Wielerclubs gaan protesteren tegen plannen van de UCI Joegoslaven vrezen kracht van het Nederlands elftal Sport beleeft in Oost-Duitsland gouden tijd Eddy Beugels stopt er mee MORGEN PROTESTVERGADERING IN DIDAM Nederlandse arbiters naar buitenland Interland wellicht op televisie Den Hertog nog op kop Een Pontiac is een gelukkig bezit. Couperus bij Oranje-selectie Motorzesdaa£se AZ '67 verslaat Luxemburg: 3-2 Karstens weer in training Pontiac tijd juiste tijd Een Pontiac maakt u blij omdat het zo'n mooi horloge is. Een Pontiac maakt u tevreden omdat het zo'n goed horloge is. VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 x sport DIDAM Het bericht, dat de UCI volgend seizoen geen amateurwieirenners meer met reclame wil laten fietsen, heeft heel wat stof doen opwaaien in ons land. Met name de organisatoren van van-stad-tot-stad-wedstryden maken zich ongrust. Hoewel het ernaar uitziet, dat het niet zo'n vaart zal lopen, hebben de besturen van het Wlelercomité Ster van Zwollen en van De Zwaluwen uit Doetin- chem het initiatief genomen om een vergadering te beleggen met alle organisa toren van van-stad-tot-stad-wedstr|jden en de sponsors, die amateurploegen on der hun hoede hebben. Deze vergadering zal morgen in Didam worden gehouden in de morgenuren, 's Middags vergaderen de sponsors nogmaals om andere pro blemen, die er in de wielrennerij ^Un te bespreken. Dat de onrust bij de organisatoren van klassieke wedstrijden groot is bleek ons duidelijk toen we enkele be stuurders, die deel uitmaken van wie- Iercomités of wielerclubs, hun mening vroegen. Dick van Berkum, woonachtig in Doetinchem, die voorzitter is van het Wielercomité Ster van Zwolle, meent dat een van stad-tot-stad-wedstrijd vandaag de dag niet meer zonder steun ROTTERDAM Rajko Mitic (47), serieus pratend zonder enige op- het', gaf gisteren zijn mening over de komende interland tussen Nederland en Joegoslavië in het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landen teams. Mitic, 55 maal international in de periode dat hij speelde bij Rode Ster, kent het Nederlandse voetbal sinds Feijenoord de Europese beker voor landskampioenen en de wereldbeker voor clubs veroverde. Vooral daarop baseerde de coach van het Joegoslavische elftal zijn stel ling, dat de wedstrijd voor de Joegosla- ven zeer zwaar zal worden. „Het Ne derlandse voetbal kent hoogtijdagen. Er wordt sterk gespeeld. Ajax en Feijenoord zijn twee clubs in grote vorm". Mitic zag Feijenoord tegen UT Arad en in Buenos Aires tegen Estudiantes en Ajax in een duel met Rode Ster. ..Feijenoord verdiende", zo zegt hij, „de wereldbeker. Ook tegen UT Arad was de Nederlandse club de beste ploeg. Feijenoord speelde echter te langzaam, te timide en miste veel kansen". Daarnaast deed Mitic een beroep op de Joegoslavische trainer Pavic, oefen- meester van Lierse SK. „Pavic heeft mij veel verteld over Feijenoord-Estu- diantes. En daarom kan ik me, met mijn eigen ervaring daarbij gevoegd, een goed oordeel vormen over bepaalde spelers. Om er enkelen te noemen: Is raël, Van Hanegem en Wery. Ook ge sprekken met de voor Ajax spelende Vasovic hebben mij in dat opzicht ge holpen". Niet zonder hindemissen arriveerde het Joegoslavische elftal gisteren op Schiphol. Terwijl de bus met draaiende motor stond te wachten, was de helft van de bagage zoek. Achtergebleven in het vliegtuig. Miltic: „Ik ben wel eens rustiger in Nederland aangekomen. Zulke fouten komen bij ons niet voor Rajko Mitic speelt met zijn formatie zondag in Rotterdam waarschijnlijk niet zonder aanhang. De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft in West-Duitsland en in Nederland onge veer vijfduizend kaarten beschikbaar gesteld voor de in die landen werkzame Joegoslavische gastarbeiders. „Die steun zullen wij best kunnen gebruiken", aldus Mitic. „want zoals ik al gezegd heb: we krijgen het ontzet tend zwaar". PROBLEMEN „Nederland", zo is zijn mening, „en Oost-Duitsland moeten met ons worden beschouwd als gelijke krachten. Slechts Luxemburg, waar wij drie dagen later tegen spelen, is zwakker". Problemen, ze komen bij iedere se lectie voor. Coach Mitic kent er maar één. „Wij hebben niet voldoende tijd om ons voor te bereiden, omdat wij net als Nederland rekening dienen te hou den met de wedstrijden voor de Euro pese bekers". „We hebben slechts drie dagen in een trainingskamp gezeten. Als je dan van West-Duitsland in eerder gespeelde wedstrijden, verliest met 10, tegen Roemenië met 00 gelijk speelt en slechts van Oostenrijk kan winnen met 10, dan is het elftal nog lang niet in topvorm". „Dat kan ook bijna niet. want het elftal is in opbouw. We hebben vijf spelers van twintig jaar, enkele van 22, terwijl de oudste 25 jaar is. Wel kan ik zeggen, dat het elftal iedere wedstrijd beter gaat spelen". ZWARE RONDE Joego-Slavië werd in de voorronde van het wereldkampioenschap uitge schakeld door België. Heeft dat grote veranderingen teweeggebracht? Mitic: „Wij zaten, evenals nu, voor het wereldkampioenschap in een zware ronde. Dat heeft men in mijn land goed begrepen. Daarom is er ook weinig kri tiek geweest". Coach Rajko Mitic kan het overigens niet veel meer schelen wat de nationale selectie onder zijn bewind nog zal pres teren. „Nog twee wedstrijden Neder land en Luxemburg en dan stop ik er mee. Dan word ik trainer van Rode Ster". En zelfbewust: „Er wordt gesproken over favorieten. Die zijn er niet. Als ik een favoriet zou mogen noemen, dan is dat Oost-Duitsland. De spelers van de DDR kunnen langer dan drie dagen lo pen". Aanvallen of verdedigen? Mitic geeft vlot antwoord. „Als we willen winnen, I dan moéten we wel aanvallen. Verdedi gen ligt ons trouwens niet. De grootste moeilijkheid is: wie zorgt bij ons voor de doelpunten? Voetballen is ons aan geboren, maar scoren? Ik zou niet we ten wie". van merkenteams kan worden gehou den. De kosten zijn zo hoog. dat de opbrengst van de reclame-karavaan bij lange na niet voldoende is om deze kos ten te dekken. Nico Bieleveldt, die deel uitmaakt van het bestuur van „De Zwaluwen" uit Doetinchem, die dit sei zoen voor de tweede maal met succes de Ronde van de Gelderse Achterhoek op touw heeft gezet, toonde zich ook verontwaardigd. „Men wil graag, dat er grote wegwedstrijden worden georgani seerd en nu wil de UCI deze torpede ren. Hoewel wij nog maar tweemaal een van-stad-tot-stad-wedstrijd hebben georganiseerd is het ons duidelijk, dat de kosten enorm hoog zijn. Zonder merkenteams kunnen grote wielersport- evenementen niet op touw worden ge zet", aldus Nico Bieleveldt, die terecht opmerkte, dat Olympia's Ronde van Nederland niet kan doorgaan wanneer de UCI-maatregel van kracht zou wor den. Ronde van Gelderland Jan van de Blankevoort, die al jaren de Ronde van Gelderland in z'n eentje organiseert, vertelde, dat hij over geen enkele reclamewagen beschikt. „Mijn Ronde van Gelderland, die toch een be grip is geworden in de loop der jaren, is alleen mogelijk wanneer ik merken teams laat rijden. Eerlijk, ik voorzie grote narigheden wanneer de UCI een verbod gaat instellen. Zaterdag moe ten we in Didam als organisatoren spij kers met koppen slaan in samenwer king met de sponsors, die jaarlijks amateurploegen adopteren", aldus Van de Blankevoort, die het afgelopen sei zoen nog door de KNWU is onderschei den voor de wijze waarop hij zich in de loop der jaren verdienstelijk heeft ge maakt voor de wielersport. Hiermee 'werd met name gedoeld op de organi satie van de Ronde van Gederland! Inpakken De heer B. J. Meulenbeld, die deel uitmaakt van het organisatiecomité van de Ronde van Overijssel: „We kunnen wel inpakken wanneer de UCI-maatre gel van kracht wordt. Overigens, mij is ter ore gekomen, dat van KNWU-zijde geprobeerd wordt sponsors te charteren die wielerclubs gaan adopteren. Als voorzitter van één van de grootste wie lerclubs in ons land (De Zwaluwen- Almelo) zie ik hierin geen heil. Op deze wijze gaan de renners naar de clubs die sponsors hebben. De kans, dat er ren ners worden geronseld is dan zeer groot". Ook de organisatoren van de Ronde van Drente, de Ronde van Friesland en de Ronde van Twente zien er geen heil meer in om een van-stad-tot-stad-wed- strijd te organiseren zonder steun van merkenteams. Kees Kouwenhoven (Den Haag), belast met de organisatie van de Ronde van Zuid-Holland, is niet bang. ROTTERDAM Scheidsrechter Brouwer uit Vlaardingen zal op woens dag 14 oktober in Leicester de wed strijd Engeland-West-Duitsland voor spelers onder de 23 jaar leiden. Hij wordt geassisteerd door Hoppenbrou wer en Mulders, beiden uit Leidschen- dam. De Dordtse scheidsrechter Boogaerts is belast met de leiding van de inter land Wales-Roemenië, die op U no vember in Cardiff wordt gespeeld. Deze wedstrijd geldt voor het toernooi om de Europese titel voor landenteams. DEN HAAG Bondscoach Fadrhonc heeft na het bedanken van Coen Mou- lijn voor de Nederlandse voetbalploeg zijn selectie voor het duel met Joego slavië in de kwalificatie van het toer nooi om de Europese titel voor nationa le teams weer aangevuld tot zestien man. Wietze Couperus van ADO maakt nu ook deel uit van de groep. Ter vervanging van Korevaar (even eens ADO), die voor Jong Oranje be dankte, omdat hij godsdienstige bezwa ren heeft, is voor de wedstrijd van za terdag in Eindhoven tegen het Joegos- slavische jeugdteam Overweg (DWS) gekozen. PARIJS De Grote Prijs van Ne derland voor Formule I-wagens, die meetelt voor het wereldkampioenschap der autocoureurs, zal het volgend jaar op 20 juni op het circuit van Zandvoort worden gehouden. Deze beslissing is in Parijs door de internationale Automo biel Federatie genomen. De gevaarlijke linker-vleugelspe- lers Djajic (links) en Jerkovic van de Joegoslavische formatie. SAN LORENZO DE EL ESCORIAL Gezien de weersomstandigheden van woensdag werd gisteren veel sneeuw verwacht in het hooggebergte, maar het viel achteraf allemaal nogal mee. De gladheid waarvoor gevreesd werd bleef uit, maar het was daarentegen wel vin nig koud. Er gingen 200 renners van start voor een tocht door het gebergte naar het skicentrum van Spanje op een hoogte van ongeveer 2000 meter. Daar vandaag hetzelfde traject zal worden verreden, werd op donderdag een B- schema aangehouden, omdat verwacht werd dat de omstandigheden zeer moei lijk zouden worden. Het bleek na afloop erg te zijn meegevallen, zodat er bekend werd gemaakt, dat vandaag een A- schema zou worden verreden, waardoor een grote slachting onder de rijders dreigt. Oost-Duitsland heeft een zware klap moeten incasseren. Vier rijders van hun twee beste teams konden de finish niet bereiken, waardoor het land, dat jaren lang de toon aangaf in deze wedstrijden en bijna ieder jaar met de vaas of trophy naar huis ging, ditmaal als uit geschakeld beschouwd kan worden. Ne derland leed ook een ernstig verlies. Een van onze beste mensen die nog op goud mocht hopen Jan Tijhuis ging vol goede moed zijn machine startklaar ma ken en probeerde deze aan het lopen te krijgen, hetgeen hem echter niet geluk te. Tijhuis werd van golddigger, een ge desillusioneerd, maar belangstellend toe schouwer. Jan van der Hoek is na de tegenslag van de vorige twee dagen, rustig rondgereden. Hij kreeg geen straf- punten. Alleen Wim van der Meulen liep een strafpunt op. Herman van Hoe- gee. de enige kandidaat, die Nederland nu nog bezit voor een gouden plak, kwam ook zonder strafpunten over de finish. „Voor mij mogen de bergen nog wel wat hoger zijn", was zijn commen taar na afloop. Ale Dreezen sukkelt met problemen. Zijn derde versnelling raak te hij in de race van donderdag kwijt, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij en en ander nog wel kan klaren. Wiebe van der Meulen. die woensdag al met motormoeilijkheden had te kampen, was zeer ontevreden over capaciteiten van zijn voertuig. Desondanks wist hij zijn lijst schoon te houden en de finish op tijd te passeren. Misschien moet de rijder wel iets te mopperen hebben... OOST-BERLIJN Op de Olympische Spelen van 1972 in München zal de strijd om de grootste medaille-winst waarschijnlijk gaan tussen de Verenigde Staten en Oost-Duitsland. Als men deze profetie aan een Oostduitse sportofficial verkondigt, zal hij beleefd doch beslist het hoofd schudden en zelfs de mogelijkheid al belachelijk vinden. Wél is hij bereid toe te geven dat zijn land (met slechts zeventien miljoen in woners) hard op weg is Rusland te verslaan in de belangrijkste sporten. En Rus land is heel vaak het tweede land geweest bij de Olympische Spelen, achter de on genaakbare Verenigde Staten. De grote titeltoernooien van dit seizoen totnogtoe hebben beves tigd, dat Oost-Duitsland een gouden sporttijdperk beleeft. Voorbeelden te over: winst van de Europese atletiekbe- kers bij de dames en de heren, verove ring van de meeste medailles (en vele records) bij de Europese zwemkam- pioenschappen in Barcelona en tijdens de strijd om de wereldkampioenschap pen roeien in Canada. Bij de laatst gehouden Olympische Spelen in Mexico (1968), waar voor het eerst Oost- en West-Duitsland met ge scheiden ploegen uitkwamen, eindigden de Oostduitsers als vierde op de me dailletabel, achter de Verenigde Staten, Rusland en Japan. Ook bij het volleybal (heren) heeft Oost-Duitsland naties als Rusland, Ja pan en Tsjechoslowakije verdrongen. In gespecialiseerde sporten als schieten en zeilen begint Oost-Duitland zich al aar dig te weren. De spectaculaire opgang van de sport in Oost-Duitsland wordt, zowel in Oost als West, hoofdschuddend gevolg, hoe wel de oorzaak niet moeilijk is aan te wijzen in een land, waar het recht van de burger om sport te beoefenen met hoofdletters geschreven staat. Boven dien is het hoofd van de staat, Walter Ulbricht, zelf een hartstochtelijk sport liefhebber. In Oost-Duitsland staan sportmannen en -vrouwen in hoog sociaal aanzien. Topzwemmer Roland Matthes bijvoor beeld ontving de hoogste burgeronder scheiding. Als Walter Ulbricht verklaart, dat de recente sportsuccesen van zijn land „niet bij toeval zijn gekomen", consta teert hij alleen een feit. De basis voor het sportplan werd ongeveer twintig jaar geleden gelegd door het commu nistische regime en het is sindsdien uit gevoerd met kenmerkend Duitse gron digheid. En dat geven de Oostduit sers zelf toe achter deze intensieve activiteiten gaan sterke politiek gerich te beweegredenen schuil, namelijk dat door buitengewone sportprestaties de staat ten minste enige erkenning krijgt. Grote geheimzinnigheid hangt over sommige sportinstituten, in het bijzon der over de gespecialiseerde „jeugd- sportscholen", die voor buitenlandse journalisten net zo ontoegankelijk zijn als de militaire installaties. Alleen in Berlijn al zijn vijf van zulke scholen: één voor de ijssporten, één voor zwem men en de overige meer algemeen ge richt. De leerlingen variëren in leeftijd van negen tot veertien jaar en zij kunnen ook blijven tot het tijd wordt om naar de universiteit te gaan. Men studeert ongeveer 25 uur op academisch niveau, tien uur minder dan op normale scho len. Deze ontbrekende uren worden doorgebracht met trainingen van de ge kozen sport. Om de twee jaar is er een Spartakia- de. die bedoeld is voor kinderen vanaf acht jaar. Er ontbrandt dan een hoogst serieuze strijd om gouden, zilveren, en bronzen medailles in een grote ver scheidenheid van sporten. Vorig jaar namen 2.800.000 van de 3.000.000 schoolkinderen op een of andere ma nier deel aan dit evenement. In Oost-Duitsland staat een medaille op de Spartakiade bijna gelijk aan het veroveren van het nationale kampioenschap. Door de geringe afmetingen van het land en de extreme centralisatie van de communistische partij en het staatstoe zicht. werken de sportorganisaties nauw samen met scholen, wetenschap pelijke instituten, gezondheidsorganisa ties en regionale administraties. Hier door kan een sportief talent in een kind zich van het begin af op ideale wijze ontwikkelen. ALKMAAR AZ'67 heeft een oefen wedstrijd tegen Luxemburg (voor de kwalificatie van het toernooi om het Europese kampioenschap voor landen teams, een groep ingedeeld met Ne derland, Oost-Duitsland en Joegoslavië, met 32 gewonnen. De Luxemburgse formatie was door het ontbreken van enkele in het bui tenland spelende krachten duidelijk verzwakt. AZ'67 had het niet moeilijk tegen een slecht georganiseerde verde diging, waarin herhaaldelijk grote ga ten vielen. Vredenburg, De Jager en Schmidt scoorden voor AZ'67; Phillip en Dussier voor Luxemburg. HILVERSUM De voetbalwedstrijd NederlandJoego-Slavië, die zondag middag 11 okt. in het FeUenoordstadion in Rotterdam wordt gespeeld, zal door de NOS-televisie rechtstreeks worden uitgezonden, als het stadion is uitver kocht. Zaterdag valt de beslissing. Hoe het met de kaartverkoop loopt, is nog niet te zeggen. Op het bondsbureau van de KNVB in Den Haag deelde men gistermiddag mee, dat er een „goede be langstelling" voor de wedstrijd was. Hoeveel kaarten er verkocht zijn is niet bekend. Vanmiddag is pas een overzicht te krijgen. „Ik geloof nooit dat de KNWU zal zwichten voor de UCI-maatregel. Wanneer die bond dat wél zou doen, dan zou de KNWU zijn eigen glazen ingooien. Dan worden er immers geen klassiekers meer op touw gezet. Nee, ik ben niet bang. Die Oosteuropese lan den, van wie het initiatief uitgaat, heb ben al enkele jaren ^emi-beroepsren- ners onder het mom van amateurs... Zij krijgen subsidie van de staat en dan nog dit: meermalen heb ik meege maakt, dat Oosteuropese renners, die op internationale wegwedstrijden wa ren en geen meter konden fietsen, tien tallen banden te koop aanboden... Over amateurs gesproken...", aldus een ver ontwaardigde Kees Kouwenhoven, die zaterdag in Didam zijn woordje onge twijfeld ook wel zal zeggen! ZAGORA De Joegoslaaf Cubric heeft de tiende etappe van de amateur ronde van Bulgarije gewonnen. Hij leg de de 70 kilometer van Silven naar Zagora af in 1.34,57. De elfde rit (161 km van Zagora naar Plovdiv) werd gewonnen door de Oost duitser Mickein. De Nederlander De Ko ning was zevende. De tijd van de win naar was 3.56,46. Het algemeen klassement is: 1. Den Hertog (Ned.) 26.03,39; 2. Mickein (O.- Dld.) 26.06,29; 3. De Koning (Ned.) 26.06,58; 9. Kuiper (Ned.) 26.11,26; 10. Oosterhof (Ned.) 26.12,15; 15. Tabak (Ned.) 26.42,46; 60. Vermeulen (Ned.) 27.35,07. Het algemeen ploegenklassement is: 1. Nederland 79.24,39; 2. Oost-Duitsland 79.32,31; 3. Italië 79.40,59. BREDA Gerben Karstens is geheel genezen van de geelzucht, die hem lan ge tijd van de racefiets hield. Hij zal dit weekeinde al weer gaan trainen en heeft plannen voor het rijden van drie zesdaagsen in het komende wintersei zoen. BRUSSEL De Nederlandse wiel renner Eddy Beugels zal aan het einde van dit jaar zijn loopbaan beëindigen. De redenen van dit besluit liggen zui ver in het persoonlijke vlak. Beugels, die een contact had by het Begische merk Mars-Flandria. zou waarschijn lijk in 1971 zijn gaan fungeren als „aanvoerder" van de wielerploeg. Hij zou dan de belangen van de renners be hartigen in zaken, die het wieler-métier raken. Eddy Beugels. Beugels, die enkele malen aan de Tour de France deelnam, maakte zich in de laatste editie van deze belangrijk ste wiellerronde zeer verdienstelijk als helper van Joop Zoetemelk, die tenslot te als tweede eindigde achter de Belg Eddy Merckx. Joop Zoetemelk heeft inmiddels zijn contract Mars-Flandria verlengd. ADVERTENTIE Hydraulica, waterdicht en condensproef; in chroom, staal of doublé v.a. f 109.- Pontiac Simpatico v.a. 159.50 Met lang collier Zeer charmant Doublé v.a. f 125 - Wordt het geen tijd dat u eens bij een Pontiac-dealer gaat kijken naar de nieuwe collectie?

De Vallei | 1970 | | pagina 15