Veenendaals dagblad Christelijk Werkgeversverbond: Nixon terug in Y.S. Buiten Eieren in Dublin Toons zoon getrouwd Krediet van V.S. voor Israël SADAT ZAL NASSER OPVOLGEN Haagse politie verontrust over beleid parlement Tal van wapens in woonwagen morgen malse tartaar Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Excuus aan Mexico Jager schiet per ongeluk broer dood Palestij nen mochten niet in Beiroet landen VALS GELD WASECHT Brits diplomaat in Canada ontvoerd Voor militaire aankopen President Bolivia wil niet weg P. C. Hooitprijs wordt niet toegekend Aantal delicten stijgt snel Oktober- glorie OMGEREKEND |Elke woensdagavond „Saté eten bij kaarslicht1' f Maison Kramer GEEN TEGENKANDIDAAT Prof. Van Beumeien: Een goed stuk vlees hoort erbij vlug klaar, erg lekker... elke groente smaakt erbij! GOLDMANN Plaatselijk buien Bur. voor redactie en administratie: Print Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 P.W., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 6 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 233 Rem op lonen is onontkoombaar DEN HAAG Het Nederlands christelijk werkgeversverbond is er bijna zeker van dat niet is te ontkomen aan ignrijpen in de loonsverhogingen voor volgend jaar. Dat wil niet zeggen, dat de lonen op 1 januari op grond van artikel 10 van de Loonwet moeten worden bevroren. „Ik vermijd de woorden loonstop of loonpauze", zei drs. C. Geerkens, secretaris van het verbond, gisteren in Den Haag. Hy sloot een ingrUpen op grond van deze wet niet bij voorbaat uit, maar hy dacht toch vooral aan een beheersing van de lonen op grond van overleg tussen regering •n bedryfsleven. Zo'n overleg zou kunnen worden ge houden als het parlement zou besluiten om artikel 8 dat de minister van Sociale Zaken de bevoegdheid geeft in afzonderlijke cao's in te grijpen uit de loonwet te schrappen. De Sociaal- Economische Raad zal hierover 16 okto ber advies uitbrengen. Het NCW wil op dit moment artikel 8 echter nog niet laten vallen. Pas als de vakbeweging een vrij prijsbeleid zou aanvaarden, zullen de werkgevers wel licht bereid zijn af te zien van dit arti kel. Het NCW heeft berekend, dat tot het midden van de vorige week aan DEN HAAG Naar aanleiding van de bezetting van de Mexicaanse ambas sade in Den Haag deelde de ambassa deur van Mexico maandag in een com muniqué mee, dat er in Mexico geen politieke gevangenen zijn. Wat zijn regering betreft was de zaak vrijdag afgedaan, toen de regering haar verontschuldigingen aanbood. 'T'al van bloemen verheugen in de- ze maand oog en hart, zowel buiten als in het park en de tuin om het huis. Zij houden nog even de relatie met de zomerse dagen vast: de herfstleeuwetand, rode klaver, herderstasje en muur, per- zikkruid, distels en stinkende gou we, ooievaarsbek, paardebloem, madeliefje en nog meer van zulke fleurigheid. Ze kunnen het echter niet winnen van het koloreit in hof en plantsoen. Alles met alles geeft een fijne toets, speling en harmo nie tussen de tonen en tinten, die het lover en de bessen in allerlei mengeling meer en meer gaan ver tonen. We zien ontelbare struiken van buitenlandse herkomst, doch ook de oude getrouwen van eigen bodem doen het best. Ik denk aan de prachtige roze kapjes met oran je voering der kardinaalsmutsen, het sinaasappel van de duiven- doorns, de aalbessen - zwarte vlier kraaltjes, de kersrode kamperfoe- lietrossen, het druivenblauw in de juniperus en de matte parels aan de sneeuwbes. Maar als ge er de catalogus van de kweker bijhaalt, ziet ge hoe droevig onvolledig zijn lijstje is. Beschouw het als een im pressie. De glorie van oktober culmineert in de paddestoelen en het branden de lover der Amerik. eiken, de wilde wingerd aan het landhuis, de gouden linden, de bonte iepen, het chromaat der kastanjes en het nan kin der esdoorntjes, doch vooral in het citroen, sienna en kraplak, waarmee de krenten zich gaande weg tooien. Tegen haar derde week kan de maand bos en park volledig in carnavalsgekkigheid gestoken hebben en dan komt men op mooie stil-zonnige, dagen vaak ogen te kort, om dit kaleidoscopische kleu renspel allemaal tot zijn geestelijke bezit te maken. 6-10-'70 A. B. WIGMAN WASHINGTON Een vermoeide maar stralende president Nixon is maandagavond in de Verenigde Sta ten teruggekeerd na een negendaag- se reis door Europa, die hij in Ier land afsloot met de belofte dat de Verenigde Staten zich zullen biy- ven inzetten voor de wereldvrede. Het presidentiële vliegtuig landde om 01.24 uur op de luchtmachtbasis Andrews. Nixon en zijn echtgenote gingen vandaar per helikopter naar het Witte Huis. Nixon werd begroet door vice- president Spiro T. Agnew, leden van de regering en het Congres en leden van het corps diplomatique. Nixon vertelde de menigte op het vliegveld dat zijn reis en zijn bezoek aan de zesde vloot in de Middellandse Zee tot gevolg had gehad dat „onze be trekkingen in dat belangrijke en ge voelige gebied enorm zijn verbe terd". Nixon werd in Dublin uitgeleide gedaan door duizenden mensen. De schoolkinderen hadden de middag vrij en hadden Amerikaanse vlagge tjes gekregen om voor een kleurrijk afscheid te zorgen. Er werden ook eieren naar de au tostoet gegooid, maar de meeste misten hun doel. Er werden enige arrestaties verricht. Tijdens het grootste gedeelte van de tocht stond Nixon in zijn auto om naar de mensen langs de weg te zwaaien. ALPHEN De 15-jarige Jan van Zwolgen in Alphen (Gelderland) is, naar eerst nu bekend is geworden, za terdagavond op slag gedood door een schot hagel uit het jachtgeweer van zijn 23-jarige broer Henk. Het dodelij ke schot viel in de ouderlijke woning van de jongens op Moordhuizen. Henk, die In zijn vrije tijd jaagde, had het wapen in de bijkeuken geladen weggezet en toen hij het 's avonds pak te, ging het schot af. Zijn broer, die in de deuropening stond, werd in het hoofd getroffen en overleed ter plaatse. Het slachtoffer was sinds enkele we ken bij de Daalderopfabrieken in Tiel, waar hij de bedrijfsschool bezocht, in dienst. Bij een mortieraanval op een vluchtelingenkamp bij Phoe My op ruim 400 km ten noordoosten van Sai gon, zijn dinsdagochten twintig Vietna mese burgers omgekomen en veertig gewond. 1.035.000 werknemers een extra uitke ring is toegezegd; 47 procent van hen zou in september of oktober gemiddeld 187 gulden krijgen, 25.5 procent in no vember of december 102 gulden en 27.5 procent in het eerste halfjaar van 1971 110 gulden. Omgerekend in percentages 400 staat gelijk aan een gemiddelde loons verhoging van drie procent zou in september of oktober gemiddeld 1 1/2 procent worden uitgekeerd, in novem ber of december 0,7 en in het eerste halfjaar van 1971 0,8 procent. „Deze spreiding in de uitkering van de 400 is niet ongunstig voor onze economie", zei drs. Geerkens. „De koopkracht wordt niet plotseling ver hoogd. Bovendien heeft zo'n spreiding een goede uitwerking op de prijzen die ook niet ineens de hoogte zullen in gaan". „Het neemt niet weg, dat de 400 gul den op zich een ongunstige invloed hebben op de ontwikkeling van de kos ten en op de betalingsbalans". Het Centraal Planbureau is er in de Macro Economische Verkenningen van uitgegaan, dat er een extra uitkering van gemiddeld 200 is anderhalf pro cent zou komen. Dit is achterhaald. „Het gaat nu aardig naar de drie pro cent", aldus drs. Geerkens. MONTREAL (Canada) Frans- Canadese seperatisten hebben maan dag een Britse diplomaat uit zijn wo ning in Montreal ontvoerd. Zij eisten in ruil voor de vrijlating van de diplomaat, de bevrijding van „po litieke gevangenen" en een vrijgelei de naar Cuba of Algerije phis nog een som van 2 miljoen gulden in goud. Het slachtoffer, de 49-jarige Britse handelsattaché James Richard Cross (Ier van geboorte) was de twaalfde diplomaat die sinds 4 september 1969 op het westelijk halfrond door terro risten werd ontvoerd. De politie deelde mee dat gewapende leden van het bevrijdingsfront van Quebec (FLQ de woning van Cross waren binnengedrongen en hem ge boeid hadden weggevoerd. Jerome Choquette, de provinciale mi nister van Justitie, heeft later meege deeld, dat de ontvoerders eisten dat zij zelf een vrijgeleide zouden krijgen en dat binnen 48 uur „een aantal po litieke gevangen" zouden worden vrijgelaten, die met 500.000 dollar in goud aan boord van een vliegtuig naar Cuba of Algerije zouden moeten worden gebracht. Choquette deelde niet mee wie er met „de politieke gevangenen" bedoeld werden, maar men neemt aan dat het hier gaat om een aantal personen die gearresteerd werden in verband met terroristische activiteiten in het ka der van de FLQ-campagne om Que bec onafhankelijk van de rest van Canada te maken. Op 28 maart werden twee mannen gearresteerd, die van plan zouden zijn geweest om de Israëlische han delsattaché, Moise Golan, te ontvoe ren. TEL AVIV De VS hebben voor Israël kredieten tot een bedrag van 450 miljoen dollar geopend voor de aan koop van militair materieel. Dit heeft de Israëlische radio maandagavond be kendgemaakt. zich beroepend op inlich tingen uit kringen van het ministerie van Financiën. Eerder waren er tijdens de jongste reis van premier C jlda Meir naar Amerika berichten geweest over Amerikaanse militaire» hulp ten bedrage van 800 tot 900 miljr" n dollar voor een periode van twee jaa Volgens Israëlisch/; politieke kringen proberen de VS J.sj8f& te bewegen tot een hervatting van nét inleidend vredes overleg met VN-bemiddelaar Jarring. Nu door de Amerikaanse hulp het re sultaat van de bestandsschendingen door Egypte zou worden geneutrali seerd, zóu het, naar Amerikaanse op vatting, voor Israël gemakkelijker wor- MAASTRICHT In Maastricht is Toon Hermans' zoon Maurice ge trouwd met een Maastrichtse kleuter leidster. Maurice Hermans (21), de oudste van drie zonen van Toon, is kortgeleden in zijn woonplaats het Theaterbureau Toon Hermans begon nen. Het is de bedoeling dat zijn vrouw hem bij zijn werk zal helpen. LA PAZ De Boliviaanse president Alfredo Ovando heeft maandagavond bekendgemaakt, dat hij generaal Mi randa de opperbevelhebber van het le ger, die zondag een mislukte staats greep tegen zijn bewind pleegde, heeft ontslagen. Ovando maakte verder be kend dat hij „binnenkort" algemene verkiezingen zou uitschrijven. De beslissing van de president kwam, nadat officieren van het leger gedreigd hadden, zowel Ovando als de opstandige legerbevelhebber af te zetten. De offi cieren zeiden dat zij ter wille van de „miljtaire ferheid" een actie ^.epland tegen Ovando en generaal Rogelio Mi randa. Ovando zei in zijn bekendmaking echter dat „het lot van het land niet bepaald wordt door functionarissen maar door het volk, dat zijn mening te kennen moet geven in verkiezingen". Kolonel Ayoroa, die behalve minister van Binnenlandse Zaken ook hoofd van Justitie is, heeft verklaard, ontslag te nemen. Hij zei zich van alle verplich tingen tegenover het staatshoofd ont slagen te voelen, nadat jonge officieren de journalist Andres Soliz hadden be vrijd. Soliz zat gevangen op beschuldi ging van laster, omdat hij minister Ayoroa had beschuldigd van deelne ming aan een rechts komplat. Soliz is hoofd van het vakbondsblad „Prensa". In welingelichte kringen in La Paz achtte men het mogelijk dat nu ook de andere ministers hun portefeuille ter beschikking zullen stellen om Ovando de gelegenheid te geven een geheel uit militairen bestaand kabinet te vormen. ADVERTENTIE p\\\\\\\\\\\V\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\Y\V\V\\\\\\\y in onze Espresso-Bar «t\mmu\\v\\\\\\\\\\v\\\\\\\\\\\\\\v\\\\vmw BEIROET (Libanon) Anwar Sadat, en van de naaste medewerkers van de overleden Egyptische president Nasser, is aangewezen als kandidaat voor de opvolging van de Egyptische leider. Radio-Caïro berichtte dat het uitvoe rend comité van de Arabische Socialis tische Unie, de hoogste leiding van de partij, het 150 leden tellend centraal comité liad verzocht Sadat te benoemen tot kandidaat voor het presidentschap. Deze aanbeveling is overgenomen. Nadat de nationale vergadering haar keuze uit de aanbeveling gemaakt heeft, moet de uitverkoren kandidaat nog in een volksstemming de absolute meerderheid verwerven. Ook deze fase van de verkiezing wordt als een forma liteit beschouwd. Het parlement komt woensdag bijeen. 15 oktober zal de volksstemming gehouden worden. De uitvoerende commissie zegt in een lijvig rapport aan het centrale comité, dat Nasser is gestorven op een van de voor Egypte moeilijkste en kritiekste ogenblikken. Er dient derhalve ge streefd te worden naar het vermijden van onenigheid na Nassers dood. Sadat heeft in het begin van dit jaar een hartaanval gehad. Ook tijdens de begrafenis van Nasser zeeg hij ineen. DEN HAAG Minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé heeft zich verenigd met het haar door de jury Staatsprijs Letterkunde (P. C. Hooftprijs) 1969 aan geboden advies. De jury heeft moeten adviseren de staatsprijs letterkunde 1969 niet toe te kennen. Deze prijs pleegt wisselend voor scheppend proza, poëzie en essay te worden toegekend. Ditmaal was het essay aan de beurt. De jury voor deze prijs bestond uit: C. J. E. Dinaux, prof. dr. J. A. Emmens, mr. G. H. M. van Huet, prof. dr. I. Schoffer, L. J. M. Tegenbosch, dr. H. W. van Trich, dr. C. Verhoeven en J. Mi chael. DEN HAAG „De demonstratie van Ambonezen op 26 september in Scheve- ningen was een schoolvoorbeeld van het huidige falende politiebeleid. Twin tig gewonden bij de politie door maxi male tolerantie. Een tolerantie die alle burgers ernstig verontrust, behalve ons parlement. Wij nemen het niet meer". Dat schrijft een actiecomité van Haagse politiemannen in een brief aan leden van het korps tot en met de rang van adjudant. Gisteren is de brief ook gestuurd naar de politiekorpsen van Voorburg en Leiden. Op alle afdelingen van de politie kunnen agenten met hun handtekening adhesie betuigen. Ook de officieren van het Haagse korps hebben de brief ge kregen. Een van de initiatiefnemers is de 35-jarige Haagse hoofdagent J. de Ja ger, die met kracht ontkent dat hier van een wilde actie sprake is. „In het comité zitten leden van de drie politiebonden de Nederlandse politiebond, de Christelijke bond van politieambtenaren en de katholieke po litiebond St. Michaël die ook ernstig verontrust zijn over de heftigheid van de demonstraties", zegt hij. De hoofdagent verwijt zijn korpslei ding niet dat deze fouten maakt. „De fout ligt niet bij die leiding, maar bij het gemeentebestuur en vooral bij de regering en het parlement. Daar faalt men". Op korte termijn willen de Haagse agenten door hun bonden een algemene vergadering laten houden, waarin moet worden gesproken over een betere be wapening. Sinds enige tijd hebben som mige Haagse politiemannen een ver sterkte helm met gezichtsbeschermer, maar dat wordt lang niet voldoende ge vonden. DEN HAAG De Haagse politie heeft in de salonwagen van de 33-jarige autosloper H. N. op het woonwagen kamp in Den Haag maandag een wa penarsenaal gevonden. De autosloper is in verzekerde bewaring gesteld. De 39-jarige A. van der M. eveneens in een woonwagen wonend op hetzelfde kamp werd aangehouden, omdat hij een ploertendoder in zijn bezit had. De Haagse politie trok 's morgens op controle op vuur-, slag-, stoot-, en steekwapens uit naar het woonwagen kamp. Dertig woonwagens werden op aanwe zigheid van wapens doorzocht. Het bezoek aan de autosloper leverde de volgende buit op: 2 alarmpistolen, een geladen pistool, een geladen win- chestergeweer met telescoopgeweer, een luchtdrukgeweer, en een geladen semiautomatisch geweer, alsmede nog 50 kogels, die in babysokjes en een toi lettasje verstopt zaten. Binnenkort praten de voorzitters van de drie politiebonden met de ministers Polak (justitie) en Beernink (binnen landse zaken). Een van de punten van bespreking zal het al dan niet vormen van een permanente rellenbrigade zijn, die door betere bewapening goed kan optreden tegen demonstranten. De voorzitters zijn van mening dat de politieman te genwoordig een toenemend risico loopt bij de uitoefening van zijn werk. Hij schijnt evenwel zich goed hersteld te hebben. De sinds de dood van president Nas ser als waarnemend president van Egypte optredende Sadat, die ook vi ce-president van Egypte is geweest, wordt beschouwd als iemand die links van het centrum staat en een onbuigza me houding tegenover Israël inneemt. LEIDEN Het aantal misdrijven in Nederland stijgt zo snel dat het hoog nodig is de politiekorpsen nog meer te versterken. Dat schrijft de Leidse cri minoloog prof. mr. J. M. van Bemmelen in het Nederlands Juristenblad. Het aantal misdrijven waarachter de politie en marechaussee is gekomen, is sinds 1962 met de helft gestegen. Die stijging wordt behalve door een ver dubbeling van het aantal verkeersmis- drijven voornamelijk veroorzaakt door het toenemen van het aantal ver- mogensmisdrijven diefstal, verduiste ring e.d.). Vooral de laatste drie jaren is de stij ging verontrustend. De uitbreiding van de poltie in die drie jaren van 17.888 tot 18.508 man is volgens prof. v. Bem melen zeker niet voldoende om de was sende stroom van strafbare feiten op te vangen. Vooral omdat het aantal strafbare feiten de overtredingen, bijna net zo hard stijgt als het aantal misdrijven. De hoogleraar wijst er ook op de commissaris T. C. Sanders van de Am sterdamse politie laatst al heeft gesig naleerd dat de politie steeds minder misdrijven oplost. „Het resultaat van de opsporing daal de van tachtig procent voor de Tweede Wereldoorlog tot 44 procent op dit mo ment". ADVERTENTIE Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vjeesconserven den weer aan een vredesoverleg deel te nemen. In diplomatieke kringen in Washing ton verwacht men ook dat de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, begin volgende week met leden van de Amerikaanse regering van gedachten zal wisselen over een voort zetting van het vredesinitiatief van zijn Amerikaanse collega Rogers. Eban zal zondag spreken op een diner in Was hington, waar propaganda zal worden gemaakt voor de aankoop van Israëli sche obligaties. „De mogelijkheid van een ontmoeting destijds met een Palestijnse leider is geopperd tijdens mijn onderhoud met Koning Hassan II van Marokko. Ik heb het ter goedkeuring voorgelegd aan mevrouw Meir, maar zij meent dat het kabinet hierover moet besluiten. Toen heb ik het plan opgegeven, want als de kwestie bestudeerd moet worden tij dens een kabinetsraad, komt het in de openbaarheid", aldus Nahum Gold- mann, de voorzitter van het Joods We reldcongres in een interview voor de Israëlische radio. Goldmann herhaalde, dat zijn pogingen om ontmoetingen tus sen Israëlische en Arabische leiders tot stand te brengen, nooit van hem uitging en, maar van een naaste medewerker van president Nasser. Hij meende dat Israël door de houding van de regering in Tel Aviv een kans heeft gemist. Door de huidige verwarde toestand in Egypte zal het lang duren voor zich weer een dergelijke kans voordoet, al dus Goldmann. LONDEN Een employé van naar wordt aangenomen De Ne- derlandsche Bank heeft gisteren de Londense luchthaven London Air- port in rep en roer gebracht. Door een telefoontje van een vrouw uit de Britse stad Watford was de politie er achter gekomen, dat de employé een tas vol echte, maar ook valse bankbiljetten bij zich droeg. Op het vliegveld bleek, dat met het geld een machine voor het ont dekken van vals bankpapier zou worden beproefd, die de bank in een fabriek in Watford in opdracht heeft. De niets vermoedende vrouw in Watford kon tijdens een telefoonge sprek plotseling een ander gesprek afluisteren. Ze hoorde met stijgende verbazing de volgende conversatie tussen twee mannen, een in Enge land, de andere in Amsterdam. „Je komt dus met 't vliegtuig van 8.55 uur uit Amsterdam?" „Ja en ik breng de echte en ook de valse bankbiljetten met me mee". Dit was genoeg voor de verbaasde vrouw, die meende een stel valse munters te hebben afgeluisterd. Ze waarschuwde de politie. BEIROET Een Iraaks vliegtuig met de 43 commandopassagiers, die in Beiroet hadden willen uitstappen, is maandagmiddag met op een na alle passagiers naar Bagdad teruggekeerd. Toen de commando's geen toestem ming kregen om uit te stappen, hielden zij een veiligheidsfunctionaris van het vliegveld vast als gijzelaar. Deze werd twee uur later vrijgelaten, waarna met hulp van Arabische diplomatieke ver tegenwoordigers in Beiroet met de com mando's werd onderhandeld. 17 uur na de onverwachte aankomst van het vliegtuig steeg het toestel op. Kort voor het vertrek sprong een van de commando's uit het vliegtuig. Hij werd na een worteling met vliegveld functionarissen op een landingsbaan overmeesterd. Volgens een woordvoer der van het vliegveld, zal hij op het volgende toestel naar Bagdad worden gezet. Volgens het Libanese persbureau be hoorden de commando's tot het „Ara bisch Bevrijdingsfront", dat verwant is met de Iraakse Beathpartij. De Libane se autoriteiten hadden geweigerd hen uit te laten stappen op grond van het akkoord van Cairo van november 1969, waarin is vastgelegd dat het vliegveld van Beiroet een burgervliegveld is, dat niet door het Palestijns verzet kan worden gebruikt. De 43 commando's opereerden aanvankelijk in Libanon, maar toen de gevechten in Jordanië uitbraken, zijn ze daarheen gegaan. Nu de gevechten daar zijn beëindigd, wil den ze weer naar Libanon terug. De Iraakse zaakgelastigde in Beiroet heeft geprobeerd de commando's tot terug keer naar Bagdad te bewegen, maar naar zijn zeggen had zijn bemiddeling geen resultaat opgeleverd. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Plaatseiyk buien maar ook enkele verspreide opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige zuideiyke wind. Morgen: Zon op 6.50 uur, onder 18.05 uur; maan op 14.54 uur, onder 21.35 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1