Veenendaals - dagblad Stroom aanmeldingen bij minister Vliegtuig in I S neergestort Buiten Grote menigte verwelkomt V S-president Kosten 21 miljoen Alle Nederlanders krijgen een persoonsnummer Koningin kijkt naar dorsen Besmettelijke ziektenwet wordt herzien Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Slechts 12 overlevenden Initiatief hoogleraren Eindhoven nagevolgd Nixon nu op bezoek in Spanje Gijzelaars in tweede gevangenis te New York GUUS OSTER GEEFT OPDRACHT TERUG Steeds meer werklozen in Ver. Staten Snackbar 't Noorden Storm rukt dak weg Geen f400,- Minister Klompé wil gesprek met VPRO Grote bosbrand in Z.-Frankrijk Ook schilders krijgen de f400 „Amandelkoekjes ƒ2.25 MAISON KRAMER Guur weekeind EXTERNE KOSTEN Turkse tarwe Solidariteitsactie JN FASEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., f 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 3 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 23! Honderden artikelen worden duurder DEN HAAG Het bedrijfsleven wil de prijzen van honderden artike len op korte termijn verhogen. Dit blijkt uit de stroom aanmeldin gen tot prijsverhoging die de laatste weken het ministerie van economische zaken binnenkomt. Van 1 augustus tot 23 september zijn bjj het ministerie 394 aanvragen tot prijsverhoging aangemeld. Op 1 augustus werd het nieuwe prijs- regime van kracht. Van die datum af moet het bedrijfsleven alle prijsverho gingen die het wil invoeren, aanmelden. In de eerste veertien dagen van de nieuwe regeling waren er 75 prijsver hogingen gemeld. Begin september was het aantal tot tweehonderd gestegen. Tot vorige week was men al tot 394 gekomen. De prijsaanmeldingen hebben betrek king op een groot aantal sectoren; abonnementen, advertentietarieven, gra fische sector (boeken en grafische pro- dukten), banket, dienstverleningen, sommige soorten geneesmiddelen, arti kelen in de horeca-sector, een aantal kruidenierswaren, vervoertarieven, ver voermiddelen, w.o. auto's en enkele waterleidingtarieven. Van de 394 aangemelde prijsverho gingen hebben 167 betrekking op stij ging van zogenaamde externe kosten. Dit zijn veelal alle kosten behalve de lonen, zoals bijvoorbeeld grondstofprij- zen. In 227 gevallen hebben de prijsaan vragen betrekking op de rentabiliteit van de desbetreffende bedrijven. Wanneer de winstgevendheid van een bedrijf beneden zeven procent van het in dat bedrijf gestoken vermogen daalt, is het bedrijf gerechtigd een prijsverho ging aan te vragen die kans op goed keuring heeft. SILVER PLUME In de Amerikaan se staat Colorado is vrijdag een vlieg tuig met een sportploeg van de univer siteit van Wichita aan boord tegen een berg gevlogen. Van de 44 inzittenden (vier bemanningsleden en 40 studenten) •verleefden er 12 het ongeluk. Het toestel, een tweemotorige Martin 404, was met nog een vliegtuig door de universiteit gehuurd om de studenten over te brengen naar Logan (Utah), waar zaterdag een wedstrijd tegen een ander universiteitsteam zou worden ge speeld. Na een tussenlanding in Denver, waar was bijgetankt, kwam het vliegtuig vol gens ooggetuigen in een pas niet snel genoeg op hoogte. De piloot besefte ken nelijk dat hij er niet in zou slagen zijn toestel over de bergrug te „tillen" en JOHANNESBURG Tenminste 12 van de 19 Zuidafrikanen, die onlangs werden vrijgesproken van aanklachten op grond van de wet tegen het Terro risme", krijgen voor een periode van vijf jaar ingrijpende beperkingen opge legd, zo heeft hun advocaat, Joel Carl son donderdag meegedeeld. Zij mogen vijf jaar lang geen maatschappelijke, politieke of instructieve bijeenkomsten bijwonen. Onder de 12 is ook mevrouw Winnie Mandela, de vrouw van de tot levenslang veroordeelde nationalisti- »che leider Nelson Mandela. CO f\veral in de landbouwstreken waar ik kom, zie ik de maïs welig bolwerken op de akker. Het zijn jorse planten met rijk-bebla- derde stengels, die aan de toppen pluimen van enkel mannelijke (of meeldraad) bloemen en langs hun zijden enige vervormde aren zg. kolven van louter vrouwe lijke of stamperbloemen bezitten. Deze zijn zo degelijk verpakt in ve le schutbladeren, dat alleen de zeer lange, draadvormige stempels te voorschijn komen. Ge weet nog van de plantkundeles op school, dat de maïs dus eenhuizig is, om dat beide soorten van bloemen op dezelfde plant worden gevonden; er behoeft niet te worden bijgezegd, dat slechts de kolven vrucht leve ren, zijnde de bekende korrels, ver schillend van vorm en formaat (wit, rood of geel van kleur en bij de bekende siermaïs van de bloe misten nog fraaier). Zolang ze nog zacht zijn, gaan de houtduiven, de mussen, de mezen en fazanten ze waarderen, maar door het dikke, beschermende hulsel is de vrucht moeilijk te bereiken. De naam Turkse Jarwe duidt op de herkomst uit zuidelijk Europa, doch wordt weinig meer gebruikt. Als hoofdgraanvrucht van Amerika (van Canada tot La Plata) kent men de maïs algemeen als ,,com", maar in Nederland is het te koud voor volledige rijping en wordt zij slechts als groenvoedergewas, ge- hakseld of geënsileerd, benut. Kort na de ontdekking der Nieuwe We reld kwam dit graan over Spanje naar Europa, zijnde plm. 1520, doch vóór het aanbreken der 17e eeuw kende men het in Nederland. Ik kan niet lang meer van de trotse rijkdom der akkers genieten, want in okt. vóór he tinvallen der nacht vorsten, moet de maïs zijn ge oogst. 3 okt. '70 A. B. WIGMAN bracht het toen in een hoek van zestig graden om het vlak op een berghelling te laten neerkomen. Het stortte neer in een bos en vloog direct in brand. TILBURG De stafmedewerkers en directie van het provinciaal opbouwor- gaan Noord-Brabant hebben besloten om indien ook rijksambtenaren en ge- lijkgestelden een uitkering zullen ont vangen die vergelijkbaar is met de een malige uitkering van 400 gulden, in na volging van het initiatief van hooglera ren en wetenschappelijke medewerkers van de T.H. in Eindhoven, de uitkering niet zelf to accepteren, maar te bestem men voor een investeringsproject in het kader van de ontwikkelingssamenwer king. Zij vinden het belang hiervan in geen enkele verhouding staan tot verdere op voering van hogere inkomens in Neder land. De directie en stafmedewerkers on derschrijven grotendeels de argumenta tie van de actiegroep van de T.H. in Eindhoven. Met name achten zij het vol strekt onjuist dat een loonsverhoging, die bedoeld was ter verbetering van de welvaart van een bepaalde groep econo misch zwakkeren in onze samenleving, zo maar van toepassing wordt verklaard op inkomensklassen die zich reeds ruim schoots boven de weistandsgrens bevon den. Ook vinden zij dat een kans wordt gemist om effectief te streven naar ver kleining van inkomensverschillen. Zij scharen zich alleen niet achter de bezwaren tegen de houding van staats secretaris mr. Van Veen, voor zover het gaat om welvaartsverbetering van de laagst betaalde ambtenaren. De directie en stafmedewerkers hopen dat ook anderen dit initiatief zullen overnemen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie zal op grond van het nieuwe anti-kapingsplan van de regering 800 militairen recruteren die dienst gaan doen als luchtgendarme. De mannen zullen rechtstreeks gaan ressorteren on der het ministerie van vervoer. Generalissimo Franco leest na aankomst van president Nixon in Spanje, een welkomstboodschap voor. DEN HAAG Minister dr. M. A. M. Klompé van CRM heeft het bestuur van de VPRO telegrafisch uitgenodigd voor een gesprek op dinsdag aanstaan de. Het onderwerp van dat gesprek zal zijn de VPRO-uitzending van vorige week vrUdag waarin mogelijkheden voor sabotage in de militaire wereld werden aangegeven. Na afloop van de wekelijkse vergade ring van de ministerraad deelde minis ter-president De Jong mee, dat het ge sprek voorafgaat aan het overwegen van mogelijk te treffen maatregelen. De officier van justitie te Amsterdam heeft, zoals dinsdag gemeld werd, reeds een onderzoek gelast naar de desbe treffende VPRO-uitzending. In Goëngahuizen bij Sneek is vrij dag de tweejarige Wietse Huisman ver dronken. De jongen raakte in een sloot. Zijn lichaam werd anderhalf uur na zijn vermissing nabij de ouderlijke woning gevonden. NEW YORK Gevangenen van de Tombs-gevangenis in New York hebben vrijdag zes gijzelaars genomen uit solidariteit met de gevangenen in een andere inrichting in New York, die vjjf mensen in gijzeling houden. De actie in de Tombs-gevangenis kwam, nadat commissaris voor het ge vangeniswezen, George McGrath, had bekendgemaakt dat hij een overeen komst had bereikt voor de vrijlating van de vijf gijzelaars in de gevangenis van het district Queens. In Tombs zouden de gijzelaars worden vastgehouden door 150 in opstand geko men gevangenen. Aanvankelijk nam men aan dat de gevangenen elf mensen vasthielden. Evenals in Queens eisen zij betere levensomstandigheden, beter voedsel en soepeler reglementen. AMSTERDAM Guus Oster heeft B. en W. van Amsterdam meegedeeld, dat hij de opdracht om samen met Hugo Claus een toneelgezelschap te formeren dat in staat zal zijn de Stadsschouw burg te bespelen, om persoonlijke rede nen teruggeeft. Het college heeft, aldus een medede ling van het gemeentebestuur, een drin gend beroep op de heer Oster gedaan zijn werkzaamheden toch voort te zet ten. Hij meent aan dit beroep geen ge volg te kunnen geven. Op verzoek van B. en W. zet Hugo Claus zijn formatiewerkzaamheden voort. Hij heeft een aantal adviseurs ge vraagd hem bij te staan. Hun namen zullen, aldus B. en W., binnenkort wor den bekendgemaakt. Op 15 oktober zal de heer Claus in de commissie van advies en bijstand voor de kunstzaken van de gemeenteraad verslag uitbrengen over het resultaat van zijn werk. B. en W. zullen in een nota de gemeenteraad op de hoogte brengen van de ontwikkelingen. MADRID Aan het begin van een 21 uur durend bezoek aan Spanje is pre sident Nixon door een grote menigte 'n enthousiast welkom bereid. Meer dan een miljoen Spanjaarden wuifden hem en generaal Franco hartelijk toe toen zjj in een open wagen door de straten van Madrid reden. Nixon was duidelijk onder de indruk en alsof het een Amerikaanse verkie zingscampagne betrof beantwoordde hij met beide armen geheven de toejui chingen. Later vertelde Nixon ook te genover verslaggers dat „het erg op windend was" en dat hij „nog nooit zo'n grote menigte had gezien". WASHINGTON De werkloosheid in de Verenigde Staten heeft in septem ber de grootste omvang sinds meer dan zes jaar bereikt en volgens de Ameri kaanse regering zal er voor het einde van het jaar geen verbetering in de toe stand komen. Het werkloosheidspercentage ls vol gens berekeningen van het Amerikaanse ministerie van arbeid gestegen van 5,1 in augustus tot 5,5 in september. De vorige keer dat het zo hoog stond was in januari 1964. Het aantal werklozen bedroeg toen 5,6 procent van de werkende bevolking. In september waren 4,3 miljoen Ameri kanen werkloos tegen in augustus 4,2 miljoen. Dr. Paul McCracken, voorzitter van de raad van economische adviseurs van president Nixon, heeft de verwachting uitgesproken dat het werkloosheidsper centage gedurende de rest van het jaar nog iets zal stijgen. Hij wees er echter op dat president Nixon ervan overtuigd is dat de volledige werkgelegenheid in de Verenigde Staten in 1972 terugge keerd zal zijn. De toeneming van de werkloosheid is volgens McCracken geen reden om ver andering te brengen in het fiscale en monetaire beleid. Dat wordt pas nodig als het met de Amerikaanse economie de verkeerde kant zou opgaan en dat Is zijns inziens niet het geval. TOULON Een tamelijk onbelang rijke bosbrand van het soort zoals in deze tijd van het jaar veel voorkomt, is vrijdag plotseling door de zeer sterke wind aangewakkerd en uitgegroeid tot een brand van grote omvang. Er is reeds een dode, een brandweer man die met zijn wagen door het vuur in de heuvels, die neerzien op de Rivièra, werd verrast Kort na aankomst hielden de twee staatshoofden een bespreking van een uur in het Prado-peleis. Daarbij waren aanwezig de ministers van buitenlandse zaken William Rogers en Lopez Bravo, de adviseur voor het buitenlands beleid van Nixon Henry Kissinger en de we derzijdse ambassadeurs. Over de inhoud van het gesprek is niets bekendgemaakt doch naar uit wel ingelichte zijde verluidt zou voorname lijk gesproken zijn over de toestand in de Middellandse Zee en in het Midden- Oosten en in Noord-Afrika. Na het onderhoud had Nixon nog een ontmoeting met troonopvolger prins Juan Carlos. Nixon heeft te kennen gegeven, dat de zesde vloot voorlopig in de Middel landse Zee blijft. De woordvoerder van de president, Ziegler, noemde de ge sprekken met de Spaanse leiders opbou wend en nuttig. Nauwe betrekkingen met Spanje worden belangrijk geacht voor de vrede. Een Spaanse woordvoerder heeft mee gedeeld dat besloten is tot regelmatig overleg over niet-militaire samenwer king. 's Avonds hebben 500 mensen in Ma drid tegen Nixon gedemonstreerd. Daar bij zijn ruiten van verscheidene banken gesneuveld. De betoging heeft maar een kwartier geduurd. Er zijn veel arres taties verricht. Meer dan tien brand bommen hebben in het gebouw van Ge neral Electric aanzienlijke schade aan gericht. DEN HAAG De ministerraad heeft in zijn wekelijkse vergadering van vrjjdaf besloten elke Nederlander een administratie- of persoonsnummer toe te kennen. Met dit besluit volgt de ministerraad het advies, in januari 19T0 gegeven door de oommissie-Westerhout in haar rapport over de registratie van persoonsge gevens. Minister-president P. J. S. de Jong deelde na afloop van de vergadering van de ministerraad mee, dat de invoering van algemene administratienummers noodzakelijk is ter vereenvoudiging van de administratie en ter verbetering van de communnicatie tussen de verschillen de instanties zowel bij de overheid als bij het bedrijfsleven. Maatregelen zijn genomen om te voor komen, dat een onbevoegd gebruik ge maakt kan worden van de gegevens, al dus minister-president De Jong. De commissie-Westerhout adviseerde over te gaan tot het instellen van een centrale basisregistratie met computer apparatuur, ressorterende onder de mi nister van binnenlandse zaken. De reali sering van de basisregistratie moet vol gens de commissie in fasen geschieden. In haar rapport nam de commissie aan, dat de eerste fase op 1 januari 1971 zou kunnen beginnen. In de loop van 1976 zou dan de basisregistratie volledig kun nen worden gebruikt voor het doorge ven van mutaties betreffende persoons gegevens aan verschillende belangheb benden op juiste en doelmatige wijze en voor het seriegewijze en postgwijze ver strekken van informaties omtrent per sonen aan landelijk werkende overheids organen en aan andere instellingen, die gerechtigd zijn informatie te ontvangen. De commissie-Westerhout raamde in vesteringskosten voor de basisregistra tie op 21 miljoen. UTRECHT Werkgevers- en werk nemersvertegenwoordigers hebben vrij dag in Utrecht overeenstemming bereikt over een extra uitkering van f 400, voor de ruim 30.000 schilders in ons land. De regeling voor de uitkering is ana loog aan die voor de overige werkne mers in de bouwnijverheid. De boven 21-jarigen of kostwinners, die jonger zijn ontvangen tweemaal een uitkering van f 200,— (volgende week en de week voor Sinterklaas) en de jongeren krij gen tweemaal f 150,(18- tot en met 20- jarigen) respectievelijk tweemaal f 100, (jonger dan 18 jaar). De 65-jarige visser B. Hulzinga is vrijdagmiddag in Echtenerbrug bij Lem mer omgekomen toen hij door een stuk ijzer van 500 kilogram werd getroffen. De man hielp op een jachtwerf bij het takelen van het stuk ijzer, toen de tou wen braken. Hij was op slag dood. BARENDRECHT: Koningin Julia na heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan vijf gemeenten in Oost-IJsselmonde. In Barendrecht keek zij ondermeer naar het dorsen van vlas. ADVERTENTIB Nog steeds Grote FRIKADELLEN 0.35 Ook 'n zakje PATATES verlaagd NU 0.25 KARBONADE gepaneerd, plm. 200 gram 1.75 Pr. Bernhardlaan 60 VEENENDAAL - Tel. 12501 DEN HAAG De ministerraad heeft vrijdag goedgekeurd een door de staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid aangeboden ontwerp van een interimherziening van de besmette- lijke-ziektewet. Dit ontwerp beoogt de werkingssfeer van deze wet uit te breiden. Met name is de bedoeling dat infectieziekten, waarop de wet niet van toepassing is, bij ministeriële beschikking voor ten hoogste twaalf maanden geheel of ge deeltelijk onder de wet zullen kunnen worden gebracht, zulks vooral teneinde het verloop van dergelijke ziekten van nabij te kunnen volgen. Dit zal ook gelden voor ziektebeel den van onbekende, of naar het oordeel van staatssecretaris dr. Kruisinga on zekere, ziekte-oorzaken met een epide misch karakter, of waarvan kan worden verwacht dat ze een epidemisch ver loop zullen hebben. Verder worden nieuwe mogelijkheden geschapen voor het opsporen van de agentia van dergelijke ziektebeelden, hetgeen met name van belang kan zijn in verband met de vele nieuwe chemische middelen die wij tegenwoor dig in onze samenleving hebben. Minister-president De Jong deelde na afloop van de kabinetsbijeenkomst mee dat tot dusverre van de toepassing der wet tuberculose en geslachtsziekten uit drukkelijk uitgesloten zijn. De staats secretaris is echter van oordeel, dat een modern epidemiologisch beleid het noodzakelijk maakt dat ook tegen deze ziekten zo nodig met wettelijke midde len kan worden opgetreden. Daarom wordt voorgesteld, de mogelijkheid daartoe niet langer uit te sluiten. DEN HAAG Van de loodsen van de voormalige visafslag aan de Dr. Lely- kade aan de Tweede Binnenhaven in Scheveningen, is vrijdag door de storm een stuk dak over een lengte van 200 meter afgerukt. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Door stukken van het dak werden enige geparkeerde auto's be schadigd. ADVERTENTIB SPECIALE AANBIEDING ii per doosje HET KWALITEITSHUIS (Van onze weerkundige medewerker) Er zit dit weekend vrijwel geen verbetering in het weer. In een koude noordwestelijke luchtstroom zullen zich vandaag en morgen nog meer buien ontwikkelen met een kans op hagel en plaatselijk onweer. De vorstgrens, die dinsdag in de warme lucht nog op vier km hoog te lag, is sindsdien gedaald tot tus sen 1100 en 1300 meter. De middagtemperaturen zullen in Gelderland niet veel hoger ko men dan 12 a 14 graden C. De boosdoener is een stormde- pressie in Zuid-Scandinavië. Vól gens de Engelse deskundigen zal deze depressieperiode voor medio oktober worden gevolgd door een nieuwe hogedrukperiode met droog weer en overwegend zonneschijn.

De Vallei | 1970 | | pagina 1