Sadat had hartaanval bij begrafenis Nasser Philip Moms W.-Europa vergroot N A V O-hij drage dJ Nixon en Tito voor overleg Go„AUn* Jordanië erkent alleen Fatah Over de grenzen Uitzinnige tonelen bij laatste gang Egyptische president kostten minstens zes doden In Treblinka meer doden dan men dacht plmtenrulUixmbolleru^ LANI> gekncciie mms hihuuu Nederlagen voor Wilson België wil China in de V.N. 25-1.75 Minister Laird in Ankara Loon op zon- en feestdagen in Duitsland belastingvrij Minister Den Toom in Brussel wensenmfideli^Mhiuihcofii, BEZOEK MADRID EXTRA VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 Omgeven door honderden militairen vertrekt hier de stoet met het stof felijk overschot van president Nasser van het hoofdkwartier der Revolu tionaire Raad op het eiland Gezira naar de moskee, waar de overleden ttaatsman zijn laatste rustplaats zal vinden. Eerste foto van de kist met het stoffelijk overschot van president Nasser, bedekt met de nationale vlagopgebaard in het Koebehpaleis. De foto werd gemaakt korte tijd voordat de kist per helikopter naar Cairo zou wor den overgebracht. Voor de kist in het midden, de waarnemend president Anwar al Sadat. BON In het vernietigingskamp Treblinka zijn veel meer mensen ver moord dan tot nog toe werd aangeno men. Niet 700.000, maar 900.000 joodse mensen zijn omgebracht in het kamp ten oosten van Warschau. In de z.g. ..Aktion Reinhard" van 1942 tot 1943, die ook de kampen Sobibor en Belzec omvatte, zijn niet ander half maar zeker ééndriekwart mil joen mensen gedood. Zelfs deze cijfers zijn nog voorzich tig, want talloze deportaties uit klei ne plaatsjes in Polen zijn nooit zwart op wit geregistreerd. Dit alles heeft de Berlijnse historicus dr. Wolfgang Scheffer als getuige- deskundige verklaard in het Düssel- dorfse proces tegen de vroegere com mandant van Treblinka. Het hoofd van de SS, Himmler, ge lastte de „Aktion Reinhard" op 22 ju ni 1942: in een half jaar moesten alle Joden uit het bezette Polen verdwij nen terwille van de „reinheid van het Duitse Rijk". Precies een maand later begon de massamoord in de gaskamers van Treblinka. Daar stierven onder meer 323.000 joden uit het getto van War schau 302.000 alleen uit het Poolse district Radom, en duizenden uit Bul garije, Griekenland, Oostenrijk en het kamp Theresienstadt. Dr. Scheffler heeft voor zijn speur werk talloze documenten, waaronder dienstpapieren van de toenmalige Duitse spoorwegen en de administra tie van de Poolse levensmiddelendis tributie. De voormalige SS Hauptsturmführer Stangl had tegen deze vloed van be wijsmateriaal weinig in te brengen. Van de herkomst en het aantal van de slachtoffers, zo zei hij, had hij nooit veel gewetenals kampcom mandant kreeg hij alleen telkens een telefoontje dat er weer een trein met slachtoffers in aantocht was. LONDEN De waarnemende Egyptische president Anwar Sadat heeft tijdens de begrafenis van presi dent Nasser een hartaanval gekregen, zo heeft de Londense luisterdienst van het persbureau voor het Midden-Oos ten vannacht meegedeeld. Na behan deling zou hij weer zijn bijgekomen. Volgens het bericht was Ali Sabri, de afgezette secretaris-generaal van de Arabische Socialistische Unie, ook flauw gevallen. Het persbureau schreef het toe aan de te grote emoties na de dood van Nasser. Volgens het persbureau had Sadat (52) voor het vertrek van de begrafe nisstoet de hartaanval gehad, maar was hij nadat hij medisch behandeld was geworden in staat geweest na de begrafenis naar het huis van Nasser te gaan. Bij de geweldige beroering rond de uitvaartplechtigheid van wijlen presi dent Nasser van Egypte zijn donderdag zes mensen om het leven gekomen. Meer dan vijfhonderd personen raakten bewusteloos, zo meldde vrijdag het Egyptisch dagblad „AI Gomhoeria". Uitzinnig van verdriet hebben mil joenen Egyptenaren gisteren hun ge storven president de laatste eer bewe zen. De golven van emotie sloegen tijdens de begrafenis in Cairo zo hoog op, dat de aanwezige staatshoofden en hoog waardigheidsbekleders er niet meer aan te pas kwamen. Een hysterisohe menig te nam de zaak over. Politiemannen en militairen vochten aanvankelijk verbeten om de huilende en gillende massa mensen weg te hou den bij de affuit met het stoffelijk overschot van Nasser. Tevergeefs. Taheya, de weduwe van de president, viel flauw toen de begrafenisstoet zich nog maar nauwelijks in beweging had gezet. Met veel moeite bracht men haar naar het hoofdkwartier van de Arabi sche socialistische unie, de Egyptische eenheidspartij. Later kon men haar uit een raam zien wuiven toen de lijkkist voorbij kwam. Wat zich in Cairo, In de rest van Egypte en in andere Arabische landen afspeelde valt nauwelijks te beschrij ven. In Beiroet (Libanon) vielen vier doden. Dit is in Egypte nog nooit gebeurd", berichtte het persbureau voor het Mid den-Oosten. „En waarschijnlijk is het in andere landen de laatste eeuwen even min voorgekomen. Het was een hel". Alles liep pas goed uit de hand na drie uur gistermiddag, toen het lichaam van Nasser te ruste was gelegd in de tuin van de Moskee, die zijn naam draagt. Tienduizenden rouwende Egyptena ren drongen schreeuwend en gillend van opperste ellende de tuin in. De dranghekken werden weggeveegd en hele cordons militairen en politie wer den opzij gedrongen, zonder dat ze de- minste mogelijkheid hadden zich ook maar enigszins teweer te stellen. Het scheelde maar een haar of de menigte bereikte de kist. Steeds weer drongen de mensen, veelal blootsvoets en in het zwart gekleed, op in een po ging de kist aan te raken. De vlag, die de kist bedekte was al veel eerder weg gerukt. „Nasser, Nasser, Nasser", gilden en klaagden de tienduizenden, die met grote portretten van de geliefde leider zwaaiden. Het lawaai was zo hevig, dat het kilometers ver te horen was. Vol gens een officiële schatting bevonden zich drie miljoen mensen langs de route van de begrafenisstoet, die begon bij het eiland Gezira in de Nijl die eindigde bij de moskee. NEW YORK België heeft er giste ren opnieuw op aangedrongen dat Chi na lid wordt van de VN. Minister van Buitenlandse zaken Harmei verklaarde voor het eerst officieel in de Algemene Vergadering dat België de regering in Peking als die van China erkent. Harmei zei dat een lidmaatschap van China niet ten koste mag gaan van het recht tot bescherming door de VN van Nationalistisch-China en dat dit land aan het werk van de VN moet kunnen blijven deelnemen. ADVERTENTIE de luxe van internationale goede smaak Het zesjarig zoontje van de familie Oosterkamp in Wapse, nabij Steenwijk, is donderdagmiddag van achter een vrachtauto de weg opgelopen en door een personenauto aangereden. Hij is donderdagavond in het ziekenhuis in Meppel aan zijn verwondingen overle den. De 65-jarige heer M. Daam uit Weurt, gemeente Beuningen, is donder dagavond om het leven gekomen, toen hij bij een kruispunt in zijn woonplaats te voet de weg overstak en door een autobus werd geschept. BRUSSEL De ministers ran Defensie van de tien Europese NAVO-landen zjjn donderdag in Brussel tot de conclusie gekomen, dat de Europese landen een groter deel van de verdediging van West-Europa op zich moeten nemen. In december zullen zij de Verenigde Staten een voorstel doen, dat beoogt te voorkomen dat Amerika zjjn aandeel in d« Westeuropese defensie vermindert. Dit heeft de Nederlandse minister van Defensie, W. den Toom, donderdag na af loop van de ministersvergadering meegedeeld. Alle ministers hebben erkend dat de Verenigde Staten een te zwaar deel van de gemeenschappelijke defensielast dragen, en hebben er mee ingestemd dat de Europese landen hun inspanning dienen te vergroten. De komende maanden zal worden overlegd in welke vorm en in welke mate, de Europese NAVO-landen hun defensie-inspanning zullen vergroten. Men zou de Verenigde Staten, die jaarlijks in totaal 14 miljard dollar be talen voor de legering van ca. 310.000 man troepen in West-Europa (afgezien van het gemeenschappelijke infrastruc tuur-programma) een bepaald bedrag kunnen betalen, al leek dit minister Den Toom politiek minder juist, omdat Europa dan de indruk kan wekken Amerikaanse huurlingen in dienst te hebben. De Westeuropese landen zouden ook een tegemoetkoming kunnen verlenen in de zgn. local costs (huisvesting etc.), of hun bijdragen aan het gemeenschap pelijk infrastructuurprogramma kun nen verhogen. De Verenigde Staten betalen thans 29.6 procent van de kosten van dit pro gramma, Nederland neemt 4,87 procent voor zijn rekening, hetgeen, aldus mi nister Den Toom, nog niet een procent van de defensiebegroting is, of minder dan 40 miljoen gulden. De percentages van de overige landen zijn België (5,3), Canada (6,3), Denemar ken (3.5), West-Duitsland (25.0), Grie kenland (0,75), Italië (7,5), Luxemburg (0,2), Noorwegen (2.98), Portugal (0.36). Turkije (1.27) en Engeland (12.0). ADVERTENTIE BELGRADO De presidenten Nixon en Tito zijn het erover eens, dat vreed zame en gerechtvaardigde oplossingen van internationale problemen beter kunnen worden bereikt door onderhan delingen dan door confrontatie. Dit blijkt uit een communiqué dat ze heb ben uitgegeven na afloop van bespre kingen in Belgrado over de belangijk- ste internationale kwesties zoals het Midden-Oosten, Zuidoost-Azië, de be trekkingen tussen Oost en West en de Europese veiligheid. Ook werd gespro ken over de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Zuid-Slavië en de problemen van de ontwikkelingslanden. Het communiqué werd uitgegeven kort nadat de twee presidenten in Bel grado terugkwamen van een bezoek aan de Zuidslavische industriestad Za- ADVERTENTIE Voor deze Kufdistan van ZOO m x 140 m. Bijzonder mooi geknoopt Glanzende sterke wol. De kleuren zijn prachtig en harmonieus en blijven dat ook.Past bij uw zithoek, inde hal. Uit Rabat Fez enTanger rotwagen wij speciaal voor óns geknoopte Bertw-tapijten. Handge knoopt wn pare schapenwol In ieder interieur toe te passen. We hebben ze rw in 3 kwaliteiten en kleor-nuances en in aMe maten. Verrassende prijzen, bijvoorbeeld 200 x 140 v.a. 1385.- Het Perzisch tapijt toegepast met meubelen van deze tijd. Chroom wordt mooier op een Pers. Leer contrastrijker. Er ontstaat contact tussen vroeger en nu. Strakke vormen en kleurige motieven houden elkaar bi evenwicht Ze passen bij elkaar, naast elkaar, tegen elkaar. Een Pers is een mode- tapijt En dat wilen we bést bewijzen, als u witt Amsterdam - Leidsestraat Rotterdam-Lijnbaan Den Haag-Hoogstraat Arnhem-Gele Rijdersplein Eindhoven-Piazza greb en het nabijgelegen dorpje Koem- rovec, geboorteplaats van Tito. Zoals verwacht werd, waarschuwde Tito, Nixon tegen „iedere interventie van de grote mogendheden in de zaken van de Afrikaanse landen." Tito, die een belangrijke rol heeft gespeeld op de bijeenkomst van niet-gebargen lan den in Loesaka, wees op het streven van de Afrikaanse landen naar volledi ge politieke, sociale en economische emancipatie. De beide presidenten hebben verder hun standpunten over de toestand in Indo-C-hina uitgewisseld, zo meldde Tanjoeg, dat daarmee bedoelde, dat Ti to de Joegoslavische eis tot volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen nog eens onder de aandacht van Nixon heeft gebracht. In het bericht werd verder gezegd, dat de Amerikaans-Joegoslavische be sprekingen over zaken als de toestand in Europa en de economische ontwikke ling nog worden voortgezet. President Nixon, president Tito en hun beider echtgenoten en adviseurs zijn donderdagmiddag in een stromende regen op bezoek geweest in de geboor teplaats van de Joegoslavische presi dent. Ondanks het koude regenweer waren bijna alle 283 inwoners van het dorp Koemrovec aanwezig om de hoge gas ten te begroetten. De presidenten en hun gevolg hadden de bijna 50 km. lan ge reis van Zagreb naar Koemrovec van wege het slechte weer per auto ge maakt. Aanvankelijk waren Nixon en zijn echtgenote van plan geweest om per helikopter naar Tito's geboorte plaats te gaan. De politie is begonnen met het instel len van strenge veiligheidsmaatregelen in Madrid, 24 uur voordat president Nixon een officieel bezoek zal brengen aan president Franco. De politie deelde mee dat een aantal personen met een „verdachte achter grond" opgepakt werden en 72 uur zul len worden vastgehouden. Nixon zal zaterdag naar Londen vertrekken nadat hij in Madrid de nacht heeft doorge bracht. Volgens onofficiële bronnen zullen meer dan 10.000 man politie en veilig heidstroepen worden ingezet om Nixon en Franco te beschermen tijdens hun korte autorit heden door Madrid. Minister Den Toom legde er de na druk op. dat een extra defensie-inspan ning niet onder het defensieplafond dient te vallen. Indien mogelijk, zou hij zelfs graag zien dat de extra gelden niet op de defensiebegroting zouden voorkomen. Indien het donderdag genomen prin cipebesluit nader zal zijn uitgewerkt, d.w.z. vertaald in bedragen of concrete maatregelen, zullen minister Den Toom en de secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, de Amerikaanse minis ter van Defensie Meivin Laird het pak ket voorleggen. Mede in verband met het feit dat begin december de NA- VO-ministerraad bijeenkomt en dat de Amerikaanse regering langzamer hand haar gedachten moet gaan vor men over de begroting 1972 (die op 1 juli 1971 van kracht wordt), dient spoe dig een besluit te worden genomen. De vergadering in Brussel werd voorgezeten door minister Den Toom en bijgewoond door de ministers van De fensie van België, West-Duitsland, Ita lië, Luxerpburg, Noorwegen, Engeland en Denemarkenen vertegenwoordigers van de Griekse en Turkse ministers. Het was de eerste maal dat de Wes teuropese ministers van Defensie op deze wijze bijeenkwamen. Vroeger had het Europese overleg plaats gedurende een lunch voorafgaand aan de bijeen komst van de ministerraad. BLACKPOOL De vroegere eerste minister Harold Wilson heeft op het congres van de Labour Partij in Black pool twee nederlagen geleden. Eerst verwierp het congres een reso lutie waarin gevraagd werd om een na tionale loonpolitiek, die een ver band zou leggen tussen lonen, prijzen en belastingen. De tweede nederlaag van Wilson kwam toen de afgevaardigden tegen het advies van de partijleiders in, een reso lutie aannamen waarin principiële te genstand van de partij werd uitgespro ken tegen „bedrijfsfusies die gemoti veerd worden door winstmaximalisatie" en die leiden „tot concentratie van (economische) macht in de handen van steeds minder organisaties die alleen maar verantwoording aan zichzelf ver schuldigd zijn". De resolutie vroeg ook om een cam pagne van de Labour Partij tegen wat genoemd werd „de toenemende macht van het monopoliekapitaal". ANKARA De Amerikaanse minister van Defensie. Laird, is thans te Ankara. Gisteravond heeft hij daar op een pers conferentie gezegd, dat Egypte en Israël de wapenstilstand moeten handhaven en zich gereed houden voor het deelne men aan pogingen tot het bereiken van een vrede. Minister Laird is hier voor twee da gen. Vandaag heeft hij een onderhoud met zijn Turkse ambtgenoot Topaloglie en morgen bezoekt hij de Turkse lucht machtbasis Eskisehir, in het westen des lands. Hij was van oordeel dat het handha ven van de veiligheid in de Middel landse Zee de taak is van alle landen van dit gebied en niet slechts die van de Amerikaanse zesde vloot. Wat de NAVO betreft, de V.S. willen hun aandeel daarin blijven vervullen „maar wij geloven in het gezamenlijk dragen van de last, financieel of mili tair". BONN De West-Duitsland wordt het loon voor werk op zon- en feestda gen belastingvrij. Deze bepaling is ver vat irj een wetsontwerp dat donderdag door het Westduitse kabinet werd goedgekeurd. De maatregel zal terugwerkende kracht hebben voor dit jaar. Het ligt in de bedoeling, dat het parlement er nog dit jaar zijn fiat aan zal geven. "l^oor Rudolf Hess is het heden vier jaar geleden dat hij als enige ge vangene achterbleef in de 19e eeuwse Spandau-gevangenis, die voor 660 ge vangenen plaats biedt. Het was in september 1966 dat Albert Speer en Baldur von Schirach, re spectievelijk gewezen minister voor Oorlogsproduktie en jeugdleider on der Hitler, na hun straf van 20 jaar te hebben uitgezeten, werden vrij ge laten. Hess werd door het tribunaal voor oor logsmisdaden in 1946 tot levenslang veroordeeld. TAe gezondheidstoestand van Hess is het laatste jaar achteruitgegaan. Het was een belangrijk jaar voor hem: wegens een maagzweer werd hij overgebracht naar het Britse hos pitaal en vervolgens weer terug naar de gevangenis. Het was de eerste keer sinds 1941 dat hij zijn familie heeft teruggezien. De laatste weken is hij wat opgewek ter, waarschijnlijk onder invloed van het goede weer. Iemand die hem on langs heeft bezocht zei: „Hess haat de kou en ik hoorde hem zeggen, dat nare Duitse weer". Hess spreekt zo wel Duits als Engels. |~ke voormalige „plaatsvervanger van de Führer". die 76 is, heeft ook een nieuwe hobby: hij meet de hoog te van de bomen in de gevangenis tuin aan de lengte van hun schaduw. Hjj doet dit uit tijdverdrijf. Nadat hjj de lengte heeft bepaald, vraagt hij zijn bewakers om te raden hoe hoog een bepaalde boom is. Het doet hem plezier als ze het fout hebben. Uess wordt afwisselend bewaakt door troepen van de Verenigde Staten. Engeland. Frankrijk en Rus land. De Britse regering heeft pogin gen gedaan de andere drie landen er toe te bewegen Hess vrij te laten. Aanvankelijk steunden de Verenigde Staten dit voorstel, maar zij hielden hiermee op toen de Russen zich hier aan ergerden. Aanvankelijk had Hess geweigerd zich in verband met zijn maagkwaal naar het hospitaal te laten overbrengen, omdat hij naar van een zegsman ver nomen werd, bang was dat de Russen die toen met de bewaking van Span- dau belast waren hem uit West-Ber- lijn weg zouden voeren. Kerstmis vorig jaar stemde Hess er ook in toe om voor de eerste keer zijn vrouw en hun enige zoon te ontvan gen. Dat had hij steeds geweigerd, zeggende dat hij geen misdadiger was en daarom zijn familie niet in gevan genisomgeving wilde ontmoeten. Maar toen hij in maart van dit jaar ook naar de gevangenis was teruggegaan, stemde hij toe in het maandelijkse bezoek van een half uur door zijn vrouw, zoon of zuster. Ook nam hij zijn grote hospitaalbed mee naar Spandau. Om in zijn cel ruimte te maken, werd een muur van een aan grenzende cel gesloopt. rke advocaat van Hess beweert dai het vonnis van Neurenberg ge schonden is. Hess werd tot gevange nisstraf veroordeeld, maar niet tot eenzame opsluiting. Het is natuurlijk wel leuk om dergelij ke juridische spitsvondigheden te ge bruiken tegen Nazi-misdadigers, maar het is een bagatelliseren van de rust van de zaak. Hess is geen martelaar, wel iemand die rustig van alle voordelen van een misdadigers-regime heeft geprofi teerd, ze heeft helpen uitvoeren en zelfs gereed maken. Menselijk medelijden verdwijnt bij zoiets, al mag men dan niet zelf de hardheid die men in de nazi's ver foeide, gaan toepassen. RUDOLF HESS achtergebleven AMMAN De minister van Voor lichting van de nieuwe Jordaanse rege ring, majoor Adnan Aboe Odech, heeft bekendgemaakt, dat er door haar slechts een Arabische guerrillabewe ging zal worden erkend, de gematigde Al Fatah van Jasser Arafat. „Wij gaan niemand onderdrukken, maar willen alleen maar iets te maken hebben met de Fatah", aldus de 37-jarige voormalige officier van de Jordaanse inlichtingendienst. Hij stelde voor, dat alle andere orga nisaties der Fedajjien zich nu maar bij de Fatah moesten gaan aansluiten. De regering is niet tegen de Fedajjien, zei de minister, maar tegen chaos en wan orde. De strijd in Jordanië gaat dan ook tussen de regering en de Marxistische verzetsgroepen „die de Palestijnen als dekmantel gebruiken voor eigen poli tieke doeleinden". ..Als die spreken over een nationalis tische regering dan bedoelen zij een Marxistische", aldus de minister, De beloning gesteld op het aanwijzen of uitleveren van dr. George Habasj, de leider van het „Volksfront voor de be vrijding van Palestina" en Najef Ha- watmech, de leider van het nog extre mere democratische volksfront, is nog steeds van kracht. Zij bedraagt 5000 Jordaanse ponden (14.000 dollar). De Arabische vredesmissie die Noord-Jordanië bezoekt, heeft het ver gelijk tot stand gebracht tussen de Pa lestijnse guerrillabewegingen en het Jordaanse leger. Het bestand van Cairo zal worden nageleefd. Aldus is door een woordvoerder van de Fatah bekendge maakt. Jordaanse en Palestijnse officieren hebben donderdag in een kelder in Ramtha een overeenkomst getekend die voorziet in herstel van de vrede in Noord-Jordanië. Met de hulp van de Arabische wapenstilstandscommissie is de overeenkomst in Ramtha snel uitge voerd nadat woensdag de gehele dag gevechten in Noord-Jordanië hadden plaats gehad.

De Vallei | 1970 | | pagina 9