islffi wmm. MM mmmm mm Het leek een wat voorbarige - In ieder geval futuristi sche vraag - onlangs in dit blad gesteldwat doen we, als onder een van de mooiste natuurgebieden van bijvoor beeld de Veluwe een gasbel wordt gevonden Zuigen we die bel er uit, ten koste van een stuk natuurschoon en wéér een stukje hygiëne van het milieu Of kunnen I dur ven I we zeggen laat 't ding maar zitten Het is al zoverde gemeente Emmen zit plotseling voor deze levensgrote vraag. Er ligt een gasbel onder een na- tuurschoonrijke wijk van de stad. De technici zeggen daar kunnen we bij, de economen beweren dat het een duidelijk belang is, dat 't gas er uit komt en de overheid is van mening dat het geen kwaad kan, als dit deel van Nederland - tot nu toe een zorgenkindje - wat meer de status van kostwinner krijgt. De gemeenteraad van Emmen wikt en weegt, maar met de wet in de hand is de beslissing eigenlijk al gevallen: de raad van Emmen kan nauwelijks meer „nee" zeggen, want „als 's lands belang daarom vraagt, kan de minister overal een boortoren neerzetten" Er wordt op het ogenblik driftig geboord in de Neder landse bodem. Het is niet gezegd, dat het altijd zal gaan om een simpele afvoerbuis uit een kleine nederzetting. Sommige boorlocaties kunnen - als de bewerking van de vondst het noodzakelijk maakt - uitgroeien tot complete boordorpen. Emmen is het begin. In bijgaande reportage verschillende stemmen over Emmen. Frustrerend 900 miljoen Bijdrage Boringen Geen gejuich Belletje Boortoren Kappen Nadeel Mogelijkheden Nog nooit WM'M Om de gasbel Nee, Emmen kan hoog of laag springen, die boortoren komt er. Een beetje frustrerend is dat toch wel voor het groeiend groepje burgers in dit land, dat vraagt om meer in spraak in onze opvatting van demo cratie. „Men moet zoiets in bevoegdhe den zien," aldus de heer Beusekamp. „Een gemeente heeft tegenwoordig nog slechts restantbevoegdheden. Bij de gewestvorming straks wordt dat nog erger. De gemeenteraad wordt dan een soort wijkraad. Ik heb wel eens gezegd: „Als zo'n bovenge- meentelijk orgaan er komt blijft voor de gemeente over het onder houd van plantsoenen en begraaf plaatsen." Een wat somber vooruitzicht. Florissanter is de economische zij de van'de medaille. De gasbel die ook burgemeester Beusekamp niet wil laten zitten kan bij export naar West-Duitsland naar schatting zo'n 850 k 900 miljoen gulden opbrengen. Een welkome aanvulling voor de Nederlandse deviezenpot. Een welko me bijdrage ook voor de schatkist, die een flinke hap uit dit bedrag krijgt. Het Noorden begint langza merhand van een zorgenkind een aardige kostwinner te worden. Het Groningse aardgas zorgt dit jaar al voor 191 miljoen gulden aan staatsinkomsten (nog afgezien van wat via de belastingdienst binnen komt). Komend jaar rékent de staat op maar liefst 280 miljoen gulden aan inkomsten uit de aardgaspot. Begrijpelijk dat de overheid de grote booractiviteiten in het Noor den allerminst onplezierig vindt en een gasbel van twintig miljard kubie ke meter dan ook beslist niet zal la- De noordelijke provincies gaan met hun omvangrijke energie-leve ranties dus fiks bijdragen aan de economie van ons land. Dat doet bij sommigen vragen opkomen als: wat worden wij er eigenlijk beter van. Want inderdaad: bijzonder veel werknemers zijn er niet nodig om het gas naar boven te brengen en af te voeren. Veel geld uit deze activi teiten blijft er in deze streken dan ook niet achter. Begrijpelijk wel deze verontwaar diging in het Noorden. Er wordt stevig geboord in ons land, vooral na de enorme vondst van Slochteren (1959), ook buiten het Noorden. Dit jaar heeft de NAM zeventien boringen op zijn program ma staan, waarvan zes op zee. Een kostbare ondernemingEen landboring kost gemiddeld 3,5 mil joen gulden, een zeeboring ruim 6 miljoen gulden. Bovendien is slechts een op de vijf boringen in ons land „raak", wat dan zeggen wil dat de winning van gas of olie lonend is. Daarmee steekt ons gebied zeer gun stig af vergeleken met andere lan den; In het algemeen is de verhou ding één op tien. De botsing van economische en sociale belangen blijft niet be perkt tot de overvolle Randstad. Ook het Noorden staan meer en meer mensen op de bres in de strijd voor de leefbaarheid. Dat blijkt als natuurverstorend e elektriciteitscen - trales zich aandienen, als oefenter reinen voor ons leger moeten worden gevonden en als pogingen worden ondernomen om van waddenzee een open riool te maken. De jongste storm wordt gevoed door een aardgasbel, uitgerekend onder het centrum van de Drentse indu striestad Emmen. Een vette kluif van twintig miljard kubieke meter, aan geboord door de Nederlandse Aard olie Maatschappij. Een nieuwe bron voor de toch al zo florissante export van energie uit de noordelijke provincies, waar schijnlijk richting West-Duitland. Extra inkomsten dus voor het devie zenpot je van bankpresident Zijlstra. Extra inkomsten ook voor onze mi nister van Financiën die, via zijn deelneming in de Nederlandse Gas unie, flink meesnoept uit de aardgas- pot. Geen gejuich echter in Emmen. Want boortorens dreigen het natuur schoon te verstoren, een stuk bos zal moeten vallen om het vluchtige goud van 3000 meter diepte naar boven te krijgen. En dat alles zonder dat Em men en zijn inwoners er één cent wijzer van worden. Zeker geen extra werkgelegenheid, waarop men in de ze vaak door werkloosheid geplaag de streek nog fel gebrand is. Vooral het ontbreken van deze pleister heeft tot soms felle protesten geleid. Vergeleken met de superbei bij het Groningse Slochteren, die honderd maal groter is, lijkt het Emmer gras veld maar een belletje. We zijn wat verwend geraakt. NAM-directeur ir. J. M. P. Bon- gaers in zijn fraaie hoofdkwartier in Assen: „Als zo'n groot gasveld in Amerika was ontdekt dan zou dit nieuws met vette koppen de voorpa gina's van de kranten daar hebben gehaald." Neen, diepgelukkig is burgemees ter dr. A. H. Beusekamp van Em men niet met zijn ongekende rijk dom. Hij lacht een beetje als een boer met kiespijn en zegt: „Ach, het is natuurlijk een belangrijke stimu lans voor de nationale betalingsba lans. Als Nederlander vind ik dat dus plezierig. Als burgemeester van Emmen had ik liever gezien, dat het gas in een andere plaats was gevon den. De heer Beusekamp heeft ook er varen hoe weinig een gemeentebe stuur heeft in te brengen wanneer ,,'s lands belang" al', argument ge bruikt gaat worden. Om het gasveld af te tasten en uit te zoeken hoe de exploitatie het best kan geschieden, zou eigenlijk midden in de stad een reusachtige boortoren moeten worden opgericht. Dat kan natuurlijk niet. Daarom kwam de NAM met het voorstel om een stuk of acht boortoren in 'n kring rond de stad te zetten. Dat kon al even min. „Toen kwam ik met de suggestie om in plaats daarvan één boortoren in de Emmer Dennen te zetten en die schuin naar beneden in alle rich tingen onder Emmen te laten bo ren", vertelt burgemeester Beuse kamp. De Emmer Dennen vormen een prachtig en bosrijk recratiegebied binnen de gemeentegrezen, 340 van de rond duizend hectare natuur schoon waarmee Drente's boomstad, zo rijk is gezegend. Maximaal 2l/2 hectare bos zou de NAM nu moeten laten kappen om die ene boortoren, te kunnen plaatsen. Op dat voorstel vergastte de burgemeester met zijn wethouders onlangs de raad. Die raad woog de voor- en nade len tegen elkaar af waarbij de balans echter onmiddellijk naar één kant doorsloeg. Er bleek nl. geen enkele voordeel voor Emmen te bestaan. Het gas zou via een pijpleiding zo naar West-Duitsland, worden gebla zen waar de industrie er wel raad mee zou weten. Duidelijk zichtbaar bleef over het nadeel: een kale plek en een ontsier de boorlokatie in de Emmer Dennen. Daar raad zag dan ook geen reden een snel besluit te nemen en ver schoof de beslissing over het verle nen van een bouwvergunning aan de NAM naar aanstaande maandag 28 september. te zuigen. Die boortoren is na één jaar foetsie. Het dan te bouwen gas- reduceerstation kan ondergronds ko men. Evenals de pijp naar de ooster buren." ten zitten. Trouwens ook ter verbetering van ons wankel evenwicht met het bui tenland zijn de noordelijke aardgas vondsten een ware uitkomst. Een derde van wat Slochteren op het ogenblik levert (rond dertig miljard kubieke meter per jaar) wordt naar België, Frankrijk en West-Duitsland verkocht. Zij zorgden daarmee dit jaar voor een waarde van 425 tot 450 miljoen gulden aan deviezen. Deze aardgasexport wordt van eind 1973 af nog versterkt met verkopen aan Italië, onder andere uit Noord- drentse bronnen, waar eerder dit jaar 50 miljard kubieke meter werd gevonden (waarde bij export ruim 2 miljard gulden). Voor alle zekerheid heeft de heer Beusekamp zich wel laten inlichten over de juridische mogelijkheden die hem ter beschikking zouden staan voor het geval de raad toch zou be sluiten dwars te gaan liggen. Wat zijn de rechten van een ge meente in een geval al dit? Het ant woord was snel binnen; met artikel 65 van de wet op de ruimetelijke or dening in de hand kan de minister doen wat hij wil. Hij zou bij wijze van spreken tegen de zin van de ge meenteraad in een boortoren midden in Emmen kunnen laten plaatsen als ..'s lands belang", daarom vraagt en de Tweede Kmaer niet in opstand komt. Artikel 65 is tot nu toe nog nooit toegepast in ons land. Tietjerkstera- deel in Friesland zit er naar te hen gelen. Daar wil het gemeentebestuur niet dat een elektriciteitscentrale wordt gebouw aan de rand van het Bergummer meer. De provincie wil het wel. de minister wil het ook. dus daar zal artiekel 65 straks „uit komst" gaan brengen. Zover zal de raad van Emmen het wel niet laten komen. „Het is alle maal ook niet verschrikkelijk on overkomelijk," meent de heer Beuse kamp, „het gaat hier niet om een fabriek. Bovendien heb ik voorge steld aan de NAM om de gasbel in vijf in plaats van in twintig jaar leeg Ondertussen wil men de rijksgeo- logische dienst vragen om ook eens te onderzoeken, of er geen minder „schadelijke" boorlokatie is te vin den dan juist midden in een recrea tiegebied. Dat zal wel niet. Dan rest de raad van Emmen niet veel meer dan door de NAM gevraagde bouw vergunning maar te verlenen. „Ik heb de indruk dat een meer derheid van de raad het voorstel zal aanvaarden", denkt de heer Beuse kamp, die persoonlijk ook niet tegen is.

De Vallei | 1970 | | pagina 7