Veenendaals - dagblad Duidelijke waarschuwing voor Russen CONSERVATIEVE OPSTAND IN BOLIVIA SCHIJNT TE MISLUKKEN Buiten Auto slipt: drie doden Schepen in nood door storm Brand gesticht in Elster politiebureau Nederlandse vrouw en vier kinderen omgekomen Twee gewonden in Leerdam Politie schiet tijdens Ambonezenrel Gevangene ontsnapt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei LEVEN IN AMMAN WORDT WEER NORMAAL Joplin overleden Bij Rivièra-bosbranden 11 doden GEVECHT /TV ETALAGE Gijzelaars in New York bijna allen vrij Tito naar Parijs LIMERICK (Ierland) President Nixon heeft zondagavond verklaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn de sterkte van hun zesde vloot op te voeren, indien het vermogen tot hand having van de vrede door andere mogendheden wordt bedreigd. Nixon, die na een Europese rondreis vanuit Ierland naar Wash Ington terugkeert, noemde de Sovjet-Unie niet bij name. De Amerikaanse autoriteiten hebben echter onomwonden uiting ge geven aan hun bezorgdheid over de toenemende kracht van de Russische zeestrijdkrachten in het gebied van de Middellandse Zee. STEUN Oktober- bespiegeling VOOROUDERS 25 JAAR Naj aarsweer Bur. voor redactie en administratief Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLES Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 5 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 232 Nixon wil de 6e vloot zo nodig versterken Sprekend over zijn bezoek aan de zesde vloot tijdens zijn negendaagse reis, zei Nixon: „Ik ben ervan overtuigd, dat de zesde vloot in staat is zijn taak om on verantwoordelijke elementen in het Middellandse Zeegebied af te schrikken, te vervullen". „Wij zijn bereid de sterkte van deze vloot op te voeren voor het geval dat haar totale machtspositie wordt be dreigd door maatregelen van „andere mogendheden", die in het gebied een andere positie dan wij innemen", ver klaarde de president. Nixon wordt vanavond in Washing ton terugverwacht en hij zal later in de week verslag uitbrengen aan de frac tieleiders van beide partijen in het Congres. Hij zei zijn reis ondernomen te hebben om de vrede te versterken, in het bijzonder in het gebied van de Middellandse Zee in het licht van de stabiliteit in het Midden-Oosten. De be dreiging van de vrede in het Mid den-Oosten is volgens hem geen con ventionele, zoals een bepaald land zou doen in een openlijke actie tegen een ander land. De Amerikaanse president zei dat, zoals de zaken nu staan, er geen sprake van is dat de VS hun aandeel in het Atlantische bondgenootschap zullen be perken, Een dergelijke beperking kan slechts geschieden op basis van een multilaterale beperking, zei hij, Tijdens zijn reis naar Europa is hij tot de conclusie gekomen, dat alle lei ders die hij heeft gesproken, ook maar schalk Tito, het Amerikaanse vredes initiatief in 't Midden-Oosten van har- LA PAZ President generaal Alfre do Ovanco Candia van Bolivia is zon dagavond in La Paz besprekingen be gonnen met de stafchef van het leger, generaal Rogello Mirando, die met een deel van de strijdkrachten tegen zijn bewind in opstand was gekomen. De rebellie brak zondagochtend uit onder enige militaire eenheden in de hoofdstad. De leiders ervan waren con servatieve officieren, die al verscheide ne maanden druk op het staatshoofd uitoefenden om de ministers, die zij als „marxisten" beschouwen, te ontslaan. Algemeen was verwacht dat de presi dent, die op 26 september van het vorige jaar door een staatsgreep aan de macht was gekomen, het veld zou moeten rui men. Vorige week scheen het conflict echter te zijn bijgelegd, aangezien ge neraal Mirando zijn trouw aan de pre sident bevestigde. Toen de opstand uitbrak en generaal Wlie thans de uitgebloeide hei be- zoekt, herinnert zich gemak kelijk, dat de berken zich reeds hier en daar met hun dukatengoud tooiden, toen de laatste calluna nog rose kleurde. Bij het dwarre len der lichte bamboegele blaadjes in de laatste floraliën van de hei de, komt er echter het onbestemde gevoel, of het najaar aan de deur klopte, schoon dit pas officieel 21 september aan 't bewind zou ko men. Trouwens, ook aan het hoger blozen van de beziën der Geld. roos in de boerenwal, van de bloed koralen aan de dwergmispelaars, van het Venetiaans-rood der lijster bessen langs de oudere beplantin gen en van de cadmium-bottéls is nog veel meer langs het buiten pad konden we opmerken, dat de nazomer begonnen was en wij spoedig het derde seizoen des jaars zouden ingaan. Daarvan vormt de maand oktober het belangrijkste en meest acceptabele deel, want volgens agenda en almanak duurt de herfst tot 21 december en dan spreken we allang over de winter, al zitten we nog altoos in 't na jaarsgetij. Moeder Natuur stoort zich niet aan de menselijke tijdre kening. Dat we 21 maart, wanneer de merel en de zanglijster zich reeds lang laten horen, de kievit eieren legt en het moerhaas klein tjes heeft te verzorgen, eigenlijk nog van de winter moeten gewagen, strijdt tegen onze gevoelens want deze en nog tal van andere symp tomen vertolken veeleer de lieve lente. Zo vallen ook november en december welbeschouwd buiten de periode, die de kalender tot het najaar verklaart en dienen we ter dege op te passen, dat de 4 a 5 weken, die ertoe kunnen worden gerekend, ons niet ontglippen, want ze plegen ons veel goeds en kleu rigs te verschaffen. 5-10'70 A. B. WIGMAN Mirando en de zijnen Ovanco sommeer den af te treden, bevond deze zich in Santa Cruz. Nadat hij zich verzekerd had van de steun van de militaire een heden in deze stad, vertrok het staats hoofd per vliegtuig naar de hoofdstad. Door motorstoring moest het toestel een landing maken in Chabamba. Ook hier schaarden de militairen zich aan de kant van de president. Eveneens kreeg hij de steun van de boerenbewe- ging, die haar gewapende 40.000 leden op de been wilde brengen, terwijl ook studentenorganisaties en het vakver bond onder leiding van de invloedrijke Juan Lechin de „fascistische greep naar de macht", veroordeelden. Het vakver bond voegde hier echter aan toe, dat dit niet betekende dat het nu zijn oppositie tegen de regering-Ovanco zou opgeven. Hoewel de opstandelingen verklaar den veel bijval te hebben ontvangen voor hun actie, kon president Ovando zonder moeilijkheden La Paz bereiken, waar hij met zijn regering overleg pleegde. In een rede deed hij een be roep op de strijdmachten „niet de be langen van het vaderland uit het oog te verliezen". De bevolking verzocht hij kalm te blijven. In La Paz enj andere steden was het rustig. In de hoofdstad zag men geen troepenbewegingen. Alleen vlogen er enige militaire vliegtuigen laag over het hoofdkwartier van generaal Miran do. AMSTERDAM Drie personen zijn zondagmiddag om het leven gekomen, nadat een auto op de Leeuwarderweg in Amsterdam-Noord was gaan slippen en op de andere rijbaan terecht was gekomen. De wagen kwam daarbij in botsing met een auto, die bestuurd werd door de 24-jarige C. H. Berk uit Purmerend. Diens tweejarig dochtertje was op slag dood. De 24-jarige echtgenote van de bestuurder overleed later in het Bin nengasthuis. De bestuurder van de geslipte auto, de' 22-jarige H. Dessener uit Leeuwar den overleed tijdens zijn vervoer naar het ziekenhuis. De heer Berk werd ern stig gewond. te steunen. Verlenging van het bestand aan het Suez-Kanaa! na 6 november is volgens hem heel goed mogelijk; de vooruitzichten van de onderhandelingen zijn momenteel echter niet zo goed. Het plan voor de reis naar Europa, het Midden-Oosten en het Middelland- se-Zeegebied ontstond, nadat er irratio nele elementen waren opgetreden die tot een conflict tussen de grote mo gendheden hadden kunnen leiden. Dit gevaar zal de komende maanden nog blijven bestaan, aldus Nixon. Over Spanje zei de Amerikaanse pre sident, dat dit land op economisch ge bied bezig is zich onder de eerste rijen in Europa te scharen. Het uur is nabij waarop het economische en politieke isolement van <Mt land zal worden beëindigd. Zuid-Slavië denkt anders over het Midden- en Verre Oosten, maar zowel Washington als Belgrado willen een wereldconflict, waarvan de niet gebon den landen de eerste slachtoffers zou den worden, vermijden. „Een van de grote troeven van de Amerikaanse buitenlandse politiek is dat geen enkele buitenlandse leider eenzijdige immenging door de VS vreest. Dat kan van „bepaalde andere mogendheden" niet gezegd worden", al dus Nixon. Mevrouw Nixon heeft zondagmiddag de geboorteplaats van haar grootouders, Ballinrobe in het Westierse graafschap Mayo, bezocht. Haar grootouders emi greerden in 1841, tijdens de grote hon gersnood in Ierland, naar de VS. Me vrouw Nixon werd hartelijk ontvangen door de ongeveer 1.500 inwoners van Ballinrobe. Zij bezocht de woning van een verre nicht, mevrouw Katie Naughton, en daarna de boerderij waar haar grootvader geboren is en die nu als stal wordt gebruikt. Voor dit bezoek was echter het vee verwijderd, de mu ren waren opnieuw geverfd en het ge heel gedesinfecteerd. Tenslotte bezocht de echtgenote van de Amerikaanse pre sident de graven van enige voorouders. ROTTERDAM Een vliegende noordwester storm heeft in het week einde heel wat schepen in moeilijkhe den gebracht. De Duitse kustvaarder Leda (500 ton) is zaterdagnacht midden op de Noord zee vergaan. Het schip was eerder op de dag in moeilijkheden geraakt toen de deklast van hout begon te schuiven. Twee op varenden werden van boord gehaald door de Duitse tanker Scharnhorn. He likopters van het Britse vliegdekschip Ark Royal plukten de resterende drie bemanningsleden van de kustvaarder, die met zware slagzij achterbleef. De storm, die een kracht van 9 tot 10 bereikte, speelde ook de Zweedse kust vaarder Dalsjö parten. Het schip dreig de ten noorden van Terschelling te kapseizen. De acht opvarenden slaag den er echter tijdig in de deklast over boord te zetten, zodat de kustvaarder aan een ramp ontsnapte. Eveneens ten noorden van Terschel ling werd het Nederlandse vrachtschip Schie Lloyd (8321 ton), dat ongeladen hoog op de ruwe zee dreef, gedwongen bij te draaien. Verschillende reddingbo ten werden beschadigd en er ontstond schade aan dek. Het Britse passagierschip Orcadis heeft zaterdag tevergeefs voor Hoek van Holland liggen wachten om bij een eventueel afnemen van de storm bin nen te varen in Rotterdam-Europoort. Het schip dat in Rotterdam circa 170 passagiers uit Australië zou afzetten, is om acht uur 's avonds naar Southamp ton gedirigeerd, waar volgens schema de overige passagiers zouden debarke- ren. ELST In de nacht van zaterdag op zondag is getracht brand te stichten in het politiebureau te Eist (Gld). Het po litiebureau, dat onder het gemeentehuis is gevestigd, was op dat moment onbe zet. Men heeft zich via een ingeslagen raam toegang tot het bureau verschaft en petroleum gestrooid op de vloer en het meubilair van enkele vertrekken. Daarna is brand gesticht. Nadat de po litie telefonisch was gewaarschuwd, kon de brand met een schuimblusser worden geblust. De aangerichte schade valt mee. Er zijn nog geen arrestaties verricht. Getuigen hebben na het gebeurde de politie meegedeeld, dat zij jongens bij het bureau en op straat hebben gezien met een donkere huidskleur. Dat zou den Ambonezen geweest kunnen zijn, aldus de meldingen. De politie is in middels met een uitgebreid onderzoek begonnen, waarbij ook de technische recherche van de rijkspolitie en een speurhond zijn ingeschakeld. Overigens gelooft de politie in Eist voorlopig nog niet dat de brandstich ting het werk is geweest van Ambone zen uit het woonoord Snodenhoek bij Eist, omdat de verstandhouding tussen de politie en de in Eist wonende Ambo nezen bijzonder goed is. Wel is uit het onderzoek reeds komen vast te staan, dat zich in Eist in de nacht van zaterdag op zondag enkele honderden Ambonezen uit andere plaatsen bevonden in verband met een huwelijksfeest, In de door de burgeroorlog in Jor danië zo zwaar getroffen hoofd stad Amman, begint het dagelijks le ven weer op gang te komen. De kap per helpt zijn klanten weer bij de ka potte ramen. Men lette op het portret van koning Hoessein. HOLLYWOOD De Amerikaanse roek-zangeres Janes Joplin is zondag avond in haar appartement in Holly wood dood aangetroffeen. Volgens de politie heeft zij vermoedelijk een te grote dosis verdovende middelen inge nomen. ÖRAGUIGNAN (Frankrijk) Een Nederlandse vrouw en haar vier kinderen zfln in hun auto door vlammen omgekomen in de bosbranden welke langs de Rivièra woeden. De bosbrand welke nu reeds vier dagen duurt, heeft reeds elf doden ge- eist, terwijl tientallen mensen werden gewond. Mevr. Pina Gray (43), die in Bussum werd geboren en haar dochters Nicole (10), geboren in New York en Suzanne (7) en de zoons Charles (6) en Guy (2) zijn omge komen op een weg bij Tanneron ip de heuvels achter St. Raphaël. De autoriteiten hebben toestemming verleend, dat de vader, een Amerikaan van Russische afkomst, die slechts aan geduid wordt als mr. Gray, zijn in Ne- dderland geboren vrouw Pina en hun vier kinderen begraaft in de tuin van hun huis. Zij zeiden, dat mevr. Gray blijkbaar in paniek was geraakt en in de familieauto was gevlucht, ofschoon haar huis niet bedreigd werd. Zij reed met de auto van de weg af om de vlammen te ontsnappen. De wagen bleef een 50 m verder steken, waardoor zij en haar vier kinderen door de vlammen werden ingesloten. De familiehond werd ook verbrand gevonden. Hij had de vrouw en kinderen niet in de steek willen laten. Mr. Gray, zo hebben de autoriteiten verklaard, woonde vroeger in New York, Hij ls president van een vereni ging van antiekdeskundigen. In de tweede wereldoorlog had hij zijn hele familie reeds in een Duits concentratie kamp verloren. Een plaatselijke dokter kwam om in de vlammen in een gehucht waar zes huizen zijn afgebrand en een brand weerman stierf in het ziekenhuis van Lyon aan brandwonden die hij had op gelopen. Twee brandweerlieden zijn omgekomen toen de vlammen aange wakkerd door de sterke mistral ver scheidene brandweerauto's hebben overvallen. De bosbranden zijn thans op een sia bedwongen, zo heeft de brandweer van het departement van vanochtend be kend gemaakt. Naar schatting zijn 10.000 ha bos, struikgewas en wijnstok verloren gegaan. Volgens het hoofd van het departementale bestuur zal het 25 jaar kosten om de schade te herstellen. Twee van de doden vielen als gevolg van een brand die werd veroorzaakt doordat twee jongelui een gestolene au to in brand staken. Zij zijn in hechtenis genomen. Volgens de politie heeft René Ricci (18) bekend een auto gestolen te hebben bij Toulon en een vriendje van 14 jaar meegenomen te hebben. Toen Ricci uit de autopapieren ontdekte, dat deze be hoorde aan een vroegere baas van wie hij reeds eerder een auto gestolen had, probeerden zij deze in brand te steken om het bewijsmateriaal te vernietigen, zo heeft de politie meegedeeld. De vlammen sloegen over naar het bos en aangejaagd door de mistral verbreidde LEERDAM Tijdens botsingen met een groep Ambonese jongeren zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee man door de Leerdamse politie in het been geschoten. Hun toestand is redelijk. De rellen begonnen na afloop van c nachtvoorstelling van de plaatselijk bioscoop. Op weg van het centrum va Leerdam naar hun woonwijk richttf enkele tientallen Ambonezen vernielii gen aan. Een politiewagen werd bekogeld rr flessen en stenen. Van drie woning van politiemensen werden de ruiten gegooid. Sinds de overval op de woning v. de Indonesische ambassadeur in Was:, naar, 31 augustus, is het onder de Ar bonezen in Leerdam onrustig. De poli is sinds die dag versterkt. Onmiddellijk na de eerste meldi.. rukte versterking uit naar de Ambon: zenwijk. Met rieten schilden en kar bijnen trad de politie de Ambonezc tegemoet. Na verscheidene waarschuwiningi schoten te hebben afgevuurd, schoc een agent op de benen van een van ziji belagers. De kogel verwondde twe jongelui van omstreeks twintig jaa? Toen er ziekenauto's in de wijk arri veerden werd het rustig. Nog dezelfde nacht had Leerdarr burgemeester, L. J. den Hollander, ee gesprek met de voorzitter van de Arr bonese wijkraad. Tevoren was hij naar het ziekenhu gegaan om zich op de hoogte te steller van de toestand van de twee gewonden „Ik was zielsgelukkig toen ik zag dat z< niet ernstig geraakt waren", aldus dr burgemeester. Gisteravond bleef het rustig. De we gen naar Leerdam werden ruim tevo ren door politiemannen in de gaten ge houden. In Leerdam stond een grote politiemacht, plusminus vijftig man. paraat. Burgemeester Den Hollander vertelde dat hij de relletjes betreurde. „Maar het was uit politieel oogpunt noodzake lijk om op te treden: er is pas gescho ten toen de Ambonezen massaal in de I Leerdamse Zuidmolukse jeugd een rol aanval gingen". I in de ongeregeldheden speelt. „De wer- In politiekringen heeft men de in- kelijke rellenschoppers komen van bui- druk dat slechts een klein deel van de ten Leerdam", aldus de politie. de brand zich met een snelheid van soms wel 80 km/u. Ongeveer 50 patiënten in een rusthuis te Mandelieu werden haastig geëva cueerd. Zij moesten door een rivier wa den waarin het water hun tot het mid del reikte. Sommige patiënten namen anderen op hun rug. Vier Canadese vliegtuigen zorgden voor en snelle pendeldienst om zeewa ter aan te voeren. Deze tweemotorige vliegtuigen zijn zo gebouwd, dat zij op zee kunnen landen, water opscheppen en die dit laag over de vlammen uitgieten. EINDHOVEN Zaterdagnacht ontstond in het centrum van Eind hoven een vechtpartij tussen twee Marokkanen. Beide mannen kwa men tijdens de worsteling in de eta lage van een fotozaak terecht en ge bruikten daarna projectoren en ca mera's om elkaar af te tuigen. Er werd een schade van enkele duizenden guldens aangericht. Een van hen, de 32-jarige A. M. moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis worden gebracht. De an dere Marokkaan, de 32-jarige M. L., werd gearresteerd en ingesloten. Hij raakte slechts licht gewond. NEW YORK De opstandige gevan genen in het huis van bewaring te Manhattan, de zogenaamde „graftom be", hebben alle 17 gijzelaars die zij vasthielden vrijgelaten, aldus deelt het bureau van burgemeester John Lindsay mee. Door de vrijlating worden nu nog in een gevangenis in de stad New York gijzelaars gevangen gehouden. Dat zijn drie in de gevangenis van Long Island City. De opstanden in 3 andere New Yorkse huizen van bewaring werden dit weekende gebroken. De opstand in de „graftombe" was vorige week vrijdag uitgebroken. De gijzelaars werden op de 11de verdie ping van het gevangenisgebouw vastge houden. Burgemeester Lindsay had de gevan genen tot vanmorgen 03.00 uur de tijd gegeven om de gijzelaars vrij te laten. Dit geschiedde om 04.35 uur. Sinds vori ge week donderdag zijn 5.900 gevange nen in opstand gekomen, al hebben lang niet allen deelgenomen aan bezet tingsacties. Zij eisen verlaging van de borgsommen, bespoediging van de ge rechtelijke procedures en verbetering van de omstandigheden in de detentie huizen. DEN HAAG De 19-jarige loodgie ter G. S. uit Leiden heeft zondag een geslaagde vluchtpoging uit de jeugdge vangenis aan de Pompstationsweg hi Scheveningen ondernomen. Een tweede gevangene, de 20-jarige havenarbeider J. C. V .uit Den Haag, kon na uit zijn cel te zijn ontsnapt, op het terrein van de gevangenis worden gegrepen. Beide mannen zaten in voorarrest in afwachting van hun berechting wegens inbraken. Zij hadden de tralies doorge zaagd en ontkwamen door een raam van 30 bij 40 centimeter. Om tien over twaalf zondagmiddag werd de ontsnapping ontdekt. Beiden werden nog op het gevangenisterrein gezien. De loodgieter, die sinds 18 au gustus in voorarrest zit, slaagde erin te ontkomen. Vier uur na de ontsnapping had de politie S. nog niet gevonden. PARIJS Van betrouwbare zijde is vernomen dat president Pompidou na zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie op 13 oktober president Tito van Zuid-Slavië zal ontmoeten. Het Zuidslavische staatshoofd wordt na zijn bezoek aan Brussel en Luxemburg, dat op 12 okto ber eindigt, in Parijs verwacht. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Twee verpleegsters met een van de gewonde Zuid-Molukkers. gen werd vervoerd naar zijn woonplaats Breda. Veel bewolking met nu en dan buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige, aan de kust af I en toe harde zuidwestelijke wind. De jon-1 Morgen: Zon op 6.48 uur, onder 18.07 uur; maan op 13.59 uur, onder 20.27 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1