V.S. leveren weer wapens aan Griekse kolonels Nieuwe onlusten in Kopenhagen OMDAT Durex zo betrouwbaar is! Lj Verbetering Ondanks protesten van vele zijden Palestijnen in München willen niet worden geruild voor gijzelaars Senaat eist „schone" auto ;renzei J.J.S.S. blijft Larven in water in New York een half miljoen Nederlanders gebruiken Durex Durex the best there is MOEILIJKE HULPVERLENING VOOR AMMAN Aardgas brandt nog in Beieren Het kan verkeren GOED DAT ER POLITIE IS. Verdachte zegt mishandeld te zijn PROTEST Tegen IMF en Wereldbank Trein stond stil door kabeldiefstal Hellen in Parijs bij optreden Holling Stones Er kwamen er twee aan mijn deur. Het was het dochtertje van onze buren. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 WASHINGTON De Verenigde Staten hebben besloten hun leveranties van zwaar militair materieel, wapens en uitrusting aan Griekenland te hervatten. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. De Amerikaanse wapenleveringen aan Griekenland werden na de niilitafre staatsgreep in het voorjaar van 1967 op politieke gronden gestaakt. Voor hervatting van de Amerikaanse wapenleveranties wordt door het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aangevoerd, dat de Griekse ftrijdkrachten door verdere wapenleve- ïingen in staat gesteld worden, hun volledige bijdrage te leveren tot de verdediging van het NAVO-gebied en de zuidelijke NAVO-flank. Griekenland biedt de NAVO en de VS strategische voordelen, die voor de veiligheid van het Westen van grote betekenis zijn. Dit werd de afgelopen maanden door de gebeurtenissen in het oostelijk deel van de Middenllandse- Zeegebied in het licht gesteld. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken vindt verder dat in Griekenland een ontwikkeling tot terug keer naar een constitutionele orde be gonnen is. De regering van Griekenland had verklaard, dat zij de parlementaire democratie wilde herstellen. (Dit doet zij al vier jaar, doch van enig ernstig stre ven is hiernaar nooit iets gebleken, red). Voorts heet het in de Amerikaanse verklaring, dat de VS het belang delen, dat hun NAVO-bondgenoten hebben bij een gestadige voortgang naar het her stel van een burgerlijke regering in Athene. „Ofschoon de VS hadden gehoopt op een snellere terugkeer naar een repre sentatieve regering in Griekenland, is tr een terugkeer naar een grondwettige orde", aldus de verklaring. Op grond van het Amerikaanse be sluit kan het Griekse militaire bewind, naar uit Amerikaanse ambtelijke krin gen verluidt, in de volgende twee jaar rekenen op de evering van zware wa pens ter waarde van 56 miljoen dollar, waaronder vliegtuigen, tanks, hef- schroefvliegtuigen, pantserwagens, gra naatwerpers en artillerieuitrusting. Het meeste materieel zal Griekenland ge schonken worden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de NAVO-bondgenoten van het Ameri kaanse besluit, de militaire hulp aan Griekenland volledig te hervatten, op de hoogste gesteld zijn. Over de reactie der bondgenoten wil de het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zich niet uitlaten. De in 1967 door de VS opgelegde be perkingen aan de wapenleveranties aan Griekenland golden overigens niet voor lichte militaire uitrustingen en munitie. Een leider van de Griekse verzetsbe weging in de Verenigde Staten, Elias Demetracopoelos, sprak van een „dode lijke slag voor allen van ons die strij den voor en hadden gehoopt op een spoedig herstel van de democratie in Griekenland". Het besluit was een gro te fout in de Amerikaanse buitenlandse politiek en zou wel eens kunnen bijdra gen tot het ontstaan van een „Vietnam" in Zuidoost-Europa, zo verklaarde hij. De Deense regering betreurt de her vatting van de Amerikaanse wapenle vering aan Griekenland. Bij monde van de Deense minister van Buitenlandse Zaken, P. Hartling, heeft de Deense regering verklaard van mening te zijn, dat wapenleveranties en andere maatregelen, die als versterking van het huidige regime in Griekenland beschouwd kunnen worden, achterwege gelaten moeten worden. Het Amerikaanse besluit volgt op berichten in de Griekse pers dat het kolonelsbewind van plan is binnen twee eken nieuwe liberaliseringmaat regelen bekend te maken, zoals de op heffing van de staat van beleg. Volgens de berichten zouden deze maatregelen worden bekendgemaakt na het be zoek dat president Nixon aan Europa zal brengen. Volgens andere persbe richten zouden, terwijl Nixon in Joe- go-Slavië is, de Amerikaanse minister van Defensie Meivin R. Laird en admi raal Thomas Murer, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, hier komen om met Griekse functiona rissen te spreken over de militaire vei ligheid. ADVERTENTIE KOPENHAGEN Ongeveer 2000 be togende studenten hebben dinsdag avond de Deense hoofdstad opnieuw op stelten gezet. Zij staken banken in par ken in brand, wierpen barricades op en gooiden winkelruiten in. De brandweer had de handen vol aan de talloze kleine branden, die in ver schillende stadwijken werd gesticht. Er werden veel arrestaties verricht. De onlusten waren de ernstigste van de ongeregeldheden die in de Deense hoofdstad uitbraken, tijdens de jaar lijkse vergadering van de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds. PARIJS Het nationale comité van de radicaal-socialistische partij heeft na stemming besloten, dat men Jean-Ja- cques Servan-Schreiber wil aanhouden als secretaris-generaal, in weerwil van diens zware nederlaag van zondag bij de verkiezingen te Bordeaux. De stemming van het nationale comi té had tot resultaat 32 tegen 9. Het re sultaat bewoog Servan-Schreiber tot de belofte dat hij niet zal aftreden. De radicaal-socialisten (Vrijzinnig Democraten) zei hij, vormen veruit de grootste macht van links-denkend Frankrijk. J. J. S. S. had van te voren gezegd dat hij als secretaris-generaal zou af treden, als hij niet 30 procent der stem men zou veroveren. Hij haalde slechts iets meer dan 16 procent. MÜNCHEN De drie Palestijnen die in München gevangen zitten wegens een aanslag op een autobus met passagiers van een Israëlisch lijntoestel, hebben la ten weten, 'dat zij rviet willen worden uitgewisseld tegen gijzelaars in Jordanië. Dit blijkt uit een verklaring van de 28-jarige Mohammed Hadidi, die als woord voerder van het drietal optreedt. Volgens hem wisten de drie Palestijnen dat hun actie in de Bondsrepubliek zou worden bestraft. Zij zijn bereid die straf uit te zitten. Hadidi deed een beroep op het centrale Comité van het Palestijnse verzet „al les in het werk te stellen om de invrijheidstelling van de onschuldige gijze laars te bewerkstelligen". Hij herinnerde er aan, dat de organisatie waarvan hij deel uit maakte, geen aanslagen meer in West-Duitsland zal doen. Tien personen, onder wie twee poli tieagenten en een lid van de Jamai- caanse delegatie op de conferentie, moesten in het ziekenhuis worden be handeld. L. H. Hervey, adviseur van de Jamai- caanse delegatie, was door een steen aan het hoofd getroffen, toen hij het koninklijk theater binnenging. De wond was niet ernstig en hij hoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. De betogers hadden eerder op de avond de politie bekogeld met brand bommen en stenen voor het koninklijk theater waar afgevaardigden van de Wereldbank-conferentie een galavoor stelling van het Deense ballet bijwoon den. De politie heeft het plein voor het theater ontruimd en de demonstranten verdreven naar de straten in de omge ving. Daar werd het plaveisel opgebro ken en barricades gebouwd. Veel win kelruiten werden ingegooid en een aan tal barricades werd in brand gestoken. Twee motoragenten werden door een groep betogers omsingeld. De politie mannen konden ontsnappen, maar hun motorfietsen werden in brand gestoken. In en rond de ströuget, de be langrijkste winkelstraat van de Deense hoofdstad, werden de meeste barricades opgeworpen. Het gemeentebetuur had bulldozers in gebruik om de versper ringen op te ruimen, maar zodra een barricade was opgeruimd, werd alweer elders een nieuwe gebouwd. De demonstraties zijn georganiseerd door een tiental linkse organisaties, die van tevoren gedreigd hadden de verga deringen van de Wereldbank te zullen verstoren. Een groot aantal Zweedse studenten en groepen uit Frankrijk, Duitsland en Nederland zouden aan de ze acties heben deelgenomen. Leiders van de internationale activis tische studentenbewegingen zijn onge veer een maand geleden naar de Deen se hoofdstad gekomen om te helpen bij de organisatie van de betogingen. On der hen was ook de Britse studentenlei der Tariq lj. NEW YORK Duizenden inwoners van New York lazen dinsdagmorgen bij hun ochtendkoffie, dat het drinkwater in Manatten en Bronx larven bevatte. Volgens de gemeentelijke waterleiding dragen de larven geen ziektekiemen. Wel zal het moeilijk zijn z ete bestrij den. Dat zal alleen kunnen door middel van een filterinstallatie, die echter pas over vijf jaar gereed kan zijn. Al meer dan 25 jaar gebruiken vele miljoenen Nederlanders een modem voorbehoedmiddel als het condoom. Zij willen zekerheid. En Durex geeft die zekerheid. Durex past zowel in de fabricage als bij het testen de allernieuwste wetenschappelijke methoden toe. Onze jarenlange ervaring heeft het Durex condoom tot een onvoelbaar voorbehoedmiddel gemaakt voor de moderne gebruiker van vandaag, die zekerheid wil. Daarom gebruiken 7 van de 10 Durex. Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. PARIJS Het Franse rode kruis deelt mee dat het 1.000 flessen gedroogd bloedplasma ter beschikking van het internationale Rode Kruis heeft gesteld voor hulp aan de slachtoffers van de strijd in Jordanië. Het internationale Rodekruiscomité heeft te Genève verklaard, dat het hulpteam dat zondag naar Apiman is gezonden daar zulke beroerde omstan digheden heeft aangetroffen dat het slechts met de grootste moeite hulp naar vermogen kan leveren. De grootste moeilijkheid zou zijn, de gewonden naar het Muhassher zieken huis te kregen waar het team is geves tigd. Er bestaan volgens het Rodekruisco mité in Amman zeer grote verkeersmo- gelijkheden voor de hulpactie die ern stig wordt beperkt door de kleine kans personeel en materieel naar de Jor daanse hoofdstad te zenden. Pas gister middag is de radioverbinding tussen Genevè en het hoofdkwartier van het Rodekruisteam in Amman hersteld. Men hoopte vandaag met een gechar terd transportvliegtuig vanuit Libanon zes ton voedsel naar Amman over te brengen. De Israëlische staatsradio heeft een verklaring van minister van Gezond heidszorg Victor Shemtof verspreid, waarin deze verklaart dat het land be reid is Arabische vrouwen en kinderen die in de strijd in Jordanië gewond zijn, te herbergen en te verzorgen. Ook personen die te oud zijn om wapens te dragen wil Israël opnemen. De gewonden moeten volgens de mi nister onder auspiciën van het interna tionale Rode Kruis en de Jordaanse Ro de Halve Maan over de rivier de Jor- daan worden gebracht. De Turkse Rode Halve Maan zal in de komende dagen medicijnen en me disch personeel naar Amman zenden. AVELLINO Dieven hebben het spoorwegverkeer nabij de Italiaanse stad Avellino tot stilstand gebracht, door de elektrische voedingskabel over tien kilometer weg te halen. In de nacht van maandag op dinsdag sloopten zij de kabel tussen Cancello en Benevent. Het kostte het spoorwegpersoneel vele uren om de schade te herstellen. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft dinsdag met algemene stemmen een wetsontwerp tegen de mi lieuvervuiling goedgekeurd, waarbij de autofabrikanten worden verplicht voor 1976 een negentig procent „schonere" motor te ontwikkelen, en zuiveringsei- sen worden vastgestelud voor de indus trie. Het wetsontwerp, ingediend door se nator Edmund Muskie. gaat nu naar een gezamenlijke commissie uit 't Huis van afgevaardigden en Senaat, die de tegenstellingen met een door het huis aanvaard ontwerp van zwakkere strek king uit de weg moet zien te ruimen. De drie grote Amerikaanse autofabrie- ken General Motors, Ford en Chrys ler hebben alverklaard dat het technologisch en economisch ondoenlijk is in zo'n kort tijdsbestek als door de Senaat bepaald, een vrijwel „schone" auto te ontwikkelen. Maar senator Muskie, die beschouwd wordt als mo gelijk democratisch kandidaat voor het presidentschap in 1972 voert aan, dat de voor onderzoek uitgetrokken 465 mil joen dollar de autofabrikanten hierbij behulpzaam zullen zijn. „Een harde wet zal Amerika zuivere lucht garanderen. Het is een noodzakelijk wetsontwerp, omdat de gezondheid van ons volk op het spel staat", zo verklaarde Muskie. In het wetsontwerp zijn nationale zuiveringsmaatstaven vastgesteld, waaraan de bestaande industrieën bin nen drie tot vijf jaar moeten voldoen. Alle nieuwe industriële bedrijven moe ten bij de bouw worden voorzien van de nieuwste technologische anti-veront reinigingsmiddelen. Het ontwerp geeft de minister van Volksgezondheid On derwijs en Welzijn de bevoegdheid, fa brieken te sluiten die zich niet houden aan de voorschriften tegen de water- en luchtvervuiling. ESCHENFELDEN Het brandende gasreservoir in Eschenfelden, in de YVestduitse deelstaat Beieren, kan met de middelen, die op het ogenblik ter be schikking staan, niet geblust worden. Tot deze overtuiging zijn vertegen woordigers van Ruhrgas en Essen ge komen nadat zij dinsdag de plaats van het ongeluk hadden bezocht. De brand brak zondag uit door een beschadiging van de pijpleiding en heeft sindsdien onafgebroken gewoed. Dinsdag werden geen bluspogingen meer onder nomen, omdat de raad van deskundigen wordt afgewacht. Op de vraag oi' men de Amerikaanse specialist Paul Adair uit Houston wil laten overkomen antwoorde de directeur van Ruhrgas: „Wij denken er niet aan. Wij hebben even goede deskundigen bij Shea AG en in Neder and. Deze zullen vanmorgen in Eschenfelden met ons overleggen en verdere maatregelen be spreken". PARIJS Buiten het sportstadion waar de Rolling Stones hun eerste in een serie van drie concerten in Parijs gaven, hebben zich dinsdagavond woes- .e tonelen afgespeeld. Bij gevechten tussen de politie en fans werd een politieman gewond, sneuvelden enkele winkelruiten en werd etalage-materiaal vernield. De gevechten ontstonden toen onge veer 100 jongelui nog voor het concert was begonnen, probeerden zonder te betalen naar binnen te dringen. Zij werden teruggedreven door de politie, die daarop met stenen en ijzeren staven werd bewerkt. De 5000 toeschouwers binnen het sta dion hielden zich gedurende het optre den van de Stones rustig, in tegenstel ling tot vier jaar geleden, toen tijdens het optreden van de Britse groep een Parijse Music Hall kort en klein werd geslagen. Toen het concert was afgelopen, ver zamelden zich ongeveer 200 jongelui nabij het station op straat. Toen zij door de politie uiteen gejaagd werden, richtten zij in de straten in de omge ving vernielingen aan en gooiden in etalages uitgestalde artikelen, waaron der wasmachines en ijskasten, op straat. m m m ADVERTENTIE Vorige week. In burger, maar ze konden be wijzen, dat ze van de politie waren. Ze deden een buurton derzoek, omdat er ergens een misdrijf was gepleegd - voor de opsporing was het beter dat ze niet zeiden wèt, beweerden ze. Enfin, ze vroegen me het hemd van me lijf, en of ik nou zei, dat ik nog al mijn bood schappen moest doen, ze zei den dat wat zij deden belang rijker was dan mijn aardappe len en andijvie. En ik had echt hélemaal niks gezien. Toch evengoed dóórvragen - nou ja, ze moesten zeker hun salaris verdienen. Zo'n man, die zei, dat hij niet goed de naambordjes op de deuren kon lezen en of ze hem niet even in dat portiek kon wijzen of daar ene Van Dijk woonde - de rest kunt u zich zeker wel voorstellen. En dat kind - wat wilt u, acht jaar en verschrikkelijk geschrokken, die wist op geen stukken na hoe die man er uit zag. Maar toen zijn ze van de politie de hele buurt afgeweest, en mijn bovenbuurvrouw had een week of wat geleden een man Van-de-week zien lopen, die had op een of andere manier haar aandacht getrokken. Op het bureau heb ben ze haar toen mappen vol foto's laten zien - ze herkende hem metéén. „Dat is 'm," zei ze, en later heeft zij hem nog uit een hele rij moeten zoeken. Om kort te gaan: hij heeft bekend. Het was niet voor het eerst, een stakker eigenlijk - maar ik zeg maar: hóe zou je zo'n man vinden als de politie niet alles uitkamde en haar archief en zo niet zo precies bijhield? Voor al alle ouders in de buurt zijn geweldig opgelucht-ze zeggen Allemaal hetzelfde: T~\e dagen zyn voorbij, dat in Zuid- Amerika de kerk alle sociale pro blemen voorby ging. Toen was er te gen het driemanschap van de staat, de grootgrondbezitters en de kerk, geen beginnen aan. In Brazilië heeft mede door het gedrag van de missionarissen die zich aan de zyde van de allerarmste plaatsten, de kerk al een ernstig conflict met het militaire bewind gekregen. Men hoeft maar de naam Don Helder Camara te noemen, om te weten dat de allerhoog ste hiërarchie ook niet meer in een ivoren toren zetelt. In Paraguay en Uruguay, is de kerk ook niet meer het massieve blok dat niet in beweging was te krygen en slechts onderworpenheid en gelatenheid, preekte en alles afschoof op een toe komst. A^reemd genoeg, omdat de combinatie niet altyd zo goed geklopt had, ston den in de stryd voor een sociale ge rechtigheid, de kerk en de/universiteit samen en niet als vaak tegenover el kaar. De huidige machthebbers in Zuid-Ame- rika hebben zich tegen deze combinatie nogal teweer gesteld. Het is begrypelyk. Een figuur als Che Guevara mag veel Zuidamcrikanen genoeg zeggen, de naam Camillo Torres, de priester die uit begrypelyke maar overdreven zucht, zich met de allerarmsten te identificeren, guerrillastrijder werd, is ontegenzeggeiyk populairder. Uet laatste knelpunt van de stryd is thans in Bolivia, waar de huidige heerser generaal Ovando sedert een staatsgreep in 1969 aan de macht is. Ovando heeft gepoogd, de toestanden vooral van de arbeiders in de tinmy- nen HET punt waar in Bolivia alles om draait, te gaan verbeteren. Maar by zyn pogingen, bleef het. De wil om door te zetten ontbrak. Omdat de roep om betere toestanden echter steeds groter werd en de stu denten daarmee mee gingen, heeft HELDER CAMARA wegwijzer Ovando vorige week vyf geesteiyken die aan de universiteit van de hoofd stad La Paz (de vrede) werkten, vier priesters en een predikant het land uitgezet. voorwendsel diende een hongersta king aan de universiteit, die tot doel had, een menselijker regeling by het vraagstuk van de guerrilleros te vin den. Daarop gingen de studenten tot demon straties over. Zy wilden hun hoogleraren behouden. Ook de kerkelyke hiërarchie in Boli via, eiste de terugkeer van de vyf geestelykcn. De regering nam harde maatregelen met als gevolg een dode. Bij diens begravenis is het gisteren op nieuw tot incidenten gekomen, ernsti ger nog dan de vorige week. Ovando heeft nu strengere maatregelen aangekondigd. Men hoeft zeker niet, of niet in alles met de verbannenen eens te zyn, om toch in te zien. dat geweld niet de op lossing voor de sociale problemen van Bolivia, Paraguay, Chili of welk Zuid amerikaans land ook, is. Men kan alleen nog meer verbittering oproepen en nog meer problemen scheppen. Alleen overleg en goede wil, kunnen hier uitkomst geven. Het is de weg van Helder Camera, ver betering zonder geweld. Proces McKay LONDEN De zevende dag van het „moordproces zonder lijk" bracht een felle uitbarsting van een der twee ver dachten. de 34-jarige kleermaker en boer Arthur Hosein. Hij brulde gisteren dour de rechtszaal dat hij door een dronken hoofdinspec teur van Scotland Yard was mishan deld. Hosein wordt met zijn broer Niza- modeen (22 beschuldigd van ontvoering en moord op Muriel McKay, vrouw van het plaatsvervangend hood van een En gelse uitgeverij Het lijk van mevrouw MacKay is nimmer gevonden, maar de politie denkt, o.m. in de vorm van vingeraf drukken, voldoende bewijzen tegen de twee broers in handen te hebben. Arthur Hosein beweerde gisteren dat een hoofdinspecteur van de Londense politie, tijdens een der verhoren, met een fles whiskey voor zich op tafel, hem in het gezicht sloeg en hem in zijn maag stompte. OLDEMARKT De baby van twee maanden van het echtpaar Klein uit Oldemarkt is gisteren in een dekentje estikt. Het kindje lag bij de moeder in ted.

De Vallei | 1970 | | pagina 8