Provincie krijgt andere taak bij de woningbouw C.N.V.-LEDEN WIEEEN FUSIE MET N.K.V., NIET MET N.V.V. Huizenbouw moet uit commerciële sfeer komen VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Voortzetting onderzoek vervuiling van de Rijn Joegoslaaf gedood bij steekpartij ABN verwacht nog fellere concurrentie Het kon ons niet schelen waarura voor gebruikt. Wij zorgen dat ie d'r goed voor is. Ford is groot in bedrijfswagens Camera is een bewijsmiddel Brosio kondigt vertrek aan Slecht weer in Zwitserland Belasting hoger in Noorwegen Doodstraf voor ontvoerders Aram bum Vliegtuigfkaner veroordeeld Tornado geselt Oklahoma Meerjarenprogramma nodig ONDERZOEK Onderzoek naar zendapparatuur Radio Capitol KANTONRECHTER: Haagse wethouder VERONTRUST Official FORD-dealer Israëlische vlieger mishandeld in bombardementen \an Amerikanen FISCUS DISCRIMINEERT ONAANNEMELIJK DINSDAG 6 OKTOBER 1970 (Van een onzer redacteuren) ANRHEM Gedeputeerde Staten hebben de gemeentebesturen in Gel derland een brief geschreven waarin zij wijzen op de nieuwe woningbouw- richtlijnen van de minister van volks huisvesting. Bij dit nieuwe systeem komt, zoals gemeld, de nadruk te lig gen op initiatieven die van onder af (gemeenten, regio's) komen. De mi nister wil dat in de toekomst wordt uitgegaan van een meerjarenprogram ma (voortschuivende perioden van tel kens drie jaar) op regionaal en lokaal niveau, gebaseerd op de reële moge lijkheden tot verwezenlijking van het programma en op aangetoonde behoef ten. Voor het provinciaal bestuur houdt het nieuwe systeem een taakverschui ving in; de provincie zal niet langer doo r middel van contingenttoewijzing aan de gemeenten maar op andere wijze bij het woningbouwbeleid betrokken worden. De nieuwe opzet brengt mee dat ten behoeve van rijkssteun voor de wo ningbouw aan de provinciale advies commissie een aantal gegevens moet worden overgelegd; van deze commissie wordt een lid van GS voorzitter; secre taris is de inspecteur van de volkshuis vesting in Gelderland. Heel belangrijk voor de opstelling van een meerjarenprogramma vinden GS het houden van een goed gedetail leerd woningmarktonderzoek zoals dit al op de Oost-Veluwe (regio Apeldoorn) heeft plaatsgevonden. Zo'n onderzoek is een middel om een betrekkelijk diep gaand inzicht te krijgen in de woning behoefte op wat langere termijn (5 6 jaar) enerzijds en de aanbodzijde van de bouwmarkt anderzijds. Omdat zo'n UTRECHT Het grootste deel van de leden en bestuurders van de bij het Christelijk Nationaal Vakverbond aan gesloten organisaties is zonder voorbe houd vóór een fusie met het Nederlands Katholiek Vakverbond en tegen een fu sie met het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Voor de fusie met het NKV is drie kwart van de hoofd- en districtsbe stuurders, bijna tweevijfde van de ka derleden en ruim drievijfde van de ge wone leden. Voor fusie met het NW is geen enkele hoofdbestuurder en di strictsbestuurder, maar een vijfde van de kaderleden en bijna tweevijfde van de gewone leden. Een fusie van de drie vakcentrales samen wordt eveneens verschillend beoordeeld. Van de hoofdbestuurders is 90 procent tegen en 6 procent zonder voorbehoud voor. 4 procent is voor met voorbehoud. Voor de districtsbestuur ders zijn deze cijfers respectievelijk 95.1 en 4 procent, voor de kaderleden 62, 28 en 8 procent (2 procent geen me ning) en voor de gewone leden 43, 45 en b procent (7 procent geen mening). NIJMEGEN In het Canisiuszieken- huis te Nijmegen is vanochtend de 22-jarige Joegoslavische gastarbeider Bratislav Tomic overleden, die zondag avond in het danscafé Tabu werd neer gestoken door een 20-jarige fabries- arbeider uit Jocchoslavië. Het tweetal had in het verleden ook al eens een ruzie uitgevochten, waarbij alleen de vuisten werden gebruikt. Zon dagavond trok tot mijn schrik van de cafébezoekers de jongste van het. twee tal een mes en bracht daarmee zijn landgenoot twee steken toe in been en borst. De oorzaak van de twist van zondagavond is nog niet bekend. De da der is door de politie in arrest gesteld. AMSTERDAM In opdracht van de Amsterdamse officier van Justitie heeft de chef opsporing van de bijzondere ra diodienst van de PTT maandag een on derzoek ingesteld naar de zendappara tuur aan boord van het radioschip ..King David" van ..Radio Capitol", dat in de Amsterdamse haven in het dok ligt- Als de officier van Justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, het rapport van de chef opsporing heeft ontvangen, zal hij zich beraden over wat hij verder zal gaan doen. Aan boord van de „King David", die in Liechtenstein geregistreerd is, be vindt zich een 10 kw. zender. De „King David", die eerst voor de Britse kust lag, heeft later, wegens ernstige storin gen. ligplaats gekozen voor de vader landse kust. Het schip dat sinds 14 sep tember bij de Zaandamse scheepsbouw maatschappij in Zaandam lag, arriveer de maandagochtend in de Amsterdamse haven. onderzoek erg kostbaar is zou het niet in alle gemeenten ingesteld hoeven te worden maar wél daar waar de nood zaak het meest sprekend is. zoals in de agglomeraties Arnhem. Nijmgen en Apeldoorn. Aan de agglomeraties Arn hem en Nijmegen is dan ook gevraagd hierover met GS in contact te treden. Als een woningmarktonderzoek wordt opgezet op basis van de ministeriële aanbevelingen en in overleg met het ministerie is minister Schut in beginsel bereid in de kosten ervan een bijdrage te verlenen. Gemeentebesturen die, hoewel niet aangesloten bij bovengenoemde agglo meraties, tóch van plan zijn een wo ningmarktonderzoek te laten instellen of daartoe al opdracht hebben gegeven worden uitgenodigd dit aan GS mee te delen. Zo nodig zijn GS bereid het initiatief te nemen om het tot stand komen van overleg in het kader van intergemeen telijke samenwerking op dit gebied te bevorderen. De woningbouwtoezeggin- gen van eind december 1969 (voor '71 en '72) blijven ongewijzigd van kracht. UTRECHT De kantonrechter in Utrecht heeft maandagmiddag vijf au tomobilisten, die allen waren doorgere den terwijl het rode licht van een spoorwegovergang met automatische halve overwegbomen in Utrecht al was begonnen te knipperen, veroordeeld tot veertig gulden boete. Alle overtreders waren betrapt met behulp van een automatische camera, die in werking treedt drie seconden na dat het licht met knipperen begint en vervolgens elke halve seconde een op name maakt. Dit gaat zo door tot de lichten weer doven. Op die manier kan niet alleen worden geconstateerd of au tomobilisten doorrijden als dat nog niet onmogelijk wordt gemaakt door de ge sloten halve overwegbomen, maar ook of er „gezigzagd" wordt. Kantonrechter mr. E. Spanjaard was van mening dat het apparaat als be wijsmiddel in het proces verbaal aan vaardbaar is. De marge van drie secon den achtte hij voldoende omdat men dan bij een snelheid van vijftig kilome ter per uur nog 42 meter heeft om te reageren. Op die manier lopen volgens mr. Spanjaard automobilisten die wer kelijk niet meer tijdig voor de streep kunnen stoppen geen gevaar te worden geregistreerd. DEN HAAG Een oplossing voor de woningnood is mogelijk als wij de bouw van huizen uit de commerciële sfeer halen en het bezit van een huls kunnen zien als iets dat met ons sociaal welzijn heeft te maken. Dit is de persoonlijke mening van de Haagse wethouder pas vijf weken „in dienst" van stadsontwikkeling de heer W. H. A. Nuij. Zolang het commercieel woningbouw ondernemen en huisvesting exploiteren nog als dogma wordt aangehangen ziet hij de komende twintig jaar voor Den Haag somber in. Er is geen enkel uit zicht dat de nood, vooral voor de eco nomisch zwakkeren, zal worden opge lost. De wethouder zei dit op een vergade ring van maatschappelijk werkers in Den Haag, die al eerder hun ernstige verontusting over de woningsituatie in Den Haag hadden geuit. Zij zeggen: een kwart van al onze cliënten zijn mensen, die direct of indi rect de dupe zijn van de woningnood, wat neerkomt op 2250 Hagenaars. De noodsituatie, zo concludeerden zij, eist dat de maatschappelijk werkers zich distantiëren van het gemeentelijk beleid zolang hieruit niet blijkt dat de gemeente de oorzaken van de woning nood wil aanpakken. BRUSSEL In welingelichte na- vo-kringén in Brussel wordt momenteel aangenomen, dat volgend jaar april be slist zal worden over de vraag, wanneer de huidige secretaris-generaal van de Atlantische verdragsorganisatie, de Ita liaan Manlio Brosio, zal vertrekken en wie zijn opvolger in die functie zal worden. Officieel is dat de NAVO-woordvoer- der in Brussel maandag in antwoord op vragen bevestigd heeft, dat Brosio de regeringen van de lidstaten heeft laten weten dat hij niet voor een onbepaalde periode meer wenst aan te blijven. Zoals bekend wordt de secretaris generaal van het bondgenootschap voor onbepaalde tijd benoemd en is het aan hemzelf om kenbaar te maken dat hij zijn tijdstip van vertrek gekomen acht. Nu Brosio de regeringen heeft laten weten dat hij niet meer voor onbepaal de tijd wenst te blijven, staat de weg voor de regeringen -open om zich op zijn opvolging te bezinnen. De NA VO-woord voerder deelde officieel mee dat speculaties over de datum van ver trek van de heer Brosio prematuur zijn. Over zijn opvolging zal zeker niet be sloten worden voor de voorjaarsverga dering van de ministers in 1971. En Ford kan 't weten. Als één van de grootste bedrijfswa gen producenten ter wereld. We hebben geleerd veelzijdige wagens te bouwen. Sterk. Be trouwbaar. Veel auto voor uw geld. En volkomen efficiënt in gebruik. Kortom we hebben ge leerd auto's te bouwen die hon derd procent zijn. Neem nou de Ford Tran sit. Met 18 verschillende deur- combinaties zodat u overal makkelijk bij kunt. Het door loop ontwerp van de comfor tabele kabine naar de lange vlakke laadruimte. Een makke lijk bereikbare motor - voorin - waardoor de kabine veiliger en rustiger wordt. Een hele serie motoren van 50 Din pk tot 65 Din pk. U kunt dus precies de juiste krachtbron uitkiezen voor -uw transport. Een draaicirkel van net 11 meter maakt de Transit uiterst wendbaar ook in stadsverkeer en met parkeren. De Transit is eigenlijk een serie van 100 basis modellen, waar u uit kunt kie zen. Benzine. Diesel. Bestelwa gens. Busjes. Chassis met kabi ne. Lange en korte wielbasis. Laadvermogen van 600 kg tot 1700 kg. Alles bij elkaar een zeer veelzijdige bedrijfsmachine. Die bovendien onder alle omstan digheden z'n betrouwbaarheid iedere dag bewijst. De Transit is slechts een gedeelte van de uitgebreide serie Fords. Een se rie die begint met de Escort, 12M en 17M bestelwagen. Ver der de D-serie vrachtwagens, als Trekkers, Trucks en Kip pers. Tot 30 ton toe! Een overweldigende serie. Toch komen er - om aan alle wensen tegemoet te komen - nog voortdurend nieuwe model len bij. Alle 100%. Ford wiist de weg. KERKEWIJK 128 - VEENENDAAL Telefoon 08385 - 12244 TEL AVIV Israël heeft Egypte er van beschuldigd de Israëlische luite nant Mosje Goldwasser tijdens zijn ge vangenschap te hebben mishandeld. Goldwasser werd op 3 augustus gear resteerd nadat zijn toestel boven Eyp- tisch grondgebied was neergedaald en- hij trachtte zich met zijn parachute in veiligheid te brengen. In de klacht die aan het internationa le Rode Kruis in Genève is overge bracht eist Israel van Egypte dat de genen die tot het schenden van de Ge- neefse conventie over de behandeling van krijgsgevangenen opdracht gaven of die het uitvoerden, voor de rech ter zullen worden gebracht. Bovendien zouden de leiders in Cairo onmiddellijk actie moeten ondernemen om herhaling van gevallen waarbij krijgsgevangenen „schaamteloos en onmenselijk worden behandeld" te voorkomen. Kort nadat Goldwasser op 3 augustus was gearresteerd meldden de Egypte- naren dat hij slechts licht gewond was. Als bevestiging werd een dag laten een foto van hem geplaatst in het blad Al Achram. Op 5 augustus echter werd in Cairo bekendgemaakt dat Goldwasser was overleden aan een hartaanval. Nadat het lijk enkele dagen later naar Israël was overgebracht kwamen via een autopsie sporen van mishande ling tevoorschijn. TEL AVIV Israël heeft maandag Egypte voor de 21ste maal beschuldigd van „ernstige schending" van het be stand door voortgezette versterking van het raketstelsel in de Suezkanaalzone, ver binnen de vastgestelde 50 km-grens. De schending is zondag vastgesteld. Israëel diende maandag een klacht in bij de toezicht houdende VN-organisatie in Jeruzalem. GENÈVE Zwitserland is in het af gelopen weekeinde getroffen door een koudegolf. In het Alviermassief aan de grens met Liechtenstein kwamen twee personen van een Alpinistenexpeditie om in een sneeuwstorm. De Furka-, Grimsel- en Nufenenpas zijn voor alle verkeer gesloten en de grote Sint Bernard en de Berninapas mogen alleen door auto's met sneeuw kettingen worden gepasseerd. OSLO Noren, die roken, drinken of autorijden, zullen hard getroffen worden door de begroting welke de minister van Financiën Ole Myrvoll heeft bekendgemaakt. De regering stelt voor de belastingen op sigaretten, ta bak, alcoholische dranken, wijn. benzi ne. auto. elektriciteit, huisbrandolie en t.V-toestellen te verhogen. Myrvol heeft ook voorgesteld de pre mie voor de nationale pensioenvoorzie ning te verhogen en de belasting voor ontwikkelingshulp te verdubbelen van 0,5 tot 1 procent. In ruil hiervoor belooft de regering hogere staatspensioenen, meer en betere wegen en beter onderwijs. De overheidsuitgaven zullen met on geveer twee miljard kroon stijgen. De grootste stijging van de overheidsuitga ven gaat naar het onderwijs plus 29 procent naar 2.7 miljard kroon. De de fensie uitgaven zullen met 2.3 procent stijgen tot 2.9 miljard kroon. Voor het eerst verwacht Noorwegen 10 miljoen kroon t.e ontvangen voor olie gewonnen onder de Noordzee. VIENTIANE Van betrouwbare zij de is een rapport bevestigd dat Ameri kaanse piloten die boven Noord-Laos aanvallen hebben verricht met bommen of raketten, vaak een bom of een raket overgehouden om die op eigen houtje op een burger-doel te richten. Dit rapport was enige dagen geleden gepubliceerd door de Washington Star. Het werd hierop ontkend door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington, en door de Amerikaanse ambassade te Vientiane. Hier is ook bevestigd dat door Ameri kaanse vliegtuigen verleden jaar tijdens 't offensief in de „vlakte der kruiken", een mitrailleuraanval is uitgevoerd op de (bevriende) generaal Vang Pao ter wijl deze met leden van zijn staf op een heuveltop naar gevechten keek. Men schoot naar hem met 20-mm ge schut, doch hierbij werd niemand ge raakt. Door bombarderen op eigen houtje, aldus wordt hier vernomen, zou de hoofdstad van de Pathet Lao, San Neoea. alsmede andere steden zwaar getroffen zijn. BUENOS AIRES Een openbare aanklager in Buenos Aires heeft maan dag de doodstraf geëist tegen twee 27-jarige mannen, die beschuldigd wor den van medeplichtigheid aan de ont voering van en de moord op de Argen tijnse ex-president Aramburu. Tegen een 46-jarige priester eiste hij acht jaar. tegen twee vrouwen respec tievelijk zeven en zes jaar. Aramburu werd op 29 mei uit zijn flat ontvoerd. Op 16 juli vond men zijn lijk in een leegstaande boerderij. De vijf verdachten hebben allen ont kend. KOPENHAGEN De 29-.iarige Pool se slagersknecht Zbiginew Iwanicki die op 5 juni de piloot van een pools lijn- vliegtuig dat met 22 passagiers op weg was van Szczecin naar Gdansk dwong naar Kopenhagen te vliegen, is maan dag in de Deense hoofdstad veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Iwanicki had de piloot met een hand granaat bedreigd. Na de landing van de Antonof-24 in Kopenhagen werd hij gearresteerd. Verzoeken om uitlevering zijn steeds door de Deense regering af gewezen. Iwanicki die verklaarde niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde, had de rechtbank laten weten dat hij op de zwarte lijst van de Poolse gehei me politie stond, omdat hij de Sov jet-Unie had beledigd. Hij beschouwt zich als een politieke vluchteling. SHAWNEE In centraal-Oklahoma heeft maandag een tornado aan ten minste negen mensen het leven gekost. 35 personen liepen verwondingen op en er zijn 12 vermisten. Het zwaarst getroffen gebied werd de stad Shawnee, waar acht mensen om het leven kwamen. De tornado was uit geraasd voordat hij de oliestad Tulsa bereikte. DEN HAAG De internationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging heeft van 1 tot 3 oktober in Tours haar 27ste bijeen komst gehouden. De delegaties hadden een omvangrijke agenda, die tech- nisch-wetenschappelijke, juridische en financiële problemen aan de orde stel de. Een belangrijk onderwerp van ge sprek was de vervuiling van de Rijn door chloriden, biociden en zware me talen. Alle delegaties beklemtoonden de dringende noodzaak van doelmatige maatregelen op zo'n kort mogelijke ter mijn tegen de bestaande en in de toe komst te verwachten belasting van de Rijn in dit opzicht. De commissie nam kennis van versla gen en werkgroepen, en van door ver- schilldende delegaties ingediende voor stellen met betrekking tot deze proble men. Teneinde de regeringen van de betrokken staten zo snel mogelijk aan bevelingen te kunnen doen van geëi gende maatregelen ter bescherming van de Rijn, besloot de commissie tot voort zetting en concretisering van de reeds lopende onderzoekingen. Deze moeten in het bijzonder duidelijkheid verschaf fen omtrent methoden tot terughouden van afvalzouten uit de kali-mijnen in de Elzas. In samenhang hiermee wordt gespro ken over een Nederlands voorstel tot het sluiten van een internationale over eenkomst over de chloride-belasting DELFT In Delft is maandagmid dag de 58-jarige Spaanse gastarbeider J. A. R. om het leven gekomen. Hij reed met zijn motorfiets tegen de paal van een lichtmast en werd op slag gedood. In een ziekenhuis in Leeuwarden is maandagmiddag overleden de 69-jarige Halbe Henstra uit Eesteren. De man werd zaterdagmiddag gewond, toen hij bij het oversteken van de weg aangereden werd door een auto. Maandagavond omstreeks zes uur werd de ongeveer 50-jarige C. Tuin in een sloot bij zijn huis door zijn zus ter gevonden. De ijlings gewaarschuwde arts kon slechts de dood constateren. De man is waarschijnlijk per ongeluk uit de boot in het water gevallen. van de Rijn. Bovendien werd besloten in het onderzoek van de Rijn ook te betrekken de verontreiniging door bio ciden en zware metalen. AMSTERDAM De Algemene Rank Nederland verwacht een nog fellere concurrentie na het samengaan van de twee landhouwkredietcentrales en de samenwerking tussen de bondsspaar banken en Mees en Hope. Op den duur groeien we naar een situatie waarin spaarbanken, coöpera ties en de handelsbanken in Nederland dezelfde functies uitoefenen. De onge lijke behandeling van deze drie groepen door de fiscus zal steeds meer als een hinderlijke discriminatie worden on dervonden, aldus de directie van de ABN in een buitengewone vergadering van aandeelhouders. Spaarbanken betalen helemaal geen vennootschapsbelasting, de coöperaties komen er met driekwart van het nor male tarief af. maar de handelsbanken betalen het volle pond. Een concrete voorspelling over de re sultaten voor geheel 1970 wilde het be stuur nog niet doen. In het eerste half jaar daalde de winst met ruim 3 pro cent. In het binnenlands bedrijf Is over de tweede helft van het lopende jaar wel een verbetering te verwachten, dank zij de groei van het bedrijf. Bovendien neemt de druk op de rentemarge af. Over een extra uitkering in het bankbedrijf wordt nog onderhandeld. Zouden de banken f 400 betalen, dan gaat dat de ABN bruto ongeveer f 5,3 miljoen kosten. Op de winst na aftrek van belastingen en vóór reserveringen zou dat ongeveer 3 miljoen verschil uitmaken, dat is 4 procent van het jaartotaal.

De Vallei | 1970 | | pagina 8