Britse voetbal bekentenis Ik ben blij als ik mee doe...99 Voorzitter K.N.G. V. gereserveerd Exelsior: Te veel naar eredivisie opgekeken Beste schutters- prestaties in Europa Cup II Woordvoerder IAF: Rindt postuum wereldkampioen THEO LASEROMS: Skiën blijft Olympisch ofwel: hoe Mercedes u alle komfort geeft plus nog alle diesel voordelen Joop Korevaar bedankt voor Jong Oranje 99 HEEL ANDERS Motorzesdaagse Ashe winnaar SPORT IN 'T KORT Kunstijsbaan voor hardrijders Gurney stopt met racen VERBAZING GEEN FUSIE Jack Charlton baart opzien ROTTERDAM Nog vóór Excelsior in de eredivisie ook maar een bal had gezien hadden de prognoses al ongeveer de stel ligheid van een vonnis: binnen een jaar is het afgelopen. Dat elftal degradeert binnen de kortste keren. De resultaten van de laatste weken hebben in deze voorspelling barsten geslagen. VASTE PLAATS Henk Scholte naar Curaqao EUROPA CUP I EUROPA CUP II RUNNERS-UP-CUP TIJD NODIG MOEILIJK ANDERS Wat u heslist eens moet doen is dit: proefrijden in een Mercedes 200 D of 220 D. En dan verrast con stateren hoe verbluffend soepel die unieke Mercedes dieselmotor draait, hoe weinig brandstof daar voor nodig is, hoe enorm comfor tabel zo'n diesel wei is. Daar hebt u een auto aan, waar mee u zonder noemenswaardige onkosten 5 jaar aaneen 40.000 km per jaar rijdt... en iedere kilometer zo'n 3,5 ct op brandstof bespaart. Zóveel diesel zuinigheid, gekoppeld aan pure Mercedes-Benz allure, dat mag u gerust Diesel „Grand Tourisme" noemenWanneer komt u? Mercedes-Benz diesels iesels(pj^) omwille van comfortabele zuinigheid AUTOMOBIELBEDRIJF DE VRIES N.V., Apeldoorn, Amersfoortseweg 15, tel. 05760-52323; Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410-4255 «Wiwapvr.- MMMMMNM DINSDAG 6 OKTOBER 1970 T ANGZAAM héél langzaam begint het ook tot de Britten door te drin- gen dat voetbal geen Britse zaak (meer) is. Jarenlang heeft men in de rest van de wereld soms met ergernis ervaren hoe chauvinistisch de Britten in hun voetbal-opvattingen waren. Heeft men zich er ook over verbaasd dat ze zo hooghartig vasthielden aan hun alleszaligmakende Britse voetbal. Daarom was het een verademing dezer dagen in het Britse voetbalweek blad Inside Football" een hoofdartikel te lezen, dat niet meer of minder was dan een soort volledige bekentenis. Het komt op het volgende neer: Het is twintig jaar geleden dat Schot land voor het eerst op eigen grond ver slagen werd door een buitenlands team: Oostenrijk. Drie jaar later vermorzel den de Hongaren de Engelse zelfvol daanheid op Wembley. Er hebben enorme veranderingen plaatsgehad sinds die jaren van ont wikkeling, niet alleen wat betreft de technische en tactische conceptie van het spel, maar ook wat betreft de waardering. Voor de gemiddelde supporter toen betekende internationaal voetbal: de wedstrijden tussen Engeland, Schot land, Ierland en Wales. Zeker er werd een versie van het spel gespeeld op het continent, en zelfs, zo werd beweerd, in Zuid-Amerika. Maar het „echte" voetbal beperkte zich tot de Britse eilanden. Zelfs het wereldkampioenschap werd gezien als een excentriek bij-gebeuren, dat niet al te belangrijk was en dat bovendien niets bewees. Het kon geen werkelijke test zijn, want Britse ploegen wonnen nooit die wereldbeker. Nu is het heel anders geworden. De televisie heeft het wereldvoetbal in miljoenen huizen gebracht en suppor ters van Southampton tot Glasgow we ten nu evenveel over Cruijff en Dumi- Irache als over Ron Davies en Colin Stein. Drommen voetbalfans waren en te recht onder de indruk van de prestatie van Feijenoord in de Europa Cup het vorige seizoen. In het voetbalwereldje zelf was aanvankelijk nog een vleugje ongeloof: Celtic moest een slechte dag hebben gehad. Misschien ook was Cel tic niet eens zo'n geweldige ploeg. Maar toen Feijenoord door ging en ook het officieuze wereldkampioen schap voor clubteams won door Estu- diantes te verslaan, bleek dat de fans gelijk hadden. Er is nog altijd een tendens in ons SAN LORENZO DEL ESCORIAL In het Spaanse San Lorenzo del Esco- rial is maandag de internationale mo torzesdaagse begonnen met 315 deelne mers uit 16 Europese landen en uit de Verenigde Staten. De start viel op een zeer vroege tijd stip, want enkele deelnemers begonnen in het donker aan de, naar later zou blijken, enorme zware eerste dag. Hitte, stof en materiaalpech waren de voornaamste hindernissen die de cou reurs op het zeer heuvelachtige par cours moesten trachten te overwinnen. Erg best lukte dit niet, want van de 315 deelnemers moesten er 99 de strijd sta ken. Bij die uitvallers waren 4 Nederlan ders: Het Va'as-Team verloor twee man (Jan Beukhof door een gebroken frame en Rudie Boom met een gat in het car ter), evenals het Trophy-Team (Frits Selling met een gebroken krukas en Kok Wieman door ontstekingsmoeilijk heden). Vooral voor Frits Sellig kwam de uit schakeling hard aan. Hij lag met nul strafpunten in een gunstige positie, doch bij de acceleratieproef vlak voor de finish was het gebeurd met Sellings piotor. BERKELEY De 27-jarige Ameri kaan Arthur Ashe veroverde de titel van het tennistoernooi om de open kampioenschappen van de Pacific, dat in het Amerikaanse Berkeley is gehou den. In de finale van het herenenkel spel versloeg Ashe de als eerste ge plaatste Amerikaan Cliff Richev met 64, 62, 64. Een zege die hem bijna 22.000 gulden opleverde. GOUDA Joop Korevaar, linksach ter van ADO, bedankt voor de uitnodi ging met Jong Oranje, tegen Joegosla vië te spelen. Korevaar, die in Gouda woont, schreef voetbal-bondscoach Fadhronc niet te kunnen spelen voor een elftal dat het koninkrijk Nederland vertegen woordigt, omdat hij alleen in het ko ninkrijk Gods gelooft. Hij is Jehovah's Getuige. Britse voetbalwereldje, die wil, dat al les hier perfect is; dat we niets hebben te leren van Brazilië of West-Duitsland, Italië of Nederland. Dit is een gevaar lijke gedachtengang, nu onze clubs weer het continent opgaan en met de strijd om het Europese Kampioenschap voor landenteams al aan de horizon. Zeker, onze clubs wonnen vorig sei zoen twee Europese bekers maar de belangrijkste werd door de Nederlan ders gewonnen. Het is natuurlijk nonsens om het Britse voetbal te denigreren en het spel van de buitenlanders zonder reserve te bewonderen. Veel van onze clubs heb ben geleerd van hun Europese ontdek kingsreizen en zijn er beter door ge worden. Maar we moeten leren op alle ni veaus. Als de gewone voetbalsupporter zijn lesje zo vlug kan leren via de tele visie, dan is het nodig dat onze leiders hun les nog sneller leren. Want als onze topmensen geen gelij ke tred kunnen houden met de suppor ters dan zou het wel eens kunnen dat we nog een paar moeilijke „ontwikke lingslanden" voor de boeg hebben. De Oostenrijkers waren het in 1950, de Hongaren in 1953 wie weet waar de volgende droomverstoorders vandaan komen! APELDOORN We troffen hem gisteravond in hotel Bloemink in Apeldoorn aan, Feijenoorder Theo Laseroms. Hij was er in gesprek ge wikkeld met enkele relaties, maar had toch nog wel even gelegenheid om een praatje met ons te maken. Want voetbal is, ook na een dertien jarige profcarrière, nog altijd zijn lust en zijn leven. Vijfmaal droeg Theo Laseroms het oranjeshirt en hij zal blij zijn, zo zei hij ons, wan neer hij het in de wedstrijd tegen Joegoslavië, die zondag a.s. wordt gespeeld in de voorronde voor de Europese titel, voor de zesde maal zal kunnen en mogen dragen. Theo Laseroms logenstrafte daarmee tege lijkertijd de bewering, dat een top voetbalier er geen belangstelling meer voor heeft in het nationale team uit te komen. „Ik was blij", vertelde hij ons, „toen ik via de televisie hoorde, dat ik bij de selectie ben gekozen en ik hoop maar, dat ik donderdag te ho ren krijg, dat ik er tegen Joegosla vië definitief bij ben." Met de vijf tien andere geselecteerden, waaron der nog zeven Feijenoorders, ver blijft The Laseroms vanaf vandaag in het trainingskamp in Zeist, dat echter van woensdagmiddag tot donderdagmiddag nog zal worden onderbroken om de spelers gelegen heid te geven nog even naar huis terug te keren. De dertig-jarige Theo Laseroms, die hoopt nog tenminste vier jaar in de top van het Nederlandse voetbal te kunnen meedraaien en in elk ge val nog twee jaar bij Feijenoord on der contract staat maakte een ont spannen indruk. „Het was inderdaad wel een grote teleurstelling, toen wij werden gewipt voor de Europa Cupstrijd", verklaarde hij gisteren lachend, „maar achteraf bekeken heb ik er toch geen spijt van. Je kunt niet steeds op je tenen staan. De druk en de spanning werden echt wel wat te groot." En na een moment van nadenken: „We zullen moeten proberen weer landskam pioen te worden. Dan zitten we er bij de volgende Europa Cup weer bij. En als dat lukt, dan hebben we toch weer een goed seizoen gemaakt. De wereldtitel veroveren en lands kampioen worden is toch wel een prachtig resultaat. Maar geloof niet, dat dat zo gemakkelijk gaat. We hebben wat dat betreft op het ogen blik meer dan voldoende concurren tie Het Nederlandse heren zaalhand balteam speelt dinsdag 20 oktober in de sporthal van Helmond een wedstrijd tegen Tj Kosice. De Tsjechen komen voorts onder meer twee maal tegen het nationale jeugdteam uit, namelijk op 16 oktober in Stadsknaal en op woensdag 21 oktober in de sporthal Catherijne in Utrecht. OSLO De enige kunstijsbaan, die Noorwegen rijk is, zal in Valle Novin onder de rook van Oslo op 15 oktober haar poorten openen. Het publiek zal slechts in geringe mate gebruik van de baan kunnen maken. De meeste uren staat de baan ter be schikking van de Noorse hardrijders: in totaal negentien per week. Tevens is er gelegenheid voor training van de bandy- spelers (een soort ijshockey, dat in Noorwegen erg populair is) en van be- drijfs-schaatsclubs. RIVERSIDE De Amerikaanse au tocoureur Dan Gurney heeft besloten zich uit de wedstrijdsport terug te trek ken. Gurney wil zich volledig wijden aan de constructie van nieuwe renwa- gens. Dan Gurney (39), die in Korea heeft gevochten, won gedurende de laatste twaalf jaar van zijn loopbaan zeven ra ces voor formule I-renwagens, die mee telden voor het wereldkampioenschap. LEEUWARDEN De heer De Jong, voorzitter van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond, heeft maandag gereageerd op de voorstellen van de commissie van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond om te ko men tot een nationale organisatie. De heer De Jong, ten eerste de on derhandelingen van het vorig jaar re sumerend, verklaarde het volgende: „Als KNGB streven wij naar een natio nale gymnastiekbond zoals de voetbal bond, hockeybond, enz. waarin voor ie dereen een welke religieuze of poltieke overtuiging dan ook plaats is. Dat is ons standpunt. De NKGB staat een fe deratief verband voor, waarin ruimte is voor verschillende religieuze en poli tieke opvattingen. Deze twee standpun ten waren bij de laatste onderhandelin gen onverenigbaar. De besprekingen zijn toen opgeschort. We hebben nu de nieuwe voorstellen ontvangen. Enigszins tot onze verbazing waren deze ook uitgebreid tot de ande re gymnastiekbonden (Koninklijk Ne derlands Christelijk Gymnastiek Ver bond en de gymnastiekafdeling van de Nederlandse Culturele Sportbond). Onze vraag is nu: wat bedoelt men in de lange en enigszins onoverzichtelijke voorstellen met „Nederlandse Gymnas tiek Organisatie"? Wanneer men daarmee bedoelt een fusie tussen de vier gymnastiekbonden, dan ligt het voor de hand dat wij daar aan onze volledige medewerking willen geven, want wij zijn juist de bond die wil fusioneren tot één geheel. Wanneer het echter een overkoepeling betekent van de vier bonden, met behoud van de eigen organisaties waarbij de scheids lijn tussen politiek en religie gehand haafd blijft, dan is dat voor ons onaan vaardbaar, omdat het in tegenstelling is met onze opzet. In dit voorstel komt niet duidelijk tot uiting wat men be doelt. Ik heb de heer Straub van de NKGB gebeld om te vragen of de eventuele Nederlandse Gymnastiek Organisatie (NGO) een fusie is of een federatie. En hij heeft nadrukkelijk verklaard: geen fusie. Men kan als bond toetreden tot de NGO, dat betekent dus een vasthou den aan de federatievorpi- Feitelijk verandert er in de onderhandelingen tussen onze bond en de NKGB niets. Zij houden vast aan hun standpunt, De commissie heeft naar onze mening geen nieuwe gezichtspunten naar voren ge bracht. En ook onze houding is bekend. De situatie blijft dus precies zoals zij is". Geen puinhoop voor Bob Janse LONDEN De Engelse voetballer Jack Charlton maakt kans op eert disci plinaire straf. De verdediger van Leeds United, die in 1966 en 1970 ook aan het toernooi om het wereldkampioenschap deelnam, heeft in een tv-programma opmerkingen gemaakt, die hiertoe wel licht zullen leiden. Charlton, die het had over persoonlij ke wraaknemingen in het voetbal zei: „Ik kan geen namen noemen, maar ik heb een klein boekje met daarin de na men van twee spelers en als ik de kans krijg pak ik ze". Een woordvoerder van de Engelse „Football Association" verklaarde maandag in Londen dat de opmerkin gen bestudeerd zouden worden. De re sultaten van deze studie zouden beslis send zijn of er tegen Jack Charlton maatregelen zullen worden getroffen. Indien dit het geval zou zijn, zal het waarschijnlijk gebeuren onder het hoofd: „Het in discrediet brengen van het voetbalspel". LAUSANNE Avery Brundage, president van het Internationale Olym pische Comité, heeft in Lausanne ver klaard, dat er geen aanleiding meer be staat de skiwedstrijden van het pro gramma van de Olympische Winterspe len in Sapporo te schrappen. Een eis van het IOC blijft echter dat uitsluitend amateurs aan deze wedstrij den mogen deelnemen. Dit geldt even eens voor het ijshockeytoemooi. In 1973 zal voor het eerst sinds 1930 een Olympisch congres worden gehou den met alle persoonlijke leden van het IOC, de nationale Olympische Comités en de Internationale Sportfederaties. De plaats waar het congres wordt gehou den is Sofia of Varna in Bulgarije. Excelsior blijkt zich in de top van 't Nederlandse voetbal niet zonder meer te laten slachten. Het won van Holland Sport, en kwam het afgelopen week eind tot een geljjk spel tegen Ajax. Niet verwonderd over deze gang van zaken is Jacob Kouters (40), de assis tent-trainer van de Rotterdamse club, die de leiding van het eerste elftal tij delijk heeft overgenomen van de door ziekte gevelde coach Bob Janse. „Dit elftal", stelt hij, „heeft in het begin verschrikkelijk tegen die eredivi sie opgekeken. De jongens waren geïm poneerd. Dat is gewoon een kwestie van aanpassen". Kouters, adjunct directeur van een fabriek van transfor matoren en via zes praktijkjaren als voetballer geheel met Excelsior ver groeid, rekent er op, dat het elftal zich na die aanpassingsmoeilijkheden een vaste plaats in de eredivisie zal ver- AMSTERDAM Op uitnodiging van de Curagaose Biljartbond zal de Neder landse biljarter Henk Scholte, geduren de een veertiendaags verblijf op de Ne derlandse Antillen, demonstratiewed strijden spelen op Curagao, Aruba en Bonaire. Op 9 oktober vertrekt Henk Scholte van Schiphol naar Curagao en keert op woensdag 21 oktober in Nederland te rug. AMSTERDAM De beste schuttersprestaties in de eerste ronde van de strjjd om de Europese bekers vielen in de duels om Europa Cup II, de strijd der bekerwin naars. Met zeven doelpunten gaat de Bul gaar Yakimof van CSKA Sofia (dat elf maal scoorde tegen het Finse Haka Valkeakosken) aan de kop. Hij wordt op de voet gevolgd door de vermaarde Portugees Eusebio, die met zes treffers een groot aandeel had in het totaal van acht dat Benfica scoorde tegen het Joegoslavische Ljubljana. Yakimof en Eusebio delen samen de eer van het grootste aantal treffers in een wedstrijd namelijk vijf. Vijf doelpunten is het hoogste aantal in Europa Cup I, het toernooi der landskampioenen. De Griek Antoniaden van Panathinaikos zorgde voor dit to taal in de twee wedstrijden tegen het Luxemburgse Jeunesse d'Esch, Anto- niades scoorde vier treffers in één wed strijd, evenals Laurenzo van Sporting Lissabon, die met vier doelpunten de tweede plaats deelt met Royle van Everton, Laumen en Koppel van Bo- russia Mönchengladbach. In de Runners Up-Up waren er hat tricks van de tegenstanders van Sparta en FC Twente. De Rotterdammers moe ten Des Dickson van Coleraine vanwe ge zijn schutterscapaciteiten in de gaten houden. Voor FC Twente geldt hetzelf de ten opzichte van de Turk Fehti van Eskisehir. Antoniades (Panathinaikos), 5; Lou- renzo (Sporting Lisabon), Royle (Ever- ton), Laumen en Koppel (Mönchenglad bach), 4; Ball (Everton), Hood (Celtic), Stachurski (Legia Warschau), 3; Riva (Cagliari), Suurbier (Ajax), Oiania (Spartak Moskou), Hughes en Wilson (Celtic), Ducke (Carl Zeis Jena), Crau- sam (Wacker Wenen), Netzer i Heynckes (Mönchengladbach). Yakimof (CSKA Sofia), 7; Eusebio (Benfica), 6; Volkert en Künzli (FC Zürich), 5; Ertan (Gözepe Izmir), Lu- banski (Gronik). Hutchinson (Chelsea), 3; Kremers (Kickers Offenbach), Clarke en Toshack (Cardiff), Wilim en Olik (Gornik), 2. In de Runners Up-Cup schoorde de Spartaan Kowalik vier doelpunten, evenals Anastasi (Juventus) en Dörfel (HSV). Jan Klijnjan van Sparta staat met drie treffers even hoog genoteerd als Radford (Arsenal). McBride (Hiber nians), O'Rourke (Coventry C), Ejder- stad (Anderlecht), Fethi van het Turkse Eskisehir (a.s. tegenstander van FC Twente) en Dickson van Coleraine (a.s. tegenstander van Sparta. schaffen: „Je kunt toch zien, dat die ploeg steeds beter gaat spelen. Tegen Ajax is er door alle spelers geweldig gewerkt. Ze kwamen allemaal volko men leeg van het veld af. Ik heb ge woon veel vertrouwen in de mogelijk heden van Excelsior in die eredivisie. Niet dat we er een rol van enig belang zullen spelen maar we blijven er in. Laat ik het zo stellen: wanneer wij als derde van onderen eindigen, dan is dat voor ons de bovenste plaats." Naast dat vertrouwen leeft bij Kou ters de overtuiging, dat Excelsior in de nabije toekomst anders zal moeten gaan voetballen dan tegen Ajax: „Een elftal dat altijd verdedigt bewijst zijn publiek en het voetbal natuurlijk geen goede diensten. Dat moet bij Excelsior gaan veranderen en daar werk ik ook steeds aan. Het zal alleen tijd nodig hebben. Exelsior heeft altijd van de de fensie uit gespeeld en zoiets wijzig je natuurlijk niet van de ene dag op de andere". Terugkijkend naar het duel met Ajax constateert hij dan „dat je tegen zo'n ploeg toch moeilijk anders kan. Nie mand kan ontkennen, dat Ajax gewoon een veel beter elftal heeft dan wij. Ze zijn conditioneel en technisch een stuk sterker. Moet je dan zeggen: jongens, ga maar aanvallen en geef die punten maar weg? Dat is toch niet zakelijk. Bovendien stond Ajax tegen ons zwaar op buitenspel te spelen. Is dat géén manier van verdedigen? Is dat dan wél een fraaie methode?" Kouters erkent wel, dat er in de ver dedigende hgouding van Excelsior in dergelijke wedstrijden een stuk angst schuilt, maar als regel acht hij zijn team te goed om in de defensie weg te duiken. „De offensieve instelling van Excelsior groeit met de week. Daar zie ik beslist perspectief in. En waarom niet? We hebben in Van Toledo en Kwakkemaat twee waarachtige aan vallers, die voor elke verdediging le vensgevaarlijk zijn. Als ik met dit elf tal kan blijven spelen krijg je beslist een andere tendens. Het grote probleem daarbij is alleen dat we een kleine kern hebben. Ik beschik maar over vijftien man". Excelsior, dat met een krappe accom modatie (ruimte voor 12.000 toeschou- die de aanschaf van vedetten mogelijk die de aanschaf van vedetten mogelij zullen maken, mikt voor de toekomst op de eigen kweek. Kouters: „Het elftal kan op die manier beslist versterkt worden. We hebben op het moment bij de jeugd spelers lopen, waar je veel van mag verwachten". Voorlopog gaat het er voor de Rotter damse club om de positie te consolide ren. Voor Kouters komt daar nog één ding bij: „Als Janse terugkomt nie mand weet wanneer, dat maakt de dok ter uit mag hij geen puinhoop vin den. Ik wil hem de boel in goede orde overdragen." PARIJS Een woordvoerder van de internationale automobielfederatie heeft maandag in Parijs verklaard, dat er geen twijfel kan bestaan over het feit dat Jochen Rindt posthuum wereldkampioen is. De reglementen van de IAF z namelijk op dit punt volkomen duidelijk. „De coureur met het hoogste punten- aantal is wereldkampioen, of hij nu dood is of niet", aldus de woordvoerder. Rindt vergaarde voor zijn dood in wedstrijden, tellend voor het wereldkam pioenschap, voldoende punten om zeker te zijn van de titel. De overwinning van de Braziliaanse Emerson Fittipaldi in de Grote Prijs van de Verenigde Staten en de nog te rijden Grote Prijs van Mexico kunnen hieraan niets meer veranderen. ADVERTENTIE Diesel GT

De Vallei | 1970 | | pagina 11