Suppletieregeling, als werklozen 'n minder betaalde baan nemen XYRENE Vitamine AfterShave Lotion „Narcotiseurblijkt 'n verpleger te zijn Groot deel van de volwassenen functioneert niet efficiënt Leerdam is bang voor wraakoefeningen Eigenaar instituut met noorderzon vertrokken Advies Raad voor de Arbeidsmarkt: Nieuw uit het laboratorium van Pantene Kritiek op beleid prof. Nnboer Jongeling uit ziekenhuis VOORSTANDER ANGST WEGEN 450 GR. VAN 99 VOOR GEEN RISICO e vermist Veertig meisjes zonder werk 599ste Staatsloterij H. BAULING JACHTLAAN 24 - TEL. 52433 GIRO 865648 DINSDAG 6 OKTOBER 1970 DEN HAAG De Raad voor de Arbeidsmarkt heeft aan de minister van so ciale zaken en volksgezondheid advies uitgebracht over de invoering van een ioonsuppletieregeling voor onvrijwillig werklozen bij het aanvaarden van een werkkring met een lagere honorering dan in de werkkring vóór het ontslag. In dit advies zegt de raad van oordeel te zjjn, dat een suppletieregeling als nieuw instrument van arbeidsmarktbeleid dienstig kan zijn om in incidentele gevallen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt tot elkaar te brengen. Hfj spreekt ais ztfn overtuiging uit, dat door invoering van een suppletieregeling zowel de belangen van werkgevers, werknemers als van de nationale economie gediend kunnen wor den. Hoofdmotief aldus het advies is de weliswaar kleine, maar mede door het doelgerichte karater ervan niet onbelangrijke stap ter bevordering van een sociaal verantwoorde en tegelijker tijd economisch zinvolle arbeidsmobili teit. De doorwerking op de arbeidsmarkt van de structurele veranderingen in de economie zal naar het oordeel van de raad niet in onevenredige mate ten las te mogen komen van individuele werk nemers, van wie niet gezegd kan wor den, dat zij in dezelfde mate zullen de len in de positieve aspecten van de eco nomische ontwikkeling. De snellere herplaatsing in het ar beidsproces van werkloos geworden werknemers zal stellig de werking van de arbeidsmarkt in gunstige zin kunnen bevorderen. De raad zegt in zijn advies er uitge sproken voorstander van te zijn, dat ADVERTENTIE XYRENE biedl u meer dan 'n gewone after shave: hei reinigt, stimuleert, regenereert en verfrist uw huid. Dankzij z'n unieke, werkzame vitaminen. XYRENE Vitamine After Shave Lotion, met 'n persoonlijke, hoogst verfijnde geur. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist, warenhuis en kapper. PAX-3d UTRECHT De 31-jarige Fransman G. Fardin, die tijdelijk was aangesteld ls narcotiseur bij het Academisch Zie kenhuis in Utrecht, is als gevolg van een taalfout in de door hemzelf opge- UTRECHT „In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht is de anesthesie tot voor kort gezien in de vorm van de verpleegster met de elhcrkap. Deze we- tenschapis te lang miskend als specia lisme". Dit zei gisteren prof. Smalhout hoogleraar in de anesthesie in Utrecht. Prof. Smalhout stelde zijn collega prof. Nuboer voor dit „falend" beleid verantwoordelijk. Prof. Nuboer was tot september jl. hoofd van de afdeling chirurgie van de medische faculteit. Tot een jaar geleden viel de afdeling anesthesie onder de af deling stiefmoederlijk behandeld", zei daar stiermoederlijk behandeld", zei prof. Smalhout. „In 1967 bezochten leden van de specia listenregistratie-commissie de medische faculteit. Zij kwamen tot de conclusie dat er niets was. Volgens prof. Smalhout kwamen er, doordat er nauwelijks een opleiding was, vrijwel geen nieuwe anesthesisten meer bij". Eigenlijk op basis van niets is toen vorig jaar de afdeling anesthesie van de grond gekomen. Dat werd in feite pas mogelijk gemaakt doordat prof. Wittebol, de opvolger van prof. Nuboer, zijn stem deed gelden, aldus prof. Smalhout. een toe te kennen loonsuppletie recht streeks aan de werknemer wordt uitbe taald en niet via de werkgever tegelijk met de uitbetaling van het loon of sala ris. Hiervan uitgaande acht de raad het niet onoverkomelijk, dat een toe te kennen loonsuppletie ten opzichte van collega-werknemers van de betrokkene discriminerend kan werken. Voor hen moet het aanvaardbaar zijn, dat de overgang van een hoger betaalde werkkring naar een met een lagere honorering via een loonsuppletie wordt vergemakkelijkt. Hoewel de raad van oordeel is, dat een loonsuppletie in beginsel toegekend moet kunnen worden aan een ieder, die naar een functie in loondienst bemid delbaar is, denkt hij daarbij in het bij zonder aan die onvrijwillig werklozen, die een uitkering krachtens de werk loosheidswet, de wet werkloosheids voorziening of de rijksgroepsregeling werkloze werknemers genieten. De praktijk leert, dat deze werklozen moeilijk nieuwe arbeid aanvaarden waarvan de beloning, lager of weinig hoger is dat de uitkering die men ont vangt. De raad verwacht, dat door toe kenning van een loonsuppletie de werk- aanvaarding vergemakkelijkt zal wor den. In zijn advies geeft de raad daar naast een aantal voorbeelden van ande re aard, waarbij een toe te kennen loonsuppletie werkaanvaarding kan be vorderen, bijvoorbeeld: wanneer een werknemer om een werkkring met een lager loon te aanvaarden omgeschoold moet worden dan wel moet overgaan tot pendelen of migreren. Uitgezonderd zijn daarbij de gevallen, waarin inci denteel arbeid wordt verricht, waarin seizoenarbeid wordt verricht alsmede werkzaamheden van tijdelijke aard (maximaal 4 weken of een kalender maand). Toekenning van een loonsuppletie mag echter naar de opvatting van de raad nimmer leiden tot een dwangmaat regel om lager betaalde arbeid te aan vaarden. De werknemer dient onver kort de vrijheid te behouden arbeid, die behoudens de beloning voor hem pas send is of door de uitkeringsinstantie passend wordt bevonden, te weigeren ook wanneer daarbij een loonsuppletie toegekend zou worden. Geadviseerd wordt aan de directeur van het GAB zij het aan de hand van enkele algemene landelijke richt lijnen vrijheid te laten om te bepa len in welke gevallen al dan niet een suppletie verstrekt kan worden. Voorts wordt aanbevolen om in de voorgestel de regeling een beroepsmogelijkheid in te bouwen, zodat zowel tegen toeken ning als tegen het verdere verloop van de regeling bezwaar aangetekend kan worden. LEIDEN „Cijfers zijn er niet", zegt prof. dr. N. Speijer, „maar dc situatie zal in Nederland waar schijnlijk dezelfde zijn als in ande re geïndustrialiseerde landen. Op grond van mededelingen van huis artsen en specialisten moet ik aan nemen dat ook hier een kwart van de volwassenen zo ernstig is ge stoord dat ze niet efficiënt kunnen fungeren." „Het erge is juist dat het hierbij niet gaat om bepaalde groepen of beroepen, maar over de gehele lijn van de bevolking. Anders zou je een bepaald beroep kunnen afschaffen. Het gaat ook niet alleen om niet ef ficiënt werken". Wat moeten we precies ver staan onder niet efficiënt funge ren? „Daaronder vallen drie groepen: De zuiver geestelijk gestoorden. (En- bedenk wel dat het daarbij gaat om de helft van alle bezette ziekenhuis bedden!). Verder de groep mensen die niet is opgenomen, maar op grond van psychische stoornissen zijn werk niet goed kan doen. Zij zijn ongelukkig, omdat zij als gevolg daarvan geen goede sociale relaties hebben. Tot deze groep behoort ook de man die wel goed werkt, maar ongelukkig is getrouwd als gevolg van een seksuele stoornis, zoals im potentie". Daarom heeft prof. Speijer de art sen gewaarschuwd dat zij steeds meer te maken zullen krijgen met lichamelijke verschijnselen of ziek ten die zich in de lichamelijke feer afspelen, maar die in hoofdzaak of geheel ontstaan door psychische stoornissen. Bestaat hel gevaar dat we die stoornissen niet als belangrijk er varen? „Inderdaad. Niet alleen leken maar ook sommige artsen onder schatten nog altijd de enorme in vloed van de psyche op het lichame lijk gebeuren. Iedereen kent de sim pele voorbeelden van blozen, maag pijn of darmklachten bij spanningen door een examen of een belangrijke opdracht". „Een stap verder liggen de ernsti ge psychische stoornissen. Die kun nen aanleiding geven tot ernstige li chamelijke ziekten: een maagzweer, astma. We mogen het alleen niet omkeren en denken dat iedere maagzweer aanleiding kan zijn tot een psychische stoornis". Hoe groot zijn de gevolgen van eenzaamheid en angst? „Daar heb je het alweer. Er zijn in ons land geen onderzoekingen naar gedaan. We hebben dus geen gegevens. Maar zij moeten wel bij zonder groot zijn. Zelfmoordpogin gen bijvoorbeeld, toch altijd nog vijftienduizend per jaar. Het wordt de hoogste tijd dat ook hier meer onderzoek wordt verricht". Als wij korter gaan werken zouden wij wel eens met gevoe lens van agressiviteit kunnen blij ven zitten. Wilt u dat nader-ver klaren? „We hebben allemaal een zeker kwantum agressie. Dat is nuttig en positief. Aldus zijn wij in staat ac tief te handelen op werk, sport en creativiteit. En helaas ook in pesten, sarren en destructie". „Als wij korter gaan werken, blijft er meer agressie over. Dan zal er waarschijnlijk meer agressie los komen, tenzij die wordt opgevangen in de vrije tijd. Los daarvan staat, dat na frustratie agressie vrijkomt. Dat kan ook gebeuren in een niet gunstige arbeidssituatie.' Daarom is een goed arbeidsklimaat van bijzon der groot belang". Hoe waardeert u een kortere werkweek voor de mens? „Wil een mens gelukkig zijn, dan moet hij psychisch-sociaal goed functioneren. En dat is niet alleen een kwestie van geld, al moet je er een zekere hoeveelheid van hebben. Er moet een goede afwisseling zijn- tussen vrije tijd en werk. Maar dan moeten we goed weten hoe die vrije tijd door te brengen". „Als een kortere werkweekecono- misoh haalbaar is, waarom niet? het hangt ook samen met vreugde in het werk èn in de vrije tijd; en verder met het bewustworden van het indi vidu en het tegengaan van massifi catie". Welke wegen staan er anno 1970 voor de mens open? ..Ik zou willen zeggen, juist nu: drie: Iemand kan zich „onderwerpen" en alles slaafs opvolgen. Een mens kan op verschillende manieren trachten te „ondersnappen": door ver. ;ng, is alcoholisme, door zelfmoorc. Hij kan ten slotte, in al of niet git re mate in rebellie of in opstand kon:.n, „Ik vraag me af of de eerste vorm wel de beste manier is om tot geluk te komen. Ook de twee andere vor men zullen dat doel meestentijds niet bereiken. Het is van het hoogste belang dat getracht wordt tot een betere oplossing te komen dan de drie genoemde vormen. „Het is een tragische zaak eigen lijk. Persoonlijk vind ik rebellie hoe onaangenaam die ook kan zijn wat positiever dan het zich afwen den van de maatschappij door slaaf de onderwerping of verslaving. Ten slotte: hoe kan een mens zijn agressie de baas worden? „De mens moet in zijn leven frus traties tot een zekere grens weten te dragen. Dat moet al in zijn kinderjaren beginnen. Maar dat kan alleen als niet iedere wens onmiddellijk wordt ingewilligd". „Helaas wil iedereen hoe langer hoe meer direct hebben wat hij wil hebben. De prijs die hij daarvoor moet betalen? Grotere agressie, meer ontevredenheid en meer klach ten". ADVERTENTIE stelde doktersbul door de mand geval len. De man bltfkt verpleger te z^jn. Fardin was 15 september bij het zie kenhuis in dienst getreden. Omdat hij geen diploma's kon laten zien werd hij tijdelijk aangesteld. Hij heeft geen kans gehad om als narcotiseur op te treden. Toen hij na enige tijd met zijn bul en diploma's op de proppen kwam, rees al gauw argwaan. In de bul bleek een taalfout te zitten en volgens zijn diplo ma's vielen enkele examendata op za terdag en zondag. Uit gesprekken met de medische staf was bovendien geble ken dat Fardin over onvoldoende vak kennis beschikte. Bij navraag bij de Parijse universi teit waar hij zei gestudeerd te hebben, bleek dat men de man niet kende. Een ziekenhuis in Duitsland verklaarde dat een zekere Fardin bij hen wel als ver pleger had gewerkt. Fardin werd voor de keus gesteld of te verdwijnen of te blijven, maar dan zou de zaak uitgezocht worden. Hij koos voor het eerste maar de inspecteur voor de volksgezondheid had de politie al gewaarschuwd. Fardin, die eerst hardnekkig bleef ontkennen, bekende later alles. De bul en de diploma's had hij in Duitsland voor zeventig Mark la ten drukken. Prof. dr. B. Smalhout, hoofd van de afdeling anesthesiologie van het zieken huis, verklaarde dat bij de afwachtende houding van de ziekenhuisdirectie de overweging had meegespeeld dat er bij de Utrechtse medische faculteit een groot tekort aan narcotiseurs is. „Als de man toch bona fide was geweest had den we een kostbare enesthesist ver speeld", aldus prof. Smhlhout, die er wel aan toevoegde meteen argwaan te gen Fardin te hebben gekoesterd. LEERDAM Op het eerste ge richt lijkt de rust in de Ambonese wijk van Leerdam teruggekeerd. Hier en daar herinnert karton, achter gebroken vensterruiten nog aan de veldslag die Ambonese jongeren in de nacht van zaterdag op zondag met de politie le verden. Aan de rand van de Ambonese woon wijk, waar de huizen van de oorspron kelijk Leerdamse bevolking beginnen, leeft de angst van het afgelopen week end nog voort. „De goodwill, die in al die jaren was opgebouwd, is in een paar uur verloren gegaan", aldus burgemeester Den Hol lander. Die paar uur: zaterdag op zondag, na de nachtvoorstelling van Leerdams eni ge bioscoop. Een groep Ambonese jon geren, op weg naar huis, belaagden een politie-auto. Er kwam versterking en korte tijd later braken de rellen los. Er werd met flessen en stenen naar de po litie gegooid. Er klonken waarschu wingsschoten en tenslotte schoot de po litie twee Ambonese jongens in de be nen. Gisternacht wakkerde de onrust op nieuw aan. Ambonezen kondigden re presailles aan, terwijl een knokploeg van de „Hollanders" de Ambonezen zou komen kalmeren. Het is er niet van gekomen, maar niemand doet 's nachts nog een oog dicht. Ook in de Ambonezenwijk zelf vreest het merendeel van de bevolking een herhaling van het afgelopen weekend. Men is niet alleen bang voor de wraak van de Leerdammers, maar veel meer nog voor de terreur van een kleine groep opruiende Zuidmolukkers, die na Wassenaar actief is geworden in de rustige woonwijk van de Leerdamse Ambonezen. Leden van de militante Tamaela- groep, met de rode banden in het haar, van ver uit de omgeving zouden probe ren om de Ambonezen in Leerdam te gen de plaatselijke bevolking op te zet ten. De „rode-banders" hadden aangekon digd dat zij zondagnacht naar het huis zouden gaan van een Ambonees gezin, dat niet mee wilden doen. De kinderen van dat gezin werden 's middags in veiligheid gebracht, de wraakoefening ning bleef echter uit. Burgemeester Den Hollander is voor zichtig als hij praat over de verhoudin- Een deel van de woonwijk, waar de Ambonezen beducht wraak. zijn voor gen binnen het Ambonezenkamp: „We wisten van die mogelijke wraak op dat gezin en we hadden ook extra maatre gelen genomen, al was daar op het oog weinig van te merken". De Leerdamse politie blijft zwaar versterkt, vooral in de weekends als de dreiging het grootst is. Burgemeester Den Hollander: „Een maatregel van bovenaf. We zitten mid den in de polder en het zou zeker twee uur duren voordat versterking van bui tenaf hier zou zijn. En van rijkswege wil men natuurlijk nooit het risico lo pen dat een klein politiekorps wordt afgeslacht". In het gemeentehuis van het stadje wemelt het ondertussen nog van poli tiemannen. De zolderverdieping is als slaapzaal ingericht. De toestand in Leerdam blijft ge spannen. De winkelende, schoolgaande en werkende Ambonezen worden arg wanend bekeken. Niemand durft een woord te zeggen. In een sober wachtkamertje van het stadhuis hangt een verbleekte gravure. „Leerdam is soet ende vermaeckelijck stedeken" staat in het onderschrift. ARNHEM Het 14-jarige Arnhemse meisje Ria Christina Wilna Vos is sinds 30 augustus niet meer thuis geweest bij haar ouders; korte tijd later werd ze nog in Enschede gezien, waar ze zich blijkt te hebben uitgegeven voor Nicole Lesschaf. Ze is vrij groot voor haar leeftijd, 1.70, donkerblond, lang haar, bruine ogen. Ze droeg een lichtblauwe ribflu welen broek, een donkerblauw ribflu welen jasje, een rood truitje en gym schoenen. Ze is weggereden op een groene damesfiets. Haar ouders hebben de politie verze kerd dat ze alleen maar erg blij zullen zijn als ze terugkomt; aan straf wordt niet gedacht. DEN HAAG De heer P. Jongeling, lid van de Tweede Kamer voor het Ge reformeerd Politiek Verbond, die begin september na een lichte hartaanval in een ziekenhuis te Amersfoot werd op genomen, heeft zaterdag jl. dit zieken huis weer verlaten. Hij moet nog enige tijd rust houden. DEN HAAG De veertig meisjes van het vermageringsinstituut voor da mes „Slim en Trim" met vestigingen in Den Haag, Utrecht, Amsterdam en Rot terdam, zijn bij de gewestelijke ar beidsbureaus als werklozen ingeschre ven. In het hoofdkantoor van het instituut op de Haagse Buitenhof, dat vorige maand nog Eileen Powers heette en ook onder de naam Sheri Lynn opereerde, zijn ze door de waarnemens directeur van het GAB in Zuid-Holland, de heer H. H. Abbenhuis, op de hoogte gesteld van hun rechten. Vorige maand kregen de meisjes van hun spoorloos verdwenen baas, de 32-jarige Amerikaan Roger Brehm, een tweeregelig briefje waarin stond dat zij wegens verminderde werkzaamheden per 30 september waren ontslagen. Hij vertelde echter niet hoe de vrouwelijke werkkrachten aan achterstallig salaris konden komen en aan het vakantiegeld. De meisjes willen met behulp van een advocaat proberen hun voormalige werkgever failliet te laten verklaren. Ook hopen zij dat diverse schuldeisers een faillisementsaanvrage zullen indie nen. Onder de gedupeerden is een groot aantal klanten van het vermageringsin stituut, die in veel gevallen enige hon derden guldens hebben vooruitbetaald. In Den Haag hebben een paar meis- JUL jes gistermorgen' nog wat klanten ge holpen fn hun streven af te slanken. Later op de dag vertelden zij dat Slim en Trim" was gesloten. In Rotterdam namen klanten deze abrupte sluiting niet. Zij verdwenen met vermageringsapparaten. In Den Haag, Utrecht en Amsterdam gebeurde dat niet. Zeker is dat de Amerikaanse direc teur vorige week vrijdag, na eerst zijn bankrekening bij de Haagse bankier Landré en Van Till te hebben leegge haald, naar het buitenland is vertrok ken. Zijn juridisch adviseur, de Haagse advocaat mr. L. M. Baruch, meent dat hij in Parijs zit, waar hij bij vrienden zou proberen aan geld te komen. Een personeelslid weet echter zeker dat de Amerikaan in Stockholm zit. „Zeker niet om met het geld terug te komen, maar om in Zweden een nieuwe zaak op te zetten. In wezen doet hij hetzelfde als zijn voorganger de Ameri kaan William Ward. Die verdween uit Duitsland met een forse schuld naadat zijn vermageringsinstituten steeds meer schuld kregen". Hoe groot het bedrag is waarmee Ro ger Brehm de bank Landré en Van Til in de Haagse Parkstraat heeft verlaten, is niet bekend. Verscheidene perso neelsleden schatten dit op vijftigdui zend gulden, juist vlodoende om de achterstallige salarissen te betalen. -r- ADVERTENTIE 6 OKTOBER 1970 DERDE KLASSE Prijzen van f 25 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 2 Prijzen van 50 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 95 Prijzen van 50 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 67 Prijzen van l 50 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 78 Prijzen van 50 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 83 Prijzen van 100 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 95* Prijzen van 200 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 188 Prijzen van 400 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 991 Prijzen van 1000 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 482* Prijzen van 2000 zijn gevallen op nrs. eindigende op: 1301 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: 5.000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f Een prijs van f Een prijs van f Een prijs van f Een prijs van f De prijs van f 10.000 is gevallen op het nummer: De prijs van f 25.000 is gevallen op het nummer: De prijs van f 50.000 is gevallen op het nummer: De prijs van f 100.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs van f 500.000 is gevallen in de serie H op het nummer: En de troostprijs van f 5.000 op het nummer van elk van de andere series. 083765 087196 049678* 059763 069335 039775 019474 091781 086393 045896 045896 LET WEL op nummer 95 is tevens een prijs van f 50 gevallen; op nummer 482 is tevens een prijs van f 25, en op nummer 049678 is tevens een prijs van f 50 gevallen

De Vallei | 1970 | | pagina 15