nanciele notities Minder orders voor industrie Rookgordijn over de assurantiebelasting voor automobilisten rentevoet in Amerika NIEUWE REUS OP COMPUTERGEBIED van beurs overzich Benoemingen hij Robeco Vooral Kon. Olie vast KLM ZAKT OP WERELDRANG LIJST Dr. J. D. Kuipers voorzitter van Europese SER Bezwaarschrift gezonden naar de Tweede Kamer Geen interesse op handelsgebied met Oost-Europa 'fii hmipn Banco do Brasil PILOOT STORM TEKKO TAKS r Snelle groei Japan Air IN EUROPEES PARLEMENT BEZWAREN HONEYWELL EN GENERAL ELECTRIC SAMEN AANVULLING Pagina 2 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 Moore trok hem vlug opzij bij de arm en de oude, versleten vrachtwa gen kwam vlak voor hen tot stilstand. Op de open laadbak lagen tuinbouw- produkten, manden met rode afpelen, tomaten, pompoenen en groenten waarvan David de naam niet kende en waarvan een heerlijke geur op steeg. De chauffeur, een jonge man met een typisch Amerikaans uiterlijk, schreeuwde boven het lawaai van de puffende motor uit: „Hee dokter". „Ha, Bob". „Je doet het tamelijk aardig dit Jaar, dokter. Dit is mijn derde lading al vanmorgen". Ik ben blij dat te horen. Houd het zo". „Natuurlijk". De vrachtwagen schudde en vertrok en zij konden weer zonder stemver heffing spreken. Moore zei: „Dit is een speciale feestdag, dat was ik helemaal verge ten. de donatiedag". ..Donatiedag?" „Ja. al de mensen van de landstreek en uit de winkels in de stad geven die dag wat ze kunnen missen voor het ziekenhuis. Het vorige jaar kregen we bijna genoeg linnen voor de bedden en schoonmaakspullen en winter groenten voor een heel jaar. Ook wel geld. maar het is gemakkelijker voor deze stad om alles in natura te ge ven". „Geven ze die dingen voor een par ticulier ziekenhuis? Dat komt me vreemd voor". „Ik denk wel niet dat het ergens anders dan in Vermont zal voorko men. of in een van de andere staten van New England. De mensen zijn ons dankbaar. Ze zijn heel goed op de hoogte dat het ziekenhuis hulp nodig heeft, en zij helpen ons zo veel moge lijk om de zaak draaiende te houden. Er is een hechte maar ingewikkelde vriendschap tussen de doktoren en deze stad. Dat zul je wel nooit erva ren hebben. Ik geloof ook niet dat ik het kan uitleggen, al zou ik willen. Het komt gedeeltelijk doordat wij doktoren de dienaren van de stad zijn niet van de mensen, maar van de stad. Er is een bijzonder belangrijk verschil. Wij horen tot de stad, en het ziekenhuis ook, en of het ziekenhuis nu particulier is, dat doet er niet toe.". 4 „Dat is een zienswijze die ik slecht kan begrijpen". „Afgelopen vergadering was er een voorbeeld van hoe het werkt". Zij liepen de houten trap op, die nodig geverfd moest worden en David probeerde zich weer voor te stellen dat hij hier werkte, maar het gelukte hem niet. Hij keek naar Moore en zag een geamuseerde trek op zijn gezicht, en met een gevoel van ontzetting be sefte hij hoe veel zijn komst hier moest betekenen voor de oude dokter. Een beetje beschaamd zei hij: „Hoe veel bedden heeft u hier?" „Dertig, als ik de vijf wiegen en één couveuse niet meetel. Maar nu moet ik wat telefoongesprekken voeren, als je er geen bezwaar tegen hebt. zal ik je overgeven aan onze hoofdzuster, Edna Judson, en dan zal zij de grote ronde met je maken. Als ik klaar ben, zoek ik je wel weer op". Edna Judson was erkentelijk voor de eer. terwijl David zijn verbazing over haar kap probeerde te onder drukken. „Prettig kennis te maken, dokter Armstrong. Ik zal u graag rondlei den". Hij ontmoette de scherpe ogen en keek gauw opzij. Er waren al heel wat hoofdzusters in zijn leven ge weest die van hem in zijn gevoel een beginneling hadden gemaakt, maar zo iemand had hij hier niet verwacht. Hij schudde het gevoel van zich af en dacht eraan dat hij alleen het zieken huis wilde zien. Hij volgde haar en besefte dat zij hem meer wilde laten begrijpen dan zijn ogen zagen, ofschoon zij niets trachtte uit te leggen. „Dit is de chi rurgische wacht, dokter, ofschoon dokter Moore een hekel aan wacht heeft. Het was een zitkamer in het oude huis. We zijn trots op onze oude schoorsteenmantels. Dit is de kast met de narcotica. Als u me volgen wilt dan zal ik de mannenafdeling laten zien..." Zij sprak met eentonige stem, een beetje te hard, alsof zij zich met an dere zaken bezig hield dan waarover ze het had. Zij scheen zich helemaal niet voor hem te interesseren en dat kwetste zijn trots. Zij gingen de brede trap op, liepen langs drie particuliere kamers, waar schijnlijk de enige, kwamen voorbij een kleine verpleegstersafdeling en een kinderkamer. Armstrong kreeg de verdenking dat zij in een zeker op zicht het werk van het ziekenhuis be ter beheerste dan dokter Moore. Naar één ding was hij vooral nieuwsgierig en hij besloot het ha&r te vragen. „Heb je hier veel gratis patiënten?" Zij stond stil om te antwoorden. „Een paar. Wij noemen dat de 'liefda- digheidsgevallen". „Dat klinkt wel aardig". „En u weet, dokter, dat ze niet meer opvallen zoals vroeger!" „Hoe komt dat?" „Nu, we krijgen heel wat patiënten uit de fabrieken van Silver Springs. Die betalen ook niet. De fabriek dekt al de kosten, ook van de gezinsleden. Er zijn verschillende ziekenfondsen van het rijk sociale verzekering, buspatiënten ga maar door. En dan is er nog het Blauwe Kruis en het Blau we Schild. Bijna iedereen is tegen woordig ergens verzekerd. Dit kan toch niet nieuw zijn voor u, dokter. Wellicht zie je het hier duidelijker dan in een groot stadsziekenhuis waar u gewerkt hebt". „Ik heb hier nog nooit over nage dacht". Zij kwamen in iets wat een nieuwe vleugel leek en ze zei: „Hier is de operatiekamer". Zij deed een stap te rug en liet hem voor gaan. Operatiekamers die niet gebruikt werden, verstoorden hem altijd, hoe wel hij niet kon zeggen waarom; en ofschoon hij nieuwsgierig was ging hij toch met enige tegenzin naar bin nen. Direct zag hij al dat heel wat oud leek, al was het niet uit de tijd, en in zeker opzicht was de operatie kamer meer bij dan de rest van het ziekenhuis en direct herinnerde hij zich Perkins, zelfverzekerd, dyna misch zo'n figuur wilde hij worden, ondanks het gebrekkige budget. Armstrong begon een soort geeste lijke inventaris te maken. Operatieta fel, oud maar bruikbaar; lichten wa ren goed; narcose-uitrusting onder laken twee evipanapparaten en ha- lothane, modern. (wordt vervolgd) 4537. Piloot Storm stond zich lange tijd te vergapen aan het grootse, feestelijke panorama, dat de plaats had ingenomen van het trieste maanlandschap, dat hij ver wachtte.... Hij begon al te wennen aan de bijzondere kleuren rondom hem. Trouwens, wie kon zeggen, of de vermeende afwijking niet in zijn eigen ogen zetelde?... Niettemin bleef de overtuiging, dat de wereld waarop hij neerzag niet de zijne was. Maar welke was het dan? Waar was hij terechtgekomen? Zou het Ding dan werke lijk zoiets als een tijdmachine of een „Transplanteur" geweest zijn? Een nadere beschouwing van de machine wees uit, dat het een getrouwe replica van het Ding op Magnus II was. Bovendien stond hij scheef, blijkbaar als gevolg van een of ander gewelddadig gebeuren op deze bergtop. Arend ging nu voorzichtig op onderzoek uit en aan de hand van een grillige verzameling verniel de apparaten, concludeerde hij, dat hij zich temidden van de ruïnes van een soort observatorium bevond. Ten slotte waagde hij het zijn zuurstofhelm af te nemen!.... 11. Ordelijk als altijd, waste Tekko eerst nog af, alvo rens te vertrekken. En terwijl hij afdroogde, noemde hij nog eens alle dingen op die in de koffers moesten zitten en Terry controleerde die haastig. „Zeg!" zei de onver schrokken Fox, die de geweren in de foedralen pakte, „zouden die dingen niet vanzelf af kunnen gaan als we ze zomaar bij de bagage doen?" Maar voor Tekko op zo'n onbenullige vraag een snedig antwoord geven kon, werd er gebeld. De taxi stond voor. Terry sjouwde alles in de auto en Tekko deed voor de zoveelste maal in zijn leven de buitendeur achter zich op slot. En terwijl hij de sleutel in het slot draaide, dacht hij: „Dat zal wel weer voor een paar maandjes zijn! Enfin, het schijnt nu een maal een soort noodlot te wezen om de meest wilde avonturen te beleven, terwijl andere renteniers rustig in hun tuin kunnen blijven werken!" „Hé, wat sta je toch te treuzelen?" riep vriend Fox vanuit de taxi. „Heb je je soms bedacht?" „Gaan de heren jagen?" vroeg de chauf feur nieuwsgierig. „Ja, op apen!" antwoordde Terry. „Rijdt maar naar de Javakade!" En de taxichauffeur, die niet wist of hij in het ootje genomen werd of dat hij met een paar echte tijgerjagers te doen had, deed er verder het zwijgen toe en gaf vol gas. DEN' HAAG De Nederlandse industrie heeft in augustus zowel jit het eigen land als uit het bui tenland minder orders ontvangen. Voorts trad een stijging op van de voorraden gereed pro- lukt. Dit blijkt uit de conjunc- tuurtest van het CBS over augus- tus. I)e gemiddelde dagproduktie. tldus het CBS, bij de in het on derzoek betroken ondernemin gen gaf een stijging te zien. De beoordeling van de voorra- ien gereed produkt luidde bij 60 procent (vorige maand 75 pro ent) der ondernemers normaal, bij 30 procent (vorig maand 15 procent) te groot en bij 10 pro cent (vorige maand eveneens 10 procent) te klein. De beoordeling van de order ontvangst. luidde bij 85 procent [vorige maand 80 procent) der •ndernemingen normaal, bij 5 procent (vorige maand 10 pro ent) groot en bij 10 procent (vo rige maand eveneens 10 procent) riein. Het indexcijfer1 van de order- positie in aantal maanden werk [excl. de chemisch industrie, ba sis ultimo januari 1969 100) daalde deze maand van 112 naar 110. Ultimo augustus 1968 en 1969 ivil dit cijfer resp. 98 en 100. Evenals ultimo juli luidde de beoordeling van de orderpositie 111.j 80 procent der ondernemingen normaal, b(j 10 procent groot en btf eveneens 10 procent klein. SCHIPHOL Blijkens een overzicht van de IATA, de overkoepelende orga nisatie van 103 luchtvaartmaatschap pijen uit de gehele wereld, die geregelde lijndiensten verzorgen, is de KLM vorig jaar, ondanks een groei van 15.5 procent, in behaalde ton-kilometers door Japan Air Lines gepasseerd en van de zesde naar de zevende plaats verdrongen. Trans World Airlines klom van de vijfde naar de derde plaats en liet daarbij Air France en Lufthansa onder zich. Percentsgewijze bleef Japan Air Lines met een stijging van 40.5 procent van 'het aantal ton-kilometers het snelste groeien. Elf jaar geleden stond deze Ja panse maatschappij nog op de 17de plaats. Het overzicht van de tien grootste ziet er als volgt uit: Ton- Groei kilometers percent 1Pan American World Airways 2.637.870.000 B.O.A.C 1.341.778.000 T.W.A. 1.067.603.000 Air France 1.035.739.000 Lufthansa 1.003.356.000 Japan Air Lines 802.276.000 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. K.L.M. Alitalia S.A.S. Qantas (Austr.) 801.006.000 740.326.000 581.867.000 482.816.000 8.1 22.9 27.6 26.8 23.2 40.5 15.5 23.2 16.4 15.0 Dr. J. D. Kuipers (52), vice-voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO), is benoemd tot voorzitter van het Economisch en So ciaal Comité der Europese Gemeen schappen „de Europese SER" voor de komende twee jaar. Hij volgt de Luxemburger M. Berns op en is de eerste Nederlander die deze functie bekleedt. Dr. Kuipers is voorzitter van het Pre sidium Buitenland van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden. Hij vertegenwoordigt sinds 1962, als opvol ger van de heer H. J. de Koster, de Raad in het Economisch en Sociaal Co mité. Sinds 1964 maakt hij deel uit van het dagelijks bestuur van het ESC. De bewindslieden van Financiën hebben getracht een rookgordijn te leggen over de gevolgen van een nieuwe fiscale aanslag op de beurs van de autogebruiker in de vorm van een belasting op de premie voor de motorrijtuigenverzekering. Dit concludeert de Nederlandse Wegverkeers- en Vervoersfederatie „Centraal Over leg", waarin ANWB. EVO, KNAC, KNVTO en NOB samenwerken. Het gaat, zoals bekend, om een jaar lijks terugkerende heffing van twee procent op de verzekeringspremie, waartegen de verkeers- en vervoersor ganisaties duidelijk bezwaar hebben gemaakt bij de voorbehandeling van het wetsontwerp. Volgens Centraal Overleg hebben de bewindslieden in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer ver doezeld, dat de opbrengst van de hef fing op de autopremie meer dan de helft bedraagt van de totaal-opbrengst van de voorgestelde belasting op de C7 DEN HAAG In tegenstelling tot de industrie van andere westerse landen heeft het Nederlandse bedrijfsleven in het algemeen weinig belangstelling voor samenwerking met de Oosteurope- se landen. Dit blijkt uit het jongste kwartaalverslag van het Centraal Or gaan voor de Economische Betrekkingen met het buitenland. Het Centraal Or gaan merkt op, dat de Nederlandse re gering met een aantal Oosteuropese landen op verzoek van die landen over eenkomsten voor economische, indus triële en technische samenwerking heeft gesloten. Het is wel duidelijk, aldus het Cen traal Orgaan, dat hierbij van Oosteuro pese zijde vooral de wens voorzit de technologische ontwikkelingen in het westen aan het eigen produktieapparaat ten goede te doen komen en in samen werking grotere exportmogelijkheden voor hun produkten te verkrijgen. Voor de aan deze verdragen ten grondslag liggende gedachte legt het Nederlandse bedrijfsleven weinig belangstelling aan de dag en het Centraal Orgaan tekent hierbij aan. dat het de Nederlandse ondernemer volko men vrij staat zijn eigen beleid te be palen. De Nederlandse overheid kan niet meer doen dan het scheppen van een algemeen kader voor eventuele sa menwerking en het bespreken met ver tegenwoordigers van de Oosteuropese landen in kwestie van die problemen tot de oplossing waarvan van over heidswege kan worden bijgedragen. ROTTERDAM De beleggings maatschappijen Robeco, Rolinco en Uti- lico hebben vrijdag drie buitenlandse financiële deskundigen benoemd tot commissaris, t.w. de Belgische ex-pre mier ook oud-minister van Financiën, baron J. M. J. van Houtte. De Frans man Robert Marjolin, oud-minister van Finanliën, en de Britse bankier Angus J. M. Ogilvy. De benoeming hangt samen met het grote aantal beleggers in de Robeco- funds in de betrokken landen. Het is ook nog de bedoeling een vooraan staand Duits deskundige aan te trek ken. Aandeelhouders van Rolinco en Utili- co benoemden ook twee Nederlandse commissarissen: prof. dr. P. Kuin (ex-Unilever) en dr. J. M. van Susante, president-commissaris vah Van der Grinten. De jaarstukken van Rolinco zijn door de aandeelhouders goedgekeurd (de be noemingen bij de twee andere funds vonden plaats op buitengewone verga deringen. premies van een aantal schadeverzeke ringen. In de totaal-opbrengst van 30 mil joen is volgens een berekening van Centraal Overleg 16,5 miljoen toe te rekenen aan de belastingheffing op de premie van autoverzekering. De bewindslieden verzwijgen dit. Zij gaan er aan voorbij» dat de motorrij tuigverzekering en dus het wegverkeer en -verVoer het bij deze nieuwe belas ting het zwaarst moeten ontgelden. Centraal Overleg vindt dit een ern stige discriminatie van de autobezitter, die toch al zwaar wordt belast en in '71 aan 'n nog zwaardere belastingdruk zal worden blootgesteld blijkens de rege ringsvoorstellen die daartoe op Prins jesdag zijn bekendgemaakt. Centraal Óverleg herinnert in dit verband eraan, dat de automobielassuradeuren onlangs een niet onaanzienlijke premieverho ging hebben aangevraagd voor 1971; bij aanvaarding daarvan zal dus ook de belastingopbrengst op de autopremie nogmaals nog hoger worden. In een nieuw bezwaarschrift aan de Tweede Kamer uiten de organisaties opnieuw hun ernstige bedenkingen. Zij protesteren o.m. tegen de discriminatie van de verplichte W.A.-autoverzekering t.o.v. de overige verplichte verzekerin gen. De laatste worden vrijgesteld van belastingheffing op de premie, de W.A.-autoverzekering niet. Grote bezwaren heeft Centraal Over leg voorts tegen de visie van de be windslieden. dat de lastenverzwaring door de belasting op de autoverzeke ringspremie gemiddeld 10 tot 15 gulden zou zijn. Dit geeft een volkomen vertekend beeld, omdat geen rekening wordt ge houden met de verscheidenheid in het autopark, dat ook vrachtauto's en auto bussen omvat. Voor een zwaardere vrachtautocombinatie of autobus kan de assurantiebelasting tussen 100,- en 150,- gaan bedragen. Dit is het tien voudige van wat als gemiddelde door de bewindslieden van financiën wordt opgegeven. DEN HAAG Dr. ir. A. P. Oele (PvdA), lid van het Europese Parlement, heeft de commissie van de Europese gemeenschap pen schriftelijk gevraagd of de commissie de momenteel in de kringen van financiële deskun digen bestaande opvatting deelt dat de verlaging van de rente voet in de VS een blijvend ver schijnsel is, waarmee in de beoordeling en het beleid ten aanzien van de economische conpunctuur in de lidstaten ernstig rekening moetworden gehouden. Het parlementslid vraagt af de commissie over gegevens be schikt, die erop wijzen dat de reeds oververhitte conjunctuur in sommige lidstaten, zoals de Bondsrepubliek en Nederland extra impulsen ontvangt door de toevloed van dollars onder invloed van het toenemende renteverschil. Is het waar, al dus dr. ir. Oele dat noch de raad, noch de ministers van fi- nanci n in het kader van het IMF concrete beslissingen heb ben genomen, die gericht zijn op het verkrijgen van meer 'verkzame instrumenten ter handhaving van het monetaire evenwicht op korte termijn. De heer Oele wil weten hoe de commisie in dit verband het ef fect beoordeelt van kredietres tricties en hoge rente als in strument van conjunctuurbeleid van de lidstaten zolang aanvul lende instrumenten op het com munautaire vlak ontbreken. AMSTERDAM Op vry korte termijn verwacht de heer W, P. van Duyl. direc teur-generaal van Honeywell Bull, meer fusies op computergebied. „Dit is nog maar het begin", aldus de heer Van Duyl op een bijeenkomst voor de pers bü een uiteenzetting over de samenwerking van Honeywell met BulI-GE. Door de on derhavige samenwerking ontstaat er op het gebied van computers een nieuwe reus, na IBM de grootste in haar soort. Het aantal personeelsleden gaat meer dan 50.000 mensen bedragen, waarvan in Nederland ca. 1200. Hierdoor ont staan voor het personeel grotere pro motiekansen, zeker gezien de snelle groei van de branche in Nederland (ge middeld de laatste drie jaar 20 pet. per jaar). De gecombineerde revenuen zullen in 1970 ca 3,3 miljard bedragen, aldus het concern, waarvan beide partners voor de helft inbrengen. Wat Nederland betreft, zal de nieuwe combinatie binnen enkele jaren de f 100 min overschrijden. Gemikt wordt op 1972. De Nederlandse maatschappij heeft in ons land een kleine 400 compu ters in bestelling of geïnstalleerd van de in totaal in Nederland aanwezige 1600. Natuurlijk geeft de samensmelting van de twee Nederlandse organisaties hier en daar problemen, aldus het Ho- neywell-Bull bestuur. Dit zal echter niet leiden tot ontslagen. Benadrukt (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorif® koer» 1st* not. A.K.Z.O. 83.1 83.6 Alg. Bank Ned. 340 229.9 Am robank 51.7 51.9 Amsterdam Rubber 40.2 40.5 Deli Mij eert 69.1 69.6 Dordtsche Petrol. 898 913 Heineken's Bier 216.7 216.6 H.A.L. 101.5 101 Hoogovens nr. c.v.a. 88.3 88.5 H.V.A.-mijen ver. 62.1 63.2 K.L.M. 129 130.5 Kon. Petroleum 147.5 150.2 K.N.S.M. nat bez. 95.5 95.1 Nat. Ned. cert. 80.4 82 Phs. v. Ommeren eva 270 275 Philips gem. bez. 63.4 64.3 Robeco 223 225.4 Rolinco 171 172 Scheepvaart Unie 83 84.8 Unilever c.v.a. 97.5 98.7 Hoogovens nr. cert. 9 85 Ned. 7 j. *69 8 102 102.2 Ned. 25 j. '69 8 100 100 Ned. 7 j. '70 8 101.8 101.9 Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. •70 15 J. 25 j. 8 8 7J 7 7 7 '68-1 61 '68-2 64 '68-3 64 '68-4 64 64 64 6 '65-1 52 1965-2 52 '64-1 54 '70 '69 '66-1 1966-2 '69 '66 '67 '67 *64 '58 '64 '59 1961 1963-1 staffell. '47 •51 '53 1-2 34 '50 1-2 34 '54 1-2 34 grootb. '46 3 5 44 44 44 44 44 34 34 99.6 100.2 94.6 91 90.9 90.7 86 85.8 85.8 85.8 87.4 84.35 84 84% 84.45 82.2 78.8 83.9 94.4 81.1 75.8 74.6 66 90 78.9 65.7 68.8 83.4 99.65 100.1 94.9 94.1 91 90.8 86.1 85.8 85.9 85.8 87.4 84.35 83.7 84.75 84.5 82.2 78.8 83.8 94.3 81.1 75.8 74.6 66 89.9 78.8 65.7 68.8 83.4 Ned. dollarl. '47 3 BNG won. bl. '57 6 id. 30-jar. *58/'59 44 BNG *67-1-2 62 BNG '68-1-2 62 BNG '67-1-2-3 64 BNG '65-1 6 BNG *58-1-2-3 42 Bk. mid. kred. '66 7 Nat Inv.b '65 52 Fr. Gron h.b. dw. 6 Alb. Heijn '55 4 Brit. Petrol. '66 7i"/o Bijenkorf Beheer 6 Co-op r.spaarbr Ned. Gasunie '69 74 Ned. Gasunie '66 74 Ned. Gasunie '66 64 Philips dir. '51 4 Pegem 1-2 1957 6 Pegem 1958 54 Rott. Rijn Pijpl. 54*/» K.LJVL 1968 7 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Sp.w '57 1-2 42 A.K.Z.O 42 Bergh. Papier 44 Gelder Zonen v. 42 86.9 86.8 Grasso 52#/o 94 94 91.2 91 K.L.M. 52 83.5 84.5 78.6 78.5 Meteoor beton 52°/o 88.5 88.5 Ned. Middenst. B. 64 96.5 97 V* 87.7 87.7 Rolinco f 1000 64 85.5 86.8 86.3 Stokvis 42°/o 90.5 86 86.1 Ned. cred.b. aand. b. 38 37.9 79.4 79.4 Ned. Midd.bank a. 101 100.9 98.5 98 Slavenburg's a. 207 206 89.5 89.5 Albert Heijn 152.2 153 85.1 85.4 Arnh. Scheepsb. cert. 120 125 Befo ,.b" 136 95.9 96.5 Bergh/Jurg. 250-1000 187 Blijd.st. f 1000 nr cva 55 57 177 177.5 Bols Lucas 126.5 127.5 95.7 95.4 Brakke Grond 95.3 95.1 Bredero 204.1 205 90.1 90.1 Bredero n.r.cert. 200 201 77 Bredero ver. bedr. 466 466.5 87.5 87.5 Bührm.-Tetterode f. 78 80 84 84 Bijenk beh. n.r. c.v.a. 375 378 92 92.1 Bijenk beh. 6°/» pref. 73 72.9 87.4 87.4 Calvé D. 92.9 92.9 Calvé D. n.r. c.v.a. 668 668 84.7 84.5 Calvé pr. wo. r. eert. 124 125 78.8 78 Drents-Ov. houth. 126 126.2 D.R.U. 647 644.5 89 88.5 Elsevier 1. 469.5 469.5 Erdal Mij wasverw. Etna-Daald. Hold. f. Europe ('1) Hotel Fokker Gazelle Gelder (van) Gelder (van) pref. Gist-Broc. Grasso Gruyter 6 pet c. pr. A Gruyter 6 pet c. pr. B Hellingman Holec Internatio-Mueller Kluwer f. Kon. Ned. Papier Kon. Ned. Text. cert. Krasnapolsky f. K.V.T. Leidse Wol Lips en Gispen cert. Meteoor Naarden Chem. Naeff gebr. Nedap Nelle. wed van Nijma nj. c.v.a. Nijverdal-ten Cate Ov.z.gas nat.bez.v.a. f. Pakhoed Pal the Parkhotel Pont hout Reesink en co. a. Schev. expl mij. f.a. Schokbeton wand. b. Scholten cart./pap a. Schoppen sajetf a. Sim. de Wit aand. b. 179 180 64 64.5 y 380 380 69.3 69.5 142.5 135 140 143 140 143 117.5 117.5 180 181 240 245 176 175 60 60 257.5 259.5 165 165 30 30.1 50.5 50.5 143 142 161.5 163 203 207 284 284 95 97 208 209 165.5 166 321 320 23 22 76.5 77 93 94 73.5 72.8 84.2 84.5 450 450 174 175 154.5 155 20.7 20.1 170 174 209.5 205 190 191 301.5 301.5 en elkaar zeer goed aanvullen. Aandeelhouders van Honeywell heb- Technische Unie a. 304 306 Tw. Kabelfabriek a. 477 480 Ubbink-Davo a. 92.5 92.5 Unil. 1000 cert. 7cpr a 85| 86.5 Ver. Machinef. a. 66.2 67 Ver. Nd. Uitg.bedr. a. 168.8 167 Ver. Ned. Uitg. f. Ver. Touw c.v.a. 180 175 Vredestein c.v.a. Vulcaansoord 74 74.5 Wegener n.r.c. 84 85 Wessanen 73.2 74.8 Geld. Tramw. Mij a. 1 H.B3. bel. dep. f. 790 790 Interbond Ipb f. 593 593 Vastg. bel.f part f. I.K.A. bel. mij. f. 178.1 182 Unitas f 50 a. 78 78 Can. pac. railw eert. 66 66.2 Int. nickel cert. 44% 46.3 Shell Oil Can cert. 30.7 31.55 Am.tel/tel cert. 47 47l/4 Anaconda cert. 21.5 21.3 Bethlehem steel cert. 22.05 21.8 Chesap. a. Ohio cert. 45.5 Cities ser. cert. 45.85 46.55 Dupont d. N. cert. 123 124 Gen. Electric cert. 82.5 81«/« Gen. Motors cert. 71.6 72 Kennecott cop cert. 41*/4 42*/4 Phil, petroleum cert. 30*/- 31.15 Radio Corp. Am cert. 27.5 27.9 Republic steel cert. 2&U 27>/« Shell oil cert. 48 47.1 Standard bi 10 a cert. 41»/4 42 Un St. steel (10) cert. 31.1 32 Woolworth ctft. 32.7 34 zen intussen de samenwerking goedge keurd. In de nieuwe maatschappij, waarin de computerbelangen van Ho neywell en General Electric worden on dergebracht neemt Honeywell voor 81 Vi pet deel en General Electric voor 18'/t pet. Honeywell heeft het recht, het GE-belang te zijner tijd over te nemen. De nieuwe combinatie neemt 10 tot 12 pet. van de wereldmarkt voor zijn ra- kening, IBM 65 tot 70 pet. HAMBURG De Banco do Brasil, da grootste Braziliaanse bank (die staatsei gendom is), gaat na het einde van da financiële wereldbesprekingen te Ko penhagen het eerste filiaal in Europa openen en wel te Hamburg. De bank heeft ook een filiaal te New York. AMSTERDAM De laatste beursdag van deze septemberweek werd geken merkt door een vaste stemming voor da internationale waarden. Wall Streel heeft gisteren een levendig beeld ge toond. De omzet w as de op een na groot ste uit de geschiedenis van de New Yorkse Beurs. Vooral Royal Dutch kon, wat de Ne derlandse fondsen betreft, behoorlijk aantrekken en in Amsterdam gaf dit reeds donderdagavond aanleiding tot verhoogde activiteit voor Kon. Olie. waarbij de koers tot rond 150 steeg. Da officiële opening stelde zich vrijdag nog iets hoger namelijk op 150,50, waarna 150.80 werd gedaan, een avance van ruim drie gulden. De andere hoofdfondsen deden het wat rustiger aan, maar ook hier was da tendens aan de vaste kant. Unilever opende op 98.80 en deed even later 99.20, een stijging van 1,60. Philips liep via 64 op 64.30 en bereikte hiermee een vooruitgang van 0.80 of 8 punten. AKZO deed wat aarzelend mee met een vooruitgang van 0,50 op 83.60 na 84 ta hebben gedaan op de voorbeurs. Hoog ovens handhaafde de oude koers van 88.50. KLM nam de stijging in Wall Street maar schoorvoetend over op 130.50 of ruim een gulden beter. Heine- ken bleef onveranderd op 216.80 en consolideerde hiermee de deza week verkregen forse winst.

De Vallei | 1970 | | pagina 2