m Brazilianen voetbalsnobs n beminnelijk mens Boerenleenbank Merckx wil uurrecord aanvallen Sporttoto li Danny Blanchflower draait er niet omheen Ploegen voor Europa Cup waterpolo Autocoureur verongelukt Oost-Duitsland wereldkampioen volleybal WÊ VUURWERK SCHOPPEN 0 fACMlt"* OPWINDEN Driebandenduel Neder land-België SCHULDIG OPERATIE FIKSE AANVAL DONKERE PLEK OP HOGE PRIJS De Boerenleenbank is de bank-van-nüvoor Altijd vlakbij Stap er gerust eens binnen, pijvoorbeeld om er uw manier van sparen te kiezen uit de vele spaarvormen. Met rente vanaf 4%, als u steeds direkt over uw spaargeld wilt beschikkentot 8als u op langere termijn wilt sparen. Of kom eens praten over een Privérekening voor de ontvangst van uw salaris.of over een van onze andere dienstverleningen, 't Is immers zo makkelijk: al uw geldzaken buiten de deur enpraktisch naast de deur! de bank voor iedereen ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 sport RIO DE JANEIRO Brazilianen zijn voetbalsnobs. Na het winnen van drie wereldkampioenschappen, het voorgoed in bezit nemen van de Jules Rimet-Beker, de bouw van de drie grootste voetbalstadions ter wereld en het voortbrengen van de beroemdste speler koning Pele denken vele Brazilianen dat echt en goed voetbal ophoudt aan de grenzen van hun eigen enorme land. Het voetbal in Engeland de ba kermat van het spel wordt door de Brazilianen als ruw en lomp ge zien. In de rest van Europa is hei te mechanisch. In de meeste andere delen van de wereld staat het nog in zijn kinderschoenen. Een Braziliaanse kenner zei eens: „Je moet een Latijnse passie voor het spel hebben om het echt goed te kunnen spelen en waarderen. Een ander beweerde dat ofschoon voet bal in de gehele wereld door meer mensen wordt gespeeld dan welke andere sport ook, de Latijnen het beste spel laten zien, zowel in Euro pa als in de Amerikaanse landen. En dan volgt een ander met: „En geen enkel ander Latijns land speelt voetbal zoals Brazilië". Sommigen willen dit verklaren door de rijke vermenging met negerbloed. Elke zondagmiddag wordt een niets vermoedende bezoeker van Rio verrast door vuurwerk, door vlaggen die uit de ramen hangen en van au to's wapperen en hoort hij de radio een langgerekt „goooal"uitbazui nen. Het is voetbaltijd in Rio eh Brazilië. Heeft de bezoeker zin om de menigte door verkeersopstopping gen te volgen, dat vindt hij tenslotte zijn weg naar het Maracana-stadion het grootste ter wereld waar dikwijls meer dan 100.000 mensen adn het juichen of jouwen zijn. En hij wordt daar begroet met enorme vlaggen, vuurwerk, ballonnen, sam ba-bands en een zee van schreeu wende mensen. Vele rijen omlaag langs de opge wonden hoofden, vertonen 22 Brazi lianen hun kunst en bij belangrijke wedstrijden zitten miljoenen aan de radio. Een overtreding tegen een van de spelers wordt door de supporters als een persoonlijke belediging be schouwd. Er wordt meer gevochten op de tribunes dan er geschillen zijn op het veld. De verrukking, die over de spelers komt als zij een doelpunt maken, wordt gedeeld door de sup porters. Ze schreeuwen, gaan staan om nog harder te schreeuwen, zij doen het bulderende „gooooal" na van de radio-reporter, slaan elkaar op de rug en dansen rond en wuiven met vlaggen en biljetten, een artille rie van vuurwerk gaat af. Ballonnen worden opgelaten, confetti wordt rondgestrooid en liederen worden gezongen waarin de ene ploeg wordt verheerlijkt en de andere geklei neerd. Dat moet een belangrijke interna tionale wedstrijd zijn, denkt de ar geloze toeschouwer, maar het is al leen maar een competitiewedstrijd van de staat Rio. Blijft als regel in andere landen zulke opwinding be perkt tot internationale of beslissen de landelijke ontmoetingen, de Bra zilianen zijn het hele seizoen door over hun toeren. Bijna elke dag wordt er ergens in Brazilië wel een profwedstrijd gespeeld. Daartussen door is er tijd om thuis over voetbal te praten, op het werk en voor de krantenkiosken, die vol hangen met kranten met schreeuwende voetbal koppen. Dan moet er ook nog tijd gevonden worden om in lange rijen te staan om biljetten voor de voet balpool te kopen. Inderdaad heeft voetbal in Brazi lië geen echte concurrentie. Wegens het gunstige klimaat kan het spel het gehele jaar door worden be oefend en geen andere sport benadert maar enigszins de populariteit En het is niet alleen een kijksport. Elke jonge Braziliaan ziet zich zelf als een potentiële Pele en miljoenen spelen op de stranden, zandterreinen of in duizenden competities voor amateurs of semi-profs. Bijna elke Braziliaan kan praten over de fijne knepen en met persoonlijke ervaring van het voetbalveld zijn betoog illus treren. Het is deze grondige kennis van het spel die de Brazilianen tot voet balsnobs maken. Ze menen, dat in hun land het voetbal zijn perfectie heeft bereikt. Er is weinig belang stelling voor voetbal in het buiten land en als een buitenlandse ploeg Brazilië "bezoekt trekt zij gewoonlijk weinig publiek, zelfs als het een in ternationaal beroemde ploeg is. Maar aan de andere kant stuurden sommige Braziliaanse kranten elk zo'n 15 verslaggevers naar Mexico om de prestaties van hun elftal op de wereldkampioenschappen te ver slaan. WE ZIJN ALLEN SCHULDIG AAN TOENEMENDE VERRUWING Na afloop van de wedstrijden La/.ioArsenal voor de Runners Up Cup raak ten spelers >an beide ploegen slaags in de straten van Rome. „Zonder aanwijs bare oorzaak", aldus een van de Britse verslaggevers ter plaatse. „Je reinste onzin", zegt Danny Blanchflower. oud-aanvoerder van Tottenham Hotspur en van het nationale team van Noord-Ierland, tegenwoordig werkzaam als journalist en als televisiecommentator. „Er moet een reden geweest zijn en waar anders kan die ontstaan dan op het veld Blanchflower heeft zijn bezorgdheid geloond over de ontwikkeling in het voetbal, niet alleen in het Britse. En hij trekt niet alleen van leer tegen de hardheid van het spel, maar vooral te gen de morele verwording. Voor een faire, harde tackle is hij als voetballer nooit opzij gegaan en hij weet zulk een actie nu nog te waarderen. Maar er is iets anders, dat hem pijn doet. Spelers, die tegen elkaar staan te duwen en te schoppen, zonder dat er een bal in de buurt is. Spelers, die in een duel alleen maar proberen een tegenstander uit te schakelen zonder naar de bal om te zien. „In de wedstrijd Aris Saloniki-Chel- sea voor Europa Cup II zag ik een Chelsea-aanvaller gedurende tien mi nuten duwen en schoppen tegen een te- EDDY MERCKX poging MEXICO Tourwinnar 1970 Eddy Merckx wil een poging doen het wereld uurrecord te verbeteren. Merckx heeft aan de directeur van het Olympisch Stadion in Mexico gevraagd wanneer de beste tijd daarvoor is. Hij wil daar mee rekening houden met het vaststel len van zijn winterbaanprogramma. Het werelduurrecord staat sinds 10 oktober 1968 op naam van de Deen Ole Ritter met een afstand van 48.677 kilo meter. Deze afstand werd eveneens ge realiseerd op de Olympische baan in Mexico. Op 7 oktober zal de Columbiaan Martin Rodriguez een poging doen het werelduurrecord voor amateurs te ver beteren. De Deen Mogens Frey is daar op dit moment nog houder van met 47.513 kilometer. genstander, die hem schaduwde. Het gebeurde terwijl er geen bal in de buurt was en zonder dat de meeste toe schouwers het merkten. Terwijl ik het gadesloeg zag ik de tegenstander niets doen, dat de Chelsea-speler zou kunnen irriteren. Of hij het voordien had uitge lokt kan ik niet beoordelen. Maar later in het vliegtuig, toen ik het er met en kele Chelsea-supporters overhad, hoor de ik dat zij gewend waren aan het gedrag van de speler. Ze wekten niet de indruk dat ze het waardeerden, maar ze accepteerden het gelaten." Blanchflower kan zich ook opwinden over het feit, dat hij van een wedstrijd (vorig seizoen tussen Crystal Palace en Tottenham Hotspur), die hij als één van de slechtste voetbal-vertoningen van deze tijd had beoordeeld, de vol gende dag een verknipt en vertekend beeld kreeg op tv. Alle gemeenheid en alle blunders waren uit deze verkorte weergave van de wedstrijd verdwenen en de kijkers kregen een heel andere wedstrijd te zien, dan die welke de middag tevoren in Londen was ge speeld. „Het doet er niet toe," aldus Blanchflower, „wat de beweegredenen van de tv-jongens waren. Als zij gelo ven, dat het een goede wedstrijd was, ZüRICH De Europa Cup voor wa- terpolokampioenen zal ditmaal worden verspeeld zonder de titelhouder uit Ne derland, Oost- en West-Duitsland. Ne gentien ploegen uit achttien landen hebben zich gemeld. Er zijn twee ploe gen, Mladost Zagreb en Partizan Bel grado, beide uit Zuidslavië. De deelne mende ploegen zijn: Kosice (Tsj), CN Barcelona (Spa), Olympiakos Piraeus (Gr), Grazer AK (Oos), Arkonja War schau (Pol), Akademik Sofia (Bul), Hel sinki (Fin), SN Lugan (Zwi), Mla Dost Zagreb (Zsl), Polytechnic London (Eng), CN Marseille (Fra), OSC Boedapest (Hong), Instanboeü (Tur), Dynamo Mos kou (Rusl), Dinamo Boekarest (Roe), Pro Recco Genua (Ita), Stockholm (Zwe), Antwerpen (Bel) en Partizan Belgrado (Zsl). Mladost Zagreb won de Europa Cup in 1967 en 1969, Pro Recco Genua in 1964 en Partizan Belgrado werd win naar in 1963, 1965 en 1966. BREDA Op 17 en 18 oktober zal in Breda een internationale driebanden wedstrijd plaatsvinden tussen Neder land en België. Voor Nederland komen uit: Teegelaar, Doggen, H. de Ruyter en Brosens; voor België komen aan de ta fel Ceulemans, Boulanger, De Baets en AGADIR (Marokko) De Duitser Peter Biechely is vrijdag in de vierde etappe van de Ronde van Europa een monsterrit over 15.000 kilometer verongelukt kort voor Agadir, waar een tijdcontrole was. De co-equipier van Biechely liep ernstige verwondingen op. zijn het idioten. Als zij de Wedstrijd zo brachten om hun programma te kunnen verkopen, deugen ze ook niet. In beide gevallen bereiken ze hetzelfde,: ze ver nielen dat wat er nog over is aan mo raliteit in het spel." Conclusie van Blanchflower: we zijn allemaal schuldig aan de vijandigheid, die op het veld de overhand krijgt. De spelers, omdat ze eraan mee doen. De managers, omdat ze het door de vingers zien. De scheidsrechters, omdat ze het de kop niet indrukken. Pers en tv-mensen, omdat ze er geen campagne tegen voeren. Supporters, omdat ze het accepte ren. De woorden van Blanchflower wor den als het ware onderstreept door de noodkreet van een voetballer, die een „striker" moet en wil zijn. Zo'n aan- valsspits, die een defensie moet ontre gelen en tot wanhoop brengen. Het is Wyn Davies, eens de grote goalgetter van Newcastle United en van het natio nale elftal van Wales. Davies heeft in het zomerseizoen een operatie ondergaan en heeft daarna een tijd in Noord-Wales doorgebracht om op te knappen. Hij is er opgeknapt en toen hij terug ging naar Newcastle dacht hij.ydat hij aan zijn beste seizoen zou beginnen. Hij voelde zich sterk en fit en hij had honger naar de bal. Nu zegt hij „Ik voel me ongelukkig. Vervelend. Ik ben het een beetje zat. En lk ben niet half de speler, die ik geweest ben. Misschien ben ik zelfs wel een beetje laf; dat ben ik dan geworden uit eigen vrije wil." Wyn Davies legt uit waarom: „Ik ben nooit een held geweest, maar iedereen in Newcastle en omgeving weet dat ik heel wat heb geïncasseerd, vooral in wedstrijden om de Runners Up Cup, waarin continentale scheidsrechters jt niet beschermen tegen de vernielers. Hollanders, Portugezen, Spanjaarden, Schotten en Hongaren hebben tegen me aangetrapt." „Toen ik in de heuvels van Wales over dit alles liep na te denken bedacht ik, dat geen voetballer op die manier oud kan worden. Daarom besloot ik het wat voorzichtiger aan te doen. Ik mijd de situaties, waarin ik een gebroken neus of een gekneusde kaak kan oplo pen, zoals ik vroeger deed. Ik hou m« in, ga slechts voor driekwart zover als ik vroeger deed. Ik doe nog evenzeer mijn best als vroeger, maar ik probeer tegelijk ook mezelf een beetje te be schermen." Als Davies er nog aan toe voegt, dat hij er serieus over heeft gedacht om met voetballen te stoppen, dan kunnen we ons dat voorstellen. De manier, waarop hij noodgedwongen zijn spel moet spelen, schenkt hem geen bevre diging. BORIS SPASSKI AMSTERDAM Alle wereldkam pioenen schaken uit de twintigste eeuw waren of zijn persoonlijkheden, opmerkelijke dominerende figuren, on geacht de verschillen in karakter. De vechter Lasker, die zo beminne lijk kon zijn, de hovaardige Capablan- ca, de lastige Aljechin, de redelijke Euwe, de teruggetrokken Botwinnik, de rustige Smislof, de ondoorgrondelij ke Petrosjan, de drukke, beweeglijke Tal, zij allen zijn of wéren er, zonder dat zij daar moeite voor moesten doen. Boris Spasski, de huidige titelhouder, is ook een dominerende persoonlijk heid. Hij heeft geen enkele eigenaar digheid of hinderlijke tic. Alles ge schiedt met mate; hij loopt niet te veel tijdens een partij, valt geen tegenstan der lastig, is buiten de toernooizaal de welwillendheid in eigen persoon. Alles aan hem is beheerst, gebundelde Boris Spasski: geen enkele eigenaar digheid. kracht; de bekwaamheid, de autoriteit straalt van hem af. Uiteraard kan Spasski zich voorbeel dig concentreren. Zonder dat wordt men geen groot scha ker. Hij, die anders de vriendelijkheid zelf is en zelfs de grootste pruts-scha ker te woord staat, ziet je soms tijdens een partij niet staan. Dan kijkt hij in opperste concentratie dwars door je heen. Maar zodra de ban is gebroken, beginnen zijn ogen weer vriendelijk te flonkeren en komt er een beleefde groet. De wereldkampioen brengt ongewild wel eens flinke deuken in iemands ge voel voor eigenwaarde. Tijdens zijn partij tegen de Joegoslaaf Janosevic bijvoorbeeld had deze laatste een fikse aanval, die er dreigend uitzag. In de analysekamer sloegen perschef Withuis en nog enkele anderen, die zich ver beeldden iets van schaken te weten, ijverig aan de slag om de stelling te on derzoeken. Intensief heen en weer schuivend met de stukken (wat de spe ler zelf natuurlijk niet mag) waren wij ^a zo'n half uur tot een reddende ver dediging van Spasski gekomen. Deze zelf speelde natuurlijk iets an- iers en won gemakkelijk. Na afloop /roegen wij Spasski wat hij van „onze" :et dacht. „Ja, die heb ik overwogen en lij is niet slecht. Maar ik dacht dat de nijne beter was". Met ietwat gebutst ilazoen moesten wij erkennen dat het nderdaad zo was. Wedstrijdleider Or- baans commentaar was kort, maar :rachtig: „Superklasse." Er is één donkere plek in Spasski's .even, waarover hij nooit praat. Dat is zijn jeugd. Hij werd op 30 januari 1937 geboren in Leningrad en was dus nog een kleuter, toen de Duitse troepen het beleg rondom Leningrad sloegen. Spasski schijnt grote ontberingen te hebben doorstaan vóór vriendelijke geesten hem uit de stad smokkelden, waarna hij op het platteland verder op groeide. Zij redden hem daarmee waar schijnlijk het leven en schonken de schaakwereld een groot kampioen. Als men hem In het Duits aanspreekt zegt hij snel: „Please speak English." Spasski, op z'n negentiende al groot meester en kandidaat voor de wereldti tel, wereldkampioen sinds vorig voor jaar, toen hij dus 32 was, heeft tegen woordig veel steun aan Botwinnik, die voor hem een soort vaderrol vervult. Waarschijnlijk is deze samenwerking ook van beslissende aard geweest bij Botwinniks besluit om de wedstrijdare na te verlaten. Al zijn analyses en stu dieresultaten stelt hij nu ter beschik king van Spasski. Spasski stelt Botwinniks mening op hoge prijs. Dat bleek uit zijn antwoord op onze vraag, wat hij van Fischer dacht. De wereldkampioen was zeer snel en slagvaardig met zijn oordeel: Een genie. En Botwinnik vindt hem erg sympathiek. Bovendien zal Bobby, als hij wat ouder wordt, wel rustiger wor den en dan zie ik hem nog wel wereld kampioen worden. Spasski heeft vijf partijen nodig om iemand op zijn spelkwaliteit te beoor delen en driehonderd om het karakter van zijn tegenstander te ontleden. Dat doet hij bij de grootmeesters ook ijve rig, want Spasski brengt ook graag het wapen van de psychologie in de strijd. Hij is bijzonder veelzijdig zonder ook maar één zwak punt en hij bestrijdt iedere tegenstander bij voorkeur met diens eigen wapenen. De combinatie speler Larsen treedt hij al combinerend tegemoet, de fijne positiespeler Petros jan bestrijdt hij langs positionele lij nen. Dat geeft belangrijke psychologisch» voordelen en in dit opzicht lijkt Spasski het meest op de onvergetelijke Ema nuel Lasker, die iedereen ook op zijn sterkste punt aanviel. Spasski, voor de tweede maal ge trouwd en vader van een zoon en een dochter („zij heeft enige aanleg voor het schaken"), is niet erg zuinig op zijn wereldtitel. Een aantal schaakwereld kampioenen kwam zelden op toernooien uit, omdat zij niet wilden verliezen, maar sinds Spasski titelhouder is heeft hij al gespeeld in Palma, Havanna, Portorico, Belgrado (tegen de rest van de wereld), het Europese kampioen schap voor landenteams in Oostenrijk en in de IBM. Hij is bang voor nie mand, ook niet voor Bobby Fischer, ter wijl wij van het omgekeerde niet hele maal overtuigd zijn. DEN HAAG De cijfers van sport toto nr. 8 zijn: aantal deelnemers 750.733, inleg 1.497.236.40, prijzenbe- drag 673.756,38. Beschikbaar voor eer ste prijs 235.814.73, er is 1 melding. Tweede prijs 168.439.10, er zijn 21 meldingen, ieder 8020.80. Derde prijs 235.814.73, er zijn 276 meldingen, ieder f 854,40. Extra prijs 33.687.82, er zijn 276 meldingen, ieder 350,90. Tussenstand van sporttoto nr 9: Bij de sporttotalisator in Den Haag kwa men tot vrijdag binnen 40 meldingen van 13 goed; 300 meldingen van 12 goed; 1500 meldingen van 11 goed gera den uitslagen. Voor de extra prijs: 300 meldingen. Prijswinnaars kunnen zich nog tot vrijdag 9 oktober melden. SOFIA Oost-Duitsland is, door vrijdag Bulgarije te verslaan, winnaar geworden van het toernooi om het we reldkampioenschap volleybal bij de heren. Bulgarije werd tweede en Japan derde. Bij de dames was Rusland al zeker van de titel. Japan veroverde het zilver en Noord-Korea het brons. Op de laatste dag heeft Nederland in poule B een 3-2 zege behaald op Italië. De setstanden waren 15-7,11-15, 7-15, 15-11. 15-6. Bij de dames versloeg in poule B Nederland Mongolië met 3-1. De set- itanden15-5, 12-15, 15-5, 15-9. ADVERT ENTIW Wij hebben zo'n 1130 vestigingen... daarom zijn we altijd dicht bij u in de buurt. 1160 vestigingen

De Vallei | 1970 | | pagina 13