Transport produkten maakt vaak derde deel uit van kostprijs Meer openheid bij politie nodig VVD wil legale roulette Zaak Fiatmaniak is opgelost Ik kom dekinderkamer verwarmen! Mr. v. RielZet mariniers in bij gewelddadige rellen CNV zal in de SER royaal meewerken Adoptie na vinden lijk De vertrouwenscrisis politie-regering Coördinatie in vervoer is nodig SPAAR- PLANNEN gewone ZZ gemengde verzekering Plan Mansholt moet worden uitgevoerd Curvometer tegen opgevoerde bromfietsen Juwelendieven veroordeeld KLM-directeur drs. J. A. van de Kamp: Assurantieconcern /X Stad Rotterdam f Sfll anno 1720 EUROPEES P A RIEM EIST September had meer regen dan normaal EENS OVERSCHATTING Internationale "YbAb shows Twintig internationale Yo-Yo kampioenen uit Japan, Mexico, Argentinië en Bolivia trekken tien weken lang kris-kras door Nederland en geven overal sprankelende Yo-Yo demonstraties. \b-\b wedstrijden met mooie prijzen Let op de aankondigingen bij je Coca-Cola-winkelier. Binnenkort komen ze ook bij jou in de buurt. En dan gaat het beginnen. Zorg dat jij óók een Yo-Yo hebt, doe mee aan de wedstrijden en win prachtige prijzen. Kijk uit naar de\Mfo film op deTV-reclame Doe mee! Doe mee! Doe mee! WOENSDAG 7 OKTOBER 1970 ADVERTENTIE BI] De Waerdye alle rentebaten plus koerswinsten aan de verzekerden, minus V«% voor onze bemoeiingen. Bl| Stad Rotterdam Leven alle rente* baten boven eveneens. Bij een gemiddelde marktrente van 8®/», of een gemiddeld dividend plus koersstijging van 8°/o op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Stad Rot* terdam Leven als bij de Waerdye, een afgesloten spaarplan In een onge* evenaarde mogelijkheid van f50.000.- na 30 ]aar tot f 115.000.*: stijging 130®/#. Verkoop uitsluitend vla assurantie- bemiddelaars. STRAATSBURG Het Europese Parlement heeft dinsdag aangedrongen op uitvoering van het plan-Mansholt als middel om tot een belangrijke ver betering van de inkomens, de arbeids voorwaarden en de levensomstandighe den in de landbouw te komen. Het parlement verzocht de Europese commissie een concreet voorstel in te dienen om de kwestie van de medezeg genschap der werknemers in het kader van het Europese vennootschapsrecht te regelen. De commissie en de ministerraad die nen de komende tijd maatregelen te nemen ter verbetering van de inko mensverdeling en ter bevordering van de bezitsvorming in brede kringen van de bevolking, aldus een met algemene stemmen aangenomen resolutie. Indien het plan-Mansholt. vervat in vijf richtlijnen en een verordening, niet spoedig wordt uitgevoerd, ziet het er naar uit dat het verschil tussen de landbouwinkomens en de inkomens in de andere bedrijfstakken nog zal toene men, aldus de rapporteur van de com missie voor sociale zaken en volksge zondheid, de Westduitse socialist Wal ter Behrend. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen septembermaand lever de meer neerslag dan normaal. De uit slagen in Apeldoorn waren: Toerma- lijnstraat 89. Asselsestraat 88, Bruck- nerlaan 86 en Wapenrustweg 72 mm te genover 63 mm normaal. Er viel veel meer dan in september '69 (toen 9 tot 12 mm) en veel minder dan in septem ber '68 (maximaal 214 mm). In Renkum werd 106 mm gemeten, Arnhem 101 mm, Hoog Soeren 99 mm, Nunspeet 85 mm en Almelo 80 mm. Twello, Zutphen en Deventer werden akkoord op 68 mm, Doetinchem kwam op 83 Nijmegen 59 mm. Onweren deed het in Apeldoorn op 8. 15 en 28 september. September was een normaal getem peratuurde maand met in De Bilt 142 zonuren tegen 146 normaal. De 65-jarige mevr. Van Bijnen uit Kerkrade is dinsdagmiddag om het le ven gekomen, toen de door haar schoonzoo* bestuurde auto op de rijksweg Venlo-Nijmegen onder de ge meente Hei jen tegen een boom botste. UTRECHT Drs. J. A. van de Kamp. directeur van de KLM. heeft tandaag in Utrecht bij de opening van de internationale vakbeurs transportwerktuigen gepleit voor concentratie van besteldiensten. Het interne /.owel als het externe transport spelen een belangrijke rol bij de prijsvorming van het produkt. In veel gevallen komt al een derde van de totale kostprijs voor rekening van het transport, soms al bijna de helft. Drs. Van de Kamp noemde het van gsoot belang, aan de organisatie van opslag en transport evenveel aandacht te schenken als aan de efficiency van het produktie- proces zelf. Wat vroeger de taak was die werd overgelaten aan de magazijnmeester en de chauffeur, zo zei hij, is nu uitge groeid tot een management-functie. De distributie is door de gestegen kosten een aspect van de bedrijfsuitvoering dat volgens hem als regel door trans portversnelling efficiënter gehanteerd kan worden. Analyse van het totale distributiepa troon, aldus drs. Van de Kamp, is orga nisatorisch en economisch derhalve een vereiste in het moderne bedrijfsbeheer. De invloed van de technische veran deringen reikt zover, dat de gehele dienstverlenende sector op haar tradi tionele grondvesten schudt. Drs. Van de Kamp zei, dat de distri butiekanalen die generaties lang goed hebben gefunctioneerd als verbindingen tussen de ondernemingen onderling en tussen de ondernemigen en de maat schappij. plotseling drastisch gewijzigd zijn. De hoge investeringen die bepaalde hulpmiddelen vergen, oefenen op klei nere ondernemingen een economische druk uit, waardoor zij tot samenwer king of tot samensmelting worden ge dreven. Volgens drs. Van de Kamp is het daarom niet ondenkbaar, dat, in de toekomst meer afzonderlijke logistieke dienstverlening zal ontstaan. Hij suggereerde, dat concentratie van het ophalen en bezorgen van goederen in één of slechts enkele besteldiensten wel eens een bijdrage zou kunnen vor men tot het oplossen van het congestie verschijnsel in de grote steden. Combinaties van brancheverwante leveranciers zouden daarbij een start in de goede richting kunnen geven. Op een gemakkelijk bereikbaar concentra tiepunt aan de buitenkant van de stad kunnen dan bestellingen worden gecon centreerd zodat in de binnenstad met een minimum aan grote bestelwagens kan worden volstaan. Tegenover de ongetwijfeld kostenver hogende werking van de overslag op het concentratiepunt, staan volgens drs. Van de Kamp de belangrijke kosten verlaging door de geringere congestie met de daaraaan verbonden kortere wachttijden, betere benutting van het steeds kostbaarder wordende materieel en materiaal en ook een bijdrage aan het behoud van de leefbaarheid en de „werkbaarheid" van de binnensteden. DEN Hx\AG De Haagse hoofd inspecteur van politie W. M. van Andel wil meer openheid bij de Ne derlandse politie. In het Algemeen Politieblad, dat uitsluitend door politiemensen wordt gelezen, pleit hij voor een andere mentaliteit in de korpsen. De heer Van Andel is hoofd van hel bureau voorlichting van de Haagse politie In een kritische beschouwing over het Rapport-Biesheuvel (over open heid en openbaarheid bij de rijks overheid) vraagt, hij zich af of de gemiddelde ambtenaar geen gebrek aan vorming en praktische ervaring vertoont waardoor hij nog niet rijp is voor volledige openheid. Hij vreest dat het rapport-Bies heuvel, waarover de regering deze week een nota zal laten verschijnen, nogal wat weerstanden opwekt die het boemerangeffect van de geslo tenheid en zwijgzaamheid zal ver oorzaken. Te gemakkelijk is de commissie Biesheuvel volgens de heer Van An del over het punt openbaarheid en de opsporing van strafbare feiten heen gelopen. De commissie ont beerde voldoende justitiële en poli tiële deskundigen, zo zegt hij. DEN HAAG Het liberale Twee de-Kamerlid mr. Geurtsen wil kansspe len zoals roulette uit de verboden sfeer halen en wettelijk mogelijk maken. Hij bereidt een initiatiefvoorstel voor dat van stal wordt gehaald zodra het politiek klimaat daarvoor gunstig lijkt. „Dat is zeker niet voor de verkiezingen van april. Dat zit er niet meer in", zei ons mr. Geurtsen. De VVD-fracties in de Tweede en Eerste Kamer, die al jaren pleiten voor een gelegaliseerde roulette, vinden nu nog de liberale minister van justitie prof. Polak, tegenover zich. De minister zei bij de algemene beschouwingen van vorig jaar dat „van dit kabinet geen opheffing van het roulette-verbod is te verwachten". ..Om straks toch iets in handen te hebben zijn we maar vast gaan denken", aldus mr. Geurtsen. Het initiatief-voorstel zal pas worden ingediend als met de regeringspartners is gepraat. „Het is niet fatsoenlijk om je partners voor voldongen feiten te stellen". Bekend is dat in de confessionele partijen nog veel weerstanden tegen de roulette bestaan. Mr. Geurtsen zou de opbrengst van de roulette willen gebruiken voor het ontplooien van toeristische activiteiten. DEN HAAG In dc eerste helft van dit jaar zyn 647 verzoeken tot adoptie ingediend tegen 662 in het zelfde tijd vak in 1969. Er werden zeshonderd ver zoeken toegewezen. Op 30 juni waren, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. sedert de inwerkingtreding van de Adoptiewet (1 november 1956) rond 7400 kinderen geadopteerd. Op die da tum waren nog ruim 1600 verzoeken in behandeling. AMSTERDAM Toon Hermarts heeft dinsdag in het Amsterdamse Hiltonhotel het nieuwe boek van Max Tailleur, ,,Pot voor meneer" ten doop gehouden. De tekeningen in het boek zijn van Eppo Doeve. U ziet v.l.n.r. Eppo Doeve, Toon Hermans en Max Tailleur. AMSTERDAM Alk nieuw wapen in de strijd tegen opgevoerde brom fietsmotoren verwacht de verkeers dienst van de Amsterdamse politie in januari de beschikking te krijgen over een roltestbankje, waarmee op eenvou dige wijze de maximum snelheid van een bromfiets kan worden vastgesteld. Als de zogenaamde curvometer aan toont dat een voor controle aangehou den bromfietser harder dan veertig kilo meter per uur ka* rijden, wordt zijn vervoermiddel voor nader onderzoek naar het politiebureau gebracht. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de hogere snelheid kan duiden op geknoei aan de motor. BREDA Met de vondst van een lijk is gisteren in Rotterdam een einde gekomen aan een mysterie dat maan denlang in het Nederlands-Belgische grensgebied heeft bestaan. De zaak van de „Wurger", alias de „Fiatmaniak", is daarmee opgelost. Ge durende lange tijd hebben Belgische, Nederlandse en Duitse rechercheurs naar de man gezocht. Gistermorgen werd rijn lijk in de Vlaardingse Wilhelminahaven door de rijkspolitie te water opgedregd. Uit identificatieproeven bleek dat het hier ging om de 26-jarige J. L. T. uit het Belgische plaatsje Voorst, die in België, maar ook in Nederland tiental- ADVERTENTIE Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten dooreen opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen van klein tot groot! Prijzen vanaf f299,-. Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aan bij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock Reigers N.V., Antwoordnummer 17, UlfL zonder schoorsteen len misdrijven heeft gepleegd. De man heeft onder andere in Neder land tal van meisjes en vrouwen gemo lesteerd. Het liefst opereerde hij in ge stolen Fiats waarmee hij zijn slachtof fers aanreed. Na de aanrijdingen ver greep hij zich aan de vrouwen, om ver volgens te proberen hen te wurgen. Een toevallige omstandigheid is de „wurger" tenslotte noodlottig geworden. In de Maasstad wilde hij de vorige week de nummerplaten verwisselen. Daarbij werd hij betrapt door de Rot terdamse surveillancedienst. De politie wilde hem ondervragen, maar T. sprong achter het stuur en begon een wilde rit. De achtervolging eindigde op de Parkkade waar T. zijn auto vastreed. Hij sprong uit de wagen en dook voor de ogen van de politie het water van de Maas in. DRONTEN De 20-jarige G. Half- werk uit Kampen en de 23-jarige J. Nijenhuis uit Dronten zijn dinsdagmid dag op de Dronterweg tussen Dronten en Lelystad omgekomen, toen hun auto tegen een linksafslaande trekker botste. Beiden waren op slag dood. DEN HAAG Haagse politieman nen voelen rich evenals gezagsdra gers in talrijke andere genteenten in de steek gelaten door regering en parlement. Zij vinden de lankmoedig heid tegenover demonstranten veel te ver gaan. Zij willen dat hun bonden bij de mi nisters Polak (justitie) en Beernink (binnenlandse zaken) aandringen op een hetere bewapening om opstandigen on der de duim te houden. Nog beter vinden zij het als militai ren bij grote en woest verlopende de monstraties hun taak overnemen. Het risico wordt de Nederlandse politieman te groot. Het Eerste-Kamerlid mr. H. van Riel (VVD) gelooft dat mariniers en com mandotroepen nuttig werk uit handen kunnen nemen. Hij heeft daarover vra gen gesteld aan minister-president De Jong en aan de ministers Polak, Beer nink en Den Toom. De Haagse hoofdcommissaris dr. C. N. Peijster vindt de actie van zijn on dergeschikten begrijpelijk en gezond. Gewelddadige acties, zoals kortgeleden door Ambonezen in Scheveningen. eisen een betere afstemming van de politie maatregelen op dit agressieve gedrag. „Mariniers hebben niet elke dag wat te doen in Curacao. Het. is voorstel- 1813 spreekt met minister-president De Jong. Zeer groot zal het aantal agenten zijn en ongetwijfeld staan in een goed verborgen hoekje waterwerper en re- baar dat deze mensen worden ingezet als demonstranten dusdanig geweldda dig optreden dat een normaal opgeleide politieman eeij te zwaar lichamelijk ri sico loopt". Zo reageert op schriftelijke vragen aan de regering het Eerste-Kamerlid mr. H. van Riel (VVD) op de actie van Haagse politiemannen, die twintig ge wonden in de overheidsgelederen bij dc demonstratie van Ambonezen op 26 september veel te veel vinden. Het Kamerlid wil van de regering weten of mariniers of commandotroe pen snel geschikt gemaakt kunnen worden bij massaal optreden van de monstranten. Hij steunt daarmee sug gesties van voorzitters van politiebon den die voor hun mensen niet alleen betere salariëring willen, maar ook een zwaardere bewapening en bescherming. Mr. Van Riel is het eens met een opmerking van de Haagse hoofdcom missaris van politie, dr. C. N. Peijster, die de spontane actie van zijn onderge schikten begrijpelijk en gezond vindt. Bij de beëdiging van een aantal aspi ranten van de Haagse politie, zei de heer Peijstér or.der meer: „Wassenaar, Leerdam en Scheveningen hebben be wezen dat er van een aantal Ambone zen grof geweld kan worden verwacht. Wij nemen geen risico's meer". Dat blijkt ook wel uit niaatregelen die voor vandaag zijn genomen ais ir. J. A. Manusama op het Haagse Plein ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft dinsdagmorgen de achttien jarige monteur W. P. uit Arnhem ver oordeeld tot vijf maanden en veertien dagen gevangenisstraf met aftrek. Dit was in overeenstemming met de eis van de officier van Justitie. Eveneens conform de eis werd de 23-jarige dakbedekker H. S. uit Am- hem veroordeeld tot een jaar jeugdge vangenis, door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutphen. Op 4 juli van dit jaar hadden beide verdachten een inbraak gepleegd in een juwelierswinkel in Arnhem-Zuid, waarbij ze voor een waarde van f 30.000 aan juwelen hadden gestolen. Deze zouden ze hebben verkocht aan een in Den Haag wonende Surinamer voor 1500. PUTTEN De voorzitter van de Protestants-christelijke Bond van Ver- voerspcrsoneel. de heer J. J. Dassel. meent dat er ..een soort PTT in het vervoer" moet komen, een centraal or gaan. dat het aanbod van vervoer in alle sectoren kan coördineren en reali seren. De heer Dassel zei dinsdag op de Algemene vergadering van de PCB in Putten, dat zo'n orgaan, „de NV Ver voersbedrijf Nederland" als een soort openbaar nutsbedrijf op de meest doel matige wijze zou kunnen zorgen voor het to stand brengen env het gebruik van ey goede infrastructuur op basis van maatschappelijk rendement. Hij stelde nog, dat er in de sector beroepsgoederen vervoer 12.000 particu liere bedrijven zijn waarvan 60 procent maar één of twee auto's bezit. PUTTEN Het CNV staat niet op het standpunt, dat bij het opstellen van een SER-advies over het functioneren van de loonwet aan bod moet komen. De voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, zei dit dinsdag op een verga dering van de Protestants-Christelijke Bond van Vervoerspersoneel in Putten. De NKV/CNV-formule houdt in, dat deze vakcentrales ingrijpen van de mi nister in afzonderlijke cao's alleen maar aanvaardbaar achten als een tus sen werkgevers en werknemers over eengekomen maar door de minister te groot geachte loonstijging niet wordt verkleind, maar wanneer het „teveel" in zo'n geval wtordt omgezet in een tij delijk geblokkeerde inkoménsverbete- ring, bijvoorbeeld in de vorm van spaarloon of beter pensioenen. De heer Lanser zei, dat het CNV loyaal zal meewerken aan de voorbe reiding van de verschillende SER- adviezen. Hij zei verder, dat de verschijnselen van onrust en protest, zoals die zich ook tijdens de „vierhonderdgulden- koorts" hebben gemanifesteerd, zorg vuldig moeten worden geanalyseerd zo dat men er de werkelijke oorzaak van kan opsporen. Daarnaast acht hij een meer syste matische verkenning nodig van wat er onder de werknemers leeft.® serveerpersorieel met karabijnen gereed. Een receptie van de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan wordt sinds kort begeleid met drang hekken en de reeds eerder genoemde karabijnbrigade. Mr. Van Riel wil verder van minis ter-president De Jong weten hoe het vertrouwen in het kabinet bij de politie te herstellen is. „Ik ben ervan over tuigd dat een kloof is ontstaan tussen de politie en de regering. De politieman van heden voelt zich niet meer gedekt door een goed beleid" zegt de heer Van Riel toelichtend op deze vraag. De Haagse hoofdcommissaris denkt daar een beetje anders over. In zijn toespraak tot de aspiranten zei hij: „Ten onrechte wordt de politie nu en dan beklaagd omdat haar door het be voegde gezag onvoldoende richtlijnen gegeven zouden worden. Voor ons korps ontbreekt het daaraan echter geenszins". „Ik heb de indruk dat. sommigen tot ontbreken van steun of het uitblijven van richtlijnen concluderen uit de om standigheid dat het gevoerde beleid niet overeenkomt met het door hen gewen ste beleid. Velen vooral buiten de politie zouden graag zien dat. het po litiebeleid gericht werd op gewelddadig optreden tegen nonconformistische groepen die met. meer nadruk dan we gewend waren hun visie uitdragen", zei de heer Peijster tot dg beginnende agenten. Hij noemde het een overschatten van de mogelijkheden van de „sterke arm als men denkt dat uitsluitend door ge weld van de politie de oplossing van problemen kan worden gevonden". Dr. Peijster is van mening dat de on rust in het korps in de eerste plaats komt door een groot gebrek aan perso neel. „We hebben tenminste tweehon derd vacatures en dat heeft tot gevolg: intrekken van vrije dagen, een toene mend risico bij gewelddadigheden bij demonstraties en lang wachtlopen bij ambassades". „Dat werkt allemaal uiterst fruste- rend, alhoewel ambassades zich spe ciaal in Den Haag bevinden en speciaal door de gemeentepolitie moeten worden bewaakt. Mr. Van Riel gelooft dat de tegen woordige politieman geen voldoende opleiding en bewapening heeft voor vu rige demonstranten. In zijn vragen zegt hij onder meer dat. leven, fysieke inte griteit en gezondheid van trouwe over heidsdienaren meer gewicht in de schaal behoren te leggen dan de belan gen van wederspannigen. „Als een politieman door demon stranten gewond raakt op een buiten sporige wijze, dan is sprake van feite lijk verzet. Dat geldt voor iedere ste nengooier en zeker voor figuren, die met ijzeren staven de politie te lijf gaan. „Een politieman dient baldadigheid te bestrijden, een dronken automobilist aan te houden of een dronken man op te brengen. Voor gewelddadige demon straties zijn hard opgeleide commando'! en stevige mariniers nodig", aldus mr. Van Riel. Hij wil ten slotte van de regering op korte termijn weten hoe de regering d« vertrouwenscrisis tussen politie en re gering denkt te herstellen en ook hot zij denkt zijn suggesties in de praktijk te brengen. Dr. C. N. Peijster ADVERTENTIE .de nieuwe rage:

De Vallei | 1970 | | pagina 7