Hoogst begeerd object voor het aftappen van water notities 1 Kist op de autoweg botsing- wie- betaalt? Waternood en watersnood op de Veluwe Ligt stil De praktijk SCHAKEN door H. Krarper DAMMEN BRIDGE KRUISWOORDRAADSEL J-|"oe lang het mag zijn geleden, toch weet ik nog, dat er bij een volks taailesje op onze Nederveluwse dorps school eens een plaat was opgehangen met de zeer realistische voorstelling van een dijkdoorbraak. Wat wisten wij, opgegroeid bij bos en hei, van watergeweld, inundatie en overstro mingsrampen! De meester voor de klas verbond er behendig en prak tisch een paar termen en woorden aan. die zijdelings met het onderwerp verband hielden. Daartoe diende een tweede wandplaat, voorstellende een traag druppelende pomp met een te leurgesteld vrouwtje, dat op hoop van zegen een emmer onder de tap had gezet. Na de watersnood dus de water- nood, aangevuld met woorden als landsman en landman e.d. die we aan onze nog arme dialectische spraak kunst toevoegden, om hen op 't speel plein alweer te vergeten. Dat er gebrek aan water kon be staan, wisten wij heel goed, al was het slechts uit het verhaal van domi nee Heldring met zijn bekend géwor den nog altoos bestaande put in Hoenderloo. Ook hadden wij géhoord van de zorgen, waarmee deze dorpe lingen in voorafgaande jaren voortdu rend kampten, aangaande hun drink en huishoudwater. Zij hadden met een wiebelende, vaak lekkende ton op de kruiwagen verder dan een uur gaans langs mulle zandwegen en knipperige heipaden te rijden voor de ze onmisbare levensbehoefte. Een hoog-bejaarde wildschut van de „Ho ge Veluwe" kon mij tien of vijftien jaar geleden nog enkele kuilen wij zen, waaruit werd geput en de Ton- nenweg op ons Nationale Park heet tot op heden naar deze via dolorosa. Qp het droge diluvium van dit Gelderse gewest moest men erg zuinig wezen op het kostbare vocht, zowel in huis als op de akker. Nu de nazaten van de Hoenderlose en ande re pioniers er de kraan slechts toe behoeven te openen, wordt er zelden meer gedacht aan de kommervolle ja ren van weleer, maar toch herinnert men zich deze bij bijzondere voorval len en bedreigingen. Dit deed zich in het begin der derti ger jaren voor bij het plan over een voorgenomen wateronttrekking aan de Veluwe ten behoeve van Amster dam. We zagen toen op tal van plaat sen lieden met proefputten en -borin gen bezig en toen ik er later een kaart van onder ogen kreeg, bleek duidelijk de welving van het grond waterniveau (phreatisch oppervlak). Dit ligt bij Hoenderloo op de aanzien lijke hoogte van 40 m AP en voor andere punten o.m. is Radio Kootwijk 25 27. Uddel 28. Garderen 20, Hars kamp 21, Otterlo 25 en Schaarsbergen 22. Langs het randgebied vinden we de veel lagere cijfers van de afhelling, b.v.: Ermelo 10. Putten 8 a 13, Barne- veld 10 en Lunteren 13. Het is vooral de beste kenner van de Veluwebodem en niet in de eerste plaats boekenge leerde, wijlen J. D. Moerman te Apel doorn geweest, die op grond van eigen onderzoekingen naar de vroegere en huidige watertoestand, tot de slotsom kwam, dat door de mens voortdurend op belangrijke wijze is ingegrepen. Hij is terecht verbolgen over de z.i. ondoordachte beweringen, onbewezen theorieën en oppervlakkige experi menten, die vooral bleken bij het vluchtige terreinonderzoek en het on voldoende raadplegen van historische gegevens. Duidelijk, doch terecht verontrust, toonde Moerman aan, dat de door de hoofdstad beraamde wateronttrekking o.m. een vernuftig geconstrueerd stel sel van waterlopen, in vele eeuwen x door molenaars opgebouwd onmis baar voor enige belangrijke indus trieën en onafscheidelijk verbonden aan het landschapsschoon der Veluwe ineens zou vernietigen. Niet vreugde vernamen wij destijds, dat de ■anslag van de zijde van Amsterdam werd afgewend en zij definitief be sloot, op andere wijze in de desbetref fende behoefte te voorzien. Nochtans bleef vriend Moerman, bewogen als hij was, een waarschu wende vinger opsteken; hij voerde aan. dat waakzaamheid en nadere studie steeds geboden blijven, daar de Veluwe een hoogst begeerlijk object voor water-aftapping zal blijven en zijdelings denken we in onze tijd aan nieuwe bedreiging, thans echter ave rechts, nl. door het infiltreren van water uit de vervuilde Rijn en IJssel, dat door onze zand- en grintbodem als zuiveraar zou moeten dienen. Ik denk, dat Moerman er zich met hand en tand tegen zou hebben verzet en dat talloze goede vrienden van een Het wijde oord van de Veluwse stuifzanden onaangetast landschap zich bij hem zouden hebben aangesloten. Amsterdam kreeg dank zij de grote Nederlander, Jacob van Lennep, omtrent het midden der vori ge eeuw zijn duinwaterleiding en het Noordzeekanaal. In juni 1853 wierp een bij de Willemspoort opgerichte fontein een brede straal helder water op. Nadien werd veel van het duinge bied allengs in beslag genomen door de winplaatsen van diverse waterlei dingen; ze tappen een aanzienlijke hoeveelheid water uit de duinen af, meer dan er vroeger langs natuurlijke weg afvloeide, zodat er uitdroging moest ontstaan, funest voor een groot deel der flora met de eraan verwante fauna. We willen hierover evenwel niet discussiëren, want we hebben genoeg met onszelf te stellen. Amsterdam redde zich gelukkig langs andere we gen en in het Kennemerduin ontston den door inlating van Lekwater zelfs hier en daar aardige plassen en speel vijvers. Dit is heel aanlokkelijk, maar we kunnen de toestand van de Hol landse duinen denk aan de nabij heid der zee geenszins vergelijken met die van de Veluwe. Niet altoos, noch overal, werd daar zuinig met het water omgesprongen. Al vóór de „Hoge Veluwe" tot Nationaal Park verheven werd, smeedden de ondernemende Kröllers reeds boze plannen voor een arbore tum nabij de Deelense Was, een prachtig heideplassenterrein bij de Gietense Flessen, Burgendal en Bree- fles; velen waren blij te moede, toen deze voornemens strandden. Later werd het daar toch gedeeltelijk in cultuur gebracht, gescheurd en tot wildweide omgevormd. Gelukkig ble ven de korhoenders, de wulpen en een enkele grutto zich handhaven, terwijl ook de vos er zijn snoer trekt. Op een andere plaats, niet ver van de Pampel, meende men een idyllisch plasje (laatste uitloper van de zg. Vo gelvijvertjes) in het naaldhout nodig te moeten verfraaien, door er rhodo dendrons toen billijk te verkrijgen in Boskoop te planten, pad en perk aan te leggen en een bronzen vrou wenkopje ter meerdere charme tussen de struiken te moeten zetten. Toen ik er in de eerste jaren van Wereldoorlog I kwam, stond er veel meer water dan tegenwoordig. Er gin gen trouwens vele van die plassen door eigenzinnigheid teloor, o.m. niet ver van hier langs de oude schaaps drift, waar men de gruwelijke eento nigheid van de dennenakkers preva leerde boven de karakteristieke boeiende toestand van voorheen. J/eer ik mij van deze plaats af, dan vind ik een frappant voorbeeld in de vervallen sprengen, waarover ds. Martinet in zijn „Katechismus der Natuur" mededelingen doet en wel speciaal de door hem Ao 1777 aan de weg van Zütphén via Eerbeek naar Arnhem bezochte waterval onder aan de Beerenberg. Baron Torek, heer van Rozendaal, restaureerde de uitspoeling door het water en legde een duiker onder de weg door, teneinde „den Val des Wa ters een weinig optehouden of ten genoegen der Aanschouweren geweldi ger te maken. „Er werd voorts een tweetal ruwe hutten gebouwd, om „het oog gelijk te laten weiden" en onze predikant toont zich zeer tevre den: „geen weergave komt er toch van voor in ons Vaderland. Helaas blijkt de vreugde van korte duur en herinnert zijn deceptie aan veel, wat wij tegenwoordig precies zo of erger meemaken: „dewijl eenige kwaadwillige Menschen, geen gevoel voor zodanige fraaiheden hebbende, hunne schenzieke handen aan de zelve geslagen en meestal vernield hebben. De nieuwsgierigheid vervoere des U en anderen niet derwaarts...." Wij mogen dan als moderne vrien den der natuur zulk een gekuntseld- heid met andere ogen bezien, toch kunnen wij aan zo'n verhaaltje de waarde van water in droog landschap, die vorige geslachten er al aan hechtten, leren kennen, doch tevens dat er blijkbaar altoos een zucht naar vernieling, sloop en ruïneren sluimer de: Niets menselijks vreemd... 4"kp geheel andere wijze openbaarde zich op de West-Veluwe het op pervlaktewater, dat gebieden (o.a. on der Otterlo en Kootwijk) overstroom de, waar dit sinds mensenheugenis niet gebeurde. Naaldhout, dat te lang in het nat kwam te staan, stierf af, een bungalow was ondanks het gedu rige ophogen van de toegangsweg on bereikbaar en de bituumweg Otter- lo-Reemst stond goeddeels onder wa ter, evenals het rijwielpad Mossel- Otterlo. Zij moesten zelfs van ge meentewege met borden worden ge sloten voor het verkeer. We hebben het verschijnen van deze grote massa's water niet kunnen verklaren; is het dichtslibben van grondlagen de oorzaak of zijn er stu wingen door de aanleg van verkeers wegen, de afsluiting der Zuiderzee? Weet de huidige diepwatertechniek de oplossing? Wanneer aldus de van nature droge Veluwe werkelijk ongemak en schade van het water kan krijgen, is het geen wonder, dat we huiverig staan tegen over de plannen tot infiltratie van de Veluwebodem met verontreinigd wa ter uit verouderde zijrivieren. Vooral dreigt het gevaar van technische zij de, omdat meetlat en boussole van de ingenieurs het haast altoos winnen van kijker en camera van de natuur vrienden, die niet eens de poging van de hydrografen durven wagen. Zij willen het Veluwse land gaaf houden en het milieu voor zoveel dit thans nog „antuurlijk" kan worden genoemd niet verder zien afgebrokkeld. Bij de gedachte dat er mogelijk de zoveelste aanslag wordt beraamd op hei en bos, flora en fauna, onbelem merd vergezicht, sfeer en oude relatie, worden zij ernstig verontrust. Zal men verdrinken of verdorren?. Zon der zich eigenlijk precies rekenschap te kunnen geven van het voor en te gen, zetten zij zich schrap en hopen slechts dat bij uitvoering der plannen de biologische draagkracht voldoende mag blijken om al te grqte activitei ten 'van het chemisch 'vervuilde wa ter af te remmen. Er dient stellig terdege rekening Het prachtige landschap die van lage plassen hei met de sier van het elegante wollegras. mee te worden gehouden, dat de Ve luwe haar goede roep van natuurge- bier kan blijven bewaren en dat zij de wellicht zware examens van geologie, geo-elektriciteit, seismografie en ra dio-actieve tracers glorieus kan afleg gen. De speurwerk-activiteiten en de technische argumenten zijn vele net als A# 1933 bij de voorgenomen water onttrekking aan ons gewest ten behoe ve van Amsterdam, maar de doodsklok werd niet over die voorbarige en on bekookte bedenksels geluid. Hopelijk zal er ook nu geen watersnood over de Veluwe komen... Tf/jllen wij ons ten slotte het wijze woord van wijlen dr. Jac. P. Thijsse herinneren, dat, al werd het een kwart eeuw geleden geschreven nog altijd actueel mag heten: „Laat ons nooit vergeten dat Natuur- en Landschapsbescherming geen stok paardje is van een klein aantal hedo nisten of wetenschappelijke ijveraars, maar een streven naar levensvervul ling voor iedereen en in het bijzonder een redding voor allen die geboren en getogen zijn in de sombere buurten van de ouderwetse grote steden". A. B. Wigman. Naar aanleiding van verschillende vragen van onze lezers over de wette lijke aansprakelijkheid voor auto's, geven wü hieronder een explicatie van onze juridische medewerker: De Wet Aansprakelijkheidsverzeke ring Motorrijtuigen (WAM) zegt, dat motorrijtuigen aan het verkeer mogen deelnemen, als de burgerrechtelijke aansprakelijkheid door een verzeke ring gedekt is. De bedoeling van deze Wet is de belangen van degenen, die door een auto-ongeval benadeeld zijn, veilig te stellen. Om dit doel zoveel mogelijk te verwezenlijken, heeft de WAM niet alleen een verplichte WA-verzekering ingevoerd, maar ook het Waarborgfonds Motorverkeer in het leven geroepen. Er blijven name lijk altijd gevallen over, waarin de benadeelde niet door de verplichte WA-verzekering schadeloos kan wor den gesteld, b.v. wanneer de aanspra kelijke persoon onvindbaar is. Voor dit soort gevallen kan de benadeelde op grond van artikel 25 van de WAM zijn schade vergoed krijgen van het Waarborgfonds Motorverkeer. Men moet alleen wél bedenken, dat alleen dié schade wordt vergoed, die door een „aan het verkeer deelne mend motorrijtuig" teweeg is ge bracht. De schade, veroorzaakt door de schuld van een voetganger of wiel rijder, kan dus niet door het Waar borgfonds Motorverkeer worden ver goed. identiteit van de bestuurder van dat motorrijtuig kon evenmin worden vastgesteld. In de praktijk neemt het Waarborg fonds Motorverkeer niet voetstoots aan, dat de schade door een motorrij tuig veroorzaakt is. In het volgende geval heeft de Hoge Raad een principiële uitspraak gedaan over de vraag, of de schade, ontstaan door een op de weg liggende kist, ver oorzaakt was door het motorrijtuig, waar de kist vanaf was gevallen. Op de autoweg van Arnhem naar Utrecht werd een auto beschadigd tengevolge van een kist, die op de rij baan lag en voor de eigenaar-bestuur der niet tijdi/g waarneembaar was. De schade bedroeg 2.224,55. De auto was all risk verzekerd met een eigen risico van 600,-. De verzekeraar be taalde derhalve 1.624,55 aan de au to-eigenaar. Vervolgens vorderde de verzekeraar laatstgenoemd bedrag terug van het Waarborgfonds Motorverkeer. Voor het gerechtshof te Leeuwarden deelde de verzekeraar mede, dat het motorrijtuig, waar de kist was afge vallen, onbekend was gebleven. De Het Waarborgfonds Motorverkeer gaf toe, dat het de schade wel zou moeten vergoeden, indien de gevallen kist op het moment van de botsing nog niet op de weg tot stilstand zou zijn gekomen. Maar de kist lag stil. Wanneer een zaak eenmaal tot stil stand is gekomen, is zij een zelfstan dige zaak gaan vormen, ook al is zij afkomstig van de lading van een mo torrijtuig. De schade, die door een dergelijke stilliggende zaak wordt geleden, kan derhalve niet worden aangemerkt als schade, veroorzaakt door een motor rijtuig, aldus het Waarborgfonds Mo torverkeer. Naar het oordeel van het gerechts hof was de oorzaak van het op de weg vallen van de kist gelegen in een menselijke tekortkoming, te weten onvoldoende zorg bij de belading van het voertuig. Dit brengt de aanspra kelijkheid mede van de bestuurder van dat voertuig voor de schade, die voort gekomen is uit de aanwezigheid van de kist op de weg. Het streven van de wetgever is gericht geweest op een zo ruim mogelijke dekking van de aansprakelijkheid, welke samenhangt met de deelneming van motorrijtuigen aan het verkeer. Er is daarom aanlei ding artikel 25 van de WAM, zijnde het sluitstuk op de regeling van de verplichte verzekering, dienovereen komstig ruim uit te leggen. Met deze motivering wees het gerechtshof de vordering van de verzekeraar toe. In cassatie bracht het Waarborg fonds nog bij de Hoge Raad naar vo ren, dat onvoldoende zorg bij de bela ding van het voertuig niet noodzake lijk de bestuurder aansprakelijk maakte. Maar de Hoge Raad besliste, dat het verband tussen het motorrijtuig en de schade in ruime zin moest worden op gevat en verwierp het cassatieberoep van het Waarborgfonds. De twee sterkste schakers van de westelijke wereld, de Amerikaan Bobby Fischer en de Deen Bengt Larsen, hebben in de laatste tijd grote successen geboekt. Fischer won met geweldige voorsprong een zeer sterk bezet toernooi te Buenos Aires en Larsen won achtereenvol gens de „open" kampioenschappen van Canada en de Verenigde Staten. Fischer scoorde in Buenos Aires 15 punten uit 17 partijen, maar de scores van Larsen logen er ook niet om: 9!4 uit 10 en 10'i uit 12. Het wordt steeds moeilijker een ant woord te geven op de vraag wie de sterkste is. Hieronder een partij van Larsen uit de wedstrijd om het open kampioenschap van Canada. Wit: P1ASETSKI. Zwart: LARSEN. (St. John's Newfoundland 1970). Hollandse verdediging. 1. Pgl-f3, f7-f5 (Het is bekend dat Larsen graag in Nederland vertoeft. Misschien is hieruit ten dele te ver klaren waarom hij graag de Hol landse verdediging toepast). 2. d2-d4, Pg8-f6 3.Lcl-g5, e7-e6 4. Pbl-d2, Lf8-e7 (Met 4d5 kan zwart de plannen van de tegenstan der om tot e2-e4 te komen, verhin deren. Er ontstaat dan een stelling die als Stonewall goed bekend is. Over het algemeen houdt Larsen meer van minder bekende varian ten, vooral tegen zwakkere spelers). 5. Lg5xf6, Le7xf6 6. e2-e4, 0-0 7. Lfl-d3, d7-d5 8. e4xf5, e6xf5 9. 0-0, Pb8-c6 10. c2-c3, Dd8-d6 (Zwart heeft een gemakkelijk spel. Zijn lo- perpaar kan belangrijk worden, maar daar staat tegenover dat het punt e5 verzwakt is). 11. Ddl-c2, g7-g6 12. Tfl-®1 (Deze voor de hand liggende zet had beter vervangen kunnen worden door 12. b4, a6 13. a4 met de bedoeling het paard van c6 te verjagen en daard oor een betere greep te krijgen op het veld e5).12Lc8-d7 13. Pd2-b3, b7-b6 14. Tel-e2, Tf8-e8 15. Tal-el, Te8-e4ü (Een prachtig kwaliteits offer waarmee zwart in de eerste plaats, zijn loperpaar activeert). 16. Ld3xe4; f5xe4 17. Pf3-d2. Lf6- -h4 18. Pd2-fl (Te passief. Beter lijkt 18. g3 gevolgd door 19. f3.). '8Pc6-d8 19. c3-c4. c7-c6 20. Pfl-e3, Pd8e6 21. Tel-fl (Het zwarte paard dreigde via f4 naar d3 te gaan. Op 21. g3 volgt reeds 21 Pg5 22. gxh4, PÏ3f Het onweer komt wel zeer snel opzetten). 21Lh4-d8 (Dreigt 22. Lc7 23. g3. Pg5.). 22. Tfl-dl (Het is duidelijk dat wit er geen raad meer op weet). 23 .Pe6-f4 21Te2-el, Ld8-c7 24 Pe3-fl, Ld7-g4 25. Tdl-d2 LARSEN PIASETSKI De opgave: hoe zette zwart zijn aanval voort? OPLOSSING Wit (Klundt): Kgl, Dh3. Tel en fl, Ld3 en f4, Pc3 en e5, pionnen a2, bj, d4.e3.f2, g2. h2. Zwart (Gerer): Kg8, Dd8, Tc8 en f8, Ld7 en e7, Pa5 en f6, pionnen a6, b4, d5, «6, f7, g7, h7. Er volgde: 15. Pc3xd5, e6xd5 16. Pe5xd7, Dd8xd7 17. Ld3xh7 en zwart gaf het op. Een strijd, die in Nederland vrij wel gestreden en beslist is, het grote prestigegevecht der generaties, is ook in de Sowjetunie in volle gang. Jaarlijks duiken nieuwe namen op in de toernooien en de nationale kampioenswedstrijd. En, zoals nor maal zouden we haast zeggen, ver liest ook de oude garde in Rusland jaar op jaar terrein. Eén van die oude garde, één van de mannen, die Koe perman nog heeft getraind, toen deze voor de eerste maal naar West- Europa kwam om stormenderhand de allerhoogste top të veroveren, W. Kaplan, handhaafde zich vorig jaar met glans aan de top door achter Gantwarg en Tsjegolev de derde plaats in te nemen. Hieronder zijn partij met de ambitieuze Mogil- janski: Wit: W. Kaplan; Zwart: A. Mogil- janski 1. 32-28 19-23; 2. 28x19 14x23; 3. 37-32 10-14; 4. 35-30 20-25; 5. 33-29 14-19; 6. 40-35 5-10; 7. 41-37 10-15; 8. 46-41 23-28; Neemt de uitdaging aan; van dit moment is het de zwarte wig in het centrum tegen de omsingelings- kracht van de witte vleugels: 9. 32x23 19x28; 10. 44-40 16-21; 11. 31-26 11-16; 12. 38-32. Te overwegen was ook 50-44 (7-11) 37-31 (1-7) 38-33 en zowel na (17-22) als (18-22) ontstaat zeer interessant spel. 12.13-19; 13. 32x23 19x28; 14. 43-38 9-13; 15 48-43 18-22; 16. 38-33 12-18; 17. 42-38 7-12; 18. 30-24 3-9; 19. 24-20 Aldus de door Roozenburg ontworpen actie tegen de „Springer-Contra-Atta que". 19 - 15x24; 20. 29x20 13-19; 21. 34-29 19-24; (zie diagram) Zwart forceert hiermede een afwikkeling, die tot een geheel nieuwe opbouw leidt. AAN ONZE LEZERS DE OPGA VE: Waarom liet wit terecht 24-20 na? 22. 37-31 24x15 23. 31-27 22x31; 24. 33x11 6x17; 25. 26x37 14-20; 26. 39-33 9-14; 27. 50-44 8-13 28. 44-39 1-7 29. 37-32 21-27; Zwart probeert wit te immobiliseren op veld 29 en voert een uitputtingstactiek aan de ande re vleugel. 30. 32x21 17x26 31. 41-37 16-21; 32. 37-32 21-27; 33. 32x21 26x17; door J. M. Bom 34. 47-41 17-21; 35. 41-17 21-26; 3& 33-28 14-19; 37. 39-33 20-24; Er dreig de sterk 29-24. Voor het nemen van de hekstelling is waarschijnlijk wits centrum te sterk. 38. 29x20 15x24; 39. 38-32 7-11; 40. 36-31 2-8; 41. 43-39 4-10; 42. 31-27 18-23; 43. 49-43 10-15; In het fijnzinnige tempospel is wit het beste geslaagd en zwart bevindt zich in moeilijkheden, omdat hij voortdurend rekening moet houden met 43-39. 44.40-34! Dreigt met 34-30 schijf 15 improduktief te maken. 44. -15-20; 45. 27-22! 11-16; Op (12-17) volgt 34-29 (23x34) 39x30 (25x34) 43-39 (34x43) 33-29 (24x33) 28x48 (17x28) 32x25 met winst. 46. 35-30 24x35 47. 33-29 12x18; 48. 43-38 18x27; 49. 29x9 8-13; Moet wel. 50. 9x18 20-24 51. 32x21 16x27; 52. 39-331 35-40; 53. 28-22 40x29; 54. 22x31 25-30; 55. 18-12 30-35; 56. 12-8 19-23; 57. 8-2 en zwart gaf op. OPLOSSING Wit: (Wiersma) 42, 46, 48, 50. dam op 5 (4 st. dam) Zwart (Schotanus) 2, 7. 8, 13, 18, 27, 33. 39 (8 st.) Na wits foutzet volgde (7-12) dreigt 39-44 en 13-19 gedw. dus 5-41 en nu (27-32) 41x14 (39-44) 50x28 (13-19) 14x23 (18x29)42-38 (29-34) 28-23(8-13) 38-33 (34-40) 33-29 (12-18!) 23x12 (13-19) 48-43 (40-44) en zwart gaf op. In plaats van (10-5) had wit moe ten spelen 10-4! met zeer goede winstkansen. In het probleem van vorige week had u als oostspeler in handen: Sch A 9 8 6 4 3 Ha A 8 65 Ru A V8 KI - N-Z waren kwetsbaar en u was zelf gever. Het bieden begon als volgt: noord 2 Ha oost 1 Sch zuid pas west 2 KI Wat is nu voor u het goede bod? Partner heeft met zijn 2 KI bod bij u allerminst een schot in de roos ge daan. Wat zijn op dit ogenblik voor u de mogelijkheden? E;- zijn 3 biedingen, die u mis schien zou kunnen overwegen: 2 SA, 2 Sch of doublet. Een 2 SA bod ïs te afschuwelijk om nog verder over te praten. Dit spel leent zich veel te slecht voor een SA contract. 2 Sch ziet er veel minder onaantrekkelijk uit, maar het is toch zeker niet aan te raden. West kwam een puntje te kort voor zijn 2 KI bod, maar de kwali teit van de klaverkleur maakte dat ruimschoots goed. Ook het uiteinde lijke resultaat stelde hem zeker in het gelijk. Partner zou een singleton schop pen kunnen hebben en dan kon 2 Sch wel eens een heel moeilijke zaak worden. Eigenlijk is er verder geen reden om over al deze moge lijkheden te praten, als er een bod voor handen is, waarbij u de vin gers aflikt: doublet! U hebt de kwetsbare tegenstan ders hier waarschijnlijk lelijk te pakken. Misschien had noord goede redenen voor zijn 2 Ha bod, maar hij zal vermoedelijk zijn actie toch betreuren. Partner heeft met zijn 2 KI bod tenminste 9 punten beloofd, dus de N-Z partij heeft de beschik king over ten hoogste 17 punten. Van hun puntenkracht kunnen zij dus niet leven. De troeven zitten in elk geval niet ideaal, want u hebt een vierkaart, dus de troefkleur is ook geen gewel dige bron van slagen. Dit 2 Ha con tract gaat voor de tegenpartij geen feest worden en als ze toch down gaat, moet ze maar gedoubleerd down gaan. Het doublet moet ge plaatst worden ook omdat u nauwe lijks uitzicht hebt op een eigen man che, met uw renonce in partners kleur. Als u zelf een manche zoudt kunnen maken, zal de tegenpartij zijn wildheid misschien wel met 2 of meer down moeten bekopen en dan schrijft u met de 500 punten die u scoort, altijd nog meer dan u met een eigen manche verdient. In de praktijk kreeg noord inder daad spijt van zijn 2 Ha bod. Hij door G. JR Förch kwam 2 slagen te kort, want het he le spel spel lag als volgt: Sch H 2 Ha H V B 10 3 Ru 10 3 2 KI V 9 5 Sch V B 5 Ha 94 Ru H 964 KI B 10 3 2 N Sch 10 7 Ha 7 2 Ru B 7 5 KI AH8764 Sch A 9 8 6 4 3 Ha A86I Ru A V 8 KI - Het nieuwe probleem Is een bied- probleem uit het gemengde paren- toernooi in Stockholm. Dit zal dan voorlopig voor het laatst zijn, dat ik op deze plaats de afgelopen wereld kampioenschappen ter sprak* breng. Zuid is gever en allen zijn kwets baar. U krijgt als noord in handen: Sch A B 10 Ha A 98741 Ru- K1HY41 Het bieden gaat noord Oost 1 Ha 1 Sch Wat zijn nu uw plannen voor hal verdere bieden? zuid pas 4 Ha west pas pas HORIZONTAAL: 1. moedig man; 4. vreemd; 8. vo gel; 11. houding; 12. vogel; 13. kern; 14. grote afstand; 16. licht worden; 17. deel van Sumatra; 19. plaats op Java; 21. deel van een voertuig; 22. minder worden; 23. wapen; 25. bun del; 28. ervan afzien; 33. gast; 36. plaats in Hongarije; 37. Europeaan; 39. deel van de aarde; 40. behoeftig heid; 41. gereedschap; 42. soort teke ning; 44. kiezelzandsteen; 45. huisgoden; 48. teken uit de reken kunde; 49. lichaamsdeel; 52. soort kerk; 54. lied; 56. na de gestelde tijd; 59. Bijbelse figuur; 60. scherp kij ken; 61. tijdelijk gebruik; 62. beves tigingsmiddel; 63. ruim; 64. voor zetsel; 65. dierenverblijfplaats; 66. drinkgerei; 67. bedwelming. VERTICAAL: 1. zeer warm;groot in bepaalde richting; 3. plaats in Gelderland; 5. rivier in Duitsl; nd; 6. deel van een huis; 7. levenslucht; 8. koning van Phrygié; 9. voedsel; 10. insekt; 15. boom; 18. rivier in Nederland; 20. jongensnaam; 22. bergplaats; 24. larderen; 25. r; ngorden; 26. Grieks wijsgeer; 27. vertegenwoordiger; 29. gewas; 30. snelheid; 31. kortswijl; 32. plaats in Frankrijk; 34. familielid; 35. hevig; 3' voortdurend; 38. loflied; 43. oi ze planeet; 45. ge neesmiddel; 4meisjesnaam; 47. snel; 48. deel van de Njemen; 50. vertrek; 51. n )laats; 52. mogelijk heid; 53. fair lid; 54. populair de gezagvoerder; j5. plaats in Zeeland 57. kansspel; S3, tocht HORIZONTAAL: 1. botervloten; 8. eilieve; 10. tractor; 11. port; 12. prent; 13. prol; 16. regenton; 17. eerste; 19. kevers; 21. ongepast; 25. pion; 26. serre; 27. ogen; 30. regatta; 31. konij nen; 32. telegrafist VERTICAAL: 1. balorig; 1 trek; 3. loting; 4. trap; 8 notaris; 6. keeper; 7. tralie; 9. eervol; 14. snert; 15. delen; 18 in trek; 19. kapers; 38 vroegst; 22. afgunst; 23. tanend; 31 be hang; 28. stel; 28. anti.

De Vallei | 1970 | | pagina 11