Jan Nolten is weer op de racefiets geklommen Data van duels PSV-Steana niet gewijzigd Nevala is prof-atleet Trim door gym" gaat van start De mooiste angora Koersen Duindigt Jochem Rindt postuum wereldkampioen n Sportkalender NOOIT TE GOED Schotse tweed: daar voelt een man zich een man in. Prettige lengte en raglan mouw: voor uw bewegingsvrijheid. Een mannelijke jas, een resolute jas, in zuiver scheerwol. En als u een andere smaak heeft: wij hebben véél verschillende jassen-met-persoonlijkheid voor u. U voelt zich vrij in onze zaak. REKENING DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 GELEEN Jan Cottaar, de welbespraakte radioverslaggever, deed op die zomerse middag in 1952 de wielerliefhebbers uit hun zetels opveren. Met goed gekozen volzinnen beschreef hij de machtige demarrage van Jan Nolten op de flanken van de Puy de Dome. De slanke Limburger had in die zware bergrit medekoplopers als Martinelli, Bouvet en zelfs Giminiani en Bartali van zich afgeschud. In de eindsprint was er toch geen winst voor Nolten. Fausto Coppi had toege staan, dat zijn grote rivaal Bartali zijn verjaardag met een overwinning zou vieren. Toen hij hoorde, dat Nolten en niet Batali aan de leiding reed, feageer- de hij zoals dat een campionissimo betaamde. Honderd meter voor de finish flitste Coppi langs de moegestreden Nederlander. EINDHOVEN Het oorspronkelijke speelplan voor de wedstrijden tussen PSV en Steaua Boekarest voor het Eu ropese bekerwinnaarstoernooi biyft on gewijzigd. De eerste wedstrijd heeft op 21 oktober in Eindhoven, de tweede op 4 november in Boekarest plaats. Manager Van Gelder van PSV had dinsdag onmiddellijk na de loting in het Caransahotel, gevraagd de uit- en de thuiswedstrijd om te zetten aange zien zowel Ajax en PSV als UT Arad en Steaua Boekarest op dezelfde datum hun thuiswedstrijden spelen. Mercer Samareanu, secretaris buiten land van de afdeling voetbal van de Roemeense Sportbond zegde toe het voorstel van PSV in eigen land te zul len bespreken en uiterlijk donderdag avond de beslissing aan PSV bekend te maken. Gisteravond kwam in Eindho ven telegrafisch de afwijzing op dit verzoek binnen. Het was volgens de Roemeense Voetbalbond onmogelijk over te gaan tot datumruil. PSV heeft wèl met Ajax overeen stemming bereikt over het verschuiven van de competitiewedstrijd Ajax-PSV, die op 1 november zou worden ge speeld. Die wedstrijd wordt nu op vrij dagavond 30 oktober gespeeld in het Olympisch Stadion. Over een eventuele wijziging in de eanvangsuren van de Europa Cup-wed strijden PSV-Steaua Boekarest en Ajax-Basel van 21 oktober is nog geen beslissing genomen. Van Gelder: „Als er een televisie-uit zending zou worden gemaakt, blijft een schakelprogramma altijd mogelijk, om dat wij gewoonlijk een kwartier eerder beginnen dan Ajax. Maar er is nog geen contact geweest met de televisie". DEN HAAG Er vielen gistermid dag forse verrassingen op Duindigts ren- en draversbaan. De grootste, ge zien de uitbetaling aan de toto, was die van Lady Casie, een gewillige merrie, maar één van wie men kan zeggen, dat ze haar plaats pleegt te kennen; ergens onopvallend middenin de groep. Nu was dat ineens anders. Misschien geïnspireerd door haar trainingsgenoot Bebe Boo, sprintte zij onder de lichtelijk verbouwereerde Lesley Davis naar voren naast Bebe Boo en zij versloeg de oudere vakbroe der met klein verschil. Faola Hollandia en Holgapluto Gerda deden het bij de dravers verrassend goed. In het eerste geval faalde Good will en had mede-favoriet Fillette Six zo'n grote fout in het begin moeten overwinnen, dat voor haar aan de volle winst niet te denken viel. Een ongezond pak slaag bracht haar overigens nog wel de tweede plaats. De man die net niet de man van de dag werd was G. J. Onrust. Dat hij de eerste koers met Ierland won was nog niet zo gek maar het geluk scheen hem uiterst gul toe te lachen toen Irelands halfbroertje Godfried van S beho rend tot de afdeling donderstenen van hen, die de dravers min of meer catalo giseren in een gierende eindsprint pal naast Intrest Scott P kwam. De laatste bleek echter nog net winnaar te zijn. Dutch Hanoverprijs: 1 Ireland (G.J. Onrust), 1.28,7; 2. Ingrid Bulwark; 3. Ike Hollandia, W 7,-, pl 2.10 2.30 1.90; kopp. 5.50; cov 5.30; trio 472.40. Edel Scottprijs: 1. Idylle Miss (M. L. v.d. Togt) 1.26.7; 2. Idool Buitenzorg, 3. Iwan Mac H. W. 1.10, pl 1.30 1.50 1.30, kopp 5.70, cov. 5.20. Abdullah Scottprijs: 1. Holgapluto Gerda (P. R. R. Koppejan) 1.23.6; 2. Ga latea, 3. Favera. W 18.60, pl. 2.90 1.50, 3.-, kopp 16.30, cov 4,-, trio 343.50. Kesseprijs: 1. Faola Hollandia (A. Brouwer) 1.23.02, 2. Fillette Six, 3. Zil vervos. W 18.60, pl 3.50 180 6,20, kopp 5. Freddy Scott V prijs: 1. Intrest Scott P. E. Leeman, 1.27.9, 2. Godfried van S, 3. Irona Buitenzorg. W 2.10, pl 1.50 4.50 1.90, kopp 11.40, cov 40,-, trio 768.40. Criterium der amateurrijders VII: 1. Fenny Hollandia (J. W. Hoddenbach) 1.25.8, 2. Fullspeed, 3. Fair Dale, W 3.20, pl. 1.90 1.70 1.90; kopp 5.30, cov 3.60. Nikosaprijs: 1. Gracia Peterhof (E. Leeman) 1.24.9, 2. Hoss Westlandia, 3. Hofnar. W 7.60, pl 2.10 1.50 1.60, kopp 5.90, cov. 3.90. Tabithaprijs: 1. Desiree II (F. Van deuren), 2. Sir Edward, 3. Ambition. W 4,-, pl 1.20 1.30 1.30, kopp 8.90, cov 4.90. Totalisator-omzet 196.175,-. PSV is nog in overleg met NAC over het vervroegen van de wedstrijd NAC-PSV, die voor 18 oktober op het programma staat. Toch had Nolten zijn doel bereikt. Zijn naam verscheen met grote koppen in de kranten. Hij werd aangeduid als een groot wielertalent. Optimisten spraken zelfs over een mogelijke tour winnaar. Nolten heeft zijn klasse nooit kunnen waarmaken. Hij verdween in 1958 ge ruisloos uit de wielersport. Nu, vele ja ren later, is hij terug. Iedere week rijdt hij weer zijn rondjes in een of ander Limburgs criterium. Zijn beide doch ters Marianne en Lilian blijken boven dien een aardje naar hun vaartje te hebben, want dit duo grossiert momen teel in overwinningen. Nolten (40), sinds kort eigenaar van een café in Geleen, heeft zich tien jaar niet meer bemoeid met de,wielersport. „Als tijdens een wielerronde de cou reurs mijn woning passeerden, nam ik niet eens de moeite om aan de deur te gaan kijken. Voor mij had deze tak van sport volledig afgedaan. Ik had te veel teleurstellingen meegemaakt om er nog warm voor te lopen. Dat mijn kwaliteit er niet volledig is uitgekomen vloeit grotendeels voort uit het feit, dat ik in mijn topjaren slecht begeleid werd. Voor Pellenaars telde ik niet mee. Hij gaf me in de ploeg niet die positie, die ik, gezien mijn klasse ringen in de diverse klassementen, ver diende. Hij wist verdraaid goed, dat ik in de bergen mijn slag moest slaan. In de vlakke ritten kwam ik niet boven de middelmaat uit. Hij had me in die rit ten moeten sparen. Pellenaar liet me juist in die etappes een knechtenrol vervullen, zodat ik voor de eerste berg in zicht was, veel van mijn krachten verspeeld had. Deze ploegleider was gewoonweg niet gelukkig met mijn prestaties. Hij zag zich liever omringd met Brabantse ren ners, die bovendien zijn huis schilder den, de tuin omspitten, en allerlei klus jes opknapten. Ik vertikte het om in de omgeving van Breda te gaan wonen. Dat heeft Pellenaars me kwalijk geno men en zijn handelwijze was daarvan kennelijk het gevolg. Als Wagtmans of Van Est lek reden moesten vrijwel alle renners onmiddel lijk wachten en werden zij in de grote groep teruggebracht. Had Nolten mate- riaalpech dan stonden twee van de mindere renners langs de kant. Zij hadden beter kunnen doorrijden. Aan hen had ik totaal niets, want ik moest toch volledig op eigen kracht het pelo ton inhalen. Ik heb me nooit te goed gevoeld om knecht te spelen als daar aanleiding voor was. Toen Woutje Wagtmans in de gele trui koerste was het duidelijk, dat iedereen in zijn dienst moest fiet sen. In die vreselijke bergrit naar Gre noble heb ik Wout letterlijk en figuur lijk over de cols gesleept. Pellenaars beloofde me veertien Franse contracten als ik Wagtmans voor de sluiting wist binnen te loodsen. Niet ik, maar Wout mocht enkele we ken later de buit opstrijken. Als een etappe werd gewonnen door een Nederlander dan deed Pellenaars net alsof hij dat wel even had klaarge speeld. De coureur zelf was de kapstok waaraan hij zijn eigen vakmanschap wenste op te hangen. Hij liet zich soms dagen niet aan tafel of in de koers zien. Enkele weken geleden was Jan Nol ten ploegleider van een Willem II-formatie, die in Frankrijk uitkwam in de Ronde van het Noorden. Er bleek veel veranderd in de beroepsrennerij. Jan Nolten: „In mijn periode moest er werkelijk gevlamd worden om een paar tientjes te verdienen. Nu ontvangen die resolute brixon knapen onbegrijpelijke jaarsalarissen. Ik „ving" in 't jaar, dat ik zo'n goede Tour reed van het Franse merk Mer- cier een som van drieduizend gulden. In die dagen een topbedrag. De coureurs van vroeger hadden meer voor hun beroep over. Ze werden bovendien niet zo in de watten gelegd zoals tegenwoordig. In die profkoers, waar ik als ploegleider optrad, heb ik me voortdurend geërgerd aan de men taliteit van de beroepsrenners. Ze stap pen er botweg uit als ze geen zin heb ben. Voor mij is het nu een normale zaak, dat Willem II en Caballero er 't bijltje bij hebben neergelegd. De heren ren ners hebben de rekening gepresenterd gekregen, die ze in feite zelf hebben opgesteld. Als ze weer in de fabriek of als timmerman voor een normaal week loontje moeten gaan werken dan gaan ze eindelijk beseffen wat ze hebben weggegooid". Zijn beide dochters Marianne en Li lian zijn er de oorzaak van dat Nolten weer regelmatig op zijn racefiets klimt: „Twee jaar geleden was ik blij tijdens een veteranenwedstrijd niet gedubbeld te worden. Ik rookte toen als een ket ter. Die slechte klasseringen voelde ik als een vernedering. Ik heb geen siga ret meer opgestoken en win weer ge makkelijk". De dochters krijgen van vader uiteraard de nodige wenken. STOCKHOLM De atleet Pauli Ne vala, winnaar van de gouden medaille op de Olympische Spelen van Tokio bij het speerwerpen, heeft verklaard, dat hij per seizoen aan zijn activiteiten als sportman tussen de 27.500 tot 33.000 gulden verdient. De dertigjarige Fin, die als een be langrijke kanshebber wordt beschouwd voor Olympisch ere-metaal in 1972 in München, zei dat hij geld ontvangt voor elke wedstrijd waarin hij start. De Fin komt jaarlijks in vijftig tot zestig wedstrijden uit. „Officieel heet het", zo zei hij, „dat de reis wordt betaald en de loonder ving. Iedereen weet, dat dit beslist niet zo is. Het is beter de zaken bij de ware naam te noemen". Nevala is zich ervan bewust, dat zijn verklaring kan leiden tot een startver bod en dat hij zelfs van zijn Olympi sche titel vervallen zou kunnen worden verklaard. „Avery Brundage kan dat doen", betoogde hij, „hoewel ik niet ge loof, dat de president van het Interna tionaal Olympisch Comité het ook zal doen. Maar als het gebeurt, dan zal ik de bedragen bekend maken, die topat leten aan hun sport verdienen". Nevala voegde eraan toe, dat zijn verdiensten minder hoog zijn dan aie van de Amerikaanse sportman-student en de Oosteuropese atleet-militair. PARIJS De Oostenrijkse autocou reur Jochen Rindt, die bij de training voor de Grote Prijs van Italië voor for mule I-wagens op het circuit van Mon- za verongelukte, is door het dagelijks bestuur van de Internationale Auto sport Federatie (FIA) uitgeroepen tot wereldkampioen 1970. Tijdens een bijzondere vergadering van het dagelijks bestuur in Parijs werd nogmaals het reglement beves tigd, waarin staat dat degenen met het grootste aantal punten in het klasse ment, dood of levend, de wereldtitel toekomt. Vooral na de verrassende overwinning van de Braziliaan Emer son Fittipaldi in de Grote Prijs van de Verenigde Staten kwamen er specula ties los over het al dan niet toekomen van de wereldtitel aan Rindt. Door het besluit van de FIA is nu alle grond aan deze speculaties ontnomen. MEXICO De Columbiaanse wiel renner Martin Rodriguez heeft woens dag op de Olympische wielerbaan van Mexico-stad het wereld-uurrecord voor amateurs verbeterd. Rodriguez legde in het uur een af stand van 47.532 meter af. Hij verbeter de het record, dat op naam stond van Mogens Frey met negentien meter. Frey had op 5 oktober 1969, 47.513 me ter in het uur gereden. AMSTERDAM Onder het motto „Trim door gym" wil het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond iedere Nederlander via enkele eenvoudige oe feningen in staat stellen zijn of haar conditie te testen en eventueel op te voeren. „Wij hebben begrip voor de no den van deze tijd. Deze actie wordt ge houden in navolging van de succesvolle „trimactie" van de Nederlandse Sport Federatie", zei de KNGV-voorzitter, de heer J. D. de Jong, woensdagmiddag in het „Hilton"-hotel te Amsterdam bij de start van de actie „Trim door gym". De 850 bij de KNGV aangesloten ver enigingen zullen hun zalen ter beschik king stellen en de 3000 technische lei ders zullen als deskundige begeleiders de verrichtingen gadeslaan. De kosten voor een conditie-test zijn twee gulden. „Het is de bedoeling deze test om de drie maanden te laten afleggen. Men kan dan gemakkelijk zelf nagaan, of de conditie achteruit danwel vooruit is ge gaan", aldus de voorzitter. De test neemt ongeveer drie kwartier in beslag en wordt afgenomen van groepen van maximaal 18 personen. De lichamelijke vaardigheid zal worden gemeten naar de prestaties van negen oefeningen, waaronder oefeningen aan de ringen (halve minuut zoveel moge lijk zwaaien maken), aan de brug (zo veel mogelijk over een legger een keer- sprong maken) en touwtje-springen. Voor ieder onderdeel werden punten gegeven. Het totaal kan dus opgevoerd worden. De actie wordt mogelijk ge maakt door financiële steun van enkele bedrijven. 810: Boksen, Ned.-Duitsland, (am.) Ede. 8 t.m. 1210: Wielrennen, Ronde van Mallorca (am.). 1010: Autosport, Veenkol. Herfstrit, Veendam; wielrennen, Ronde van Lombardijen (pr.)voetbal, Jong Oran je - Joego-Slavië, Eindhoven wiel rennen, jaarvergadering KNWU, Di- dam. 1110: Body building, nat. kamp., po- werlift; atletiek, prom.-degr.wedst. hoofdklasse; autosport, Peel en Kem- penrit, RACZ; voetbal, Ned. - Joego- Slavië, Eur. Cup, Rotterdam. 1310: Voetbal, De Graafschap - Ned. mil. XI, Doetinchem. 1410: Voetbal, Luxemburg - Joego- Slavië, Eur. Cup. 1510: Voetbal, Jaarverg. KNVB afd. Arnhem. UTRECHT In de Bernhardhal van het Jaarbeurs complex in Utrecht wordt ,,Ornithophilia" gehouden. Een van de winnaars van de Grote Prijs van Nederland zien we op deze foto: een witte angora voedster.

De Vallei | 1970 | | pagina 18