Nota naar Tweede Kamer: Meerjarenplan voor be j aar denbeleid Extra stijging van uitgaven Antillen rekent op Premieregeling oudere agrarische werknemers wordt verruimd Hier lag het kind Arbeidsonrust is gesticht Rechtbank Zutphen is week bezig met proces tegen „plofkrakers" Schieten kwestie van bravoure zeggen echte zware jongens Voorlezen tenlastelegging vergt half uur Moeder: „Ik heb baby niet te vondeling gelegd" Marokkaan aangehouden Verbetering AOW Meer woningen Extra bedden Meer wijkverzorgsters Kraken van De Hokseberg wordt vervolgd crisis invention elektrische radiatoren geven metéén warmte! INVENTUM Min. Roolvink: Bittere stemming in Arnhem Bekentenis in schietpartij Honderd jaar Winkler Prins Nederland vraagt oefenterreinen in Frankrijk VERGRIJZING PENSIONERING fife de „harde" matras met alle comfort van een „zachte' LAATSTE KEER Drie Zuidmolukkers blijven in arrest na rel te Tilburg DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De regering heeft de Tweede Kamer vandaag een nota over het bejaardenbeleid gezonden waarin een „beleidsplan" voor de jaren 1970- 1974 is opgenomen. Het stuk draagt de handtekeningen van de staatssecretaris van C.R.M. mr. H. J. van de Poel, de minister van Volkshuisvesting ir. W. F. .Schut en de beide bewindslieden van Sociale Zaken en Volksgezondheid, B. Roolvink en dr. R. J. H. Kruis inga. Het beleidsplan voorziet onder meer in: structurele verbetering van de A.O.W. (wetsontwerp Inmiddels door minister Roolvink ingediend); bouw van minimaal 60.000 bejaardenwoningen in vijf jaar; het aantal gezinshelpsters voor bejaarden wordt in de beleidsplan-periode uit gebreid met in totaal 45.000; er komen 1.200 ziekenverzorgsters in het kader van de wijkverpleging bij: het aantal dienstencentra wordt jaarlijks met 50 opgevoerd; er komen minstens 10.000 nieuwe bedden in verpleegtehuizen beschikbaar. De Rijksbijdrage in de exploitatie van dienstencentra is sinds 1 juli j.l. opgetrokken van 45 tot 80 pet. van de susidiabele kosten. Het bestand aan bedden in verzorgingstehuizen die on der de Wet op de bejaardenoorden val len zal zonder bijzondere maatregelen in 1972 waarschijnlijk op 142.000 komen waarmee dan accommodatie geschapen is voor ruim 10 pet. van het totale aan tal bejaarden. Voor de jaren 1971 tot en met 1974 zullen in totaal ongeveer 20.000 bedden voor uitgifte met overheidssteun in aanmerking worden gebracht waarvan 40 a 50 pet. ter vervanging van be staande bedden en 50 a 60 pet. ter uit breiding. Bovendien zal een voorstel tot wijziging van de Wet op de bejaarden oorden worden ingediend; deze wijzi ging voorziet in Het voorschrijven van een planning en stelt regels waardoor deze planning effectief wordt; vooral aan de provincies wordt daarbij een belangrijke taak toegedacht. De extra stijgingen van de rijksuitga ven in verband met de in de nota ver melde maatregelen zijn voor de komen de jaren globaal becijferd op 45 miljoen m 1971, 72 miljoen in 1973, 103 miljoen In 1973 en 139 miljoen in 1974. DEN HAAG De officier van Justi tie zal een strafvervolging instellen te gen die personen, die zondag 14 juni van het zwembad „De Hokseberg" in 't Harde (gemeente Doornspijk) hebben gebruik gemaakt. Staatssecretaris prof. mr. K. Wiersma (Justitie) heeft dit maandag aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van de Kamerleden H. G. Abma (SGP) en drs. J. van den Doel (PvdA). Op het departement van Binnenland- te Zaken is thans de vraag in onder zoekt, of in het onderhavige geval het besluit van de raad van Doornspijk om het zwembad niet op zondag open te •tellen voor vernietiging in aanmerking komt, zo blijkt uit het antwoord. CURACAO Op de Nederlandse Antillen wordt ernstig rekening gehou den met een spoedige kabinetscrisis. De regering vergadert sinds het weekeinde onafgebroken over het ru moer dat is ontstaan door het gedrag van vier ministers uit het kabinet. Te vens wordt gesproken over de zeer moeilijke economische situatie van het eilandengebied. Grote opwinding is ontstaan over het wangedrag waaraan drie ministers zich zouden hebben schuldig gemaakt. De personeelsbond van de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij heeft bij de gezaghebber op Curacao een klacht in gediend tegen de ministers Boy Rozen dal, Frank Pijpers en Leo Chance, om dat zij een stewardess zouden hebben lastig gevallen. Het incident zou zijn gebeurd toen de drie ministers terugkeerden van een dienstreis naar de Bovenwindse eilan den in een vliegtuig van de ALM. Ver volgens zouden zij de piloot hebben willen dwingen van bestemming te ver anderen. De vierde minister die tot de moei lijkheden heeft bijgedragen is Betto Thomas van het Bevrijdingsfront. Hij heeft samen met partijleider Stanley Brown de bevolking opgeroepen tot eep nieuw oproer. DEN HAAG Voor het einde van dit jaar weet Nederland of de land macht ook in 1971 van Franse oefenter reinen gebruik kan maken. De Neder landse regering heeft hiervoor een aan vraag ingediend bij de Fransen met al le details over de oefenfaciliteiten. De bewindslieden zijn van mening dat de voorkeur gegeven moet worden aan een plan voor middellange termijn, o.m. omdat vooralsnog te weinig inzicht bestaat in het toekomstige behoeftenpa- troon van de bejaarden. Een andere be perking is dat de nota niet alle concrete maatregelen en voorzieningen preten deert te bevatten die een optimaal wel- zijnsniveau voor de bejaarden garande ren. Een grote groep van de bejaarden in onze samenleving is nog steeds erg kwetsbaar en de regering beoogt daar om door haar beleid een sterke impuls te geven tot het wegnemen van de grootste knelpunten in het bijzonder ten behoeve van die groep. De aankondiging van de maatregelen wordt voorafgegaan door brede algeme ne beschouwingen met allerlei interes sante gegevens die aan het bejaarden beleid ten grondslag liggen. Gesteld wordt onder meer dat ervaringscijfers van de recente prognoses in de richting van een voortgaande vergrijzing van de Nederlandse bevolking wijzen. Bere kend is b.v. dat tussen 1965 en 2000 de toeneming van het aantal bejaarden omstreeks 80 pet. zal bedragen tegen over een bevolkingsgroei van circa 47 pet. Verder zijn er waarneembare ver anderingen in de verdeling van de groep bejaarden naar sexe en burger lijke staat. De sterfte van de Nederlandse man tussen de 40 en 80 vertoont sinds 1959 in alle vijfjaarsleeftijdsklassen een stijgende tendens; bij de vrouwen is daarentegen van een toenemende sterfte geen sprake. „Afgaande op de ze sterftecijfers zou de gezondheids zorg voor bejaarden zich in het bij zonder dienen te richten op preventie en behandeling van ouderdomsziek ten van de man", aldus de regering. Een ander interessant aspect is dat representatieve gegevens betreffende de feitelijke inkomsten van bejaarden nog ontbreken. „Maar de Volkstelling 1971 zal hierin vrij redelijk voorzien. Hoe wel de ondertekenaars van de nota thans nog geen scherp beeld hebben van de financiële positie van de bejaar den zijn zij echter met anderen van mening dat de pensioenen in het alge meen te laag zijn". Cijfers over 1960, 1964 en 1967 tonen aan dat het aantal inwonende bejaar den absoluut en procentueel snel ver mindert. Dit kan een aanwijzing zijn voor een grotere mate van zelfstandig wonen van de bejaarden. Een telling per 31 december 1969 heeft uitgewezen dat 239.000 bejaarden gebruik maken van de speciaal voor hen bestemde woonvormen zoals bejaardenwoningen, serviceflats, verzorgings- en verpleeg huizen. Dit is rond 18 pet. van het tota le aantal bejaarden. Ongeveer 82 pet. woont dus in een normale gezinswo ning, al dan niet zelfstandig bij ande ren in of in een bejaardentehuis met een capaciteit van minder dan 5 perso nen. De regering zal, voorzover zij daarbij betrokken is, laten onderzoeken welke mogelijkheden en wensen er zijn ten aanzien van eventueel vroegere pensio nering dan op 65-jarige leeftijd (al dan niet facultatief) of pensionering in fa sen. Tenslotte kondigt de regering enkele wetenschappelijke onderzoeken op het gebied van het bejaardenbeleid aan. ADVERTENTIE Ze zijn vloeistofloos dus I geven hun behaaglijke warmte direkt aan de lucht af. Verrijdbaar, met of zonder thermostaat. v.a. 159,50 h kunt er op rekenen! DEN HAAG De sedert 1 juli 1970 bestaande premie-regeling voor oudere agrarische werknemers, die om structu rele redenen het landbouwbedrijf waarop zij werkzaam zijn moeten ver laten, is door het bestuur van het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw ook van toepassing gebracht op die werknemers, met wie het dienst verband reeds tussen 1 maart en 30 ju ni 1970 is beëindigd. Belanghebbenden di« aan bepaalde voorwaarden voldoen, kunnen alsnog tot uiterlijk 31 december J970 een aan vraag voor het ontvangen van d« pre mie bij de districtsbureau houder indie nen. Zoals bekend, geldt de regeling voor agrarische werknemers, die ouder dan 55 en jonger dan 64 jaar zijn. De bij drage bestaat uit een uitkering ineens van 3.000,-. Dit bedrag wordt ten na me van de aanvrager op een geblok keerde, rentedragende rekening ge plaatst. Bij het bereiken van de 65-jarig leeftijd, of bij eerder overlijden, wordt deze rekening geblokkeerd. Voorts kan bij aanvaarding van een werkkring buiten de landbouw en buiten de woon plaats bovendien nog 800,- worden toegekend. Tenslotte kunnen bedoelde werkne mers bij beëindiging van het eventuele eigen bedrijf zo dit aan de land bouwtelling onderworpen is geweest ook nog voor een vergoeding in aan merking komen. J NIJMEGEN De baby die vrijdag nacht in het Westduitse Uedem bij Kleef te vondeling werd gelegd, blijkt de vijf weken oude Pascal W. uit Nij megen te zijn. Het jongetje ligt in het Lorentiusziekenhuis in Uedem met een verkoudheid. De moeder van het kind, de 24-jarige gescheiden L. H. W. werd zondag gear resteerd. Zij houdt vol niets met de zaak te maken te hebben. Vrijdagnacht had zij de politie ver teld dat haar zoontje was verdwenen. De politie begon een speuractie die tot zondag niets opleverde. Dezelfde nacht had mevrouw Jansen uit Uedem bij Kleef de baby op de stoep van haar buurman gevonden. Het jongetje was slechts gekleed in een luier en een plastic broekje. De Duitse politie kwam op het idee dat de baby wel eens uit Holland zou kunnen ko men. De weinig kleertjes die hij aanhad waren niet in Duitsland te koop en ook de spelden kent men er niet. Zondag werd contact opgenomen met de Nijmeegse recherche. Deze kwam na een bezoek aan het Lorentiusziekenhuis tot de conclusie dat de beschrijving die mevrouw L. H. W. van de vermiste ba by had gegeven volledig klopte. Toen de vrouw later een aantal tegenstrijdi ge verklaringen aflegde, werd zij gear resteerd. Haar vroegere echtgenoot schijnt niets met de zaak te maken te hebben. ADVERTENTIE 0 Mevrouw Jansen uit het Duitse Uedem bij Kleef) vond vrij dagnacht een baby op' de stoep bij haar buurman, de tandarts Kamp- mann. Het kind lag naast de kokos mat op de stenen trap. DEN HAAG Hoewel omtrent de oorzaken van de recente stakingen in sectoren, waar het koppelbazenvraag- stuk geen betekenende rol speelt, moei lijk om een volledige analyse te maken is, staat het voor minister B. Roolvink van Sociale Zaken vast, dat er groepen aan het werk zijn geweest die de gele genheid hebben aangegrepen om ar beidsonrust te veroorzaken en op die wijez te trachten het normale georgani seerde overleg tussen de werkgevers en de werknemersorganisaties te onder manen. Aldus blijkt uit het antwoord, dat minister Roolvink heeft gegeven op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Van Veenendaal- van Meggelen (groep Goedhart). De regering, aldus de minister, is in beginsel bereid tot overleg met organi saties van werkgevers en werknemers. Indien de minister zou zijn gebleken dat bij het bedrijfsleven de wens tot overleg over de stakingen in Rotterdam in ruime kring zou hebben geleefd, zou hij daar dan ook zeker in positieve zin op zijn ingegaan. Op de vraag of de minister bereid is te bevorderen, dat de Nederlandse werknemers zo goed mogelijk worden geïnformeerd over de dubieuze (politie ke) achtergronden van de acties, zoals in Rotterdam door het Comité Arbeids macht worden gevoerd, antwoordt mi nister Roolvink, dat hij er zich van overtuigd houdt dat grote groepen on der de werknemers voldoende zijn geïnformeerd over acties van de groe peringen, die trachten het normale overleg te ondermijnen. De minister acht het niet noodzake lijk stappen terzake te ondernemen. ZUTPHEN De 34-jarige koopman Karei S. uit Rotterdam en de 47-jarige koopman Willem V. zonder vaste woon- of verblijfplaats werden maandag als eerste verdachten in het proces tegen de zogenaamde plofkrakers verhoord door de Zutphense rechtbank. Het aandeel van Karei en Willem was waarlijk niet gering. De officier van justitie had voor beiden bijna een half uur nodig om in ambtelijke termen uit te leggen wat hen ten laste werd gelegd. Zowel Willem 's morgens als Karei 's middags mochten tijdens het eentonige verhoor op een stoel zitten. Karei, Willem en de overige negen verdachten, die dinsdag en woensdag zullen worden verhoord, schuwden het oude, verfijnde handwerk. Zij bedien den zich van moderne, zij het ruwe middelen, zoals dynamiet. De spring stoffen werden met een eenvoudige za klantaarnbatterij tot ontploffing ge bracht. In een geval echter werd hun een buit van bijna 45.000 gulden als het ware in de schoot geworpen. De sleutel van de brandkast in de zuivelfabriek in Eefde was voor het grijpen aan een borstelhanger. „Dat was een gelukje", zei Karei en een gelukzalige glimlach gleed over zijn gezicht bij de herinne ring. In de nacht van 27 op 28 augustus vorig jaar deed Karei in Klarenbeek mee aan het opblazen van een kluis van de CLV Ons Belang, waarbij de buit ruim 7000 gulden was. In de nacht van 8 op 9 augustus '69 was hij betrok ken bij het opblazen van een kluis in de groothandel Ackerman en Sachtle- ven in Zutphen. waarbij de buit 1514 gulden en 600 DM was. In de nacht van 19 op 20 juni '69 werd in het kantoor van de dranken handel De Vries in Twello ook een brandkast opgeblazen, maar daar zat niets in. In de nacht van 4 op 5 februa ri vorig jaar werd bijna 45.000 gulden uit de brandkast van de zuivelfabriek in Eefde gehaald. Karei kreeg er 13.000 gulden van mee. In juni vorig jaar werd 10 mille buit gemaakt door de brandkast op de bla zen van de Gazelle rijwielfabriek in Apeldoorn. Op 15 januari '69 werd uit een Apeldoórns kantoor een geldkistje met 1100 gulden gestolen. In de nacht van 24 december 1968 kreeg de Apeldoornse houthandel Van Rijen bezoek van Karei met enige vrienden, maar daar was niets te halen. In de nacht van 21 op 22 augustus '69 werd 1300 gulden buitgemaakt bij een gewone kraak in de Riedel limonadefa- briek in Ede. Een inbraak in een direc- tiekast van aannemersbedrijf De Vries in Lelystand leverde in de nacht van 29 op 30 mei vorig jaar evenmin iets op. Willem V. was in de nacht van 30 op 31 oktober vorig jaar betrokken bij een plofkraak in de zuivelfabriek IJsseldal in Diepenveen, waarbij 2500 gulden en een handvol sigaren werd buitgemaakt, een plofkraak in de nacht van 4 op 5 november '69 in de zuivelfabriek De Hoop in Raalte, die bijna 26.000 gulden opleverde, de plofkraken bij Ons Be lang in Klarenbeek, Ackerman en Sachtleven, drankenhandel De Vries in Twello, bij Gazelle in Apeldoorn, de diefstal met braak in Lelystad en de braak bij Riedel in Ede. En zo waren eer meer beschuldigingen. De officier van justitie had slechts een greep gedaan in de vele tientallen feiten. Karei S. gaf ter terloops nog een stuk of zes en twintig toe. Vrijdag zal de officier van justitie zijn requisitoir houden. Meteen daarna en eventueel maandag nog komen de verdedigers aan het woord. ARNHEM Johnny S., 20 jaar oud, had een cilinderrevolver ge kocht. Een prachtige, glimmende, nieuwe revolver. De hele avond al had hij ermee lopen zwaaien, op straat, en in de kroeg. Johnny S. was zelfs zo trots op zijn zware schiettuig dat hij het bij zich hield nadat hij, zomaar, van een halve meter afstand een man neerschoot. Hij kon er eenvoudig geen afstand van doen. Zo is de toestand in Arnhem, waar zelfs de oude, erkende wapenkonin gen de jongere garde uit de weg gaan. „Ik heb ook wel heel wat met revolvers lopen pochen. Twee in de broeksband, weet je wel, en dan zwaaien als je het café binnenloopt", vertelt een van hen, die Johnny eer der op de avond nog met zijn bezit zag lopen. „Toen ik de knal hoorde wist ik meteen al dat het mis was. Wat heb je er aan. Ik liet de patronen netjes thuis, dat zal ik je wel vertel leen". De stemming in Arnhem is bitter. Johnn S. een ter beschikking van de regering gestelde labiele figuur, schiet vrijdagnacht tegen twaalven broodjeshuiseigenaar Enno van der Sijde (23 jaar) onder de ogen van diens vrouw door zijn hart. Waar om? Hij weet het niet. Een motief heeft de politie er niet uit kunnen krijgen. Het is wel de laatste keer, zeggen de cafébazen uit de buurt, dat we er niks van zeggen. We moeten dat niet. Maar de eigenaar van Maff, de discotheek waar de moeilijkheden begonnen, liet het vrijdagavond nog op zijn beloop: er was al geschoten met de cilinderrevolver van Johnny S., in het plafond van de Maff. Uit bravoure, want daar draait het om bij de jongeren die in Arnhem een revolver kopen. De politie denkt er niet minder over. „We gaan er erg hard tegen aan", aldus voorlichtingsinspecteur J. Wilzing. Vrijwel elke dag worden er invallen gepleegd op wapenbezit, in huizen, in cafés. Het speciale overvalcommando zal nog worden versterkt met extra manschappen die aan andere diensten worden ont trokken. Het buurtje rond de Korenmarkt, Arnhems jeugdcentrum bij uitstek, is geïnfiltreerd met Spijkerbuurtfi- guren. Ze worden eigenlijk overal wel toegelaten, want de oude rotten in het vak onder hen zijn zelden lastig. Op iemand schieten doen ze al helemaal niet. Maar ook de kleine jongens uit Arnhems rosse wijkje zoeken in navolging van de ouderen de uitgaanswjjk op. Eerst in hun ei gen café, later ook elders. Zo kon het gebeuren dat Johnny S. in de Maff met zijn nieuwe revol ver liep te pronken. „Ik wilde ook wel eens de grote jongen uithan gen", heeft hij er later van gezegd. Politie en onderwereld maken zich op voor het treffen; veel razzia's maar ook de nodige tips: „D'r zit weer zo'n ventje met een pistool". ARNHEM De 20-jarige Johnny 8. uit Arnhem heeft maandag na een langdurig verhoor tegen de politie be kend vrijdagavond met een pistoolschot de 23-jarige Enno van der Sijde in Arnhem om het leven te hebben ge bracht. Het schot dat van anderhalve meter afstand werd gelost, trof Van der Sijde in het hart, terwijl hij bij de deur van zijn broodjes winkel stond. Tevoren was in dancing Maff door een vriend van Johnny S. reeds met het pistool gede monstreerd, dat in de broekzak van de vriend zat. De portier van het etablissement pakte het af, maar gaf het vuurwapen later aan S. terug. Kort daarop viel het dodelijke schot toen S. met enkele van zijn metgezellen een jongeman achter na zat met wie een van hen in de dan cing ruzie had gekregen. Een duidelijk motief voor zijn daad heeft Johnny S. niet gegeven. Alleen zegt hij er spijt van te hebben. Hij is al eerder met de politie en justitie in aan raking geweest; destijds werd hem ter beschikkingstelling van de regering op- geegd. Honderd jaar geleden een tijd waarin Nederland vier miljoen inwo ners had, van wie 10 pet. analfabeet was durfde Antony Winkler Prins het aan, een encyclopedie uit te geven. Hij wilde parate kennis brengen bij een volk, dat er nog lang niet aan toe was maar de eerste drukken werden toch vlot verkocht en nu komt bij Elsevier de zevende druk van de persen, voor een aanzienlijk groter publiek dan waarvan Antony Winkler Prins durfde te dromen. Dat zal op 8 en 9 oktober gevierd worden met een ontvangst in Voorst, de geboorteplaats van Winkler Prins en de overdracht van een monu ment aan de gemeente Amsterdam. De Winkler Prins Stichting heeft ter gelegenheid van dit honderdjarig be staan wetenschappelijke prijzen inge steld, mgt als doel de bevordering van de wetenschapsbeoefening in Nederland en België- Die prijzen zullen op 9 okto ber in aanwezigheid van prinses Bea trix worden uitgereikt aan dr. J. Amesz, prof. mr. J. S. Ankum, dr. ir. J, C. P. Broekhoff en prof. dr. J. S. d® Jonge, die in hun dissertatie blijk heb ben gegeven van een oorspronkelijke visie op gegevens uit hun vakgebied. Op diezelfde dag zal het monument, te plaatsen op het Frederiksplein, worden overgedragen aan burgemeester dr. R. Samkalden van Amsterdam. Op 24 oktober volgt een uitreiking van de prijzen voor België in de Ko ninklijke Bibliotheek te Brussel. De Oude Kuip in de Luthersesteeg in Arnhem, waar eigenaar Enno van der Sijde, net drie maanden broodjeshuisexploitant, voor zijn deur werd neergeknald. De dader: ,,Ik wilde ook wel eens de grote jongen uithangen" AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft de 24-jarige Marokkaan M. A. aangehouden, die ervan wordt ver dacht zich aan een 25-jarige Zweedse verpleegster te hebben vergrepen. De verpleegster, die samen met een collega op trektocht is door Nederland, kwam in de Amsterdamse binnenstad met de Marokkaan in contact. Omdat het te laat was om naar een kampeer terrein te gaan, accepteerden de ver pleegsters het aanbod van verdachte om de nacht op zijn kamer door te brengen. Hier zou hij een van hen hebben ge molesteerd nadat hij de andere vrouw met een klap buiten gevecht had ge steld. TILBURG Na de vechtpartij in een Tilburgse jeugdsociëteit en de daarop gevolgde straatrel van zaterdagavond en -nacht, waarbij vernielingen wer den aangericht, blijven drie Zuidmo- lukse jongeren van de grote groep Mo- lukkers die aan de rel had deelgeno men, voorlopig ingesloten. Het zijn J. P. uit Breda, W. S. uit Gennep, beiden 20 jaar, en A. T., een 18-jarige uit Tilburg. Hun wordt on der meer ten laste gelegd, verzet, mis handeling, opruiing en het toebrengen van lichamelijk letsel. Enkele anderen konden na verhoor worden weggezon den.

De Vallei | 1970 | | pagina 13