Veenendaals dagblad Buiten Ruitenschutters in Breda aangehouden Tekort aan huisartsen in ons land neemt toe Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Geen direct optreden tegen Veronica 0.35 „STERKE AANWIJZINGEN" ZEGT WASHINGTON Snackbar 't Noorden Wrok tegen maatschappij Betaal per giro Noodtoestand door hevige branden bij Los Angeles Man probeert plaatsgenoot aan te rijden Libië verbreekt betrekkingen L.H.V. ZIET SITUATIE SOMBER IN Verhoren van bontdieven levert nog weinig op Man dood na mislukte poging tot inklimming Voor zeven ton aan hulp naar Jordanië ES leveren wellicht wapens aan Jordanië Arabieren in Jeruzalem protesteren Aangename temperatuur WASHINGTON - Er zijn sterke aanwijzingen dat de Sovjetunie bezig is met de aanleg van een permanente duikbootbasis op Cuba. Dit heeft het Amerikaanse minis terie van defensie gisteravond bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het werk al enige maanden aan de gang. KABINET: Gezond milieu Grote FRIKADELLEN Kwi Kwartaalabonnees bespaar incasso NAAR SCHIPHOL WELLICHT LUCHTKUSSEN- TREIN BOUWBEDRIJF GING FAILLIET: 100 ONTSLAGEN AANVALLEN VERMIST Bar. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.)t 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p>w.t 4,85 p.m., 14,30 p.k. VA O Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 26 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 225 VS: Russen bouwen op Cuba basis duikboten Op het ogenblik zijn er vier Russische schepen in de haven van Cienfuegos, waaronder een duikbootgeleideschip en drie aken, die blijkbaar een deel van de faciliteiten van de basis moeten vormen. Voorts worden er zowel aan de wal als in de haven een soort bouwwerkzaamheden verricht, die verband hou den met duikbootoperaties. Deze werkzaamheden zijn „de afgelopen maanden verricht". DEN HAAG Het kabinet ziet geen directie aanleiding om on middellijk op te treden tegen Radio Veronica en andere piratenzenders. De ministerraad kwam gisteren tot de conclusie dat het probleem van de pira tenzenders en de verstoringen van het radioverkeer die zij veroorzaken, min der urgent om een oplossing vraagt nu Radio Nordsee uit de lucht is verdwe nen. De kwestie van de piratenzenders zal geen kabinetscrisis veroorzaken, ver klaarde premier De Jong na afloop van de ministerraad. De ministers zullen dit vraagstuk in onderling overleg oplossen. jt- Floor de ombouw van de meeste onzer bossen tot houtopstanden met een geringer aantal soorten heeft men in de loop der jaren her haaldelijk minder aangename ver rassingen op de koop toe moeten nemen. Ik heb nog juist de ver schrikkelijke naaldhoutplantages, de koekoek-eenzang der monocul turen meegemaakt, waarin nauwe lijks ander leven mogelijk was dan dat van een enkele kuif. of zwarte mees en die veelal slechts dienden voor dekking met schrale rantsoe nen van het wild. Geleidelijk ging een grote, veelzijdige levensge meenschap van ontelbare dieren en planten, van hoog-ontwikkelde vier- voeters en orchideeën tot eencelli- gen teloor, doordat de mens zich averechts met de natuur bemoeide. Er kwam een soorten-arm cultuur- bos voor in de plaats, dat tot geen natuurlijk evenwicht in staat was. Grassen en kruiden konden geen voldoende voedsel meer produce ren en de hoger ontwikkelde die ren, waartoe ik ons wild mag reke nen, moesten er zich nolens volens bij aanpassen, met het resultaat, dat het aan lichaams- en gewei gewicht inboette. We hebben hier bij met geen erfelijk-biologische degenaratie te doen, zoals de jager fabrikant Fr. Vogt reeds in 1922 met voedselproeven aan roodwild in zijn revier aan de Elbe (3000 ha vrije wildbaan) begon te bewijzen in een apart wildraster van 150 ha, waarin ook reeën. Het bleek spoe dig, dat wij in staat zijn, door op voering van de voedselkwaliteit na verloop van vrij korte tijd het wild weer in zijn oorspronkelijke staat te brengen. Gemengde bossen ver vangen gelukkig meer en meer de eentonige complexen en bieden le venskansen aan klasse-wild. Er be hoort groene lavei toe, praktische bezaaiing van wegbermen, verant woorde keuze van het plantenma- teriaal der wildakkers en -weiden, winning van gras en hooi, ja wat niet al. Ook de struikenetage is van belang en verder zal men tal van methoden moeten aanwenden, om het bos gevarieerd te stofferen. 26 sep, '70 A. B. WIGMAN Functionarissen van het Witte Huis hebben naderhand verklaard, dat pre sident Nixon de situatie zeer scherp volgt, teneinde er achter te komen, wat voor soort wapens in Cuba ingevoerd worden. De VS zouden het bijzonder ernstig vinden, als de Sovjet-Unie een basis voor strategische wapens in het Caraï- bisch gebied zouden vestigen. Functionarissen van het Witte Huis herinnerden aan de crisis van 1962, toen de Sovjet-Unie op aandringen van wijlen president Kennedy offensieve raketten, die zij op Cuba had geïnstal leerd, terugtrok. De functionarissen haalden een ver klaring van president Kennedy van 20 november 1962 aan, kort nadat de Rus sische lange-afstandsraketten uit Cuba verwijderd waren. Deze luidt: „Wat ons betreft zal er vrede zijn in het Caraïbi- sche gebied als alle offensieve wapens uit Cuba worden verwijderd en voort aan op het westelijk halfrond worden ge houden en als Cuba niet gebruikt wordt voor de uitvoer van agressieve commu nistische doeleinden". Volgens ambtenaren van het Witte Huis blijft dit de politiek van de Ame rikaanse regering. De Amerikaanse functionarissen heb ben nog verklaard, dat de V.S. nog geen contact hebben opgenomen met de Sovjet-Unie in deze zaak. Zij voegden eraan toe, geen snelle of dramatische ontwikkelingen in verband met de zaak in kwestie te verwachten. De voorgenomen reis van president Nixon naar Europa en zijn bezoek aan Europese landen, dat negen dagen duurt, gaat door. Nixon vertrekt zon dag. Jongelui in Rome hebben door het gooien van brandbommen geprotesteerd tegen het aanstaande bezoek van Nixon. ADVERTENTIE per stuk NU Pr. Bernhardlaan 60 VEENENDAAL - Tel. 12501 Eigen voorgebakken PATATES per kg 1.10. BREDA De „geheimzinnige schutter", die de laatste weken in tal van plaat sen rond Breda een groot aantal rui ten met een luchtbuks heeft stuk ge schoten blijkt een soort drie-eenheid geweest te zijn. De Bredase politie hield vrijdagavond drie inwoners van Breda voor deze zaak aan. Zij hebben bekend. Hun motieven zijn volgens de politie nogal vaag, maar richten zich tegen de huidige maatschappij, waaraan zij zeggen een hekel te hebben. Om dat te demonstreren, schoten zij in 17 plaatsen ongeveer honderd ruiten in. Bij voorkeur gingen zijn op maandag avond op pad. De 40-jarige invalide A. W. J. bestuurde dan zijn oude wagen, waarin de 42-jarige invalide A. O. M. en diens 16-jarige stiefzoon A. L. E. meereden. De jongste in zittende schoot dan met een zware luchtbuks met een telescoopvizier er op op woningen. A. W. J. assisteerde hem soms met een eenvoudig lucht drukpistool. Bij een huiszoeking bij de mannen werd nog een zwaar zelfgemaakt rajunna ADVERTENTIE Verzoeke vóór 8 oktober 14,30 over te schrijven op onze giro 1821600 t.n.v. DE VALLEI - Veenendaal met vermelding 1. abonnement 4e kwartaal 1970 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 8. post- of bezorgabonnement Abonnementen-administratie LOS ANGELES De gouverneur van de Amerikaanse staat California, Ronald Reagan, heeft vrijdagavond voor het gebied van Los Angeles de noodtoestand afgekondigd in verband met de hevige branden in deze streek. Door de grote droogte van de laatste maanden zijn het gras en het kreupel hout kurkdroog geworden. Al meer dan honderd huizen zijn door het vuur verwoest. Aangewakkerd door een wind die met een snelheid van meer dan 100 kilometer per uur uit het woestijngebied bij Los Angeles komt, woeden hier drie grote branden. De woningen en boerderijen van verschei dene filmsterren onder meer van Bob Hope, Dale Robertson en de tele visiester Chad Everett dreigen een prooi der vlammen te worden. Twee scholen en meer dan zestig hui zen moesten worden ontruimd. Acht he likopters en twee vliegtuigen bestrijden het vuur met water en chemicaliën. Door de noodtoestand af te kondigen kan de gouverneur de nationale garde inscha kelen b(j de strijd tegen het vuur. slagwapen en een scherp geslepen ba jonet gevonden. De mannen hebben voorts toegegeven de laatste tijd herhaaldelijk vals alarm te hebben geslagen bij de Bre dase brandweer en 's nachts taxi's voor niets te hebben besteld. Het drie tal is ingesloten. Hun activiteiten werden bekend door de bijzondere opmerkzaamheid van een Bredase wijkagent. SCHIJNDEL De 33-jarige L. H. uit Schijndel wordt ervan verdacht woens dagmorgen zijn 29-jarige dorpsgenoot L. van D. te hebben willen omver rijden. Zijn slachtoffer kon op het nippertje op de fiets via een tuinpoortje ontkomen. De Schijndelse automobilist zei de po litie dat hij van D. alleen maar had wil len klem rijden om met hem te praten over een schuld. Van D. zou vanaf 1968 nog voor ruim tweehonderd gulden bij L. H. in het krijt staan. Arabische wereld toornt tegen koning Hoessein Israëlische politiemannen houden in Jeruzalem Arabieren tegen, die in een nauwe straat van de oude stad samenscholen uit protest te gen de situatie in Jordanië. WASHINGTON De Verenigde Staten overwegen Jordanië nieuwe wapens te leveren ter vervanging van het materiaal dat tijdens de burgeroorlog verloren is gegaan. Dit heeft vrijdag de onder-staatssecretaris van Defensie, David Packard in Washington meegedeeld. Jordanië heeft van Amerika onder meer tanks en F-104 straaljagers ontvangen. Nieuwe wapenleveranties zullen, aldus Packard, het militaire machtsevenwicht tussen de Arabische landen en Israël niet verstoren. Bovendien is Israël zelf ook voorstander van een stabiel Jordanië. De Egyptische president Nasser heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een telegram aan koning Hoessein van Jor danië gezonden. Nasser noemt het „ver- DEN HAAG Het aantal praktiserende huisartsen in Nederland is zodanig gedaald, dat er nog maar één arts beschikbaar is voor gemiddeld 2857 patiën ten. In 1960 was deze verhouding nog één arts per 2632 mensen. Nederland had op 1 januari van dit jaar 4492 huisartsen. Dat zjjn er nog geen 150 méér dan tien jaar geleden. Maar de bevolking is sinds 1960 toege nomen met ongeveer anderhalf miljoen inwoners. Om de praktijk te kunnen voeren zo als dat de Landelijke Huisartsen Ver eniging voor ogen staat iedere huis arts ongeveer 2500 patiënten zouden voor het hele land bijna 5200 dokters nodig zijn. Zo bezien dus een tekort n een kleine zevenhonderd huisart sen. Het tekort vindt zijn oorzaak in een AMSTERDAM Staatssecretaris Keijzer heeft in Frankrijk een Franse luchtkussentrein bekeken. Er bestaat een mogelijkheid dat een dergelijke trein in de toekomst zal gaan rijden op het traject Amsterdam—Schiphol—Den Haag. De foto toont de locomotief van een dergelijke trein. aantal factoren, zoals verminderde ani mo voor het beroep, onder andere van wege de overbelasting, tegenzin om in grote steden te werken. De L.H.V. ziet de situatie somber in. „Den Haag" maakt zich er wat minder zorgen over. Over enkele jaren zullen er naar verwachting aanzienlijk meer afstuderenden zijn dan de laatste tijd het geval was. Van de drie grote steden was Rotter dam er althans volgens de kille cij fers het slechts aan toe. In 1968 was er nog sprake van één arts voor 3030 inwoners, nu van één op 3226. Amsterdam beschikt nog over één arts ten behoeve van 2564 mensen. Voor Den Haag dat het hardst klaagt is de verhouding al drie jaar onveran derd één op 2381. Een aanzienlijke be tere situatie dus dan in Rotterdam. Van de provincies lijkt de toestand ook weer op grond van de cijfers het best in Zeeland en Friesland. Toch is de bezetting daar teruggelopen van één arts op 2222, respectievelijk 2236 patiën ten naar één arts in beide provincies voor 2500 mensen. Het minst gunstig staan Noord-Bra bant en Limburg er voor. Het waren altijd al de gebieden met de grootste praktijken. De verhouding is er nu één op 3226. ROOSENDAAL Door de faillietver klaring van de bouw- en handelsmaat schappij Bakker z(jn gistermiddag de honderd werknemers van het bedrijf op staande voet ontslagen. De werknemers hebben het loon van de afgelopen week nog uitgekeerd ge kregen. Het arbeidsbureau in Roosen daal en de vakbonden zijn niet benaderd om een afvloeiingsregeling te treffen. Directeur P. Bakker zag daartoe geen reden „omdat de arbeiders toch gemak kelijk elders aan het werk kunnen." Als oorzaak van het faillissement noemt de heer Bakker verliezen door grondspeculaties en de stijgende ma- teriaalprijzen en loonkosten. De schuld van het bedrijf bedraagt ƒ800.000 ver deeld over 250 schuldeisers. t ALBLASSERDAM De verhoren van de vijf mannen die donderdag in AI- blasserdam en Nieuwerkerk aan den IJssel na spectaculaire acties van de po litie werden aangehouden, hebben nog weinig positiefs opgeleverd. De mannen worden ervan verdacht veertig tot vijftig bont- en juwelen- diefstallen te hebben gepleegd. De to tale buit zou rond twee miljoen gulden bedragen. In eerste instantie richten de verhoren zich op de inbraak bij een ju welier in Lunteren, waar voor een waar de van vijftigduizend gulden aan juwe len werd geroofd. Er zijn sterke aan wijzingen tegen een van de verdachten, J. van W. (32), omdat diens auto op de plaats van het misdrijf werd gezien. Tijdens de verhoren is nog niet ge bleken dat de gearresteerden ook tien tallen andere inbraken in ons land heb ben gepleegd. J. van W. werd ook in verband gebracht met de roof van drie ton bij de familie Koernap in Ottterloo en de overval op een benzinestation in Moordrecht, waarbij een pompbediende werd doodgeschoten. ANTWERPEN Een poging om in te klimmen in een tehuis voor daklozen in Antwerpen heeft gisteren de twintig jarige Nederlander Hendrik van Enge land uit Schjjndel het leven gekost. Surveillerende politieagenten vonden zijn lijk, kort nadat hij van enkele me ters hoogte uit een regenpijp op straat was gevallen. schrikkelijk bloedbad" dat de afgelopen dagen in Jordanië heeft plaatsgevonden „een schending van alle Arabische en menselijke beginselen". Volgens het Egyptische staatshoofd hadden de Arabische leiders, die in Cai ro bijeen zijn, inlichtingen ontvangen die duidelijk aantoonden dat er in Jor danië een plan bestond dat gericht was op de vernietiging van de Palestijnse verzetsbeweging. Nasser schreef in zijn telegram ver der dat de Jordaanse autoriteiten niet van plan waren geweest het schieten op de commando's te staken ondanks pogingen die waren gedaan om een be stand te bereiken. De president gewaagt van „grote be zorgdheid" bij de Arabische leiders in Caïro nadat zij een verslag hadden aan gehoord van de Soedanese president Jaafar El-Nimeiry, die vrijdagavond met de leden van zijn vredesmissie in Caïro is teruggekeerd. Dit verslag laat er geen enkele twijfel over bestaan, dat men in Amman alle Arabische verzoe ken in de wind heeft geslagen, aldus het telegram. Libië verbreekt zelfs de betrekkingen met Jordanië. Het verbreken van de betrekkingen met Jordanië heeft niet alleen betrek king op de diplomatieke relaties, maar ook op alle andere banden die tussen beide landen bestaan. De Jordaanse ambassadeur in Tripoli is inmiddels al uitgewezen en de Libische ambassadeur en het ambassadepersoneel in Amman zijn teruggeroepen. De Palestijnse leider Jasser Arafat, die vrijdag instemde met een bestand in Jordanië, neemt deel aan de conferentie van Arabische staatshoofden en rege ringsleiders in het Hiltonhotel in Caïro. „Ondanks de bestandsovereenkomst zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag door de Jordaanse troepen drie aanval len uitgevoerd tegen het vluchtelingen kamp van Wahadad in Amman". Dit is zaterdagmorgen meegedeeld door de radiozender „De stem van het centrale comité van de Palestijnse revolutie" in Cairo. Twee Duitse journalisten worden sinds de gevechten in Amman vermist. Het zijn Randolph Braumann, de Lon- dense correspondent van het blad „Stern", en Wolfgang Stocklausner van het weekblad „Der Spiegel". Volgens een woordvoerder van het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" in Beiroet zouden de twee verslaggevers getracht hebben tijdens de gevechten hun hotel te verlaten. DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft voor zevenhonderdduizend gulden aan medicamenten, voedsel en voedingsmiddelen ter beschikking ge steld van de Jordaanse bevolking. De regering zal verder uit de graan voorraden van de EEG de honderd duizend ton die Nederland hierin heeft ingebracht ter beschikking te stellen van de Jordaniërs. Voor de uitvoering van de hulp zal het Rode Kruis zorgen. (Van onze weerkundige medewerker) Het laatste septemberweekeinde wordt vrij warm. Tijdens zonnige perioden en bij een iets in kracht toenemende zuidelijke wind kunnen in Gelderland de middagtempera- turen waarden van 21 a 23 graden Celsius bereiken. Doordat een hogedrukgebied van 1025 millibar boven midden-Europa regenfronten op de Britse eilanden doet vertragen en verzwakken, is de kans op regen van betekenis ook morgen en overmorgen nog ge ring. Een stormdepressie ten Wes ten van Ierland blijft op te grote afstand om de zomersfeer op het continent aan te tasten. Curieus is, dat het vrijdagmiddag in 't uiterste noordoosten van Groningen zeer re genachtig is geweest met in Uit huizen meer dan 3 mm neerslag.

De Vallei | 1970 | | pagina 1