TOPVOETBAL OP VIER FRONTEN Trainer Nicolae Dumitrescu UTA HEEFT GENOEG AAN 0-0 Maar voor eigen publiek willen we toch graag winnen Verlies voor PS V heeft Kurt Linder niet ingecalculeerd RINUS MI NIET BEZORGD Akraness kansloos tegen Sparta Klein verlies volleyballers Feijenoord moet doelpunten 99 pinnig vaststaa1s groeien discipline eenheid opgroeien dezelfde opstelling oplossing Titel voor Okker/Riessen Nederlandse leidster Australische turnploeg veel moeite GELEZEN niet haalbaar doelpunt DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 sport YAMBOL Opnieuw heeft de Ne derlandse herenploeg tijdens de we reldkampioenschappen in Bulgarije een kleine nederlaag geleden. Na de pech van zondag tegen Hongarijë volgde maandagavond laat in Yambol verlies tegen Brazilië: 15-12, 10-15, 15-9, 7-15, 7-15. Na een uitstekende start bleek de conditie weer net niet goed genoeg om het ook gedurende vijf allesvergende sets vol te houden. In de eerste set kwam Nederland snel met 12-9 voor te staan dank zij vooral Valkenburg en hoewel de Brazilianen nog tot 1212 terugkwamen kon Nederland vervol gens naar 15-12 doordrukken. De tweede set liep wat stroever. Via 77-9 en 9-11 werd het 19-12 en 10-15, zodat Brazilië, dat elke Nederlandse aanval beantwoordde met een geweldi ge tegenaanval, in sets gelijk kwam. In de derde set speelde Nederland de te genstander van het veld. In bijna elke wedstrijd heeft Oranje zo'n bevlieging, maar het blijft meestal bij niet meer dan dat. Snel was het 7-1. Daarna ging het meer gelijk op maar Nederland gaf vooral dank zij goed blokkeren de winst niet meer uit handen: 15-9. Met deze inspanning leek de kracht uit de Nederlandse ploeg gevloeid te zijn. Er onstonden misverstanden, waarvan de uitstekende spelverdelers Jens en Peterle wisten te profiteren. Met tweemaal 7-15 kreeg Nederland geen enkele kans meer. Nederland heeft in de b-groep tot nu toe een overwinning behaald, op Noord-Korea. Er wachten nog drie duels, tegen Zuid-Slavië, Mongolië en Italië. Vandaag is een rustdag, die de Nederlanders hard nodig hebben voor het zware sluitstuk. ROTTERDAM Feijenoord is te gen ÜT Arad niet gebaat met een puntloos gelijk spel. In dat geval gaat de Roemeense ploeg naar de tweede ronde over. Het doelpunt door de Roemenen in Rotterdam ge scoord, telt in die situatie voor twee. Bij een eindstand van 1-1 wordt tweemaal een kwartier verlengd. Vijf strafschoppen moeten, indien in die verlenging geen beslissing valt, de winnaar aanwijzen. Indien in de verlenging beide teams éénmaal scoren, gaat Feijen oord naar de tweede ronde. Doel punten in de verlenging gescoord, tellen dit seizoen voor de uitspelen de vereniging ook dubbel. Is de stand na de officiële speeltijd 2-2, dan is Feijenoo'rd ook zeker van zijn plaats in de volgende ronde. Ajax gaat bij 0-0 en 1-1 reeds over naar de tweede ronde. Alleen indien 17 Nendori tot 2-2 komt, zit er een verlenging en eventueel strafschoppen in. PSV is tegen Gottwaldof bij 1-0 al zeker van deelname aan de tweede ronde. Het doelpunt van De Vrindt in Tsjecho-Slowakije gescoord telt in dat geval dubbel. De ploeg uit Eindhoven moet in ieder geval win nen. Een gelijkspel betekent uit schakeling. Topvoetbal wordt er vandaag en morgen op vele fronten gespeeld. De strijd om de Europese bekers voor landskampioenen, bekerwinnaars en Runners Up wordt dan voortgezet met de returnwedstrijden voor de eer ste ronde. Vier Nederlandse clubs zijn hierbij betrokken. Sparta gaat vanavond weer wat stoeien met de amateurs van Akra- ness, die in Den Haag hun „thuiswed strijd" wilden spelen voor de Runners Up Cup. Voor het toernooi der landskampioe nen vliegt Feijenoord vandaag naar Arad, waar UTA morgenmiddag de te genstander is. Ajax, strijdend voor de zelfde beker, speelt morgenavond zijn thuiswedstrijd tegen het Albanese 17 Nendori Tirana in het Olympisch Sta tion. En PSV gaat morgenavond voor het toernooi der bekerwinnaars, op eigen terrein het onverwacht lastig gebleken Gottwaldof bestreden. Een vuurproef voor de Nederlandse topclubs, die met uitzondering van Sparta in hun eerste duels met weinig overtuigende resultaten tevoorschijn kwamen. De uitslagen van de eerste wedstrij den waren: Sparta Akraness 60. Feijenoord Ut Arad 11, 17 Nendori Ajax 22, Gottwaldof PSV 2L Nicolae Dumitrescu: „Ik geloof, dat we tegen Feijenoord een reëele kans hebben". ARAD Nicolae Dumitrescu (49) doet in deze nerveuze dagen sterk denken aan een padvinder die op de jaarlijkse bonte avond van de jeugdhaven plotseling een verdomd aardige kans maakt om de plaatselijke sjoelkampioen te verschalken. Het humeur van UTA's trainer is on verwoestbaar en wanneer dat sensatio nele gelijke spel van UTA tegen Feij enoord ter discussie wordt gesteld be ginnen zijn pientere oogjes te glinste ren. De constant glimmende Roemeen, parmantig rondstappend in sobere doch degelijke confectie, lijkt in het met zo veel heisa omgeven Europa Cupgebeu ren dan ook nauwelijks op zijn plaats. Hij ziet er zelfs helemaal niet uit als een voetbaltrainer, hoewel hij toch al vijftien jaar in loondienst is van UYTA en hoewel hij vroeger toch zelf op hoog niveau altijd een aardig balletje heeft meegetrapt. Als linksbuiten van het nationale elf tal maakte hij in die schone dagen zelfs zoveel los in het Roemeense volk, dat en hem zegende met de knullige bij naam Coco. Het onbedorven uiterlijk van Nicolae Dumitrescu, waardoor men snel ge neigd is hem te onderschatten, mag dan ook uiterst bedrieglijk worden ge noemd. Want hoewel hij zich ook in Arad manifesteert als een beminnelijke, bescheiden, meegaande en goedige baas eigenschappen die bij de meeste oe- EINDHOVEN Een nederlaag voor PSV in het tweede treffen tegen Gottwaldov in het toernooi van de Europese beker voor bekenwinnaars, heeft trainer Kurt Linder niet ingecalculeerd. Over eventuele consequenties die aan •en nederlaag zijn verbonden, heeft hij zelfs niet nagedacht. „Waarom zou ik? Wat voor consequenties zouden er dan moeten zijn. Ik wil er niet eeuwig gebruik van maken en als een verontschuldiging voor de matige verrichtingen moet men het zeker niet zien, maar we zijn in een periode van opbouw. En in die periode zijn we bestempeld tot iets wat we nog niet zijn", aldus PSV's oefenmeester. „Voor mij staat het vast", zo vindt hij verder, „dat het elftal in de voorbe reidingsperiode, waarin goede resulta ten werden behaald, niet beter heeft gespeeld. De niet aanwezige binding in het elftal hebben ze willen compense ren met kracht. Dat is in de oefenduel aardig gelukt, maar bij de start van de competitie ging dat niet meer. Het is de bedoeling dat wij een eenheid gaan vormen op een hoger niveau en dat vraagt tijd. Daarom zijn er ook spelers vervangen". Gottwaldof? Linder: „Wij hebben Gottwaldof on derschat. Goed, maar dat neemt niet weg, dat wij geconfronteerd zijn met momenten waarop het geluk ons volle dig in de steek liet. Maar daarom blijft voetbal zo boeiend". Tegen de gewoonten in, gaat PSV in de dagen voorafgaand aan het treffen met Gottwaldof niet in een trainings kamp. Linder: „We zijn bijna een hele week bij elkaar geweest. Ik geloof dat het nu beter is dat de spelers tot aan de wedstrijd in eigenvertrouwde omge ving vertoeven. Ze zijn momenteel ge noeg geconcentreerd". Linder zal bij de aanvang van het duel Johan Devrindt niet opstellen en vervangen door Mulders. „Devrindt", aldus Linder, „speelt niet zonder bal. Natuurlijk moet hij groeien, maar we moeten ook resultaten behalen". Daan Schrijvers of Radovic. Is dat voor Linder nog een vraagteken? Lin der: „Ik hoop dat Radovic speelt". En Daan Schrijvers dan, die in het duel met FC Twente toch een goede rentree maakte? Linder: „Als Radovic speelt, dan is Daan reserve. Ik kan toch moei lijk een aanvallende kracht uit het elf tal halen". Na aankomst van de Gottwaldov- ploeg op het Amster damse vliegveld trok ken doelman Jurasek (links) en Urban na lang wachten gretig de tas met voetbalspullen van de transportband in de aankomsthal, fenmeesters nou niet zo geweldig in het oog springen kan men uit zijn met zorg geformuleerde uitspraken toch wel destilleeren dat hij in zijn kwaliteit als oppervoetbalbaas een tamelijk pinnig kereltje kan zijn. Zo raakt hij bijvoorbeeld bijna niet uitgepraat over discipline en zo en dat zou je achter deze glimlachende Roe meense mandarijn toch niet zo gauw zoeken. „Wanneer je resultaten wil berei ken," zo betoogt hij, „is die discipline een noodzaak. Ik geloof dat dat ook één van de voornaamste verschillen is tus sen UTA en die meeste andere Roe meense clubs. Wij spelen veel georgani- seerder. Ik eis van de spelers, dat ze precies doen wat ik zeg, want anders valt er voor mij niet te werken. En ze doen ook wat ik zeg. Ik ben al zo lang bij UTA dat ik precies weet wat ik aan ze heb. De meesten heb ik als jongetjes van dertien, veertien jaar bij ons zien ko men en dan weet je wel zo ongeveer hoe je iemand moet aanpakken. Dat is gewoon een kwestie van ervaring. Ik heb nog nooit moeilijkheden met een speler gehad". De eenvoud minnende Dumitrescu, die in het verleden stage heeft gelopen in toonaangevende voetballenden als Italië en Engeland, staat uitgesproken gereserveerd tegenover de stijlvolle ve detten van de technisch veel beter ge schoolde giganten uit de hoofdstand. „Wat zij kunnen", zo zegt hij heel ge decideerd, „kunnen de spelers van UTA ook. Alleen maken wij niet zoveel show. Wanneer Rapid zaterdag bijvoorbeeld wat soberder, wat effectiever had ge speeld, dan had 't ongetwijfeld met veel grotere cijfers van ons kunnen winnen. UTA speelde in Boekarest een uitge sproken slechte wedstrijd, maar toch verloren we maar met 1-0". „Een heleboel van die zogenaamde sterren passen zich niet aan. Die zijn in eerste instantie op persoonlijke succes sen uit. Ze denken dat ze sterren zijn, maar ze zijn het niet omdat ze zich niet ondergeschikt kunnen maken aan het elftal. Individuele acties zijn misschien wel leuk voor het publiek, maar als trainer zeg ik dat het resultaat het belangrijk ste is. Voetbal is een collectief spel en daardoor kan een ploeg als UTA, een ploeg zonder echte sterren, toch kam pioen van Roemenie worden. Wij vor men een eenheid'." Een eenheid die in die hand wordt gewerkt door het feit dat UTA, bou wend aan de toekomst volgens een soort Volendamprincipe, bij voorkeur in zee gaat met autochtone voetballers. Florian Dumitrescu is op het ogenblik de enige speler in het eerste elftal die niet uit Arad of omgeving komt. „Onze politiek is er altijd op gericht geweest om alleen maar spelers uit de buurt aan te trekken. Gedeeltelijk om dat onze financiële mogelijkheden na tuurlijk niet zo groot zijn als die van de clubs in Boekarest, maar ook omdat het een band schept met het publiek. De mensen zien veel liever jongens uit de eigen streek in het veld staan dan voetballers uit de hoofdstad. Het heeft bovendien het enorme voordeel dat alle spelers elkaar al van kinds af aan kennen. Ze groeien met zijn allen in de club op, ze worden vrienden, het egoïsme verdwijnt en ze gaan elkaar in het veld steeds beter aanvoelen. Al die factoren bij elkaar geven de thuiswedstrijden van UTA een heel aparte sfeer. Daarom geloven we ook dat we een reële kans hebben tegen Feijenoord. Toen we naar Rotterbam gingen waren we érvan overtuigd dat we die tweede ronde nooit zouden kun nen halen, maar na de gelijke spel zijn we er anders over gaan denken. Feijenoord heeft in Rotterdam in het begin veel te zelfverzekerd gespeeld en toen ze zagen dat het toch niet zo ge makkelijk was, was het te laat. Toen raakte de ploeg duidelijk uit zijn ritme. UTA heeft nu aan 0—0 genoeg, maar we willen hier in Arad voor ons eigen publiek toch graag winnen. Alleen zul len we wel een beetje voorzichtig spe len." WASSENAAR Trainer Rinus Michels van Ajax is niet bezorgd over de afloop van de tweede wedstrijd van zqn ploeg tegen 17 Nendori Tirana in de eerste ronde voor de Europese beker voor landskampioenen. „Als we via Nendori niet in de twee de ronde komen, kunnen we beter met garen en band langs de deuren gaan lopen", zei hij lachend op het zonover goten terras van hotel Duinoord aan het Wassenaarseslag, ivaar Ajax giste ren in retraite is gegaan. Morgenavond kwart over acht zal Michels Ajax in dezelfde opstelling als tegen Telstar op de grasmat van het Olympisch Stadion in Amsterdam laten aantreden. Dus met Suurendonk als aanvalsspits en met Wever, Mühren en Haan op de reservebank. „Het publiek verwacht na die 22 aanvallend voetbal van ons. We moeten dus de consequenties en de risico's daarvan wel nemen. Men mag niet ver geten, dat 't om de Europa Cup gaat en dat kan zeker een ploeg als Nendori in een andere stemming brengen", al dus Michels. Rinus Michels, de rust en zorgeloos heid zelve althans daar leek het op verwacht, dat Nendori sterk verde digend zal spelen zoals de Nederlandse clubs DWS, AZ'67, Telstar en NEC. „Die clubs verstaan al aardig de kunst om met vier tot vijf man het middenveld te bezetten vóór een verde diging van vier man. Dat maakt het spel wel dood en voor het publiek on aantrekkelijk". „Club's als Feijenoord, Ajax en PSV kunnen daar gemakkelijk hun nek op breken, omdat die houden van aanval lend spel. Maar tegen zo'n versterkte verdediging kost dat veel kracht, omdat de mannen achter iedere bal moeten De Nederlandse amateur-wielerploeg die van 30 september tot 10 oktober deelneemt aan de ronde van Bulgarije bestaat uit de volgende renners: Fedor de Hertog, Popke Oosterhof, Matthijs de Koning, Tino Tabak, Henie Kuiper en Nico Vermeulen. LOS ANGELES Tom Okker en de Amerikaan Marty Riessen heb ben in Los Angeles de finale herendub belspel gewonnen van het toernooi om de open tenniskampioenschappen van de Zuidwest Pacific. Zij versloegen in de eindstrijd de Amerikanen Stan Smith en Bob Lutz met 76, 62. In de finale van het enkelspel won de Australiër Rod Laver met 46, 64, 76 van zijn landgenoot John New- combe. De zege bracht Laver zo'n 43.000 gulden op. PERTH De uit Nederland afkom stige Nelleke Jol zal in oktober naar Europa vertrekken als leidster van de Australische turnploeg, die te Ljubljana in Zuid-Slavië aan de wereldkampioen schappen turnen zal deelnemen. De uit Egmond aan Zee afkomstige Nelleke is thans leidster van de grootste gymnastiekclub in Australië, de Swan Girls Amateur Gymnastics Club. aangaan. Het snel verkrijgen van een grote voorsprong is de enige oplossing, maar wel een moeilijke, die het publiek niet erg begrijpt". „Het publiek wil veel doelpunten zien. We hebben zelf dat publiek ver pest. Als Ajax in de competitie geen honderd doelpunten maakt, hoor je aan het einde van het seizoen dat de trainer Het foto-boek over de koninklijke fa milie „Juliana Regina 1970" is uit. In dit door F. J. Lammers samengestelde en door Hollandia N.V. te Baarn uitge geven boek is te zien waarbij „Soest - dijk" zo al betrokken is geweest. 3,90). Uitgeverij Het Spectrum N.V. in De Meern heeft Hans Bouwmeester het Schaakjaarboek 1970 laten samenstel len. Het boek bevat een overzicht van de meest opvallende partijen, die 1969 zijn gespeeld 3,-). In de serie Zwarte Beertjes van Bru- na is „Het Tweede Bestaan" van David Ely verschenen. Het is het verhaal over een man, die het aanbod krijgt een nieuw bestaan te beginnen. In dezelfde serie kwam „Het uur van de Weerwolf" uit. Het zijn griezelverhalen, bijeenge bracht door Aart Prins. In de Zwarte Beertjes-serie gaat Bruna door met Ha- vank. „Schaduw op de Heide" heet het nieuwste verhaal dat nu geschreven is door „havank"-Terpstra. Andere in deze serie verschenen boe ken zijn: „Pappa Moem" door Tove Jansson, een avontuur in een door fan tasiewezens bewoonde wereld; „De sprekende steen" van Isaac Asimov, een bundeling van speurdersverhalen: „De dood zei: Misschien", een thriller van Boileau-Narcejac; „Zo maken ze ze tegenwoordig niet meer" van James Leasor, een verhaal over een man die een zwak heeft voor buitenissige auto's en „Speeltje", waarin Patricia Clapton de vrolijke avonturen beschrijft van een 18-jarig meisje, dat getrouwd is met een 76-jarige miljonair. „Man bijt hond" tenslotte is een ver zameling door J. Bijlsma bijeengezochte vreemdsoortige krantenberichten. De Albanese kampioensploeg 17» Nendori is gistermiddag in Neder land aangekomen. In de avonduren trainden de voetballers op het hoofd- veld van het Olympisch Stadion. We zien hier een groepje tijdens de oefe ningen. GEORG KESSLER niet uitbundig en mogelijk ook enkele spelers beter het bos ingestuurd kunnen worden", grapte Michels, daarmee meteen het probleem blootleggend, waarmee Ajax de laatste weken zo worstelt. Het maken van doelpunten kost Ajax tegen sterk offensief ingestelde ploegen namelijk erg veel moeite, omdat het nu niet beschikt over een speler, die aan dacht vraagt van twee tot drie verdedi gers tegelijk, zoals een Johan Cruyff, DEN HAAG .Als kansloze ploeg stapt het amateurelftal van Akraness vanavond ADO's grasmat in Den Haag op voor het tweede treffen met Sparta. Kansloos, omdat de IJslanders vorige week in Stadion Feijenoord voor het duel om de Runners Up Cup al naar een nederlaag van 6-0 werden geleid. Bijna negentig minuten lang werd de defensie van Akraness de vorige week onder de voet gelopen. Dat er toen niet meer doelpunten vielen lag voorname lijk aan het slordige spel van de Rot terdammers. Hun coach Georg Kessler was dan ook niet zo uitbundig na afloop. Hij verwacht in ieder geval straks een gro tere produktie. Jonsson, de trainer van Akraness, denkt daar enigszins anders over. „Ik ken nu de speelwijze van Sparta en ik verwacht dan ook dat wij het er deze keer beter vanaf zullen brengen Ik ben realist genoeg om te stellem dat de vol gende ronde voor ons een onhaalbare kaart is, maar weer zo'n grote neder laag, neen, dat geloof ik niet". „In de eerste wedstrijd speelde onze verdediging erg paniekerig, de bal werd teveel in het wilde weg getrapt. Als er meer rust is, dan hoeft de score heus niet zo groot uit te vallen." Heimelijk hoopt Jonsson op een doel punt voor zijn eigen ploeg. Dat zou hij al prachtig vinden. „Ten slotte is onze aamvaller Hafsteinsson geen slechte speler. Hij is één van de beste voetbal lers uit de ploeg en hij kan een doel punt maken". De ploegen komen vermoedelijk met de volgende opstellingen in het veld AKRANESS: Gudleifsson; Valtysson, Hjarmarsson, Gunnlaugsson en Ste- fansson; Sturlaugsson en Hallgrimson; Hafsteinsson, Thordasson, Alfredsson en Gudmunbsson. SPARTA: Doesburg; Vennekerk, Ter Horst, Eijkenbroek en Visser; Van der Veen en Walbeek; Heijerman, Kowalik, Klijnjan en Kristensen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11