Steeds minder jongeren gaan in de bouw Gesprek in goed bewaakt fort ^Manusama gebelgd bij De Jong weg Geen Ambonezen op straat Rivierengebied en Achterhoek zijn noodgebieden Loonstop is niet uit te voeren Eierindustrie heeft het moeilijk Gematigde topactiviteit in nijverheidssector ARBEIDSBEZETTING ZAL IETS TOENEMEN PvdA, D*66 en PPR komen gezamenlijk met voorstel Werkloosheid gestegen Ook grafici krijgen f400 Rode Kruis maakt f 87000.- over voor Jordanië inventum elektrische radiatoren geven metéén warmte! Man pleegde ontucht met stiefdochter POSITIE NVV-voorzitter INVENTUM Kwiek brood: de lekkere manier om slank te blijven. Een produkt van de King Corn Bakkerijen. FORT Voor dubbele poging tot doodslag 31/2 jaar cel DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 Bouw loopt traag door te weinig personeel DEN HAAG Minister ir. W. F. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening verwacht dat de werkelijke omvang van de bouwproduktie in de jaren 1970 en 1971 in hoofdzaak bepaald zal worden door de beschikbare produktie- capaciteit Dit is weer het gevolg van de verwachting, dat het aanbod van pro- duktiecapaciteit belangrijk beneden de vraag naar bouwproduktie zal blijven. De minister heeft deze gedachte neofgelegd in het woensdag aan de Tweede Ka mer aangeboden bouwprogramma 1971. Uit de beschouwing van de bewindsman springt het beeld naar voren van een in de resterende maanden van 1970 en in 1971 voortdurende spanning tussen de vraag en het aanbod van arbeidskrachten op de bouwmarkt. De expansie van de bouwactiviteit in de sectoren gebouwen voor nijverheid, handel en verkeer gaat ten koste van andere bouwsectoren vooral de wo ningbouw e* zal door het rijksgoed- keuringenbeleid enigszins worden ge matigd. Een onzekere factor in het prognosti ceren van de ontwikkeling op de bouw markt blijft de situatie op de kapitaal markt. In hoeverre deze situatie zich zal wijzigen valt niet te voorzien. Een voortdurende of wellicht nog toenemende schaarste aan financie ringsmiddelen kan er toe leiden dat de Het districtenstelsel en gekozen premier DEN HAAG De Tweede-kamer fracties van de PvdA, D'66 en PPR leg gen de laatste hand aan een initiatief voorstel om in ons land een twaalfdis- trichtenstelsel in te voeren en tevens de kabinetsformateur voortaan recht streeks door de bevolking te laten kie- *en. Verwacht wordt dat de drie partijen het volgende week eens zullen zijn over het definitieve voorstel. Zo spoedig mo gelijk daarna zal het ontwerp bij de Tweede Kamer worden ingediend. Over de hoofdpunten zijn PvdA, D'66 en PPR het volkomen eens. Deze week bleek alleen nog verschil van mening te bestaan tussen de fractieleiders Den Uyl (PvdA) en Van Mierlo (D'66) over de vorm waarin het voorstel gegoten moet worden. DEN HAAG Naar aanleiding van een nieuwe oproep dinsdagavond van het internationale comité van het Rode Kruis in Genève om financiële steun aan de hulpacties in Jordanië, heeft het Nederlands Rode Kruis woensdag 87.000,- overgemaakt. Dit is mogelijk geworden dank zij de vele giften op giro 777, die thans een totaal bedrag van 200.000 gulden hebben bereikt. Deze geldelijke hulp van het Neder- landsche Roode Kruis staat los van de geschenken van f 100.000 die de Ne derlandse regering al eerder heeft ge daan voor de aankoop van medicamen ten voor hulp in Jordanië. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft de afgelopen dagen een aantal nieuwe vluchten tussen Bei roet en Amman uitgevoerd, waarbij medicamenten, tenten, kleding en voed sel werd getransporteerd. DEN HAAG Eind september ston den in ons land 37.400 mensen als werkloos ingeschreven, dat is 2.100 meer dan eind augustus. De toeneming is gebruikelijk na het eind van de zomer. Vergeleken met vo rig jaar is de werkloosheid met 4.600 gedaald. Bij de gewestelijke arbeidsbureaus stonden eind september 137.000 aanvra gen voor werkkrachten open. Een maand eerder bedroeg het aantal vaca tures nog 144.100. Ook deze ontwikke ling is geheel toe te schrijven aan het seizoen, aldus het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid. produktie in enkele bouwsectoren te denken valt vooral aan de sectoren ge bouwen voor gezondheidszorg en hygië ne, scholen, overheidsgebouwen, overi ge bijzondere gebouwen en weg- en waterbouwkundige werken een ver dere belemmering ondervindt. DE minister van Volkshuisvesting geeft een raming over de ontwikkeling van de produktiecapaciteit, waaruit de verwachting naar voren komj dat de arbeidsbezetting ten opzichte van 1970 in 1971 met 1 1/2 procent zal toenemen, wat betreft het aantal produktieve uren per werknemer een teruggang met 1/2 procent zal ontstaan, terwijl het pro- duktievolume per produktief man-uur 1 1/2 procent zal toenemen. Uit deze raming blijkt volgens de be windsman dat voor 1970 geen capaci- teitsgroei wordt verwacht, terwijl deze in 1971 weer enigszins kan toenemen. Uit een vergelijking van de ontwik keling van de vraag naar bouwproduk tie en die van de produktiecapaciteit blijkt dat de vraag naar bouwproduktie in de beschouwde jaren een snellere toeneming te zien geeft dan de produk tiecapaciteit. De tekortschietende produktiecapaci teit zal dan in feite een rem op de groei van de produktie vormen. De vraag naar bouwproduktie gaf in 1970 een stijging met 4 procent ten op zichte van 1969 te zien en in 1971 ten opzichte van 1970 een stijging van 2 1/2 procent, wat neerkomt op een stijging van 6 1/2 procent in de periode 1969/1971. Het aanbod van produktiecapaciteit steeg in 1970 ten opzichte van 1969 ge heel niet, in 1971 met 2 1/2 procent en kwam dus neer op een stijging in de periode 1969/1971 met 2 1/2 procent. AMSTERDAM De hij het NVV aangesloten Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid (88.000 leden) maakt zich zorgen over de afnemende belangstelling van jongeren voor de bouwvakbe- roepen. Tegenover een algemene toeneming van het aantal leerlingen op lagere technische scholen in de afgelopen jaren, is het aantal dat het bouwvakberoep koos aanzienlijk gedaald. In 1965 waren er nog 16.000 jonge ren die werden opgeleid tot timmer man. Vorig jaar was dit aantal slechts 12.000. Voor de overige bouwvakberoepen was de daling evenredig. De heer Buys, voorzitter van de ANB, noemde deze ontwikkeling woensdagmiddag bij de opening van het jubileumcongres in Amsterdam van zijn 50-jarige bond een onaan vaardbare ontwikkeling gezien de behoefte aan bouwprodukten. Het ontbreken van een bouwbeleid waarin een duidelijke toekomstvisie aanwezig is, noemde de heer Buys als mogelijke oorzaak van deze in 1967 begonnen ontwikkeling. Het tekort aan arbeidskrachten wordt voortdurend genoemd om het achterblijven van de bouwproduktie goed te praten. Maar overheid en uitvoerend bouwbedrijf zullen er dan ook alles aan moeten doen om de belangstelling voor de bouwvak- beroepen te doen toenemen. Een voorname factor, die verant woordelijk is voor het gebrekkige bouwbeleid, noemde de heer Buys de positie waarin het bouwonder- zoek zich bevindt. Het heeft er naar zijn mening alle schijn van, dat de overheid niet zo gesteld is op infor matie die voortkomt uit onafhanke lijk onderzoek. Het lijkt er op, dat de ministers zich drukker maakt om de organisa tie van het bouwonderzoek en zijn positie daarin, dan om de resultaten van dit onderzoek. De heer Buys constateerde voorts, dat het door ex-minister Bogaers gepropageerde bouwbeleid, gericht op expansie, continuïteit, produkti- viteitsverhoging e.d. is omgebogen tot een op consolidatie gericht be leid. Daardoor verschuiven nog ieder jaar de prognoses met. betrekking tot het jaar, waarin het woningte kort zal zijn opgeheven. Telt men hierbij op het probleem van het kwalitatieve tekort, dan is het volgens de heer Buys duidelijk dat nog een berg werk ligt te wach ten. Het tegemoetkomen aan de be hoeften is voor een groot deel niet mogelijk via het marktmechanisme. Blijft over het budget-mechanisme dat de overheid zal moeten hante ren, maar waartoe minister Schut duidelijk minder bereid is dan zijn voorganger. OEN HAAG Premier De Jong en minister Luns (buitenlandse zaken) heb ben er gisteren bij ..president" ir. Manusama van de Zuid-Molukken op aange drongen te bewerkstelligen dat zijn aanhang zich aanpast aan de Nederlandse samenleving. De Nederlandse ministers maakten duidelijk dat de positie van de Ambonezen, die een eigen onafhankelijke republiek nastreven, niet mag leiden tot toenemende ge welddaden om het doel te bereiken. Zij zetten uiteen, dat het Nederlandse stand punt blijft dat er geen uitzicht is op een onafhankelijk Zuid-Molukken. 0 Ir. Manusama verlaat het Mi nisterie van Algemene Zaken, na het gesprek met premier De Jong. (Van onze fin-econ, redactie) Het Rivierengebied en de Achterhoek zijn geen noodgebieden. De problemen, vooral ten aanzien van de werkgele genheid en zogenaamde leegloop dezer gebieden, zijn bepaald niet urgenter dan in vele andere delen van het land. Ten aanzien hiervan zullen de drie gro te vakbonden, het NW, NKV en CNV, in Den Haag op regeringsniveau geen pressie gaan uitoefenen. De ontwikke ling van de werkgelegenheid in ge- AMSTERDAM Het plan van de regering of een loonstop af te kondigen, is onuitvoerbaar. Daardoor zou een on gecontroleerde toonbeweging ontstaan. Dit zei de heer A. Kloos. voorzitter van het NVV, gisteren op het congres van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid. De heer Kloos zinspeelde erop dat het omstreden artikel 8 van de loonwet (de bevoegdheid van de minister om in te grijpen in afzonderlijke cao's) zijn langste tijd heeft gehad. Daardoor zou het overleg tussen regering, vakbewe ging en bedrijfsleven weer op gang kunnen komen. Zolang artikel 8 in de loonnwet blijft, weigert het NVV aan dat overleg mee te werken. Een loonstop zou een voedingsbodem leveren voor wilde acties en een nieu we loonexplosie, aldus de heer Kloos. Hy gelooft dat de regering op die ma nier het effect van de extra uitkering van vierhonderd gulden wil wegnemen. De heer Kloos heeft de indruk dat vrijwel iedereen die extra vierhonderd gulden wel heeft ontvangen. ADVERTENTIE Ze zijn vloeistofloos dus geven hun behaaglijke warmte direkt aan de lucht af. Verrijdbaar, met of zonder thermostaat, v.a. 159,50 u kunt er op rekenen! noemde gebieden dient echter wel nauwlettend door een regionale onder bouw van een Raad voor de Arbeids markt gevolgd te worden. Ook dient, al is dit geen zaak voor de vakbonden, gestreefd te worden naar grotere ge meentelijke eenheden met overkoèpe- lende organen van bijstand. Tot deze voorlopige conclusies kwa men gistermiddag, tijdens een perscon ferentie in het Huis der Provincie, de districtsbestuurders van genoemde vak bonden, na afsluiting van het twee daags werkbezoek van de drie vakcen trales aan Gelderland. Te betreuren viel, dat op deze persconferentie niet de indrukken werden weergegeven door de „grote drie" van de vakcentrales, de heren Kloos, Mertens en Lansink, die als leden van het Centrale Landelijk Overlegorgaan de topfiguren van de delegatie waren De indrukken van het bezoek zullen in vakbondsverband worden doorge sproken, waarna hierover een rapport zal worden opgemaakt. Men ziet een regionale onderbouw van een Raad voor de Arbeidsmarkt als een noodza kelijk instituut om zaken die zich in de toekomst in ongunstige zin kunnen voordoen, en waai'op zeker kans bestaat tijdig te signaleren. Er dienen ook sub-groepen voor de regionale raad ge vormd te worden. Een en ander moet niet geschieden volgens aanwijzingen uit Den Haag. Bij sommige sprekers heerste de in druk dat in genoemde gebieden een ze kere dubbelslachtigheid heerst ten aan zien van de benadering van de bestaan de problemen. Enerzijds wil men vast houden aan het bestaande (het „knus se" onder elkaar blijven) en anderzijds deel hebben aan het opschroeven van het welvaartspeil. Ook ontbreekt bij velen de visie en 't inzicht voor de zich veranderende maatschappijstructuur. Een gevaar ten aanzien van de werkge legenheid schuilt bijvoorbeeld in het feit, dat in Eibergen, Zaltbommel en andere gemeenten ongeveer 25 procent van dè bevolking werkzaam is in de landbouw, terwijl het landelijk gemid delde 13.2 procent bedraagt. Dit betreft grotendeels personen die werkzaam zijn in de veredelingsindu strie als kippenfarms, varkenshouderij en tuinderij. Hierin is in de toekomst zeker een sanering te verwachten. Ge constateerd werd dat in het Rivierenge bied en Oostelijk Gelderland het inko mensniveau niet hoog is en achterblijft bij het landelijk gemiddelde. Dit houdt in feite dus in dat er andere/beter be taalde arbeid moet komen. Over de conclusies in de tweede nota van de wet op Ruimtelijke Ordening, waarin bedoelde gebieden als open, agrarische gebieden worden geken merkt, bestaat enig misverstand. Dit kenmerk is namelijk geen wet van Me den en Perzen. Er is ook zeker plaats voor industriële activiteiten. Ten aan zien van deze ontwikkeling is vooral de infrastructuur van het wegennet be langrijk. De vakcentrales zullen dan ook op prioriteit voor de Rijksweg 15 blijven aandringen. BARENDRECHT Verdacht vap ontucht met zijn zeventienjarige stief dochter is in Barendrecht de 48-jarige havenwerker M. A. aangehouden. De zaak kwam aan het licht tijdens een familieruzie. De politie die toen aanwezig was om de gemoederen te sussen, kon de havenwerker direct aan houden. De vrouw van de Barendrechter was onkundig van de verhouding die de man met haar dochter had. Men ver moedt dat die verhouding al enkele ja ren bestaat. De uitgangspunten voor het gesprek van anderhalf uur in het kahinct van de minister-president aan het Haagse Plein 1813 tussen de heren De Jong, Luns. Manusama en Hitijahubessy la gen hemelsbreed uit elkaar. Voor de Nederlandse regering is de kwestie van de onafhandelijke Zuid- Molukken politiek en volkenrechtelijk een afgedane zaak. Ir. Manusama en zijn aanhang menen dat de zaak nog helemaal niet is afgedaan. De heer Manusama was gisteravond duidelijk gebelgd over het verloop van het onderhoud. „Wat heb ik aan de toe zegging van premier De Jong, 31 au-- gustus in Wassenaar gedaan, dat de he le problematiek van de Zuid-Molukken nog eens zou worden doorgepraat?" Ir. Manusama verklaarde geen be hoefte te hebben aan overleg met mi nister Klompé (Maatschappelijk Werk) over de opvang van de Ambonezen in de Nederlandse samenleving. Hij zei even op het punt te hebben gestaan het onderhoud af te breken. „Ik ben blij het niet te hebben gedaan. Nu hebben we tenminste getoond oprecht te willen zoeken naar een redelijke oplossing van de problemen". „Maar", aldus ir. Manusama, „we moeten ook deze teleurstelling, als al die andere uit het verleden, waardig incasseren". Acht wachters dribbelden tijdens het gesprek op het grint van de ambtswo ning en dranghekken maakten iedere kans op bezetting van het fraaie pand onmogelijk. Een fraai stapeltje ploertendoders lag AMSTERDAM De grafische werk gevers- en werknemersorganisaties hebben woensdag overeenstemming be reikt over een extra uitkering van 400 gulden. Aan alle werkgevers zal worden geadviseerd voor zover dat nog niet is geschied, deze uitkering aan alle werk nemers die onder een van de grafische cao's vallen, te verstrekken. DIKMAKER ADVERTENTIE SLANKM grijpensgereed in een wagen. Niet ge ring was het aantal manschappen dat de karabijn omklemd hield. Het enige dat ontbrak, waren de op- standigen. Geen donkergekleurde fi guur passeerde het plein zonder wan trouwend te worden gevolgd. De kanti newagen van de politie stopte er veilig heidshalve voor. Het, gedeeltelijk ontruimde Plein 1813, in het middelpunt het nationale onafhankelijkheidsmonument, was een goed bezet fort. Weinig anders was het in de buurt van de Indonesische ambassade in de Tobias Asserlaan. Ook daar twee lichte pantserwagens, karabijnen en drang hekken. Ook daar geen enkele dreigen de figuur om het ministerieel gesprek te beïnvloeden. De ambtswoning van premier De Jong was gisteren gemarkeerd door twee pantserwagens, de mitrailleurs dreigend geheven. Vier pantserwagens waren door de Koninklijke Marechaussee uit Amster dam aangevoerd om de Haagse politie te steunen in een eventuele felle strijd tegen opstandige Zuid-Molukkers. Het waren slechts simpele uitingen van Haags machtsvertoon, tevreden gadege slagen door hoofdcommissaris dr. C. N. Peijster. Hij zag zijn tientallen man schappen ijverig iedere toegangsweg tot het Plein 1813 afgrendelen. AMSTERDAM Wegens dubbele poging tot doodslag heeft de rechtbank in Amsterdam woensdagmorgen de 23-jarige uit Curasao afkomstige Hil versummer Siegfried R. veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek van voorlopige hechtenis. De officier van Justitie had vijf jaar geëist. Op 1 juni van dit jaar ha'd Siegfried in een woedeuitbarsting zijn ex-ver loofde, de 18-jarige Jaqueline De Heyer en haar 25-jarige zuster Dini met een dolkmes respectievelijk in buik en borst gestoken. Hij was tot zijn daad gekomen omdat hij het niet kon ver kroppen dat Jaqueline een einde had gemaakt aan hun verhouding. UTRECHT In Utrecht Is deze week de manifestatie Ornithophilia 1970 begonnen. Bij de opening vestigde b(j monde van de heer Garrelds de in nood verkerende Nederlandse eierindus trie de aandacht op zich. De legpluimvee-houder maakt een crisis door als gevolg van te sterk ge stegen produktie. In de Europese Eco nomische Gemeenschap zullen dit jaar naar schatting 48 miljard eieren wor den gelegd. Dat is 35 procent meer dan in 1962 (en tien procent meer dan vorig jaar. De consumptie steeg de laatste acht jaar echter maar met tien procent. Sinds april werken de eierbedrijven met verlies. De grotere bedrijven hou den dit het langst vol. De zwakkere broeders vallen af. De eerste helft van dit jaar werden 48 miljoen goedkope üeren ingevoerd, terwijl er in Nederland al een groot eieroverschot was. Over een invoerver bod hoeft zelfs niet te worden gepie kerd. De import kan alleen worden ge matigd door middel van speciale hef fingen. Evenals andere bedrijfstakken is voor de legpluimveehouders nu een speciale overbruggingsregeling en een aftrekre geling voor het midden- en kleinbedrijf in studie. Bedrijven die de strop om de nek voelen, kunnen van een soms on nodige en voortijdige dood worden ge red. Samenwerking van kleine bedrij ven wordt aangemoedigd en vereen voudigd door de investeringsaftrek.

De Vallei | 1970 | | pagina 7