PSV zal tegen Gottwaldof kracht moeten bewijzen ALBANEZEN VERBAASD OVER HIP AMSTERDAM Nendori's trainer Muslim Alianog zeer optimistisch Laat 'n ander 't maar voor me opknappen. m i! Runners Up- Cup in 't kort Algemene Bank Nederland 11 mm Sportkalender r VIERMAAL JUIST Chinezen weer deelnemers aan W.K. schaatsen Homogeniteit Gewaarschuwd Ik lees liever m'n krantje dan dat ik m'n tijd verspil met het betalen van allerlei rekeningen. Gas, licht, huur, telefoon en abonnementen op tijd betalen. De zorg en tijd die het je kost. Ik laat het nu allemaal aan de ABN over. Die bank regelt al die dingen automatisch voor me. Ik heb er geen omkijken meer naar. Dat komt omdat ik mijn salaris op een ABN-salarisrekening laat storten. Ik laat die bankmensen gewoon voor me werken terwijl ik m'n krantje lees. En 't gekke is dat ik nog rente over m'n salaris krijg ook. En gratis betaalcheques, om allerlei inkopen mee te betalen. Handige dingen hoor die betaal cheques. Je kan er overal mee betalen ook al heb je geen klinkende munt op zak. Ik bedoel maar, zo'n ABN-salaris-* rekening kan je toch eigenlijk niet- missen. In envelop (géén postzegel erop) I sturen naar ABN, ^Antwoordnr. 3502, Amsterdam. sp ort EINDHOVEN Twintigduizend toeschouwers zullen vanavond in het stadion van PSV wachten op het bewijs, dat hun PSV inderdaad tot de beter gesitueer den van ons land behoort. Kritisch zal hun waarneming zijn. Kritisch ook hun oordeel. Pas als PSV te genstander Gottwaldov in de tweede wedstrijd van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars onder de voet zal lopen, zal men zich weer voluit achter het elftal plaatsen. De teleurstellingen van de laatste weken zijn immers groot geweest. Misschien, evenals de verwachtingen, te groot. Van verwacht geflonker van het te snel als favoriet omgedoopt elftal kwam tot heden niet veel terecht. Pas in het duel met FC Twente, vori ge week vrijdag, vond men iets terug van de veerkracht en werklust, die het elftal van vorig seizoen zo kenmerkte. De morele optater in Gottwaldof te gen het volledig onbekende elftal uit een stad, waar slechts een grote schoenfabriek de dagelijkse gedachten bepaalt, was hard aangekomen. Niet al leen bij de spelers, maar ook bij de meest fervente supporter. „De teleurstelling zal niet alleen bij de supporters te vinden zijn. Wat dacht men, hoe wij er over dachten? Ook wij willen beter en ik dacht, dat het na de AMSTERDAM Ontspannen ronddrentelend Nendori is door Amsterdam, waar het vanavond voor de Europa Cup I tegen Ajax speelt, diep getroffen. Varend door de grachten en slenterend in de Kalverstraat waren de voet ballers het er erg over eens: „Een mooie stad. een fijne stad". Slechts eenmaal sloeg de verbijstering toe in de rijen der Albanezen. Op de Dam blikte verdediger Frasheri vol eerlijk onbegrip naar de hippe bevolking. „Werken die niet? Slapen ze hier? Maar waar leven ze dan van? Dat kan toch niet. Dat is toch onzin". Daar stond tegenover, dat de kleine Hyka, duidelijk één der meest hip georiënteerde voetballers van Nendori, gre tig rondkijkend verklaarde: „Ik heb nog nooit zoveel mooie meisjes in één straat gezien". Trainer Muslim Alia, ook een veel joliger man dan op de dag van aankomst, deelde gistermorgen genoeglijk kof- fieslurpend al mee. dat Nendori straks de aanval zal zoe ken. „Dat is toch logisch. Ook al blijft het 0-0, dan heb ben wij verloren. Ajax scoorde bij ons tweemaal en die doelpunten gaan dan dubbel tellen. Voor dat grote stadion vol Amsterdammers zijn we niet bang. We hebben in Ro me voor honderdduizend mensen gespeeld. Alleen het licht geeft problemen. We zijn er niet aan gewend én het schijnt hier nog in je ogen ook". De dertigjarige Fatmir Frasheri, vijftien maal interna tional, stelde: „Natuurlijk komen we hier om te winnen. Als je komt om te verliezen ben je gek". De twee doelpunten, die Nendori in Tirana naast Ajax brachten hebben Frasheri niet verrast: „Een voetbalwed strijd duurt negentig minuten. We gaan altijd tot het ein de door. Ook toen we met 2-0 achter stonden geloofden we dat het kon. Ik verwacht alleen wel, dat Ajax hier sterker zal zijn dan in Tirana". Frasheri, die voor 1964, toen hij met Albanië tegen Neder land voetbalde, nog nooit van een Nederlandse club had gehoord, is van mening, dat het Nederlandse voetbal in die zes jaar aanzienlijk sterker is geworden. En zo begeeft Nendori zich opvallend gemoedelijk in de slag. Alleen de trip naar Marken en Volendam, die Ajax op het programma zette, is geschrapt. Al la vond het toch beter om het een dag voor de wed strijd erg kalm aan te doen. TIRANA Giechelen geblazen bij 17. Nendori TiranaAjax, eerste duel in de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor lands kampioenen. Muslim Alia, de schriele, tanige Albanese coach zendt gedurende de tweede helft argeloos zijn derde in valler in de arena. Van de tribune af grijpt Ajax' Jaap ▼an Praag corrigerend in. Er ontwik kelt zich een korte discussie in geba rentaal. Muslim Alia (via drie opgestoken vingers en vragend bekje): „Mag niet?". Mag niet. Twee vingers en een begrijpend schooljongens-lachje: „Mag wel?" Mag wel. Waarop de man, die reeds twintig jaar over Nendori's voetballers regeert, een pinnig sprintje over het veld trekt om één zijn er vedetten persoonlijk aan het shirtje buiten de lijnen te sleu ren. Later verklaart Muslim Alia, met een vergoelijkend lachje op de ongeschoren kaken: „Een klein misverstand tussen de spelers. Dat kan gebeuren, niet waar". Dergelijke zaken zijn kenmerkend voor dc wijze waarop Nendori Tirana topvoetbal bedrijft. Een coach, die niet weet hoeveel spelers hij mag vervan gen, een aanvaller, die een helft langs de kant zit: schoenen afgekeurd, reser- vepaar niet voorradig. Een dag voor de schoenen- en inval- lersscherts verklaart Alla nog: „Ik ge loof helemaal niet, dat het slecht is, wanneer een trainer zo lang bij een club blijft als ik. Per slot van rekening ben ik als coach bepaald niet ouder wets. Ik heb vier jaar gestudeerd aan het instituut voor lichamelijke opvoe ding in Sofia en daarna heb ik er door zelfstudie altijd voor gezorgd, dat ik bij bleef met de ontwikkelingen in het voetbal." Die vijftigjarige, zelf ooit midden- voo~ en later rechtsbuiten van Nendori die in 1951 door de Bulgaren als vol leerd trainer op Albanië werd losgela ten, wenst echter wel te onderstrepen „dat de praktijk toch altijd de beste leerschool blijft". Gekleed volgens de Albanese kame raden-mode (geen das en het hemd ferm een paar knopen open) deelt Alla mee, dat het Nederlandse voetbal voor hem lang geen onbekende is. „Ik ken weinig Nederlandse clubs, maar ik heb het Ne derlandse elftal hier in 1964 tegen Al banië zien spelen." Verder ken ik natuurlijk Feijenoord, de bekerwinnaar, en van Ajax wist ik ook het een en ander. Feijenoord heb ik op de televisie gezien in de wedstrijd tegen Estudiantes". Om zijn deskundigheid te onderstre pen verhaspelt Alla de namen van Cruijff, Keizer en Swart tot iets dat nog niet verstaanbaar is. Nendori, een elftal dat Muslim Alla's woorden over moderne training logen straft door vooral in tactisch opzicht de dolste grappen uit te halen, stort zich gedurende de competitie vier maal per week op de training. De actie wordt voorafgegaan door een periode van twee maanden, waarin Alla elke dag aan de vorm van zijn spelers schaaft. Uitgezonderd de tijd vóór belangrijke wedstrijden, waarin de training wordt geïntensiveerd, dienen de voetballers zich vijf uur per dag aan hun beroep te wijden. Er lopen in Nendori's team le raren rond, maar ook, zoals Alla dat noemt, „gewone werkers". Dit jaar schoof Nendori een toernee door Roemenië in de voorbereiding. Er werden wedstrijden gespeeld tegen clubs uit de hoogste afdeling van het Roemeense voetbal. Nendori hield daar drie overwinningen met 10 aan over. De kracht van Nendori zit volgens Alla in „de eenheid van het elftal" (die tegen Ajax in Tirana ver te zoeken was). „Wij hebben geen sterren". Over het feit, dat zijn team met een gemid delde leeftijd van 25 jaar duidelijk aan de oude kant is, maakt Alla zich geen zorgen: „Dat doet er nou helemaal niet toe. Wie voetbal speelt is jong". Nadat ondanks een gelijkspel van 22 duidelijk was geworden, dat Ajax toch een klasse sterker is dan Nendori, stelde de Albanees met stalen gezicht: „Deze uitslag is juist. Dit was een goe de wedstrijd van beide elftallen. Ik vind Ajax een sterke ploeg, hoewel het team in de toekomst wel veel beter moet gaan spelen. Ajax heeft vooral meer geluk nodig." Dat lijken kreten vol vertrouwen voor de toekomst, maar sprekend over de kansen van Nendori Tirana in Am sterdam duikt Muslim Alla onmiddel lijk achter een borstwering van niets zeggende kreten: „Onze taak is om Ajax te bestrijden. Dat zullen wij doen". De vermoedelijke opstellingen van Ajax en Nendori luiden: AJAX: Stuy, Suurbier, Hulshof, Va- sovic en Krol; Neskens en Rijnders; 0 Donderdag zal in het hoofdkwartier van de Europese voetbalbond (UEFA) in Zürich de loting worden verricht voor de tweede ronde van het toernooi om de Runners Up Cup. In dit toernooi, dat in de plaats is gekomen voor het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker, wordt Ne derland vertegenwoordigd door Sparta en FC Twente. Swart, Suurendonk, Van Dijk en Kei zer. NENDORI: Taf ai; Frasheri, Kasmi, Dhales en Hyka; Djacka en Djawa; Mema, Zhegof, Kazanski en Cela Scheidsrechter is de Griek Michas. 1-10 IJshockey, Ned.-Zweden A. Gro ningen. 3-10: Atletiek. Sluitingswedstrijden Fortis Enschede: Autosport, Cannen- burghrit RAC-0. 4-10: Atletiek, sluitingswedstrijden GVAV-Groningen.; idem, 20-km weg wedstrijd, Dordrecht; idem, Ned. kamp. 50 km snelwandelen. Rotter dam; autosport, Ster van Valkenburg RAC-2; wielrennen Ronde van Lom- bardije :It.); autosport, Grote Prijs van Amerika; motorsport, nat. moto- cross Schaesberg en Trial te Callant- soog; worstelen, Ned.-Denemarken (jeugd) Arnhem. 6-10: Voetbal, Eur. Cup I en 2, loting 2e ronde te Amsterdam. 7-10: Voetbal, Noorw.-Hongarije, Eur. Cup. 8-10 Boksen, Ned.-Duitsland (Am.), Ede. 8 tot 12-10: Wielrennen, Ronde van Mallorca (Sp) voor am. GOTENBURG De kans bestaat, dat communistisch China weer schaat senrijders zal afvaardigen naar de strijd om het wereldkampioenschap, die vólgend jaar op 13 en 14 februari in Gotenburg wordt gehouden. Communistsch China heeft namelijk, met nog 22 andere naties, voor deze wedstrijden ingeschreven. Het zou be tekenen, dat in dit land voor het eerst sinds vier jaar weer aan een internatio naal toernooi deelneemt. Een tiental ja ren gelden speelden rijders als Wang Chin Joe en Lo Chih Hu an een rol van betekenis bij het schaatsen. TOURS Het gaat goed met Jan Janssen. Morgenochtend zal de Neder landse renner, die zondag vlak voor het einde van de wielerklassieker Parijs Tours van zijn fiets viel, uit het zieken huis Bretonneau in Tours worden ont slagen en naar huis terugkeren. Het is vrijwel zeker, dat Jan Janssen het slachtoffer is geweest van een lichte zonnesteek. Ook de Fransman Jourden die eerder de strijd moest stake», liep er een op. Geen van beiden droeg, ondanks de b\jna tropische hitte, een petje. nederlaag in Gottwaldof al veel beter is gegaan", aldus Strik, PSV's aanvoerder. Een belangrijk punt voor wat betreft de homogeniteit in het elftal is onge twijfeld het al of niet spelen van de oude rot Lazar Radovic. Pas vanavond zal blijken of hij meespeelt. Trainer Linder hoopt het. Radovic zelf ziet het allemaal nog niet. „Ik heb nog altijd pijn", zo zegt hij lachend. „Misschien is dat voor de wed strijd wel over, maar zoals de zaken nu staan geloof ik er niet in. Met of zonder mij, ik geloof dat het elftal kan win nen. Wij zijn er sterk genoeg voor". De kansen voor PSV liggen op het thuisfront aanmerkelijk beter. Met de steun van het legioen en het toch wel teruggekeerde zelfvertrouwen moet het voor het Eindhovense team mogelijk zijn zich te plaatsen voor de tweede ronde. Toch is men na het echec in Gottwaldof aanmerkelijk voorzichtiger geworden. Linder: „Wij spelen nu wel thuis, maar voor mij staat het vast, dat Gott waldof de kostbare voorsprong tot het uiterste zal vgaan verdedigen. En dan wordt het een zwaar karwei". Over het geringe aantal treffers in de laatste wedstrijden: „Ik vraag mij nu ook af, wie de doelpunten zal maken. Maar met Van der Kuylen en Veenstra weet je het nooit. Zo laten ze je in de steek en zo knallen ze er een dozijn in. Op het laatste moeten we maar ho pen". Willy van der Kuylen, trotse topsco rer van het afgelopen seizoen, ziet de zaken niet somber in. „Soms vraag je je wel eens af, waarom het de ene wedstrijd beter gaat dan de andere". „Toch is een verklaring eenvoudig. Neem nu de wedstrijd tegen Twente. Als doelman Schrijvers niet zo goed was geweest, dan hangt er minstens één. Schrijvers staat er ook niet voor niets". Over Gottwaldof: „Het zal moeilijk worden. We zijn in ieder geval gewaar schuwd. Misschien lukt het wel, maar dat weet je niet van te voren". De vermoedelijke opstellingen: PSV: Van Beveren; Kemper, Radovic, Munk, Jensen, Vos; Strik, Van den Dungen; Schmidt Hansen. Van der Kuylen, Veenstra en Mulders. GOTTWALDOF: Hastik; Zakopal, Jurasek, Hojsik, Nemec; Zavadil, Kuce- ra; Cipro, Nehoda, Jencik en Urban. De wedstrijd wordt geleid door de Noor Sirevaag. Als grensrechters fun geren zijn landgenoten Gundersen en Olsen. Onder het spidend oog van trai ner Oldrich Subrt trainden giste ren in het stadion van PSV de spe lers van Gottwaldof om zich voor te bereiden op de wedstrijd van van avond. Willy van der Kuylen: „Het moet ook een beetje lukken DEN HAAG De eerste beslissing door strafschoppen in de Europese be kertoernooien is gevallen. Door het be ter nemen van strafschoppen dan Olympique Marseille bereikte Spartak Trnava de tweede ronde van het toer nooi om de Runners Up-Cup. De Tsje chische vereniging had de eerste wed strijd in Trnava met 20 gewonnen, dinsdag bereikte Marseille in eigen huis eenzelfde score. De verlenging bracht geen doelpunten. Liverpool heeft zich gekwalificeerd voor de tweede ronde door dinsdag de tweede wedstrijd tegen Ferencvaros in Boedapest gelijk te spelen: 11. De eerste ontmoeting had Liverpool met 10 gewonnen. Leeds United heeft de tweede wed strijd tegen Sarpsborg uit Noorwegen met 50 gewonnen. De Engelsen, die in de eerste wedstrijd met 10 hadden gezegevierd, plaatsten zich voor de tweede ronde. Ondanks een nederlaag van 01 te gen RCP Sedan (Fra) heeft FC Köln de tweede ronde bereikt. De Westduitse ploeg had de eerste wedstrijd gewon nen met 51. De Noordierse ploeg Coleraine heeft dinsdagavond Kilmarnock (Schotland) uitgeschakeld. Coleraine won in Kil marnock met 23, na bij rust een ach terstand van 20 te hebben gehad. De eerste wedstrijd was geëindigd in een gelijk spel: 11. Vmr* -"SC„ 0 ./"is

De Vallei | 1970 | | pagina 11