Veenendaals dagblad Na afloop top-beraad van Arabische leiders Buiten AMMAN SNAKT NAAR WA TER "XN Feijenoord vernederd „Wij willen f400.- niet hebben" KAPERS VRIJ IN CAÏRO Vele duizenden buit bij vier overvallen voortreffelijke hachee Auto is snelst Lichtschip naar nieum positie Politie vraagt richtlijnen van burgelijk Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hoogleraren in Eindhoven Betaal per giro! V.S. willen het vredesgesprek hervatten Een goed stuk vlees hoort erbij CAïRO Tallozen, men schat het aantal tussen de twee en vijf miljoen, zijn in de Egyptische hoofdstad Cairo aanwezig, bij de begrafenis van het overleden staatshoofd president Gamal Abd-EI Nasser. NUL-EILAND TOP 10e maand 1 PROTEST lekker eten tips Starlight er in zee gestort Beurs voor Surinamers Kwartaalabonnees bespaar incasso Veel wind Bur. voor redactie en administrator Prins Bemhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m„ 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concem n.fe Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG I OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 229 MILJOENEN IN CAIRO BIJ BEGRAFENIS VAN NASSER Onder hen zijn alle Arabische staats- en regeringschefs, die na af loop op uitnodiging van het staats hoofd van de Soedan in het Nijl-Hilton hotel bijeen zullen komen voor een top-beraad. Men verwacht emotionele tot hys terische tonelen in de loop van de dag, als de officiële staatsbegrafenis in een „volksbegrafenis" zal overgaan. Gisteren was het reeds waanzinnig «ruk in Cairo. Stoeten hysterische kla gers met zwarte rouwdoeken en por tretten van Nasser trokken door de «straten. Vele officiële personen die de weg van het vliegveld naar de stad wilden nemen, moesten of uren wach ten of een omweg van soms tientallen kilometers nemen. De Egyptische autoriteiten hebben gisteren de bevolking verzocht bij alle rouwbetoon voor president Nasser orde en rust te bewaren. Kort tevoren waren rouwstoeten, waarin de staatshoofden van Soedan en Libië meereden, vastge lopen in dichte menigten. De presidenten El Numeiry (die on wel werd) en Gaddafi moesten in hun wagens terugkeren en een andere route nemen om het gebouw te bereiken van het secretariaat-generaal van de Arabi sche Socialistische Unie (ASU) waar zij de bevolking wilden toespreken. Honderdduizenden mensen trokken woensdag in reusachtige optochten door de stad om te tonen hoezeer ze de over leden president vereerden. De begrafenisplechtigheden begonnen vanochtend om 8 uur toen een hef- schroefvliegtuig de kist met het stoffe lijk overschot van de president van het Koebbeh-paleis naar het eerste hoofd kwartier van de toenmalige overste Nasser op het Nijl-eiland Gezirah over bracht. Daar was in 1952 de Egyptische revolutie voorbereid en van daaruit waren de militaire operaties geleid die tot de val van de monarchie leidden en in een wat later stadium Nasser aan de macht zouden brengen. Na het bezoek aan Gezirah keerde men met de kist terug naar Cairo en zette de rouwstoet zich in beweging. Het officiële gedeelte van het défilé eindigde na ongeveer een kilometer, waarna de bevolking de gelegenheid kreeg het stoffelijk overschot van haar leider tot aan de moskee te begeleid den, waar het ter aarde zal worden be steld. De moskee, in opdracht van Nas ser gebouwd en nog niet ingewijd, wordt naar de overledene genoemd. President El Numeiry van Soedan heeft woensdag alle Arabische leiders AJan oktober vind ik het altoos op vallend, dat er nagenoeg geen bloemen meer zijn, behalve de ge kweekte, die park en tuin nog tot lusthoven kunnen maken. Meestal immers kunnen we in deze maand nog genieten van vuurpeil, zonne bloem, aster, herfsttijloos, gulden roede, hemelssleutel en klimop. Te meer echter is het in de vrije na tuur bessentijd; daarvan kunnen we voor de vuist weg een heel rij tje noemen, opvallende en minder spectaculairedie ge zelf kunt in delen: nachtschade, vuilboom, vlier, lijster-, vosse- en sneeuwbes, braam, heggerank, bitterzoet, duin doorn en rozebottel. Voorts niet te vergeten het fruit. Daarom is Wijnmaandvoor oktober geen toepasselijke naam en liever spreek ik met het plattelandsvolk van eikel- en aarzelmaand. Reeds verschijnen de eerste sijsjes op het geliefde berkezaad en het is grap pig te zien, hoe ze die droge con sumptie hun dorst komen lessen aan een zoel of ingewaterde boom holten. Soms loopt er nog een zeug met een verlate worp biggen onder de eiken en dit is een vreemd gezicht. De kleintjes hebben ge streepte pyama's aan en men moet maar hopen, dat moeder op een der komende drijfjachten niet het slachtoffer van een overhaaste schutter zal worden. Bij een vroeg invallende winter kan zo'n verwees de toom zich niet of slechts met moeite door het fragiele leven slaan. Als de eerste eikels vallen, komen in de Veluwse revieren de everzwijnen reeds langs weg en berm neuzen, Deze maand toont zich vrijgevig en behalve de var kens profiteert velerlei gedierte van bes en noot, zaad en eikel, dat deels ter plaatse wordt genuttigd, deels wordt gehamsterd. l-10-'70 A. B. WIGMAN die zich in Cairo bevinden voor de be grafenis van president Nasser verzocht vanavond bijeen te komen in zijn ap partement in het Hilton-hotel. In een memorandum zette hij uiteen het nood zakelijk te achten dat men zich beraadt over de plichten en verantwoordelijk heden van de Arabische wereld jegens het Egyptische volk in dit moeilijke uur en volledige solidariteit betuigt ten aanzien van de leidende rol van het Egyptische volk in de strijd van de Arabieren tegen de „samenzweringen van het imperialisme en van Israël. Functionarissen van de Israëlische ambassade in Washington hebben woensdag meegedeeld dat ze er bij het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken hun verwondingen en te leurstelling over hebben uitgesproken, dat het Amerikaanse consulaat in Jeru zalem de dag tevoren de „stars en stri pes" halfstok had gehangen in verband met het overlijden van president Nas ser. Verraste Amerikaanse ambtenaren gaven hun de verzekering, dat de vlag gisteren weer normaal zou worden ge hesen. Van die kant werd toegelicht dat het consulaat zich bevindt in een over wegend Arabische wijk van Jeruzalem en dat andere buitenlandse vertegen woordigingen daar ook halfstok vlag den. Het State Department weigerde de stap te veroordelen. De wilde salvo's die groepen met ma chinepistolen gewapende jongeren in Beiroet in de lucht afvuurden om hun smart te uiten over de dood van presi dent Nasser, hebben tot dusver zeker drie mensen het leven gekost. Velen zijn door kogels gewond. 'NA 4:: NEW YORK De Verenigde Staten hebben opgeroepen tot hervatting van de vredesbesprekingen over het Mid den-Oosten en aangeboden de impasse waarin dit overleg verkeert, te helpen overwinnen. Deze oproep werd gedaan door de Amerikaanse ambassadeur W. Yost; in zijn politieke rede voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Yost drong er bij de betrokken staten op aan om enige meegaandheid te to nen. Yost zei dat de recente ontwikkelingen en zeker de dood van de Egyptische president Gamal Abdel Nasser een domper hadden gezet op de optimisti sche verwachtingen vah enkele weken geleden. Hij voegde daar aan toe dat „die hoop echter nog niet geheel verdwenen was. THEO LASEROMS teleurgesteld Een schotloos en aan een angst complex lijdend Feijenoord is giste ren in de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup voor landskam pioenen uitgeschakeld door de Roe meense provincieclub Ut Arad. De Rotterdammers leden in deze eerste ronde geen nederlaag, maar hadden aan de twee gelijke spelen niet voldoende om verder te komen. In feite hebben zij hun kans ver speeld in de eerste wedstrijd tegen de Roemenen, doordat ze niet alleen zelf te weinig doelpunten scoorden, maar bovendien Ut Arad een tegen treffer toestonden, die na deze twee wedstrijden dubbel telde. Ut Arad en Feijenoord speelden in Rotterdam met 11 gelijk en giste ren, in Arad, bleef de score bij 00 steken. Voor Ajax en PSV was het giste ren een gunstiger dag, hoewel ook deze beide ploegen leden aan een ontstellende schotloosheid. Ajax is nu onze vertegenwoordi ger in de volgende ronde van Euro pa Cup I, omdat het na het 22 gelijke spel in Albanië gisteren met 20 zegevierde over 17 Nandori Ti rana. En PSV komt uit in de volgen de ronde van Europa Cup II, omdat het na een 21 nederlaag in de uit wedstrijd tegen Gottwaldov gisteren met 10 in Eindhoven zegevierde. De ene treffer die de Eindhovense formatie in de uitwedstrijd maakte gaf hier de doorslag, omdat ook die dubbel telt. EINDHOVEN Twintig hoogleraren en medewerkers van de Technische Hogeschool In Eiotdh£>v&2 weigeren de uitkering t an vierhonderd gulden voor rijksambtenaren in ontvangst te nemen. Zij willen een concrete actie voeren te gen het beleid van de loon- en inkom stenverdeling. De groep is, volgens een van de ini tiatiefnemers, van mening „dat de wel vaartsverbetering die bereikt werd door stakingen en met een persoonlijke inzet De Jordaanse hoofdstad Amman, waar de bevolking gewapend met potten en pannen probeert iets te be machtigen van het schaarse drinkwa ter dat door het leger wordt aange voerd. CAIRO Een Comet van de Britse luchtmacht waarmee de zeven door En geland, West-Duitsland en Zwitserland vrijgelaten Arabische vliegtuigkapers naar Cairo zijn gevlogen, is vanochtend op het vliegveld van de Egyptische hoofdstad geland. De Palestijnse vliegtuigkaapster Leila Khaled is door de Britse autoriteiten vrijgelaten en van het vliegveld van Londen vertrokken. Leila Khaled werd zondag 6 septem ber gearresteerd bij een mislukte po ging een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" te ka pen dat op weg was van Schiphol naar New York. Een mannelijke medeplich tige werd door Israëlische Veiligheids functionarissen doodgeschoten. In München zijn de drie Palestijnen aan boord van de „Cornet" gegaan, die sinds februari werden vastgehouden wegens een granaat-aanslag op El Al-passagiers op het vliegveld van München. De drie mannen werden on der strenge bewaking naar het vliegtuig gebracht. Journalisten en fotografen /erden door de politie niet bij hen toe gelaten. Daarna vloog men naar Zürich-Kloten. De drie door Zwitserland vastgehu- den personen waren de 25-jarige Aboe el Heiga, de 35-jarige Taufik Ibrahim Jorsef en de 23-jarige onderwijzeres Amena Dahbor, die elk tot 12 jaar ge vangenisstraf waren veroordeeld we gens een aanslag op een Israëlisch pas sagiersvliegtuig op 18 februari vorig jaar. Zij konden nu vrij het land verla ten. ZAND VOORT Bij vier overval len, waarvan een paar gewapende, is gisteren voor enkele tienduizenden guldens buitgemaakt. Twee verdach ten werden gearresteerd. Een gewapende jongeman overviel gistermiddag de Nutsspaarbank in Zandvoort. Hij verdween met tiendui zend gulden. De overvaller had zijn gezicht ge deeltelijk belekt met de col van zijn felrode trui. Hij bedreigde de kassier met een wapen dat op een revolver leek en eiste geld. De kassier gaf het hem in een papieren zak. De politie, die was gealarmeerd door het zogenaamde stille bankalarm, con troleerde alle in- en uitgaande wegen. De auto waarin de dader vluchtte werd in Zandvoort teruggevonden. Hierin vond de politie aanwijzingen die tot de arrestatie leidden van de twintigjarige banketbakker J. M. V. uit Zandvoort. Het geld is nog niet terug gevonden. De politie zoekt in de duinen naar het wapen. O. heeft bekend. DEN HAAG In Den Haag pleegden twee mannen een gewapende overval op een firma in auto-onderdelen. Terwijl één man het kantoorpersoneel met een pistool in be dwang hield, haalde de andere een geldkistje uit de muurkluis. Toen een van de vrouwelijke em ployés, Ria Sonius, probeerde de politie op te bellen werd een schot gelost. De ADVERTENTIE Neem gesneden doorregen runderpoelet. Wat zout en peper. Langzaam bakken in 1/3 rund- vet en 2/3 boter. Halverwege 2 3 gesnipperde uien toevoegen, laurierblad en 2 kruidnagels. Roer een dessert lepel bloem door het vlees, voeg water en azijn toe. 2,5 uur sudderen. Dien het eens op met rijst. :i Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven kogel boorde zich, zonder iemand te ra ken, in een kastje. In het geldkistje zaten alleen weinig waardevolle papieren. AMSTERDAM Uit de etalage van een juwelierszaak in de Amsterdamse Kalverstraat is gis teren een briljant verdwenen ter waar de van dertigduizend gulden. De politie heeft geen enkel aanknopingspunt. Bij C. en A. in Amsterdam heeft een DEN HAAG Ondanks het steeds drukker wordende verkeer is de auto nog steeds het snelste vervoermiddel in de sjad. Ook bromfietsers en fietsers zijn eerder op hun plaats van bestem ming dan het openbaar vervoer. Tot deze conclusie komt de sinds 1964 bestaande commissie tot bevordering van het openbaar vervoer in het westen des lands in een gisteren uitgebracht vierde rapport. Uit het onderzoek blijkt dat bij veer tig procent van alle vervoer per trein ook de tram of de bus wordt gebruikt. Ongeveer tien procent van de trainpas- sagiers gebruikt de auto om naar en van het station te komen. Bijna de helft van alle passagiers ge bruikt de tram of bus voor afstanden tussen de twee en vier kilometer. Op zeer korte afstanden wordt nauwelijks van dit openbaar vervoer gebruik ge maakt. DEN HAAG Op drie kilometer uit de kust van Vlieland is gistermiddag een Belgische Starfighter in zee gestort. De vlieger is vermoedelijk om het le ven gekomen. Het was slecht weer toen het jacht vliegtuig voor een schietoefening op de Vliehors afvloog. Toen van de grond af bleek, dat het toestel niet helemaal op de goede koers zat kreeg de vlieger op dracht de Vliehors nogmaals aan te vliegen. Seconden later storttehde Starfighter in zee. man uit een- van de kassa's vijftien briefjes van honderd gulden gestolen. Kort na de kassaroof hield het perso neel van het modemagazijn op straat de 22-jarige metselaar C. H. V. aan, die naar de politie werd gebracht. De man ontkent. Het geld is spoor loos. DEN HAAG Enkele Surinaamse studenten die in Nederland hun studie wilden afmaken in plaats van in eigen land, hebben een rijksstudietoelage ge kregen. Hun Surinaamse beurs verviel. Minister Veringa (Onderwijs) ant woordt dit op schriftelijke vragen van de vaste onderwijscommissie uit de Tweede Kamer. in de havens en andere bedrijven voor een kwetsbare inkomensgroep, niet van toepassing is voor mensen, die met bun inkomen toch al boven de welvaarts- ^rens zitten". „Een hoogleraar, die zeventig mille verdient heeft die vierhonderd gulden niet nodig, dat is geen reële welvaarts verbetering". De groep vindt het on juist, dat de regering en de vakbonden de argumenten om zwakkeren in de maatschappij vierhonderd gulden te ge ven, overplaatsen op ambtenaren met hoge inkomens. De groep stelt haar extra-uitkering ter beschikking van de medewerkers van de TH wier inkomens zich beneden de welvaartsgrens bevinden. TOKIO Het Verbond van Japanse Zeeliedenvakverenigingen beweert, dat bijna alle grote olie- en ertstankers, die tussen 1964 en 1966 in Japan zijn ge bouwd, ondeugdelijk zijn. In het rapport staat, dat bij zes on derzochte schepen 1.087 scheuren en vervormingen op 452 plaatsen zijn ge vonden. NOORDZEE Woensdag is de be tonning van de nieuwe internatio nale scheepvaartroute ten noorden van de Waddeneilanden gereed ge komen. Voordat de route werd opengesteld moest het lichtschip T er schelling erb ank naar een nieu we positie worden gesleept. EXLOO In een woensdag In Exloo gehouden bijeenkomst van personeels leden in opleiding van de pelotons mo biele eenheden van het korps rijkspoli tie district Breda en 's-Gravenhage la besloten de minister van justitie te ver zoeken duidelijke richtlijnen te ver zoeken voor de uitoefening van hun taak tot handhaving van de rechtsorde. Aan de minister van justitie werd het volgende telegram gezonden: „Naar aanleiding van recente gebeurtenissen geven wij te kennen, in de overtui ging te spreken namens alle M. E. -pe lotons van het korps rijkspolitie: Over eenkomstig onze ambtseed en het ge stelde in artikel 28 van de politiewet zijn wij verplicht en bereid de daad werkelijke handhaving van de rechts orde, uit te voeren, daarbij de hoop uitsprekende dat het gezag de gevolgen van deze uitvoering ten volle zal accep teren. De eis van het burgerlijk gezag tot bescherming van de Nederlandse bevol king tegen agressieve minderheids groeperingen mag door de politie slechts worden uitgevoerd na verkregen richtlijnen van dit burgerlijk gezag. Door het bij voortduring uitblijven van duidelijke richtlijnen van dit burgerlijk gezag kan de politie op onvoldoende wijze deze bescherming garanderen, terwijl dezerzijds, doch slechts als laat ste punt, aan de persoonlijke veiligheid wordt gedacht. HONGKONG In tegenwoordigheid van Mao Tse-Toeng, die in goede ge zondheid verkeert, zijn op het Tien An Men-plein in Peking de feestelijkheden begonnen ter gelegenheid van de 21ste verjaardag van de volksrepubliek Chi na. Dit heeft radio-Peking bekendge maakt. De radio verzorgde een live-uit zending vanaf het plein dat herschapen was in een zee van rode vlaggen. U1UUUIIIHI Verzoeke vóór 3 oktober 14,80 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI - Veenendaal met vermelding 1. abonnement 4e kwartaal 1970 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt j 3. post- of bezorgabonnement Abonnementen-administratie Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond Veel bewolking met af en toe buien en gematigde temperaturen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind. Morgen Zon op 6.42 uur; onder 18.16 uur. Maan op 8.56 uur; onder 18.21 iv,

De Vallei | 1970 | | pagina 1