Jersey bounded. Met zeer aparte sluiting als accentuering van de jeugdige lijn. De prijs is 72,50. Daarnaast een charmante mini/midi combinatie, acryl bounded, compleet en wel voor 119,-. lofdstraat V«*nMxUaI Vrijdags lot 9 vair 's avonds. Woensdags de gehete dag geopend

De Vallei | 1970 | | pagina 5