Over de grenzen In gepantserde auto en zwaar bewaakt door „gorilla 's Pompidou wil handel inet Sovjets uitbreiden PREMIER VAN ROEMENIË MAURER HAD EEN ERNSTIG ONGELUK V.N. verlaten vredesoverleg ZUIDAFRIKAANSE KERKEN NEGEREN REVEL VORSTER Leger SS-sergeant voor gerecht SCHEURING IN DE F.D.P. BRAND IN WARENHUIS IN ANTWERPEN Zwitsers schieten op kapers Het kan verkeren... Die flauwe kerels! Ze hadden hem! GOED DAT ER POLITIE IS. 99 ONDERSCHEIDEN EERSTE Brandt in gevaar? FRANSE ARTSEN NAAR BOEKAREST Twijfel aan doel Egypte WOENSDAG 7 OKTOBER 1970 Tito-zwaar bewaakt - op bezoek in België BRUSSEL koning Boudewijn en koningin Fabiola van België hebben dins dagochtend op het vliegveld Zaventem bij Brssel het Joegoslavische staatshoofd maarschalk Tito en diens echtgenote verwelkomd. Tito brengt tot vrijdagoch tend een bezoek aan België om dan door te reizen naar Luxemburg. Daarna zal hij ook Nederland bezoeken. BRUSSEL Koning Boudewijn t van België en president Tito van Joegoslavië tijdens de plechtige ont vangst op de luchthaven Zaventem. De Joegoslavische president en diens echtgenote blijven tot vrijdag in Bel gië. MOSKOU President Georges Pompidou heeft de Sovjet-leiders dinsdag voorge steld de Frans-Russische economische samenwerking uit te breiden door een ge meenschappelijke exploitatie van Russische minerale hulpbronnen. Volgens een Franse woordvoerder was in dit verband over metalen en steenkool gesproken, niet over de win ning van aardgas. Het Franse staats hoofd zei dat zijn land de handelsba lans met de Sowjet-Unie in evenwicht wil brengen. Op het ogenblik is de Franse uitvoer aanzienlijk groter dan de invoer uit Rusland. Hij pleitte voor een uitbreiding van het aantal verte genwoordigingen van Franse bedrijven in Moskou en omgekeerd. Frankrijk zou enerzijds meer variatie moeten brengen in zijn invoer uit de Sovjet- Unie en aan de andere kant moeten komen tot de uitvoering van projecten WENEN Vandaag is te Wenen de 60-jarige oud-sergeant van de SS, Josef Wendel voor het gerecht verschenen. Hij wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan het vermoorden tijdens de oorlog, van 300 Russische Joden. Wendel was al in 1933 lid van de destijds verboden Oostenrijkse nazi partij geworden, en tijdens de oorlog was hij chauffeur van een vrachtwa gen, die gebruik werd bij het ter dood brengen van Joden. Zijn SS-onderdeel stond toen aan het front in de Sovjet-Unie. De Joden, al dus werd in de aanklacht gezegd, wer den eerst neergeschoten. De moord werd voltooid in de vrachtwagens, die waren afgesloten, maar die waren ver bonden met de uitlaat zodat de men sen, voor zover zij nog leefden, werden vergast. Wendel voerde hij klassieke verweer •an. Hij had het moeten doen, zei hij. in Rusland door samenwerkende Fran se ondernemingen. De Franse woordvoerder zei dat o.a. de kwestie van de bouw door Rusland van een metaalverwerkend bedrijf in Frankrijk aan de orde was geweest. Hij voegde hieraan toe, dat op uitnodiging van Pompidou twaalf vooraanstaande Franse industriëlen naar Moskou zullen vliegen om volgende week dinsdag mee aan te zitten aan een diner in de Fran se ambassade. De Sovjet-partijleider Leonid Brezj- nef die dinsdagochtend het Franse staatshoofd tezamen met premier Kosy- gin en president Podgorny van het vliegveld had afgehaald, opperde de mogelijkheid van contracten voor tien of twintig jaar voor de winning van grondstoffen. Bij het eerste overleg dat bijna twee uur duurde, sprak voor de Russen hoofdzakelijk Brezjnev. Aan Franse kant voerde Pompidou het woord. Aan een banket dat ter ere van de Franse president in het Kremlin werd gegeven, verklaarde Podgorny later, dat de Sovjet-Unie bereid is tot tweezijdig overleg met Frankrijk over het Mid den-Oosten en het Verre Oosten. Pompidou zei dat Frankrijk gunstig staat tegenover het Oosteuropese denk beeld van een Europese veiligheidscon ferentie, als hiermee contacten op aller lei gebied tussen de staten van West en Oost-Europa worden beoogd. De Franse oud-premier Couve de Murville is dinsdag in Peking aangeko men voor een bezoek op uitnodiging van de Chinese regering. Couve de Murville bekleedt geen of ficieel ambt meer en zijn bezoek wordt privé genoemd. Men verwacht echter, dat hij besprekingen zal voeren met Chinese leiders. Misschien zelfs met Mao zelf. Tsjoe En-lai, de premier komt wellicht binnenkort naar Frank rijk, na een reis door Afrika. Van het bezoek van het Joegoslavi sche staatshoofd, dat in België omringd is met tal van verstrekkende veilig heidsmaatregelen, wordt ook geprofi teerd om politieke besprekingen te houden. Heden ontvangt de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Har mei, zijn Joegoslavische collega Tepa- vac op het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken en later op de dag zullen de Belgische eerste minister, Eyskens, en president Tito elkaar ont moeten. Het Joegoslavische staatshoofd dat de dinsdag voornamelijk in Brussel door bracht bezoekt heden Antwerpen en de -treek rond deze havenstad. Donderdag jrengt hij een bezoek aan Bergen. Niet iedereen in België is even inge- ïomen met het bezoek van het Joego slavische staatshoofd. Emigrantenvere nigingen, zoals het „Servisch Nationaal Comité in de vrije wereld", de verzets beweging van generaal Mihailovitsj en het „Koninklijk Joegoslavisch leger", hebben in brieven aan koning Boude wijn en de ontvangende burgemeesters protest aangetekend tegen Tito's be zoek. De Joegoslavische president laat in zijn gezelschap vier artsen meereizen en hij beschikt over een bloedreserve die speciaal uit Joego-Slavië werd mee gebracht. Het aantal veiligheidsmaatregelen dat België ter gelegenheid van dit bezoek trof is legio. In Bergen bijvoorbeeld, in de Belgische provincie Henegouwen, waar Tito donderdag te gast is en waar hij onder meer de internationale tol- kenschool zal bezoeken, zijn alle huizen langs de route die de president volgt, uitgekamd. De bewoners van de huizen zijn extra gecontroleerd. Bepaald is dat er zich op de dag van het bezoek geen enkele auto langs de route mag bevin den en Rijkswacht en politie zijn aan zienlijk versterkt. Dinsdag heeft korting Boudewijn zijn gast onderscheiden met het grootlint van de Leopoldsorde. Maarschalk Tito overhandigde op zijn beurt de Belgi sche vorst de versierselen behorende bij de orde van de „grote ster van Joe- go-Slavië. Koning Boudewijn gaf Tito, die als een verwoed jager bekend staat, een jachtgeweer van Belgisch fabrikaat cadeau en mevrouw Tito kreeg een kanten doek. Het Joegoslavische staatshoofd, dat in België reist in een gepantserde auto (dezelfde Renault, eigendom van de re gering, die ook generaal De Gaulle eens tot vervoermiddel diende) en dat be schermd wordt door het grootste leger tje „gorilla's" dat ooit op de been ge bracht werd, zal bij de hoogtepunten van het bezoek - evenals zijn gastheren - geen rok maar een smoking dragen. Volgens sommige Belgische zegslie den gebeurt dat op uitdrukkelijk ver zoek van de Belgische vice-premier, Cools, die er op aangedrongen zou heb ben, om Tito te besparen dat hij in klassieke „kapitalistenkleding" de di verse plechtigheden zou hebben moeten bijwonen. België is het eerste land in een reeks van Westeuropese landen die in de eerstkomende weken Tito op bezoek krijgen. Misschien krijgt België de pri meur omdat - zoals de Belgen zelf me nen - hun land een voorname rol ge speeld heeft in het bewerkstelligen dat Joego-Slavië door het Westen aanvaard werd en ook om de samenwerking die het met dit land ontplooid heeft. Het politieke klimaat tussen België en Joego-Slavië omschrijft men in Brussel als gunstig. Beide landen zijn er zich van bewust dat kleine landen bij de regeling van internationale vraagstukken een toch niet onbelang rijke rol kunnen spelen. België gaat er prat op doeltreffende steun aan Joego-Slavië verleend te hebben toen dit land (met gunstig re sultaat) ging onderhandelen over een handelsakkoord met de EEG. De laatste jaren waren er vrij nauwe contacten tussen Brussel en Belgrado die tot uit drukking kwamen in bezoeken, over en weer, van ministers. In juli van dit jaar nog reisde minister Harmei (Buiten landse Zaken) naar Belgrado. DUSSELDORP De conservatie- ve-vleugel van de Westduitse liberale partij, de FDP, de partij van de West duitse minister van Buitenlandse Zaken Scheel, heeft besloten een eigen partij te stichten. De conservatieve vleugel van de FDP, die zich „nationale libera le actie" (NLA) noemt, wil de nieuwe partij stichten tijdens een bijeenkomst van het bestuur van de NLA, waarvan Siegfried Zoglmann, een FDP-lid van de Westduitse Bondsdag voorzitter is. De nieuwe partij, waar nog geen naam voor is gekozen, zal volgens Zogl mann „een liberale politiek zonder compromis" voeren en kandidaten be noemen voor de in november te houden parlementsverkiezingen in de Westduit se deelstaten Hessen en Beieren, als ook voor de provinciale verkiezingen in West-Berlijn, Sleeswijk-Holstein en Rijnland-Palts, in het voorjaar van 1971. De breuk ih de FDP, die met de sociaal-democraten van Bondskanselier Willy Brandt de Westduitse regerings coalitie vormt, is dus een feit. De vraag is nu, of de beweging van Zogl mann voldoende FDP-afgevaardigden in de Bondsdag zal meezuigen om de geringe regeringsmeerderheid van 12 stemmen in gevaar te brengen. WENEN De Roemeense eerste- minister. de 68-jarige Ion Gheorghe Maurer, is maandagavond betrokken geweest bij een verkeersongeval, zo Is dinsdagavond in Boekarest bekendge maakt. Het persbureau Agerpress be vestigde hiermee geruchten die de ronde deden naar aanleiding van de komst van twee Franse specialisten. Volgens het officiële bericht was de premier als gevolg van zijn verwondin gen in een „shock-toestand" geraakt. Door het snelle ingrijpen van specialis ten uit binnen- en buitenland was in middels in deze toestand verbetering ingetreden. Over de aard van de ver wondingen werden geen bijzonderheden verstrekt. Wel wertl gesproken van „polytraumatisme" (veel verwondin gen). De twee Franse artsen die naar Roeme nië zijn gereisd, zijn de nierspecialist Marcel Legrain en de chirurg Georges Thomeret, die zich vooral met operaties aan de wervelkolom bezighoudt. Het is niet bekend, of hun komst alleen een voorzorgsmaatregel is. Maurer leidt sinds 1961 de Roemeense regering. Sinds Ceausescoe staats- en partijleider is, heeft de premier veel gedaan voor het voeren van een onaf hankelijke koers binnen het Oosteuro pese blok. Zijn gezondheid liet al lange tijd te wensen over. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben zich teruggetrokken uit het viermogendhedenoverleg over het Mid den-Oosten op het niveau van plaats vervangend gedelegeerden bij de Ver enigde Naties. Amerika zegt dat de ernstige en aanhoudende bestands schendingen op de Egyptische oever en het Suez-Kanaal „twijfel hebben ge wekt, of er een oprechte wens tot vrede bestaat en een obstakel hebben opge worpen voor de hervatting van de on derhandelingen onder leiding van am bassadeur Gunnar Jarring". Zolang de toestand niet zodanig ge corrigeerd wordt dat een hervatting van de besprekingen mogelijk wordt „zien wij geen mogelijkheid de kloven te overbruggen die de vier grote mo gendheden op bepaalde belangrijke punten nog gescheiden houden", zo ver klaarde dinsdag het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De Verenigde Staten lijken gezien deze ver klaring nu te erkennen dat er vrijwel geen hoop bestaat op hervatting van de Arabisch-Israëlische besprekingen on der auspiciën van Jarring, zolang de nieuwe raketten die op de Westelijke oever van het Suez-Kanaal zouden zijn geïnstalleerd, niet zijn weggehaald. De Amerikaanse maatregel geldt niet het geregelde overleg over het Midden- Oosten tussen de permanente gedele geerden van Amerika, Rusland, Enge land en Frankrijk. Maar VN-diplomaten vrezen dat ook dit overleg uiteindelijk zal worden geschorst. De nieuwe machthebbers in Egypte hebben vandaag beloofd de strijd tegen PARL (Zuid-Afrika) De verenigde congregationele kerk van zuidelijk Afri ka heeft maandag op haar jaarvergadering met 228 tegen 3 stemmen besloten lid te blijven van de Wereldraad van kerken. De congregationele kerk, die geloofsgenoten onder zowel het blanke als het ge kleurde bevolkingsdeel heeft, is daarmee de tweede kerk die de uitdrukkelijke wens van* premier Balthazar Vorster in de wind slaat om de betrekkingen met de Wereldraad te verbreken. De wereldraad heeft vorige maand nl. besloten 200.000 dollar ter beschikking te stllen van bevrijdingsbewegingen en tegen apartheid gekante groeperingen in Zuid-Afrika. Vorster verklaarde vorige week in het parlement, dat alle Zuid- afrikaanse kerken de banden met de Wereldraad dienden te verbreken. Twee weken geleden besloot de Presbyteriaanse kerk lid te blijven van de We reldraad van kerken, maar de jaarlijkse contributie van ongeveer 500 rand (700 dollar) niet aan de Wereldraad, maar aan andere kerkelijke organisaties af te dra gen. Israël op alle terreinen uit te breiden, waarvan de weigering werd gekoppeld de Sovjet-raketten langs het Suez- Kanaal terug te trekken. Niettemin verklaarden zij zich bereid om het bestand te verlengen, als er goede aanwijzingen zijn dat ambassa deur Gunnar Jarring zijn missie voor de tenuitvoerlegging van de resolutie van de Veiligheidsraad zou kunnen uit voeren. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, verklaarde zondag in New York, dat de Ara bisch-Israëlische besprekingen niet kunnen worden hervat, voordat de be wuste raketten verdwenen zijn. Maar zijn Egyptische collega Riad zei dinsdag in Cairo, dat Egypte het bestand niet heeft geschonden, zoals de VS en Israël beweren, dat alle raketten naar het front waren gebracht voordat het be stand van kracht werd, en dat Egypte „niet één raket" zal weghalen en geen discussie over dat onderwerp aan vaardt. BRUSSEL In het Antwerpense warenhuis „Au Bon Marché" is een brand ontstaan die echter geen slacht offers heeft geëist en die snel bedwon gen kon worden. Het warenhuis werd onmiddellijk na het uitbreken van de brand ontruimd. Via het luidsprekersysteem verzocht men het publiek om „wegens storingen en een technisch defect" het warenhuis snel te verlaten. Zonder dat ook maar een spoor van paniek ontstond spoedde het publiek zich naar buiten. Het per soneel verzamelde zich op de beneden verdieping, maar bleef in huis. Een half uur na het brandalarm kon men het publiek al weer toelaten. Het vuur was ontstaan in de keuken van het restaurant dat zich op de vier de verdieping van het warenhuis be vindt. De Antwerpense brandweer was bijzonder snel ter plaatse en stelde on middellijk vier pompauto's rondom het gebouw op. In die tussentijd grendelde de politie de straten rondom het wa renhuis af en leidde het verkeer om. Zoals bekend brak enkele jaren gele den in Brussel brand uit in het waren huis „Innovation" waarbij vele tiental len mensen in de vlammen omkwamen. ADVERTENTIE Vorige week Ergens tussen Apeldoorn en Deventer. Een dorp, brede weg, geen ander verkeer te zien. Voor mij uit zo'n kruipend bak- beest-van-een-vrachtauto.Maar ik kon hem gemakkelijk voor bij - en was zo'n doorgetrokken streep, dus een inhaalverbod, zeker voor die zijweg-linksaf, maar het was zo stilEven verder stond zo'n busje, met twee agenten, en die hebben mij opgeschreven. En écht, geen hond te zien Twintig pop werd het later. Dienstkloppers! Van-de-week Ergens tussen Breda en Bergen- op-Zoom. Een stuk weg met een heleboel kruisingen. Link werk! Er stond 80 km. - nou, ik rééd 80, die mensen die dat daar neer zetten zijn óók niet gek. Vlak voor zo'n kruising zo'n twintig meter schuingestreept stuk weg. Niet inhalen dus. Maar die man in dat rode autootje móest zo nodig - zag te laat die bestelwagen, die net bezig was linksaf te slaan, in zijn rug ge dekt door die schuine strepen. Tenminste - dat dècht-ie. Het was een hele klap, ik kon er óók niet meer omheen en kwam in de berm terecht. Laat er nou even verder 2o'n busje hebben gestaan met twee agen te», en die hadden het allemaal haarfijn gezien! Die man van dat rode autootje had eerst nog een heleboel babbels, maar daar trokken die jongens van de politie zich geen bal van aan. Hij ging zuiver op de bon. Mijn schade was gelukkig niet zo dat ik niet verder kon - ter wijl ik doorreed dacht ik: die heeft zijn lesje wel geleerd - r)a politieke crisis, die Bolivia deie week tot een burgeroorlog heeft ge bracht, is het produkt van idologische verschillen, waardoor de oppermach tige strijdkrachten van het land in linkse en rechtse kampen zijn ver deeld. Het is een van de eerste blij ken dat zelfs in de militaire kaste in Zuid-Amerika iets van sociaal mede gevoel begint te leven. Bolivia, dat ondanks zijn grote minerale rijkdommen een van de armste lan den van Latijns-Amerika is, wordt al zes jaar vrijwel onafgebroken door de militairen bestuurd. Kort na de militaire staatsgreep van 26 september 1969 toen president Luis Adolfo Siles Salinas werd afgezet, be gon zich een scheuring te vertonen in de militaire gelederen. Na de afzetting van Siles Salinas publi ceerden de strijdkrachten een „revo lutionair mandaat", waarin zjj de doeleinden van de regering uiteen zetten en de opperbevelhebber van het leger, generaal Alfredo Ovando, tot president benoemden. De ironie wil, dat het mandaat werd getekend door generaal Rogelio Mi randa, de opperbevelhebber van het leger, die zondag het aftreden van Ovanda eiste en bekendmaakte dat hfj voornemens was het land weer een constitutioneel bewind te geven. van de doelen in het mandaat waren duidelijk links van strekking en kregen derhalve niet de instemming van de conservatieve militaire leiders. Anderzijds kregen zij de steun van die genen, die sympathiek staan tegen over de links-nationalistische lijn in buurstaat Peru waarmede Bolivia van oudsher vriendschapbanden onder houdt. Ovando vormde een kabinet van linkse burgers en conservatieve legerofficie ren. Een van de eerste daden van zijn regering was de onteigening van de bezittingen van de Amerikaanse Gulf Oil co. op IT oktober 1969. y«le OVANDO armen de sigaar Aan alle olie-exporten kwam door de overneming een einde, waardoor de regering verstoken raakte van hard nodige belasting- en royaltybaten. Terwijl de regering-Ovando een steeds linkser koers volgde, raakten conser vatieve militairen zoals Miranda steeds gealarmeerder over de gevolgen van de regeringsmaatregelen voor de na tionale economie. Regin augustus van dit jaar begonnen linkse arbeiders en studenten groe peringen druk uit te oefenen op Ovan do, om generaal Miranda als hoofd van het leger af te zetten en om enkele van zijn militaire ministers te ontslaan. Zij wensten dat het so ciale programma ten bate van de armsten zou doorgaan. De kerk (on gewoon in Z. Amerika) stond achter de armsten. De president negeerde deze eisen, omdat daardoor een scheuring in de eenheid van de strijdkrachten zou ontstaan. Die eenheid is echter al verbroken. Terwijl de president van links natio nalisme sprak, dat door de strijdkrach ten werd voorgestaan, betoogde Mi randa, dat er in de strijdkrachten noch linkse noch rechtse elementen zijn. In werkelijkheid waren z(j rechts- conservatief, de armen zouden weer het loodje leggen. 'THvee dagen geleden tekende een groep officieren onder leiding van majoor Humberto Cayoja een document, waarin het aftreden van Ovando werd geëist en waarin hij werd be schuldigd van „demagogie". Boven dien zou hij het land naar een toe stand van anarchie leiden. Het document zou aan Ovando worden aangeboden zodra hjj terugkeerde van een reis dodr de binnenlanden van Bolivia. Maar het nieuws lekte uit, waardoor de crisis werd versneld en Miranda de leiding van de rebellerende strijd krachten op zich nam. VF/ie er ook na Ovando zal komen, duidelijk is in elk geval dat het land een rechtse koers zal gaan varen on der leiding van het leger. Er blijft armoe en honger. Dat betekent dat de zo noodzakelijke structurele wijzegingen in Bolivia niet van de grond zullen komen. Het land is uitermate arm. Van de vijf miljoen inwoners leeft tweederde van de schamele inkomsten van de landbouw. Voor de rest drijft het land voorna melijk op de uitvoer van tin. De tin mijnen werken zeer ouderwets. ZURICH De Zwitserse „lucht- wachten" die zullen meevliegen in toe stellen van de Swissair om eventuele kaappogingen te verijdelen, worden op het ogenblik opgeleid met gebruikma king van een Sowjet-machine. Dit is een Toepolov 124 van de Tsje- choslwaakse luchtvaartmaatschappij, die op 18 augustus te Zürich een buiklan ding maakte, beschadigd werd en ver volgens door de Swissair werd overge nomen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11