Op antikapingsrondreis Amerikaanse minister bekijkt beveiliging van Schiphol Wet op sociale werkvoorziening moet radicaal gewijzigd worden Reclame bezint zich op positie in maatschappij van vandaag Minister wijst schuld aan uitblijven studiebeurs af J.O.V.D. betreurt plan D'66 GROOT POLITIEK EN FINANCIEEL DEBAT START 13 OKTOBER ACCENT Snoepje van melkpoeder Gratis-rijden HAL-personeel krijgt f 400,- J. W. Dutman Golden American - groot van smaak en zo zniver als goud! Drie dagen Kamer-beschouwingen échte ~W graan-genever die is van verhoeven! VERHOEVEN Meisje (14) verongelukt Gratis kippen niet allemaal even fris DAVEREND ZEEP de „harde" matras met alle comfort van een „zachte' DERTIEN UUR weekblad 65ct. overal verkrijgbaar DONDERDAG I OKTOBER 1970 SCHIPHOL Op zijn bliksenireis door Europa, waarbij hij drie dagen zes grote internationale luchthavens gaat bekijken, heeft de Amerikaanse mi nister van Vervoer, John A. Volpe, woensdagmiddag op Schiphol met minister Polak van Justitie overlegd welke gemeenschapelijke internationale maatrege len getroffen moeten en kunnen worden tegen het kapen van vliegtuigen. Tegenover de pers, die hy na zyn aankomst te woord stond nog voor hg met minister Polak van gedachten had kunnen wisselen, verklaarde de Amerikaanse bewindsman, dat de luchtpiratery op verschillende manieren moet worden be streden. In de eerste plaats moet met gebruikmaking van de nieuwste technische apparatuur gepoogd worden het meesmokkelen van wapens of explosieven in de vliegtuigen onmogeiyk te maken. Daartoe worden in de VS reeds mag netometers en röntgenaparatuur ge bruikt, terwijl de vracht wordt onder zocht in decompressiekamers. In de af gelopen twee maanden heeft men in de VS naarstig gewerkt aan verbetering van de magnetometers, waarmee men, op korte afstand van de reizigers staan de, kan registreren of zij in hun kle ding wapenen verborgen houden. Zeer binnenkort zullen de verbeterde magnetometers (400 procent beter dan de tot nu toe gebruikte) gereed zijn. Daarnaast worden overal de veilig heidsdiensten uitgebreid, die een oogje in het zei'1 houden en controle uitoefe nen. Ten tweede heeft de Amerikaanse re- ferirug al enige tijd geleden gelast dat op de intercontinentale vluchten (en op vele binnenlandse vluchten met grote toestellen) in burger geklede gewapen de bewakers meereizen. Dit zijn FBI- agenten en rechercheurs van de doua ne, die een speciale training hebben ge- ROTTERDAM Het passagiersschip Rotterdam van de Holland-Amerika Lijn (HAL) heeft gisteren kunnen ver trekken. De betrokken bemanningsleden wil den voor 's middags twaalf uur de toe zegging dat ook zij een extra uitkering zouden krijgen van vierhonderd gulden. Beide partijen kwamen in spoed zitting bijeen tot een akkoord. Verder hebben de vakbonden met de Vereniging van Nederlandse papierfa brikanten overeenstemming bereikt over de extra uitkering van 400,-. Het bedrag wordt in termijnen betaald. HARLINGEN Kinderen in ontwik kelingslanden worden binnenkort „ver leid" tot gezondheid door snoepjes die zijn gemaakt van melkpoeder en sui ker. „De ideale vorm om melkpoederover schotten naar de arme landen te stu ren", vindt de uitvinder van het plan, de heer P. Kooij, adjunct-directeur van de Frisia Suikerwerkfabriek in Harlin- gen. noten. Hun opdracht is pas in het aller uiterste geval te schieten. Berst moet in samenwerking met de bemanning worden gepoogd de kaper(s) op andere wijze onschadelijk te maken. Als het er om gaat 200 passagiers het leven te redden of de kaper dood te schieten, dón geschiedt het laatste, al dus de heer Volpe. Hij bestreed de vroeger steeds volgehouden bewering, dat een kogelgat in de wand van het vliegtuig in verband met geringe lucht druk buiten fatale gevolgen heeft. Men heeft de bewakers uitgerust met spe ciale 38 mm. pistolen met een heel kor te loop, waarin de kogels slechts een geringe snelheid krijgen. Deze kogels zijn bovendien hol en spatten uiteen. Ze boren zich dus niet gemakkelijk door de vliegtuigwand en hebben op het slachtoffer niettemin een shock effect. Om echter te zeggen, dat het „veredelde losse flodders" zijn, is niet waar. Verder hoopt minister Volpe, dat alle landen ter wereld unaniem het be sluit zullen nemen kapers van vliegtui gen die in him handen vallen ofwel uit te leveren aan het land, waar het vlieg tuig vandaan komt ofwl hun zware straffen op te leggen. Mochten er lan den zijn, die zich daaraan onttrekken, dan stelt Amerika als meest afschrik wekkend middel voor dit land voor een wereldwijde boycot tot de orde te roe pen. De boycot zou in de eerste plaats geeffectueerd moeten worden door al gehele stopzetting van het luchtverfreer naar dat land. Daartoe is uiteraard een internatio nale overeenkomst van alle 119 landen nodig, die bij de ICAO, de International Civil Aviation Organisation, zijn aange sloten. Deze week is in Londen de juri dische afdeling van de ICAO aan het vergaderen en morgen komt de ICAO- raad in Montreal bijeen. Wij hopen dat tot sancties ...en boycot-dreigingen zal worden besloten, aldus de minister. In principe staat Nederland daar achter. Dit laatste werd bevestigd door minis ter Polak. De bewindsman arriveerde op Schip hol in een speciaal straaltoestel van de Amerikaanse kustwacht, waarmee hij laat in de middag uit Parijs naar Ne derland was gekomen. Op Orly bij Pa rijs was hij diep onder de indruk geko men van de uitgebreide veiligheids maatregelen. Nog nergens had hij zo'n uitstekende decompressiekamer gezien en hij vond het jammer, dat daar slechts 1 luchtvaartmaatschappij ge bruik van maakt. Wellicht wordt het nodig dat de luchthaven-directies ook andere maatschappijen dwingen be paalde vrachtonderdelen in zo'n kamer ter controle onder te brengen voor ze in het vliegtuig worden geladen. Op Orly staat aan het begin en einde van de start- en landingsbanen steeds politie op wacht. Ook in en om de luchthaveA zijn de veiligheidsmaatregelen ten zeer ste verscherpt. Op alle zes luchthavens laat minister Volpe zich voorlichten omtrent de vei ligheidsmaatregelen, dus ook op Schip hol. Naar bekend bevindt zich ook daar een decompressiekamer voor de contro le op de vracht, maar elektronische ap paratuur, zg. detectors, zijn voor zover althans bekend is gemaakt nog niet in gebruik. De grootste beveiliging krijgen tot nu toe nog steeds de El Al-vliegtui gen, die bij iedere landing en start tot naast de baan door politie worden be schermd. UTRECHT - De wet sociale werk voorziening moet radicaal gewijzigd worden. Dit stelde de heer J. W. Dut man, hoofdbestuurder van de Algemene Bond van Ambtenaren woensdag in Utrecht. Hij sprak op een studiedag, die was gewijd aan het personeelsbeleid. Het probleem met de huidige wet, zo zei de heer Dutman, is dat de wet so ciale werkvoorziening arbeid economi sche waarde moet hebben en geld moet opbrengen. Veel belangrijker is echter, dat de WSV'ers plezier hebben in hun werk. Volgens de heer Dutman zou het echt geen ramp zijn als het economisch aspect uit de wet verdween: In onze semiwelvaartsstaat moet dat financieel te verwezenlijken zijn. Andere bezwaren in de huidige situa tie zijn, dat een gehandicapte tweemaal medisch gekeurd moet worden voordat hij in een sociale werkplaats wordt op genomen, dat hij vaak lang moet wach ten voordat hij weet hoeveel hij over houdt van zijn WAO-uitkering (en soms na maanden hetgeen hij teveel heeft ontvangen moet terugbetalen), dat mensen die hetzelfde werk doen ver schillende lonen krijgen, dat de indivi duele beloning afhangt van de hoeveel heid werk die men verzet en dat er vrijwel niets terecht komt van in spraak. De heer Dutman zei, dat het huidige beloningsstelsel niet meer te handhaven is nu het minimumloon is opgetrokken tot 157,50 per week. MAASTRICHT Dc rijkspolitie van het district Maastricht heeft gisteren in Stein, Urmond en Meers een uitgebrei de opsporingsactie gehouden naar ver boden wapenbezit. Tijdens huiszoekingen kwamen der tien Flobertgeweren, karabijnen, jacht geweren en een grote hóeveelheid mu nitie te voorschijn. ADVERTENTIE Ga mee naar het land van prairies, paarden, Bonanzas en wijde velden vol gouden amerikaanse tabak! Golden American. Voor wie de wereld nog een avontuur is. De echte smaak. De echte tabak. Gouden tabak. AMSTERDAM Zo'n zeven honderd mensen die iets met recla me te maken hebben komen van daag in de Amsterdamse RAI bij een. Geen gezelligheidscongres, maar een bijeenkomst van bezin ning en verdieping: wat is de posi tie van de reclame in deze samen leving en hoe zal haar positie mor gen zijn. Ruim anderhalve eeuw geleden maakte een ondernemer die zichzelf respecteerde, geen reclame voor zijn produkten. In de krant wilde een modemaga zijn nog wel eens via een zeer be scheiden berichtje melden dat er een nieuwe collectie uit Parijs was bin nengekomen. Verder dan deze en dergelijke in formatie ging de reclame toen niet. Het luide aanprijzen van de eigen waar liet de ondernemer over aan de marktkooplieden. Pas toen door de snelle uitbreiding van de produktie de eigen, ver trouwde klantenkring niet meer vol doende gewaarborgd was, ging de ondernemerswereld het publiek per advertentie en in de etalage speciaal attent maken op de voortreffelijk heid van het eigen produkt. Dit leidde tot Daverende Campag nes die er niet zelden van uitgingen dat de kopers de baby jaren nog maar net ontstegen waren. Toen de welvaart snel toenam, vond men een koopgraag publiek dat erg gevoelig was voor de reclame. De nieuwe ge neratie, in welvaart opgegroeid be ziet de acties van de reclamewereld, echter met zeer grote reserve. Voorzitter van de stuurgroep die het reclamecongres in de RAI heeft voorbereid, is de heer H. E. Jansen, 58 jaar en daarvan 38 jaar in de reclame. Wat beoogt u met reclame: het geven van informatie over een bepaald produkt, of een min of meer dwingende beïnvloeding om dat bepaalde produkt te kopen? „Ons doel is beïnvloeding. Wij willen dat het produkt waarvoor wij reclame maken, gekocht wordt door een zo groot mogelijk publieg". De heer Janssen is al zeventien jaar directeur van het reclamebu reau PRAD, dat 25 jaar bestaat en waar 160 mensen zich met reclame bezighouden. Voordat hij bij PRAD kwam, ontwierp hij onder meer de bekende campagne met de slagzin Het Bier Is Weer Best. Het ergert hem duidelijk dat er zoveel wantrouwen heerst jegens de reclame: „Wij worden beschuldigd van manipulatie. Goed, wij pogen mensen te beïnvloeden een bepaald produkt te kopen, maar dan moet dat produkt voldoen aan gestelde H. E. Jansen: Wij bedrijven geen dieptepsychologie. •verwachtingen. Zo niet, dan is de omzetpiek een schijnsucces". Reclame kan mensen overha len dingen te kopen waaraan zy in feite geen enkele behoefte heb ben. „Dat is niet de zaak van de recla meman. Nederland heeft het vrije ondernemersschap: iedereen mag tot op grote hoogte in volle vrijheid za ken produceren die hij meent te kunnen verkopen. Trouwens wat is precies behoefte: men kan behoefte hebben aan brood, maar ook aan een status-symbool". Reclame schept soms een ver wachting die niets met het pro dukt te maken heeft: blote meisjes rondom een blikje sardientjes. „Ails het om produkten gaat die het onderlinge menselijke contact veraantgenaamen dan vind ik deze vorm verantwoord. Een erotisch appél bij produkten die daar niets mee te maken hebben, acht ik niet alleen onjuist, het blijkt ook steeds minder te voldoen. De aandacht wordt te veel afgeleid van het pro dukt naar het blote meisje". De reclame wordt er van ver dacht met „verborgen verleiders" telwerken de mensen worden beïnvloed zonder dat ze het onder kennen. „Wij bedrijven geen dieptepsycho logie. Wel speuren wij soms naar bepaalde remmingen bij mogelijke verbruikers; wij pogen dan die soms onbewuste remmingen op te heffen via de reclame". Is de reclame er niet soms op uit om het publiek door bombarie of onnozelheid te ergeren met het doel dat door die ergenis de naam van het produkt „blijft hangen"? „De naambekendheid wordt steeds minder belangrijk voor de omzet. Voor een blijvend succes is van doorslaggevende betekenis of het produkt voldoet aan de verwach ting". Probeert de reclame niet de mensen minder kritisch te maken bij hun koop-keuze? „Bij kleine gebruiksvoorwerpej kan dat een zeer tijdelijk succes hebben. Bij het aanschaffen van duurzame artikelen speelt de recla me niet zo'n erg grote rol. Als de koper dan bedrogen uitkomt, is dal niet zelden de schuld van een gewe tenloze verkoper". Wat denkt u van brallende re clame, zoals bijvoorbeeld voor be paalde zeeppoeders wordt ge maakt? „Persoonlijk ben ik geen voorstan der van dergelijke reclame. Mijn voorkeur gaat meer uiit naar televi siespots als die van Ton van Duin hoven, maar je moet dan wel de eerste zijn". „De reclamewereld tobt met een groot gebrek aan werkelijk creatieve krachten. Een goede reclame moet iets van orginaliteit hebben". Zoudt u weigeren voor een bepaald produkt reclame te ma ken? „Het merendeel van mijn collega's zou beslist weigeren reclame te ma ken voor een produkt waar wat mee aan de hand is. In de Verenigde Sta ten is er op de reclame een vrij streng semi-overheidstoezicht. Wij .in Nederland hebben onze eigen, vrij willige code. Al enkele jaren werkt hier de Codecommissie die klachten over reclame behandelt. Daar kan ook de koper klagen die meent dat hij door de reclame is misleid. Wij zullen pogen die Codecommis sie meer bekendheid te geven". Wat behelst de oode voor re clame? „De reclameboodschap moet een kern van waarheid bevatten. Men mag de concurrent niet negatief in zijn reclameboodschap betrekken. Daartegen wordt nogal eens gezon digd, zij het op een niet duidelijk aantoonbare manier, bijvoorbeeld in de televisiespots, die een zogenaam de test laten uitvoeren met een .ge woon" en het eigen produkt. Ten slotte schrijft de code voor dat de overdrijving in de reclame die nu eenmaal onvermijdelijk is, voor het publiek herkenbaar moet zijn". Zal de reclamewereld in de naaste toekomst geheel nieuwe wegen moeten zoeken? „Het reclamevak is bij uitstek het werkterrein van jonge mensen, die hun eigen generatie kennen. Ik heb trouwens in mijn 38-jarige loopbaan mijn medewerkers doorlopend ge waarschuwd het publiek nooit te on derschatten. De gemiddelde koper en vooral de gemiddelde koopster is veel kritischer dan wel eens wordt vermoed". ADVERTENTIE 25 King Size Filter voor F. 1.50 DEN HAAG Bij de beoordeling van een aanvraag voor een studiebeurs moeten de studieresultaten worden ge waardeerd in cijfers en niet worden omschreven. Het ministerie van onderwijs en we tenschappen heeft in een brief aan de Utrechtse universiteit op 3 september al laten weten geen genoegen te nemen met de manier waarop in 76 gevallen de studieresultaten waren aangeduid. Als de betrokken studenten nu de dupe worden van het uitblijven van de studiebeurs dan ligt dat aan de advise ring van het faculteitsbestuur. Het ministerie heeft in de brief van 3 september bij de curatoren van de Utrechtse universiteit aangedrongen op een zeer spoedige afhandeling van deze kwestie. Dat de faculteitsraad aan het minis terie heeft gevraagd tijdelijk een ge mengde toelage te geven (een deel ren teloos) vindt het ministerie overbodig. Het had dit ook 3 september al voorge steld. Uit Utrecht kwam echter hierop geen antwoord. Prof. Dijkhuis, voorzitter van de fa culteitsraad wilde hierop gisteren geen commentaar geven. UTRECHT Het hoofdbestuur van de JOVD, de jongerenorganisatie van de VVD, zegt het initiatief van D'66 te streven naar een coalitie met KVP en PvdA te betreuren. Volgens het hoofdbestuur wordt hier mee het criterium dat coalities geba seerd dienen te zijn op de overeenstem ming van verkiezingsprogramma's en beoordeling van kandidaatministers, tot een papieren tijger gemaakt. De JOVD vindt verder dat de pro gramma's van D'66 en WD een samen werking zeker zouden kunnen recht vaardigen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Tweede Kamer bereidt zich voor op de algemene po litieke en financiële beschouwingen over de rijksbegroting die gehouden zullen worden op 13, 14 en 15 okto ber. Op het Binnenhof wordt dit gro te politieke debat met grote belang stelling tegemoet gezien, maar de span ning die vorig jaar bestond naar aanleiding van de AR-poging om tot uitstel van de inflatiecorrectie te ko men ontbreekt vooralsnog. Ver wacht wordt dat de financieel-econo- misch-sociale problematiek opnieuw in het centrum van het debat zal staan. Op 13 en 14 oktober zal de Kamer de fractievoorzitters en de financiële deskundigen aan het woord zijn en donderdag 15 oktober om 11 uur begint minister-president met zijn antwoord. Na hem zullen minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus het woord voeren. Donderdagavond 15 oktober zullen de stemmingen weer nachtwerk over moties e.d. gehouden worden; in Den Haag wordt aangenomen dat het dan wel weer nachtwerk zal worden... De woordvoerders van de fracties zullen aldus het kamerpresidium, in eerste instantie samen meer dan der tien uur het woord voeren; KVP en PvdA krijgen elk. honderd minuten, VVD, AR en CHU elk 75 minuten, D'66 50 minuten, PSP, Boerenpartij, CPN, Groep-Harmsen, Groep-Aarden, Groep-Goedhart en SGP elk 40 minu ten en de eenmansfracties GPV en Kronenburg elk 25 minuten; bij dit laatste moet aangetekend worden dat de heer P. Jongeling (GPV), naar ver wacht wordt, als gevolg van zijn ge zondheidstoestand nog niet aan het de bat zal kunnen deelnemen. Het is de bedoeling dat de Tweede Kamer in de periode tussen 3 november en 23 december de begrotingshoofd stukken behandelt. Met man en macht wordt gestreefd vóór Kerst alle hoofd stukken af te handelen mede om de Eerste Kamer de gelegenheid te geven hetzelfde in de eerste maanden van 1971 te doen. ADVERTENTIE De pil voor huisdieren? Een brandend probleem om aan te denken rond Werelddierendag: de dreigende overbevolking van honden en katten en andere huisdieren. Deskundigen pakken dit probleem hij de kop - deze week in Accent. In gesprek met Kreisky Een exclusief interview met de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky, n.a.v. diens geruchtmakende onder houd met Vrij Nederland's Martin van Amerongen over o.a. Simon Wiesenthal. Elke week puzzelen Accent heeft een gevarieerde puzzelpagina, met b.v. een spannende ladderpuzzle-competitie. Elke week in Accent. ADVERTENTIE ANN01792 'ruuiver 'natuurprodukt zacht •smaakvol exclusief ENSCHEDE De 14-jarige Johanna Markerink is woensdagmorgen, toen zij onverwachts de hoofdrijbaan van de Gronausestraat in Enschede overstak geschept door een auto bestuurd door de 28-jarige J. V. V. uit Enschede. Het meisje overleed in het ziekenhuis Ziekenzorg aan de hierbij opgelopen verwondingen. DEN HAAG Van de vijfhon derd kippen die de Nederlandse Vereniging van Legpluimveehouders dinsdag gratis in Den Haag uitdeel de, was een groot aantal bedorven. De voorzitter van de legpluimvee houders, die de kippen uit protest aan het publiek uitdeelden, zegt: „Wij hebben een fout gemaakt. Wij hadden verse in plaats van diepvries kippen moeten uitdelen". DEN HAAG De taxichauffeurs in Den Haag denken erover om twee dagn lang te gaan ryden tegen uiterst lage tarieven of zelfs gratis. Op deze of andere manieren ook staking willen zij kracht bijzetten aan hun looneisen. De chauffeurs kwamen vannacht bij elkaar om zich hierover te beraden na dat onderhandelingen tussen de erken de vakbonden en de Haagse taxi ondernemers waren afgebroken.

De Vallei | 1970 | | pagina 7