Ook een genie moet zich kwalificeren Amateurs in eerste ronde tegen Rusland Strenge straffen in Tsjecho-Slowakije Zaal handballers mikken op München ontmoet vandaag de mens i van morgen SPORT IN '7 WEEKEND OP RADIO EN TV KWALIFICATIE SPELEN 72 Tennissers rebelleren WK Tempest Gelijk spel PSV - Twente USIF, REAL ESTATE Rusland bijna zeker van titel L-f m ?ANORAWA| ZWARE DRUK TEGEN HEM UITZONDERING VIJF GROEPEN Margaret Court moet rust houden GELDSTRAF S1TTARD De kans is groot, dat het Nederlandse heren-zaal handbalteam in 1972 gaat deelnemen aan de Olympische Spelen in München. Tot deze conclusie komt men bij het zien van de in deling van de poules voor het kwalificatietoernooi, dat in 1972 in Spanje gehouden zal worden. PRESTATIES OPTIMISME STEUNPILAAR VOORBEREIDINGEN WK-SCHAKEN Okker/Riessen ronde verder USIF, REAL ESTATE ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 SIEGEN „Hij speelt geniaal, maar..." Vraag het aan elke schaak grootmeester van naam en hij zal toegeven, dat de 27-jarige Ameri kaan Robert Fischer ondanks zijn image van „enfant terrible" van uit zonderlijk grote klasse is. Het woordje waar alles om draait is in dit geval „maar". Bobby Fi scher, het wat uit zijn krachten ge groeide New Yorkse natuurtalent, heeft zich haast geheel van de bui tenwereld geïsoleerd. Hij gaat bijna geheel op in het hem fascinerende schaakspel, dat hem kennelijk ge lukkig maakt en een bevrijdend ge voel geeft. Hij is een gevangene van zijn hartstocht, die door een onge hoorde eerzucht en zijn woedend makende teleurstelling over het feit dat hij niet direct tot tweekamp en om de wereldtitel tegen de Rus Bo ris Spasski en diens voorgangers werd uitverkoren, nóg heviger werd geprikkeld. Fischer mijdt publiciteit, hoewel zijn daden vrijwel altijd nieuws vormen. Hij staat de pers echter nauwelijks interviews toe en heeft geen vrienden. De dagindeling van Bobby Fischer staat in het teken van 't schaakspel. De man, die op 13-jarige leeftijd zijn sensationele carrière begon met een uitermate verrassende overwin ning in het toernooi om het kam pioenschap van de Verenigde Staten, gaat zelden voor zonsopgang naar zijn bed, dat omgeven is door schaakborden en vakliteratuur. In Siegen, waar het strakke toer- nooischema van de schaakolympiade voor landenteams kennelijk een zware druk op Fischer legt, vluchtte HILVERSUM In het NOS-pro- gramma „Studio Sport", dat morgen van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.35 tot 22.00 uur via Nederland 2 wordt uitge zonden, komen de volgende onderwer pen voor de wielerwedstrijd ParijsTours wielrennen: de internationale sprint wedstrijden en de dernykoers in Alkmaar; internationale tafeltenniskampioen schappen van Nederland te Rotter dam; paardenkoersen Nederland-België op Duindigt; Europees kampioenschap hockey in Brussel. Hiervan zullen ook zondag middag van 16.30 tot plm. 17.15 uur via Nederland 1 beelden worden uitgezonden. Het sportprogramma „Langs de Lijn" dat de NOS-radio van 14.02 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 18.05 tot 18.30 uur via Hilversum 1 uitzendt, be vat naast flitsen van wedstrijden in het betaald en amateur voetbal ondermeer de volgende onderwerpen: halve finale en finale Europees hockey toernooi in Brussel: draverswedstrijd Nederland-België op Duindigt; 17e internationale tafeltenniskam pioenschappen in Rotterdam; kanoclubkampioenschappen in Amsterdam handbal- en korfbalcompetitie. hij onlangs uit de eenzaamheid van zijn hotelkamer en begaf zich naar de bar. Tot grote verbazing van zijn omgeving. Maar nauwelijks had Fi scher een schaakbord in het oog ge kregen of er moest een boek bij te pas komen en hij ging een partij tussen Tal en Goelfeld uit 1963 na zitten spelen. I Vrolijk gezelschap was hij daarbij niet. Niemand waagde het hem aan te spreken of te storen, want men weet vooruit: Fischer antwoordt toch niet. Hoewel Fischer een grote ster is, heerst er alom stilte rond zijrt verschijning. Maar vergaat het niet alle genieën zo? Telkens heeft men weer gepro beerd om Bobby Fischer langs legale weg, dus via kwalificatietoernooien, aan het door hem zo felbegeerde wereldkampioenschap te helpen. In 1962 was Fischer er bij toen in Wil lemstad het kandidatentoernooi werd afgewerkt. Verbitterd moest de Amerikaan constateren, dat de Rus sen, die een overmacht vormde, veel al zonder noemenswaardige inspan ning tegen elkaar remiseerden om vervolgens energiek en geconcen treerd tegen Fischer ten strijde te trekken, waaronder de Amerikaan uiteindelijk bezweek. Na de verwij ten van Fischer heeft de FIDE de opzet van het kandidatentoernooi gewijzigd en speelt men nu een aan tal tweekampen. Fischer benutte nimmer zijn kans of gedroeg zich onhandelbaar, zoals in 1967 bij het interzonetoernooi in de Tunesische plaats Sousa. Daarbij speelde een voorname rol, dat Fi scher als lid van een Joodse sekte op vrijdag en zaterdag (sabbat) niet mag spelen. Toen de organisatoren in Sousa de partijen van Fischer op vrijdag en zaterdag verloren ver klaarden, trok Fischer zijn conclu sies en reisde af. Nu is de FIDE tijdens het congres in Siegen Fischer tegemoet gekomen. Hoewel Bobby Fischer niet heeft deelgenomen aan het als kwalifica tietoernooi tellende Amerikaanse kampioenschap, staat men toch toe, dat de nukkige schaakgrootheid deelneemt aan het interzonetoernooi op Mallorca. Maar voor de Amerikanen speelt het vanzelf dat „hun" Bobby steeds als een uitzondering wordt be schouwd. „Wat heten sportieve kwa lificatietoernooien", verkondigt de Amerikaanse ploegleider Ed Ed- mondson als zijn mening in Siegen. „Als men waar ook op de wereld vraagt wie de beste schaakspelers van de wereld zijn, zegt men stee vast Spasski en Fischer. En daarom heeft Bobby geen kwalificatietoer nooi nodig en moet hij direct om de wereldkroon kunnen strijden". Men kan zich na deze uiteenzet ting in gemoede afvragen, waarom de Amerikanen zich dan zo druk maken om een plaatsje voor Fischer in het interzonetoernooi (toch ook een kwalificatietoernooi), waarbij zijn landgenoot Paul Benkoe zelfs moet wijken. Wereldkampioen Boris Spasski, het mikpunt van Fischer, maakt zich voorlopig geen zorgen: „Ook voor mij is Bobby Fischer een genie. Maar ook genieën moeten zich net als anderen kwalificeren". De Nijmeegse ijshockeyclub heeft voor het komende seizoen de Canadees Andre Lecair geconstracteerd. De 21-jarige doelverdediger, die in zijn va derland speelde voor Montreal, heeft reeds een jaar Nederlandse ervaring. Hij speelde de afgelopen competitie voor Den Bosch, en maakte de wed strijden om de zogenoemde „Coupe In ternational" mee. ADVERTENTIE MÜNCHEN Het Nederlandse amateurelftal zal in de eerste ronde van de kwalificatie voor het voetbal toernooi van de Olympische Spelen 1972 in München uitkomen tegen Rusland. De loting heeft vrijdag in de Beierse hoofdstad plaatsgevonden tijdens de vergadering van het amateurcomité van de internationale voetbalorganisatie (FIFA). Voor het Olympische voetbal toernooi van 1972 hebben zich 84 landen aangemeld, zes meer dan voor het toer nooi van Mexico in 1968. Het was niet eenvoudig een systeem te bedenken, volgens welk de veertien plaatsen in het eindtoernooi het or ganiserende West-Duitsland en titel houder Hongarije zijn van het spelen van voorronden vrijgesteld moesten worden verdeeld. Besloten is nu de kandidaten in te delen in vijf groepen naar geografische ligging. Zo nemen HOUSTON Acht vooraanstaande tennisspeelsters lopen het risico door de Amerikaanse tennisbond te worden ge schorst, nadat zij gezamenlijk hebben geprotesteerd tegen het houden van toernooien voor amateurs. Voor het begin van een toernooi in Houston, dat op commando van de USLTA om trofeeën en niet om geld moet worden gespeeld, gaf woordvoer der Billie Jean King het volgende com mentaar: ,In feite dwingen ze ons geld onder de tafel aan te nemen. Maar als je voor je sport betaald wordtn moet je ook als professional worden bestempeld en behandeld. Maar hier moesten we het weer doen met zogenaamde onkos tenvergoedingen. Daar hebben we nu genoeg van. Ikzelf heb eens 4500 dollar voor een toernooi gekregen. Maar ik zeg niet welk". Alle acht dames hebben een contract voor een week afgesloten met „World Tennis Magazine" tegen een bedrag van een dollar. Door deze handelwijze had den zij bewerkstelligd dat er in het toernooi van Houston wel geld te ver dienen was, namelijk 18.000 gulden. De rebelse tennissters zijn Billie Jean King, Nancy Richey, Rosemary Casals, Peaches Bartkowicz, Kristy Pigeon en Valerie Ziegenfusas (allen V.S.) en Judy Dalton en Kerry, Melville (Aus.). ende uit Afrika 20 landen, uit Azië 17, uit Noord- en Midden Amerika en de Ca- rai'bische eilanden 13, uit Zuid-Amerika 10 en uit Europa 24 landen deel. Het aantal finalisten, dat uit de respectieve lijke werelddelen kan worden geplaatst, bedraagt drie, drie, twee, twee, en vier. In de eerste ronde van de Europese groep komt het tot de volgende ont moetingen Groep l: frankrijk-IJsland, Rus land-Nederland en Luxemburg-Oosten rijk. Groep 2: Polen-Griekenland, Bulga rije- Engeland en Turkije-Spanje. Groep 3: Zuidslavië-Ierland, Mal ta-Finland en Italië-Oost-Duitsland. Een uit- en een thuiswedstrijd zullen uitmaken wie verder speelt. De eerstge noemde landen spelen de eerste wed strijd thuis. De elf winnaars worden in vier groepen ingedeeld, waarin het nor male competitie-schema zal worden af gewerkt. De vier groepswinnaars zullen in München van d partij zijn. In tegen- steling tot in de eerste rnode, waar bij een geijke stand de tweede wedstrijd twee keer een kwartier wordt verlengd, waarna eventueel strafschoppen geno men worden, gaat men in de groepen over tot het spelen van beslissingswed strijden. NEW YORK De Australische ten nisspeelster Margaret Court, die on langs als tweede in de geschiedenis van hel damestennis het zogenoemde „Grand slam" won, zal voorlopig rust moeten houden. Tijdens een toernooi in Charlotte (Noord-Carolina) openbaarde zich haar oude enkelblessure, waar zij ook tijdens Wimbledon door werd ge hinderd. De Australische verloor ver rassend van de jonge Amerikaanse Chris Evert en zal nu zes tot acht we ken niet in wedstrijden mogen uitko men. Margaret Court is naar Australië teruggekeerd. Het internationale damtoernooi, dat van 12 tot en met 17 oktober in d< Lier wordt gehouden, zal sterk beze' zijn. Het deelnemersveld in de hoofd groep ziet er als volgt uit: Paul Ger main (Haiti), Michel Hisard (Frankrijk: Andreas Kuyken (Zwitserland). Fran cesco Laporta (Italië), Ton Sijbrandf (Nederland), George Mostovoy (Frank rijk), Krijn Toet (Nederland) en Jack Stoorvogel (Nederland). PRAAG De strafcommissie van de Tsjecho-SIowaakse voetbalbond heeft 20 internationals, twee trainers en de ploegarts wegens „ongeoorloofde han delingen" geschorst. De spelers Viktor, Vencel, Dobias, Pivarnik, Plass, Zlocha, Szikora. Kuna, Gelata. Bohumilu en Frantisek Yeselv. Jurkanin, Adamec, Petras, Jokl, Hrivnak, Hagara, Pollak, Jan Capkovic en Kabata, mogen tot 31 december 1971 niet in wedstrijden uit komen. zowel op nationaal als interna tionaal gebied. Het is duidelijk dat door deze maatregel diverse clubs in de competitie ernstig gedupeerd zullen zijn. Bovendien kregen de spelers nog boetes ter grootte van twintig procent van de premies uitgekeerd voor de kwalificatiewedstrijden van het toer nooi om het wereldkampioenschap .1970. Men verwijt het twintigtal, dat zonder de toestemming van de betrokken offi cials contracten waren afgesloten met twee bekende Westdultse sportschoe nen-fabrieken om reclame voor de pro- dukten te maken. „Daarmee hebben de spelers de goede naam van het Tsjechi sche voetbal in diskrediet gebracht", stelde de strafcommissie. Het onderzoek tegen vier andere spelers, Migas, Hrdlicka. Hvasnak en Horvath, is nog niet afgesloten. De voormalige cheftrainer van de na tionale ploeg, Jozef Marko, mag zich tot 31 december 1972 met geen enkel ver tegenwoordigend team bemoeien en kreeg een geldstraf opgelegd van dertig procent van de premies voor Mexico. De tweede trainer. Janhucko, mag tot 31 december 1971 geen trainers- functie bij een vertegenwoordigende ploeg meer uitoefenen. Hij moet 25 pro cent van de uitgekeerde premies offe ren. De ploegarts, dr. Cestmir Naprav- nik, staat op non-actief tot 31 december 1971. Wegens het niet goed vervullen van zijn opdracht als begeleidend tech nisch adviseur zal Anton Fortac zich tot 30 juni van het volgend jaar afzij dig moeten houden. Daarmee is de nationale ploeg, die vol verwachting naar Mexico vertrok, geheel uit elkaar gevallen. De nieuwe oefenmeester, Josef Rygr. heeft nu voor de eerstvolgende landenwedstrijd tegen Finland de volgende selectie bekend gemaakt: Ssedlacek, Schmuckar, Vece- rek, Mukovic, Dsiatnik, Vitu, Novak, Bartovic. Hric. Strunc, Moder, Stratil, Nagyi, Allbrecht en Hoholko. In de opwindende finish van de vierde van een reeks zeilwed strijden om de Ameri ka Cup" heeft het Aus tralische jacht Gretel 2 gewonnen van het Ame rikaanse zeilschip „In trepid". De Gretel 2. (voorgrond) kreeg na het ingaan van het laat ste rak snel genoeg zo veel wind in de zeilen, dat het schip de Intre pid voorbij kon stuiven. QUIBERON De Nederlandse zei lers Staartjes en Jurpershoek zijn vrij dag bij de Franse plaats Quiberon in de vijfde race van het wereldkampioen schap in de Tempest-klasse als zevende geëindigd. De Nederlanders startten evenals donderdag slecht en rondden de eerste boei als 32e. Spoedig rukten zij op, maar konden de Rus Mankin en de Noor Lunde, die vanaf de start voorin waren te vinden, niet meer bedreigen. Ook moesten zij nog een aantal andere schepen laten voorgaan, maar wel ble ven zij eerste, in de algemene rangschik king. De race van vrijdag werd gevaren met windkracht vier, afnemend tot drie. Vlak na de start stonden er vrij hoge golven. Na de vijfde race ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Staartjes 27.4 punten; 2. Norbury 36.4; 3. Linville (V.S.) 36.7; 4. Nesbeda (V.S.) 40.7; 5. Falgonner (V.S.) 43.0; 6. Mankin 43.7. GUUS CANTELBERG optimistisch gestemd De acht beste teams uit het wereld kampioenschap dat in Frankrijk plaats vond. namelijk Roemenië, Oost-Duits- land. Joegoslavië, Denemarken, West-Duitsland, Zweden, Tsjechoslowa- kije en Hongarije hadden de kaartjes voor München reeds op zak. Uil Afrika, Noord-merika (waar schijnlijk Canada) en Azië (mogelijk Japan) wordt een nationale ploeg afge vaardigd, terwijl de overige Europese landen gaan spelen voor de vijf vacante plaatsen. Nederland is ingedeeld in een poule met Bulgarije, Frankrijk en Oostenrijk. De twee hoogst geplaatste ploegen die nen volgens het kruissysteem aan te treden tegen de twee beste teams uit de eerste poule, waarin IJsland en Noor wegen sterk favoriet zijn. De beide winnaars kunnen de reis naar Duitsland ondernemen. „Wij mogen over deze indeling hele maal niet mopperen", vertelt de Oran je-aanvoerder Guus Cantelberg. die niet minder dan 45 maal in het natio nale zaalhandbalteam is uitgekomen. Door zijn rijke ervaring kan hij oorde len over de kracht van de komende te genstanders. „Laten we vooropstellen dat het peil van ons vaderlandse handbal met mdongen vooruit is gegaan. Het Neder lands team heeft het laatste jaar pres taties geboekt, waarvan men enkele seizoenen geleden niets eens durfde dromen. Deze kwaliteitsverbetering is vooral te danken aan onze bondscoach Jaroslov Mraz die als een van de kun- digste handbaltrainers van de wereld kan worden beschouwd. Het Oosteuropese handbal is nog steeds toonaangevend maar voor de Bulgaren behoeven wij geen duimbreed opzij te gaan. Enkele weken geleden trad ik met mijn club Sittardia in Tsje- choslowakije aan tegen deze Bulgaarse nationale ploeg. Ternauwernood konden die knapen tegen ons gelijk spelen. Ook voor Frankrijk en Oostenrijk behoeven we niet onder te doen", oordeelt de dertigjarige leraar lichamelijke opvoe ding. Hij baseert zijn optimisme op de re cente resultaten tegen deze ploegen. In Frankrijk werd vlak voor de wereld kampioenschappen eenmaal tegen „Haantjes" gelijk gespeeld en in de tweede wedstrijd moesten de Oranje hemden met een doelpunt verschil het onderspit delven. Cantelberg: „De Franse ploeg was voor de wedstrijd speciaal een lange tijd in een trainingskamp gegaan. Ze hadden zonder meer verwacht van om gemakkelijk te winnen. Dat ons spel geweldig is gegroeid hebben eveneens de Oostenrijkers er varen. Liepen ze ons in het verleder, bijna onder de voet, vorig jaar moester zij genoegen nemen met een gelijk spe. en een zeer benauwde overwinning. Nu zijn we misschien nog sterker, want het gelijke spel tegen Duitsland was toch een prachtige verrassing". Als Nederland inderdaad als eerste of tweede in zijn poule eindigt, hoopt de Oranje-aanvoerder tegen Noorwegen met 1211 verslagen en niet tegen IJsland uit te komen. „We hebben geluk gehad, want als we in poule vier waren ingedeeld met ploegen als Rusland en Polen, hadden we onze hoop voor München kunnen opgeven. Het is wel jammer dat we Pe ter Muyres in de toekomst gaan missen. Hij was voor mij, Sittardia en het Ne derlandse team een geweldige steunpi laar." De 23-jarige Sittardiaan Muyres nam enkele weken geleden het besluit niet meer langer actief te zijn. „Handballen is mijn grootste hobby maar mijn stu die en mijn toekomst zijn voor mij be langrijker dan de sport", merkte deze speler die als cirkelloper tot de besten van Europa behoort, op. Bondscoach Mraz gaat weer energiek beginnen aan zijn voorbereidingen voor dit kwalificatietoernooi. Hij trommelt SIEGEN Door een overwinning van 3—1/2 1/2 op Canada in de tien de ronde van het toernooi om het we reldkampioenschap schaken in het Westduitse Siegen heeft het Russische team te titel bijna zeker gesteld. Met nog een wedstrijd te spelen (tegen Bul garije) hebben de Russen twee punten voorsprong op Zuidslavië en Hongarije. Uitslagen 10de ronde (finalegroep a) Spanje Bulgarije 13; Rusland Canada 3 1/2—1/2; West-Duitsland Argentinië 2 1/2 11/2; Zuidslavië Roemenië 2 1/2 1 1/2; Tsjecho-Slo wakije Oost-Duitsland 22; Honga rije Verenigde Staten 2 1/2 1 1/2. Stand in groep a: 1. Rusland 251/2; 2. Zuidslavië en Hongarije 23 1/2; 4. Verenigde Staten 22; 5. Tsjecho- Slo wakije 21 1/2; 6. Argentinië 20; 7. West Duitsland en Bulgarije 19 1/2; 9. Oost-Duitsland en Roemenië 16 1/2; 11. Canada 16; 12. Spanje 1 41/2. Uitslagen groep b: Nederland Zweden 1 1/2 2 1/2 (Ree Jansson 01, Hartoch Lijedahl remise), Fin land Cuba 1—2 (1 hangpartij); Israël Oostenrijk 22. EINDHOVEN Het Eindhovem* PSV heeft vrijdagavond in een vooruit- gespeelde eredivisiewedstrijd met 00 gelijk gespeeld tegen FC Twente. Er waren 20.000 toeschouwers. Scheids rechter was de heer Boogaerts. LOS ANGELES Tom Okker en Marty Riessen, onafscheidelijk in het heren-dubbelspel, hebben vrijdag in Los Angeles de kwartfinales bereikt tijdens het internationale tennistoernooi om de open titels van de zuidwest Pacific. Het duo versloeg in de derde ronde van het heren-dubbelspel Brian (N.Z.) en Ray Ruffles (Aus.) met 63 61. ADVERTENTIE zijn selectiespelers regelmatig op voor centrale trainingen en geeft hun boven dien „huiswerk" op om hun zwakkere punten bij te schaven. Tal van wedstrijden zullen de inter nationale ervaring moeten verhogen. y-\y\-y y.y y yyyy Het toeval wil dat er eind december van dit jaar een vierlandentoernooi wordt georganiseerd waar Oranje dient uit te komen tegen Oostenrijk, Frank rijk en Finland. Een betere graadmeter had men zich niet kunnen wensen. Dit snelgroeiende Fund belegt uitsluitend In Inkomsten- opleverend onroerend goed in de welvarende zakencentra van de V.S. Deze investering in zorgvuldig geselecteerd, professioneel beheerd, inkomsten-opleverend onroerend goed heeft de aandelen van USIF, Real Estate in nog geen 3V2 jaar na de stichting van het Fund een gemiddelde waardetoename opgeleverd van meer dan 13% per jaar. Als u meer wilt weten over deze solide, rustige beleggingsvorm, neem dan contact op met Gramco. Intrinsieke waarde per aandeel USIF, Real Estate 2S-9-70 7 63 ik ben geïnteresseerd In het enlehe USIF, Real Estate concept. Adres;. Pieste:. TsU. Inzenden «en: Gramco Information (Nederland) N.V. Leidsestraat 74 Amsterdam Tel. 234323-234324

De Vallei | 1970 | | pagina 13