Van der Louw mogelijk voorzitter PvdA de heerlijke, nieuwe smaak tin volop verkrijgbaar Tijdschriften krijgen meer betekenis ACCENT Voorzitter mr. J. W. van Gelder Groene Kruis bereid fusie aan te gaan MINIMUMPRIJS VOOR MELK VASTGESTELD APOTHEKERS KLAGEN OVER BEMOEIENIS VAN ONDESKUNDIGEN j?esinJz.„ - ■èht Hugo Claus betrekt Erik Vos in plannen de dubbel-lekkere vruchtenlimonade met 't zuivere sap van ananas en grapefruit 'n hele liter slechts 85 ct. Schuif eens aan, aan, aan Conservatieven willen botsing met vakbonden uitvechten Paus kocht geen Mercedes Weer stakingen bij Belgische tv en radio Visser gedood Drie agenten gewond bij vechtpartij Strenge controle op maximum snelheid Kostuums gestolen weekblad 65ct. overal verkrijgbaar VERRASSINGEN Roemenen niet naar manoeuvres VARIATIE Schadevergoeding geëist van Jackie Onassis Vragen over vangen van vogels in België P.v.d.A. Soesterberg opgeheven Kun je doen als je met 124 bent! Fa. H. H. Zweering 1e Wormenseweg 93 Apeldoorn W. Gort N.V. Asselsestraat 21-23 Apeldoorn Dekker Woninginrichting Asselsestraat 53-55 Apeldoorn G. Bomhof Zn. Loolaan 12 Apeldoorn Brattinga's Woninginrichting Marktplein 34 Apeldoorn Woninginrichting R. Hulstein Brinklaan 14 Apeldoorn DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 DEN HAAG Er bestaat een goede kans dat André van der Louw op het partijcongres, dat in februari in Rotter dam wordt gehouden, dr. Vondeling op volgt als voorzitter van de Partij van de Arbeid. Van der Louw, op het ogenblik vi- ce-voorzitter van de PvdA, wordt in orede kringen gezien als de man die de partij na de moeilijkheden van de laat ste jaren weer met nieuw elan kan gaan leiden. Hoewel hij nog steeds sympathiseert met de stroming Nieuw-Links, die hij destijds zelf mee heeft opgericht, wordt Van der Louw ook bij het middenkader in de PvdA steeds meer geaccepteerd. Zelf heeft de heer Van der Louw in middels laten weten „een persoonlijke voorkeur" te hebben voor het Kamer lidmaatschap. Hij zou in dat geval door het gewest Gelderland van de PvdA, under welk district hij valt, op een ver kiesbare plaats voor de Kamerverkie zingen moeten worden geplaatst. Desgevraagd verklaarde de heer Van der Louw gisteren dat hij bereid zou zijn om voorzitter te worden, als de partij een beroep op hem zou doen. DRIEBERGEN De Algemene Ver keersdienst Rijkspolitie te Driebergen gaat op de autosnelweg Amsterdam- Utrecht een zeer strenge controle doorvoeren met radar en inzet van ex tra surveillanceauto's en -motoren op de maximum snelheid en andere ver- keersgedragingen van automobilisten. Het is gebleken dat het aantal onge vallen op deze weg, o.m. bij Breukelen, waar reconstructiewerkzaamheden worden uitgevoerd, steeds toeneemt als gevolg van veelvuldig en grof over schrijden van de maximum snelheid van 70 km/u en het te dicht achter el kaar rijden, waardoor kettingbotsingen ontstonden, aldus de verkeersdienst. BLACKPOOL De Britse conserva tieve partij, die op het ogenblik aan het bewind is in Engeland, is vastbesloten het op een machtsstrijd te laten aanko men met de vakbonden, als deze niet bereid zijn de regering te steunen in haar poging om betere verhoudingen te scheppen in de industrie. Dit bleek woensdag op de jaarlijkse conferentie van de partij in Blackpool waar minister van Arbeid Carr grote bijval kreeg voor zijn al gepubliceerd plan ter regeling van de betrekkingen tussen werkgevers en werknemers in de industrie, dat ook voorziet in een drastisch ingrijpen van de regering bij wilde stakingen en arbeidsconflicten die de Britse economie bedreigen. Grote bijval kreeg ook de 29-jarige advocaat uit Liverpool Michael Ho ward, die verklaarde dat de Britse vak bonden niet sterk zijn zoals doorgaans wordt aangenomen, maar juist zwak. Dit bleek wel uit het feit dat 95 procent van de stakingen in Engeland onoffi cieel zijn. Men verwacht dat de voorstellen van minister Carr ter beteugeling van de wilde stakingen en beknotting van de macht van de vakbonden, het volgend jaar wet zullen worden. Maar voor die tijd zal er ongetwijfeld heftig verzet komen van de vakbonden die fel ge kant zijn tegen wettelijke beperkingen van hun activiteit in welke vorm dan ook. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft een op 3 oktober in Paris Match verschenen bericht, dat de paus destijds „de duurste auto uit de hele wereld" had gekocht tegengesproken. Deze wagen, een Mercedes-Benz, was hem vijf jaar geleden bij zijn verkiezing, door direc tie en arbeiders, van de Duitse fabriek aangeboden. Voor het cadeau te aanvaarden had de paus doen weten, dat er anderen waren die een auto beter konden ge bruiken dan hij en toen had Mercedes er ook een aan de R.-K. missie geschon ken. De voorgangers van Paus Paulus VI Johannes XXIII, had destijds bij zijn verkiezing ook een Mercedes cadeau gekregen. NÓ ADVERTENTIE een produkt van The Coca-Cola Company - voorlopig alleen verkrijgbaar in literflessen. AMSTERDAM De betekenis van de tijdschriften en hun invloed zal in de naaste toekomst sterk toenemen. Door de steeds snellere ontwikkeling van techniek en wetenschap, door toe nemende ingewikkeldheid van het maatschappelijk gebeuren en door de toename van vrij beschikbare tijd zal de behoefte aan informatie en perma nente educatie groter worden. Deze stelling werd woensdag uitge sproken door mr. M. C. G. M. ten Hage voorzitter van de Nederlandse Organi satie van Tijdschrift-uitgevers op de in Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Notu. In deze ontwikkelingen zal volgens spreker het tijdschrift een grote rol blijven spelen, zowel voor de informa tie als voor de opinievorming. Mr. Ten Hagen sprak in dit verband over de hernieuwde invoering van de omzetbelasting (btw), de sterke verho ging van het nieuwsbladtarief voor tijdschriften en het wegvallen van de schadecompensatie voor het „reclame monopolie" van de omroepen. Deze cu mulatie van maatregelen gelden volgens de Notu-voorzitter om niet duidelijke redenen alleen voor tijdschriften. Tijdens zijn jaarrede stond mr. Ten Hage ook geruime tijd stil bij de bete kenis van de tijdschriften vanaf hun n DEN HAAG Bij een inbraak in het kledingbedrijf Society House aan het Kleine Loo in Den Haag zijn in de nacht van dinsdag op woensdag hon derd herenkostuums ter waarde van 30.000,gestolen. Toegang tot het bedrijf verschafte men zich door een deur te forceren. ADVERTENTIE Staat de Leeuw ln z'n hemd? Hoe staat het met ons nationale voetbalelftal? Zondag spelen we tegen Joegoslavië maar is er wel voldoende belangstelling en geestdrift. Lees wat spelers en officials zeggen: Deze week in Accent. De dominee van Bloemendaal Ds. G. Toornvliet heeft een eigen zender: radio Bloemendaal. We hebben een boeiend gesprek met deze bijzondere figuur in protestant Nederland. Deze week in Accent. Arts in Accent De arts W. G. Zegvelder heeft een vaste rubriek met interessante informatie over ziekten en kwalen, hun oorzaken en behandeling. Elke week in Accent. start de achttiende eeuw tot nu. De heer W. L. Brugsma, hoofdredac teur van de Haagse Post, noemde het op de jaarvergadering van de Notu een „flagrante discriminatie, die nergens op gebaseerd is", dat dagbladen wel en tijdschriften geen overheidssteun ont vangen, reëel uitgangspunt dient naar zijn mening te blijven dat iedere vorm van subsidie uit den boze is en concur rentievervalsend werkt. GRONINGEN De voorzitter van de algemene vereniging Het Groene Kruis, mr. J. W. van Gelder, heeft vandaag in Groningen op de jaarlijkse Groene- Kruisdag als zijn persoonlijke mening uitgesproken, dat een fusie tussen de drie landelijke kruisorganisaties offers waard is. Voor het Groene Kruis zou dat betekenen, dat de huidige eigen or ganisatie verdwijnt en dat de fusie partners de garantie zal moeten worden gegeven, dat zoveel mogelijk een zorg zal worden geboden die rekening houdt met de behoefte van allen. Mr. Van Gelder gelooft niet, dat de zorg die een confesstionele kruisvereni ging in de huidige tijd geeft nog zoveel specifieks biedt, dat dit binnen het ka der van een „positief algemene" kruis vereniging ook niet zou kunnen. Daarom zou het volgens hem goed zijn als in de statuten van de Groene Kruis-organisaties duidelijker tot uit drukking werd gebracht dat het doel is, RIJSWIJK Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft woens dag een verordening vastgesteld, waar bij het mogelijk wordt, dat voor be paalde tijdvakken en gebieden een mi nimumprijs van 59 cent per liter ver pakte melk, bij aflevering aan de con sument, zal gelden. De bevoegdheid tot het vaststellen BRUSSEL Het personeel van de Belgische radio en televisie, dat is aan gesloten bij de niet-christelijke bonden, heeft aangekondigd dat het in de ko mende dagen op gezette tijden de in stallaties zal uitschakelen, zodat er geen uitzendingen zullen zijn. Dat kan ook gebeuren op zondag 11 oktober, de dag van de Belgische gemeenteraads verkiezingen, zo heeft het laten weten. Deze „prikstakingen" worden gehou den om kracht bij te zetten aan de ei sen van de werknemers die neerkomen op effectuering van de vijfdaagse werk week, salarisverbeteringen voor het omroeppersoneel, uitbreiding van het technische kader en een volledige taal scheiding van de diensten. Vorige week vrijdag is de RTB, De Franstalige Belgische radio en tv al een gehele dag praktisch uit de lucht ge weest. Er waren over de radio slechts enkele geïmproviseerde nieuwsuitzen dingen en de tv-kijkers moesten het doen met het proefbeeld en grammo- foonmuziek. Bij de BRT, de Vlaamstalige afdeling, bemerkte men praktisch niets van ac ties van het personeel. Dat komt door dat het personeel daar voornamelijk georganiseerd is bij confessionele bon den en die willen nog steeds onderhan delen alvorens naar het wapen van de staking te grijpen. De Franse oud-minister van Justi tie Robert Lecourt is herkozen als pre sident van het Europese Hof in Luxem burg. De 62-jarige Fransman werd in 1967 voor de eerste maal gekozen. De ambtstermijn is drie jaar. AMSTERDAM Veel instellingen en personen die nauwelijks iets te maken hebben met wetenschappelijk-techni- sche ontwikkelingen en inzichten van medici, menen zich tegenwoordig meer of minder intensief te moeten bezig houden met het apothekersberoep. Dr. J. H. M. Winters signaleerde dit gisteren als voorzitter van de Konink lijke Nederlandse maatschappij ter be vordering der pharmacie tijdens de al gemene vergadering in Amsterdam. Vroeger werden apothekers als direct betrokkenen tijdig tevoren gekend in- het nemen van bepaalde maatregelen. „Nu is het vaak zo", aldus dr. Winters, „dat ambtelijke deskundigen voorstel len panklaar maken. Achteraf kan dan wel eens blijken dat datgene wat achter de schrijftafel goed en sluitend leek, in de praktijk bezwaren zal moeten oproepen". Apothekers zijn zij het als zeer OOST-BERLIJN De Roemeense troepen zullen niet deelnemen aan de uitgebreide manoeuvres van het War- schau-Pact, die binnenkort in Oost- Duitsland zullen worden gehouden. Volgens welingelichte kringen in Oost-Berlijn, zal Roemenië wel 300 mili taire stafleden naar Oost-Duitsland sturen om de oefeningen bij te wonen. Het besluit van Boekarest komt volle dig overeen met de huidige politiek geen oefeningen van troepen van het pact op eigen grondgebied toe te staan. De oefeningen worden naar verwach ting de grootste die ooit in Oost- Duitsland zijn gehouden. Er gaan ge ruchten dat er meer dan 100.000 man aan zullen deelnemen. IJMUIDEN De vissersknecht D. Hoek uit Ouddorp is ten gevolge van een ongeluk overleden aan boord van de kotter Goeree 27. Het schip liep gis terochtend de haven van IJmuiden bin nen. Het ongeluk gebeurde in de nacht van dinsdag op woensdag op de Noord zee bij het binnenhalen van de netten. De 21-jarige visserman raakte daarbij bekneld tussen de visboom en de scheepswand. Hij was op slag dood. kleine minderheid vertegenwoordigd in de Centrale Raad voor de volksge zondheid, de Gezondheidsraad en de Ziekenfondsraad. Dr. Winters: „Zij komen daar nogal eens voor verrassingen te staan wan neer voorstellen ter tafel komen die de apothekers direct raken, terwijl zij niet bij de discussies» over die voorstellen werden betrokken". Een werkgroep van uitsluitend niet-apothekers heeft een rapport opge steld dat onder andere handelt over de geneesmiddelenvoorziening. „Het gevolg was dan ook',, zei dr. Winters, „dat er over de toekomstige functie van de apotheker gedachten te berde zijn ge bracht die naar onze inzichten onjuist waren". „Ik vermeld dit voorval om duidelijk te maken dat soms uit een totaal on verwachte hoek aanvallen op een be roep worden gedaan door personen die in dit beroep bepaald onvoldoende in zicht hebben". De organisatie van de apothekers vindt het „zeker geen vanzelfsprekende zaak" dat de overheid nog verder is gegaan en ook de voorlichting over ge neesmiddelen op zich heeft genomen. ADVERTENTIE "uw betrouwbare Interieur-adviseur" Deventer: Broederenstraat ÏI-JI Zutphen: Beukerstraat Almelo - Enschede Hengelo M van een minimumprijs het bestuur van het produktschap verleend tot 1 augustus 1971. De verordening is een zogenaamde brandspuit-regeling: ze kan gehanteerd worden als ergens in ons land, bijvoorbeeld bij stuntverkoop, de melkhandel in een ongelijke strijd raakt verwikkeld. Daarmee kunnen haarden snel worden bestreden, zodat een totale melkprijzenoorlog wordt voorkomen. Het vooroverleg over de verordening heeft twee jaar geduurd. Vorige maand zou de verordening worden vastgesteld door het bestuur van het produktschap, nadat het produktschap en de staatsse cretaris van Economische Zaken het eens waren geworden over een mini mumprijs van 59 cent. De detailhandel vroeg evenwel verho ging van deze prijs met één cent, omdat in augustus de maximumprijs ook met -en cent was gestegen. Er volgde na der overleg, dat er toe leidde, dat de minimumprijs op 59 cent werd gehand haafd. TOJSEELPROBLEMEJS IJS AMSTERDAM AMSTERDAM Hugo Claus, forma teur van het gezelschap dat met ingang van het nieuwe seizoen als opvolger van de Nederlandse Comedie de Stads schouwburg zal gaan bespelen, heeft in zijn plannen ook de bekwame regisseur Erik Vos betrokken. Erik Vos gaf er, na een jaar bij de Nederlandse Comedie te hebben ge werkt, de voorkeur aan een eigen pro ject uit te werken. Minister Klompé heeft hem daarvoor inmiddels al subsi die toegezegd. Hugo Claus is ook al druk bezig met het engageren van acteurs en actrices. Daarbij is gebleken dat hij een kwart van de Nederlandse Comedie niet wenst aan te trekken. Dat verklaart ook, waarom de leden van de Nederlandse Comedie zondag avond zo plotseling, maar ook zo laat zich achter Guus Oster stelden. Inmiddels is er weer een nieuw plan ter tafel gekomen, afkomstig van Han Surink van toneelgroep Studio. Dit plan nadert heel dicht de ideeën van Kees van Iersel, die vorig jaar al voorstelde een zogenaamde pool van acteurs te maken waaruit het gehele Nederlandse toneel zou kunnen putten. Het plan-Surink voor een „Gemeen schapstheater Amsterdam" beoogt een gecoördineerde bespeling van de ver schillende gemeente-theaters. Door intensieve samenwerking van de drie in Amsterdam gevestigde gezel schappen Nederlandse Comedie, Centrum en Studio zou voor minder geld een meer gevarieerd theaterpro gramma in Amsterdam kunnen worden gebracht. Combinatie van administratieve en technische diensten zou de kosten be langrijk verminderen en door het vor men van een acteurspool, die verdeeld in een aantal kernen, per produktie aangevuld met free-lance acteurs, kan een uiteenlopend repertoire worden ge speeld. Geen enkel theater dus ook niet de Stadsschouwburg krijgt in dit plan een vaste bespeler. Stadsschouwburg, Carré, De Kleine Comedie, De Brakke grond en het Rozentheater krijgen elk speciale voorstellingen. Zo zal de Stadsschouwburg bestemd worden voor het grote repertoire, Carré voor grote monteringen, De Brakke grond voor la boratoriumwerk en het Rozentheater voor het amusement. De acteur-regisseur Han Bentz van den Berg, die zeventien jaar met Guus Oster de leiding van de Nederlandse Comedie in handen heeft gehad, gaat volgend seizoen naar de toneelgroep Centrum. Bij die groep treedt de regis seur Walter Kous voor een jaar uit de leiding om zich te heroriënteren en zich onder meer bezig te houden met het schrijven van een filmscenario. NEW YORK De Newyorkse foto graaf Ronals Gallella heeft een eis tot schadevergoeding ingediend tegen me vrouw Jacqueline Onassis, omdat zij opdracht zou hebben gegeven tot zijn arrestatie en hem zou hebben gehin derd in de uitoefening van zijn werk zaamheden. Volgens Gallella had mevrouw Onas sis vorig jaar in New York een poli tieagent opdracht gegeven zijn camera in elkaar te slaan, toen hij haar wilde fotograferen. Daarop werd Gallella, naar zijn zeggen zonder enige reden, gearresteerd. Een aanklacht, die tegen hem was in gediend wegens het bezorgen van over- 1 last werd een maand later geseponeerd. bij het verlenen van zorg rekening te houden met behoeften die voortvloeien uit geloof en levensovertuiging. Als het lang gaat duren voordat er een fusie komt, zouden intussen de mo gelijkheden voor een nauwere samen werking belangrijk kunnen worden vergroot. Volgens mr. Van Gelder zou dat het beste kunnen gebeuren via de stichting samenwerkende landelijke kruisvereni gingen. De SSLK zou bijvoorbeeld kunnen worden belast met de behandeling van zaken die voor alle organisaties gelijk liggen, zoals subsidies, salarissen en pensioenen, ze zou experimenten kun nen begeleiden en ze zou de gezond heidsvoorlichting en opvoeding kunnen bevorderen. Het Groene Kruis telde eind vorig jaar 1.658.656 leden (gezinnen), 375.000 meer dan tien jaar daarvoor. „Bedenkelijk" noemde mr. Van Gelder het, dat er nog steeds sprake is van een tekort aan artsen (onder meer doordat de subsidiabele salarissen voor deze functionarissen te laag zijn) en aan wijkverpleegsters. Hij voegde hieraan toe, dat ondanks voorlopige toezeggin gen van overheidszijde ook onvoldoende mogelijkheden bestaan voor subsidië ring van ziekenverzorgsters in de wijk. Mr. Van Gelder zei dat de contacten met de overheid vergeleken bij vroeger uiterst beperkt zijn en dat zal worden aangedrongen op verbetering. Ook een betere financiering van het kruiswerk is volgens mr. Van Gelder dringend noodzakelijk. DEN HAAG Het lid van de Twee de Kamer mej. Kessel (groep Aarden) heeft woensdag minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk attent gemaakt op de schoolra dio-uitzending van Echo-junior, waarin kinderen werden aangespoord een brief te sturen aan de Belgische eerste mi nister Eijskens om protesteren tegen het van 1 oktober af toelaten van het op grote schaal vangen van alllerlei soorten vogels. Mej. Kessel dringt er bij minister Klompé op aan deze actie van de jeugd te ondersteunen. SOESTERBERG Aan de voor avond van het 25-jarig bestaan is de afdeling Soesterberg van de Partij van de Arbeid opgeheven. Oorzaak is de grote teruggang van het ledental. Dat komt, volgens raadslid P. C. Pie ren, doordat weglopers bang waren dat ze door het lidmaatschap van de partij schade zouden ondervinden bij hun werk als beroepsmilitair. EINDHOVEN In Eindhoven zijn gistermiddag bij een vechtpartij tussen politie en drie burgers drie agenten ge wond geraakt. Een van de drie vechtersbazen, de achttienjarige koopman H. B. uit een woonwagenkamp, verzette zich met be hulp van kornuiten en stukken ijzer heftig tegen zijn arrestatie. De koopman was met zijn wagen door de politie klemgereden nadat hij zich bij een overweg aan een controle had onttrokken. ADVERTENTIE Kom eens aanschuiven. Aan eethoeken, eethoeken en nog eens eethoeken. Zo gaat dat bij meubeltoonzaal De Graafschap. De keus is er overstelpend. Alleen al in het rustieke eetmeubel raakt u niet uitgekeken. Prachtige Oudhollandse eethoeken b.v. of die mooie Achterhoekse meubelen. Maar ook natuurlijk het chique Queen Anne of het strak moderne. Aan elk meubel vindt u zwart op wit de prijs. U weet waar u aan toe bent! Meubel-showroom Domineesteeg 14 nuunlo (te midden van de Gelderse Kastelen) Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend, 's Zondags gesloten 's Zaterdags tot 5 uur geopend.

De Vallei | 1970 | | pagina 15