Veenendaals dagblad Sadat voorlopig opvolger 1 ft* Buiten k O NOG ZES GIJZELAARS ZIJN SPOORLOOS Grote slag Regering gaat meer doen voor de bejaarden Vijfjarig meisje vermoord Gouda Twee doden en zeven gewonden bij frontale botsing PL UIMVEEHOUDERS VOELEN ZICH ALS GEPLUKTE KIP MINDER LOOD IN DUITSE BENZINE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Politieke situatie in Midden-Oosten minder stabiel geworden Slachtoffer zedendelict Betaal per giro zingende dolfijnen... CAIRO De Egyptische troepen langs het Suez-Kanaal zijn na het bericht van Nassers overlijden in staat van verhoogde pa raatheid gebracht. Volgens het gezaghebbende dagblad „Al Achram" is dit een van de eerste voorzorgsmaatregelen om aan „onvoorziene gebeurtenissen" het hoofd te kunnen bieden. Het blad onthult ook, dat Nasser in september vorig jaar al door een hartaanval was getroffen. Om allerlei redenen, aldus Al Achram, was toen voorgewend, dat hij griep had. Het dok tersadvies om het daarna kalm aan te doen had hij in de wind geslagen. Grootmoeder wil vijl mille voor kleinzoon Wildfonds 2 TWIJFELS NIXON Kwartaalabonnees bespaar incasso DOLFINARIUM VTB N.V. Met ingang van 1972: Uitdeling en eieren van kippen als protest Wilt U Uw brood graag dwarsgebakken? Zorg dan ervoor steeds Bums te pakken! Heem het zeker, iedere keer: U eet vanzelf een sneetje méér! MINDER WARM «ur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement J 1#13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 29 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 227 ALARM AAN SUEZ-FRONT NA NASSERS DOOD Volgens de radio stierf Nasser in aanwezigheid van ztfn belangrijkste medewer kers en persoonlijke vrienden. De Egyptische vice-president Anwar Sadat is benoemd tot voorlopig president van Egypte, aldus heeft Radio-Cairo meegedeeld. DEN HAAG De Haagse vertegen woordiger Ligtelijn heeft van zijn Duit se schoonmoeder, die zijn achtjarige zoontje Marco heeft ontvoerd, een brief gekregen. De vrouw, Annelise Schuberth, schrijft voor vijfduizend gulden bereid te zijn het jongetje terug te sturen. Marco is sinds 31 augustus verdwe nen. rJowel het verslag der afd. „Wild- bjiologie van het Itbon" als het financiële wel en wee van het Jachtfonds over het jaar 1969 las ik met interesse, want ook deze achtergronden van hel plattelands leven zijn belangrijk. Zo werd een bijdar ad f 10.000 geschonken in de aanloopkosten van het jacht- museum (ook voor 1970 en 1971). Het staat reeds jaar-en-dag op de helling en ik hoop, dat er nu binnen afzienbare tijd schot in komt. Ove rigens heeft het Fonds de handen vol aan veelzijdig werk, zoals aan leg en onderhoud van wildrasters en -roosters, belopende ruim een ton; voorts kostten de voerakkers bijna twintig mille, maar ik meen, dat het geld hieraan goed besteed mag worden geacht, evenals de f 70.000 subsidie aan het Itbon en de f 10.000 aan het Wereld Natuur- fonds; dat voorts de Ver. tot Be houd van het Veluws hert gesteund wordt met f 2000 staat mij wel aan. De bestuurders van het Jachtfonds behoeven trouwens niet dl te karig met de gelden om te springen, want de aktehouders droegen f 283.335 en het-Rijk f 25.000 bij, zo dat men over ruim 3 ton beschikt! Afstappend van de dorre cijfers, kijken we nog even bij de dieren zelf. Secuur als het Itbon altoos is, werd er van de aangelegde wild- bosjes in nov. '68 het eerste open gesteld en in de d.a.v. lente en zo mer nam men de stand van het loofhout en de mate van bevreting op. Amerikaanse eik. lijsterbes en inlandse eik voldeden goed, maar els, ruwe en zachte berk werden nauwelijks gegeten. Grassen en grasmengsels, uitgezaaid v.a. 1965, zijn op verschillende eigenschappen beoordeeld. Voor het eerst werd in de officiële lijst voor Landb.-gewas- sen te Wageningen een hoofdstuk over wildweiden opgenomen, het geen wijst op groeiend inzicht. 29 sept. '70 A. B. WIGMAN De opvolging van Sadat, die volgens de grondwet automatisch plaats heeft, werd bekendgemaakt door Najib Hoes sein, de leider van de enige party, de „Socialistische Unie", na een gezamen lijke spoedbijeenkomst van de unie en het kabinet. Volgens Hoessein zal het voorlopig presidentschap volgens art. 110 van de grondwet 60 dagen duren. Gedurende deze periode zal de unie bijeenkomen om met tweederde meerderheid een nieuwe president te kiezen. Het stoffelijk overschot van de presi dent zal donderdagochtend 1 oktober om 9 uur ter aarde worden besteld. Het is maandagavond naar het republikein se Koebbeh paleis overgebracht. Alle Arabische staatshoofden zullen bij de begrafenis aanwezig zijn, evenals de Sovjet-premier Kosygin, aldus radio Cairo. Het nieuws van Nassers dood sloeg in Cairo als een bom in. Op straat barstten velen in snikken uit. Nasser laat een echtgenote, twee dochters en drie zonen achter. Hij werd in 1967 grootvader, toen zijn dochter Mona een zoontje kreeg. De Egyptische radio deelde mee, dat een officiële periode van zware rouw van drie dagen in acht zal worden ge nomen, waarbij alle regeringsgebou wen, schoten en ministeries gesloten zullen zijn. Een nieuwslezer gaf deze officiële le zing van de dood van de president: „Om 13.30 uur nam Nasser op het vlieg veld Cairo afscheid van de heerser van Koeweit, toen hij duizelig werd en he vig begon te transpireren. Hij werd overgebracht naar zijn huis in Manshiet el Bakry (een buitenwijk van Cairo). Onmiddellijk werden enkele doktoren ontboden. Zij stelden een ern stige hartaanval vast als gevolg van trombose in de hartslagader. De doktoren trachtten op alle moge lijke manieren het leven in hem op te wekken, maar God's wil was opper machtig en Nasser stierf om 16.15 uur. De dood van Nasser schept nieuwe twijfels over de toekomst van het veel geplaagde Midden-Oosten. Sadat staat bekend als een loyaal aanhanger van Nasser, ondanks enige recente meningsverschillen over de aanvaarding van het Amerikaanse vre desplan. Of Sadat als president een effectieve heerschappij zal uitoefenen, of dat hij als stroman zal fungeren voor een groep legerofficieren valt nog te bezien. Zijn eventuele opvolger kan ook nog moeite genoeg geven. De president, gedurende achttien jaar een topfiguur in de Arabische wereld, stierf na de voltooiing van een belang rijk feit, de beëindiging van de bloedige strijd in Jordanië tussen Palestijnse guerrillastrijders en Jordaanse rege ringstroepen. Het was voor 'n groot ge deelte aan zijn bemiddeling en krachtig aandringen te danken dat koning Hoes sein en Jassir Arafat dezer dagen hun handtekening onder een akkoord zetten dat de burgeroorlog in Jordanië tot staan bracht. Of deze regeling, nu de figuur van Nasser wegvalt nog wel enige kracht heeft valt te betwijfelen. Na de begra fenis van Nasser in Jordanië wel eens een nieuwe krachtmeting kunnen vol gen. „Ik ben diep getroffen bij het verne men van de plotselinge dood van presi dent Nasser", zo verklaarde president Nixon van de Verenigde Staten maan dagavond op het vliegdekschip „Sarato ga" van de zesde vloot. „De wereld heeft een opmerkelijk leider verloren die de zaak van zijn landgenoten en die van de Arabische wereld onvermoeibaar en met toewij ding diende". President Nixon heeft demonstraties van de Amerikaanse zesde vloot, die vandaag zouden plaats hebben, afgelast vanwege de dood van de Egyptische president Nasser, aldus heeft het Witte Huis maandagavond meegedeeld. Verder zullen er geen wijzigingen in het programma van de president wor den aangebracht, aldus deze medede ling. (Zie verder elders in ons blad). WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geëist dat de laatste zes gijzelaars die nog door de Palestijnse verzetsbe weging worden vastgehouden, terstond moeten worden losgelaten. Het zijn allen Amerikanen. Men weet te Washington niet, waarom men deze mensen vasthoudt, of waar. Volgens rapporten zouden de zes gij zelaars gisteren reeds worden afgezet bij de Egyptische ambassade te Am man, maar dit was nog steeds niet ge beurd. Van Egyptische zijde werd he den ontkend noch bevestigd, dat de zes gijzelaars zich in de ambassade te Am man bevonden. Ook de Engelse regering heeft laten weten, dat zij nog geen officieel bericht had gekregen over de vrijlating. In ambtelijke kringen in Londen werd er LOS ANGELES Bij de bestrijding van de uitgestrekte struikgewasbranden in Californië zijn maandag vijf brand weerlieden om het leven gekomen toen hun helikopter verongelukte. De branden zijn de grootste die Zuid-Californië ooit hebben geteisterd. opnieuw op gewezen, dat Leila Chaled die wegens poging tot kaping in Lon den wordt vastgehouden, pas in vrij heid wordt gesteld, als alle zes gijze laars Jordanië verlaten hebben. De Zwitserse regering heeft maandag avond in een verklaring bekendgemaakt, dat de drie Palestijnse commando's die in het land gevangen zitten pas zullen worden vrijgeaten, zodra de zes laatste vliegtuiggijzelaars veilig uit Jordanië zullen zijn vertrokken. Een zeer verdrietige Egyptische vice-president Anwar Sadat moest ondersteund worden, toen hij het ge bouw van radio-Cairo verliet, waar hij de dood van president Nasser bekend had gemaakt. Verzoeke vóór 3 oktober 14,30 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI - Veenendaal met vermelding 1. abonnement 4e kwartaal 1970 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement Abonnementen-administratie niiiiHiigmmml ADVERTENTIE ...in bet dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 11.30, 13.00, 14.30 en 16.00 uur. Tal. 03410 6041. DEN HAAG Minister-president De Jong heeft maandagavond desge vraagd het plotseling overlijden van president Nasser van Egypte „een grote slag" genoemd. In de eerste plaats voor diens land, in de geschie denis waarvan hij een grote en be langrijke rol heeft gespeeld en voor de ontwikkeling waarvan hij veel heeft gedaap. de tweede plaats betekent Nassers plotselinge dood een grote slag in het licht van de huidige delicate situatie in het Midden-Oosten door zijn overlijden worden de onzekerheid en instabiliteit, die daar op het ogenblik bestaan, misschien nog vergroot aldus de minister-president. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Twee ministers en twee staatssecretarissen hebben hun hand tekening geplaatst onder een vanmiddag bij de Tweede Kamer ingediende Nota Bejaardenbeleid-1970 waarin de regering een meerjarenplan voor het bejaardenbeleid ontvouwt. Allerlei maatregelen worden in deze nota gememoreerd of aangekondigd, zoals de structurele verbetering van de A.O.W., de bouw van 60.000 bejaar denwoningen in vijf jaar en uitbreiding van het aantal gezinshelpsters en ziekenverzorgsters. Ook wordt uitvoerig stilgestaan bij de stijgende beteke nis van de dienstencentra waarvan er elk jaar vijftig bij zullen komen. Ver der wordt veel gezegd over verzorgings- en verpleegtehuizen. De extra stijging van de rijksuitgaven in verband met deze maatregelen wordt tot en met 1974 globaal becijferd op in totaal f 359 miljoen. De regering deelt ook mee dat zij, voorzover zij daarbij betrokken is, zal laten onderzoeken welke mogelijkheden en wensen er zijn ten aanzien van even tueel vroegere pensionering dan op 65-jarige leeftijd (al dan niet facultatief) of pensionering in fasen. Meer over de nota op pag. 7 GOUDA De vijfjarige Annie Deijkers uit Gouda, die sinds zaterdag middag werd vermist, is vermoord. Hef lijkje werd gisterochtend om half negen gevonden in een loods aan de Vest. Zij is het slachtoffer gewor den van een zedenmisdrijf. Een timmerman vond haar, geheel ontkleed, met een touw om de hals, lig gende op een stapel planken. Om het lijkje werden sporen van bloed aange troffen. Na sectie op het lichaam werd dood door verstikking geconstateerd. Om haar heen lagen kledingstukken. De politie neemt aan dat zij naar de verlaten plek is gelokt. Nadat met haar ontucht was gepleegd, werd zij, waar schijnlijk door wurging, om het leven gebracht. De dader moet na zijn daad in paniek zijn weggevlucht. Sinds zaterdagmiddag werd door po litieagenten en kikvorsmannen intensief naar het meisje gezocht. Een politie hond volgde het spoor tot twee meter voor het hek, dat de toegang tot de loods afsluit. Hier aarzelde het dier en liep naar de waterkant. Daarom werd de opsporingsactie geconcentreerd op een eventuele verdrinking. Annie was het op een na jongste kind van het gezin met vier kinderen. De ouders zagen hun kind voor het laatst toen zij boodschappen gingen doen. Slechts enkele uren later werd het meisje, volgens de verklaring van een buurtbewoner die zei: dat zij om half zes een gil had gehoord, vermoord. De man die het kind vond, timmer man Frie, zei, nog diep onder de in druk: „Ik dacht dat er een pop lag. Opeens zag ik een gymschoentje en wat kledingstukken liggen. Ik dacht er niet zo bij na. Toen ik verder keek reali seerde ik mij dat het een dood kind was. Het lag in een hoek. Het touw dat om haar nek en middel was gestren geld, zat aan een brandkraan vast. Ik ben gillend weggelopen". De politie arriveerde gistermorgen om negen uur. Al spoedig werd duide lijk dat de moordenaar met de buurt, bekend moest zijn. Het toegangshek van de loods was afgesloten. De dader moest via een weg. die uitsluitend aan ingewijden bekend was, de loods zijn binnengegaan. Vader Deijkers tekent zijn dochter als een stil en lief meisje. „Terwijl an dere kinderen uit bedrijfjes in de om trek werden weggejaagd, mocht zij al tijd blijven spelen. Zij kreeg zelfs boet- seerklei omdat zij nooit stoorde". „Uit zichzelf zei zij nooit wat. Zij gaf wel altijd een eerlijk antwoord als er gevraagd werd: Waar was je of van wie heb je dat gekregen. Wij vermoe den dat zij de dader heeft gekend". ANNIE DEIJKERS SIMPELVELD Op de provinciale weg Simpelveld Nijswiller in Lim burg is maandagavond even na acht uur een personenauto frontaal op een busje gebotst. De inzittenden van de auto, de 69-jarige bestuurder C. A. de Groot en de 77-jarige H. J. Peters, bei den woonachtig in een bejaardencen trum te Kerkrade kwamen om het Ie- In het busje zaten zeven zusters uit huize „Loreta te Simpelveld. Zij moes ten met ernstige verwondingen worden opgenomen in het ziekenhuis te Heer len. De bestuurder van de personenauto wilde, aldus de rijkspolitie, op de pro vinciale weg een tractor passeren. De wagen kwam op de linkerweghelft te recht en botste daar tegen het busje. De zusters, vijf Hollandse en twee Oostenrijkse, waren onderweg naar Aken, om daar op de nachttrein te stappen. ADVERTENTIE De derde winnaar van 1000 gulden in het grote kolenspel is W de Reus,Tfechüaan 13, Heemstede. Doet u dit najaar ook mee? (Van een onzer redacteuren). DEN HAAG Honderden pluimvee houders zijn vanmorgen naar het cen trum van Den Haag getrokken om daar uiting te geven aan hun misnoegen over de huidige slechte situatie in de leg-pluimveehouderij. Deze leidt ertoe dat tal van pluimveehouders hun bedrijf moeten sluiten en moeten aankloppen bij de bijstand. Door middel van een demonstratie, waaraan van de politie maar 100 man mochten deelnemen, door de uitdeling van ruim 100.000 eieren en een kleine 1000 kippen, en door de aanbieding van een petitie aan het ministerie van Land bouw hebben de leg-pluimveehouders hun nood aan de grote klok willen han gen bij bevolking en overheid. De actie is ontketend door de Neder landse Vereniging van Legpluimveehou- ders, een organisatie met rond 300 le den, die allen eigenaars zijn van grote tot zeer grote bedrijven. Ze vertegen woordigen 10 tot 15 procent van de to tale legpluimveehouderij, die 70.000 be drijven telt waarvan rond 4000 met meer dan 1000 dieren. Deze mensen heb ben in het laatste jaar een verlies ge leden van 70 tot 80 miljoen gulden. De legpluimveehouders willen stop zetting van de naar hun oordeel over bodige invoer van eieren uit derde lan den. In het eerste half jaar van 1970 waren dat er ruim 50 miljoen en in de laatste maanden ook al weer 20 mil joen. Zij dringen voorts bij de minister aan BONN In West-Duitsland zal de autobenzine met ingang van 1972 nog maar 0,4 gram lood per liter mogen be vatten. Minister Genscher (Binnenlandse Za ken) verwacht van deze maatregel een grote vooruitgang bij 't zuiver houden van de lucht. Op het ogenblik blazen de veertien miljoen personenauto's in West-Duits land per jaar zevenduizend ton lood en twaalfduizend ton zwavel in het rond. Het loodgehalte in de huidige benzine varieert van 2 tot 0,66 gram. Een urgentieprogramma voor de mi lieuhygiëne dat minister Genscher heeft opgesteld en dat al is goedgekeurd door het kabinet, omvat o.m. de volgende punten: 1 Strengere voorschriften tegen de koolmonoxyde en koolwaterstoffen die door auto's worden uitgestoten; 2 Een net van ongeveer vijftig meet stations die zullen waken tegen lucht verontreiniging; 3 Wetsontwerpen voor de milieuhygië ne, in de zomer van 1971, eventueel met een verbod op het gebruik van verdel gingsmiddelen zoals DDT e.d.; 4 Maximumgrenzen voor het lawaai van vliegtuigen, bouwmachines enz. Volgend voorjaar wil de regering de onkosten voor de milieuhygiëne becij feren in een investeringsplan op lan ge termijn. Alleen de reiniging van alle afvalwater in West-Duitsland en de aanleg van de daartoe vereiste kanalen en riolen zal naar schatting 35 miljard mark kosten over een periode van twaalf tot vijftien jaar. op een verhoogde restitutie bij de In voer van eieren uit derde landen. Op de lijst van eisen staat ook aanwending van EEG-gelden ter bevordering van de consumptie van eieren in eigen land. Verder wil men de invoerheffing op granen voor pluimveevoer doen aanwen den ten behoeve van de pluimveehou derij. Met een opbrengst van rond f 1,50 per kg (17 tot 18 eieren van 60 gram) tegen f 2.— aan kosten, komt niemand meer uit, aldus de secretaris van de vereniging van legpluimveehou ders, de heer Geldof tijdens een van morgen gehouden persconferentie in Nieuwspoort in Den Haag. ADVERTENTIE ►>AAA44 DWARSGEBAKKEN Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Zonnige perioden, maar later op de dag van het westen uit meer bewolking, met mogelijk enige regen. Zwakke tot matige, in de middag tot vrij krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Lagere middagtemperaturen. Morgen: Zon op: 6.38 u.; onder 18-21 u. Maan op: 6.30 u.; onder 17.58 u. V

De Vallei | 1970 | | pagina 1