Prof. dr. De Galan: GELEIDE LOONPOLITIEK NIET TE REALISEREN Jongen vermoord met stuk hout Surinamers voor rechter wegens bezetten kabinet min. Polanen Staking in Londen gemeentediensten Minister beluistert YPRO-band niets van aantrekken Marine ging zijn boekje te buiten Palestijtien hebben vele valse paspoorten Pompidou in oktober naar Rusland dctihetriajaaris... de mode is veelzijdig De bankoverval' Weer cholera in India Minder warm Kerken bezet in Nicaragua Heffingen op invoer van slachtvee hoger Weer slechte conditie van Salamanders Arena versloeg Hemur-Enge Apart beleid Onderwijs SUEZK AN AAL ZOU MET VIER MAANDEN WEER OPEN KUNNEN Rijnmond heeft nu dagelijks bestuur Korfbal Gewoon je eigen stijl kiezen! Mini-mantel met pantalon geraffineerd uitgebuit in tweed. Jeugdige prijs 169,-. 't Kan ook anders. In majestueus sddi bijvoorbeeld.De prijs van deze tweed mantel is 149,-. Wip maar eens binnen. DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 UTRECHT De pas tot gewoon hoogleraar in de economie aan de Gro ninger universiteit benoemde dr. C. de Galan (oud-directeur van het weten schappelijk bureau van de Partij van de Arbeid) is „om" wat betreft de loon vorming. „Ik propageer de geleide loonpolitiek niet meer. Ik heb achteraf gezien te groot vertrouwen gehad in de macht van de overheid als hoedster van het algemeen belang en in de objectie ve resultaten van dc wetenschap voor het beleid", zo heeft prof. De Galan Verklaard in een vraaggesprek met „De Vakbeweging", het officieel orgaan van het NW. Dr, De Galan (55) jarenlang opgetre den als „kampioen van de geleide loon politiek", waarover hij vaak discus sieerde met N VV -voorz itter Kloos, wie hij opportunisme verweet. Prof, De Galan meent, dat het in de eerste plaats de werkgevers zijn ge weest die met him zwarte lonen de ge leide loonpolitiek hebben ondergraven. Al die verkapte loonsverhogingen bete kenden het loslaten van het streven naar een zo rechtvaardig mogelijke in komensverdeling. Wat het loonbeleid in zijn totaliteit betreft heeft de overheid haar functie als hoedster van het algemeen belang niet waar kunnen maken, zo vindt prof. De Galan thans. Dit mede door de in vloed die er economisch van het bui tenland is uitgegaan, „Ik ben tot het inzicht gekomen dat we om niet kun nen veroorloven langdurig een apart beleid te voeren", aldus prof. De Galan, dde daarmee het al jarenlang door de vakbeweging verkondigde standpunt «ede tot het zijne maakt. Prof, De Galan verklaarde voorts, dat hij in principe erg voor een algemene inkomenspolitiek is, „maar die is een voudig niet te realiseren". Met name naar zijn mening niet waar het de in komens uit renten en dividenden be treft. „Als we die aan banden zouden leggen, zouden de kapitaalbezitters on middellijk hun geld in het buitenland gaan investeren en buitenlandse inves teerders zouden wegblijven. Een inko- DEN HAAG De geënsceneerde „bankoverval" door marinepersoneel in Den Helder op 15 september jl. viel buiten de instructie van dit personeel. Dit blijkt uit het antwoord van minis ter Den Toom (Defensie) op schriftelij ke vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). De bewindsman zegt verder: „Het is juist dat in het kader van een serie oefeningen aanslagen zijn voorbereid op miliaitre objecten. Bij deze oefen aanslagen zijn geen burgerlijke objec ten, zoals bankgebouwen betrokken. Wel was in het kader van deze oefe ning met de plaatselijke politie over eengekomen, dat de waakzaamheid van de politie in het opsporen van subver sieve elementen op de openbare weg zou worden getoetst". Minister Den Toom meent dat hij de verantwoordelijkheid voor dit soort oe feningen volledig kan dragen, aange zien de voorbereiding hiervan in nauw overleg met de burgemeester en de po litie geschiedt en volgens hem dus het risico van persoonlijke ongelukken, zo wel voor de betrokken militairen als voor burgers, praktisch ls uitgesloten. Hij verwacht juist daarom ook geen hard optreden van burgers en politie tegen de betrokken militairen. De heer Van der Spek had gezegd dit wel te verwachten, daar deze militairen im mers voor misdadigers zullen worden aangezien. Voor algemene maatregelen ziet de minister geen aanleiding, omdat, zoals hij zei, het voorval niet door de oefen staf is gepland en het gebeurde een in cidenteel karakter had. Hij nam daarbij in overweging dat het kennisnemen van een dergelijk voorval door de com mandanten op zichzelf reeds hun waak zaamheid voor herhalingen verhoogt. CALCUTTA Een cholera-epidemie is uitgebroken in tien dorpen in het district Biharsharif in de Indische staat Bihar, ongeveer 460 kilometer ten noord oosten van Calcutta, aldus is in offi ciële kringen bekend gemaakt. De ziekte zou al 43 mensen hebben gedood en meer dan 50 zouden in zie kenhuizen zijn opgenomen. Dit heeft zoveel paniek gezaaid, dat dorpelingen mét al hun bezittingen naar veilige gebieden zfln gevlucht, zo werd hier aan toegevoegd. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag bereikte de september- zomer z'n hoogtepunt. Het kwik oereikte in Gelderland vanmiddag uitersten van 23 tot 24 graden en in Limburg 25 graden C. Zuid-oost- Engeland boekte gistermiddag al records van 26 tot 27 graden. Mor gen zal het bij een naar zuidwest ruimende wind minder warm zijn (maxima 20 tot 22 graden), maar het weer blijft nog wel gunstig met opnieuw zonnige perioden. La ter in de week wordt de kans op enkele buien en enige verdere da ling van de temperatuur wel gro ter nu oceaanfronten wat gemak kelijker naar het oosten kunnen doordringen. Dit is mogelijk gewor den door het in zuidoostelijke rich ting wegtrekken van het Poolse moolweermaximum. mensbeleid waarbij alle inkomens te gen elkaar worden afgewogen, zou dus alleen internationaal tot stand kunnen komen en daar zijn we nog ver van af", aldus prof. De Galan. Hij gelooft echter niet dat het huidi ge loonsysteem beter is, want het zijn vooral de vergeten groepen die er het slachtoffer van worden. Er zijn drie gebieden, aldus dr. De Galan, waar in principe de inkomens kunnen worden beïnvloed. Ten eerste bij de bron van de inkomens, dus ar beid, vermogen of macht (van onderne mers). Ten tweede bij de totstandko ming van de inkomens zelf en ten der de door een inkomensoverdracht ach teraf. „Tachtig procent van de inkomens wordt verkregen uit arbeid. Door beter onderwijs en door de doorstroming van de lagere milieus naar hogere beroepen te bevorderen, kunnen we iets aan een andere inkomensverdeling doen. Als er meer mensen in hoger gekwalificeerde MANAGUA In Nicaragua hebben studenten en geestelijken de belang rijkste vier kerken in de hoofdstad Ma nagua en de kathedraal van Leon bezet om te protesteren tegen „de onderdruk kingspolitiek" van de regering. Zij de den een beroep op de bevolking hun actie te steunnen. De betogers dia zaterdagochtend tot hun actie overgingen, beschuldigden de politie van het martelen van een groot aantal studenten, die zij er van ver denkt lid te zijn van een linkse organi satie. De protestbeweging komt op een mo ment, dat president Somoza op het punt staat een grondwetsontwerp goed te keuren, waarbij zijn mandaat tot 1977 wordt verlengd. De stafchef van het le ger, Guillermo Noguera, heeft het staatshoofd al de steun van het leger toegezegd. De politie gaat voort met het aanhou den van talrijke studenten en docenten. Bij de bezette kerken zijn sterke een heden veiligheidstroepen samengetrok ken. VALKENSWAARD De vijftien- jarige Johannes van den Boom uit Val- kenswaard is zondagavond omstreeks elf uur door de negentienjarige H. B., eveneens uit Valkenswaard, met een stuk hout om het leven gebracht. Nadat hij tot omstreeks drie uur 's nachts had rondgezworven, heeft de dader zich gemeld bij de gemeentepoli tie in Veldhoven. Hij is overgebracht naar het politiebureau in Valkens- waard. Het terrein rond de algemene be graafplaats, waar hét drama zich heeft afgespeeld werd door de politie afge zocht en spoedig werd het slachtoffer in hot heuvelachtige terrein gevonden. Omtrent het motief voor deze daad is nog niets bekend. SCHIPHOL Opnieuw heeft de vei ligheidsafdeling van de IATA in het afgelopen weekeinde alle 103 aange sloten luchtvaartmaatschappijen per telex een lijst ingezonden met namen en nummers van paspoorten, die bij de kapingen van de vier straalmachi- nes op 6 en 7 september in handen zijn gevallen van het volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP). Een week geleden bevatte de lijst ge gevens van de 54 gijzelaars, die in Jordanië nog werden vastgehouden, nadat enkele honderden andere pas sagiers waren vrijgelaten. Ditmaal komen op de lijst de namen, geboortedata en paspoortnummers voor van circa 100 Amerikanen en 70 Britten. De IATA laat aan de lijst de waarschuwing voorafgaan, dat vol gens verkregen inlichtingen comman do's van het Palestijnse volksfront kunnen pogen deze paspoorten te misbruiken bij volgende vliegtuigka pingen. Op 6 september werden grote straal vliegtuigen van Pan American, Swis sair en TWA gekaapt, daags daarna volgde een VC-10 van de BOAC. In totaal vielen daarbij de paspoorten van ruim 600 inzittenden der vlieg tuigen in handen van het volksfront. De IATA heeft volgens voorlopige lij sten nu blijkbaar van ruim 200 de namen en verdere gegevens kunnen achterhalen. MAURIK Op vrijdag 30 oktober organiseert de heer Th. J. Schimmel uit Eek en Wiel weer zijn jaarlijkse feest avond in zaal Blokstra voor zijn cliënten kring in Maurik en Rijswijk. Ditmaal krijgt men de Jordaanrevue 1970 aangeboden met Tante Leen en vele andere prominenten. Na afloop is er gelegenheid tot dansen met The Memory Combo. functies komen, zal de spoeling daar ook dunner worden, waardoor de belo ning voor de hogere inkomensgroepen automatisch daalt. Eenvoudig de wet van vraag en aanbod. „Bovendien kun nen we door een gerichte arbeids marktpolitiek meer mensen brengen op de plaatsen waar ze het beste tot hun recht komen". „Wat het vermogen als inkomensbron betreft, daar zou verder moeten worden ingegrepen door een verhoging van de successierechten. De PvdA heeft daar voor ook een initiatiefwetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Wat de vermogensvorming voor de gewone man betreft ziet prof. De Galan wel iets in het investeringsloon als de over heid maar goed toezicht houdt op de beleggingen van de bijeengebrachte ka pitalen". Hij vindt trouwens dat de overheid zonder meer al veel meer invloed moet krijgen op de investeringen. Hij is een groot voorstander van het op grote schaal kopen van aandelen door de overheid. Niet alleen dat hierdoor een stuk particulier vermogen wordt over geheveld naar de gemeenschap, maar bovendien krijgen we dan wat greep op de ondernemingsmacht en zeggenschap over de salarissen van de topfunctiona rissen. DEN HAAG Egypte is van me ning, dat het verwijderen van de wrak ken uit het Suez-kanaal en het weer op gang brengen van de scheepvaart onge veer vier maanden in beslag zullen ne men. Schepen met een diepgang tot 38 voet zouden dan gebruik kunnen ma ken van het kanaal. Binnen zes maan den zou deze grens kunnen worden verlegd naar 40 voet. Een plan om het Suez-kanaal ook geschikt te maken voor schepen met een diepgang tot 67 voet, zou 5 a 6 jaar vergen in plaats van de 9 jaar, die men daar aanvanke lijk voor nodig dacht te hebben. De voorzitter van de Suez Canal Authority, Mashhour Ahmed Masch- hour heeft dit deze maand tijdens een kort bezoek aan Londen gezegd. Zijn mededelingen zijn weergegeven in Lloyd's List. Berichten als zou het herstel van de scheepvaart door het kanaal aanzienlij ke vertraging ondervinden als gevolg van verzanding berusten volgens de voorzitter op een vergissing. Tijdens de Tweede Wereldoorlog, toen het kanaal bijna volledig voor de scheepvaart ge sloten was, ging de verzanding nergens de 20 cm te boven. Ook een recente inspectie van het zuidelijk deel van het kanaal in januari 1968 heeft uitgewe zen, dat er geen verzanding heeft plaats gevonden met uitzondering van een lichte ophoping van bodemzand tot 10 cm rond de wrakken van enige gezon ken schepen. DEN HAAG De Haagse politie rechter mr. J. J. R. Bakker is maandag middag begonnen met de berechting van de 35 personen, die op 18 augustus het kabinet bezetten van de gevolmach tigd minister van Suriname, dr. J. D. v. Polanen aan de Alexander Gogelweg in Den Haag. Het zijn leden van het actiecomité Surinaamse arbeiders en studenten. Zij drongen 18 augustus om half negen 's ochtends het kabinet binnen, lieten de vier aanwezige personeelsleden het pand verlaten en barricadeerden ramen en deuren. Tijdens het proces, waarbij de bezet ters een voor een voor de politierechter verschenen, hadden leden van 't actie comité zich op straat bij de rechtbank opgesteld met borden en spandoeken met teksten: „Dit is *n politiek proces", „Wij zullen overwinnen" en „Nederland rooft Suriname leeg, wie vonnist Ne derland". Andere leden van het actiecomité vulden de publieke tribune. Van de be zetters, in leeftijd variërend van 18 tot 29 jaar, waren de meesten afkomstig uit Suriname, enkelen van de Neder landse Antillen. Ze wonen in Rotter dam, Utrecht, Delft, Leiden en Wage- ningen. Als eerste stond terecht de 24-jarige, in Parimaribo geboren en in Utrecht wonende student R. M. P. Hij zei dat het om een politieke zaak gaat. Hier hadden eigenlijk de heer Polanen en de Surinaamse regering moeten staan. Ze zijn verantwoordelijk. Ze houden het Surinaamse volk dom. Suriname is an no 1970 nog steeds arm, hoewel het ge zien zijn grondstoffen rijk zou kunnen zijn. De Nederlandse regering is mede schuldig, want die houdt door middel van het koninkrijksstatuut de situatie in stand. .Getracht wordt ons de mond te snoeren, bijvoorbeeld door het men torensysteem, Voor onze strijd zijn we zelfs bereid de wetsbepalingen van de Nederlandse strafwet opzij te zetten, aldus de student. Officier van justitie, mr. J. M. Schampers wees er in zijn requisitoir op, dat er ook democratische middelen zijn om bedoelingen duidelijk te maken en doelen te bereiken. Onlangs is het in Suriname nog mogelijk geweest demo cratische verkiezingen te houden, aldus mr. Schampers. Hij zei het de taak van de Surinaamse regering te achten om te voorkomen dat misbruik wordt ge maakt van geld, dat voor studiebeurzen wordt verstrekt. Het is normaal dat men op de hoogte wenst te blijven van de studieresultaten, bijvoorbeeld door het mentorensysteem, aldus de officier van justitie. Mr. Schampers vorderde wegens lo kaalvredebreuk en vernieling een boete van 100,- subsidiair tien dagen hech tenis en een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken met een proeftijd van drie jaar. Dit laatste als waarschuwing en om te voorkomen, dat de student middelen buiten de wet zal gebruiken om zijn doel te bereiken. De politierechter zei de zaak te inge wikkeld te vinden om direct mondeling vonnis te wijzen. Hij zal daarom schrif telijk uitspraak doen en wel op maan dag 5 oktober. Tegen alle andere bezet ters die vervolgens terecht stonden eis te de officier van justitie eenzelfde straf. De gemiddelde EEG-marktprijs voor slachtrunderen is gedaald van 251,18 tot f 249,26 in de week tot 24 sept. Met deze prijs correspondeert de 75 pet. heffing. Voor Nederland is deze voor de week vanaf 27 sept. verhoogd van 19,81 tot 31,63 behoudens voor invoer uit Joe goslavië en Oostenrijk, waar de heffing 21,09 bedraagt. De gemiddelde marktprijs in Neder land was met f 232,43 vrijwel gelijk aan voorgaande week. Alle genoemde prijzen zijn op basis van 100 kg levend. In de week tot 18 sept. werd 365 ton rund vléés uitgevoerd en 184 ton inge voerd, alsmede 290 ton bevroren vlees en 569 stuks slachtdieren. LONDEN In een groot deel van Londen kan vandaag niemand wordeïi begraven of gecremeerd. Ook wordt er geen vuilnis opgehaald, de straten wor den niet geveegd en veel ziekenauto's blijven in de garages. Dit is het gevolg van een officiële staking van tachtigduizend employé's van gemeentediensten, tienduizend in Londen, de rest in andere delen van het land. Waar deze guerrilla-actie precies be gint viel gisteravond nog niet te zeggen. Door de plannen geheim te houden ho pen de drie vakbonden die ze opstelden, de werkgevers en daardoor de bevol king zoveel mogelijk last te bezorgen. De regering houst al troepen gereed om in te grijpen zodra er een noodtoe stand dreigt, b.v. wanneer de riolerin gen verstopt raken. Dat kan al het ge val zijn na een dag of twee. Zestien van de 32 gemeenten die sa men Groot Londen vormen krijgen de gevolgen te dragen van deze nieuwste stakingsgolf waarbij het gaat om loon eisen van twintig procent. De werkge- PARIJS De Franse president Georges Pompidou zal drie ronden van besprekingen voeren met de Russische leiders in het Kremlin wanneer hij van 6 tot 13 oktober een bezoek brengt aan de Sovjet-Unie. Dit is door het paleis van de Franse president bekendge maakt. President Pompidou zal gesprekken hebben met de Russische partijleider L. Breznjef, premier Kosygin en president Podgorny. De FFranse president zal bo vendien een tocht maken naar Siberië en Oezbekistan. Verwacht wordt, dat ook hij het Russiche ruimtevaartcen trum Baikonoer in Siberië zal bezichti gen. (De enige andere westelijke leider, die dit centrum heeft bezocht, is Pom- pidou's voorganger, president De Gaulle geweest). Op het programma staat verder een bezoek aan Samarkand, een van de oudste steden ter wereld, die volgende maand haar 2500-jarig bestaan her denkt en een bezoek aan Tasjkent, de hoofdstad van Oezbekistan. vers willen maar gaan tot veertien pro cent. Ditmaal weten de werkgevers zich geruggesteund door de Britse regering de de oorlog heeft verklaard aan de golf van enorme looneisen in Engeland, zeker die in de overheidssector. Pre mier Heath zei dat vorige week in zijn eerste televisie-interview sinds hij in juni aan de macht kwam. DEN HAAG Minister W. den Toom van Defensie heeft maandag de geluidsband afgeluisterd, waarop was opgenomen een deel van het VPRO- programma van vrijdag jl. Uitgezonden werd een reportage van een niet met name genoemde reporter, die met een gids rond de legerplaats Oirschot reed. Tijdens de reportage werd gewezen op verschillende moge lijkheden voor iemand, die sabotage zou willen plegen. Na het afluisteren van de geluids band heeft de minister aan deskundi gen van zijn ministerie en daarbuiten gevraagd hem van advies te dienen over de vraag of er naar aanleiding van de uitzending al dan niet verdere stap pen moeten worden ondernomen. ROTTERDAM Het dagelijks be stuur van het openbaar lichaam Rijn mond is maandagmiddag na talloze po litieke verwikkelingen definitief sa mengesteld. Het college zal bestaan uit drie ge committeerden van de PvdA, één van de Protestants Christelijke Groep, één van de WD en een van de KVP. Het zijn de heren P. Th. Biersma (Soc.), J. de Jong (Soc.), C. M. L. Roozemond (Soc.), drs. F. L. Burger (PCG), drs. L. van Leeuwen (VVD) en drs. H. P. M. van (der Drift (KVP). DIEREN De herenploeg van de Veenendaalsc hockeyvereniging Sala manders heeft ook haar derde compe titiewedstrijd verloren. In Dieren werden de Veense hockey'ers met 2-0 verslagen door de gelijknamige "formatie. Belang rijkste oorzaak nog steeds slechte con ditie! Salamanders ging in Dieren sterk van start en had aanvankelijk het beste van het spel. De voorhoede sehiep zich goede kansen, maar in de afwerking faalde men volkomen. Na een half uur ging de strijd vrijwel gelijk op, maar Dieren slaagde er voor rust in een voorsprong te nemen (1-0). In de tweede helft zakte Salaman ders door zijn slechte conditie ver te rug en de gastheren hadden toen geen enkele moeite meer met de Veenendaal- se ploeg. Zij liepen uit tot 2-0, hetgeen ook de eindstand werd. De jongens wonnen zaterdag met 3-1 van Arnhem en ook de meisjes kwa men tot een overwinning (1-0) op hun leeftijdgenoten van deze vereniging. RH EN EN Zaterdag trok het eerste twaalftal van Hemur-Enge naar Rhe- nen voor de moeilijke strijd tegen Are na. Arena nam de leiding, maar Arie van der Heijden bracht de ploegen weer op gelijke voet. Dit was niet zo naar de zin van Arena, dat daarna hard en wat onsportief begon te spelen. De Amerongers namen echter een voorsprong van 1-3 door doelpunten van Willie van Ree en Wim van Enge lenburg. De volgende aanval van Arena draaide stukken beter en de stand was al gauw weer gelijk. Arena zorgde daarna voor een 4-3 voorsprong en behield deze tot het ein de. Het tweede twaalftal behaalde in Maurik een 7-3 overwinning op Activi- tas. De doelpunten kwamen van Jan v. d. Klift (3x), Corrie Brouwer, Joost Vooren, Ger Fasse en Dick Vahlkamp. De junioren hielden een doelpunten- festijn door in Amerongen de Doornse junioren met 11-1 te verslaan. De doel punten werden gemaakt door Peter van der Heijden (2x), Dick Holwerda (2x), Lia van Barneveld, Tineke Vahlkamp, Anja Kauffeld, Eliie Laponder, Harry van der Veer, Jaap Meijer en Jan Wil lem Smit. De adspiranten A verloren thuis van Activitas (4-0). De pupillen verloren in Kesteren met 4-1 van de club van die naam. Hoofdstraat Veenendaal Vrijdags tot 9 uur 's avonds, 's Woensdags de gehele dag geopend

De Vallei | 1970 | | pagina 10