Incidenten na zege linkse kandidaat Torrez thans winnaar in Bolivia Londen is een vieze Bezoek Egypte militair actief in Suez-Kanaalzone Remm LIEVER A-BOM DAN RUSSEN HEERSERS IN WEST-EUROPA Pompidou ziet kans voor rust in Europa Y.S. bombarderen Laos zeer zwaar Man tracteerde directeur met gestolen geld uit bedrijfskas Over de grenzen Europese munt Eén van de prachtige Herniageschenkeii Tito praat met Brandt Agitatie tegen Tito Amerikaans geld in Vietnam vervangen Een platenbon is altijd raak Met een plaat vindt iedereen z'n draai Communisten vragen villa van Fabiola in Oostende ROES In hoed en jas van koningin Ontvoering in Rio KENNEDY TOT DE GAULLE: KRITIEK Een platenbon is altijd raak Dit ishet recept: Kaasfonduevan Nededandsekaas. DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 LA PAZ Bolivia, waar de agitatie bijna endemisch Is, is woensdag voor de zoveelste keer in 24 uur van bewind veranderd. Wilde aanvankelijk generaal Rogelio Miranda het land naar rechts laten zwen ken, thans heeft de linksgeoriënteerde en nationalistische generaal Juan Josc Torrez naar het schijnt het heft in handen. Hij heeft de steun gekregen van een deel van de studenten en vakverenigingen, in het bijzonder van de machtige or ganisatie van tin-mijnwerkers. TORREZ ruk naar links ADVERTENTIE 1 f 6,- 7,50 10,^ Kr-2'0,- 25,- BELGRADO Het officiële Joego slavische persbureau Tanjoég heeft be kendgemaakt dat, president Josip Broz Tito zondag besprekingen zal voerep met de Westduitse kanselier Willy Brandt. In de korte bekendmaking van het persbureau werd slechts gezegd dat de ontmoeting tussen Brandt en Tito plaats zal hebben na het bezoek van de Joegoslavische president aan Luxem burg. De besprekingen zullen waarschijn lijk worden bijgewoond door de minis ter van Buitenlandse Zaken van de twee landen en de Westduitse ambassa deur in Joego-Slavië en de Joegoslavi sche ambassadeur in West-Duitsland. ADVERTENTIE BRUSSEL De afdeling Oostende van de communistische partij heeft eni ge tijd geleden een brief gestuurd naar de Belgische koningin Fabiola, waarin ze haar gevraagd heeft de koninklijke villa te Oostende ter beschikking te stellen van de stad om er een kinder crèche van te maken. De communisten zijn van mening dat de koninklijke fa milie zo weinig gebruik maakt van de villa, dat deze beter gebruikt kan wor den voor een andere bestemming. Koningin Fabiola heeft nu via haar secretaris laten weten dat de bewuste brief van de afdeling-Oostende van de communistische partij haar aandacht heeft. Even voor dinsdag-middernacht had een der leden van het dinsdag gevorm de militaire driemanschap, de lucht- machtgeneraal Fernando Sattori, gene raal Torrez een bezoek gebracht. Hoe wel over het onderhoud tussen beiden niets bekend is, diende generaal Sattori kort na zijn bezoek aan Torrez zijn ontslag in. De twee andere leden van de junta, landmachtgeneraal Efrain Guachalla en schout-bij-nacht Alberto Albarracin traden daarna eveneens af. Generaal Torrez heeft sinds woens dagochtend 11.00 de macht in handen. Hij was dinsdag reeds door de troepen die trouw gebleven zijn aan het afge treden staatshoofd, generaal Afredo Ovano, tot president van de republiek uitgeroepen. Generaal Torrez heeft woensdagmid dag het presidentiële paleis in La Paz betrokken, waarheen hij letterlijk door een talrijke menigte was gedragen. Toen hij de militaire basis El Alto, bij La Paz, verliet, spoorde hij de Bolivia- nen aan, hun kalmte te bewaren. Vanaf het balkon van het Quema- do-paleis verkondigde generaal Torrez, dat de vier pijlers waarop zijn demo cratisch bewind zou rusten, de univer siteiten, de arbeiders, de boeren en de militairen zijn. Onder het balkon juichte een grote menigte de nieuwe „sterke man" van Bolivia toe, die een tijdperk van recht vaardigheid, soberheid en verbetering van de arbeidsvoorwaarden aankondig de. De arbeiders zouden profiteren van de „buitensporige winsten" van de bu reaucraten, want de soberheidsmaatre gelen zouden worden toegepast te be ginnen bij de meest bevoorrechten. De roes als gevolg van de overwin ning van generaal Juan Jose Torrez heeft woensdagmiddag in sommige ge vallen het karakter aangenomen van een revolutionare opstand. Volgens de berichten van plaatselijke radiostations zijn aanvallen gedaan op bezittingen van rechtse politici, die dinsdag generaal Rogelio Miranda heb ben gesteund. In Cochabamba, 200 km ten oosten van de Boliviaanse hoofstad, gingen uiterst linkse elementen aan de haai met de inventaris van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst USIS en werd de Amerikaanse vlag in brand ge stoken. De woningen van rechtse figuren wer den aangevallen. De politie scheen niet in staat te zijn de gewelddaden te be teugelen. de plaatselijke radiostations spoorden de bevolking echter voortdurend aan, de orde te hewaren en elke vorm van geweldpleging te vermijden. In berichten uit het binnenland werd ook gemeld dat linkse arbeiders in de tinmijnen de Boliviaanse en buiten landse technici van de mijnmaatschap- pij Comibol hadden verjaagd. Na de bekendmaking van de vorming van een nieuwe regering, stroomden de mensen de straat op. Sommige riepen: „de macht aan het volk". Oud-president Ovando Candia heeft de Argentijnse ambassade in La Paz verlaten, waar hij zijn toevlucht had gezocht na zijn aftreden. Zijn verzoek om politiek asiel in Argentinië heeft hij ingetrokken. ABERDEEN Het gebeurde op 7 oktober 1970 in de Schotse stad Aberdeen, toen koningin Elizabeth II van Engeland een bezoek bracht aan een sociale werkplaats en daar de 24-jarige mejuffrouw Christine Mair ontmoette Zo ongeveer zou de .koninklijke aanhef" kun nen zijn van een verhaal over een situatie, waarin elke vrouw ter we reld vurig hoopt nooit te geraken, uit vrees de eigen identiteit" te verliezen. Want wat was het geval? De ko ningin stapte de werkplaats binnen en werd tegemoet getreden door een meisje van top tot teen in de zenuwen uit vrees haar van-buiten- geleerde-lesje niet naar behoren te kunnen opzeggen. En zie, het noodlot sloeg toe: de koningin droeg een koraalkleu rige pillendoos-hoed, evenzo mejuf frouw Mair. En, mejuffrouw Mair droeg een koraal- bruinkleurige ge ruite jas, evenzo de koningin. Hoe de twee dames bij het aan schouwen van hun .evenbeeld" reageerden vertelt het verhaaltje niet. Wel gaf mejuffrouw Mair na af loop van het bezoek te kennen: ,.Ik wist niet wat ik moest doen. Ik dacht erover mijn hoed af te zet ten, maar voor ik. die gedachte kon uitvoeren was het al te laat. De koningin had enkele woorden met me gewisseld, keerde zich om en liep weg." O RIO DE JANEIRO In Rio de Ja neiro hebben acht met geweren en ma chinepistolen gewapende mannen, drie vrouwelijke studenten ontvoerd, toen deze op grond van een uitspraak van het militaire hooggerechtshof uit de ge vangenis werden vrijgelaten. Naar ver luidt waren de ontvoerders leden van de militaire politie van het leger. BEIROET Reizigers, die woensdag uit Caïro in de Libanese hoofdstad aan kwamen, hebben bericht dat er drukke militaire activiteiten aan de gang zijn aan de Egyptische zijde van de be standszone langs het Suez-kanaal. „De Egyptische woestijn tussen Cairo en Suez staat vol met radar-installaties, ADVERTENTIE Een van de grote Remia successen. Teflon koekepan van Zweeds licht metaal met krasvaste bekleding. Dik ke bodem blijft vlak. Koudgreep handvat. Doorsnede 24 cm. Winkelprijs f 17.50. Maar bij Remia gratis op 550 Pasteur- spaarmerken öf 200 Pasteurmerken en t 7,50. Vraag het Remia geschenkenboekje. door pasteurisatie langer vers Xvéél lekkerderl bunkers en raketlanceerders", zo be richtte een van de ongeveer 100 ver- slaggervers die gisteren een bezoek mocht brengen aan Suez. „De militaire activiteiten worden blijkbaar voortgezet", zo zei- een an dere verslaggever. „Wij zagen rijen vrachtwagens het bestandsgebied bin nengaan, die cement, geprefabriceerde betonnen bouwelementen en werklie den vervoerden". Negen trucks met oplegger, die ieder een SAM-raket vervoerden, stonden geparkeerd op een stuk zand op onge veer anderhalve kilometer van de hoofdweg, die 28 kilometer ten westen van het kanaal loopt", zo zei hij. De Verenigde Staten hebben gisteren uit de vergaderingen van de onderver tegenwoordigers van de grote vier bij de Verenigde Naties teruggetrokken. Op dit overleg werden de richtlijnen voor de Arabisch-Israëlische vredesbe sprekingen opgesteld. De Amerikanen hebben Egypte en de Sowjet-Unie beschuldigd van on oprechtheid in hun beweerde streven naar vrede en gezegd dat de SAM raket ten na de afkondiging van het bestand op 7 augustus dichter bij het kanaal in stelling gebracht waren. BRUSSEL In de buurt van het koninklijk paleis in Brussel, waar de Joegoslavische president Tito tijdens zijn staatsiebezoek verblijft, zijn pam fletten verspreid van een organisatie die tegen Tito is gekant. In het pamflet, dat in naam tot ko ning Boudewijn is gericht, staat: „Ma jesteit, was uw handen. U hebt de hand gedrukt van een moordenaar, Tito". De afzender is onbekend. Uit fouten in de spelling valt op te maken dat het pamflet wellicht door buitenlanders is opgesteld. A Grote hopen vuilnis, een normaal straatbeeld in de Britse hoofd stad, nadat de staking bij de stads reiniging de tiende dag is ingegaan. O SAIGON Het Amerikaanse mili taire geld in Vietnam is plotseling uit omloop genomen. Dit werd woensdag morgen door de militaire radio bekend gemaakt. Het geld zal onmiddellijk ver vangen worden door nieuwe biljetten. Deze maatregel is genomen om de zwarte markt een slag toe te brengen. Al het militaire geld dat door straat wisselaars is achtergehouden, is waar deloos geworden. Volgens een communiqué van het Amerikaanse militaire hoofdkwartier was de maatregel noodzakelijk om (spe culaties met het geld en het inwisselen ervan tegen piasters de kop in te druk ken. LUXEMBURG Als een thans vormkrijgend plan, wordt aangenomen door de EEG, dan zal er tegen 1980 een enkele munteenheid komen voor 200 miljoen Europeanen. PARIJS De Amerikaanse presi dent John Kennedy heeft indertijd aan de Franse president De Gaulle gezegd dat Amerika liever van atoomwapens gebruik zou maken dan toe te staan dat de Sovjet-Unie West-Europa veroverde. Dit staat in hef gisteren gepubliceerde eerste deel van de memoires van gene raal De Gaulle. Het eerste deel, dat tot titel heeft: „Vernieuwing", bestrijkt de periode van 1958 tot 1962. Het grootste deel van het boek is gewijd aan de Algerijnse oorlog en haar gevolgen. De Gaulle zegt hierin o.a. dat hij zelf nooit heeft gedacht aan een Frans Algerije. Hij noemt dit een „ruïneuze utopie". Voor hem stond al dadelijk vast dat Algerije zelfbeschikkingsrecht moest hebben. „Zonder ooit van doel te ver anderen, moest ik dus schipperen totdat het gezonde verstand de mist zou heb ben doorboord", aldus De Gaulle. Op 12 juni 1958 was hij al, via een hoge Alge rijnse magistraat, in verbinding getre den met de leider van het Algerijnse verzet, Ferhat Abbas. MOSKOU President Georges Pom pidou van Frankrijk meent dat er reële kansen bestaan om de hinderpalen uit de weg te ruimen die het beleggen van een Europese veiligheidsconferentie tot nu toe verhinderd hebben. De Franse president, die een officieel bezoek van acht dagen aan de Sowjet-Unie brengt, gaf deze mening op een persconferentie in Moskou na besprekingen met de Sowjet-russische partijleider Breznjef, premier Kosygin en president Podgorny die in hoofdzaak gingen over de situa tie in Europa na de ondertekening van het verdrag ter normalisering van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland. Pompidou betoogde op zijn perscon ferentie, dat de Westelijke mogendhe den en de Russen natuurlijk niet het zelfde denken over (ie kwestie-Berlijn, maar dat hun opvattingen toch wel zo dicht tot elkaar genaderd zijn dat com promissen mogelijk zijn. In het viermogendhedenoverleg over Berlijn had zich nog echter geen nieuw element voorgedaan. Op de vraag of de Sowjet-Unie nu niet meer zo afwijzend staat tegenover de Europese Economische Gemeenschap antwoordde Pompidou, dat beide partij en „langzamerhand de realiteit leren aanvaarden". Hij was dan ook van me ning, dat de Sowjet-Unie uiteindelijk banden met de zes van de EEG zal aanknopen. De Franse president deelde mee dat hij heden met president Podgorny van de Sowjet-Unie naar een plaats zal gaan waar hij „iets te zien zal krijgen". Pompidou noemde de naam van die plaats niet. Bekend is echter dat de Franse president naar het „Kosmo- droom" in Baikonoer zal gaan, waar hij mogelijk de lancering zal bijwonen van een Russisch ruimtevoertuig met in Frankrijk gemaakte wetenschappelijke instrumenten aan boord dat moet lan den op de maan. Aan een lunch voor de persconferen tie had premier Kosygin van de Sow jet-Unie tegen Pompidou gezegd, dat een vreedzame toekomst van Europa ondenkbaar is zonder samenwerking tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie. ADVERTENTIE Een platenbon is altijd raak I 5,- T.BO ÏO,- 15,- 20,- 25,- Het derde hoofdstuk is geheel gewijd aan de strijd in Algerije, die hij een „bron van verdriet" noemt. Voorts beschrijft De Gaulle uitvoerig zijn gesprekken met Adenauer „De conferentie van die oude Fransman met die zeer oude Duitser" met de Britse premier MacMillan, met de Amerikaan se president Eisenhower, met de Russi sche premier Kroestjef en met de Ame rikaanse president Kennedy. Toen president Kennedy .in het voor jaar van 1961 Parijs bezocht, waar schuwde generaal De Gaulle hem, dat de Amerikaanse interventie in Indo- China 'n .wespennest' en 'n „uitzichtloze zaak" zou blijken. Bij die gelegenheid vertelde Kennedy dat hij nooit zou toe staan dat Rusland West-Europa zou veroveren. Over het algemeen heeft De Gaulle zich van scherpe kritiek onthouden. Uitzonderingen zijn het Franse gehieme leger (OAS), dat na de Algerijnse oor log werd opgericht en waarvan De Gaulle de activiteit „bloedig" noemt en de pers. die hij beschuldigt van kwaad willigheid en voortdurende verdraaiing van feiten. ADVERTENTIE f 5,- 7,50 ÏO,-15,- 20,- 25,- president Pompidou is in Moskou voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie, dat tot 9 oktober zal duren. Hij bezoekt o.a. Moskou, No vosibirsk en Akademgorodok, de Si berische stad van de geleerden. Evenals zijn voorganger De Gaulle zal ook Pompidou een kijkje mogen nemen in het geheime ruimtevaart centrum van Baikonour, wat met uit zondering van de twee Franse presi denten geen enkel westelijk staats hoofd te beurt is gevallen. Ook hij brengt een bezoek aan Tasjkent en aan het sprookjesachtige Samarkand. Tl/faar daarmee houdt de vergelijking dan ook op. Want terwijl De Gaulle zijn bezoek aan Moskou bracht op het hoogtepunt van zijn politieke loopbaan, op een door hem zelf gekozen ogenblik, gaat Pompidou als het ware gedwongen. Omdat zijn eerste officiële reis als Frans staatshoofd een bezoek is ge weest aan Amerika, kan zijn tweede reis hem moeilijk anders dan naar Moskou voeren. Wil hij althans goede vrienden blijven met de Russen. Dit ontneemt veel aan de waarde van het bezoek. Vooral op politiek gebied. ^edert 23 december 1964. na het heengaan van Kroestsjef, zijn Frankrijk en Rusland op politiek ge bied steeds dichter naar elkaar toege groeid. Er zijn eigenlijk nog maar weinig punten, waarover beide rege ringen het niet met elkaar eens zijn. De Gaulle gebruikte deze eensgezind heid door met beruchte kleine zinne tjes de Oosteuropese satellietstaten tegen de Russen op te zetten. Daardoor hield hij Rusland onder druk. Het Kremlin betrok dan ook herhaal delijk de Franse president in zjjn bui tenlands topoverleg. „Het Russisch-Amerikaanse overleg duurt nog altijd voort", placht De Gaulle niet ten onrechte te pochen, „maar dit overleg is niet langer meer exclusief." lVu De Gaulle verdwenen is, heeft Rusland door het veel minder scherpe politieke spel van Pompidou zijn vrijheid van handelen jegens Frankrijk volledig hernomen. On danks Frankrijks herhaaldelijk ver zoek om inspraak in het overleg over de huidige wereldproblemen (Mid den-Oosten, Zuidoost-Azië, Middel landse Zee) worden deze uitsluitend door Amerika en Rusland bedisseld. Door het sluiten van hun verdrag met West-Duitsland hebben de Russen POMPIDOU zoethoudertje Frankrijk bovendien laten weten, dat zij zelfs hun door Rusland verschafte voorkeursplaats in West-Europa ver speeld hebben. TJet is duidelijk gebleken, dat de Fransen West-Duitsland dit ver drag benijden. Men kan er zeker van zijn. dat Pompi dou zijn best zal doen om een ver drag los te krijgen, dat parallel loopt aan het Russisch-Duitse. Maar het is de vraag of de Russen er happig op zijn. VIENTIANE Amerikaanse vlieg tuigen hebben al meer dan twee jaar lang bombardementen uitgevoerd" op dorpen en steden in het noorden van Laos, 7.o hebben vluchtelingen uit het gebied woensdag gezegd. Vluchtelingen, die in en rond Vien- taine werden geïnterviewd, zeiden dat de Amerikaanse bommenwerpers, die aanvankelijk communistische troepen concentraties hadden aangevallen, in het midden van 1968 begonnen bevol kingscentra te bestoken. De vluchtelingen zeiden, dat zij het grootste gedeelte van de dag onder de grond doorbrachten, om voor de bom- BRUSSEL Een man, die bij het bedrijf waar hij werkte in nauwe lijks anderhalf jaar 140.000 gulden verduisterde - geld waarmee hij on- der meer regelmatig zijn eigen di recteur tracteerde - is door de rechtbank te Brussel veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, waar van een jaar voorwaardelijk. De 42-jarige, vader van zes kinde ren, in het bezit van een blanco strafregister, ging vorig jaar plotse ling zich regelmatig bedragen uit de bedrijfskas toeëigenen. Hij was een harde werker die zich langzamerhand had kunnen opwer ken tot vertrouwensman van zijn di recteur. De psychiater die hem on derzocht kon dan ook nauwelijks beweegredenen voor het plotseling omgeslagen gedrag van de man vin den. Verdachte was een notariszoon die in betrekkelijke weelde was opge groeid tot het moment waarop zijn vader failliet ging. Studeren was er toen niet meer bij. De man moest in militaire dienst, ging daarna werken bij het Brusselse transportbedrijf waar hij vrij snel een carrière op bouwde. Waarschijnlijk om zijn ge zin de weelde te kunnen geven die hij vroeger zelf, gekend had, is de man tot zijn verduisteringspraktij ken gekomen, zo luidde het oordeel van de psychiater. De man, wiens daden ook voor de rechter een raadsel vormden had zich door hard werken een riante villa kunnen verwerven. Daar leefde hij rustig en in goede harmonie met zijn gezin. Van de ene dag op de andere kreeg hij het echter in zijn hoofd dat een taxi eigenlijk nog het enige vervoermiddel was dat hem paste om naar zijn werk te gaan. Dat al leen al kostte hem rond 2500 gulden in de maand. Vrouw en kinderen liet hij meege nieten. Regelmatig liet hij ze met een taxi in het weekend naar zee brengen waar ze niet op geldbe- hoefden te kijken. Voor zijn kinde ren kocht hij paarden. Waar men zelfs in de rechtszaal om moest glimlachen was dat de man zijn eigen directeur tracteerde met geld dat hij even tevoren van hem had gestolen. Directeur en werkne mer (hij was immers de vertrou wensman) waren gewoon samen ie dere dag te lunchen. Op zekere dag stelde de werkne mer voor om beurten de lunch te betalen, omdat het hem toch wel be zwaarde dat de directeur iedere dag de kosten voor zijn rekening nam. De directeur stemde met het voor stel in, niet wetend dat het geld voor de lunch even daarvoor uit zijn eigen bedrijfskas genomen was. bardementen gespaard te blijven. Pas in de nacht waagden zij zich naar bui ten om hun akkers te bewerken. Zij zeiden in het bijzonder bevreesd te zijn voor de napalm en fragments - tiebommen, die grote verliezen onder de burgerbevolking hebben veroor zaakt. Eerder was bekend geworden dat de Amerikaanse piloten dikwijls een aan tal bommen overhielden na hun aan vallen op communistische troepen, om daarmee zonder toestemming burger doelen te bestoken. Amerikaanse functionarissen in Vien tiane en Washington hebben gezegd, dat de strikte controle het onmogelijk maakte, dat bevolkingscentra gebom bardeerd werden. De Amerikaanse ambassadeur in Laos, McCurtrie Godley, heeft de ver antwoordelijkheid voor de goedkeuring van de doelen en hij moet de toege brachte schade vaststellen aan de hand van luchtfoto's, maar waarnemers in de Laotiaanse hoofdstad zeggen, dat het sinds de escalatie van de luchtaanval len voor de staf van de ambassade on mogelijk is geworden, om deze controle uit te voeren. Het dagelijkse operatio nele werk staat nu direct onder leiding van de Amerikaanse luchtmacht. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi

De Vallei | 1970 | | pagina 13