Over de - grenzen Na de dood van Nasser Nixonlont moet uit vitale gebieden ontmoet vandaag de mens van morgen V.S.-vloot blijft in Midd. Zee BESTAND IN JORDANIË NOG MAAR WANKEL Vis houdt fit Labour in mineur Amerikaan in DDR krijgt 8 jaar rel Droom voorbij Aanslag op olie- buisleiding Aanslagplegers op Makarios voor de rechter Aanslagplegers zonder brief BROEDER MACHTSSTRIJD Zelfmoord Hendrix niet bewezen Nixon 's reis door Europa 599ste Staatsloterij Hl LP INCIDENT GESTOOFDE VIS MET PAPRIKA Weer rellen in Lister DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 Caïro in rouw; wereld bevreesd CAIRO Terwijl duizenden Egvptenaren zich verdrongen rondom het Koeb- beh paleis in Cairo, waarheen het lichaam van de overleden president van Egypte k overgebracht, komen uit vele hoofdsteden blijken van medeleven met Nassers overlijden - en blijken van bezorgdheid. Die bezorgdheid geldt met name de toekomst van het bestand tussen Palestijnen en regering in Jordanië en van het „staakt het vuren" dat Egypte en Jordanië met Israël overeengekomen waren. In beide overeenkomsten heeft Nasser een beslissende rol gespeeld. Rondom het Koebbeh paleis in Cairo riepen vele duizenden mannen en vrou wen „Nasser is nog niet dood, zijn geest blijft met ons tot de overwinning". Vrouwen en kinderen vielen flauw in het gedrang en moesten naar ambulan ces worden gebracht. Op de toegangs wegen naar het paleis hebben zich hon derdduizenden rouwende Egyptenaren verzameld. Uit andere Egyptische ste den meldt de politie dat de bevolking probeert in groten getale per trein naar Cairo te komen. Ook in Alexandria, Nasser1* geboor testad, is de bevolking de straat opge- stroomd om haar emoties te uiten. De Amerikaanse president Nixon zei maandagavond op het vliegdekschip Saratoga „diep getroffen te zijn" bij het vernemen, van de plotselinge dood van president Nasser. „De wereld heeft een opmerkelijk leider verloren, die de zaak van zijn landgenoten en die van de Arabische wereld onvermoeibaar diende". Vervolgens besloot Nixon de oefeningen van de zesde vloot in de Middellandse Zee af te gelasten. UÜt Moskou is geen officiële reactie op Nassers overlijden gekomen. Wel heeft premier Kosygin, als eerste niet-Arabische politicus, aangekondigd dat hij donderdag bij de begrafenis van de Egyptische president aanwezig zal lijn. De Franse president Pompidou heeft lijn medeleven betuigd. De Franse re gering zal bij de begrafenis waarschijn lijk worden vertegenwoordigd door mi nister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann. Ook uit de Arabische hoofdsteden ko men uiteraard de condoleanee-bood- schappen. „Woorden zijn niet toerei kend om "t grote verdriet uit te druk ken dat mijn hart bevangt bij het ver nemen van het verlies van mijn broe der, kameraad en vriend Gamal Nas ser", zo zegt de Jordaanse koning Hoes sein in een rouwbetuiging aan vice- president Anwar El Sadat. Hij bracht in herinnering dat Nasser zijn laatste dagen heeft besteed aan „het helen van de wonden die de Jor daanse catastrofe in de Arabische natie had gemaakt". Het Syrische staatshoofd El Atassi noemde de Egyptische president een moedig leider, die zijn leven heeft ge wijd aan de verwerkelijking van de hoop van. de Arabische natie. Hij be treurde ook een kameraad in de strijd voor bevrijding te hebben verloren. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft tot dusver geweigerd commentaar te geven op Nassers overlijden. In Israël sprak minister zonder por tefeuille Galili de hoop uit, dat de nieu we Egyptische regering „een nieuw blad zal opslaan in de geschiedenis tus sen onze beide landen, dat naar vrede zal voeren". Hij herinnerde eraan, dat Nassers presidentschap indertijd met tevredenheid was begroet door Ben Goerion, toenmalig president van Is raël. Ben Goerion had Nasser de groot ste staatsman genoemd die de Arabi sche landen ooit gekend hebben. In New York achtte de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban het uitbreken van een strijd om de macht, niet uitgesloten. Het gevaar bestaat, aldus Eban. dat de nieuwe lei ders in hun toewijding aan de overle den Nasser blindelings diens koers zul len voortzetten. Anderzijds is het mo- f el ijk dat Egypte „zyn front wil in krimpen en zich niet meer in dergelijke mate met internationale activiteiten wil bezighouden". Secretaris-generaal Oe Tbant zei diep geschokt te zijn door het „onschatbare verlies". „Als leider van het Egyptische volk en als vooraanstaand man in het Midden-Oosten en in de wereld, heeft president Nasser een historische rol ge speeld in de gebeurtenissen van de laatste 20 jaar in dat gebied", aldus Thant Direct na het horen van het bericht van Nassers dood, pleegde Thant met VN-bemiddelaar Gunnar Jarring overleg over de gebeurtenissen. Ook de Britse premier Heath heeft een condoleance-boodschap aan vice- president Sadat gestuurd. In Beiroet werden duizenden schoten afgevuurd als een laatste eerbetoon aan de overle den Egyptische president. Gevreesd wordt in vele kringen een toenemende invloed van extreme groe peringen ten koste van de gematigden, LONDEN ~De Engelse lijkschouwer heeft de oorzaak van de dood van Jimi Hendrix een open vraag gelaten, nadat een patholoog had verklaard, dat de pop-zanger door verstikking om het le ven was gekomen. De lijkschouwer deelde mee, dat er te weinig aanwijzingen voor waren om aan te nemen dat Hendrix zelfmoord had gepleegd. Volgens getuigeverklaringen zou de popzanger een zeer grote dosis slaappil len hebben ingenomen. De patholoog, professor Donald Teare, verklaarde dat de 27-jarige Hendrix gestikt was in braaksel, dat veroorzaakt was door een barbituraten-vergiftiging. Hij vertelde dat er geen aanwijzingen waren dat de popzanger een drugge bruiker was. Hendrix vriendin, de Duitse Monika Danneman, verklaarde dat Hendrix voordat hij ging slapen, slechts één slaappil had genomen. De volgende ochtend ontdekte zij, dat hij tijdens zijn slaap had overgegeven. Hendrix ademde nog toen de ambulan ce kwam, 20 minuten nadat zij een kennis had opgebeld om te zeggen dat zij haar vriend niet kon wekken. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek Hendrix overleden te zijn. die een politieke oplossing van het con flict in het Midden-Oosten voorstaan. Ook het bestand tussen Palestijnen en Jordaniërs, waarvan president Nasser zowel de geestelijke vader als de hoe der was, hangt nu nog meer dan al het geval was aan een zijden draad. Waarnemers vrezen dat extreme Pa lestijnen en Bedoeïnen in het Jordaanse leger de overeenkomst als nietig zullen beschouwen, nu het gezag van presi dent Nasser niet kan worden gebruikt om naleving af te dwingen. Zij ver wachten ook dat de verdeeldheid in de Arabische wereld zal toenemen. Er wordt reeds op gespeculeerd dat Soe dan of Libië de rol van bemiddelaar in Arabische conflicten over zou willen nemen. NBW YORK President Nixon heeft in een exclusief interview met het weekblad Time verklaard, dat I volgens hem een derde wereldoorlog alleen maar vermeden kan worden, als „de lont wordt getrokken" uit vijf gebieden die van vitaal belang zijn: de Verenigde Staten zelf, West-Europa rondom Duitsland. De Sovjet-Unie, China en Japan. Wat Japan en West-Duitsland be treft, maakte de president zich be zorgd over het streven van deze lan den naar een eigen kernwapen om hun eigen verdediging te kunnen vervullen. „Wat moet je tegen hen zeggen?", vroeg hij zich af, „dat wij geen hulp bieden? Als wij hen. niet helpen, is het onvermijdelijk, dat zij met ie mand anders afspraken zullen ma ken." Een van de grootste wensen van de president is „China te bezoeken voor mijn dood. Gaat dat niet, dat hoop ik, dat mijn kinderen gaan." President Nixon wil gaarne de be trekking met China verbeteren. Hij acht het van essentieel belang, dat China een ..normale rol in de wereld gaat vervullen." „Misschien is dat niet mogelijk in President Nixon heeft gisteren op het vliegveld van Rome de terugkeer van 26 Amerikaanse gij zelaars uit Jordanië afgewacht. Toen de machine was geland begaf de president zich naar de trap om met zijn landgenoten te praten over hun belevenissen. Hier schudt hij de hand van Sarah Malka. de komende vijtf jaar erf zelfs tien jaar. Maar binnen 20 jaar moet dat zeker het geval zijn, anders i« de wereld in levensgevaar." „Op het ogenblik is Rusland het grote land/' aldus Nixon. In de con tacten met dat land is het volgens hem „niet ter zake doende, te zeggen dat als wij elkander beter leren kennen, de geschillen verdwijnen zullen. Grote naties hebben nu een maal verschillende meningen." Nixon beschouwt het als zijn taak, de Russen duidelijk te maken dat zij als grote mogendheid hun doeleinden kunnen verwezenlijken, maar hier aan „in vreedzame concurrentie" moeten streven. Om deze boodschap over te brengen heeft men echter niet genoeg aan woorden alleen: „De Amerikaanse macht dient ge bruikt te worden om het Russische expansionisme onmogelijk te maken, op andere dan op vreedzame wijze te slagen." Volgens Time liet Nixon ook we ten, dat hij de crisis in het Mid den-Oosten van deze maand niet zo gevaarlijk vond als deze zich aan vankelijk had doen aanzien. Ook ge loofde hij, dat in dat gebied nog wel meer crises zouden voorkomen. ADVERTENTIE ROME/VATICAANSTAD Presi dent Nixon van de Verenigde Staten heeft maandag op de eerste etappe van zijn tweede Europese reis besprekingen gevoerd met president Giuseppe Sara- gat en premier Emilio Colombo van Italië en een bezoek gebracht aan Paus Paulus VI. Op het laatste moment werd een bezoek ingelast aan de in het weekeinde vrijgelaten gijzelaars die op doorreis in Italië aankwamen. Bij de politieke besprekingen stonden het militaire evenwicht in het Middel landse Zeegebied (de zuidflank van de NAVO) en de ontwikkelingen in het Midden-Oosten in het middelpunt. Van Italiaanse zijde werd de nadruk gelegd op de ontspanning en ontwapening. Ook kwamen de perspectieven voor Europese eenwording ter sprake. De Amerkaanse president benadrukte De laatste officiële daad van Nas ser was de bemiddeling in het Jordaanse conflict. Terwijl president Nasser toekeekondertekenden koning Hoessein (boven) van Jordanië en de Palestijnse guerrillaleider Jasser Ara fat (onder) een akkoord, na een ver gadering van Arabische staatshoofden in Cairo. BOGOTA (Columbia) De Colom biaanse politie heeft meegedeeld dat een aanslag is gepleegd op een buisleiding die het eigendom is van de Amerikaanse oliemaatschappijen Texas Oil Go. en Gulf Oil Co. De leiding was over een lengte van acht kilometer beschadigd, aldus de po litie, die vermoedt dat de aanslag het werk was van terroristen. Woordvoerders voor de beide maat schappijen in Columbia wilden geen commentaar leveren op het incident. De 12-jarige Johari Brunsman uit Den Ham is tijdens het spelen door een vallende balk getroffen. Hij bleek bij aankomst in het ziekenhuis in En schede aan zijn verwondingen te zijn overleden. AMMAN Honderd officieren uit Egypte, Soedan, Saoedi-Arabië, Koeweit en Tunesië hebben thans positie inge nomen op de heuveltoppen om de stad Amman, om na te gaan o fhet staakt- het-vuren wordt nageleefd. Aan dit korps zal ook een aantal Liba nese officieren worden toegevoegd. Een enkele maal werd gisteren de rust in Amman nog door een schot hier en daar opgeschrikt. Of dit op gevechts handelingen duidde is niet na te gaan. Geleidelijk gaat de bevolking de straat weer op, op zoek naar alles wat «et- en drinkbaar is. Volgens de overeenkomst van Caïro moeten alle querrillastrijders en ook de troepen van Koning Hoessein Am man verlaten. Er is nog niet veel dat erop wijst dat de regeringstroepen zich hieraan hou den. Het is mogelijk dat zij, veelal be staande uit bedoeïnen die zeer konings gezind en grote vechtersbazen zijn, vin den dat hun taak, het opruimen van alle tegenstand geboden door de Fe- dajjien, nog niet tot een absoluut einde ADVERTENTIE 29 SEPTEMBER 1970 TWEEDE KLASSE Prijzen van f 15 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 2 Prijzen van f 50 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 03 Prijzen van f 50 zijn gevallen op nrs, eindigende op: 91 Prijzen van i 100 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 383 Prijzen van f 100 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 632* Prijzen van f 200 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 598 Prijzen van f 400 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 979 Prijzen van f 1000 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 4868 Een Een Een Een Een De De prijs van prijs van prijs van prijs van prijs van pn|s prijs van van f f f f f f f 2.000 is gevallen op het nummer: 088376 2.000 is gevallen op het nummer: 074754 2.000 is gevallen op het nummer: 047064 2.000 is gevallen op het nummer: 023305 2.000 is gevallen op het nummer: 038896 5.000 is gevallen op het nummer: 053420 50.000 is gevallen op het nummer: 053419 De extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie D op het nummer: 074598* En de troostprijs van f 2.000 op nummer 074598* van elk van de andere series. LET WEL: op nummer 632 is tevens een prijs van f 15.gevallen en op nummer 074598 is bovendien een prijs van f 200.gevallen is gebracht. Met andere woorden, dat een aantal hunner eenheden de bevelen om weg te trekken misschien niet wenst te gehoorzamen. De guerrilla-radiostations te Bagdad en Damascus gaan door met het zenden van oproepen aan de Fedajjien, waarin wordt gezegd dat hun eenheid onaange tast moet blij'ven „en dat men geen haarbreed van de wettige aanspraken om vrijheid van handelen en het aan wezig zijn in welk deel van Jordanië dan ook, moet afwijken." De Jordaanse autoriteiten hebben aan het konvooi gewonden, dat op weg was naar het door Israël bezette gebied, geen toestemming gegeven het land te verlaten. De gewonden zouden in Israël medische hulp krijgen. Alleen een drie jarige jongen en zijn vijfjarige zusje werden doorgelaten. De ambulances die de gewonden bij de Allenbybrug over de Jordaan op wachtten, zijn op twee na naar hun ba ses teruggekeerd. Een voedselkonvooi vanuit Israël met 15.000 koude maaltijden werd enige uren doro de Jordaanse autoriteiten te gengehouden, voordat het werd toege laten. Gisteren zijn vliegtuigen met voedsel en medicamenten naar Jordahië over gevlogen. De Amerikaanse luchtmacht begon met het overbrengen van een veldhospitaal aan boord van een aantal C-130 transportvliegtuigen. Een ander Amerikaans veldhospitaal wordt ver wacht vanuit Würzburg, in Duitsland. Een gecharterde Brittannia vloog vanuit Cyprus 22 ton voedsel, een ge schenk van de Engelse regering, naar Amman over. Een gecharterde Douglas DC-6 kwam aan met 12 ton voedsel, geschonken door de Amerikaanse regering en af komstig uit het naburige Libanon. In totaal worden 12 Amerikaanse vliegtui gen met medisch personeel, uitrustin gen en voedsel in Amman verwacht. de door de Verenigde Staten aangegane verplichting de NAVO te versterken en het Amerikaanse militaire potentieel in de Middellandse Zee „het zuidelijke an ker van de NAVO" op peil te houden. Paus Paulus uitte tegenover president Nixon zijn bezorgdheid dat de crisis in het Midden-Oosten tot een „grote en verschrikkelijke brand" zou uitgroeien. De Paus uitte ook zijn hoop op vrede in Zuidoost-Azië. Er deed zich slechts een incident voor. Dat was toen een jongeman erin slaagde het kordon te doorbreken en een paar vlugschriften naar de Ameri kaanse president te gooien. De jongen werd gearresteerd, evenals veertien an dere jongens die pamfletten probeerden te gooien naar de auto van Nixon. Na Nixons vertrek naar de schepen van de Zesde vloot braken er in Rome opnieuw gevechten uit tussen enige honderden anti-Amerikaanse demon stranten en de politie. Daarbij werden tientallen betogers gearresteerd. Nixon heeft van die beroering weinig of niets bemerkt. Midden in Rome liet de president de autostoet stoppen. Met de hulp van rechercheurs klom hij op het dak van zijn auto en vroeg de men sen om dicht bij hem te komen staan, iets wat de politie niet wilde toestaan. Nixon naar benenden, stak de straat over en begon links en rechts handen te drukken. De politie, die verantwoor delijk is voor zijn veiligheid, bleef ech ter de mensen terugdringen, zodat Nixon tenslotte maar naar zijn auto te rugging en de tocht voortzette. ADVERTENTIE (4parsonon)4ln dobbatateof^ I ijes gesneden uien, 250 gr in I vleien gesneden tomaten. 1 of 2 m schijven geeneden, ontpitte paprika's Tn boter of ofie in een vuurvaste kom half gaar stoven. De gezouten visfilets van kabeljauw of schelvis (600 gr) op de groente leggen, stukjes boter erop verdelen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perka mentpapieren ca. 20 minuten in een hete oven geer laten worden. Met tomaten-ketchup be druipen en opdienen met aardappelpuree. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. 'Wassenaarseweg 20, Den Haag. BLACKPOOL De loon op het jaarlijkse congres van de Britse Labour partij Balckpool is in mineur De stemming van de meeste der 1116 aanwezigen kwam tot uiting in de re devoering waarmee de voorzitter van de partij, Arthur Skeffington, de bij eenkomst opende. De meeste plannen der socialistische regering, zei hij, waren nu dromen ge worden, waarvan de verwezenlijking ten minste een paar jaren op zich zal laten wachten. De regering - Wilson had, zoals men weet, plannen gehad om veel meer gro te nationale bedrijven te gaan naasten, zoals het verzekeringbedrijf en de au to-industrie. Er kwam op het congres ook kritiek tot uiting op oud-premier Wilson, op het politieke zowel als het persoonlijke vlak. De rechtse socialist Ray Gunter, die deel van het ministerie van arbeid had uitgemaakt, maar was afgetreden na herrie met Wilson te hebben gehad, zei tot journalisten, dat hij niet geloofde dat de partij, zolang deze onder Wilson staat, ooit, meer tot regering zal ko men. Van linkse zijde werd betoogd, dat Wilson „het socialisme had laten schie ten in ruil voor een beleid gedicteerd door internationale geldleners". De vroegere Engelse minister van Fi nanciën Roy Jenkins heeft gezegd dat Engeland zijn huidige pogingen om toe gang te verkrijgen tot de Euromarkt moet voortzetten. BELFAST Voor de derde achter eenvolgende dag zijn maandagmiddag in de protestantse wijk Shankill Road ongeregeldheden uitgebroken tussen een honderdtal jongelui en Britse mili tairen. De demonstranten wierpen in Snugville Street barricades op van au to's, waarvan sommige geheel uitge brand waren. Houdt er meer op, dit is pure dwaas heid. Iedere steen die u gooit, is een steen om de nek van de economie van Ulster", zo zei de Noordierse premier James Chischester Clark maandag avond in een oproep tot de bewoners van de protestantse wijk Shankill Road in Belfast. De rellen, die zich nu al drie dagen in Belfast afspelen, moeten ophouden aldus de premier, „voor Engeland en de rest van de wereld genoeg krijgt van de inwoners van Ulster en hen be schouwt als een gemeenschap die niet in staat is tot dicipline en blind is voor haar eign belangen. De situatie bleef gespannen, maar wel wat rustiger. NICOSIA Gisteren is in Nicosia de rechtzaak begonnen tegen vijf mannen die ervan worden beschuldigd in maart van dit jaar de president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, te hebben willen vermoorden. Zij ver klaarden niet schuldig te zijn. Het vijftal was gearresteerd kort na dat er op 8 maart van het dak van een schoolgebouw af schoten waren gelost op de helikopter van de president. De piloot werd hierbij zwaar gewondi maar was erin geslaagd de machine aan de grond te zetten. Hierna waren de vijf mannen ge vlucht maar, aldus de aanklacht, alhoe wel hier geen ooggetuigen van waren, beschikte men toch genoeg bewijzen van hun schuld, waaronder vingeraf drukken. De man achter het mislukte komplot oud-minister van Binnenlandse Zaken Georgadjis, was een week na de aan slag op Makarios zelf vermoord. BERLIJN Volgens betrouwbare zegslieden in Berlijn is vrijdag in het oostelijk stadsdeel op 21-jarige Ameri kaanse student Mark Huessey wegens „agitatie tegen de staat", tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het was de zegslieden niet bekend, waarom het vonnis zo zwaar was uitge vallen. Dp openbare aanklager had vol gens hen ook zeven jaar geëist. Volgens Huessey's vader, was de stu dent naar Oost-Berlijn gekomen ter be studering van het werk van de schrij ver Berthold Brecht. Hij werd op 4 ja nuari gearresteerd. Volgens de zegslie den zou hij kritiek op de DDR hebben uitgeoefend en getracht hebben andere personen van zijn gelijk te overtuigen. In 1965 werden twee Amerikanen in Oost-Duitsland elk tot acht jaar gevan genisstraf veroordeeld, maar dat was wegens pogingen om Oostduitsers naar het westen te helpen vluchten. Van hun straf hebben zij elk 17 maanden uitge zeten. PARIJS Een organisatie die zich ten doel stelt de vrijlating te verkrijgen van alle politieke gevangenen in Spanje, Griekenland, Portugal en Latijns-Ameri kaanse landen, heeft zich maandag ver antwoordelijk gesteld voor de bomaan slagen op de vliegvelden van Parijs en Londen. Dit staat in een brief die bij het bureau van Reuter in Parijs binnen kwam en die was ondertekend door „de internationale revolutionaire solidari teitsbeweging". De brief droeg geen adres en informaties over de beweging zijn niet bekend. In de brief zegt de beweging dat ze van plan is Europese vliegvelden in een slagveld te veranderen om over de vrij lating van alle politieke gevangenen in de betreffende landen te onderhandelen. Zij zal haar doel pogen te bereiken door middel van clandestiene terroristische acties tegen alle vliegtuigen die naar de betreffende landen vliegen en tegen de vliegvelden die daarbij worden aange daan. /^aanaal Abd'el Nasser, pa-esktenl van Egypte, geboren op 5 janua ri 1918, was 34 jaar oud, toen hij da machtigste man van egpyte werd, iet# dat hij tot zijn sterven is gebleven. In 1952 nam hij de macht in het land over toen daar koning Faroek, da vorstelijke „playboy" werd afgezet. Het land verkeerde toen, politiek ge sproken in een chaotische toestand. De partijen en 'de personen die aan de macht waren, waren door en door corrupt. Het land was het eigendom van slechts een klein aantal perso nen, de meeste boeren woonden niet beter dan hun vee in kleine hutjes en op een vloer van vastgestampta klei. Abd'el Nasser bracht het land wat het lang niet had gekend leiderschap. Hij ontbond al kort na het aan da macht komen alle politieke partijen in Egypte en er bleef slechts een over: zijn eigen Arabische „socialisti sche unie". In 1956 „nam" hij bet Suez-kanaai „over" en dit leidde tot de Brits- Franse Invasie, die gekeerd werd door het ingrijpen van de V.N. dia daarmee de nederlaag van Egypt» maakte tot een overwinning. In 1958 ging Egypte samen met Syrië de „Verenigde Arabische Republiek** aan maar die viel reeds drie jaar la ter uiteen. In 1962 ging Egypte zich bemoeien met Seman, waar het de anti-royalistische revolutie steunde. Vier jaar eerder, in 1958, had Egypte ztch reeds geroerd in de Iraaksa staatszaken, hetgeen leidde tot de moord op koning Feisal II. Kort daarna zonden de V.S. marinier* die in Libanon landden 1 op verzoek van de Libanese regering en zond Groot-Brittannië parachutisten naar Jordanië tot steun aan het regime van koning Hoessein. Toen Faroek van het toneel verdween werd eerst generaal-majoor Naqufo NASSER en NAGUIB toen nog broeders eerste minister en president van het land, mapr op 18 april 1954 werd hij door Nasser kalm-aan verwijderd en ging Naguib „rustig leven". Niet geremd door parlementaire contro le begint hij te werken aan de ver wezenlijking van zijn droom: heerser worden over een groot Arabisch rijk (Verenigde Arabisch Republieg). Zijn pogingen stuiten echter af op de tra ditionele Arabische verdeeldhied. De Arabieren kenden slechts één bind middel, hun gemeenschappelijke haat tegen Israël. Maar zelfs die bleek niet froot genoeg om Nasser te helpen bij de verwezen lijking van zijn droom, ook al trok ken de Arabieren in de afgelopen 22 jaar driemaal tegen Israël op. In 1956 wenste Nasser zijn grote stuw dam in de Niji te gaan bou wen bij Assoean. Hij kreeg geen geld van degenen van wie hij dit gevraagd had, de regeringen van rGoto Brittan- nië en van de VS, en van de interzo nale bank. Hij keerde zich toen tot Moskou, dit stemde weer toe en dit werd tegelijk het begin van de uitbreiding van de macht van de Sovjet-Unie in Egypte en andere delen van het nabije oos ten. In datzelfde jaar volgde de inval .in Egypte, die begon toen Israël de grens overschreed en het schiereiland Sinaï betrad. Kort daarop volgden Groot Brittannië onder Eden en Frankrijk. Toen dit conflict dus, na ingrijpen van de VN. "uit de wereld was stuurde de VN een speciale troepenmacht naar het gebied tussen Israël en Egypte, maar in 1967 gaf Nasser bevel dat deze vredessoldaten moesten verdwij nen. De VN. legde zich hierbij neer. Op vijf juli van dat jaar brak de vijf daagse oorlog met Israël uit. Het werd voor Nasser een verpletterende nederlaag. Zijn laatste daad in het conflict met Israël, was de steun aan het Ameri kaanse vredesvoorstel. TJTij was, als zoon van een post beambte, in een kleine plaats ge boren en reeds als jongeman was het hem duidelijk geworden dat de rege- ring te Caïro geheel verrot was. Hij' gaf ook de na de oorlog voortgegane Britse bezetting tendele de schuld van de toestand in zijn land, en reeds als jongen van 17 jaar werd hij gear resteerd wegens zijn „ondergrondse activiteiten" jegens de Britten. Bij een anti-Britse demonstratie werd hij daarna door een kogel van een politieschutter aan het hoofd ge troffen. Op het toen overgehouden litteken is hij zijn hele leven trots geweest. "IXasser is gestorven op een tijdstip dat de hele Arabische wereld ge bukt gaat onder zorgen en gedompeld is in de Misère. Het conflict met Israël is niet geregeld, In Jordanië is veel bloed vergoten. Nasser was de man geweest die ge tracht had de burgeroorlog in dat land hoe dan ook te beëindigen. Hij leefde met zijn vrouw en vijf kin deren in een bescheiden huis vlakbij Caïro, hetzelfde waarin hij woonde voor zijn revolutie. Hij werkte lange uren, zelfs in de grootste hitte van de zomerdag.

De Vallei | 1970 | | pagina 9