Zware V.V.D.-kritiek op verdeling wethouder staken qetioend Aanleg Christinastraat in Eist spoedgeval Hoe u nóg meer kunt verdienen met uw rentespaarbrieven 1957 2 maanden rente cadeau P.v.d.A. beticht van zwakheid Proef met crossbaan wordt voortgezet Raad stopt met roken Duister spel door politie beëindigd Heide en hij en in een lezing N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten Nieuwe horden op kruising Eist in Stoplichten constant op rood Drukke oktober voor N.V.V.H. Heropening Technical r- 3EÊ CROSSBAAN Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuur voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt Abi vlakbij. Dus... BOSBAAN 4 januari 1971. Vanaf deze dag kan iedere houder van rentespaarbrieven 1957 honderd procent méér geld voor zijn spaarbrievei terugkrijgen dan er in 1957 voor betaald werd. Honderd procent méér! Iedere 25 gulden zijn er 50 geworden. Maar... er is nóg meer aan te verdienen. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 RHENEN Toen burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal gister avond nog maar net de openbare ver gadering van de gemeenteraad voor ge opend had verklaard, bracht de WD-er A. Jansen al meteen heel zwaar ge schut in stelling. Dat was naar aanlei ding van de mededeling van de voorzit ter hoe in het college van B. en W. de portefeuilles waren verdeeld. „Wethou der Van Lienden (CHU) heeft openbare werken en landerijen, wethouder Glas bergen (PvdA) heeft sociale zaken en onderwijs en zelf doe ik financiën en planologie", aldus de burgemeester. „U hebt het al wel in de kranten kunnen lezen, maar ik vind het formeel juister om het hier ook nog even mede te de len". De heer A. Jansen (VVD) haakte er op in. „We hebben hetinderdaad in de kranten kunnen lezen", zei de heer Jansen, „maar het was een kleine moeite geweest en het had wat pretti ger aangedaan, wanneer u de raadsle den schriftelijk had ingelicht. Ik vind het echter niet van zo'n groot belang. Veel erger vind ik het. dat de heer Glasbergen de portefeuille openbare werken ergens aan de heer Van Lien den Iaat en deze niet van zijn voorgan ger heeft overgdnomen. De portefeuille openbare werken had voor de PvdA een uitdaging moeten zijn. De heer Glasbergen had dan kunnen bewijzen het beter te kunnen doen. Onder zijn voorganger was het niet bepaald zo n succes. Ik koop verder, dat onder deze wethouder van onderwijs minder leer krachten overspannen zullen worden «Is bij de vorige wethouder van onder wijs". De enige, die commentaar wilde leve ren op de aanval van de liberaal, was de heer J. van Donselaar (CHU). „De heer Jansen begeeft zich op medisch terrein, op het dokterspad. Hij moet MEVR. CLOUS-VEEN (D'66) dreigement maar ingeschakeld worden om adviezen te geven over gezondheidszorg", aldus de heer Van Donselaar. Daarmee was dit incident gesloten en ging de raad over tot behandeling van de agenda. Deze bevatte voldoende punten, maar de discussies waren bijzonder mat en bleven in hoofdzaak beperkt tot het plaatsen van wat algemene opmerkin gen van princiële aard. Mevrouw Clous (D'66) en de heer A. Jansen (VVD) hielden een pleidooi naar aanleiding van een beroepschrift van een inwoner van Dubbeldam, aan wie een bouwvergunning was geweigerd op het industrieterrein aan de Radboud - weg. Uit de stukken was niet gebleken dat er uitgesproken een plan tot vestiging van een bedrijf achter zat. Mevr. Clous legde een nadere verklaring over van betrokkene, waaruit bleek, dat dit wel het geval zal zijn. De heer Jansen zag daarin aanleiding genoeg om de zaak aan te houden en nader in de planologische commissie te bekijken. Toen zijn voorstel in stem ming -werd gebracht, waren alleen de heren Van Doesburg (AR), Van Donse laar (CHU) en de beide wethouders te gen, zodat het beroepschrift opnieuw aan een onderzoek zal worden onder worpen. waarbij de nieuwe ingebrachte gezichtspunten van belang kunnen zijn. Op voorstel van de heer Van Donse laar (CHU) werden alle commissies sa mengesteld, zoals het voorstel op tafel lag en wel met één stemming. De raad week hier unaniem af van het regle ment van orde. Alle benoemden ver klaarden zitting te zullen nemen. Al leen mevr. Clous (D'66) maakte de re strictie dat zij zich zal terugtrekken uit de commissies waarin zij was gekozen, als deze na de jaarwisseling niet open baar zullen vergaderen. De klachten die binnen waren geko men over geluidshinder van de motor- crossbaan voor de jeugd nabij de Rijn poort, werden voorlopig voor kennisge ving aangenomen. De raad ging hierin mee met de mening van B. en W. dat de proef nog te kort was om nu al definitief een oordeel te kunnen vor men. Wanneer de jeugd tot een bepaalde vereniging wil komen, verklaarde de burgemeester zich bereid te allen tijde zijn medewerking te willen verlenen. De heer Van Wijk (SGP) drong aan op sluiting van de baan, omdat deze op zondag ook gebruikt wordt. De heer ir. Timmermans (WD) was bang dat in dit geval de jeugd elders in de stad zou gaan rijden en dan zouden er nog meer VEENENDAAL De bewegwijze- ringsdienst van de ANWB zal binnen kort op de kruising Rijksstraatweg- Veenendaalsestraatweg in Eist nieuwe richtingsborden aanbrengen met een duidelijker aanduiding voor de richting Veenendaal. Het gemeentebestuur heeft hiertoe stappen ondernomen bij provinciale Waterstaat omdat de bewegwijzering op dit punt thans nog wat te wensen overlaat. ADVERTENTIE Autobanden-import, Laan der Techniek. Veenendaal. telefoon 08385 - 19151, A-.l1.1 A. JANSEN (VVD) uitdaging mensen gedupeerd worden. De zondags rust zou er in geen geval mee worden bevorderd, zo meende hij. De voorzitter was het met de WD'er eens. „Wanneer de zondagsrust moet worden bevorderd, moet je ook alle wegen op zondag slui ten voor het verkeer", aldus de burge meester. Bij het hamerstuk „begroting 1971 recreatieschap Rijn- en Lekoevers" deelde de voorzitter terloops mede. dat er subsidie zal worden verstrekt door het ministerie voor de aanleg van de jachthaven in de Rijn. Een ander principieel geluid vertolkte de heer L. van Dijk namens de SGP-fractie, namelijk dat zij niet wen- O ELST Op uitnodiging van de Cul tuur- Natuurhistorische Vereniging Zuid-Oost Utrecht hielden de heer W. Haalboom uit Driebergen en mej. L. Jasperse uit Amerongen gisteravond een interessante lezing over heide en bijen. De heer Haalboom, die op zaterdag 19 september een aantal leden van Zuid-Oost Utrecht op zijn kwekerij had rondgeleid gaf nu. aan de hand van een aantal prachtige dia's een boeiende uit eenzetting over de talrijke soorten hei de in Nederland. Hij toonde vooral een groot aantal opnamen van heidegebie den en heide-tuinen. Uit alles bleek wel, dat ook veel par ticuliere tuinbezitters steeds meer inte resse gaan tonen voor heide in vele kleuren rond hun huis. Vooral bunga lows met vrij grote tuinen in een bos rijk gebied blijken hiervoor uitermate geschikt. „Heide is een heel dankbare plant, die het in onze tuinen zowel in wilde als in gekweekte soorten heel goed doet. Er zijn veel kleurnuances, waar men in verschillende perioden van het jaar plezier van heeft. Mits de heide goed gesnoeid en bemest wordt, heeft men er veel plezier van. Maar zorg wél voor een juiste compositie t.o.v. andere plan ten en bloemen in de tuin. Eenjarige felgekleurde zomerplanten horen hier echt niet bij. Dennen, rododendrons of coniferen daarentegen harmoniëren uit stekend met heideplanten en zij zorgen tevens voor een gezellige achtergrond. Zorg ook steeds, dat er veel heide bij elkaar staat". Aldus de heer Haalboom. die voorts over de beplanting, verzor ging e.d. nog vele waardevolle tips gaf. Mej. Jasperse. die zich een interes sante hobby als bijenteelt eigen heeft gemaakt, verzorgde het tweede gedeel te. Zij lichtte niet zozeer de bekende technische aspecten van de imkerij toe, maar vertelde vooral over de dracht bronnen van bijen en nog andere min der bekende hoedanigheden. „Evenals mensen, willen ook bijen niet steeds in dezelfde omgeving ver toeven. Zij verlangen afwisseling, an ders blijven ze niet actief", aldus spreekster. Ook mej. Jasperse vertoonde een aantal leerzame dia's die gedeeltelijk in Flevoland, een der voornaamste leve ranciers van de z.g. „moerasandijvie- honing", waren opgenomen. Zij toonde naast een pot „moerasandijvie-honing" nog verschillende andere attributen, onontbeerlijk voor een creatief bijen leven. Mej. Jasperse verdiept zich niet al leen in de bijenteelt, zij geeft ook cur sussen aan imkers en geïnteresseerden en is daarnaast nog secretaresse van de Vereniging tot Bevordering van de Bij enteelt, afd. Bunnik. Voor deze eerste leerzame avond van een lange reeks bestond vermoedelijk als gevolg van het nog mooie zomer weer. geen overmatig grote belangstel ling. RHENEN Gisteravond stond het zg. „zelfbedieningsverkeerslicht" b\j de voetgangersoversteekplaats op het Fred. v. d. Paltshof constant op rood. Hoewel de dienst van gemeentewer ken een onderzoek instelde naar de oorzaak kon deze niet direct worden opgespoord. Waarschijnlijk zit er slui ting in de contactpunten die in het wegdek liggen. Vermoedelijk zullen de verkeerslichten wel buiten werking worden gesteld totdat het euvel is ver holpen. Gisteravond stond er een wacht bij de rode lichten, die het verkeer erop attent maakte dat men dóór de stoplich ten kon heenrijden. De voetgangers werden gewaarschuwd extra op te let ten. ste te stemmen voor de verhoging van de subsidie voor het godsdienstonder wijs. Mijn tractie kan geen verantwoorde lijkheid nemen voor het godsdienston derwijs op de openbare scholen", aldus spreker. De heer Van Donselaar (CHU) ver zocht jaarlijks deze zaak onder de lou^ pe te nemen. Hij kreeg de toezegging dat hieraan de nodige aandacht zal worden gegeven. Over het plan tot verbetering van de bossen van de Rhenense Cultuur Maat schappij merkte de heer ir. Timmer mans (VVD) op geschrokken te zijn van de opmerkhig dat deze bossen in een deplorabele toestand verkeren. Hi.j ad viseerde niet met de Heide Mij. in zee te gaan, maar advies te vragen aan de afdeling bosbouw van de landbouwho geschool in Wageningen. die gratis werkt. De voorzitter nam de suggestie graag over. Uit de verdere discussies bleek, dat de waterbomen inderdaad zullen moeten afsterven. Maar ook dit punt zal in Wageningen worden aange roerd. De raad besloot unaniem tot onder handse aanbesteding van tegel- en straatwerk in het bestemmingsplan „Domineesberg" aan de firma Schoe- maker te Rhenen voor de prijs van 125.750,- te vermeerderen met 15.090,- BTW. Mevr. Clous (D'66) verklaarde in het algemeen voor openbare aanbestedin gen te zijn. In dit spoedgeval zou ze zich bij deze ondershandse zaak neer leggen. De heer Van Donselaar (CHU) was het er mee eens, maar dan moet een openbare aanbesteding ook een sportieve wedstrijd worden. De voorzit ter onderstreepte die mening, maar uit de ervaringen die waren opgedaan in het verleden was de gemeente bij een openbare aanbesteding altijd onvoorde liger uit geweest. LEERSUM De gemeenteraad van Leersum rookt niet meer. Dat is gisteravond besloten op voorstel van drs. A. G. W. Schapenk, zelf een verwoed pijproker. Er wordt tijdens de vergaderingen al enige tijd niet meer gerookt in Leersum maar tot dusver omdat het niet is toegestaan in het wijkgebouwtje van de kruisverenigingwaar men zijn onderdak heeft moeten zoeken in verband met de verbouwing van het gemeentehuis. Nu is het be sluit definitief, en het geldt ook voor de nieuwe raadzaal. Schap- enks voorstel werd met algemene stemmen aanvaard. Alleen de heer Takken liet blijken dat hij slechts met tegenzin zijn rokertje in z'n zak houdt. RHENEN Een groepje van tien tot veertien jongens heeft gedurende veer tien dagen aaneen kans gezien zichzelf én het verkeer in gevaar te brengen, totdat de politie werd gewaarschuwd en de knapen kon inrekenen. Zij gingen als volgt te werk: Langs een drukke verkeersweg als de Nieuwe Veenendaalseweg nabij de Lij ster Eng, waar behoorlijke snelheden worden gereden, ging één van de kna pen quasi gewond langs de weg liggen. De kornuiten gingen er omheen staan en wanneer er een automobilist aan kwam trachtten zij de chauffeur met allerlei gebaren op „het slachtoffer" at tent te maken. Wanneer de chauffeur dan op z'n remmen ging staan om nog net op tijd bij de jongens te kunnen stoppen om hulp te bieden, vloog het hele gezel schap, de „gewonde" incluis, een in de buurt gelegen aardappelveld in. De knapen zetten hun om verant woordelijke „spelletje" altijd in scène wanneer het donker was geworden, hetgeen de situatie nóg gevaaglijker maakte. Nadat de politie hen op hun wandaad had gewezen, werden ze op vrije voeten gelaten. RHENEN Burgemeester en wet houders hebben maandagochtend nog een spoedeisend punt toegevoegd aan de agenda van de raadsvergadering, die gisteravond werd gehouden, namelijk de onderhandse aanbesteding van de Christinastraat in het dorp Eist. Al eerder hebben Gedeputeerde Sta ten van Utrecht het krediet voor dit object goedgekeurd. Aan de Christina straat en ook aan de Oranjestraat zullen de 124 woningen worden ge bouwd door de N.V. Arnhem-Zuid. Zo dra de machtiging tot gunning van deze bouw zal zijn verleend voor de woning wetwoningen en ook de premiebeschik king voor de premieverkoopwoningen is afgegeven kan onmiddellijk met de bouw worden begonnen. Voorwaarde daarvoor is dat de bouwterreinen zijn ontsloten. B. en W. willen trachten ter vermijding van te genslag bij de bouw de ontsluiting van het bouwterrein nog voor het invallen van de winter gereed te hebben. Om deze reden deden zij spoedshalve een voorstel tot aanbesteding van de aanleg van de Christinastraat met bij behorende werken. Gekozen is voor het systeem van onderhandse aanbesteding AMERONGEN Voor de maand ok tober heeft de Amerongse huisvrou wenvereniging weer het nodige in pet to. Op 6 oktober zal in hotel De Kroon een koffiemorgen worden gehouden met mevr. Postema. Zij zal een praatje houden over „voetverzorging". Vrijdag 9 oktober zal er een avon- excursie worden georganiseerd naar De Graaf's Bakkerijen NV te Spaken burg. Op dinsdag 13 oktober vindt in Zeist de Gewestelijke Dag plaats in café-res taurant Boschlust te Zeist. Woensdag 14 oktober houdt Hofjuwe lier Zeeman uit Arnhem een lezing in het Dorpshuis. Een cursus „verwerken van strobloe- men" wordt gehouden op 15, 22 en 29 oktober a.s. In hotel Het. Rode Hert zal op dins dag 22 oktober een bazaar worden georganiseerd ten behoeve van het eer ste lustrum van de vereniging. op uitnodiging. Het werk was begro< op 65.950,- eijclusief BTW. Uitgeno digd werden drie aannemersfirma's, dit als volgt inschreven: Alg. Aann. Bedrlji Schoemaker te Rhenen 64.150,-, N.V. P. Henzen HJzn te Eist 65.100,- en N.V. Aann. Mij. B. van Spanje, even eens te Eist 67.725,-. Het aannemings bedrijf Schoemaker is het laagst. Het voorstel luidde de werkzaamhe den aan deze Rhenense firma te gun nen. Aldus werd besloten. VEENENDAAL Door aan de Prins Bernhardlaan van twee panden een zaak te maken krijgt Technical Neder land nog meer dan voorheen gelegen heid de vleugels uit te slaan. Morgen middag zal burgemeester P. Bode, de nieuwe zaak van de gebroeders Van Beek heropenen. Technical Nederland, een speciaal zaak in orgels en piano's startte drie jaar geleden aan de Kerkewijk. Door de sterk groeiende omzet moest al spoe dig naar een ruimere huisvesting wor den omgezien, die aan de Prins Ber- hardlaan hoek Zwaaiplein werd gevon den. Ook daar werd het van lieverlee ta klein, maar de oplossing diende zich aan toen de buurman vertrok en het belendende pand leeg kwam. Twee simpele doorbraken hebben beide panden verenigd, waardoor de gebroeders Van Beek nog beter dan voorheen in staat zijn hun collectie te tonen. Die collectie is nogal omvangrijk. Er zullen permanent 80 tot 100 orgels en piano's worden tentoongesteld, de voor raad is nog enkele tientallen exempla ren groter. Het goedkoopste exemplaar kost f600,-, het duurste f44.000,—. Dat laatste is een Yamaha orgel dat ook op de openingsdag valt te bezichtigen en te beluisteren. Technical Nederland is met deze ves tiging een van de grootste zaken op dit gebied in wijde omgeving. Het bedrijf heeft een eigen service afdeling die over geheel Nederland functioneert. De directie overweegt ook in andere plaatsen filialen te stichten. Voor de niet-ingewijden in de orgel- en pianokunst en met plannen lopen die te zijner tijd eens eigen te maken is het wellicht interessant te weten dat Tech nical plannen heeft met een prakticum van start te gaan. Op 6 oktober aanstaande wordt de inschrijving opengesteld op 2 obligatie leningen van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Eén met een looptijd van 15 jaar met een rente van 8Vè% en één met een looptijd van 6 jaar met een rente van 8 Wanneer u, als houder van rente spaarbrieven 1957, uiterlijk op 6 oktober 1970, te 15.00 uur, op één lening of op beide leningen inschrijft, kunt u uw rentespaarbrieven 1957 gebruiken om op de stortingsdatum, 4 november 1970, de obligaties te betalen. In dat geval accepteert de bank deze stukken voor het bedrag dat zij pas op 4 januari 1971 waard zouden zijn. Anders gezegd: als u de obligaties betaalt met rentespaarbrieven 1957 zijn die rente spaarbrieven reeds op 4 november 1970 (i.p.v. op 4 januari 1971) het dubbele waard. Dus krijgt u twee maanden rente cadeau. En bovendien geniet u voorkeui bij toewijzing. Vanzelfsprekend kunt u uw rente spaarbrieven 1957 ook via commissionair of banken verkopen. Daar ligt ook een uitgebreid prospectus voor u klaar, waarin u alles kunt vinden over deze mogelijkheid om nóg meer te verdienen met uw rentespaarbrieven 1957

De Vallei | 1970 | | pagina 5