Te veel tijd in onderhandelingen Manson dreigt rechter ATHEENSE BEWEERT DOCHTER TE ZIJN VAN ROEMEENSE EX-KONING CAROL „KAPERSCLUB'' BIJEEN NOG IN GEVECHTEN JORDANIË Israël heeft nu eigen straaljager Duitsland en Polen nog niet eens Winst rook met Wereldbekend Aroma GETUIGEN Gevangen soldaten van V.S. bevrijd in Duitsland UITWIJZEN ÜIMJWAO O UMUübK 17/0 Britse regering wil wet tegen stakingen LOS ANGELES Charles Manson heeft de president in het proces wegens de moord op Sharon Tate toegevoegd: „Iemand zou uw kop moeten afsnij den". Het incident deed zich voor nadat Manson en drie vrouwelijke verdachten de rechtszaal werden binnengeleid voor de morgenzitting. De president wilde ze nog een kans geven zich ordelijk te ge dragen nadat zij de vorige week twee maal uit de zaal waren verwijderd we gens zingen en schreeuwen. Een paar minuten zaten de verdach ten nog maar, toen Manson begon bele digingen naar de president te schreeu wen en zich over de tafel wierp in de richting van de president. Voordat hij opsprong had Manson gevraagd: „Gaat u deze rechtszaal gebruiken om mij te doden?." De president vermaande hem stil te zijn. Manson zei daarop: „Op het ogenblik dat u deze rechtszaal gebruikt om mij te doden, dan weet u wel, wat ik u zal doen". De president keek Man son strak aan en vroeg: „Wat zal je mij doen?" Manson mompelde wat onver staanbare woorden en zei daarna: „Ik zal voor mijn leven op de een of andere manier vechten. U moet het met mij met woorden laten doenIk zal u uit de weg laten ruimen. Ik heb mijn eigen systeem, weet u wel?". Toen wierp hij zich over de tafel van zijn verdediger. De parketwachter dook hem na. Beiden kwamen worstelend voor de tafel van de president terecht. Nadat de parketwachter hem over meesterd had, zei de president: „Ver wijder mr. Manson", en terwijl Manson door twee parketwachters werd wegge sleept, schreeuwde hij: „Iemand zou uw kop moeten afsnijden". Nadat Manson vertrokken was, be gonnen de drie vrouwelijke verdachten iets te zingen dat klonk als: „Wij zullen nu gedood worden: wij zijn nu bereid gedood te worden". De president gelastte hun verscheide ne malen stil te zijn, maar toen zij ble ven zingen werden zij uit de zaal ge stuurd. De verdachte Susan Atkins probeerde zich los te rukken uit de greep van een vrouwelijke parketwachter toen zij naar buiten werd geleid. De andere twee lieten zich gewillig naar buiten leiden. De president ging daarop verder met het verhoor van de getuigen, welke verklaringen de verdachten via luid sprekers konden volgen. LONDEN De Britse regering heeft plannen geopenbaard voor een nieuwe wet waarmee men wil trachten te bereiken dat er in zekere mate paal en perk wordt gesteld aan de 1001 stakingen die de economie van het land elk jaar weer in gevaar brengen. De plannen zyn voor het grootste deel gebaseerd op de Amerikaanse wetgeving: Zo wil men: mogelijk maken dat arbeidscontracten, afgesloten tussen vakbonden en werknemers, by de wet door de vakbonden worden nageleefd. Dit betekent dat een werknemer een vakbond voor het gerecht kan dagen als de laatstgenoemde de afspraak schendt. Ten tweede, dat de regering de bevoegdheid krygt by het dreigen van een staking die het landsbelang in gevaar brengt, een „afkoelingsperiode" van 60 dagen uit roept. Ten derde wil men „onderhandelaare-groepen" vormen waarby een vakbond na mens de andere bonden kan gaan praten met een werknemer, hetgeen onnodig getouwtrek voorkomt. In Groot-Brittannië kunnen stakin gen die tot in het oneindige voortzeulen omdat de talitijke bonden onder elkaar het niet eens zijn over wat de ander nu wel en niet mag doen of beloven tijdens de onderhandelingen met de leiding van een bepaald bedrijf. Ten vierde wil de regering invoeren dat de bonden, van hoog tot laag, een geheime stemming houden ten aanzien van bepaalde problemen voordat men overgaat tot het uitroepen van een sta king. En ten vijfde wil men de zogenaamde „Closed Shops" gaan verbieden. Dit is het instituut waarbij arbeiders worden gedwongen zich bij een bond aan te sluiten. Doen zij dit niet, dan worden zij min of meer vogelvrij en riskeert een bedrijf dat hen in dienst neemt een staking die wordt uitgeroepen door de bond waartoe zij hadden moeten beho- ren". De minister van Werkgelegenheid Robert Carr, zal op een persconferentie de bijzonderheden van het plan gaan uitleggen. Ofschoon enkele Londense avondbla den dat plan beschouwen als zijnde een wapen in de strijd tegen de vakbonden, is dit niet waar. Het is veel minder ingrijpend dan wat Wilson verleden jaar had willen doorvoeren. Vol gens diens wetsontwerp, dat daarna werd ingetrokken, stonden de vakbon den bloot aan boetes, ingeval van wilde stakingen, en zou er een verplichte „af koelingsperiode" komen van 30 dagen voordat er een door de bonden gesanc tioneerde staking uitbrak. Wilson zag van deize plannen af, om dat er een gevaarlijke scheuring in zijn socialistische partij door dreigde te ont staan. Het voorstel der huidige regering gaat minder ver, er staan geen verplichtin gen in en alles zou op vrijwillige basis moeten geschieden. Het zal vermoede lijk een der grote onderwerpen van de bat vormen op het jaarlijks congres der conservatieve partij, die later deze week te Blackpool begint. Hoe nodig biet is dat er een regeling komt waarbij de arbeidsvrede wat meer gehandhaafd kan biyken uit het huidige voorbeeld van de staking bij British Leyland, de grote Britse auto- mobielfabrigant. De directie daarvan is thans op di verse fabrieken van de organisatie be zig aan het onderhandelen met niet minder dan 26 verschillende vakbonden tegelijk, die een deel van hun energie en hulpmiddelen besteden aan concur rentie met de andere organisaties in een stryd om, ieder voor zich, te trach ten „het meeste er uit te slepen". Mocht het nieuwe regeringsplan tot wet worden, dan zal er elke keer dat een belangrijke staking dreigt uit die tientallen bonden een namens de hele rest mogen gaan onderhandelen. Verleden jaar waren er in Groot- Brittannië 3116 stakingen, een record. Het aantal stakers bedroeg toen 1.650.000 en het aantal werkdagen dat verloren ging 6.800.000. Als het zo doorgaat als nu wordt het record van 1969 dit jaar royaal gesla gen. Maar ongeveer 95 procent van die stakingen zijn „wild" en hebben dus de zegen niet van een vakbond en het staat dan ook zeer te bezien of de rege ring iets kan ondernemen tegen iets dergelijks ongrijpbaars. Wat het voor de rechter brengen van een bond die de verplichtingen niet na komt betreft, men vraagt zich af of de ondernemers dit wel zullen doen al hebben zij er later eventueel het volle recht toe. In Amerika, waar de contrac ten wettig bindend zijn, doet een indus trie dat ook maar niet een twee drie. Want zij riskeert er een toestand van oorlog met de bond mee en een toe stand van tegenwerking en kwade wil die heel lang kan duren. ATHENE De 48-jarige Atheen- se muzieklerares mevrouw Maria Emmanual beweert het onwettige kind te zijn van ex-koning Carol II van Roemenië en prinses Irene, de zuster van wijlen de koningen Geor ge en Paul van Griekenland. De gescheiden mevrouw Emma nuel, moeder van drie kinderen, heeft naar haar zeggen haar echte vader en moeder vijf jaar geleden ontdekt en daarna voldoende over tuigend materiaal verzameld om haar bewering te bewijzen. Zij eist haar deel op van het fortuin van wijlen de koning en wil wettig er kend worden als de dochter van Ca rol en Irene. Prinses Irene, beter bekend als de hertogin van Aosta, nicht van hertog van Edingburgh en een tante van koning Constatijn van Grieniland, woont in Florence. Mevrouw Emmanuel's aanklacht is, zoals de Griekse wet voorschrijft „in de pers gepubliceerd". Zij eist „wettig erkend te worden als het onechte kind van prinses Irene van Griekenland of hertogin van Aosta, geboren 15 april 1922, en ex-koning Carol van Roemenië. Verder eist mevrouw Emmanuel dat zij van de erfgenamen een deel krijgt van de nalatenschap van de koning. De zaak wordt 22 februari 1971 door een Griekse rechtbank behandeld. Mevrouw Emmanuel heeft talrijke personen als verdachten en getuigen genoemd, o.a. koning Michaël, pre tendent van de Roemeense troon en zoon van Carol, Myrsa Lambrinoe, een familielid van Carol's eerste morganatische vrouw, Zizi Lambri noe, Magda Lupescoe, weduwe en laatste vrouw van Carol, die in Lis sabon woont, en prinses Irene, de vrouw die mevrouw Emmanuel's echte moeder zou zijn. De verdachten is acht dagen gege ven om op de beschuldiging te ant woorden en zij moeten volgend jaar voor de rechtbank verschijnen. Mevrouw Emmanuel heeft de pers verteld, dat toen ze geboren werd een vrouw uit de Zuidgriekse stad Patr«e, in een ziekenhuis in Athene, tegelijk een dood kind ter wereld bracht. Om het schandaal te verber gen in een periode dat de monarchie in Griekenland het moeilijk had, werd zij, mevrouw Emmanuel, in de plaats gelegd van het dode kind. Ze werd door de familie Emmanuel op gevoed tot' ze trouwde. Maar vijf jaar geleden heeft haar vader voor hij overleed haar de waarheid ver- VWWW^\^VWVWWWVWWWWWWVWW>A tel d Royalisten beweren dat het proces ADVERTENTIE Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export A De zeven vliegtuigkapers die in Zwitserland, Duitsland en Engeland ge- gevangen hebben gezeten en donderdag werden vrijgelaten, hebben het in Egypte best naar hun zin. Ze zitten in een villa dicht bij Cairo. De twee vrouwen in het gezelschap zijn (links) Amina Dahbocr, die in Zwitserland gevangen zat, en helemaal rechts Leila Khaled, het meisje dat op een Lon- dens politiebureau gevangen werd gehouden. BEIROET Jordaanse troepen heb ben maartdag volgens een Al Fatah- woordvoerder in Beiroet een aanval ge daan op het Noordjordaanse dorp Hari- mah, dat in Palestijnse handen is. In de vroege ochtend hadden de regerings troepen met tanks en artillerie het vuur geopend op het dorp, waarna de tanks en andere pantservoertuigen op Harimah waren afgereden. Ze waren aan de rand van het dorp opgevangen door commandotroepen, waarna zich een fel gevecht ontspon dat 's middags nog voortduurde, aldus de woordvoer der. Sinds op 26 september de bestandso vereenkomst tussen de Jordaanse rege ring en de leiders van het Palestijnse verzet van kracht werd, hebben zich verscheidene incidenten in Noord-Jor- danië voorgedaan. Het leger en de Pa- lestijnen hebben inmiddels een afzon derlijke overeenkomst gesloten voor het herstel van de vrede in wat de commandostrijders betitelden als „be vrijd Noord-Jordanië. In Damascus verklaarde een Pales tijnse woordvoerder maandag dat op het Dawson-vliegveld in Noord-Jorda nië, Amerikaanse transportvliegtuigen zijn geland met munitie en andere uit rusting voor het Jordaanse leger. De leveranties waren bedoeld als compen satie voor de verliezen die de regerings troepen tijdens de recente tiendaagse burgeroorlog leden, aldus de woord voerder. Anderzijds meldde het Libanese weekblad „Al Hoerrije", dat doorgaans de mening weergeeft van het „demo cratisch volksfront voor de bevrijding CRAILSHEIM Een groep van 30 Amerikaanse soldaten heeft een voer tuig van de militaire politie aange houden waarin drie negermilitairen werden vervoerd, en deze bevrijd. De drie militarie politiemensen werden ontwapend en het voertuig werd voor de vlucht gebruikt. De drie gevangenen, die nu bewa pend zijn, dwongen de chauffeur van de auto hen naar Erlangen bij Neuren berg te rijden, en daar stegen zij uit en verdwenen. Uit Puttgarten in Noord-Duitsland is gemeld, dat de grenspolitie aldaar de drie voortvluchtige gevangenen heeft gearresteerd. Het drietal was per trein in Hamburg gekomen en stond op het punt zich aan boord van de veerboot te begeven met bestemming Denemarken. van Palestina", dat de Palestijnse com mandostrijders via Irak wapens hebben ontvangen van de Chinese volksrepu bliek. De grootste guerrilla-organisatie en de meest gematigde, de Fatah, kreeg ook wapens uit China, maar de twee extre me groeperingen, die van Hawatmech en Habasj, beschikken ook over Chine se adviseurs. De Chinezen zouden met het sturen van wapentuig zijn begon nen op 7 augustus, toen het bestand in het Nabije Oosten, voorgesteld door de Amerikaanse minister.van Buitenlandse Zaken Rogers, van kracht werd. De Jorgaanse minister van Voorlich ting Adnan Aboe Odeh heeft op een persconferentie verklaard, dat tot zon dagavond naar schatting 1.500 comman do's Amman hebben verlaten onder toezicht van de Arabische vredesmissie. Hij zei dat de missie zondag 40 vracht wagens had gevraagd om de comman do's te vervoeren naar de bases in de bergen bij Jarasj, 40 km ten noorden van Amman bij de bestandlijn met Is raël. een poging is om de Griekse konink lijke familie in discrediet te brengen en de eventuele terugkeer van ko ning Constantijn moeilijker te ma ken. Constantijn is in december 1967 uit Griekenland gevlucht en woont in ballingschap in Rome. Het is be kend dat hij hoge achting heeft voor zijn tante Irene, die hij met zijn fa milie dikwijls in Florence bezoekt. Mevrouw Emmanuel vertelt dat zij prinses Irene in Florence heeft geschreven maar nooit antwoord heeft gehad. „Ik ben zelfs twee k€er naar Florence gereisd om mijn ge boorte met haar te bespreken, maar ze heeft geweigerd me te ontvangen, wel heb ik telefonisch met haar ge sproken". Prinses Irene geniet volgens de Griekse wet geen immuniteit, zoals haar neef koning Constantijn, zijn vrouw koningin Annemarie en hun drie kinderen dat doen. Griekenland zou de Italiaanse au toriteiten kunnen verzoeken prinses Irene uit te wijzen opdat zij voo* de rechtbank in Athene kan verschij nen. De aanklacht van mevrouw Em manuel brengt de koninklijke sohandalen in herinnering waarmee koning Carol was omgeven. Hij trouwde in 1921 met prinses Helena van Griekenland, een zuster »an Irene. Dat was 'n jaar nadat hij ge scheiden was van zijn niet-adellijke vrouw Zizi Lambrinoe. dochter van een Roemeense generaal. Uit zijn huwelijk met Helena werd Michael geboren. Het was een zeer stormachtig hu welijk en Carol scheidde in 1928. Op zijn beurt scheidde koning George van Griekenland van de zus ter van Carol. Deze trouwde later opnieuw met een niet-adellijke vrouw, Magda Lupesco. Hij werd in 1932 en 1940 afgezet en overleed in Lissabon in ballingschap. Michael werd toen koning. Later werd hij door de Russen gedwongen afstand te doen van de troon. PARIJS Het Parijse avondblad „Frange Soir" weet te melden dat een prototype van het eerste in Israël ge bouwde supersone gevechtsvliegtuig zijn eerste proefvlucht heeft gemaakt. Het blad, dat geen bron geeft voor dit nieuws, zegt dat het toestel in het ge heim is gebouwd om de door Israël be stelde Franse Mirages die in Frankrijk worden vastgehouden als gevolg van het wapenembargo tegen Israël, te kunnen vervangen. Het toestel zou uit gerust zijn met dezelfde straalmotoren als de door Israël in Amerika gekochte Phantoms en minder elektronische ap paratuur aan boord hebben dan de Franse Mirage waardoor het meer brandstof mee kan nemen. Deskundigen, aldus „France Soir", menen dat men over zes maanden met de produktie van het gevechtsvliegtuig kan beginmen. Er zou dan een vliegtuig per maand afgeleverd kunnen worden. BONN Maandag is in Bonn de zes de en laatste fase ingegaan van het vooroverleg tussen West-Duitsland en Polen, dat het terrein moet effenen voor de definitieve, officiële onderhan delingen over een verdrag tussen beide landen, die door de ministers van Bui tenlandse Zaken Walter Scheel en Ste fan Jedrysjowfski gevoerd worden. De officiële besprekingen moeten op 2 no vember in de Poolse hoofdstad beginnen, zy hebben betrekking op een verdrag tot normalisatie van de be trekkingen tussen Polen en West^Duits- land. Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaker. behoren tot de nog op te lossen vraagstukken, de kwestie van de Oder-Neisse-grens de westelijke grens van Polen humanitaire kwes ties en de formulering van een inlei ding van het verdrag. Polen wenst, dat West-Duitsland offi cieel de west-grens van Polen erkent, die loopt langs de Oder en de Neisse tussen Polen en Oost-Duitsland. Ten oosten van de Oder en de Neisse liggen voormalige Duitse gebieden, die sinds het einde van de laatste wereldoorlog Pools zijn. De Westduitse woordvoerder ver klaarde, dat hoewel West-Duitsland toezegt, dat het de onderhavige grens zal eerbiedigen, West-Duitsland slechts voor zichzelf kan spreken. De regering in Bonn, aldus de woordvoer, kan het resultaat van een mogelijke viermo- gendheden-vredesconferentie over Duitslands grenzen, zoals voorzien in de overeenkomst van Potsdam, niet voor spellen. In Bonn is het volgens DPA bekend, dat de Polen van Westduitse zijde gaarne de concrete toezegging zouden willen hebben, dat elke wijziging van de Oder-Neisse-grens ook in de toe komst uitgesloten is. Problematisch schijnt voorts nog een duurzame regeling van de kwestie van hereniging van de Polen van Duitse afkomst mèt hun familie in Duitsland. Maar volgens een woordvoerder van de Westduitse regering kunnen over dit vraagstuk op vele „vlakken" onderhan delingen gevoerd worden, o.a. via het Rode Kruis. J^e Palestijnse commando's hebben een stryd op leven en dood met het Jor daanse leger overleefd, maar hun in vloed in het Nabye Oosten, een grote hinderpaal voor de vrede, heeft waar- schyniyk een lelyke knak gekregen. Want de in het nauw gedreven com mando's hebben niet een massale op stand tegen koning Hoessein en even min de muitery in het leger kunnen ontketenen, welke zy vol vertrouwen hadden voorspeld. Na de bloedige burgeroorlog zullen de Arabische staten misschien realisti scher de getaande macht en invloed van de Palestynse verzetsbeweging, de heilige koe van de Arabische poli tiek sinds de oorlog van 1967 met Is raël, onder ogen zien. Verwerping door de commando's van elke regeling met Israël welke voor ziet in het voortbestaan van de Joodse staat is een groot struikelblok geweest voor een vreedzame oplossing in het Nabye Oosten. Het is de kern van het probleem tussen de commando's en de regering van Hoessein. jQe aanvaarding door Jordanië van het Amerikaanse vredesplan heeft een kettingreactie van gewelddaden in beweging gezet. De commando's, onder leiding van de marxisten van het volksfront voor de bevryding van Palestina, waren vast besloten het vredesplan te saboteren, voordat dit van de grond kwam. De kaping van drie Westelyke verkeers vliegtuigen naar Jordanië door dit Volksfront was tenslotte het incident dat een einde maakte aan het geduld van Hoessein en zyn generaals. De guerrilla-leiders hadden echter niet slechts hun eigen kracht overschat, maar ook hun greep op de bevolking. Ruim twee jaar hebben zy gewaar schuwd, dat de Arabieren als een man zouden opstaan om het Palestyn- se verzet te verdedigen. Zelfs de troe pen van Hoessein, zo zeiden zij, zou den liever zich tegen de koning keren dan tegen de commando's te vechten. Nu, dat is niet gebeurd. Het leger bleef trouw en de bevolking kwam niet in opstand. Als een bulldozer brak het leger, niets ontziend, het verzet van de comman do's in Amman. De commando's voch ten hardnekkig en boden nog verzet KONING HOESSEIN veel gewonnen toen het bevel het vuren te staken na 12 dagen een eind aan de oorlog maakte. De voorwaarden die zy tenslotte aan vaardden, waren vrywel dezelfde als die welke zy hadden verworpen voor dat de oorlog begon. De overeenkomst redde het gezicht van beide partyen. Zowel het leger als de commando's stemden in zich uit de steden terug te trekken. /~kp het eerste gezicht is de overeen- komst gunstig voor de commando's. Niets.kan een commando verhinderen zyn uniform voor burgerkleren te verwisselen, zyn machinepistool te verbergen en onder te duiken in een vluchtelingenkamp, aar voor de eerste maal heeft Hoes sein de Arabische staten in zijn pro blemen gemengd. Een vyflanden- vredescommissie moet toezicht hou den op de overeenkomst. Zy heeft er reeds voor gezorgd, dat gewapende commando's uit het centrum van Am man zyn verdwenen. Wegversperrin gen van de commando's worden opge ruimd. De commando's hebben er mee ingestemd de Jordaanse wetten te ge hoorzamen. Leden van de commissie zyn ontsteld over de vernieling welke de Bedoeï- nen militairen in Amman hebben aangericht. De Jordaanse populariteit by de andere Arabische staten heeft een dieptepunt bereikt. Libië geeft geen economische hulp meer en Koeweit heeft deze opgeschort. IXet is echter mogelijk, dat de com missie zich zal bezinnen op de doel einden van de guerrillabeweging, wel ke in het openbaar zegt te werken voor de vernietiging van Israël, maar welke een groot deel van zyn gewa pende macht in de Jordaanse steden houdt, kilometers van het front. De Arabieren in de door Israël bezette gebieden zullen misschien ook gedes illusioneerd zyn, dat de verzetsbewe ging liever tegen het Jordaanse leger dan tegen Israël vecht. En de guerrillaleiders zelf? Geen van hen heeft voor zich een repu tatie op de barricades opgebouwd. Jassir Arafat van Al Fatah zou ver kleed als een Saoedi-Arabische prin» uit Amman gevlucht zyn. George Ha- bash van het Volksfront zou toen de vyandelykheden begonnen in Noord- Korea hebben gezeten. Het is moge- lyk, dat hy daar nog is. Verscheidene guerrillaleiders hebben toen de storm op til was Jordanië ver laten. Anderen hebben zich snel over gegeven. Een woordvoerder voor de commando's heeft gezegd, dat de burgeroorlog de extremisten aan beide kanten inge toomd heeft. De gematigde Palestynen zullen mis schien alsnog bereid zyn een soort regeling met Israël te aanvaarden. De 12-daagse burgeroorlog heeft veel vernield, maar weinig veranderd, maar misschien kan koning Hoessein er toch enige politieke winst uit be halen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5