Veenendaals dagblad Buiten Zarah is m land Wenende menigte Cairo Vorig jaar bijna honderd miljoen aan belasting nagevorderd Politie twijfelt aan bekentenis lekker lui sw Treffer Telefoon blijft gewild artikel Uitzending VPRO zal worden onderzocht Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nixon en Kosygin willen vrede Woning arts in brand Na de moord in Gouda Monster van Loch Ness zit beslist in het meer Politiebond bang voor excessen OOK TEXTIEL KRIJGT UITKERING VAN F 400,- DAMBREUK IN CHINA? Betaal per giro ENGELAND WIL FRANSE RAKET KOPEN Technisch gebrek Wj nieuwe Volkswagen ONGEDEERD NA VAL VAN VIJF METER CAïRO Het ziet ernaar uk, dat het bestand aan het Suez-ka- naal zal worden gehandhaafd. In Egypte heeft men voorlopig wel andere zorgen dan de oorlog. De kwestie van de opvolging van Nasser moet daar nog opgelost worden. Israël heeft gisteren verklaard, dat het een ongelimiteerd be stand in acht zal nemen, ook na 5 november, wanneer de in het plan-Rogers genoemde termijn afloopt. Abba Eban, minister van Buitenlandse Zaken, die dit bekend maakte, zei nog, dat Israël alle kansen op vrede met Egypte zou aangrijpen. Wildfonds 3 JORDANIË Foto-expeditie Rijswijks meisje springt in paniek uit het raam Kwartaalabonnees bespaar incasso Koel weer Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 132160a Losse nummers 0,25: Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m„ 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 30 SEPTEMBER I970 - 44e JAARGANG no. 228 Wapenrust aan Suez-Kanaal en in Jordanië Zowel Nixon als de Sovjet-premier Kosygin hebben duidelijk gemaakt, dat zij geen schending van het bestand wensen. Ook in Jordanië gaat de wapenstilstand rustig door. Vandaag begint de ontrui ming van de hoofdstad Amman door de troepen van Hoessein. Na zijn aankomst in Napels, deed de Amerikaanse president een beroep op de nieuwe Egyptische regering het be stand langs het Suez-Kanaal te hand haven en te streven naar een vreedza me regeling met Israël. Hij meende" dat de belangen van Egypte daarmee •gediend zouden zijn". Verder zei Nixon, dat de Verenigde Staten streven naar goede betrekkingen met alle landen in het gebied, met inbegrip van Egypte. Nixon heeft dinsdag van het Ameri kaanse Congres een blanco-volmacht gekregen, alle benodigde wapens aan Israël te leveren om het militaire even wicht in het Midden-Oosten in stand te houden. De Amerikaanse parlementariërs ga ven ook toestemming voor dergelijke leveranties uitgebreide kredieten te ge ven, hoewel Israël het tot nu toe gekre gen materieel altijd prompt heeft be taald. De reden voor het besluit werd later omschreven als „Het Congres is ernstig bezorgd over de steeds grotere verwik keling van de Sovjet-Unie in het Mid den-Oosten" Het is natuurlijk een prachtige stok achter de deur tegen de Arabieren. DEN HAAG De woning met prak tijkruimte van de arts J. van der Mark aan het Statenplein in De Haag is woensdag door brand geteisterd. De brandweer schat de schade op f 150.000,-. De brand moet zijn ontstaan op de •erste verdieping van het kapitale pand, dat wegens vakantie van de fa milie onbewoond was. Politie en brand weer veronderstellen, dat in de woning ls ingebroken. Tkehalve aan wildbosjes besteedde het Itbon aandacht aan bemes ting van heide; zij vertoonde een weliger groei en bloei dan de niet- bemeste calluna, terwijl geen ver dringing door andere planten werd geconstateerd. Voorts zocht men verband tussen leeftijd en masker vergrijzing bij ooien van de moef lon. Na vijf jaren bleek deze kop- tekening nauwelijks te zijn veran derd, doch daarna neemt het ge zicht snel in grijsheid toe, tot een maximum op 9-jarige leeftijd. Zo doende kan in het veld onderscheid worden gemaakt onder de jaargan gen. Ook werd een duidelijke cor relatie opgemerkt tussen horen- groei en voedselaanbod. Ik heb het muffelwild op de Hoge Veluwe vele tientallen keren levend en dood on der ogen gehad, maar deze zaken bleven maij vreemd. In het verslag staat verder heel wat over het on derzoek van de zeehondenbevolking in het Wadden- en Deltagebied. Wat de vossenstudie betreft, hier voor voldeed de gebruikte teleme- trische apparatuur nog niet naar wens, doch waar dit in 1970 kon worden verbeterd, hoopt men thans op meer succes. Geringde jongen bleven doorgaans binnen 5 km van hun geboorteplaats. Aangaande de sectie ,,Wïldziek- ten" was het merkwaardig, dat er bij een korhaan hoenderpokken werden geconstateerd, hetgeen in Nederland een unicum is. Het dui- ven-pokkenvirus omt in najaar en winter veel méér voor. Parasitaire infecties bij reekalveren en frislij- nen was in de lente opvallend groot (te dichte popalatic). Ten slotte werden ganzen- en eendentellingen vxerricht en de vogels geringd; o.m. bediende men zich van 24 gan- zevangers, die 16 netten hanteerden en 2470 stuks vingen, meestal riet-, kol- en brandganzen. 30 sept. '70 A. B. WIGMAN Een commissie van het Huis van Af gevaardigden heeft afgelopen week meegedeeld, dat Israël voor de komen de twee jaar, elk jaar voor 400 miljoen dollar aan wapens nodig heeft. Ver wacht wordt dat voor het einde van de week het wetsontwerp ook de Senaat zal zijn gepasseerd. Moskou betreurde in de overleden Egyptische president „een groot vriend". Zijn nagedachtenis, aldus een verklaring van de Russische leiders Brezjnef, Kosygin en Podgorny kan het beste worden geëerd „door de samen werking van alle Arabische landen in hun strijd tegen het imperialisme en de versterking van hun eenheid". De Arabische commissie die toezicht houdt op de handhaving van de wapen stilstand in Jordanië heeft meegedeeld, dat er een eind is gekomen aan de ge vechten en dat er in het hele land een toestand van veiligheid en rust heerst. De commissie kondigde ook een plan aan om alle strijdkrachten in twee fa sen uit Amman terug te trekken en om het leven in de hoofdstad weer normaal te laten verlopen. De commissie staat onder voorzitter schap van de Tunesische eerste minis ter J3ahi Ladgham. Een te verwachten verzoek van de zijde van Jordanië om voedselhulp, heeft dinsdag in Brussel onderwerp van besprekingen uitgemaakt in de Europe se raad van landbouwministers. Vandaag zijn op het vliegveld van Amman 14 reusachtige Amerikaanse transportvliegtuigen van het type c-130 (Hercules) aangekomen met artsen, ver plegend personeel, medische voorraad- en en een compleet ziekenhuis. Zij wa ren vandaag vertrokken van de militai re basis Kitzingen bij Würzburg, in West-Duitsland. SCHIPHOL Gisteren is op Schip hol de filmster en zangeres Zarah Leander aangekomen. Zij was verge zeld van haar echtgenoot en begelei der Arre Hulpkers. Zarah zal in Ne derland enkele concerten geven. Het eerste op 1 oktober is in Doetin- chem. Met gezichten getekend door ver slagenheid trokken gisteren dui zenden Egyptenaren naar het republi keinse paleis in Cairo, waar het stof felijk overschot van president Nasser ligt opgebaard. DEN HAAG Er kan geen inzicht bestaan in de werkelijke omvang van belastingfraude in Nederland. Uit de ter beschikking staande gegevens kan niet worden geconcludeerd dat in het algemeen de belasting op grote schaal wordt ontdoken. Dit zegt staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus (financiën) in een nota aan de vaste commissie voor financiën van de Tweede Kamer. Wel komt belastingontduiking voor in bepaalde sectoren waar geen controle mogelijk is, zoals de klusjesman en werksters bij particulieren. Doeltref fende wapens daarentegen heeft de staatssecretaris nog niet gevonden. De fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst heeft vorig jaar niet voor niets gewerkt, zo blijkt uit de nota. On derzoeken ingesteld door deze dienst leiden tot bijna honderd miljoen gulden aan navorderingen, grotendeels omzet belasting en loon- en inkomstenbelas ting. GOUDA De politie van Gouda be twijfelt sterk, of het verhaal van de 15-jarige kabellegger J. M. V., dat hij zaterdag de vijfjarige Annie Deijkers heeft vermoord, overeenkomt met de feiten. Hij is in Oud-Beijerland aange houden, aanvankelijk op verdenking van poging tot inbraak in het gebouw van Gemeentewerken in Gouda. De politie was hem op het spoor ge komen, omdat hij zijn jasje achterliet toen hij bij zijn inbraak in het gebouw van Gemeentewerken werd gesigna leerd. Na zijn arrestatie vertelde V., dat hij het meisje met een touw had ge wurgd. Daarna zou hij ontucht met haar hebben bedreven. V. woont vlak bij de loods, waar het stoffelijk overschot van het meisje is gevonden. Hij vertelde, dat het meisje hem had herkend, toen hij over een muur klom om in de loods in te breken. Bang, dat zij hem zou verraden, heeft AMTERDAM Een groep jonge ad vocaten, de reclasseringsraad en het criminologisch instituut van de Vrjje Universiteit van Amsterdam hebben een juridisch consultatiebureau opge richt. Het doel hiervan is, van misdrijf ver dachte personen al in het allereerste begin van onderzoek bij te staan. ADVERTENTIE hij haar, volgens zijn zeggen, vermoord. Daarna heeft hij geprobeerd in te bre ken in het gebouw van Gemeentewer ken. Zijn familieleden was het opgevallen, dat hij zaterdagavond erg uit zijn doen was. Zondagmorgen vroeg vertrok hij met vijftig gulden uit de portemonnee van zijn vader naar familie in Oud- Beijerland. NEW YORK De fotoexpeditie, die tevergeefs geprobeerd heeft het bestaan van het monster van Loch Ness aan te tanen, is gisteren naar New York teruggekeerd met de ver klaring, dat het fantastische schepsel de een of andere -dag zeker zal wor den gevonden. Het zit beslist in het meer, zei J. A. Ulrich, de leider van de Ameri kaanse studieploeg, die verleden week 90 procent van het bijna 40 km lange meer systematisch heeft afgezocht met een infrarood kamera die in absolute duisternis kan wer ken. De actieradius van de camera is 100 meter. Het monster is enkele malen met het blote oog op 25 meter afstand waargenomen. Een lid van de ploeg heeft verder gezegd, dat met een sonarinstallatie is geconstateerd, dat zeer grote schepselen ongeveer 100-maal groter dan vissen diep in het meer, 60 meter van de oever leven. DEN HAAG De nettovraag naar telefoonaansluitingen zal, naar wordt verwacht, in de periode 1970 tot en met 1975 1.000.000 zijn. Dit aantal ligt tien procent hoger dan op grond van prog noses van midden vorig jaar werd voorzien. Aldus zegt minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat in zijn be schouwingen over het beleid van PTT op langere termijn in de dinsdag gepu bliceerde PTT-begroting 1971. Eind 1969 was het aantal telefoonaansluitingen in ons land 2.001.000. Eind 1970 zal dit aantal zijn toegenomen tot 2.176.000 en eind 1971 tot 2.371.000. Bij de herziene prognose is ervan uit gegaan, aldus minister Bakker, dat de telefoontarieven in gelijke mate zullen stijgen als het algemene prijspeil. Van een extra-vraagverhogende invloed als gevolg van een relatieve tariefverlaging is dan geen sprake. Het optrekken van de prognose van de vraag is noodzakelijk geworden, om dat uit de in 1970 ontvangen aanvragen is gebleken, dat de vraag uit de lagere inkomensgroepen eerder optrad dan BREDA Voorzitter Weijmanns van 't hoofdbestuur van de R.K. Politiebond Sint Michael heeft dinsdagavond in Bre da gezegd, dat bepaalde elementen in ons land systematisch bezig zijn de be langrijkste peilers van onze staat door te zagen. Voor de politie sprak hij als eis uit, dat er een grotere veiligheid wordt ge garandeerd, dat alle korpsen over meer mankracht zullen beschikken dat er duidelijke beleidslijnen van bovenaf zullen komen en dat er in de korpsen een betere communicatie komt. In een fel betoog stelde de heer Weij manns, dat de negatieve groeperingen in onze samenleving zullen moeten be grijpen, dat er een moment komt, dat de politie werkelijk gaat ingrijpen. Hij zei dit als een noodzakelijk gevolg te zien van keiharde ontoelaatbare de monstraties en acties. In dit verband agiteerde hij scherp tegen uitlatingen van de directeur van de Nederlandse Politieschool, de heer Offers, die onlangs stelde, dat de poli tieagent geen onredelijk risico loopt dat de verontrusting onder het politieperso neel niet zo'n vaart zal lopen en dat het werk van de politieman op straat ver geleken kan worden met dat van een fotograaf of een journalist. De tragedies van de laatste tijd, zoals in Amsterdam, Wassenaar, Den Haag Doetinchem, Arnhem en Apeldoorn kunnen, als ze steeds blijven doorgaan onder het politiepersoneel wel eens tot excessen leiden". Men moet er terdege rekening mee houden, dat wij niet tot in de eeuwigheid de demonstratieve begripstheoretisering en het gezagsva cuüm kunne blijven aanvaarden". DEN HAAG In enkele bedrijfstak ken is gisteren overeenstemming be reikt over de extra uitkering van f 400,-. De werknemers in de textielin dustrie van 23 jaar en ouder, die per 1 oktober in dienst zijn, ontvangen uiter lijk 15 november een uitkering van f 200,- bruto. Per 31 maart 1971 volgt een tweede uitkering van f 200,- bruto. Deze tweede uitkering mag ook in zes maandelijkse termijnen tussen 1 januari en 1 juli worden betaald! Werknemers beneden 23 jaar ontvangen op overeenkomstige wijze in totaal twee weeklonen. Een soorgelijke regeling is overeen gekomen voor werknemers in motor voertuigenbedrijven en voor werkne mers in dienst van woningcorporaties, als geldt bij de laatste bedrijfstak dat men beneden 21 jaar f 300,- en beneden 17 jaar f 200,- ontvangt. Het met de verzorging van de passa giers belaste personeel van de Rotter dam (Holland Amerika Lijn) heeft de f 400,- nog niet. Het heeft nu de directie in een ultimatum voor vanmiddag ge vraagd mededeling te doen over het wel of niet toekennen van de uitkering. De bonden verwachten, dat het vertrek van de Rotterdam aan het eind van de middag ernstig zal worden vertraagd, indien de directie niet tegemoet komt aan de eisen. HONGKONG Twee rechtse bladen in Honhkong maakten woensdag mel ding van een grote ramp in Communis tisch China, waar een dambreuk de dood of verwonding van tienduizenden tot gevolg zou hebben gehad. Volgens de nationalistisch China ge zinde Sing Tao Yat Pao is onlangs de Joeng Kiang-dam in het noordoosten van de provincie Kwantoeng bezweken, waardoor het gehele gebied aan de oe vers van de Joeng Kiang zou zijn over stroomd. Er zouden honderdduizend daklozen zijn. Het blad Koeng Sjeoeng Jat Pao meldt, dat de ramp twee weken geleden heeft plaatsgehad en dat de autoriteiten het gebied hebben afgegrendeld. AMSTERDAM De tekst van de ra dio-uitzending van VPRO, afgelopen vrijdag, waarin een aantal anonieme militairen vertelden hoe sabotagedaden kunnen worden uitgevoerd, is voor het hoofd van het Amsterdamse Arrondis sementsparket, mr. J. F. Hartsuiker, aanleiding geweest de procureur-gene raal te verzoeken om een politieel onderzoek door een rijksrechercheur. Dit onderzoek moet onder meer op heldering verschaffen over de vraag of hier sprake is van een strafbaar feit, hoe een en ander in zijn werk is ge gaan en wie erbij betrokken waren. Een rijksrechercheur is in het hele land bevoegd onderzoek te verrichten. Hét openbaar ministerie moet over twee kwesties beslissen, aldus de heer Hartsuiker. Ten eerste of er een straf baar feit is gepleegd, en ten tweede of het oppertuun is dit te vervolgen. Beide vragen kunnen pas worden beantwoord als de context bekend is, zei hij. De officier van justitie ver klaarde desgevraagd tot bestudering van de tekst van de uitzending te zijn overgegaan naar aanleiding van kran tenberichten en van een klacht van de voorzitter van het oud-strijders- legioen, P, J. G. A. Ego. Van een even tueel overleg tussen de ministers van jusitie en defensie over deze zaak was hem niets bekend. Overigens zei hij vanzelfsprekend uit hoofde van zijn ambt attent te zijn op eventuele gevallen van sabotage. De VPRO gaf gisteravond als haar mening te kennen dat op basis van het materiaal van de uitzending haar niets te laste kan worden gelegd. Zij vindt niet dat het omstreden programma een les in sabotage is geweest, al is zij wel tot de conclusie gekomen dat de vorm van het programma wat ongelukkig is geweest. was verwacht. Als voldoende financiëlt middelen ter beschikking komen is PTT in staat de wachtlijst van de periode 1971 tot 1975 terug te brengen tot een niveau, waarbij gemiddeld twee maan den zullen verstrijken tussen het mo ment van de aanvraag en de realisatie van de aansluiting. Volgend jaar, aldus deelt minister Bakker mee, wordt begonnen met de inrichting van de eerste lokale tele fooncentrale met een semi-elektrisch systeem. In de periode 1972 tot 1975 zal het aantal centrales van dit systeem en de hoeveelheid nummers snel toene men. Eind 1975 wordt het aantal op 70 met ruim 325.000 nummers geschat. PARIJS Volgens Le Monde is de Britse regering bezig te onderhandelen over de aankoop van Franse raketten van het Sovjet-type „Styx". Met een dergelijk wapen is drie jaar geleden door de Egyptenaren een Israëlisch oorlogsschip tot zinken gebracht. De naam van de Franse raket luidt de Exocet. Hij is ontwikkeld door de firma Snias. De Snias werkt samen met de British Aircraft Corporation bij het bouwen van de supersone verkeersmachine de Concorde, en volgens Le Monde wordt ook de samenwerking tussen deze twee bedrijven besproken bij het vervaardi gen van de Exocets. Elke raket kost ongeveer 1 miljoen franken (180.000 dollar), weegt ongeveer 700 kilogram en wordt van doelen op de grond of op zee naar andere doelen op de grond afgevuurd. De Exo cet heeft een bereik van 35 kilometer en vliegt met een snelheid groter dan die van het geluid, op vrij geringe hoogte. RIJSWIJK De zevenjarige Con nie Broekhuizen uit het Betuwse Rijs wijk maakte zich zo angstig toen zij merkte dat de deur van de zolderka mer waar zij aan het spelen was niet meer open wilde, dat zij uit het raam sprong. Ze viel vijf meter naar be neden en raakte slechts licht gewond. Connie was bij een vriendinnetje aan het spelen. De kinderen konden het kamertje niet meer uit toen de knop van de deur brak. Lange tijd za ten ze toen opgesloten en ten einde raad besloot Connie maar uit het raam te springen. Verzoeke vóór 3 oktober 14,30 over te sehryven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI - Veenendaal met vermelding 1. 2. abonnement 4e kwartaal 1970 naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement Abonnementen-administratie iHHiiiiHBiHiiiHiiinniiiniinwnw BONN Een aantal Volkswagens van het nieuwe type 1300 en 1302, dat dit najaar is uitgebracht, heeft een technisch gebrek aan de sproeiers, waardoor de auto bij bepaalde snelhe den slecht optrekt. De Volkswagenvertegenwoordigingen zijn begonnen met het inbouwen van betere sproeiers. Ook in de fabriek worden de nieuwe auto's intussen van de verbeterde sproeiers voorzien. De serie waarin het gebrek kan optreden, omvat ongeveer twintigduizend wagens, waarvan het merendeel in West-Duits land is verkocht. In Nederland zijn volgens VW- importeur Pon de gebreken al verhol pen. Het ging in ons land om een paar honderd auto's die in augustus zijn ge leverd. Bij de eerste servicebeurt heeft men de sproeiers vernieuwd. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond, op gemaakt te 11.15 uur: Verranderlyke bewolking met op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdeiyk har de westelijke wind. Koel weer. Morgen: Zon op 6.40 uur, onder 18.19 uur; Maan op 7.42 uur, onder 18.08 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1