Vreugde en teleurstelling in Europa Cup UTA stootte Feijenoord kroon van het hoofd PSV met pijn en moeite ronde verder Tegenvallend Ajax toch haas over 17 Nendori m m Gottwaldov gunde Eindhovenaren geen volledige wraak 11 ii II il $3$ m or zijis post gees kans meer AMSTERDAM Twee nul was ruim voldoende en onvoel- doende. Ruim voldoende voor Ajax om de tweede ronde te be reiken van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen, maar zeker niet toereikend om de kleine 40.000 toeschouwers te vreden te stellen. ongenoegen cyclus schoten DONDERDAG I OKTOBER 1970 sn ort ÜÜSi Een vervaarlijke zwaai van Wietse Veenstra's rechterbeen en het werd dan toch nog een doelpunt voor PSV. ARAD „Uta, Uta, Uta...". Als zweepslagen kwamen de aannioedigingskre- ten van de 18.000 aanhangers van de Roemeense voetbalkampioenen op de spelers van Feijenoord neer. En nog lang zullen deze rauwe kreten in de oren van de trotse winnaars van de Europese en de wereldbeker naklinken. Wanl UT Arad zorgde voor de sensatie van de eerste ronde van het huidige Euro pa Cuptoernooi door bekerhouder Feijenoord uit te schakelen. Door het gelij ke spel van 0-0, waarmede de strijd in het Roemeense provinciestadje Arad werd afgesloten, ging het ene doelpunt, dat UT Arad in Rotterdam maakte, dubbel tellen. Daarmee was de weg voor de Roemenen naar de tweede ronde geëf^id. „Wij hebben de slag in Rotterdam verloren", waren zowel de woor den van trainer Ernst Happel als van manager Guus Brox. Happel sprak bo vendien van een blamage, Brox over een grote teleurstelling. Na het feest van Milaan, waar de Europese beker werd behaald, en het bal na het veroveren van de wereldbeker op Estudiantes kwam de kater van Arad. Hij was moeilijk te verwerken. A,v !Ï0--4 EINDHOVEN Het doelpunt, dat de Belg Devrindt kort voor tijd in de uitwedstrijd tegen Tj. Gottwaldov maakte, is van grote waarde gebleken. Dank zij deze treffer van de oud-Anderlechtspeler, die ironisch genoeg in de twee de wedstrijd slechts gedurende de laatste vijf minuten werd ingezet, heeft PSV zich uiteindelijk kunnen plaatsen voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. Met 1-0 bleven de op revanche be luste Eindhovenaren baas op eigen veld en daarmee werd het doelpunt van Devrindt van dubbele waarde. De op internationaal gebied weinig ervaren Tsjechen, die PSV in de eerste ontmoeting tot een figurant hadden gedegra deerd, gunden de Nederlanders geen volledige wraak. Na het tomeloze aanvals- geweld van PSV in de eerste helft en de kostbare treffer van Veenstra kort na de hervatting namen de bezoekers het initiatief en zetten een langdurig offen sief in, dat PSV maar ternauwernood zonder kleerscheuren doorkwam. Ander maal trad een ontstellende zwakte in de verdediging aan het licht. Een verde diging waarin de Zuidslaviër Radovic weer was opgesteld, die kwam echter na drie weken niet gespeeld te hebben uithoudingsvermogen te kort. Met veel veine bleef de score 1-0. Meer had PSV ook beslist niet verdiend. PSV speelde in een gewijzigde opstel ling. Radovic was voor het eerst sedert de competitiewedstrijd tegen Excelsior (bijna drie weken geleden) weer van de partij en Harry Vos was naar de voor hem vreemde middenlinie verhuisd. De Belg De Vrindt, de duur betaalde Belg die de laatste tijd zijn ritme kwijt is, moest tot vijf minuten voor het einde genoegen nemen met een plaats op de reservebank. De jonge aanwinst Eef Mulders verving hem. Na enkele minuten van aftasten van eikaars mogelijkheden begon de belege ring van het door Hastik verdedigde doel. Onder stormachtige toejuichingen van de 22.000 toeschouwers stortte zich een vloedgolf van aanvallen op Hastik, die zijn taak voorlopig naar behoren verrichtte. Vrije trappen van Van der Kuylen en Jensen stichtten gevaar, maar niet meer dan dat. Van der Kuylen, die tot nu toe niet erg gelukkig is geweest in de competitie, had zijn oude vuur kracht terug, Schmidt Hansen was snel ler dan ooit en Strik bemoeide zich intens met de aanval. Telkens was ech ter een Tsjechisch been een sta-in-de- weg of stond doelman Hastik op zijn post. Talloze kopballen en schoten kreeg de Tsjechische laatste man te verwerken. Een combinatie tussen Schmidt Hansen en de naar voren gekomen Radovic strandde. Na bijna een half uur kreeg de kleine blonde Deen een fraaie kans bij een hoge voorzet van Veenstra. Hoog opspringend kopte „Zoef" scherp in de bovenhoek, maar doelman Hastik had ook hierop gerekend. Toen doelpunten uitbleven verflauwde het straffe tempo. PSV werd onnauw keuriger en de passes bereikten niet alleen eigen spelers maar net zo vaak tegenstanders. Zo kon Gottwaldov meer aandacht gaan besteden aan de voor hoede zonder dat Van Be veren het ove rigens moeilijk kreeg. De oplevingen waren echter van korte duur en werden afgewisseld door lange perioden van Eindhovense aanvallen. De vele schoten van Van der Kuylen stoelden echter te veel op onbesuisdheid. Tegen de rust werd de Tsjechische debutant in het Europa Cuptoernooi, zonder de in Gottwaldov excellerende verdediger Klimes, zelfs nog gevaarlijk, mede door blunders vaa de PSV-achter- hoede. Zo gaf Jensen de bal zo maar aan de snelle Urban, die echter te lang treuzelde. Tot aan de pauze kon PSV het beginritme niet meer terugvinden. Nauwelijks had de Noorse scheids rechter Sirevaag het sein voor de tweede helft gegeven, of PSV kwam aan het zo felbegeerde doelpunt. Harry Vos kreeg alle tijd voor een sluwe voorzet, die over de toch lange verdediger Zakopal bij de vrijstaande Veenstra terechtkwam, die zelfs nog tijd had om de bal onder con trole te brengen. Vervolgens liet de kleine PSV'er een onbedaarlijk hard schot los, dat Hastik kansloos sloeg, 1-0. De vreugde was enorm. Aanvoerder Strik knalde de bal van blijdschap hoog in de tribune achter het doel. Hoewel PSV het aanvalssein constant op rood hield, kon Gottwaldov nog zo nu en dan aan een tegenzet denken, hoewel het doelpunt deprimerend moest werken. De blunders van de zwakste Eindhovenaar, de Deen Munk Jensen, werden in dank aanvaard door de dappere Moraviërs, vooral door de snelle linksbuiten Urban, die in Gottwaldov een nachtmerrie was voor de mistastende PSV-defensie. Maar Urban, die slechts zelden steun onder vond van Nehoda en Jencik, kon het alleen ook niet. In de tiende minuut was het bijna 2-0. Na een fraaie combinatie tussen Schmidt Hansen en Van der Kuylen kwam de laatste weer eens in een unieke schiet positie. Het werd echter een ondoor dachte trap in niemandsland. Van der Kuylen bleef het proberen. Bij een po ging trapte de goed spelende Malasky de bal van de doellijn weg. In de acht tiende minuut was de Eindhovenaar zo mogelijk nog dichter bij een treffer, maar tot twee keer toe richtte hij recht op doelman Hastik. PSV verslapte even. De gevaarlijke gedachte, dat een doelpunt net genoeg zou zijn, overheerste. Strik, die aan vallend goed was, maar verdedigend andermaal faalde, wilde op balbezit spelen Maar hij onderschatte het Tsjechische interventievermogen danig. Zelfs de verdediger Hojsik en Malasky waagden zich nu voor Van Beveren en er ontstonden diverse angstige situaties, die feitelijk niet meer hadden mogen voorkomen. In de 32e minuut, toen de gestaag neervallende regen het veld spekglad had gemaakt, kwamen de noest strijdende Tsjechen bijna op ge lijke hoogte, na de zoveelste fout van de Eindhovense laatste linie. Het on verwachte harde schot van Jencik ging buiten bereik van Van Beveren echter juist naast. De PSV'ers raakten in deze periode weer net zo van de kook als in de eer ste wedstrijd. De bal werd vaak volko men onnodig afgegeven en in snelheid kwam de thuisclub ook veel te kort. Van Beveren kreeg de kans te later zien wat hij waard was en greep deze met beide handen. Een listige kopbal van aanvoerder Hojsik maakte hij knap onschadelijk. Vijf minuten voor het einde had zelfs Van Beveren assistentie nodig. De kleine Van den Dungen kopte de door Zakopal ingeschoten bal met een uiterste krachtsinspanning van de doellijn, tot grote opluchting van het intens meelevende publiek. PSV moest zich wel tot verdedigen beperken om het enthousiaste slotoffensief van Gottwal dov het hoofd te kunnen bieden. Nadat Wietse Veenstra met een kopbal de handen van Hastik had geteisterd, zette Linder twee verse krachten in. Devrindt en Hiddink mochten Van der Kuylen en Vos voor enkele minuten ontlasten. Veel zijn zij niet meer aan de bal ge weest. Daarvoor was de Tsjechische da dendrang te sterk. Het vu rog verbei de laatste fluitsignaal kwam dan ook als een enorme bevrijding voor PSV. Voor het moegestreden Gottwaldov vormde een fors applaus een schrale toegift. De Roemenen, die de overwinning van UT Arad ofschoon die door twee gelijke spelen tot stand kwam: 1-1 en 0-0 uitbundig Vierden, zowel in het sta dion als daarna voor hotel Astoria, waar een grote menigte en spreekkoren de jubel zong over hun voetballers, zijn getuige geweest van de afgang van Feijenoord, dat ook in Arad niet in staat is gebleken doelpunten te maken. Erger was echter, dat de Rotterdam mers er zelfs nauwelijks in konden sla gen zich kansen te scheppen. De radi cale ingreep van Happel om een kwar tier na de rust zijn twee vleugelverde digers, Romeijn en Van Duivenbode, die tevoren een uitstekende wedstrijd hadden gespeeld, te vervangen door Van Daele en Boskamp met het doel om de aanval nog meer gewicht te ge ven, haalde al evenmin iets uit. De voorhoede, waarin de zaterdag in de wedstrijd tegen ADO geblesseerd ge raakte Kindvall toch speelde, zonder zich echter waar te kunnen maken en Moulijn en Wery al evenmin tot Euro pees niveau konden reiken, was niet bij machte de solide verdediging van Arad tot capitulatie te dwingen. Elf hoek schoppen tegen UT Arad vier de monstreren het overwicht van Feijen oord, maar tevens de machteloosheid. Alleen de schuld te •jchuiven op het genoemde drietal zou achter onbillijk zijn, want ook Van Hanegem, die als „een Kromme" een reputatie opbouwde, doch deze middag telkens te veel „schwung" in zijn passes deed, waar door deze maar zelden hun doel bereik ten, deelde in de malaise. Het stuwende werk van Franz Hasil en Wim Jansen, welke laatste later als rechterverdediger optrad, bleef daar door zonder effect. Maar ook het verlossende schot, waarop het kleine Rotterdamse legioen met smart zat te wachten, kwam er niet uit. De een voor de ander scheen niet de moed te bezit ten om het te lossen. Het tik-tak-spel- letje, waarmee de Roemeense defensie werd benaderd, getuigde wel van de klasse van Feijenoord, maar wanneer het. er echt op aankwam, dan liet de jager zijn geweer zakken. Doelman Gheorghe Cornea heeft dan ook nauwe lijks de gelegenheid gekregen zich te onderscheiden. Feijenoord verloor zijn plaats in het Europa Cup-toernooi in Rotterdam. Toen hadden de Rotterdammers toe moeten slaan, nu kregen zij de kans niet meer. Want zonder het accent voor de volle honderd procent op de verde diging te leggen, heeft UT Arad op knappe wijze de zaak achter gesloten gehouden. Moulijn kreeg vrijwel geen kans tegen Gavril Biro en in de kop duels moest Kindvall het telkens weer laten afweten tegen de lange Eugen Po- joni, de overheersende figuur in het centrum, die bovendien de grote orga nisator van de verdediging was. Met zes, zeven man, soms vormden de Roe menen een hechte verdedigingsgordel, waartegen het o zo moeilijk optornen was. Langs welke slinkse wegen de Feijenoorders ook hun weg probeerden te vinden naar het doel van hun tegen stander, telkens weer stuitten zij op ie mand, die hen de voet dwars zette. En, het zij niet als excuus, maar als een feit aangevoerd, zij hadden bovendien in de Westduitse scheidsrechter Biwersi een man getroffen, die niet direct als homereferee bestempeld kan worden, maar toch wel als een die voor de Eu ropa Cup-begrippen de teugels te strak aantrok. Feijenoord vooral werd hier van de dupe, want zelfs al leek een bepaalde actie maar op een overtre ding, dan klonk zijn snerpend fluitsig- Kindvall feliciteert zijn tegen stander Birau met het bereiken van de volgende ronde. naai. Het gevolg hiervan was, dat Feij enoord binnen tien minuten al een reeks vrije schoppen tegen zich had ge kregen, zonder dat er zelfs maar van ruw spel sprake was. Dit haalde de Rotterdamse ploeg al gauw uit haar ritme. Maar, nogmaals, dit is geen excüus voor Feijenoords ne derlaag en mag het evenmin zijn voor Feijenoords matige optreden, dat niet getuigde van de faam, die de Rotter dammers de afgelopen maanden hebben opgebouwd. Want van die faam is in Arad weinig gebleken. Er waren aardi ge individuele staaltjes voetbal en ook soms vlot lopende combinaties, zoals in de zevende minuut, toen Israël en Ro meijn in eendrachtige samenwerking oprukten, wat uitliep op Feijenoords eerste hoekschop. Maar het totale beeld van Feijenoords wonderploeg gaf geen voldoening. In de dertiende minuut was er een kans, toen Moulijn voorzette en Henk Wery en doelman Cornea samen de lucht ingingen, welk duel Wery won. Zijn kopbal werd evenwel op de doel lijn onderschept door Pojoni. Maar dit soort kansen deed zich te weinig voor, omdat onze landgenoten er gewoon niet in slaagden ze te scheppen. Feijenoord oefende wel voortdurend een zekere pressie uit, maar toen UT Arad in de twintigste minuut twee hoekschoppen achtereen mocht nemen, werd toch wel duidelijk, dat Feijenoord ook in zijn af weer op de qui vive moest zijn. Voor het overige was het een weinig boeiend duel tussen een tot de tanden gewapend UT Arad en een speels Feij enoord, dat zich niet waar kon maken in zijn aanvalstactiek. De omhaal van Kindvall in de 41e minuut en een hoge kopbal van Wim van Hanegem in de voorlaatste minuut van de eerste helft waren wel even dreigend voor de Roe menen, maar om zich daar erg ongerust over te maken, neen, dat behoefden zij niet. Gewoon, omdat er niet de spirit en het nodige zelfvertrouwen achter zaten. Feijenoord tobde met een angstcom plex en hoe verder de strijd in de tweede helft vorderde, hoe duidelijker dat tot uiting kwam. De wisseling van spelers resulteerde geen enkel effect en toen kort hierop de Roemenen een klein offensief ontwikkelden, raakte Feijen oord zelfs even in paniek. Met een geweldig schot noopt Dumi- tru Calinin, die niet lang hierna ver vangen werd door Fiorel Sima, Eddy Trey tel tot in het diepste van zijn kun nen te tasten. Veelvuldiger gingen d» Feijenoorders appelleren op beslissin gen van de scheidsrechter, die hiervoor Van Hanegem zelfs een reprimande gaf. De wil bij Feijenoord was er wel, maar de macht om deze uit te voeren ont brak ten enenmale. Weliswaar hield de druk van Feijenoord aan, maar door het ontbreken van de overtuiging was de dreiging niet van een dergelijke al lure, dat daarmee de hechte Roemeense defensie uit zijn verband kon worden gerukt. Kindvall probeerde het met een diagonaal schot, dat Gornea met een duik naar de bedreigde hoek bezwoer zij het ten koste van een hoekschop en een kopbal van Van Deale gaf Gornea eveneens handenvol werk, dat hij met assistentie van Birau toch klaarde. Het bleef allemaal echter vaag. De knock out zat er niet in. Eerder nog bijna voor UT Arad, toen Axente de Feijenoord-verdediging verraste door Dumitrescu te lanceren, die een verra derlijk schot afvuurde. Treytel was ge slagen, maar tot zijn geluk ging de bal voor het doel langs. Het mocht echter toch niet baten, de 0-0 bleef en dit ge lijke spel betekende voor Feijenoord de nederlaag. Met gebogen hoofd verlieten de wereldkampioenen het veld. De schone droom had een abrupt einde ge kregen. Ajax kon gewoonweg niet verliezen van dit Nendori Tirana, maar Ajax is aan zjjn reputatie verplicht beter te voetballen dan woensdagavond in het Olympisch sta dion. Ook als het tegen een met man en macht verdedigend Tirana staat, ook als een snel doelpunt Keizer scoorde in de achtste minuut al de wedstrijd in feite reeds heeft beslist. Ajax wilde dit snelle doelpunt uit veiligheidsoverwegin gen en hoopte daarna wat ruimte te krijgen op de vijandelijke speelhelft. Die hoop is niet in vervulling gegaan. Nendori bleef een „angstige" tegenstander, die nimmer zijn eigen stelling verliet en bangelijk dicht in de omgeving van de ra zendsnel reagerende doelman Dinella bleef. Ajax slaagde er in feite in de gehele wedstrijd slechts een keer in de verde diging van Nendori door een met snel heid geladen actie open te breken. Dat gebeurde halverwege de tweede helft Rechtsachter Frashri was opgerukt naar de helft van Ajax en raakte daar de bal op nogal kinderlijke wijze kwijt. Op dat moment flitste Ajax over het veld. De bal ging snel van Hulshof via Hees- kens en Suurendonk naar Swart, die met een vlekkeloze schuiver scoorde. Ajax kreeg de kans echter door een duidelijk aanwijsbare fout van de Albanezen en het was typerend voor de onmacht van de superieure ploeg om aanvallend het Sjaak Swart wringt ziclj tussen de Tiraanse verdedigers door om Ajax op 2-0 te schieten. werk te voltooien waarvoor op het mid denveld de basis werd gelegd. Met dit Ajax kon het publiek niet tevreden zijn. Kort na rust werd het ongenoegen over het geleverde spel ge uit door ritmisch en traag handgeklap. Bovendien smeekte een schuchter spreekkoortje om Mühren in plaats van de aanvallend oneindig ver beneden de maat blijvende Suurendonk. Het probleem waar Ajax mee wor stelde was overigens niet alleen Suu rendonk maar ook de positie van één Albanese speler. Nendori Tirana had namelijk altijd een man teveel in de achterhoede. Daardoor verloor de wed strijd ook zijn aantrekkelijkheid, want het direct gevolg hiervan was dat de Albanese ploeg op ieder ander punt van het veld tenminste een man te weinig had. De voorzichtig opgebouwde tegen aanvallen eindigden dan ook gewoonlijk in de buurt van de middenlijn. Slechts in de derde minuut (slechte kopbal van Nema) en 12 minuten voor tijd (Ka- zanxhi faalde vrijstaand op enkele me ters voor Stuy) kwam Nendori enigs zins dreigend in de buurt van het doel van Ajax. Verder ging de strijd uitslui tend tussen de aanvalslinie van Ajax en de verdediging van Nendori. Een achterhoede, soms bestaande uit acht man, die op snelheid te ontwrichten was geweest, maar dat tempo kon Ajax woensdagavond nimmer opbrengen. Wanneer Nendori rustig uitspeelde uit de verdediging en de actie vast liep op de vooruitgeschoven laatste verdedi gingslijn van Ajax, waren de Albanezen altijd sneller terug dan Ajax aan wilde vallen. Het bleef carousselvoetbal op een circuit dat wel aanvoerlijnen heeft, maar geen afvoerwegen. Daarop smoorde ieder verkeer totdat er volledig stilstand was bereikt, waarna de Alba nese achterhoede de zaak even schoon- veegde en de hele cyclus opnieuw be gon. Natuurlijk, Ajax doorbrak de weinig aantrekkelijke keten wel eens, individu ele kwaliteiten van Rijnders, Van Dijk, Keizer en Swart zijn daarvoor goed ge noeg. Maar Nendori, dat zich duidelijk met verlies had verzoend en alleen pro beerde de nederlaag zo klein mogelijk te houden, kwam nimmer werkelijk in paniek, al had doelman Dinella wel eens problemen met het vasthouden van de gewoonlijk hoog voor het doel ge brachte ballen. In zulke momenten was er echter geen Ajacied voorhanden om het werk te voltooien. Soms ook remde de Griekse scheidsrechter Michas een verdere ontplooiing van de actie, door het duwwerk van beide kanten stee vast in het nadeel van de aanvallende partij te bestraffen. De doelpunten, die Ajax maakte wa ren het gevolg van regelrechte verde- digingsfouten. Het eerste kwam al na acht minuten door een pass van Swart op Van Dijk. De Ajacied werd door twee tegenstanders belaagd die het meer op hem dan op de bal hadden gemunt. Van Dijk kregen zij nog te pak ken, maar de grillige doorschietend» bal niet. Voor de heer Michas kon over wegen of het een strafschop waard was, had de vrijgelaten Keizer zijn schoen al achter de bal gezet en Dinella gepas seerd. Daarna liet Ajax mogelijkheden om verder weg te lopen ongebruikt. Vasovic kopte op de bal na een vrij» schop van (weer) Swart, Rijnders en Suurendonk vuurden op de spaarzame momenten dat de verdediging van Tira na gaatjes liet vallen, uit aantrekkelijke posities ver naast. Na rust veranderde er nauwelijks iets, zeer tot ongenoegen van de toeschou wers, die zich misschien wel wilden verzoenen met een kleine score pro- duktief voetbal tegen een zo sterk ver dedigende ploeg is onmogelijk maar die dan tenminste een aantal flitsende acties wensten. De tweede helft bracht er slechts één zo en die leverde het tweede doelpunt op. En twee die op halve snelheid werden uitgevoerd. Slechts dat bracht Nendori in moeilijk heden. Van Dijk echter vuurde van wintig meter na een goede pass van Keizer, op de vuist van Dinella en Suurbier sloot een vlotte rush af met een schuiver die het doel op een meter miste. Alles bij elkaar erg weinig voor een )loeg die nu toch alle reden heeft om ich verlost te weten van het Feijen- ordcomplex. Te weinig ook voor een lftal, dat de last van het ontbreken van Jeerlands beste aanvaller tegen wer- :elijk grote tegenstanders mag voelen Miet echter tegen Nendori Tirana. Want ie Albanese kampioensploeg behoort liet tot die grote teams en nam traditie ;etrouw in de eerste ronde weer af- cheid van het toernooi. Gezien de kwa liteit slechts Dinella, Frashri, Dhale.s en Hyka konden zich op gelijkwaardig niveau met de Ajacieden meten aan waardig afscheid.

De Vallei | 1970 | | pagina 11