Geen Roemeense warmte in Zuid-Slavië Overleg-Berlijn gaat 9 oktober verder Labour moppert tegen Wilson Bemta de heerlijke, nieuwe smaak lift volop verkrijgbaar Toch nog gevechten in Jordanië Frankrijk pakt lozing synthetische wasmiddelen drastisch aan Over de grenzen Machtsstrijd ontmoet vandaag de mens van morgen Eénvan de dubbel-lekkere vruchtenlimonade met 't zuivere sap van ananas en. grapefruit 'n hele liter slechts 85 ct. Izvestia voor Chinezen vr iendelijk VIJFTIEN JAAR VOOR RAMOTSE Aanvaring op de Donau Communisten in Boedapest bijeen Bijeenkomst vervroegd MOEILIJK SCHERP VERKIEZING RESPECT *on zet hippies onder de schaar 450 GR. VAN 99 VOOR 600 GR. VAN 129 VOOR DONDERDAG I OKTOBER 1970 BELGRADO KOEL BIJ ONTVANGST NIXON BELGRADO Tienduizenden Joegoslaviërs zijn gisteren de straat op gegaan om president Nixon een beleefde maar geen stormachtige ontvangst in Belgrado te geven. In een 16 kilometer lange tocht van het vliegveld naar de Joegoslavische hoofdstad, stond president Nixon bijna de heft van de reis om enthousiast naar de toeschouwers te wuiven. Deze beantwoordden zijn gewuif met handgeklap en met zwaaien met vlaggen, maar er kwam geen gejuich over hun lippen. President Tito, die naast de Amerikaanse president in een open Mercedes was gezeten, nam veel minder moeite om te zwaaien. Vakbeweging tegen de mammoetconcerns Verscheidene malen scheen het datde scherpste sinds lange tijd in Joego- President Nixon, hier nog aan boord van de Saratoga. Naast de presi dent Henry Kissinger, zijn politieke assistent, generaal Andrew Good- paster, admiraal W. Wendt, admiraal Rivero en Moorer, minister van Bui tenlandse Zaken W. Rodgers, J. Sisco en generaal Burchenall. BERLIJN Het viermogendheden overleg over Berlijn zal niet op 30 ok tober maar reeds op 9 oktober worden voortgezet. Tot dit besluit, aldus een geallieerde woordvoerder, zijn de am bassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Sowjet-Unie, woensdag tijdens een diner in de Britse ambassade gekomen. Drie uur lang hebben de ambassa deurs van de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk en de Sowjet-Unie gis teren beraadslaagd over West-Berlijn. De Britse ambassadeur Jackling was voorzitter bij deze zevende bespreking, die als gewoonlijk werd gehouden in het gebouw van de vroegere geallieerde controleraad in West-Berlijn. De inhoud van het gesprek bleef ook nu strikt geheim. De Fransman Sau- vagnargues zei alleen dat de atmosfeer „zakelijk" was geweest. De keuze van de nieuwe datum, die niet al te ver in de toekomst ligt, is wellicht een aanwijzing dat de Russen de mgelijkheid willen openhouden voor een compromis, dat parallel loopt met de uitvoering van het Russisch-Duitse verdrag van Moskou en de verdere Westduitse toenadering tot Oost-Euro pa. Bonn stelt als voorwaarde dat het verdrag pas in werking treedt wanneer voor West-Berlijn een bevredigende re geling is bereikt. Men rekent evenwel op zeer moeilij ke onderhandelingen. Ook Oost-Duits- land, dat tot nu toe geen enkele in- PRETORIA De Zuidafrikaanse ne- ?er Benjamin Ramotse is gisteren in de uidafrikaanse hoofdstad Pretoria tot vijftien jaar veroordeel.d Ramotse, die in Tanzania, Egypte en Rusland een guerilla-opleiding heeft gehad, werd er o.m. van beschuldigd opgelegde guerrilla's van Zambia naar Rhodesië te hebben gebracht voor mili taire acties tegen de regeringen van Rhodesië en Zuid-Afrika. Negentien andere Afrikanen in deze zaak waren al eerder vrijgesproken van dezelfde aanklachten, die tegen hen waren ingebracht op grond van de wet tegen het communisme. Na die vrijspraak werden zij opnieuw in beschuldiging gesteld. Nu op grond van de wet tegen terreur, de wet, krach tens welke Ramotse is veroordeeld. schikkelijkheid heeft laten blijken, kan daarbij belangrijke invloed doen gel den. Klaus Schütz, de regerende burge meester van West-Berlijn, uitte zich gisteravond zeer terughoudend: „Voor het eind van het jaar zal waarschijnlijk blijken of een oplossing mogelijk is. Zo niet, dan moet onze stad voortbouwen op de nu bestaande basis. Dat is ons tot dusver heel goed gelukt..." verlaging bij zijn gastheer aandrong op verlaging van het tempo van de autos stoet. De president had kennelijk ge hoopt op een herhaling van de storm achtige ontvangst die hem in augus tus vorig jaar in het communistische Roemenië ten deel viel. Daar leek het echter ndet op. Geen enkel ogenblik stopte de auto met de twee staatshoof den om Nixon de gelegenheid te geven de handen van de omstanders te druk ken. H-lj kreeg hiervoor wel de kans toen hij tegen het vallen van de avond een krans ging leggen bij het monument voor de onbekende soldaat. Tito verge zelde hem niet op de 16 kilometer lange tocht. Op het Londen Plein in het cen trum van Belgrado, liet Nixon de auto halt houden, stapte uit en begaf zich onder de enige duizenden mensen. Alsof hij een Amerikaanse verkiezingscampag ne voerde, schudde de president links en rechts handen, klom op de motorkap van zijn auto en tilde zelfs een Joego- Slavisch kind op. Een groot spandoek op het vliegveld luidde „Welkom president Nixon". President Tito en zijn vrouw arri veerden ongeveer een kwartier voor de aankomst van Nixon op het vliegveld. Op het vliegveld werd door geen van de beide presidenten een toespraak ge houden. Voordat hij in de auto stapte die hem naar het paleis van president Tito bracht, inspecteerde Nixon de ere wacht en schudde hij de handen van een groot aantal hoogwaardigheidsbe kleders en leden van het corps diplo matique. De veiligheidsmaatregelen die zijn genomen bij het bezoek van Nixon zijn BLACKPOL (Engeland) Ex-pre mier Harold Wilson van Engeland heeft woensdag op het Labour-partijcongres, een kleine meerderheid meegekregen voor het afslaan van een poging om de partij een afwijzend standpunt tegen Britse toetreding tot de EEG te laten innemen. Met 3.049.000 tegen 2.954.000 man- daatstemmen, werd in plaats daarvan een motie aangenomen inzake Brits lid maatschap van de EEG een afwachten de houding aan te nemen. Wilson kon niet verhinderen dat een motie werd aangenomen, waarin zijn vroegere bewind een standje kreeg voor het niet opvolgen van moties die op vroegere partijcongressen waren aangenomen. In de jaren 1964-1970 heeft de Labour-regering moties naast zich neergelegd over afkeuring van het Amerikaanse Vietnam-beleid, indirecte steun aan wilde stakingsacties en po gingen om inkrimping van het pakket sociale voorzieningen te verhinderen. De leiding van de Labour-partij heeft woensdag een scherpe en onverwachte nederlaag geleden. Met een betrekkelijk kleine meerderheid namen de gedele geerden een resolutie aan, die nagenoeg neerkomt op een motie van wantrou wen jegens de partijleiding. In deze resolutie, die met 3.085.000 te gen 2.801.000 stemmen werd aanvaard, werd de parlementaire fractie voorge houden, zich gebonden te voelen door de besluiten van de conferentie. In de resolutie werd. betreurd, dat de fractie weigert overeenkomstig deze besluiten te handelen. Partijleider Harold Wilson trachtte tevergeefs een stemming over de reso lutie te voorkomen. Hij stelde voor de resolutie voor nadere bestudering aan het partijbestuur voor te leggen. Wilson ADVERTENTIE Deze royale frituurpan met deksel en frituurmand. Kost in de winkel f 11.50 maar voor u geheel gratis op 600 Pasteurspaarmerken of 200 Pasteurmerken en f 6.- bijbetaling. Vraag het Remia geschenken- boekje. door pasteurisatie langer vers kwam de indieners zeer ver tegemoet. Hij wees echter op de statutaire moei lijkheden die zich zouden kunnen voor doen bij een letterlijke uitvoering van zulk een resolutie. Het Congres heeft woensdagmorgen met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin een meer gelijk matige verdeling van het nationale in komen en uitbreiding van het staatsei gendom werden geëist. In dezelfde resolutie werd betreurd, dat de verkiezingsstrijd op basis van een orthodoxe en niet op een van de uitgesproken socialistische economie is gevoerd. Een scherpe resolutie, die in grijpende nationalistisaties verlangde, werd met een meerderheid van twee derde verworpen. Namens het partijbe stuur legde de vakbondsleider W. Simpson de nadruk op de noodzaak van een „socialistische penicilline-injectie" en een uitbreiding van de openbare sector. Het congres nam ook met algemene stemmen een principeverklaring van het partijbestuur aan, waarin onder meer werd gezegd, dat de partij er niet in was geslaagd voldoende belangstel ling bij de kiezers op te wekken en de partijleden afdoende te mobiliseren. De voormalige minister van Binnen landse Zaken, James Callaghan, die de ze verklaring indiende, deed een beroep op de vakbondsleiders meer begrip te tonen voor de noodzaak van een inko menspolitiek en hun standpunt in deze zaak zorgvuldig te overwegen. Callaghan stelde verder het vor mingswerk van de Westduitse sociaalde mocraten ten voorbeeld. Op dit gebied zou de labourpartij veel meer moeten doen, aldus Callaghan. BELGRADO Zes bemanningsleden van een Zuidslavische sleepboot wor den vermist, nadat het schip dinsdag avond op de Donau in aanvaring was gekomen met een Russische boot. Zes tien opvarenden van de sleepboot, die gezonken is, zijn gered. De Rus liep slechts lichte schade op. Slavië. De politie kroop over de daken van de huizen die langs de route van president Nixon staan en de toeschou wers langs de weg werden vanaf bal kons nauwletten in het oog gehouden. Agenten van de veiligheidsdienst ga ven toe dat zij zich vooral zorgen maakten over Arabieren, die vrije toe gang hebben tot Joegoslavië. Men vreesde dat de dood van president Nas ser en de grote uitbarsting van emoties die daar het gevolg van waren, zou kun nen leiden tot acties tegen de Ameri kaanse president. Mevr. Tito en mevr. Nixon reden in een andere wagen naar het paleis. Langs de route wapperden een aantal vlaggen, maar volgens Joegoslaven wa ren de versieringen deze keer minder uitbundig dan anders. Dit was begrij pelijk, gezien het feit dat Joegoslavië tot voor enkele uren officiële rouw in acht had genomen over de dood van president Nasser. Enkele uren voor de aankomst van Nixon zond Tito zijn „hartelijke gelukwensen" aan vice-presi dent Toeng Pi-Wioe van de volksrepu bliek China, ter gelegenheid van de 21ste verjaardag van het uitroepen van de Chinese Volksrepubliek. De Zuidslavische president Tito heeft tijdens een diner, ter ere van president Nixon, aangedrongen op beëindiging van „de interventie van iedere buiten landse mogendheid" in Indo-China en het Midden-Oosten. In zijn toast op de Amerikaanse president zei Tito dat „al gemene vrede op lange termijn niet kan berusten op beperkte oorlogvoe ring". In zijn antwoord zei president Nixon, dat de Verenigde Staten de Zuidslavi sche politiek van niet-gebondenheid respecteren. De Verenigde Staten zijn bereid met anderen in Europa te stre ven naar vermindering van de militaire confrontaties en naar verdere ontwik keling van de economische, culturele en menselijke betrekkingen met alle sta ten, zo verklaarde Nixon. Hij nodigde Titó uit tot een bezoek aan de VS. SAIGON Ruim achthonderd jonge ren in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon hebben hun weelderige haardos bij de kapper achter moeten laten. Dit in het kader van een actie van de poli tie tegen „ongewenste elementen" waarbij de afgelopen twee weken 4.150 mensen zijn gearresteerd. De campagne moet drie maanden duren. Van de 4.150 gearresteerden worden 3.004 gekenschetst als „schenders van de openbare veiligheid" en de rest als „personen die zich aan sociale ondeug den te buiten gaan". De politie in Saigon heeft verder 191 tijdschriften in beslag genomen met ar tikelen die „schadelijk voor de nationa le veiligheid, goede zeden en traditione le gewoonten" worden geacht. Aan de „ordelievende burgers van Saigon" is verzocht „verdachte elemen ten" bij de politie aan te geven. m ADVERTENTIE eon produkt van The Coca-Cola Company - voorlopig aijeen verkrijgbaar in literflessen. BEIROET Jordaanse troepen heb ben woensdagmiddag een massale in- fanterie-aanval ondernomen op Pales tijnse stellingen in het noorden van Jordanië, zo heeft Damascus bekend gemaakt. Aan de aanval was een artilleriebe schieting voorafgegaan, die de gehele ochtend geduurd heeft, aldus radio- Damascus. In een communiqué van de guerilla- strijders, dat door de radio werd uitge zonden, werd gezegd dat het infante- rie-offensief volgde op een intensieve beschieting van de steden Irbid en Ramtha, die in handen van de com mando's zijn. In het communiqué werd de aanval „een ernstige schending" genoemd van het vredesverdrag dat drie dagen gele den in Cairo is ondertekend door ko ning Hoessein en guerrillaleider Jasser Arafat. In het communique werd ook gezegd, dat de aanval voornamelijk gericht was tegen het oude fort van Ramtha. De guerrillastrijders hebben zich daar ADVERTENTIE PARIJS De Franse regering is gisteren begonnen met de daadwer kelijke strijd tegen de watervervui ling. Dit gebeurde in een decreet, dat bepaalt, dat slechts die synthetische reinigingsmiddelen in waterwegen mogen worden geloosd, die normaal voor tenminste voor tachtig procent door een natuurlijk biologisch pro ces worden afgebroken en vernietigd. Om deze maatregel kracht bij te zetten, werd de verkoop van alle synthetisch reinigingsmiddelen, die hieraan niet voldoen, in Frankrijk verboden. Dit decreet wordt echter pas op 1 oktober 1971 van kracht om de in dustrie de gelegenheid te geven zich bij het nieuwe voorschrift aan te passen. De betekenis van dit voorschrift wordt pas duidelijk als met weet, dat er in Frankrijk per jaar 75.000 ton reinigingsmiddelen wordt ge bruikt, waarvan slechts vijftien pro cent aan de nieuwe voorschriften voldoet. De belangrijkste schade, die door deze in waterwegen geloosde reini gingsmiddelen wordt aangericht is: Vermindering en vernietiging van de visstand; Vermindering van het zelreini- gend vermogen van de rivieren en een sterke vermindering van het reinigingsvermogen van de zuive ringsinstallaties; Hinder vaor de scheepvaart door de vorming van schuimbergen; Vermindering van de door dringbaarheid van de bodem, die ca tastrofale gevolgen kan hebben voor de waterstand van een gehele streek. en antl-tanik daar aan „heldhaftig met raketten geschut verdedigd", zo werd toegevoegd. Het Palestijnse communique meldde, dat de Palestijnen standhielden. In een eerder communiqué, waarin gemeld was dat de twee steden door artillerie onder vuur genomen waren, was geëist dat de Arabische staatshoof den door hun tussenkomst onmiddellijk een einde aan de gevechten zouden ma ken. Kort nadat het eerste communiqué door Radio-Danascus was uitgezonden, werd vanuit Amman een groep waar nemers naar het noorden gestuurd door de vredescommissie onder leiding van de Tunesische premier Bahi Ladgham. Brigade-Generaal Ahmed Abdoe Ma- jid Hilmi, de Egyptische commandant van de waarnemerstroepen, heeft, de Jordaanse strijdkrachten en de Pales tijnen bevolen met de groep waarne mers samen te werken. MOSKOU Het sovjetrussische re geringsblad Izwestia heeft woestdag de herdenking van de vorming van een communistisch bewind in China, 21 jaar geleden, aangegrepen om tot de leiders in Peking een oproep te richten tot oplossing van de „controversiële ge schillen door middel van onderhande lingen en overleg". Het artikel was gespeend van aanval len op de partij- en regeringsleiding in Peking, maar het opmerkelijkst was volgens waarnemers wel dat een artikel gewijd werd aan de 21-ste verjaardag van de machtsovername. Vorig jaar, bij de viering van de 20-ste verjaardag, volstond de de Izwestia met het af drukken van een kort en koel felicita tietelegram. Woensdag werd ook een receptie op de Chinese ambassade door een flink aantal hoge Russische functionarissen bijgewoond, onder wie de Russische ambassadeur in China Vasily Tolstikof. „Het ging er veel hartelijker aan toe dan op voorgaande recepties" aldus een Westerse correspondent. BOEDAPEST Een zeer geheieme driedaagse topconferentie van 45 com munistische partijen is geëindigd zon der dat de namen of de functies van de deelnemers in het slotcommuniqué be kend werden gemaakt. Volgens het Hongaarse persbureau MTI werd er op de conferentie gedis cussieerd over de samenwerking tussen communisten en „andere a/nti-imperia listische krachten". x VTiiy j,.; jye dood van president Nasser heeft de hoop op vrede in het Midden-Oosten aanzienlijk vermin derd en een potentieel gevaarlijk machtsvacuüm doen ontstaan in dit onrustige gedeelte van de wereld. Ondanks zijn revolutionaire rol in de moderne Arabische geschiedenis en zijn openlijk anti-Amerikaanse hou ding, had Nasser een matigende in vloed op de Arabisch extremisten. Zijn land is verreweg het sterkste en het machtigste in de Arabische we reld en door zijn overwicht als langst regerend Arabisch staatshoofd, kon Nasser een bemiddelende rol spelen tussen de linkse en rechts-reaction- naire regimes in het Midden-Oosten. Er is in de Arabische wereld geen staatsman, die evenveel aanzien ge noot en die een gelijkwaardig opvol ger van de overleden president zou kunnen zijn. jpen machtsstrijd in Egypte schijnt onvermijdelijk en de Arabische wereld, die het dan zonder de over heersende invloed van Egypte zal moeten stellen, gaat een periode van twijfel, verwarring en waarschijnlijk geweld tegemoet. Het is te verwachten dat de Arabische extremisten de Palestijnse guerril lastrijders en de linkse regimes in Syrië en Irak zullen trachten het machtsvacuüm op te vullen dat na de dood van Nasser is ontstaan. Zij zijn echter onderling verdeeld en hun strijd om suprematie brengt weer de gevaren van nieuwe Arabi sche burgertwist met zich mee. "[Vlasser stierf enkele uren nadat hij de Arabische leiders in Cairo bij een had geroepen om door een over eenkomst een einde te maken aan de gevechten in Jordanië. Nasser en koning Hoessein van Jorda nië waren de enige Arabische leiders die het Amerikaanse vredesvoorstel voor het Midden-Oosten hadden aan- vaard.De oppositie van de Palestijnen tegen een vrede met Israël, was de direct oorzaak van de burgerkrijg in Jordanië. Nu Nasser dood is, staat Hoessein al leen tegenover de Palestijnen, zonder een bemiddelaar of een invloedrijk Arabische leider om hem te steunen. Als de guerrillastrijders opnieuw in op stand komen en dat lijkt slechts een kwestie van tijd dan zal Hoes sein zich geplaatst zien voor een moeilijke keuze: opnieuw zijn be- doeienensoldaten op laten treden te gen de Palestijnse commando's of vrede sluiten met Israël, een stap, die politieke zelfmoord zou betekenen. Nu Nasser overleden is, is er immers geen Arabische leider meer, die in- GENERAAL FAWZI ook een kansje vloedrijk genoeg is om het Ameri kaanse vredesinitiatief voort te zet ten. De haat tegen Israël en daardoor tegen de Verenigde Staten is na de nederlaag van 1967 onder de Arabie ren dermate opgekweekt, dat geen van de huidige Arabische leiders zich kan veroorloven, een verzoenende houding aan te nemen tegenover Is raël of de Verenigde Staten. Uet is zeer onwaarschijnlijk dat een nieuwe bewind in Egypte vol doende macht zal hebben om een krachtig standpunt, voor vrede of voor oorlog in te nemen. Er zou een militaire junta kunnen ko men. De militaire leiding in Egypte ta echter conservatief en zou zich voor namelijk toeleggen op een consolide ring van zijn eigen positie. De Sovjet-Unie heeft Egypte voor vele miljoenen dollars aan militaire en economische steun gegeven en men verwacht dat Rusland zal trachten meer invloed in het land te krijgen. De Russische premier Aleksej Kosy- gin zal de begrafenis van Nasser bij wonen en het Kremlin heeft reeds bekendgemaakt, dat het de militaire en economische steun aan Egypte zal voortzetten. Maar de Russen zijn niet erg populair in Egypte, noch onder het volk noch bij de leiding in Cairo. De machtsstrijd in het land zal zich waarschijnlijk concentreren rond Alv Sabry, de pro-Russische leider van de Arabische Socialistische Unie, en Za- kariah Mohieddin, Nassers vroegere chef van de inlichtingendiensten, die als pro-Westers wordt beschouwd. Anwar Sadat, de vice-president die na Nassers dood waarnemend president werd, zou als compromis tussen deze twee invloeden tot president gekozen kunnen worden. In ieder geval zullen de Egyptcnaren waarschijnlijk te weinig macht heb ben en te zeer met hun eigen proble men bezig zijn, om nog grote invloed uit te kunnen oefenen op de rest van de Arabische wereld. En de luidste en meest militante stem men in deze wereld zijn die van de Palestijnse guerrillastrijders en de re volutionaire regimes in Irak en Syrië. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 9