Veenendaals dagblad Egypte vervolgt vliegtu igkapers Nixon te gast in Joegoslavië Buiten Miljonair dank zij fout van computer Man ligt dood in portiek bevangeNis«proer in new york gezin op Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei .Vier partijen zijn het niet eens met regeringsplan Meisje en baby onder vrachtauto Betaal per giro Mexicaanse ambassade bezet In Cienfuegos nog steeds duikboot- hulpschepen Winkelen onder plastic zingende dolfijnen... Vrouwen van Ulster aZn verliezende hand I.C.A.O. WIL BOYCOT Uitkering voor WSW'ers Nobelprijs voor Solzjenitsyn? Vrouw dood na val van trap Wind. buien en zon STANDPUNTEN CO 10e maand 2 Kwartaalabonnees bespaar incasso Politie zoekt jongens TIJDENS LOGEERPARTIJ IN VEENENDAAL DOLFINARIUM VTBN.V. Buiig Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.W., f 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valler, opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 2 OKTOBER I970 44e JAARGANG no. 230 Kamer tegen belasting op woningonderhoud DEN HAAG Het plan van de regering om belasting te gaan heffen over de kosten van woningonderhoud is in de Tweede Kamer vrijwel kansloos. De regeringspartijen VVD, ARP en CHU voelen er niets voor. De KVP heeft nog geen oordeel. De grootste oppositiepartij, de PvdA, is vierkant tegen. D'66 staat niet afwyzend tegenover de plannen van minister Witteveen en staats secretaris Grapperhaus (beiden Financiën). Hun voorstel om de onderhoudskosten van eigen woningen niet meer te laten aftrekken voor de belastingen beoogt de belastingaangifte te vereenvoudigen. Ook zal de nieuwe regeling die voor delig is voor eigenaren van nieuwe hui zen, volgens de staatssecretaris, de doorstroming bevorderen. Alleen hypo- theekkosten en kosten van geldleningen kunnen straks nog wel in mindering worden gebracht. Ingangsdatum zou 1 januari a.s. moeten zijn. De standpunten van de grootste partij en: KVP: „Wij moeten ons nog een oordeel vormen". PvdA: „Dit wetsontwerp werkt de ver krotting in de hand". ARP: „Je kweekt sneller krotten". CHU: „Jammer dat het kabinet deze kant is opgegaan". WD: „De kwaliteit van het oude wo ningbestand wordt opgeofferd". Hoewel de kans bestaat dat de Twee de Kamer het regeringsplan afwijst, ne men sommige eigenwoningbezitters het zekere voor het onzekere. Zij roepen nog gauw de schilder of de loodgieter om nog vóór 1 januari te kunnen profi teren van de aftrekregeling voor onder houdskosten. MONTREAL Degenen die vorige maand een Boeing-747 van de Panam naar Cairo hebben ontvoerd en daar hebben vernield, zijn aangehouden en zullen hun straf niet ontgaan, zo heeft de Egyptische afgevaardigde bij de ICAO, de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart in Montreal meegedeeld. Tn de komende weken valt er ge- durig wat te beleven aan in de bomen plukkende bosduiven, aan oppottende gaaien, bosmuisjes en klevers, aan de grote figuren van zwart-, rood- en reewild op het paardepad van beuken- en eikenla nen. Mees en vink zoeken het zaad in de gerijpte hulzen en rispen van de uitgebloeide tuinplanten, de lijs ters schransen de vogelkersen sneeuwballen en cotoneasters leeg doch als ge goed oplet, tonen ze kennelijk voorkeur patrijzen zoe ken de uitgevallen korrels en on kruidzaden op de akker. Met de ju belende zangen der lente is het ech ter uit, veel gevogelte rept zich bereids naar het winterkwartier, dragend na de rui een nieuw reis kleed. Hoog over de af geoogste vel den en de blauwe rook der vuren van aardappelloof trekt soms de falanx der stoere kroenekranen en bijgeval gebeurt het, dat ze zich voor een rustpauze neerlaten op de hei of in het eenzame stuifzand: grote leiblauwe figuren, bekend in volkslied, sage en overleveringBij het Achterhoekse buitenvolk zijn ze vanouds bijzonder in tel. Bessen- glorie garneert de wallen van het boerenland, die nog overbleven; overal flankeren de kralen zwart en rood tussen het meer-en-meer verkleurende lover, maar veel na drukkelijker manifesteert zich in het Veluwse gewest de orgelende stem van het bronstige edelhert, doch deze wordt na het midden der maand weinig meer vernomen en blijft trouwens aan weinige bevoor rechten voorbehouden, terwijl de kleine, intieme geneugten, de pit tige reuken, de herfstdraden en paddestoelen nog ettelijke weken voortduren en voor iedereen dispo nibel zijn. 2 okt. '70 A. B. WIGMAN BELGRADO: De Zuid-Slavische pre sident Josip Broz en zijn vrouw Jo- vanka Broz bij hun aankomst in het Oude Paleis, waar president Nixon van de Verenigde Staten en zijn echt genote (juist zichtbaar achter Nixon) een contra-diner voor hen gaven. SITTARD Een achttienjarig meis je en een baby op wie ze paste zijn gis teren door een achteruit rijdende vrachtauto gedood. Het zijn de achttien jarige C. A. Scheffer en de negen maanden oude Catharina Wolters. De bestuurder van de vrachtauto kon het meisje en de baby, die ze op haar arm droeg niet zien, omdat zij vlak ach ter de wagen stond. Verzoeke vóór 3 oktober 14,30 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI - Veenendaal met vermelding 1. abonnement 4e kwartaal 1970 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement Abonnementen-administratie Bij een botsing met een personenau to is de 71-jarige bromfietser E. H. Weiberle uit Rotterdam om het leven gekomen. Het slachtoffer was op slag dood. Het ongeval was te wijten aan een voorrangsfout. DEN HAAG Om ongeveer tien uur vanmorgen hebben ongeveer 20 jonge ren, behorend tot het Mexico-comité, de Mexicaanse ambassade aan de Van Lennepweg in Den Haag bezet. Motief van de bezetting is het feit, dat het vandaag precies twee jaar ge leden is dat in Mexico-City een vol gens de leden van het comité massale slachtpartij heeft plaatsgehad. Nog steeds, aldus het Mexico-comité, bevinden zich honderden politieke men sen in gevangenissen in Mexico, wier vrijlating wij eisen. In februari van dit jaar heeft het Mexico-comité een rekest aan de Mexikaanse ambassadeur gericht met het verzoek de gevangenen inderdaad vrij te laten, aldus een lid van het co mité. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat zich in de Cubaanse ha ven Cienfuegos nog steeds Russische duikboot-hulpschepen bevinden. Vorige week vrijdag verklaarde een woordvoerder van het ministerie, dat er in Cienfuegos vier van deze schepen la gen en dat de Verenigde Staten de ver denking hadden, dat daar een basis voor Russische onderzeeërs werd aan gelegd. De woordvoerder zei donderdag, dat Amerika de situatie nauwlettend in het oog houdt, doch dat nog geen militaire stappen waren genomen. De raad van de internationale orga nisatie voor de burgerluchtvaart (ICAO) heeft donderdag een Ameri kaans voorstel goedgekeurd, dat aan dringt op een multilaterale overeen komst om de luchtdiensten te stoppen op landen die betrokken zijn bij het kapen van vliegtuigen voor „internatio nale chantage". De uitslag was 143 bij 10 onthou dingen. Het voorstel zal nu voorgelegd worden aan de juridische commissie van de ICAO die op het ogenblik in Landen vergadert. Zij zal beslissingen of het voorstel dient te worden opgeno men in een nieuwe internationale con ventie. Veertien Aziatische, Zuidamerikaanse en Europese landen hebben de algeme ne vergadering der VN verzocht, het kapen van vliegtuigen en het verstoren van het burgerluchtverkeer op de agenda te willen zetten. De minister van Buitenlandse Zaken van de Filippijnen, Romulo, zei tot journalisten, dat men hierdoor de aan dacht van de wereld hierop wil vesti gen. Volgende week zullen de vertegen woordigers der 14 landen een resolutie gaan opstellen. Die landen zijn Indonesië, Japan, de Filippijnen, Thailand, Nepal, Laos, Bra zilië, Costa Rica, Ecuador, Peru, Pana ma, België, Nederland en Luxemburg. DEN HAAG De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft de gemeentebesturen meegedeeld, dat de werknemers in de sociale werkvoor ziening een uitkering-ineens zullen ont vangen, die is afgestemd op de gemid delde ontwikkeling in het bedrijfsle ven. Hierbij wordt dus hetzelfde beleid ge voerd als voor het overheidspersoneel. STOCKHOLM Vooraanstaande Zwéedse letterkundige critici hebben voorgesteld de Nobelprijs voor letter kunde dit jaar toe te kennen aan de 52 jaar oude Russische schrijver Alexan der Solzhenitsyn. Solzhenitsyn, die wel „de Dostojewski van onze tijd" wordt genoemd, wordt door vele letterkundigen beschouwd als de grootste levende schrijver der Sovjet- Unie. Zijn letterkundige talenten wor den ook in zijn eigen land hoog aange slagen, hoewel zijn werken daar zijn verboden. Andere kandidaten voor de Nobelprijs voor letterkunde zijn de Australische romanschrijver Patrick White, de Fran se schrijvers André Malraux en Claude Simon, de Roemeense toneelschrijver Eugène Ionescu, de Chileense dichter Pable Neruda en de president-dichter van Senegal, Leopold Senghor. NUMANSDORP „Je bent niet uitgeslapen genoeg geweest. Je had direct weg moeten gaan", zegt men in Numansdorp tegen de 68-jarige C. Bijkerk. Vorige week woensdag had hij 34 miljoen gulden aan verzamelgiro's ontvangen, vier kilo cheques van het pensioenfonds van de stichting So ciaal Fonds Bouwnijverheid. „Ik denk wel dat er enkele men sen op hun pensioenen hebben moe ten wachten", zegt de heer Bijkerk grinnikend. „Ik heb overigens geen ogenblik gedacht dat ik die 34 mil joen in handen zou krijgen. Er moest een fout zijn gemaakt, dat had ik al gauw in de gaten". Direct na ontvangst is hij naar de posthouder van het postkantoor ge gaan, die hem geheimhouding ver zocht. Het moest een interne zaak blijven. „Ja er mocht niet over worden ge sproken", zei hij, „maar u weet hoe C. BIJKERK dat gaat, heel Numansdorp wist het al. Toch heb ik nog twee dagen in de rommel gezeten. Bovendien kwam er maandag weer een pakket, nu voor een bedrag van ongeveer elf miljoen gulden. Ik heb het postkan toor toen opgebeld en gezegd dat ik de troep zou verbranden als er niet iets zou worden gedaan. De volgende dag kwam er iemand met een postzak waar ik alles in heb gedaan". Wie heeft hier de fout gemaakt? „De girodienst natuurlijk. Het is een computerfout, dat is duidelijk. Een beetje gek eigenlijk dat ze niets van zich hebben laten horen", aldus de Numansdorpse „multimiljonair", zoals ze hem nu noemen. Voor hem geen vakantie aan de Rivièra. „Nee", zegt hij lachend, „ik ga weer gewoon aan mijn werk hoor. Maar van computers blijf ik niks begrijpen". ARNHEM De Arnhemse winke liers willen hun binnenstad met plastic afdekken; ze hebben met een Duitse architect en een vertegen woordiger van een kunststoffenfa- briek over die mogelijkheid overleg gepleegd. Het materiaal dat de winkeliers vereniging City Centrum Arnhem op het oog heeft is dioleen, dat ook voor overdekkingsdoeleinden op de wereldtentoonstelling in Osaka werd gebruikt. Het is in verschillende kleuren leverbaar en zeer sterk: er kan wel tachtig centimeter sneeuw op staan. De winkeliers zien het dioleen evenwel niet als de meest ideale op lossing, vooral niet uit estetisch oog punt. Ze zitten evenwel in hun maag mot het probleem dat; de luifels die ze dit jaar nog hadden willen aan leggen voor de winter niet meer ge reed komen. ROTTERDAM In een portiek van een flatgebouw aan de Schiedamsedijk in Rotterdam is donderdagavond rond half elf het lichaam gevonden van een ongeveer 65-jarige man. De politie houdt er ernstig rekening mee dat de man door een misdrijf om het leven is gekomen. Op aanwijzing van een buurvrouw van het slachtoffer is de recherche op zoek gegaan naar twee 18-jarige jongens die van het mis drijf worden verdacht. Het slachtoffer is de 66-jarige P. van de Berg. Hij werd met een zware hoofdwond in het portiek door de buur vrouw gevonden. Het is vrijwel zeker dat hier sprake is van een misdrijf, al dus de politie. Men voegde daar wel aan toe dat bekend was dat de man hartpatiënt was. De recherche gelooft vooralsnog niet aan een natuurlijke dood. De twee jongens naar wie de politie zoekt, zijn volgens de waarnemingen van de buurvrouw weggerend in de richting van de Coolsingel. VEENENDAAL De 62-jarige me vrouw A. VeenstraBergsma is woens dag overleden aan de gevolgen van een val van de trap. zy logeerde by familie aan de Groeenlaan te Veenendaal. De val veroorzaakte o.m. een schedelbasis- fractuur. NEW YORK Ruim 300 gevangenen zijn donderdagavond in New York in opstand gekomen, zy hebben zeven mannen in güzeling genomen en ver klaard, dat deze niet zullen worden vrijgelaten, voordat het gemeentebe stuur maatregelen heeft genomen om een einde te maken aan hun klachten. Later op de avond werden twee gy- zelaars vrijgelaten. Vastgehouden wer den drie bewakers, een burger-kok en een hoofd van de straf af deling. De gevangenen waren de gehele avond heer en meester in het gebouw. De politie greep niet in. De gevangenen klagen over de slech te kwaliteit van het eten, de overvolle cellen, het vuil, de trage behandeling van hun zaken en de onmenselijke be handeling die zq van sommige bewa kers ondergaan. Prins Carlos, het zoontje van prinses Irene en prins Carel Hugo, kwam gisternacht met zijn ouders in Nederland aan. Zijn moeder glimlachte nog opgewekt, ondanks de vermoeiende reis. Het gezinne tje kwam uit zijn woonplaats Ar- bonne, langs de Frans-Spaanse grens. ADVERTENTIE ...in het dolf inarium Harderwijk Mi* In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen In één programma. Tijden: 11.30,13.00,14.30 en 16.00 uur. Tel. 03410.6041. BELFAST De vrouwen van Ulster zyn een campagne begonnen om een einde te maken aan het geweld maar het ziet er naar uit, dat zy aan de verliezende hand zyn. Wekenlang schrijven de vrouwen, die verwikkeld zijn in de straatgevechten tussen protestanten en katholieken, hartstochteiyke brieven aan de dag bladen. Zq smeken de mannen via de televisie eindelijk eens op te houden en tenslotte hebben zq geprobeerd tussen de opstandige elementen en de politie in te gaan staan. Woensdagavond vormden 100 vrouwen een schild tussen een menigte, die soldaten in het hart van Belfast met stenen bekogelde. Verder grendelden zy de weg af voor een menigte, die een ordeiyk verlopen voetbalwedstrijd verliet met plannen om zich in de binnenstad minder ordelijk te gaan gedragen. „De vrouwen zyn helaas aan de verlie zende hand en dat verdriet ze zeer", zei een hoge functionaris van het stadsbestuur. „De vrouwen grypen elke gelegenheid aan voor een poging om een einde te maken aan de wanordelykheden, maar het probleem is, dat de herrieschop pers naar niemand willen luisteren". De heethoofden zyn meestal tussen de 15 en 25 jaar. (Van onze weerkundige medewerker) We blijven nog enkele dagen in een krachtige westelijke circulatie. Daardoor zullen er ook morgen buien voorkomen in een noordwes telijke stroming van polaire lucht, waaruit vandaag in de Schotse ber gen sneeuw valt. Ook in ons land kunnen dit weekeinde buien verge zeld gaan van hagel en onweer, maar er blijft ook ruimte voor op klaringen. Verantwoordelijk voor het slechte weer is een depressie in de Deense wateren. De temperatuur zal dit weekeinde wat lager worden, voor al 's nachts en wanneer later de wind minder sterk wordt. Vanmorgen tussen zeven en ne gen uur passeerde er een koufront met zware buien en orkaanvlagen van meer dan 100 km per uur. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Veel bewolking met buien. Vry koud. Matige tot krachtige, aan de kust harde of stormachtige noordwestelyke wind. Morgen: Zon op: 6.43 uur; onder: 18.14 uur. Maan op: 10.14 uur; onder: 18.38 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1