Officieren pleiten: Vijfde overval in drie dagen Twaalf Ambonese gezinnen moeten woning uit BRAAT! Voor KVP-zetel in Tweede Kamer 350 gegadigden F 5000.- buit bij hulppostkantoor Vondeling laakt discriminatie Welvaart slecht voor gezondheid ontmoet vandaag de mens van morgen KEUKENS? Ziekenfondsen dragen bij in kosten gezinshulp Wervelende showprogramma's met top-artiesten In het Veluwse vermaakcentrum aan de IJssel in Jerwolde Jeugdbende rooft ton bijeen Nijmegen wil burgerwacht Roel van Duijn wil onderzoek naar acties groep G7 BESLISSING Zware taak selectie-commissie VOOR VERENIGINGEN. INSTELLINGEN EN BEDRIJVEN GEVEN WE ATTRACTIEVE KORTING GELDERLAND Staatssecretaris Kruisinga VOORBEELDEN Tweede kamerlid: Benzinereclame onzorgvuldig In Den Haag Be jaardentehu izen worden duurder Pipozaak in hoger beroep VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 MILITAIRE DISCIPLINE MOET OP DE HELLING DEN HAAG Ruim dertig majoors en kapiteins van de landmacht verenigd in de „gespreksgroep Harderwijk" pleiten voor een structuurverandering bin nen het leger. In een uitvoerig artikel in de „Militaire Spectator" schrijven leden van de groep, majoor der artillerie A. W. Schulte en kapitein der infanterie H. G. A. Geer- lings, dat zij de teugels op het punt van de discipline zouden willen laten vie ren. „Vrijwel niemand in de landmacht weet meer waar hij aan toe is". De twee officieren willen dat op kor te termijn een algemeen geldend voor schrift wordt samengesteld waarin dis cipline duidelijk staat omschreven. Daarin moet aan functionele verhou dingen voorrang worden gegeven boven de algemene geldigheid van de rang verhoudingen. Dat kan dan door de alge mene disciplinaire betekenis van de mi litaire rang terug brengen tot enkele WORMERVEER De dienst der do meinen heeft twaalf Ambonese gezin nen in Wormerveer aangezegd hun wo ningen op 31 oktober te verlaten we gens huurschuld. Het gemeentebestuur van Wormer veer heeft de dienst geschreven dat in Wormerveer geen andere woningen be schikbaar zijn. Daarom zal men de be trokken woningen vorderen, om ze daarna weer aan de huidige bewoners aan te bieden. Tweede-Kamerlid Dankert (PvdA) heeft de minister van Financiën onder andere gevraagd waarom de Dienst niet eerst gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid door middel van loonbe slag of inhouding van sociale uitkerin gen aanzeggingen tot ontruiming te voorkomen. Hij wil ook weten of de Dienst der domeinen voordat een aanzegging tot ontruiming werd verzonden voortdu rend contact heeft gehad met de met Ambonezenzorg belaste dienst van CRM. noodgevallen, maar de consequenties van de functionele verhoudingen on verkort te aanvaarden. Voorgesteld wordt ook om een mili tair die op een commandofunctie wordt geplaatst, ook alle beslissingen te la ten nemen die aan die functie zijn ver bonden. Een hogere commandant .zo zeggen de officieren zou dus theo retisch niet rechtstreeks in de functie van zijn onder-commandant kunnen in grijpen. Ook moet de troepencommandant veel meer speelruimte krijgen. Alleen het bepalen van werktijden tijdens de kazernedienst moet een zaak blijven van het hogere gezag. Andere wensen van de officieren: afschaffing van de excercitie als disciplinemiddel, Beperking van de persoonlijke in specties tot de algemene reinheid en het onderhoud van de bepakking, omzetting van de groetplicht van de mindere rang in het recht om een meerdere in rang te groeten. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK -S ZATERDAGS GEOPEND VAN 10 TOT 13 UUR DELFGAUW Twee gemaskerde mannen hebben gistermiddag een ge wapende overval gepleegd op het hulp postkantoor in Delfgauw. Onder bedreiging met vermoedelijk twee vuurwapens sloot het tweetal de 68-jarige beheerster, weduwe A. Admi raal, en een monteur van de P.T.T., die in de woning de telefoon repareerde, in de keuken en verdween in een per sonenauto. Er werd ongeveer vijfduizend gulden buitgemaakt. Even na drie uur kwamen de twee mannen het winkeltje in papierwaren van de weduwe Admiraal binnen, die DEN HAAG Minister Luns (bui tenlandse zaken) meent dat de Chinese volksrepubliek tot de Verenigde Naties moet worden toegelaten. Taiwan (Formaso) mag daarvoor ech ter niet worden uitgestoten. Mr. Luns verklaarde dit gisteren in de algemene vergadering van de Ver enigde Naties in New York. tevens het bijkantoortje van de poste rijen beheert. Na een greep in het geldkistje ver dwenen de daders in een blauw-grijze personenauto, die onbeheerd langs Rijks weg 13 bij Delft werd teruggevonden. De overvallers zijn spoorloos. Het is de vijfde overval in drie dagen in ons land. Mevrouw Admiraal doet haar re laas aan de politie. TILBURG Een groep van vijftien jongelui uit Tilburg en omstreken blijkt voor meer dan honderdduizend gulden aan goederen en enige duizenden gul dens aan geld te hebben gestolen. Bo vendien werd voor vele tienduizenden guldens schade aangericht. Het jongste bendelid was zestien jaar, het oudste 36. Deze, L. S. een le raar, wordt ervan verdacht de grote inspirator te zijn geweest. DEN HAAG De voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. A. Vondeling, heeft gistern in een bijeenkomst van de Interparlementaire Unie kritiek uit geoefend op de Verenigde Staten. „Er is in dat mooie land een zaak die ADVERTENTIE ONTSPANNEN IN „DE SCHERPENHOF" Duizenden fans, overal gezien. Wij bieden ze aan, Gert en Hermien. De Mounties komen ook, het werd nog nooit een sof. De ridders van de kolder, straks in ,,De Scherpenhof". 0 Op 3 OKTOBER Gert en Hermien Timmerman met hun nieuwste show. Dit jaar Gelderland en Overijssel alleen in ,,De Scherpenhof". Sprankelend program met keur van artiesten. Op 9 OKTOBER de nieuwe Mounties-ahow. De koningen van de kolder omringd door een legertje internationale sterren als Ronnie Tober - Frans Vrolijk en Alice Williams. Op 7 NOVEMBER ,,'n Lach in de ruimte". Wegens groot succes zaterdag jl., waar bij we wegens plaatsgebrek velen moesten teleurstellen, een hernieuwd optreden van Frans (Jacob de Uil) van Dusschoten, swingende, springende cowgirl Ria Valk en gekke-bekke-trekker nummer één ANDRÊ VAN DUIN. Q Op 21 NOVEMBER opnieuw een uitmuntend programma van internationale allure gebundeld onder de naam „Met blijdschap geven we kennis". Voor u treden op Conny Stuart (Herr Heinselmann), Frans Halsema en Gerard Cox. TERWOLDE Ons recreatiecentrum aan de aloude IJsselboorden heeft in korte tjjd een grote faam gekregen. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan onze showprogramma's, die mensen uit de kring Apeldoorn. Zutphen-Deventer-Zwolle trekken. Veel mensen komen in verenigingsverband en dat betekent een interes sante korting. Wil een vereniging zelf een feestavcfhd organiseren dan wordt het een kostbare zaak: wjj doen het niet voor niets maar wel voor een stuk minder. Wanneer u als gezelschap om 14 uur En die internationale showprogramma's komt op de showdagen ontvangen we u graag met koffie en gebak, waarna men naar hartelust kan stoeien in onze speel- en ontspanningszalen met kegelen, bowl ing, biljarten en schieten, om een greep te doen. Tussen 17 en 20 uur staat een goede koffiemaaltijd klaar in een van onze fraaie eetzalen. Om 20 uur begint de show en die duurt tot ongeveer 23 uur. In de pauze kan men een consump tie gebruiken of een hartige hap, want in de Amerikaanse keuken staat de kok niet voor niets. Voor uw ver. worden aparte tafels gereserveerd. Na afloop als kroon op een onvergetelijke uitgaansdag kunt u tot 2 uur gezellig borrelen of zo maar converseren in onze intieme bar Africa, waar een gezellig muziekje u tot dansen noodt. liegen er niet om. Zie de enthousiaste recensies in de kranten. We kunnen 1300 mensen tegelijk laten genieten en die topprogramma's kosten u geen cent meer dan zes gulden voor het voorste deel of v(jf gulden voor het achterste deel van de zaal. We zijn er van over tuigd dat u als personeelsvereniging geen gek figuur zult slaan door dit keer een gezellige dag in „De Scherpenhof" te prefereren boven een lange bustocht. Uw personeelsleden zullen u er dankbaar voor zijn en eerlijk gezegd wij ook een beetje. Het is zaak om zo spoedig mogelijk aanmelding te doen aan ons bedrijf: Scherpenhof, Bandijk 60, Ter- wolde of veel gemakkelijker pak de telefoon, draai 05717-396 en we ataan voor u klaar. De grote ontspanningszaal met liefst 1300 gerieflijke zitjes, die het luisteren en kijken naar top-artiesten tot een extra genot maken. Ennewe laten u op de dag zelf recreanten, zwemmers en caravanisten graag zien welke mogelijkheden ons bieden wij volop vermaak. Wij heten u vermaakcentrum in het seizoen nog van harte welkom in de eerste plaats op meer biedt. Voor kampeerders, dag- één van onze show-avonden. Na afloop is h«t o zo gezellig in onze Intieme bar Africa, waar een goed strijkje u prettig onderhoudt en waar u als het ware uitgelokt wordt tot het maken van een gezellig dansje. Eén van de ruime eetzalen, waarin het prettige toeven is en de eetlust vanzelf ontstaat. Onze kok is In staat al uw culinair» wensen te vervullen. ons geweldig hindert: de verhouding tussen blanken en niet blanken. Die zaak zit ons hoog. Ook wij zijn niet zonder zonden,maar het zou een vrese lijk vooruitzicht zijn als Amerika er niet in zou slagen de rechten van de mens over de gehele lijn te vestigen en te handhaven". Dr. Vondeling deed een beroep op zijn Amerikaanse medeparlementariërs om het brandende probleem van de rassendiscriminatie zo snel mogelijk tot een oplossing te brengen. De wereld vrede zou daarmee volgens hem ten sterkste zijn gediend. Dr. Vondeling was getroffen door de mededeling dat collega's uit dertig ver schillende landen meer nodig hebben dan een paspoort om ons land binnen te mogen komen. „,In de universele rechten van de mens mag dan over de „menselijke fa milie" worden gesproken, slechts een beperkt aantal familieleden heeft het recht om elkaar zo vaak te bezoeken als het zelf wil." (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Op het partijbureau van de Katholieke Volkspartij aan de Haagse Mauritskade is dezer dagen de „nationale beoordelingscommissie ter selectie van de centraal aan te wijzen KVP-kandidatett voor de Tweede Ka mer" met haar werk begonnen zij is geconfronteerd met niet minder dan 350 sollicitaties naar een zetel in de vol gend jaar april te kiezen Kamer. Zoals bekend heeft de KVP enige tijd gelede* per advertentie in het partijblad sollici tanten voor een Kamerzetel opgeroe pen het aantal sollicitaties overtreft de verwachtingen. Volgens een woordvoer der van het partijbureau komenrelatief veel gegadigden uit de sociale sector en het onderwijs. De beoordelingscommissie heeft tot 7 november de tijd voor haar (veelom vattende) werk; op 13 november stelt het partijbestuur een voorlopige lijst van centraal aangewezen kandidaten vast. Het is de bedoeling dat de helft van de kandidaten (men rekent bij de KVP in Den Haag op grond van de Statenverkiezingen van maart jl. voor lopig op 38 zetels in de nieuwe Kamer) centraal aangewezen wordt de kringen beslissen over de bezetting van de res terende (negentien) zetels. De beoordelingscommissie staat onder voorzitterschap van partijvoorzitter mr. A. van der Stee. Verder hebben er ojn. in zitting de heren P. Brussel (vakbe wegingsman), drs. W. K. N. Sohmelzer (de huidige fractievoorzitter, die zich niet herkiesbaar voor de Kamer stelt), drs. H. H. Veringa (oud-lid van het da gelijks bestuur van de KVP), prof. mr. J. Th. M. de Vreeze (nu lid van de Tweede Kamer, maar niet herkiesbaar), oud-jongerenvoorzitter ir. J. J. M. Stie- nen en een nog aan te wijzen psycho loog. Het kringbestuur van de KVP in Gelderland heeft van de nationale beoordelingscommissie de toezegging gekregen dat het een advies krijgt over alle aanbevolen gegadigden uit Gelder land. Als er veel positief beoordeelde Gelderse kandidaten zijn (meer dan tien bijv.) zal er in deze provincie een nadere selectie plaatsvinden; de even tuele Gelderse selectiecommissie brengt begin december advies aan de kring uit over de (ongeveer) tien meest geschikte Gelderse kandidaten. Deze worden me dio december aan de kiezer gepresen teerd waarna een opiniepeiling gehou den zal worden. In januari zullen de NIJMEGEN Een comité van ver ontruste Nijmegen aren heeft burge meester en wethouders gisteren een brief geschreven, waarin wordt ge dreigd met de oprichting van een bur gerwacht. Deze zou een einde moeten maken aan de schending van de open bare en niet-openbare zeden in Nijme gen. Het comité doelt hiermee vooral op de sexyshops in de stad. Het geeft het stadsbestuur drie weken de tijd. „Dat de actie gepaard zal of moet gaan met geweld ligt voor de hand", aldus de brief. DEN HAAG Het is bijna een grie zelige paradox dat een eeuw geleden met zo weinig kennis zoveel gedaan kon worden voor de volksziekten die de samenleving toen bedreigden, terwijl thans met een zoveel grondiger kennis en beter geoutilleerde wetenschap de gezondheidsproblemen die onze samen leving bedreigen in ernstige mate toe nemen. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. I. H. Krui- singa, zei dit vanmorgen in Den Haag bij de opening van het 22ste ledencon gres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst. Hij verklaarde, dat de ge zondheid van de mens in de tweede helft van de twintigste eeuw. in de eer ste plaats wordt bedreigd door de toe neming van de welvaart. Hoewel het aantal verplegenden in Nederland (50.000) hoger is dan ooit, evenals het aantal medische studenten (Nederland leidt per miljoen inwoners drie keer zoveel medische studenten op als Engeland) en hoewel het totale in vesteringsniveau in de gezondheidszorg in J.969 op ongeveer een miljard gulden lag, strekken verschillende gezondheids indicatoren naar slechtere cijfers dan in de vijftiger jaren. Als voorbeelden noemde de staatsse cretaris de dalende levensverwachting voor mannen van 30 en 45 jaar, de meer dan 10.000 doden per jaar door de toeneming van het roken (longkanker en hartziekten) en het stijgende aantal verkeersongelukken (in Europa wordt de helft van alle sterfgevallen onder de 15-24-jarigen veroorzaakt door de toe genomen verkeepsintensiteit). Dr. Kruisinga memoreerde ook de stijging van het alcoholgebruik Ne derland telt al veel meer dan 20.000 al coholisten en de toeneming van ge slachtsziekten. In enkele Europese lan den is opneming van ongeveer een kwart van de patiënten in de leeftijds groep van 20 tot 24 jaar in de psychia trische ziekenhuizen veroorzaakt door misbruik van verdovende middelen en alcohol. Ook de effecten van schadelij ke stoffen in het milieu op de gezond heid worden steeds duidelijker merk baar. De huidige belangrijke gezondsheids- vraagstukken hebben volgens dr. Krui singa betrekking op het vermogen van de bevolking, zich aan te passen aan dej veranderingen in de levensomstandig heden. Hij concludeerde, dat men er nog niet in is geslaagd, de wetenschap pelijke en technologische ontwikkeling evenwichtig te gebruiken om het wel zijn van de mens te bevorderen. In dit verband merkte hij op, dat een nauw keurig inzicht zal moeten worden ver kregen in de samenhang èn wisselwer king tussen mens en milieu. Er is op dit gebied nog een groot ge brek aan kennis van relevante feiten en verbanden. DEN HAAG Het lid van de Twee de Kamer Lems (PvdA) heeft de minis ter van economische zaken schriftelijk gevraagd de reclame-actie van een benzinemaatschappij (Shell) onmiddel lijk stop te zetten aangezien deze on zorgvuldig zou zijn opgezet. Bij de benzine als cadeau verstrekte penningen zouden namelijk misbruikt kunnen worden. Naar de mening van de heer Lems zou schade, aldus veroor zaakt, door de benzinemaatschappij moeten worden vergoed. kandidaten zich ook persoonlijk op bij eenkomsten in Gelderland voorstellen en mede op grond van de opiniepeiling zgl in februari definitief over de bezet ting van de „Gelderse plaatsen" op de KVP-lijst worden beslist. Van de huidi ge KVP-Tweede Kamerfractie zijn drie leden in Gelderland woonachtig: de Keren F. A. A. M. Fiévez (Arnhem), J. H. W. van Koeverden (Buren) en dr. O, J. der Woorst (Eist). (Van een onzer redacteuren) De in de Haagse Ziekenfondsrad samenwerkende ziekenfondsen gaan als eerste bijdragen ten behoeve van andere dan strikt medische hulp; zQ hebben aangekondigd een bijdrage te gaan verlenen in de kosten van gezins verzorging en hulp aan mensen die een zg. aanvullende verzekering hebben. Voor een bijdrage komen aanvullend verzekerden in aanmerking aan wie hulp is verleend door gezinsverzorgsters of gezinshulpen die in dienst zijn van een van de bij de Raad voor gezinsverzor ging en gezinshulp in Den Haag aange sloten instellingen; geen vergoeding wordt verleend voor hulp van particu- lière verzorgsters. De bijdrage komt neer op f 6,- per verzorgingsdag; zij wordt verleend ge durende ten hoogste vijftig dagen per jaar. Met de Raad voor gezinsverzorging en gezinshulp is overeengekomen dat de hulpverlenende instellingen een tarief zullen hanteren van f8,- per verzor gingsdag. Als de betrokkene op zieken fondsvergoeding aanspraak maakt be taalt hij of zij zelf f 2,- per dag. DEN HAAG De Contactcommissie landelijke organisaties van bejaarden tehuizen heeft in haar begroting voor 1971 een prijsstijging in de tehuizen van twaalf tot vijftien procent bere kend. Voor 1970 was dat nog acht tot twaalf procent. De grootste moot hiervan slokt de post lonen op. Eén bejaarde kost een tehuis 550 gulden per maand; 45 pro cent hiervan gaat aan lonen op. De Contactcommissie pleitte gisteren in Den Haag voor uniforme normen, waaraan tehuizen moeten voldoen. Hier door zou de Prijzenbeschikking bejaar denoorden, die in feite maar vier pro cent prijsstijging toestaat, kunnen wor den opgeheven. AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdagmiddag aandacht besteed aan de pleidooien in hoger beroep van het kort geding, dat „pipo" Cor Witschge heeft aangespannen tegen Wim Meuldijk, de schrijver van de Piposerie, NV Clnecentrum en Va- ra. Op 3 september had Witschge in eer ste instantie voor de rechtbank verlo ren en was hij veroordeeld tot betaling van de kosten vanhet geding. Pipo Witschge eist dat Meuldijk en Cinecen- trum de opnamen van Pipo de Clown, waarin een nieuwe Pipo, Cees van Ooijen, en een nieuwe Mammaloe, Ja- nine van Wely, spelen, staken op straf fe van een dwangsom van 10.000 gul den. Van de VARA verlangt Witschge dat de omroep op geen enkele manier tot uitdrukking brengt dat het niet engage ren van Cor Witschge voor Pipo de Clown is veroorzaakt doordat hij finan cieel onaanvaardbare eisen stelde. Voor Pipo deed mr. F. B. Jonker het woord, terwijl mr. Van Waarden en mr. Martin Muller Meuldijk, Cinecentrum en de Vara vertegenwoordigde. Op 22 oktober doet het hof uitspraak. AMSTERDAM Kabouterraadslid Roel van Duijn heeft de Amsterdamse recherche gevraagd een onderzoek in te stellen naar de actiegroep G 7 die een beloning van tienduizend gulden in het vooruitzicht heeft gesteld „voor het lijk van Roel van Duijn, staatsgevaarlijk saboteur-provocateur". Pamfletten met die aanbieding z-ijn de afgelopen dagen vaak in Amsterdam verspreid. De zich G 7 noemende actie groep stelde zich enkele maanden gele den verantwoordelijk voor de ontvoe ring van de kaboutervoorman die toen bij Wuustwezel over de Belgische grens werd gezet. Mevrouw A. Baank-Meijer, voorma lig raadslid, heeft inmiddels de officier van justitie schriftelijk om strafvervol ging van Roel van Duijn gevraagd. Aanleiding is diens bewering in een dagblad „dat zich achter G 7 het voor malige raadslid mevrouw A. Baank- Meijer schuilhoudt". ADVERTENTIi

De Vallei | 1970 | | pagina 15