aats gehandicapten voor de Voor hele Kerkewijk nu 50 km jeugd" Felle kritiek op PB en... deel bewoners KVP, PvdA en D '66 op de bres voor openheid „Honderd min een symfonieën en „Duizend en een nacht" op komend U.S.O.-concert Niet KSVW-ruimte, eierhal. Luxor of postkantoormaar: LOODSEN VERHUIZEN NAAR „ANDER PUNT Hearing overgrote zaken Dinsdag 6 oktober in Verenigingsgebouw H. v. tl. Ham voorzitter „Het Vijverplan vergaderde Hengelfinale van „De Voorn" Verkoopdagen groot succes Schaakclub startte met onderlinge Beroepen Belt if dan even e.u.b. 10550 11079 Snoepreis naar Japan Druk win ter- programma van s.v. ^merongen' OVERCOMPLEET DISCOBAR IDEALISME BEANGSTIGEND VERSCHRIKKING WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 MlMii mgm:NN> ,-.. J* Van één onzer verslaggevers VEENENDAAL De Veenendaalse jeugd - door de vroe de vaderen bij voorkeur als „de vrije jeugd" betiteld - krijgt haar ontmoetingscentrum c.q. discobar van de ge meente Veenendaal. De jongeren, die de afgelopen maanden veelvuldig protesteerden en actie voer den tegen het feit dat zij nergens heen konden in deze gemeente en uiteindelijk op het raadhuis werden ontvangen voor een gesprek met Veenendaals eerste burger en politie-korpschef K. Huiskamp, krijgen geen onderdak in de eierhal, een ruimte van de door de gemeente aangekochte KVSW, het postkantoor of het Luxor-theater, maar mogen te zijner tijd de gebouwen van de werkplaats voor gehandicapten aan de Pelikaanstraat betrekken. Deze ruime houten lood sen worden in hun geheel verhuisd naar een plaats in Veenendaal, die nog niet is aangegeven. Uit zeer betrouwbare bron vernamen wij dat de gemeente Veenendaal over eenstemming heeft bereikt met het In stituut voor Werkvoorziening Zuid- Oost-Utrecht. waaronder de werkplaats voor gehandicapten ressorteert, over de aankoop van de gebouwen aan de Peli kaanstraat. Gistermiddag was men echter op het raadhuis niet bereid dit bericht te be vestigen of te ontkennen. Achter het houden loodsen gaat het Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Oost-Utrecht in de nabije toe komst wanneer kon men volgens staffunctionarissen nog niet mededelen van start met de bouw van een nieuwe werkplaats, waardoor de oude gebouwen overcompleet zullen worden. De gemeente wil de grote loodsen ver plaatsen naar een daarvoor geschikt punt in Veenendaal. waar de jongeren zich naar hartelust kunnen uitleven op beatavonden en andere hippe evene menten. Op de plaats waar nu de werkplaats staat zijn een grote inrit naar de nieuwbouw en opslagruimte gepland. Momenteel werken er ongeveer 150 gehandicapten in de streekwerplaats. Wanneer de Veenendaalse jongeren de gemeentelijke discobar kunnen be trekken is nog niet bekend. Het ljjkt er wel op dat dat nog een flinke tijd zal duren, want waarschijnlijk zal eerst de nieuwe werkplaats gereed moeten zijn. Met het bekendwoiden van de ge meentelijke plannen ten aanzien van het jeugdhonk, is in elk geval een eind gekomen aan de onzekerheid, waarin de lokale jeugd leefde. De laatste tijd geloofde men er al niet meer in en dat werd voornamelijk veroorzaakt door het B. en W.-besluit om de Willibror- dus-school op de valreep toch niet voor de vrije jeugd te bestemmen, maar VEENENDAAL Op de hele Kerkewijk vanaf de Markt tot aan ho tel ..La Montagne" mag voortaan door het gemotoriseerde verkeer niet harder gereden worden dan 50 km. Voor het laatste gedeelte van de Ker kewijk in zuidelijke richting gold tot dusver een maximum snelheidsverbod van 70 km. Op aandringen van de ge meente Veenendaal geldt voor dat ge deelte nu ook de 50 km-bepaling. Provinciale Waterstaat toonde daarmee begrip voor het standpunt van de ge meente Veenendaal, dat door de inten sievere bebouwing in het bestemmings plan „Salamander" en de twee nieuwe uitwegen op de Kerkewijk een verdere snelheidsbeperking noodzakelijk is. VEENENDAAL De A.R. kies vereniging heeft maandagavond tijdens een ledenvergadering een nieuwe voor zitter gekozen. Het werd de heer H. v.d. Ham, die drs. H. Hiensch opvolgt. Dat laatstgenoemde zich niet meer voor deze post herkiesbaar stelde heeft alles te maken met zijn raadslidmaat schap, dat te veel tijd vergt om daar naast ook nog eens het voorzitter schap van de kiesvereniging verant woord te bekleden. De verkiezing van nieuwe bestuursle den was overigens toch een belangrijk punt op deze vergadering. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid tot 11 personen. Nieuwkomers waren de da mes Kingma en Van Stempvoort. In de vacature Roor werd voorzien door de verkiezing van de heer De Vries. Her kozen werden tenslotte de heren E. C. Diepeveen en Sj. de Jong. Niet zonder vreugde en trots werd van bestuurszijde meegedeeld dat het ledental de 200 is gepasseerd. Het schommelt thans rond de 210. Tijdens deze vergadering werd ruime aandacht besteed aan de financiën. Na heel wat debateren werd besloten in verband met de steeds stijgende kosten een brief naar de leden te doen uitgaan met betrekking tot een aanvullende contributieverhoging. De heer Roor penningmeester verklaarde dat hij lie ver niet tot deze maatregel was overge gaan maar hij hoopte dat de bewuste brief de leden zou duidelijk maken dat het voor de kiesvereniging een zeer ur gente zaak is geworden. Met betrekking tot vragen van enkele leden hoe de „verstandhouding" nu was tussen de AR en CH hier ter plaatse, antwoordde de heer Hiensch dat er van beide kanten veel begrip is voor de heersende situatie terwijl daarnaast de contacten op een positiever vlak zijn gekomen dan vroeger het geval was. Nadat de gebruikelijke agendapunten waren afgehandeld werd de nieuwe voorzitter geïnstalleerd terwijl het be stuur bij monde van de heer Roor, de scheidende voorzitter dankzegde, voor de stimulerende leiding die de kiesver eniging de laatste drie jaar van hem mocht ondervinden. RHENEN Zaterdag houdt de Rhe- nense hengelaarsvereniging de laatste wedstrijd van dit seizoen. 's Ochtends om acht uur vertrekken de vissers al vanaf het clubhuis. De wedstrijd begint om half negen. leden, ook de junioren, kunnen deelne men. Er zijn prachtige prijzen te win nen. voor de geestelijke gehandicapte kinde ren. Een tijdlang hebben de meest fana tieke jongeren gedreven door zowel idealisme als (in een enkel geval) com mercie nog gemikt op één van de gebouwen van de KVSW, welke de ge meente dit jaar heeft aangekocht, maar plannen in die richting zag men al gauw in rook opgaan. Ook hield de jeugd in geringe mate rekening met de mogelijkheid dat zij de plaatselijke eierhal of in de toekomst het postkantoor suggesties die het PvdA-raadslid C. G. van Hal in een openbare raadsvergadering deed toe gewezen zou krijgen, doch ook dat bleek geen haalbare kaart, evenals dat trouwens het geval was met hef Luxor-theater, welk gebouw nog steeds' eigendom van de familie Westland. Met de gebouwen van het Instituut voor Werkvoorziening Zuid-Oost- Utrecht kan de jongerengroep echter content zijn, want de ruime loodsen zijn in zeer goede staat en kunnen moeiteloos worden getransformeerd tot een gezellig en sfeervol ontmoetings centrum. Het is alleen de vraag wanneer de gebouwen als gemeentelijk jongeren- trefpunt kpnnen worden opengesteld. In deze gebouwen, waarin nu nog dagelijks ongeveer 150 ge handicapten hun werk verrichten, zal de Veenendaalse jeugd zich in de toekomst moeten gaan verma ken. De loodsen verhuizen naar ,,een plaats" in de gemeente EDERVEEN De verkoopdagen van de Ned. Herv. Kerk die in het marktge- bouw werden gehouden zijn weer een groot succes geworden. De opbrengsten voor het schuldel- gingsfonds bedroeg circa 6700,- ter wijl de jeugd ruim 2100,- bijeen wist te brengen. Het deed de kerkboogdij goed dat er dit jaar weer zo spontaan meegewerkt is om de schuld van de kerk te doen verlagen. Bij de verloting zijn de volgende prijzen nog niet afge haald: 00041 (Bok); 986 (Kalf); 648 (Big); 383 (Big); 487 (Big); 420 (Big). De diren kunnen afgehaald worden bij G. Methorst aan de Hoofdweg. De andere prijzen kunnen afgehaald worden bij Hendriks, Hoofdweg 39. De nummers hiervan zijn 2712, 674. 2937, 665. 259, 308. 603. 1127. 403, 58. en 209. Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL De heer H. A. van Heijkamp, de opzichter die Patrimo niums Bouwvereniging gisteravond had afgevaardigd naar de jaarlijkse leden vergadering van de belangengemeenschap „Het Vijverplan" in hotel „De Ko renbeurs", heeft een verre vap plezierige avond gehad. Een naar verhouding gering aantal aangeslotenen bij de belangengemeenschap overspoelde PB uren achtereen met kritiek over de woontoestanden op De Grote Pekken en de verwerking van de klachten bij deze vereniging, zodat de heer Van Heijkamp er ferm van begon te transpireren. De felle kritiek bleef overigens niet beperkt tot PB, maar had ook betrekking op de bewoners van „Het Vijverplan1', die zelf de flats op bepaalde punten vervuilen en nogal wat vernielingen aanrichten. Ook het vandalisme dat leerlingen van de technische school geregeld in de flatgebouwen „bedrijven" kwam meermalen ter sprake. 99 99 RENSWOUDE De onderlinge com petitie van schaakclub Renswoude is weer gestart. De eerste partijen zijn gespeeld, hoewel de opkomst nog niet daverend was. De schaakclub Renswoude die verle den jaar is opgericht kan nog best en kele nieuwe leden gebruiken. Er wordt elke vrijdagavond om half acht ge speeld in de kleine zaal van „Reho- both". De uitslagen van de tot nu toe gespeelde partijen zijn; J. Vermeulen - G. ten Gate 01; A. v.d. Peut - H. Altink 10; L. v.d. Peut - A. v.d Peut; 10; G. de Roooij - D. Tienstra 01; G. ten Cate - H. Altink 01; G. de Rooij - J. Vermeulen 10. EDERVEEN De kerkeraad van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft een beroep uitgebracht op ds. J. den Hoed te Meerkerk. De vergadering onder voorzitter schap van praeses B. Teunissen ging beangstigend rustig van start, maar toen eenmaal de eerste kopjes koffie waren genuttigd barstte de bom. Het regende klachten over het onder houd van de woningen en die hadden onder meer betrekking op lekkages, ka potte ruiten en deuren, die voor een gedeelte niet worden verholpen, slecht schoonmaken van de gebouwen en zelfs verzakkingengen in de gangen van de flats. De (nog niet zolang geleden aan gestelde) opzichter kon weinig meer doen dan ietwat timide nota nemen van de klachten. Hij had, voordat de aanwezigen hun ongenoegen uitspraken, reeds kenbaar gemaakt dat het contact tussen de be langengemeenschap en Patrimoniums Bouwvereniging veel nauwer zal moe ten worden, maar hij werd al zeer snel op de vingers getikt door enkele bewo ners, die met veel kritiek kwamen aan dragen over het systeem van controle uitoefenen op het onderhoud en het feit dat vele klachten bij PB nogal noncha lant worden opgevat of zelfs totaal worden vergeten. „Maar we moetem ook de bewoners zélf niet vergeten", haalde de heer Van Heijkamp ter verdediging aan. Welnu, het bestuur en de aanwezige leden ver gaten die groep (door voorzitter Teunis sen als „weinig sociale" lieden betiteld) ook niet, want ook zij kregen er flink van langs. De verwarming in „Het Vijverplan" is een verschrikking, zo bleek op de bijeenkomst, die ruim drie en een half uur duurde. Nadat de belangengemeenschap enige tijd geleden „de vlag had uitgestoken" voor PB, die voor verbetering zou zorg dragen, moest nu worden geconstateerd dat het allemaal veel ernstiger vormen heeft aangenomen. Uit enkele technische uiteenzettingen die op de vergadering werden gedaan bleek dat er op korte termijn zelfs vrij wel niets kan worden gedaan om de klachten over de verwarming te ver helpen. Belangengemeenschap „Het Vijver plan" taat er financieel goed voor, zo bleek uit het jaarverslag van de pen ningmeester. Naar alle waarschijnlijk heid wordt de jeugdcommissie opgehe ven, omdat daarvoor weinig aninr blijkt te bestaan. Het bestuur en een aantal leden doen nog moeite om enkele aangesloten be woners te „strikken" voor een functie in deze commissie en lukt dat niet dan betekent dat de (nogal snelle) dood van deze commissie. Op de vergadering werden twee nieuwe bestuursleden ge kozen. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur Zatord. v. 16.30-17.30 u Voor Rhenen 3328 Nwo Veonondaalsowog IS9 VEENENDAAL In de landelijke rkoopwedstrijd georganiseerd door iiet bekende Japanse bromfietsmerk Honda, won plaatsgenoot, de heer Rein Veenendaal de hoofdprijs. Met de winnaar van de in Belgio, Frankrijk en Duitsland georganiseerd» landelijke wedstrijden, zal de heer Vee nendaal, 20 oktober op uitnodiging van de Honda naar Japan vertrekken, waar het gezelschap tien dagen lang de gast zal zijn van de Japanners. (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL De K.V.P., de P.v.d.A. en D'66 gaan serieus werk maken van de bevordering van een tweerichtingverkeer tussen overheid en burgerij. Op initiatief van het KVP-raadslid M. G. H. Hendriks hebben de drie fracties elkaar opnieuw gevonden in het gezamenlijke streven naar openheid. Door middel van hearings onder de bevolking wil men aan de weet komen hoe deze slaat tegenover in de nieuwe begroting aangekondigde projecten als het te bouwen ontmoetingscentrum, het welzijnsbeleid voor de jeugd, en de plannen voor sport en recreatie. In een brief die de heer Hendriks gisteren aan de heren C. G. van Hal en L. L. Coïni respectievelijk fractie voorzitters van PvdA en D'66 over handigde, staat dat de noodzaak om de bevolking op actieve wijze te betrekken bij de oplossing van vragen rond een aantal „grote zaken", zich steeds ster ker opdringt. De heer Hendriks verklaarde gisteren VEENENDAAL Dinsdagavond 6 oktober komt het Utrechts Sjmfonie Orkest weer in het Verenigingsgebouw op uitnodiging van het plaatselijke comité U.S.O. concerten. Als solist zal optreden de violist Jan Bleumers. Recensent J. v.d. Putte geeft in bijgaand artikel een expose van de werken die op het programma staan. Haydn Mozart Beethoven, de vertegenwoordigers bij uitstek van een periode die in de muziekgeschiedenis als klassiek te boek staat. Het is nog niet zo erg lang geleden dat men Beet hoven verafgoodde, Mozart beschuldig de van oppervlakkigheid en Haydn af deed met „papa Haydn", opvattingen die in de negentiende eeuw ontstonden. Het begrip evolutie had zijn intrede gedaan en dit grootse idee veroverde de geesten. Sprak Darwin nog voorzichtig van de ecolutie van de ene vogelsoort uit de andere, minder wetenschappelij ke lieden zagen in hun enthousiasme geen problee in de evolutie van aap tot mens. Ook de musicologen lijken niet aan de bekoring van de evolutie gedachte te zijn ontkomen. Zo werd Haydn's muziek tot de eerste vorm van leyen op het gebied van de symfonieën, bij Mozart treffen we reeds primaten aan en Beethoven schrijft de volmaakte symfonie. Ieder zichzelf respecterend symfo nie-orkest gaf dn ook vroeger ieder jaar weer een Beethovencyclus. De twintigste eeuw waarin op velerlei ge bied met minder romantisch vuur maar met veel meer nuchterheid wordt ge werkt, bracht aan het licht dat het niet Haydn was die de eerste symfonie schreef, dat Mozart aan de ontwikke ling van deze vorm nagenoeg niets heeft bijgedragen en dat volmaakte symfonieën, zo deze er zijn, niet slechts uit Beethoven.s pen gevloeid zijn. Haydn kreeg de eer die hem toekomt als volwaardig componist van symfo nieën en wat v symfonieën! In het totaal zijn van hem 104 symfo nieën bekend, terwijl een onbekende hoeveelheid muziek verloren is gegaan doordat zijn huis tweemaal is afge brand. Ook over dit formidabele aantal. Beethoven schreef er negen en na hem durfde niemand er meer te schrijven uit eerbied vor de meester, is dikwijls gemeesmuild. Dat moest wel maatwerk zijn. Merkwaardig echter, ook Bach (naar Beethoven's zeggen „Anfang und Ende aller Musik") en Rem brandt waren zulke grote producen- en; misschien toch ook weer niet zó merkwaardig, hun genialiteit was zo •;root dat zij er geen behoefte aan ladden een aureool van kunstenaat- chap te kweken. Vakmensen, zo za- ?en zij zichzelf, en zestig uur in de week maakten zij productief. Joseph Haydn heeft tweemaal enige •en in Engeland doorgebracht en aan die tijd danken wij 12 symfonieën, waaronder nr. 99 die door het USO ge speeld zal worden. Enkele hebben, er later aan toegevoegde, onterditels: „Kloksymfonie met de paukslag", „Sur prise (verrassing)", enigszins zonderlin ge titels want in elke symfonie komen we! paukslagen voor en elke symfonie van Haydn zit vol verrassingen. Dit is het misschien wat men van daag het meest in Haydn waardeert, zijn grote originaliteit tezamen met een sprankelende frisheid die vooral vaak in de finales van zijn werken er uit springt. De symfonieën van Haydn vragen een vrij kleine orkestbezetting maar, en dit is dan wel één van de vernieuwin gen die op zijn naam staan, in zijn tijd werd een dergelijk orkest als zeer groot beschouwd en Haydn had de naam een schandelijke luidruchtig componist te zijn. De symfonie nr. 99 in Es wordt op hel ,rogramma geflankeerd door de balletmuziek „Rosamunde" van Schu bert, bekend om zijn heerlijke melodiën en de Sjeherazade van de Russische componist Rimski-Korsakof. In de programma-toelichting lezen we: „Sultan Sjahriar, overtuigd van de onoprechtigheid en ontrouw zijner vrouwen had gezworen al zijn vrouwen na de eerste nacht te laten doden. Maar de Sultane Sjeherazade redde haar le ven door zijn belangstelling gaande te houden voor de verhalen die zij hem gedurende duizend en één nacht vertel de. Door nieuwsgierigheid gedwongen stelde de sultan dag aan dag de recht stelling van zijn vrouw uit tot hij ten slotte geheel van zijn bloedig besluit afzag". Dit alleein al is misschien intrigerend genoeg om er een avond aan te wagen. J. v.d. Putte dat. ook de overige fracties uiteraard welkom zijn om het initiatief te onder steunen. De hearing komt er in elk ge val, zo liet hij ook zijn beide partners weten, zelfs als dezen niet bereid zou den zijn. De KVP zou het dan alleen doen. Zowel Coïni als Van Hal bevestigden gisteravond echter hun instemming met het plan. Leo Coïni noemde het initia tief „een typisch stukje D'66-openheid". Het is niet toevallig dat de drie par tijen elkaar op dit terrein weer ont moeten. In de vorige gemeenteraads vergadering kwamen zij met een voor stel dat al evenzeer pleitte voor open baarheid, toen met betrekking tot de vergaderingen van de commissies van advies en bijstand. Het college van burgemeester en wethouders heeft de zaak van de open baarheid nog in studie, aldus de heer Hendriks in zijn brief, en we mogen aannemen dat het van zijn kant zal proberen eraan te doen wat nodig is. Dit neemt niet weg, dat er ook voor ons op dit gebied een taak ligt. De heer Hendriks zegt van de haer- ing te verwachten, dat bouwstenen worden aangedragen, die voor de me- nings- en besluitvorming bij de begro tingsbehandeling in november van be lang zijn. Hij wilde gisteren nog geen uitsluit sel geven op de vraag of hij doelbewust streeft naar intensivering van de sa menwerking, juist met PvdA en D'66. „Als KVP zullen we het in elk geval niet uit de weg gaan", zei hij. AMERONGEN Voor het komende winterseizoen heeft de sportvereniging „Amerongen" enkele avonden in petto waarvan het wellicht nuttig is om de data te noteren. Zo zal op 17 oktober a.s. een speciale wandeltocht voor de jeugd worden georganiseerd in en rond de Amerongse bossen die dan in hun prachtige herfst tooi zullen zijn. Op 9 november a.s wordt een he ren-volleybaltoernooi georganiseerd waaraan sterke ploegen zullen deelne men. Gymnastiekproeven en wedstrij den voor de jeugdleden zullen worden gehouden op 16 en 17 november 1970. Een week later, 23 november wordt een senioren-dames volleybaltoernooi georganiseerd. Op 30 november wordt voor de kleuters een St. Nicolaasfeest gehouden. Op 12 december, een week na sinter klaas is er een feestmiddag voor de jeugd terwijl eveneens in deze maand een dropping is gepland. Op 22 januari 1971 wordt de jaarver gadering gehouden waaraan tevens een feestavond is verbonden. In februari 1971 organiseert de sport vereniging een auto-puzzeltocht. Dit wordt of een avond- of een nachtrit of gecombineerd. 1 maart 1971 zal in het Dorpshuis een ruilbeurs worden gehou den op het gebied van gymkleding. De winteruitvoeringen zullen plaats vinden op 26 en 27 maart 1971. Op de eerste avond is er een bal na. In mei 1971 zal bij het bejaardencen trum De Ridderhof een demonstratie worden gegeven.

De Vallei | 1970 | | pagina 3