Adjudant Hoevens vertrok „Van lastpost voor politie tot waarnemend korpschef' „U kunt iedereen recht in de ogen kijken Legpluimveehouderij legt windeieren „IJolitieman moet wijs oog en verstandig hart hebben" Geen collecte of loterij Opper Pakuis met pensioen Verantwoordelijkheid politie steeds groter NCVB klaar inet winterprogram "t Nut presenteert veelzijdig winter programma Opbrengst collecte» Aanbesteding Fries cabaret BURGERLIJKE STAND LEERSUM REALITEITSZIN Deze sticker op een auto zegt: tot op een honderdste millimeter nauwkeurig uitgelijnd, gebalanceerd. Elektronisch. Abi heeft er de apparatuur voor. Tjoent camber, caster, toespoor, uitspoor exakt volgens voorschrift van de fabrikant. En u hebt Abi vlakbij. Dus... INVESTERINGEN PRODUKTIEKOSTEN DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 VEENENDAAL „Hoe men op klimt van lastpost voor de politie tot waarnemend korpschef van de politie", ion de titel van het hoek kunnen rijn, waarin het leven van adjudant H. A. Hoevens (54) staat beschreven. Het laatste hoofdstuk zou dan na gisteren op schrift gesteld kunnen worden, want ée sympathieke adjudant ging om ge- londheidsredenen met vervroegd pen sioen. De officier van justitie te Arn hem, mr. H. C. Pieters. was onder meer uit het Gelderse Haagje gekomen om de scheidende adjudant in tegen woordigheid van burgemeester P. Bo de, de korpsleiding, veel collega's en vrienden in de kantine van het politie- bureau uit te zwaaien. Burgemeester Bode ging als eerste •preker in vogelvlucht de carrière van adjudant Hoevens na. „Uit overlevering van vader op zoon is mij bekend, dat „die bul van Hoevens" geen gemakke lijk heerschap was voor de veldwachter van Scherpenzeel. Laten we zeggen dat dat een bijdrage tot uw opleiding is geweest. Door kwajongensstreken kan iemand al vroeg het functioneren van het politie-apparaat leren kennen". In 1937 nam de heer Hoevens dienst bij de marechaussee, nadat hij vier jaar als KNIL-vrij williger in Indië had doorgebracht. Via Jutphaas kwam de heer Hoevens op 1 januari 1946 naar Veenendaal. Bij de omzetting van rijks in gemeentepolitie werd zijn rang hoofdagent, op 15 oktober 1950 briga dier, op 1 juli 1956 adjudant en in 1964 waarnemend korpschef. „U kunt terug kijken op een welbesteed .deel van uw leven", aldus de burgemeester. ,.U hebt aan uw plichten als over heidsdienaar in de tijd die u daarvoor gegeven was ruimschoots voldaan. U verlaat op de meest eervolle wijze de dienst, wat voor u allen hier de ge woonste zaak van de wereld zal zijn. Anders weggaan, minder eervol of he lemaal niet eervol is gelukkig uitzonde ring. maar laten wc niet uitvlakken, dat het voor een politieman een eerste vereiste is dat hij sterk in zijn schoe nen staat. U allen bent wel eens voor de verlei ding geplaatst of u zult er een keer voor komen te staan. In dit beroep draagt men een bijzondere verantwoor delijkheid. niet alleen voor de gemeen- zchap, maar ook voor zijn gezin. En nog ■Itijd zijn er die daarin sneuvelen, sneuvelen in soms maar een moment van zwakte. U kunt. adjudant Hoevens. wat dat betreft iedereen recht in de ogen kij ken, uw werkgever, de gemeenschap en uw gezin". Aldus burgemeester Bode die de •cheidende politie-functionaris tenslotte Geboren: Dirkje Gijsberfcha Jacoba, dv M. Boonzaaijer en D. G. van den Brink; Rianneke, dv A. Kaspers en M. van den Berg; Mireille Manon Epping, dv G. J. G. E. Karssen en M. M. J. M. van den Dungen; Martinus Wilhelmus Theodorus, zv W. C. T. Middelplaats en J. M. G. Vos; Maria Christina, dv C. Willemse en C. J. Nieuwkerk; (te Utreoht): Elizabeth Rika, dv J. Hiddink en E. H. J. van Zetten; (te Wagenin- gen): Paul Richand, zv A. P. van Bouw- horst en T. M. P. J. Voermans. Overleden: C. C. Ruijselaar, 74 jr, geh. m. M. C. van der Jagt; te Rhenen: A. Willemsen, 80 jr; te Rhenen: R. van den Berg, 80 jr, geh. gew. m. H. Ver- steegh. Vertrokken: dhr. P. W. H. v^n Roij, Majoorsweg 1 naar Zeist; dhr. L. A. M. van Gamp, Majoorsweg 1 naar Zeist; dhr. J. A. Duin, Majoorsweg 1 naar Zeist; dhr. C. A. A. Bedaf, Majoorsweg 1 naar Zeist; fam. A. Kliek. Rijksstraat weg 110 naar Rhenen; dhr. J. C. von Burg. Burg. v. d. Boschlaan 2 naar Bel gië; mej. E. van Klaveren. Hoogstraat 8 naar Utrecht; mej. G. Nouwen en mej. W. T. Weber. Hoogstraat. 8 naar Rotter dam; dhr. R. de Kruijf, Heiderand 4 naar Driebergen-Rijsenburg; dhr. A. Verweij, MC Verloopweg 45 naar Leer dam; mevr. H. M. Verweij-Van Blan- kensteyn, M. C. Verloopweg 45 naar Doorn. RENSWOUDE De NCVB Afdeling Renswoude hield gisteravond haar eer ste vergadering van dit seizoen. Ds. P. J. Mieks uit Zeist sprak over het on derwerp „Gods vinger in de rotsen van Edom". Het overige programma voor dit sei zoen vermeldt de volgende sprekers en spreeksters. 21 oktober; mevr. Austie-Teutscher uit Zeist over ,,De positie van de chris ten en de DDR.; 25 november: Mel it- ta-avond door mevr. Halenbeek; 23 de cember: Kerstavond met zang. decla matie en meditatie; 13 januari mej. J. A. M. Boshardt uit Amsterdam over „Het leven in donker Amsterdam"; 24 februari: een lezing met dia's over „Narcotica" dooi- de heer F. Huisman uit Apeldoorn.; 24 Maart Jaarvergade ring namens de gemeente een enveloppe met inhoud aanbood. Mr. Pieters had de heer Hoevens naar zijn zeggen leren kennen als een plichtsgetrouw iemand met, een bijzon der goed inzicht in bepaalde juridische situaties. .,U bent uit het goede politio nele hout gesneden en daarnaast bent u behept met een gevoel voor verhoudin gen. Ik zal u missen", aldus de officier van justitie. Hoofdinspecteur-korpschef K. Huis kamp schreef de goede sfeer binnen het Veenendaalse politiekorps voor een niet onbelangrijk deel toe aan zijn schei dende adjudant. „Wij hebben geen licht vak en we staan aan veel spanningen bloot. Ziek of niet goed zijn past niet bij het stoere mannelijke beroep van politieman. Hij zwijgt er net zo lang over tot het niet meer kan. Zo verging het ook u tot de dokter in het voorjaar van dit jaar zei, dat u ermee moest stoppen. U beschikt over een gezonde realiteitszin, vandaar dat u de enig juiste consequentie trok". De korpschef dankte adjudant Hoe vens voor zijn aandeel in het politie werk en bood hem namens het korps een vulpenset aan („Om bij de haard uw memoires te schrijven"). Een blauwspar voor de tuin van het echtpaar Hoevens was het afscheidsge schenk van de korpsleiding, waarna de heer Huiskamp namens de politiesport- vereniging nog het woord voerde. Ge zien de verdiensten van de heer Hoe vens voor deze vereniging werd hij tot ere-lid benoemd. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer Diepenveen namens het korps reserve-politie en door de heer Ringma namens de afdeling Barneveld, ADVERTENTIE Autobanen-import, Laan der Techniek, Veenendaal. telefoon 08385 - 19151* LEERSUM Op 8 oktober zal het NUT te Leersum beginnen met het winterprogramma. Geopend wordt met een algemene vergadering, gevolgd door een vertoning van enkele films van de Unileverfilmdienst. Dezer dagen worden de programma's huis aan huis bezorgd. Het bestuur hoopt, dat er zich veel nieuwe leden zullen aanmelden bij het zien van het volledige winterprogramma. Er zijn de komende winter verschillende interes sante avonden te verwachten. AMERONGEN Tijdens de voetbal wedstrijden van DVSA in het komende weekeinde wordt gecollecteerd ten bate van het Rode Kruis. Het geld is be stemd voor de bouw van een nieuwe ..Henri Dunant", een schip waarmee veel zieken regelmatig vakantieweken doorbrengen. 0 Burgemeester Bode overhandigde adjudant Hoevens namens de ge meente een enveloppe met inhoud. Veenendaal, Ede van de Ned. Politie Bond. De heer Hoevens dankte tenslotte ie dere spreker afzonderlijk, waarna ie dereen in de gelegenheid was persoon lijk van hem afscheid te nemen. SCHERPENZEEL Woensdagmor gen werd in het gemeentehuis aanbe steed het verbouwen en het bijhouwen van twee lokalen van de basisschool voor openbaar onderwijs aan de Dorps straat. De uitslag was als volgt: J. Berendse Woudenberg f313.000; C.D. van Baten burg Voorthuizen f309.000; Van de Brink en Zn. Barneveld f306.000; Nie- mer NV Wapenveld f305.121,Joh. van de Vijzel Amersfoort f304.500; J. Davelaar Scherpenzeel f295.000; D. van de Klok Voorthuizen f272.625; B. Kel derman Ede f264.500; Veenvliet Vee nendaal f252.000; C. Blijleven Veenen daal f244.680; M. Teunissen Veenendaal f 243.441Fa. A. van de Vliert Barne veld f 216.950. De begroting was f 215.130, Schilderwerk A. Renes Scherpenzeel f 28000.De Nooy Voorthuizen f 22.684,Gebr. Spies Scherpenzeel f21.930,en Gebr. Van Beek Barne veld f 14.250. De begroting was f 24.484. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het is goed mis met de Nederlandse legpltiimveehou- derij, een agrarische bedrijfstak waar de kost al lang niet meer voor de baat uitgaat. Het marktevenwicht in deze sector werd in de loop van dit jaar sterk verbroken en de lage eierprijzen zullen menig producent doen besluiten het bedrijf te staken. Hoe ernstig de situatie wel is. ondanks een geringe opleving van de eierexport. bleek dinsdag wel toen de Nederlandse Ver eniging van Legpluimveehouders in Den Haag een demonstratie op touw zette, die weliswaar bescheiden en rus tig van opzet was, maar de minister van Landbouw toch duidelijk heeft ge maakt dat er op korte termijn iets moet gebeuren. Nederland is altijd een belangrijk eierexporterend land geweest. Dat duurde tot een jaar of vijf geleden, toen er grote heffingen kwamen op de invoer van granen die als grondstof dienen voor de koppen voeders. Het voer maakt momenteel 7apct. van de tot alp kosten voor de legpluimveehou- der uit. Daarbij kwam, met de EEG- maat.regelen in zicht een explosieve uitbreiding van de legpluimveehouderij in Belfië en Duitsland. Vooral in dat laalste land kan iedereen met over heidssteun zich toe gaan leggen op de uitbreiding van de leghennenstapel. Na een tijdelijke inkrimping van de lef- hennenstapel in ons land van 1965 tot 1967 is men gaandeweg echter weer gaan uitbreiden. Dat laatste door mid del van de mechanisatie het invoeren van de legbatterijen, waamee ons land als laatste in de EEG begonnen is, door oen grote propavanda door de voorlich tingsdiensten en door verschillende vormen van samenwerkingsverbanden, eierringen en anderen manieren van integraties. Van de eierprijs, die momenteel rond rle 15 ct. ligt, krijgt de producent er doorgaans nog geen 9. In de handel wordt de eierprijs zo'n 6 cent verhoogd. Daarvan gaat 3 cent naar de detaillist, 1 cent naar de verpakkingsindustrie, ongeveer een 1/2 proewnt naar de BTW en 1 1/2 cent naar de grossier. Wil ech ter de legpluimveehouder alleen maar zijn kosten kunnen dekken, dan moet hij zeker 12 cent per ei kunnen krijgen. Wil hij dan ook nog een bescheiden winst willen kunnen maken, dan mag hij er zeker 14 cent voor vragen.'Afge zien van hogere loonkosten bij grossier en detaillist zou dan het ei dat 's mor gens op tafel komt de consument twin tig cent. moeten kosten wil iedereeen die met de eierproduktie iets te doen heeft, er nog wat aan kunnen verdie nen. Nu is er wel gesteld dat men, ook in de legpluimveehouderij, naar grotere eenheden moet gaan. maar een bedrijf dat zo'n 10.000 legkippen wil hebben, staat voor een investering van 2 ton ofwel 20,- per kip. Daarvan gaat acht gulden zitten in het levende materiaal en waalf gulden aan stallen, inventaris, verzorging. De EEG is, wat de eierproduktie be treft, selfsupporting. Het overschot be draagt nauwelijks 5 pet. dat overigens niet zo moeilijk elders, in andere lan den dan de EEG. de zogenaamde dede landen zou kunnen worden afgezet. in 1969 werd in de eerste zeven maanden van het jaar een kwantum van 13 miljoen eieren uit derde landen in Nederland ingevoerd. In de zomer van dat jaar schommelde de eierprijs zo rond de 1,70 per kg (L7 tot 18 eieren per kg). In dit jaar echter be droeg de invoer echter al ruim 50 mil joen stuks in de eerste zeven maanden van het jaar en de eierprijs zakte tot 1.12 in juni en werd iets hoger, 1,40 in juli. De légpluimveehouders hebben, er met het oog op deze prijsontwikkeling, bezwaar tegen dat eieren uit derde lan den in de EEG worden ingevoerd. Want hoe groot de invoer in Duitsland onze grootste afnemer, is geweest is niet bij benadering te zeggen. Die geïmporteer de eieren komen veelal tegen afbraak- prijzen in de handel. Men wil dan ook dat daartegen reguleren# wordt opge treden. Volgens het LEI, het Landbouw Eco nomisch Instituut, bedroegen de pro- duktiekosten van eieren twee jaar gele den al voor bedrijven met minder dan duizend koppen f 2,50 per kg. Voor be drijven met 2500 kippen lag de kost prijs op 2,20 en voor bedrijven met meer dieren, tot zo'n 10.000 stuks, op 2,16 per kg. De produktiekosten zijn echter met een20 pet. gestegen en lig gen dus nu in het algemeen wel op ruim 2,50 per kg. De hoogste eierprijs was, in maart van dit jaar. echter maar /1L78 per kg. Dat betekende toen al een verlies van 2 tot 3 cent per ei. De eiercrisis kost het bedrijf miljoenen guldens. De oplossing zou zijn, een zeer stringente beperking van de produktie. Maar dat betekent dat vele pluimvee houders tot de bedelstaf worden ge bracht. In ieder geval voor hun noodza kelijke levensonderhoud bij sociale za ken aan moeten kloppen. Dat betekent ook dat geweldige kapitaalverliezen hebben plaatsgevonden en dat velen te gen hun zin gedwongen worden te gaan integreren, d.w.z. contracten voor velt jaren af moeten sluiten. Het ergste is echter dat Nederland als eierproduce- rend land zijn produktie in heeft moe ten krimpen of dat in nog sterkere ma te dan voorheen zal moeten doen, ter wijl de buurlanden hun produktie aan zienlijk hebben kunnen uitbreiden. Emotioneel gesprek over financiers van bejaardenreis RHENEN Een rondschrijven van het comité bejaardentocht Rhenen. waar in het comité van mening is dat de bejaarden zelf hun jaarlijks uitstapje moe ten bekostigen, heeft woensdagmiddag geleid tot enig tumult tijdens een bij eenkomst van bejaarden in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. De voorzitter van het, comité, de heer A. van Thuijl, liet duidelijk zijn teleur stelling blijken over het feit dat. men op het rondschrijven zo slecht had ge reageerd. „Uit. de opgedane ervaringen van de laalste jaren, is ons gebleken, dat het collecteren of het houden van een loterij geen haalbare zaak is. Iede re keer blijken we niet aan het gewen ste bedrag te komen, dat nodig is om een reis te organiseren." De heer Van Thuijl was verder van mening, dat naar aanleiding van de 6 procent va kantiegelduitkering aan bejaarden, het opzij leggen van een dertig gulden voor een dagreis niet erg bezwaarlijk is. De heer Bot, ambtenaar Sociale Za ken, maakte aan de circa 70 aanwezige bejaarden duidelijk, dat er een vermin dering van vrijgevigheid te bespeuren valt bij het houden van huis-aan-huis- collectes en lijstcolleotes. Met deze opmerking ontlokte hij aan de zaal diverse reacties, die vaak geë motioneerd van aard waren. Voorzitter Ten Hoopen van de Be jaard en bond maakte iedereen er nog eens op attent, dat het een soort opinie peiling van het comité was geweest, waarmee zij helaas niet al te goed ie geslaagd. Of het nu voor de bejaarden en min der-validen van Rhenen een reisclub zal worden met een contante betaling of een maandelijkse betaling óf een handhaving van de oude manier van fondsvormen, kwam nog niet duidelijk genoeg naar voren. Het comité zal binnenkort weer een vergadering beleggen om de suggestie* van de bejaarden, die zij nu hoopt bin nen te krijgen, onder de loep te nemen. VEENENDAAL De Friese vereni gingen te Ede, Wageningen, Veenen daal. Rhenen. Eist (U). Amerongen en Tiel organiseren vrijdag 16 oktober een Friese cabaretavond in Wageningen. Deze avond zal worden verzorgd door het onderwijzersgezelschap „Mid-Frys- laan" onder leiding van Roel Bergstna. Opgevoerd wordt „Pension Artistyk" een muzikaal blijspel in twee bedrijven van Roel Bergsma en Kees Bijlstra. Van dit programma is in de Friese kranten geschreven dat het als een ple zierige bom is ingeslagen, vooral tenge volge van de originele composities van Bijlstra. Het publiek is door de schrijvers hoog aangeslagen, doch dat lijkt voor dc Friezen in zuidwest Gelderland en zuidoost Utrecht geen probleem. Men is in deze streken wel gewend eens op de tenen te moeten staan. Na afloop zal er gelegenheid zijn om te dansen op muziek van de „Joun pi- zclers". Nadere inlichtingen omtrent deze avond zijn te verkrijgen hij P. S. Zuidema, Irenestraat 20 Eist (Utr.) tel. AMERONGEN Woensdagmiddag sond in het gemeentehuis van Ame rongen het officiële afscheid plaats van de heer J. Pakvis. opperwachtmeester der Rijkspolitie, tevens postconiniandant van de post Anierongen. groep Rhe nen. De heer Pakvis gaat in verband met het hereiken van de zestigjarige leef tijd de dienst verlaten. Onder de genodigden bevonden zich o.a. de districtscommandant kolonel de Beaufort, de directeur van het Obser vatie en opvangcentrum Kamp Over- berg, de heer Geurts, oud wethouder K G. Tiel, de heer Eikenhout, pl. vervan gend groepscommandat Rhenen, oud burgemeester Bekker uit de vorige standplaats van de heer Pakvis, oud postcommandant Schouwenaar en de gemeente-arts dr. A. C. Kars. De burgemeester opende de rij van sprekers. „Het is vandaag oudejaarsdag voor de opper. We moeten ons vandaag goed realiseren, dat naast de service verlening van de politie de taak even eens bestaat uit het dienen van gerech tigheid". Spreker vroeg zich af waarom ie mand destijds bij de politie ging en dat niet alleen maar ook hoe het zolang uit te houden. „Dit kan niet alleen gebeu ren om het geld. De verantwoordelijk heid wordt steeds groter". Voor een groot deel schreef de burge meester de dienstneming bij de politie toch nog toe aan de wil van betrokkene om zich dienstig te maken voor de maatschappij. „Het moet voor betrok kene een grote voldoening zijn terug te mogen zien op deze staat van dienst. Een politieman moet in deze tijd een wijs oog en een verstandig hart heb ben". Spreker prees het karakter van de heer Pakvis. „Zonder dat zou u het nooit tot postcommandant hebben ge bracht". De burgemeester bood namens het gemeentepersoneel een cadeau aan in de vorm,van een prachtige tuinparasol. Voor de persoonlijke samenwerking ontving de heer Pakvis van de burge meester een boek over de sportvisserij, wetende dat de heer Pakvis een ver woed hengelaar is. De districtscommandant dankte in de eerste plaats het gemeentebestuur voor het aanbieden van deze afscheidsmid- dag. „Dit gebaar schildert de toestand tn Amerongen. Hier heerst een goede onderlinge verstandhouding? „Gedu rende zijn gehele loopbaan heeft Pakvis blijk gegeven dat hij een politieman is in hart en nieren". Als districtshoofd dankte hij voor de samenwerking en overhandigde een cheque. Namens de groep Rhenen bedanktte de waarnemend groepscommandant voor de prettige verstandhouding en samenwerking. Directeur Geurts van kamp Overberg memoreerde, dat hij vrij plotseling hoorde, dat de heer Pakvis weg zou gaan. Intern heeft men zich toen bera den wat te doen aangezien de opper een zeer geziene figuur was op het kamp. „Niet alleen bij het personeel maar ook bij de jongens en dat kwam volgens spreker zuiver door de manier van op treden en de sterke persoonlijkheid". Men is „in eigen atelier" aan het werk gegaan en het resultaat was een prachtig gesmede kandelaar met kaarz, vervaardigd van kettingschakels. Een zichtbaar beduusde opper, sprak dank aan alle woordvoerders. Hij roemde de prettige samenwerking die er tussen de burgemeester, secretaris en gemeentemensen was geweest. Hij dankte ook de kolonel voor zijn woorden en kon niet nalaten er nog even op te wijzen dat een driemans bezetting op de post Amerongen te gering is. Hij deed een beroep op de kolonel om dit pro bleem nog eens onder ogen te zien. In de Uithof was er 's avonds een afscheidsreceptie die druk werd be zocht.

De Vallei | 1970 | | pagina 5