Openbaar vervoer is politiek probleem Overheid moet garantie geven Prinses bewondert Nederlandse arts wordt uitgezonden naar Amman Rijkspostspaarbank rente tot 7% Onze defensie is goed werkend apparaat Nationale actie voor bouw nieuw hospitaalschip Is de midi-mode al doorgedrongen tot DS'70 wil vrouw als lijsttrekker Taak: werk van medici gaan coördineren Minister Den Toom: ontmoet vandaag de mens van morgen Kaas uii xvi iiSTjer Mr. Burger verlaat senaat Studenten dupe van ruzie over cijfers Plofkraker liet verstek gaan Onliehagen over links in A.R.P. Voorzitter Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen Bejaarde vrouw overvallen Winkelbrand in Weert: lJ/2 ton schade M eikcentrale wil hogere melkprijs ANGST Zeven maanden en t.b.r. voor doodslag TIJD GEHAD WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 UTRECHT Tijdens de vandaag gehouden jaarlijkse buitengewone algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport ondernemingen heeft de algemeen voorzitter, mr. D. van Setten, de problemen van het openbaar vervoer besproken. Hij heeft o.m. opgemerkt, dat men het openbaar vervoer vooral dient te zien als een politiek probleem. Men kan het openbare vervoer niet langer zien als een onderneming in econo mische zin. Indien men dat wel zou doen. zou een gevolg zjjn een beperking van de diensten en een drastische verhoging van de tarieven. Wy zullen daarom by het beleid ten aanzien van het openbare vervoer een geheel andere koers dan tot nu toe het geval was, moeten gaan varen, meende de voorzitter. De politieke partijen moeten nu hun keuze bepalen. Als zij het belang van een goed openbaar vervoer inzien, moe- .ten zij er een duidelijke prioriteit aan geven. Hiij toonde zich verheugd over de to tale verhoging vain de bijdrage aan het openbare vervoer, maar hij legde er de nad-urk op, dat het voor het streekver voer uitgetrokken bedrag van 25 mil joen gulden volgens berekeningen van het economisch bureau voor het weg vervoer nog niet voldoende is om de exploitatietekorten te dekken. Ook nam hij stelling tegen de me ning, dat het toelaten van een bedrijfs economische aanpak bij de openbare vervoerondernemingen het loslaten van een doelmatig beheer zou betekenen. Ook de minister is deze gedachte nog toegedaan en naar mr. Van Setten meende volkomen ten onrechte. Bij alle DEN HAAG De afdeling Den Haag van de nieuwe party DS'70 wil het Kamerlid mevrouw S. van Veenendaal- van Meggelen voordragen als landeiyk lijsttrekker by de Kamerverkiezingen. Mevrouw Van Veenendaal volgde onlangs dr. Tans (PvdA) in de Kamer op, maar sloot zich aan bij de Groep- Goedhart, de officieuze vertegenwoor diging van DS'70. DS'70, dat op het ogenblik twee- tot drieduizend leden heeft, houdt in no vember een huishoudelijk congres. Voor die tijd zullen de afdelingen kandidaten voordragen voor het lijsttrekkerschap. In januari stelt een politiek congres het verkiezingsprogram van de Demo- cratisch-Socialisten vast. besluiten moet uitgegaan worden van een zo doelmatig mogelijke vervoers voorziening, waarbij overheid en on derneming de nodige garanties moeten scheppen voor een efficiënt beheer. Verder zag mr. Van Setten met angst de gevolgen tegemoet voor het openba re vervoer van de nieuwe loongolf, die ons land thans overspoelt. Hij hoopte dat deze geen gevolgen zal hebben voor het beleid ten aanzien van het openba re vervoer. Hij bepleitte met klem de opbouw van een nieuwe structuur van het openbare vervoer in Nederland, waarbij de KNVTO denkt aan het in stellen van regionale vervoersautoritei- ten in sommige delen van ons land en aan het oprichten van vervoersgemeen- schappen, zoals is omschreven in het rapport „Mensen Onderweg". Hij wees erop dat in het buitenland dergelijke maatregelen al getroffen zijn, zoals b.v. in Hamburg. In deze nieuwe opzet zag hij ook gro tere mogelijkheden voor samenwerking tussen de verschillende vormen van openbaar vervoer. Stedelijk- streek- en railvervoer dienen gezamenlijk te ko men tot oplossingen, die een optimaal functioneren van het openbare vervoer garanderen. Dat alles met op de achter grond de gedachte, dat er heel wel een harmonie kan bestaan tussen openbaar vervoer, taxivervoer en particulier ver voer. Hij zag zich, alhoewel warm pleiter voor het openbare vervoer, toch niet graag afgeschilderd als iemand die de auto ziet als een alles bedreigend en alles verslindend monster. Maar wel zei hij tenslotte als de RAI-voorzitter vraagt: „Geef de stad een kans", dan kan ik alleen maar antwoorden: „Die kans kan alleen het openbaar vervoer aan de stad geven". DEN HAAG Mr. J. A. W. Burger, lid voor de PvdA van de Eerste Kamer heeft dinsdag voor het laatst het woord gevoerd in de senaat. Met ingang van vandaag nameiyk neemt hy ontslag als Kamerlid, dit in verband met zün be noeming per 1 oktober tot lid van de Raad van State. Waarnemend Kamervoorzitter ir. H. A. Kraaijvanger noemde de heer Burger een voortreffelijk parlementslid, die gedurende een periode van 25 jaar lid van de Staten Generaal is geweest. Minister drs. B. J. Udink sloot zich daarbij aan, er op wijzende, dat mr. Burger gedurende deze periode con structieve arbeid heeft verricht. SOEST: Prinses Beatrix en prins Claus hebben vrijdag in Soest een tentoonstelling van kindertekeningen bezocht em. officieel geopend. De openingshandeling bestond daaruit, dat het paar een grote map met tekeningen openmaakte en doorkeek. Deze expositie is opgezet om Soest aan een kinderboerderij te helpen. DEN HAAG De Nederlandse arts dr. S. Bakker (38) heeft van het inter nationale Rode Kruis de opdracht ge kregen als medisch coördinator in Am man op te treden. Dat betekent dat hij het werk van de talrijke Rode-Kruis- artsen uit de Arabische wereld, Enge land en Amerika moet leiden. Om hoeveel artsen het gaat is niet bekend, evenmin valt te zeggen of Ne derland nog meer artsen zal sturen. Ook is nog geen verzoeke binnengeko men om vrijwilligsters as verpleegsters. Het Nederlandsche Roode Kruis staat paraat om medicamenten, waar op het ogenblik de meeste behoefte aan be- NUMANSDORP De politie van Numansdorp heeft dinsdag de 21-jarige P. B. gearresteerd, die in de nacht van maandag op dinsdag heeft ingebroken in een woning in de Kerkstraat in Nu mansdorp. Het huis wordt bewoond door een 76-jarige ongehuwde vrouw 'en haar 81-jarige broer. De vrouw, die wakker werd en alarm wilde slaan, werd door de inbreker in het gezicht geslagen en de keel dichtgeknepen, waardoor zij het bewustzijn verloor. Haar broer merkte niets. De Inbreker ging er met 100 gul den vandoor, maar kon al na negen uur worden gegrepen ADVERTENTIE SPAARBANK IIRII. IN VOIO 999-123 l. apuntkcninf b btt'r.4 o ■me- en lulgwimwrVermefc Mm, d «bur* Cemrtle Dt STAAT éi veft door Ui Rijksjosi «*V#e k—ré—r •Jkrmrktmi 1 L Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. staat op te sturen. Bloedpasma is in middels verzonden. Ook aan voedings middelen is gebrek. Met de hulp van de regering zal hierin worden voorzien. Dr. Bakker, die gisteren per vliegtuig is vertrokken, heeft al meer in op dracht van het Nederlandsche Roode Kruis gewerkt. De eerste keer was dat in Biafra, waar hij met de hulp aan slachtoffers was belast. Bij terugkomst kreeg hij van het Ne derlandsche Roode Kruis en dat uit Zweden en West-Duitsland de opdracht een onderzoek in te stellen naar de ge zondheidstoestand van de Indianen in Brazilië. De resultaten hiervan zullen binnenkort bekend worden. Hij is nog maar net terug van deze tocht, die hij van mei tot en met augustus maakte. UTRECHT Een groep Utrechtse psychologiestudenten dreigt de dupe te worden van wat lijkt ambtelijk forma lisme. In totaal 74 studenten die al ja ren van een beurs studeren hebben voor dit jaar nog geen cent ontvangen omdat er tussen het ministerie van On derwijs en Wetenschappen en het fa- culteitbestuur een ruzietje is ontstaan. Het gaat allemaal om de vraag: moe ten de studieresultaten worden uitge drukt in cijfers of in woorden? Het mi nisterie wil cijfers, maar de faculteits raad, die sinds vorig jaar de faculteit bestuurt, houdt het op woorden omdat die meer zeggen dan cijfers. Omdat Den Haag staat op cijfers be sloot de faculteitsraad iedereen die in aanmerking kwam voor een beurs een 8 te geven. Daarop kwam er een brief uit Den Haag, waarin werd gezegd dat normaal het percentage tussen tien en twintig procent is en dat er dus iets niet klopte. Men moets maar nieuwe cijfers insturen en woorden als „vol tooid" als beoordeling van het studiere sultaat moesten ook maar achterwege blijven. Faculteitsvoorzitter prof. dr. J. H. Dijkhuis vindt vooral dat laatste vreemd omdat ook in andere jaren dit woord al werd gebruikt zonder dat daar aanmerkingen op kwamen. Afgesproken is nu dat er geen cijfers worden veranderd maar dat het minis terie wordt gevraagd voorlopig een stu diebeurs uit te keren met zestig procent als renteloos voorschot en dat er daar na wordt gepraat over de toekenning van een volledige beurs. Het ministerie van Onderwijs en We tenschappen in Den Haag kon gister avond nog geen commentaar geven op deze zaak. ARNHEM De 79-jarige H. C. uit Beek is gisteren wegens doodslag door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf de tijd van het voorarrest en onvoor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De man had 8 maart zijn vrouw met wie hij 52 jaar getrouwd was geweest, met messteken omgebracht. ZUTPHEN Jan Willem van E.. een van de elf verdachten in het plofkra- kersproces voor de Zutphense rechtbank, liet gisteren verstek gaan. Hy ontsnapte enkele weken geleden met vyf andere gedetineerden uit het Zutphense Huis van Bewaring. Jan Willem werden tien plof- dan wel gewone kraken ten laste gelegd in sa menwerking met een of meer leden van de bende. De Zutphense rechtbank beperkte zich wegens afwezigheid van de verdachte tot de formele behandeling van de dossiers. De 29-jarige koopman Gerrit M. uit Dieren mocht tijdens het verhoor, even als zijn voorganger maandag op een stoel gaan zitten. Hem werden eveneens tien gevallen ten laste gelegd, een bloemlezing. Hij gaf na het verhoor nog vijf andere zaken toe. Bij een plofkraak in een kledingmaga zijn in Dieren werd een buit behaald van vijfentwintig gulden. De schade daarentegen was 145.000 gulden, want het magazijn brandde uit. Gerrit gaf alles toe. Woensdag komen de overige zeven verdachten voor het hekje. WEERT Dinsdagmiddag is het le- vensmiddelenbedryf van de firma Stie- nen-van Bree in Weert totaal uitgebrand. De bewoners van dit woon- en win kelpand, het echtpaar Stienen met twee kinderen, was op het moment van het uitbreken van de brand naar de kermis in Weert. De schade aan winkelruimte, voorra den en inventaris wordt geschat op hon derdvijftigduizend gulden. AMSTERDAM Wil de Nederlandse defensie in de jaren zeventig behoorlijk kunnen worden gefinancierd dan zal het inkomstenniveau bepaald moeten worden aan de hand van de door Ne derland aanvaarde verplichtingen en de daaruit voortvloeiende taken. Minister Den Toom (defensie) zei dit vandaag tijdens een lunchbijeenkomst van het departement-Amsterdam van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De kostenstijgingen die het gevolg zijn van de algemeen financieel-econo- DEN HAAG Vierentwintig veront ruste anti-revolutionairen willen, wat zij noemen, de invloed van de linker vleugel in de ARP intomen. In een brief aan de besturen van de AR-kiesverenigingen zeggen zij „de rechtervleugel tot meer activiteit te willen prikkelen en als dat mogelijk blijkt de zwijgende meerderheid in beweging te krijgen". De brief is ondertekend door onder meer de Tweede-Kamerleden Schakel, Walburg en De Mooij, prof. Drogendijk, prof Lindeboom, de Hilversumse burge meester dr. Platteel en drs. Klatter. De verontrusten stellen dat „het on behagen over de gang van zaken in de ARP vrij algemeen is. Een minderheid deelt in feite de lakens uit en dat is velen een doorn in het oog. Ook spre ken sommige AR-voormannen openlijk hun sympathie voor linkse groeperin gen uit", aldus de brief. De ondertekenaars zijn tot hun actie gekomen, omdat de redactie van het partijweekblad Nederlandse Gedachten hun bijdrage niet zou hebben opgeno men. mische en technologische ontwikkelin gen zullen volgens de minister daarbij moeten worden opgevangen. Dit zou volgens hem mogelijk zijn wanneer het peil van de defensie-uitgaven zou wor den bepaald door een bepaald percen tage van het nationaal inkomen. Hij wees in dit verband op drie ontwikke lingen, die zich in versterkte mate heb ben voorgedaan dan kon worden ver wacht: de onvoorziene hoge stijging van lonen en salarissen, het gecompli ceerder en daardoor aanzienlijk kost baarder worden van materieel en be wapening, ook al door de toepassing van nieuwe technieken met hoge re search- en ontwikkelingskosten en de groeiende gecompliceerdheid van de wapensystemen die gepaard gaat met een toenemende behoefte aan hoog waardige technische krachten. Alle* bijeengenomen zei minister Den Toom echter van mening te zijn dat het Ne derlandse Defensieapparaat functio neert als een goed bedrijf en dat het zoals de situatie thans is een goed# basis biedt voor verdere uitbouw in de jaren zeventig. DEN HAAG „De uitkering van vier honderd gulden maakt een extra ver hoging van de consumptiemelkprys met een cent per liter nodig. Anders gaat het ten koste van de veehouders". Aldus luidt het standpunt van de Co- operatieve Melkcentrale CMC. Bij de jongste melkprijsverhoging (per 3 augustus) spraken# de minister van Economische Zaken en 't Produkt- schap voor Zuivel met elkaar af dat voor april 1971 geen nieuwe verhoging zou worden aangevraagd. Volgens C. Timmer, directeur van CMC is deze afspraak nu onhoudbaar geworden. Nog voor het akkoord over de vierhonderd gulden heeft de melkcen trale dit de minister laten weten. Deze week zal CMC over deze materie een gesprek hebben met twee andere grote zuivelorganisaties. ADVERTENTIE DEN HAAG Er wordt een actie gehouden om in één keer de nodige gelden bijeen te krijgen, opdat een nieuw schip kan worden gebouwd voor de „Henri Dunant" van het Nederland sche Roode Kruis. Een comité voor de fondsvorming voor dit schip heeft de actie voorbereid, die met medewerking van de georganiseerde sportwereld op 14 oktober moet culmineren in een na tionale gebeurtenis, die onder de naam „Schip Ahoy" vanuit Rotterdam wordt geleid en d.m.v. televisie en radio de benodigde vijf miljoen hoopt te registre ren, die nodig zijn om het project van de grond te krijgen. De basis voor deze opbrengst denkt de Nederlandse sportwereld te kunnen leggen door het organiseren van een reeks inzamelingen: zowel onder de beoefenaren en de toeschouwers bij di verse sport-evenementen als door huis-aan-huis collectes te houden op de bewuste 14de oktober. De Nederlandse Omroep Stichting (NOS) zal als toppunt van de actie van uit de Ahoy-hallen in Rotterdam een bijzonder sport- en variété-programma via de televisie uitzenden, waaraan een keur van Nederlandse topsporters- en artiesten meewerken. Het programma zal onverwijld na het NOS-journaal beginnen en duren tot na middernacht. Kees van Stipiraan bereidt zich er op voor de „Mies Bouwman" van het pro gramma te worden, dat beoogt dat ge zonde mensen voor hun zieke mede mensen een steentje bijdragen. Dit is nodig geworden omdat het hos pitaalschip van het Rode Kruis zijn tijd heeft gehad. Het schip voldoet niet meer aan de eisen, die de medische zorg tegenwoordig stelt aan een boot, die twaalf jaar geleden voor dit doel werd ingericht. Het doel was bedlegeri ge zieken een week vakantie op het water te bieden. Dit doel is thans an ders te stellen, daar door de revalidatie meer mensen dan voorheen mobiel zijn. Het nieuwe schip, dat het Rode Krui» zich voorstelt, zal niet alleen bedden hebben, maar ook een recreatiezaal an nex eetzaal. Was de capaciteit van de huidige „Henri Dunant" 72 patiënten, de nieuwe zal dezelfde capaciteit heb ben, maar zal wel groter moeten zijn: lengte 80 meter, breedte 9,50 m., terwijl het tegenwoordige hospitaalsohip maar 65 meter bij acht meter groot is. ADVERTENTIE -1iJ BX Onze moderedactrice deelt mee: Wat de kleur betreft: het goud 'Wij kennen geen mode- geel van onze elegante kazen dictatuur. De lengte van kaas- sluit wonderwel aan by de uit-het-vuistje wordt over donkerbruinen en aubergines gelaten aan de persoonlijke van dit najaar.' keuze. Wij vinden zowel het Dus u hoort 't. S korte mini-brokje als de langere Kaas uit 't vuistje midi- en maxi-plakken erg staat u als a geschikt voor iedere leeftijd. altijd perfèct.

De Vallei | 1970 | | pagina 15