Over de grenzen OVERSCHOT LANDBOUW IN E.E.G. MINDER GROOT Canada controleert caballero.de sigaret het staat in de sterren! Conservatieven voor E.E.G. en tegen bewind in Rhodesië J\obelprijs verdiende beloning Weinig kans Prijsstop in Zweden Noord-Vietnam afwijzend Bantoes mogen niet geschoold Morden anders dan andere. 1 - 'Xi PARIJS STEUN WENNEKER ROOSENDAAL Kamparts La ras vrijgesproken VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 BRUSSEL De landbouwover schotten van de zes landen der EEG zijn dit jaar wederom hoog, maar la ger dan die van 1969. Uit een officiële schatting van de Europese Commissi, die deze week aan de ministerraad werd voorgelegd, kan blijken dat het boteroverschot dit jaar 135.000 ton zal bedragen (in 1969: 240.000 ton). Het suikeroverschot 1969 '70, groot 1.248.000 ton, zal vermoedelijk dalen tot 600.000 ton, en dat van zachte gra nen, 8,2 niiloen ton in 1969 '70, tot 4,9 miljoen ton. De reden dat de overschotten lager zijn ligt voor een belangrijk deel aan het weer; verleden jaar was de herfst nat, dit jaar was de herfst koud en te laat. Door droogte in Nieuw-Zeeland kon Europa het overschot aan poedermelk in dat land afzetten. Wel is er dit jaar in de landen van de gemeenschap meer maïs geoogst. Er was een record-opbrengst van 11,9 miljoen ton. Het afkomen van de overschotten van verleden jaar is een zeer kostbare zaak geworden. Alleen al met de boter kostte dit de zes landen ongeveer 900 miljoen dollar. In dat bedrag zijn niet de vergoedingen begrepen betaald aan boeren die vrijwillig melkvee gingen afslachten. Een groot deel van het overtollige graan werd kunstmatig gekleurd en als veevoer verkocht aan landen buiten de gemeenschap. Een van de grote klanten was communistisch China. Als het weer in 1971 als normaal kan worden be schouwd, betekent dit dat de overschot ten weer zullen stijgen. Verbouwers van graan en suikerbie ten zullen, naar men rustig kan aanne men, hun areaal niet gaan verkleinen, omdat de EEG deze prijzen garandeert die flink boven het wereldpeil liggen, en er geen limiet op de produktie is gesteld. Die toestand zal voorlopig wel zo blij ven, daar de regeringen der zes landen niet onder de druk uitkunnen van de boeren die om steun blijven aankloppen en die verhoging hunner prijzen willen. Die prijzen, aldus de boeren, zijn in de afgelopen twee jaar niet belangrijk ge stegen, terwijl hun bedrijfskosten en die van levensonderhoud dit wel waren. PRETORIA De Zuidafrikaanse mijnwerkersbonden hebben verzet aan getekend tegen het regeringplan, Afri kaanse arbeiders in de mijnen van Bantoestan toegang te verschaffen tot hogere functies die totdusver voor blan ken zijn gereserveerd. De vakbonds raad verbood donderdag zijn leden, mee te werken aan de scholing van Bantoes. De mijnwerkersbonden in Zuid-Afrika staan bekend als fervent voorstanders van de apartheidspolitiek. Nixon hoopt op steun van Russen voor plan WASHINGTON President Nixon van de Verenigde Staten hoopt op diplo matieke steun van Rusland voor zijn vredesplan inzake lndochiha. Nixon maakte gisteren duidelijk dat hij zijn jongste vredesvoorstellen niet zal opgeven. Hij zei dit nadat zowel Noord-Vietnam als de Viet-Cong het plan voorlopig hadden gekraakt. Het officiële Russische persbureau Tass heeft zich beperkt tot een voorna melijk feitelijk verslag van het voorstel van de Amerikaanse president Nixon tot een staakt-het-vuren in Indo-China. Het persbureau wees er evenwel op dat het „van betekenis" was, dat de Ver enigde Staten het bewind in Saigon blijven steunen. In 't bericht uit Wash ington leverde Tass als enig commen taar het volgende: „Wal betreft de grondslagen voor een politieke regeling, onderstreepte Nixon opnieuw de Amerikaanse politiek van steun aan het bewind van Thieu en Ky, dat, zoals algemeen bekend is, een van /- fa Politiemannen controleren de post alvorens deze afgeleverd mag worden aan het huis van mevr. Cross, de echtgenote van de ontvoerde Britse diplomaat. ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé. Ed. LAURENS de belangrijkste obstakels is op de weg naar een vreedzame regeling". Tass herinnerde zijn lezers er aan dat Nixon „stilzwijgend voorbij was gegaan aan de opbouwende voorstellen", die op 17 september door de Viet-Cong werden gedaan. Het radiostation van de Zuid Vietna mese bevrijdingsbeweging heeft presi dent Nixon donderdagavond „een bij zonder verraderlijke kolonialist" ge noemd en gezegd, dat zijn vijf punten plan „absoluut niets bijdraag!" tot het herstel van de vrede in indo-China. In de uitzending van het clandestiene radiostation, die in Saigon werd opge vangen, werd gezegd, dat het voorstel van Nixon geen mogelijkheid biedt „tot vooruitgang op de Parijse vredesbe sprekingen" en bovendien „zijn intentie om Zuid-Vietnam voor een lange tijd te bezetten" verraadt. Het is duidelijk, zo werd in de uit zending gezegd, dat Nixon van plan is „om de oorlog te Vietnamiseren en uit te breiden tot geheel Indo-China". Onder de bewering, dat president Nixon's vredesplan niets anders is dan éen poging de „Amerikaanse agressie in Indo-China te legaliseren" en „de pu blieke opinie te misleiden omtrent de zogenaamde Amerikaanse wens tol vre de", hebben de afgevaardigden van Noord-Vietnam en de Viet-Cong giste ren op de 87e zitting van het Parijse vredesoverleg het jongste vredes-initia- tief aangevallen. Reeds voor het begin van de confe rentie hadden de vertegenwoordigers van Hanoi Xuan Thuy en Viet-Cong- ambassadrice, Ngoejen Thi Binh 't vijf- puntsplan van president Nixon verwor pen. De regering in Saigon gaf donderdag morgen een verklaring uit waarin zij haar instemming betuigt met hel door Nixon voorgestelde bestand in Indo- China en met een Indochinese confe rentie. In Washington is het Amerikaanse vredesplan vrijwel algemeen met in stemming begroet, doch men acht de kans niet zo groot dat er spoedig een einde aan de strijd zal komen. In het Westen staat men in het alge meen ook gunstig tegenover het initia tief van Washington. Dit geldt eveneens voor Aziatische staten als de Philippij- nen, Thailand, Maleisië en Japan. De regering in Tokio heeft echter direct verklaard, dat het volgens de Japanse grondwet niet mogelijk zal zijn troepen beschikbaar te stellen voor een vredes macht. In PariJW* vroeg het ^ezaghebhende blad „Le Monde" zich af, of Nixons re de niet in feite bestemd was voor de Amerikaanse kiezers, die binnenkomt naar de stembus moeten en die er van overtuigd zouden moeten worden, dat de regering in Washington alles In het werk stelt om tot vrede te komen. In Amerikaanse regeringskringen is men niet ontmoedigd door de directe afwijzing van het plan door Noord- Vietnam en de voorlopige revolutionai re regering van Zuid-Vietnam. Men gaf als zijn oordeel, dat dit een gebruikelij ke tactiek is van de communisten. Het officiële antwoord verwacht men niet voor donderdag a.s. op de volgende bij- eenkomst van de Parijse vredesconfe-1 rentie. ADVERTENTIE BLACKPOOL De Britse conserva tieve partij heeft zich donderdag op haar congres in Blackpool met grote meerderheid uitgesproken voor de poli tiek van de conservatieve regering in zake Rhodesië en de kwestie van Engc- lands toetreding tot de Europese Econo mische Gemeenschap. Minister van Buitenlandse Zaken Douglas-Home wist de afgevaardigden te overreden, een voorstel te verwer pen, waarin werd aangedrongen op in trekking van de sancties tegen Rhode sië. De regering, aldus Sir Alec Dou glas-Home zal premier Ian Smith van Rhodesië benaderen om met hem te po gen een regeling te treffen op basis van de vijf principes van de Britse rege ring, waaronder een ongehinderde ont wikkeling.in de richting van een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië. Mi nister Douglas-Home erkende dat de economische boycot van Rhodesië niet geheel het verlangde resultaat heeft opgeleverd. Toepassing van de sancties kost, Engeland veel geld en treft de ne gerbevolking van Rhodesië het zwaarst. Toch was hij er lang niet zeker van, dat intrekking van de sancties de machthebbers in Salisbury tot compro missen zou kunnen verleiden. De minister toonde evenwel niet veel vertrouwen te hebben in het uitwerken, tussen Groot-Brittannië en Rhodesië, van een eerzame oplossing en een van de redenen hiervan was, dat het regi me-Smith al te veel de kant was opge gaan van een politiek gegrondvest op apartheid. Bij handopsteken ging het congres akkoord met een motie van het partij bestuur over Engelands toetreding tot de EEG als dat op bevredigende voor waarden mogelijk is. Het congres keurde voorts een motie goed waarin aangedrongen wordt op versterking van de Britse politie en ging akkoord met een voorstel tot ver sterking van de NAVO in samenwer king met Engelands bondgenoten en tot herziening van Engelands defensiepoli tiek op korte termijn. FRANKFORT De rechtbank In Frankfort heeft de 59-jarige concentra tiekamparts Lucas vrijgesproken van medeplichtigheid aan moord op tenmin ste vierduizend Joodse gevangenen in het vernietigingskamp Auschwitz. Het proces heeft vijftien dagen ge duurd. De rechtbank kwam, net als de officier van Justitie en de verdediging, tot de slotsom dat Lucas niet anders had kunnen handelen omdat anders zijn eigen leven gevaar had gelopen. Bovendien hadden verscheidene ge tuigen verklaard dat de arts vele ge vangenen had geholpen met medicijnen en levensmiddelen. Ook had hij velen op andere wijze het leven gered. SOLZJENITSIN KAMPIOEN VAN DE VRIJHEID r)e toekenning van de Nobelprijs aan de Russische schrijver Alexander Solzjcnitsin heeft alom in de wereld voldoening geoogst. De uil Rusland naar het YVeslc» gevluchte auteur Kocsnetsof, schrij ver van Babi Iar, heeft onlangs eens verteld dat in Rusland de volgende anekdote circuleert: Over honderd jaar vraagt men een eindexamen kandidaat van de middelbare school: wie waren Brezjnef, Kosygin en Podgorny? De kandidaat uenkt na en antwoordt dan stralend: „Ik ge loof dat dat politici of zoiets ware» uit het tijdperk van Solzjenitsin In erk geval is de sterk va.. Aiexanuer Solzjenitsin, van wien. hand in Rusland tot nu toe slechts een roman en drie vernalen een tiende van zijn gehele oeuvre mochten worden gepubliceerd, g»sit- ren naar het zeiin van de wereldl» teratuur gestegen. Nooit zal een No belprijs-bekroning oelangrijker pol. tieke invloed kunnen oefenen da deze keer. In 1987 schreef Solzjenitsin i. een brief aan het Russisch, Schrijverscongres, waar hij in no vember 1969 olficieei uit werd g» stoten: „ik oen nerciu te sterven <»i dat de waarheid leeft Hot. is waai; nooit lieeit Soizjeiiu sin krimp gegeven of enige concessit gedaan aan een commercie, die hen. tot miljonair had kunnen maken in dien hij was uitgeweken naar he, Westen. De naam van Solzjenitsin werd in 1962 al een begrip van een nieuwe dooi toen dooi ingrijpen van Kroesjtsjof zelf zijn zeer kritische roman „Een dag uit het leven van Ivan Denisovitsj" kon worden gepu bliceerd. In 1963 konden in Rusland flog drie verhalen van Solzjenitsin ver- Onvermoeid bleef Solzjenitsin in de weer. Vanaf 1967 schreef hij keer op keer brieven aan het Schrij verscongres en aan hoge autoriteiten. Maar wat in 1963 en 1964 nog kon een openlijke discussie tussen voor- en tegenstanders van zijn werk, ter wijl dat werk niet was verboden kon dc laatste jaren niet meer. Alles werd binnenskamers beslist, werke lijke argumenten tot verbod en cen suur konden ook niet, worden gege ven. Colzjenitsin heeft t o een corres pondent verklaard, dat hij zal trachten naar Stockholm te gaan om de hem toegekende Nobelprijs voor de literatuur in ontvangst te nemen. De reis kon onmogelijk bezwaar lijk zijn, omdat hij zich in goede gezondheid voelde, zo zei hij. In officiële Russische literaire kringen is niet onmiddellijk op de onderscheiding gereageerd. ehijnen, maar in 1965 werd het ma- ïuscript van „De eerste cirkel", een •oman waaraan Solzjenitsin jaren .iad gewerkt en waarin hij een groot stuk van zijn eigen ervaringen uit 'lf jaar kamptijd onder Stalin neer egde, door de veiligheidspolitie in jeslag genomen. Hetzelfde gebeurde met de roman Cankerpaviljoen en met, de manu scripten van enkele toneelstukken en verhalen. Het manuscript van ..Feestmaal der overwinnaars", een scherp anti-stalinistisch versdrama, werd ontvreemd uit het particulier irehief van de schrijver. Het verscheen wel in vertaling in het Westen, hoewel Solzjenitsin niet meer achter de inhoud stond. Ten slotte werd hem een algemeen spreek- en schrijfverbod opgelegd. Liet vredesvoorstel van president Nixon, sluit aan op een serie die geopend werd in mei 1968, toen Noord-Vietnam en de V.S. begonnen te trachten een einde te maken aan de oorlog in Vietnam. Tot nu toe zijn vier plannen ter tafel gebracht maar geen ervan, voor zover dat bekend is gemaakt, was afgestemd op de fundamentele geschillen die tussen de twee partijen bestaan. Zowel de Verenigde Staten als Zuid- Vietnam zijn van oordeel dat het noorden en zuiden van Vietnam twee afzonderlijke, onafhankelijke staten zijn. dat de Noordvietnamezen als agressors moeten worden bestempeld en dat de Viet-Cong een organisatie is die rebelleert tegen de te Saigon gevestigde regering. Maar Hanoi en de Viet-Cong beschou wen Vietnam als één land. en vinden dus dat de V.S. een agressor is jegens het volk van Vietnam en dat de rege ring van het zuiden niet meer is dan een marionettenregime gevormd door machten buiten het eigen land. /Xp 8 mei 1969 stelde de Viet-C ng in een vredesvoorstel voor dat er in het zuiden een interim-regering moest worden gesticht in afwachting van de hereniging van het land. Alle geal lieerde troepen moesten dan onder in ternationaal toezicht worden terugge trokken. De nieuw-gevormde staat zou neutraal z(jn en er zou over krijgsgevangenen worden onderhandeld als de geallieer de troepen waren verdwenen. De V.S.. zouden verantwoordelijk wor den gesteld voor de verliezen en de verwoestingen geleden en aange bracht in Noord- zowel als Zuid-Viet nam. Op 17 september van dit jaar diende de Viet-Cong een tweede voorstel in, en wel dat op 30 juni 1971 alle geallieer de troepen uit Vietnam moesten zijn vertrokken. Gedurende die operatie zou er een staakt het vuren heersen, NIXON vrijheid kernpunt maar de regering te Saigon „zou dit moeten verdienen". Als de terugtrekking was begonnen, zouden de onderhandelingen over de krijgsgevangenen kunnen beginnen. Voorts zou er in die tijd een tijdelijke coalitieregering worden gevormd. ||e V.S. en Zuid-Vietnam hebben van hun kant elk een voorstel ter tafel gebracht. Op 11 juli 1969 riep Saigon vrije ver kiezingen uit voor alle partijen met uitzondering van die van het „natio nale bevrijdingsfront". De enige voor waarde was dat alle partijen moesten verklaren af te zien van het plegen van geweld. Er zouden geen represailles worden ge nomen na de verkiezingen. Er zou niet worden gediscrimineerd en de rege ring te Saigon zou zich bij de resulta ten neerleggen. In het plan werd niet gezegd wie de verkiezingen zou controleren of wan neer deze zouden worden gehouden. Saigon bleef eveneens gekant tegen het voorstel om samen met het noorden een tijdelijke coalitieregering te vor men. Het plan van president Nixon van 14 mei 1969 stelde voor dat alle niet- Zuidvietnamese troepen uit Vietnam moesten worden teruggetrokken. Voorts zouden er vrije verkiezingen moeten worden gehouden waaraan mocht worden deelgenomen door alle groeperingen die beloofd hadden zich van het plegen van geweld te zullen onthouden. In dit plan-Nixon werd tenslotte gezegd dat Zuid-Vietnam over zijn toekomst geheel zelf zou moeten beschikken. et nieuwe plan-Nixon, hoe realis tisch ook en hoe acceptabel, zal wel even weinig kans maken als de ande re. Toch /.al men niet anders kunnen dan vasthouden aan enkele hoofdpunten. De vrijheid voor de Zuidvietnamezen om „nee" te zeggen tegen een ge dwongen overgang naar het commu nistische noorden is het kernpunt. Doen de V.S. dat niet, dan ondergraven zij de principes van vrijheid waarmee z(j het vertrouwen van de Aziaten moeten blijven winnen. De V.S. gingen in het Aziatische avon tuur. deels uit machtspolitieke gron den maar wel degelijk ook om de vrij heid zelve. Daaraan mag niet getornd worden. STOCKHOLM De Zweedse rege ring heeft donderdag 'n algemene prijs stop afgekondigd. Zjj acht een loonstop echter niet realistisch. Op een persconferentie heeft de Zweedse minister van Handel, Gunnar Lange, onverwacht, de maatregel be kendgemaakt. Hij zei dat de enige mo- geijke uitzondering op de prijsstop de belastingen en de tarieven van staat en gemeenten zullen zijn. Het Nationale prijzen en kartelbureau zal verzoeken om vrijstelling van de prijsstop voor bepaalde producenten bestuderen, maar de minister verstrekte geen nadere bij zonderheden. De regering acht een loonstop niet realistisch en ziet dan ook geen rede nen om een loonstop in overweging t* nemen. Blijken; officiële statistische gegevens zijn de prijzen van verbruiksgoederen, de kosten van het wonen en de huren in Zweden het gehele jaar al gestadig gestegen. Eerder op de dag waren in de Zweedse pers berichten verschenen volgens welke enkele grote Zweedse bedrijven van plan zouden zijn voor het eind van het jaar de prijzen te ver hogen, in bepaalde gevallen met acht procent. Volgens de mededelingen van minis ter Lange zijn de prijzen bevroren op hun peil van woensdagmiddag twaalf uur: de stop geldt voor alle goederen en diensten.

De Vallei | 1970 | | pagina 11