In Amman bloeden honderden mensen dood m het puin EERSTEJUMBO VOOR KLM IN DE STEIGERS Leiding Haarlems be j aardentehuis heeft gefaald NS Minitrips in eigen land Was- en bleekmiddelen gevaar voor kinderen Tandarts zal nog meer gaan rekenen EEN GOED GEBIT KOST GOUD OMDAT Durex zo betrouwbaar is! Hulporganisaties kunnen niet op tijd de slachtoffers bereiken Onderzoek wijst uit: Volledig verzorgde Banken en PTT accepteren betaalkaarten van elkaar STEEDS MEER VERGIFTIGINGSGE VALLEN Federatie van bejaarden- partijen Dutschke krijgt meer tijd NVV-excuus voor dr. Zijlstra een half miljoen Nederlanders gebruiken Durex Durex the best there is Verbijsterd voordelig uit met NS Positie Verzekering ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 AMMAN In de Jordaanse hoofdstad Amman liggen honderden gewonden te sterven tussen de puinhopen. De internationale hulporganisaties zijn niet in staat hen te helpen omdat in de stad nog voortdurend geschoten wordt. Dode en ge wonde soldaten en commando's liggen in de straten, terwijl gewonde burgers, onder wie vele vrouwen en kinderen, in hun verwoeste huizen doodbloeden. De situatie is zo tragisch dat de gewonde burgers, die niet meer geloven dat zij eni ge hulp zullen ontvangen van Arabische organisaties, al hun hoop hebben geves tigd op het internationale Rode Kruis. Aan de buitenkant van vele huizen zijn borden, in onhandig geschreven Engels, opgehangen met het smekende opschrift „Please, help us". In de reusachtige fabriekshallen van de Boeing Company in Everett hij Seattle begon deze week de eerste Jumbo-jet voor de KLM op een echt vliegtuig te lijken. Toen werden namelijk de rompsegmenten die elders waren vervaardigd, achter elkaar gezet en met elkaar verbonden. Voor Boeing betekent dit, dat het 96-ste van deze reuz.envliegtuigen op de produktielijn kwam. Eenmaal op deze produktielijn krijgt het toestel heel snel zijn uiteindelijke vorm. Twee dagen nadat deze foto gemaakt werd was reeds het 20 meter hoge kielvlak aangebracht UTRECHT Een onderzoek, inge steld door de Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden naar de gang van zaken in het bejaardentehuis d'Hélène in Haarlem, heeft tot de conclusie ge leid dat er sprake is geweest van „een falen van het beleid als gevolg van on- Het Rode Kruis en zijn hulp-organi saties hebben de afgelopen week her haalde pogingen gedaan om een aantal gewonden naar ziekenhuizen te vervoe ren. Maar de voortdurende gevechten, vooral in de wijk Ashrafiya en het aan grenzende vluchtelingenkamp Wahdat, hebben dit iedere keer verijdeld. Gisteren heeft een konvooi van vijf ambulances van het Rode Kruis tot drie maal toe een vergeefse poging ge daan om Ashrafiya te bereiken. De dag daarvoor was een chauffeur van een ambulance van het Rode Kruis in een dergelijke situatie in de maag gescho ten. Het konvooi trachtte uiterst noodza kelijke voorraden over te brengen naar het Ashrafiya ziekenhuis, het op een na grootste van Amman. Volgens bepaalde bronnen is het zie kenhuis bij de gevechten van de afgelo pen dagen dusdanig beschadigd, dat de chirurgische afdeling en enkele andere afdelingen volkomen onbruikbaar zijn geworden. Zevenhonderd tot duizend doden, do delijk gewonden en andere vluchtelin gen zitten opgepropt in een kleine, minder beschadigde hoek van het twee verdiepingen hoge gebouw, dat nor maal ongeveer 50 gewonden kan her bergen. In de andere ziekenhuizen is de toe stand even erg. Verbijsterd, met lijk bleke gezichten en onder de bloedvlek ken liggen de gewonden op geïmprovi seerde bedden in de gangen en met zijn zessen op een kamer. Uitgeputte dokto ren en verpleegsters, die slechts een paar uur slaap hebben genoten de afge lopen week haasten zich van barak tot barak, terwijl zij pijnstillende middelen Uitdelen en open wonden verzorgen. Dit de aanblik van het Maasher-zie kenhuis in de noordelijke buitenwijken van Amman. Vele gewonden hadden dagen lang temidden van de puinhopen gelegen, voordat zij naar het ziekenhuis konden worden overgebracht. Velen hadden zo veel bloed verloren dat men hun weinig kans op overleving gaf. Zij die nog konden praten vertelden van zeven helse dagen van slachting in de overvolle vluchtelingenkampen, die constant beschoten werden door het zware geschut van het Jordaanse leger. Ibrahim Salim Mattah. 29. was ern stig gewond aan de borst. De doktoren gaven hem 50 procent kans om het te overleven. „Ik weet niet waar mijn vrouw en dochters zijn", zei Mattah. „Ik weet niet eens of zij nog wel in levein zijn". Overal om ons heen wer den huizen geraakt. Ik wist dat het al leen een kwestie van tijd was voordat ons huis geraakt zou worden. Maar lk bad dat het niet zou gebeuren." In een andere kamer lag Arafe Abu DEN HAAG Het voortgezette over leg tussen de banken en de PTT zal er In resulteren dat beide partyen eikaars gegarandeerde betaalmiddelen (de blau we betaalkaart van de postgiro en de groene betaalcheques van de banken) met ingang van 1 oktober a.s. over en weer zullen accepteren. Ten aanzien van de postdienst bete kent dit, dat men voor een groot aantal diensten (zegelaankopen, telegrammen, celgesprekken enz.) waarvoor tot dus ver alleen de kaarten van de postgiro aanvaard werden, voortaan ook met de groene betaalcheque terecht kan. Ge zien het fraude-risico zullen zowel de banken als de PTT de nieuwe regeling niet toepassen op financiële transacties, zoals het inleggen op spaarrekeningen, stortingen enz. ADVERTENTIE Van 1 oktober af 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. Moammar, 24, met een verbrijzeld rechterbeen. „Ik heb mijn vrouw en twee kinderen verloren", zei hij, „mijn vrouw en mijm twee kinderen". Hij bleef het maar herhalen. Volgens Amen Al-Wawi, gewond aan de arm, was 80 procent van het Hoes sein kamp, dat zo'n 45.000 vluchtelingen herbergde, verwoest. „Er is geen gezin dat niet een lid verloren heeft", vertel de hij. „Wij werden elke dag beschoten. Overal om ons heen werden mensen neergeschoten. Het. was gewoon moord. Er werden honderden mensen gedood. Abdul Kalim Danaa. 22, was gewond aan zijn schouder. Hij gaf toe dat er zich vele Palestijnse guerrilla's bevonden in kamp Hoessein. Geen van de gewon den in het Maasher ziekenhuis beweer de een guerrilla te zijn, maar velen ver borgen hun gezichten voor de camera's. Dr. Saad Maasher, directeur van het ziekenhuis, zei dat de meeste gewonden in het kamp gestorven moeten zijn aan bloedverlies voordat z(j door ambulan ces naar het ziekenhuis konden worden overgebracht. Volgens hem werkten nog slechts drie ziekenhuizen in heel Amman en bevatten die alleen veel te veel men sen. ,AVij kunnen hier alleen de ernstigste gewonden houden", zei hy. „Mensen met lichtere verwondingen moeten wij weg sturen. Wij doen wat wij kunnen voor hen, maar wij kunnen er gewoon niet tegenop." AMSTERDAM Er komen steeds meer slokdarmverbrandingen bij kinde ren voor veroorzaakt door het inslikken van moderne middelen voor vaatwas- en wasmachines. Gevaarlijk zijn ook de moderne geconcentreerde chlooroleek- middelen, gootsteenontstoppers met als hoofdbestanddeel natriumbisulfaat, schoonmaakmiddelen met ammonia en zinkchloride bevattende soldeerwaters. Dit zijn de ervaringen van dr. A. N. P. v. Heijst en S. A. Pikaar, verbonden aan het nationaal vergiftigingen informatie centrum van het. rijksinstituut voor de volksgezondheid in Utrecht. Hun in drukken over de jaren 1968 en 1969 pu bliceren zij in hetjongste nummer van het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. De inlichtingen die zij binnenkregen betroffen voor het merendeel kinderen, namelijk 2463 tegen 1310 volwassenen. De beide schrijvers van het artikel zijn langzamerhand zeer bevreesd geworden voor vergiftigingen met geneesmiddelen die amitriptyline en imipramine bevat ten. Twee kinderen overleden na het snoepen van imipramine tabletten. Zijn deze stoffen eenmaal uit het darmka naal in de bloedbaan opgenomen dan ontstaan weldra hartritmestoornissen. Eliminatie uit de bloedbaan is niet mo gelijk. Er kwamen 203 meldingen van ver giftiging bij kinderen binnen door pe- troleumprodukten, waarvan meubelolie op basis van terpentine het meest voor kwam. Het afbreken van koortsthermome ters bleek bij kinderen vaker voor te komen dan vermoed werd. In ieder handboek, aldus het artikel, staat ver meld dat metallisch kwik niet giftig is. Dit is inderdaad het geval zolang het kwik het maagdarmkanaal passeert. Zodra echter kwik in het vveefsél in een depot aanwezig is ontwikkelt zich een ernstige kwikvergiftiging, die zich soms na verloop van enkele maanden nog kan manifesteren en tot een blij vende invaliditeit kan leiden. Bij onrustige kinderen met een hoog rode kleur, wijde pupillen en kenne lijk visuele hallucinaties moet men denken aan de mogelijkheid van een atropine - intoxicatie. Deze wordt meestal veroorzaakt door het leegdrin ken van een flesje met oogdruppels die stropine bevatten. Een nog duidelijker motorische on rust werd waargenomen bij kinderen die wekaminen hadden gesnoept die oorspronkelijk waren bestemd als ver mageringsmiddel voor de moeders. Het blijkt vrij weinig bekend te zijn dat ijzerpreparaten die door kinderen wor den ingenomen een zeer ernstige ver giftiging tengevolge kunnen hebben. Tot nu toe is geen enkel geval met do delijke afloop bij het centrum bekend. Wel werden maagbloedingen en shock toestanden waargenomen. In Amerika en Engeland overlijden jaarlijks veel kinderen aan een dergelijke vergifti ging. AMSTERDAM De landelijke partij voor bejaarden, de „Partij 65" in Rot terdam en de partij voor bejaarden in Hilversum hebben besloten in federa tief verband te gaan samenwerken. Dit besluit is genomen vooral met het oog op de komende Kamerverkiezingen. De heer M. ten Hoff, voorzitter van de afdeling Amsterdam der landelijke partij voor bejaarden, verklaarde gis termiddag op een persbijeenkomst in Amsterdam: „Wij willen de versnippe ring van de politiek in Nederland te gengaan en het daarbij de bejaarden gemakkelijker maken door ze één partij voor bejaarden aan te bieden. Naast de in de federatie verbonden bejaardenpartijen waren er volgens de aanwezige bejaarde aspirant-politici nog drie partijen voor bejaarden in den lande, te weten één in Breda, één in Den Haag en de in Amsterdam opere rende bejaardenpartij van de heer Mosterd „Algemeen Belang." De nieuwe federatie stelt zich ten doel „in de ruimste zin des woords en met uitsluitend wettige middelen de be langen van alle bejaarden te beharti gen. onverschillig van welk geloof of politieke overtuiging". De federatie heeft, in totaal ruim 5000 betalende leden. Bij de komende ver kiezingsstrijd hoopt men 6 tot 10 zetels te behalen. UTRECHT Is de gang naar de tandarts duur voor ceir particuier patiënt? „Ja", meent de econoom van de tandartsenorganisatie. „Ik moet dat in alle op rechtheid toegeven. En hoe erg het ook klinkt, die tandheelkundige hulp zal nog duurder gaan worden". De heer Koster van Groos ontvouwt ook deze theorie: die acht procent verhoging van de particuliere tarieven sluit zich goed aan by de verhogingen van de ver goedingen die de ziekenfondsen betalen aan voor hen werkende tandartsen. Als dat niet het geval zou zyn, zou er een verstoring in de verhoudingen ontstaan. Om deze reden en in verband met de kostenstijginen hebben de tandartsen zelf om een verhoging van de par ticuliere tarieven gevraagd. Het werd logisch gevonden dat <?ok zij deel zouden hebben aan de inkomensstij ging. Tot goed begrip: voor tandartsen bestaan landelijk geen vaste tarieven voor particuliere patiënten. Elke afde ling en kring stelt richtlijnen oftewel „basistarieven" op. Maar die zijn niet bindend. Iedere tandarts kan aan de hand van die richtlijnen zelf zijn „prij zen" bepalen. Er zijn ook streken in het land waar op dit gebied helemaal niets bestaat. Daarbij komt het grote aantal varia ties in en mogelijkheden bij de behan deling. De ene vulling is de andere niet; het ene materiaal is aanzienlijk duurder dan het andere. Geen vaste ta rieven dus. Met andere woorden: de particuliere patiënt is in dit opzicht zo ongeveer overgeleverd aan zijn tandarts? „Van veel produkten stijgen de repa ratiekosten meer dan de prijs van het klare produkt. Maar: in de behandelka mer van de tandarts repareert een aca demicus. De ernst van de gebitsaandoe ningen neemt toe. De kennis gaat voor uit. Er zijn kostbaarder grondstoffen. De tandarts kan steeds meer gaan doen bii steeds minder mensen. Dat alles verhoogt de kosten". „Gelukkig k de mogelijkheid tot op leiding uitgebreid en worden er meer tandartsen afgeleverd. We hebben nu één tandarts op gemiddeld 3900 patiën ten. Over tien jaar zal dat 1 op 3200 zijn". - Ik wil nog wel iets meer weten over de positie van de patiënt. In hoeverre staat hij machteloos? „De Maatschappij neemt allang het standpunt in dat een gesprek vooraf over de te verwachten kosten tot de normale zaken behoort. Een patiënt kan achteraf bij ons reclameren. Dat ge beurt vrij veel. Moeilijker is het na tuurlijk als een patiënt ons vooraf al vraagt om 'n nog niet verrichte behan deling". Hoe verklaart u de soms grote ver schillen in nota's? „Om onderaan te beginnen: als eer. relikwie uit het verleden ls er nog een enkele (bejaarde) tandarts die nog al tijd rekeningen schrijft op basis van voor de oorlog. Huis en praktijk zijn allang betaald. Hij werkt nog maar voor weinig patiënten. Dan de grotf moot van de „gewone" praktijken, ver volgens de jonge, moderne tandartsen en ten slotte de paar „kunstenaars"' die een uur besteden aan één vulling. Maar dat wordt dan wel een bedrag". Gaat het wel alleen om geld? „Neen. Van de kant van de tandarts zijn veel tijd, begrip en liefde nodig om aan een grote reconstructie van een ge bit te beginnen. De patiënt moet het kunnen opbrengen maandenlang één of tweemaal per week de gang naar de tandarts te maken". „De mensen willen wel graag deel hebben aan de resultaten van de voor uitgang, maar zij staan er vaak niet bij stil dat zij zelf de kosten moeten dra gen". Er zijn tandartsen die behalve de kosten van de behandeling ook een consult in rekening brengen. Is dat toe gestaan? „Het laten betalen van het maken van een telefonische afspraak is lang niet overal in zwang. Waar het wel ge beurt doet de tandarts dat omdat hij de daaraan bestede tijd niet wil leggen op het tarief voor de behandeling zelf". Drs. J. J. M. C. Kosters van Groos, als econoom verbonden aan de Kon. Ned. Mij. tot bevorde ring der Tandheelkunde, ziet de prijs van een tandartsbehandeling in de toekomst nog meer stijgen. Helaas bestaan maar voor enkele groepen „particulieren" mogelijkheden zich op vrijwillige basis te verzekeren: ambtenaren bijvoorbeeld kunnen een polis afsluiten, op grond waarvan zij een gedeelte van de kosten terugkrij gen. Maar dat houdt op bij tien pet. van de bevolking. Voor zover bekend, biedt slechts één maatschappij de mo gelijkheid voor particulieren. Bij een relatief hoge premie is er toch slechts sprake van een beperkte uitkering. Bestaan er grote tegenstellingen tus sen de particuliere en de ziekenfonds- praktyk „In de puur particuliere praktijk wordt meer tijd besteed aan de patiënt. Er is een andere praktijk voering, met andere middelen voor het bepalen van de behandeling. Al enkele jaren streven de maatschappij en de ziekenfondsen naar middelen tot. het wegnemen van die tegenstellingen", ende LONDEN Het Britse ministerie' van Binnenlandse Zaken heeft de voorma lige Westduitse radicale studentenleider Rudi Dutschke laten weten, dat hij in dien nodig niet voor 30 september het land moet verlaten, zoals hem oorspron kelijk was gelast. In een schrijven van minister Regi- nal Maudling aan Dutschke wordt niet gezegd hoe lang hij zijn vertrek mag uitstellen. deskundigheid en in beperkte mate an mentaliteit". Het Haarlemse bej;- den* oord is in opspraak gekomen do tele visie-uitzendingen over dit tehuis >'*n* Vara's ombudsman Marcel van Da De vereniging van bejaardenoorden hield gisteren een persconferentie in De Bilt pm de resultaten mee te delen van het onderzoek dat zij heeft ingesteld, nadat de vorige directrice had gevraagd lid te mogen worden van de vereniging die begin dit jaar is opgericht en waar bij inmiddels 100 van de ruim 500 „niet bestuurlijke" particuliere bejaardenoor den in Nederland zijn aangesloten. Bij het onderzoek zijn volgens de vereniging belastend en ontlastende ver klaringen en feiten naar voren gekomen. Nadere details wilden de voorzitter, de heer W. A. Schreuder, en consulent P. Pos die het onderzoek heeft verricht, niet openbaar maken gezien de „strikt persoonlijke en medische aard" ervan. Volgens de heer Schreuder mag het falen van het beleid niet uisluitend aan de vorige directrice die nog steeds eigenares van d'Hélène is worden toegeschreven. Hij zei dat ook andere verantwoordelijke instanties hebben gefaald, met name de GGD van Haar lem en de inspectie van de geestelijke volksgezondheid die het tehuis zeven jaar lang hebben gecontroleerd en die nu „hun handen in onschuld wassen." De persconferentie ontaardde in een woordenwisseling tussen het vereni gingsbestuur en Marcel van Dam, die er door de bestuursleden van werd be schuldigd dat hij „onwaarheden" heeft verkondigd. Bovendien werkte de wei gering van het bestuur, bronnen te noemen, nogal verwarrend' Uit ver schillende ontlastende getuigenverkla ringen werden maar enkele regeltjes voorgelzen, zonder dat men bereid was, namen te noemen. UTRECHT De president van d« Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra is niet direct betrokken geweest bij over leg tussen regering en werkgevers over de recente ontwikkelingen op sociaal- economisch terrein. Dit heeft dr. Zijlstra het NVV ver zekerd, nadat deze vakcentrale in zijn officieel orgaan „De Vakbeweging" de president van de Nederlandse Bank hjerover had aangevallen. Het NVV stede dat dr. Zijlstra daarbij zijn boekje ver te buiten was gegaan. HefcfNW rheeft thans verklaard deze aanval te betreuren. Het overhaast ge schreven commentaar was gebaseerd op enkele kranteberichten, waarin was medegedeeld dat dr. Zijlstra aan het overleg had deelgenomen. Dr. Zijlstra heeft het NVV laten we ten, dat hij geen behoefte heeft gehad aan het ontkennen van de krantebe richten. ADVERTENTIE Al meer dan 25 Jaar gebruiken vele miljoenen Nederlanders een modern voorbehoedmiddel als het condoom. Zij willen zekerheid. En Durex geeft die zekerheid. Durex past zowel in de fabricage als bij het testen de allernieuwste wetenschappelijke methoden toe. Onze jarenlange ervaring heeft het Durex condoom tot een onvoelbaar voorbehoedmiddel gemaakt voor de moderne gebruiker van vandaag, die zekerheid wil. Daarom gebruiken 7 van de 10 Durex. Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company.

De Vallei | 1970 | | pagina 5