Veenendaals - dagblad „El-Fatalf- methoden in Alkmaar Buiten Gewapende overval op bank in Apeldoorn aan onder tram door Prinses Magriet komt vanavond voor tv REGERING BEZUINIGT 140 MILJOEN Verkeersramp eist 6 doden en tientallen gewonden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ERICH MENDE NAAR CDU Cambodja republiek Klompé doet aan censuur roomboter amandelstaven Tot 1 december huursubsidie aanvragen W atersnood in Genua: 23 doden zingende dolfijnen... VROUW COMMISSARIS VAN POLITIE BIJNA ONTVOERD SUCCES Trek BONN Erich Mende, ex-voorzitter van de liberale partij F.D.P. is lid geworden van de Christen-Democratische Partij C.D.U., zo is in Bonn bekend geworden. Mende, die behoorde tot het behoudende deel van F.D.P., heeft zich indertijd verzet tegen de samenwerking van zijn partij met de Sociaal-Democraten. Volgens het Keulse radiostation, zal ook de liberaal Heinz Starke zich aansluiten bij de Christen-Democraten. Eerder kondigde Siegfried Zoglman, leider van een rechtse splintergroepering in de F.D.P., al zijn vertrek aan. Mende, Starke en Zoglman maakten deel uit van de liberale frac tie in de Bondsdag. Als slechts een kwart van de F.D.P.-afgevaar- digden in de Bondsdag naar de C.D.U. overloopt, verliest de regeringscoalitie van S.P.D. en F.D.P. haar meerderheid in het parlement. De meerderheid van de regering-Brandt bedraagt nog slechts zes zetels. Buit 20 mille VPRO-voorzitter: PTT en NS bouwen samen postkantoor en station Vraag om hulp voor nieuwe Henri Dunant Zaterdag a.s. f 2,95 per stuk Het Kwaliteitshuis Maison KRAMER HIJ TERMIJN VERLENGD Aanrijdingen in dichte mist in Haarlemmermeer DOLFINARIUM VTBN.V. Weer blijft rustig Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., f 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 9 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 236 ALKMAAR Twee mannen en een vrouw hebben vannacht getracht de echtgenote van de Alkmaarse com missaris van politie T. Waardenburg te ontvoeren. Hun poging mislukte ech ter, en zij werden korte tijd later aan gehouden. Het drietal was tussen half twee en twee uur met een auto by de woning van de familie Waardenburg in Bergen gearriveerd. Een der mannen, die zich voorstelde •ls architect, vertelde mevrouw Waar denburg dat haar man een ernstig on geluk was overkomen en dat haar komst naar Alkmaar dringend gewenst was. Hij bood aan, haar daarheen te bren gen, maar de vrouw wilde eerst het politiebureau opbellen. Het antwoord van de man dat er niemand meer op het bureau was, wekte argwaan en toen een zoon van mevrouw Waardenburg naar de telefoon greep, ging de man ervan door. De direct daarna begonnen opspo ringsactie had snel succes. Rond twee uur al werd het drietal in hun auto in Alkmaar gearresteerd. Hun identiteit is nog niet bekendgemaakt. Wel bekend is dat ze alle drie uit Alkmaar afkomstig zijn. Commissaris Waardenburg, die donderdag in ver band met ongeregeldheden tijdens de viering van Alkmaars ontzet, in gezel schap van burgemeester De Wit, op zijn bureau vertoefde, sprak van „El- Fatah-methoden". Wat het drietal precies van plan is geweest, is nog niet meegedeeld. Men vermoedt dat zij mevrouw Waarden burg als „gijzelaarster" wilden uitwis selen tegen enkele personen, die de avond tevoren bij de ongeregeldheden tijdens de taptoe van de marinierskapel op het Waagplein waren gearresteerd. Jongelui hadden enkele rookbommen op het plein geworpen en confettie over musici gegooid. Nadat vijf jongelui met een overvalwagen waren weggevoerd, stroomden betogers samen voor het po litiebureau waar ze op het trottoir en in het voorportaal gingen zitten. Toen er vuurwerk naar enkele poli tiemannen werd gegooid, werden char ges met de wapenstok uitgevoerd en werd nog een zesde arrestatie verricht. Later werden potten met oranje en witte verf en voetzoekers tegen de ge vel van het bureau gesmeten. Toen jongelui dranghekken op de rij baan plaatsten kwam het tot enkele vechtpartijtjes met andere burgers. Tot diep in de nacht is het in Alkmaar on rustig gebleven. r\ok in het slotkwartaal van het jaar behoeft de struiner en rondkijker niet met lege handen te staan, al lijkt soms het landschap doods en verlaten. Wanneer hij zich tot de vogeltrek bepaalt, zal hij spoedig ervaren, dat deze hier spectaculair, ginds weinig opval lend en elders tot onbeduidendheid weg-ebt. Ge moet u dus eerst naar de mogelijkheden oriënteren. Al sinds eeuwen hebben de reizen der vogels de aandacht van de mens tot zich getrokken en wie in de bijbel thuis is, herinnert zich, dat Jeremia aan Juda verwijt: Zelfs een ooievaar aan den hemel weet zijn gezette tijden en een tortelduif, kraan en zwaluw nemen dan tijd hunner aankomst waar, maar mijn volk weet het recht des Heeren niet..." Bedenken wij, dat Pales tina zeer gunstig voor de trekwe- gen ligt (van Z.-ltalië naar Afrika) enige honderden vogelsoorten, die er werden vastgesteld, behoren tot de Europese avifauna. De oude Grieken waren evenmin onkundig van de opmerkelijke verplaatsin gen, die regelmatig tweemaal 's jaars geschiedden en Aristoteles wist er al heel wat van. De herfsttrek is van vrij lange duur, omdat het opbreken al naar de geografische ligging van het broedpunt verschillend is. M.a.w. verlaten de noordelijke vogels hun vaderland merendeels vroeger dan de zuidelijke en Wijl voorts de trek- tijden der onderscheiden soorten niet even lang zijn, wordt ook hier door de duur uitgerekt. Het weg reizen begint in augustus en duurt tot ver in november; de voor jaars- tocht vangt reeds medio februari aan en zo valt er, met uitzondering van de maanden juniljuli en dec.l jan. het hele jaar geweging in de vogelwereld te constateren. 9-10-70 A. B. WIGMAN Brandt bedreigd door uiteenvallen liberale F.D. Ook Willi Homeier, plaatsvervangend voorzitter van de „Nationaal Liberale Actie", een conservatieve stroming "in de FDO, heeft zijn vertrek aangekondigd. Tegelijk met hem bedankten ook een aantal andere leden van de NLA als lid van de liberale partij. De scheuring in de liberale fractie wordt in Bonn niet beschouwd als een acute bedreiging van de regering- Brandt. De uitwerking op de kiezers en de gevolgen bij verkiezingen in de deel staten, valt echter nog niet te overzien, en die kunnen de politieke basis van de regering-Brandt ernstig ondergraven. De splijting bij de liberalen tekende zich al af toen de partij vorig jaar een zwenking naar links maakte en een coalitie aanging met de sociaal-demo craten. De rechfs-liberalen vormden onder lei ding van Zoglmann een „Nationaal- Liberale Actie". Toen zij werden be dreigd met uitstoting uit de partij, hak ten zij dinsdag de knoop door en be sloten een eigen partij te stichten. Gisteren in de Bondsdag sloten ook Mende en Starke zich voor het eerst aan bij de oppositie: zij stemden vóór een motie van afkeuring tegen minister Möller (financiën) die de christen-demo craten mede-verantwoordelijkheid voor twee wereldoorlogen en schuld aan twee inflaties voor de voeten had geworpen. Door de ommezwaai van de drie rechts-liberalen wordt de nieuwe krachtsverhouding in de Bondsdag: re geringspartijen 251 zetels; oppositie 245 zetels. ERICH MENDE jas verwisseld APELDOORN Twee gewapende mannen hebben vanmorgen omstreeks half tien een roofoverval gepleegd op het filiaal van de Boerenleenbank Raiffeisenbank aan de Koninginnelaan. Er werd een bedrag van rond de twin tigduizend gulden buitgemaakt. De overvallers, die zich onherkenbaar hadden gemaakt door een kous over het hoofd te dragen, zijn ontkomen in een rode Citroen met het kenteken 77-71 ED. De onmidellijk gealarmeerde ge meentepolitie is direct onder leiding van hoofdinspecteur L. L. Spaanderman een grootscheeps onderzoek begonnen. Men heeft maatregelen getroffen de da ders elders in de provincie Gelderland op te kunnen sporen. Tot dit moment echter nog zonder resultaten. De beide overvallers drongen, gewa pend met een revolver, het door vier man personeel bezette bankgebouwtje binnen, duwden twee vrouwelijke cliënten aan de kant en deden een greep in de juist openstaande kas. De beheerder, de heer J. Rosier, zag geen kans in te grijpen en moest met lede ogen toezien dat de rovers met het geld verdwenen. Een van de vrouwelijke cliënten is direct na vertrek van de rovers het bankgebouw uitgerend en waarschuwde bij omwonenden de politie. Het is de eerste keer dat er in Apeldoorn een overval op een bankgebouw werd ge daan. HILVERSUM De voorzitter van de VPRO, de heer Jan Kassies, heeft don derdagavond in een verklaring voor de televisie gezegd, dat het feit. dat de VPRO voor een radio-uitzending met droge, feitelijke informatie over sabota ge in het leger, bij minister Klompé van CRM op het matje is geroepen, doet denken aan censuur. „Verstopping van informatiekanalen is een gevaarlijk ding. Als wij geen sol daten mogen ondervragen, dan zou men ook filmverslagen van bankovervallen en interviews met passagiers van ge kaapte vliegtuigen moeten verbieden, want daaruit zou dan ook te leren zijn. hoe men een bank moet overvallen of een vliegtuig kan kapen", aldus de heer Kassies. Hij wees erop. dat de VPRO ln het betreffende radioprogramma op geen enkele wijze instemming heeft betuigd met de mogelijke sabotagedaden in het leger, noch tot sabotage heeft aangezet of dienstgeheimen zou hebben geschon den of de schending daarvan hebben uitgelokt. „We hebben slechts feitelijke infor matie gegeven, die men nodig heeft voor het bepalen van zijn standpunt. De VPRO heeft niets anders gedaan dan ingehaakt om een onderwerp, dat op dat moment actueel was", zo zei de VPRO-voorzitter. PHNOM PENH In de nationale vergadering is vandaag de nieuwe repu bliek Khmer uitgeroepen. De republiek, die een einde maakt aan het duizendjarig koninkrijk, werd een feit door een verklaring van lm Tam, voorzitter van de nationale vergadering. UTRECHT PTT en NS hebben be sloten in Steenwijk gezamenlijk een nieuw station annex postkantoor te bouwen. De bouw moet in 1971 starten. Het zal waarschijnlijk niet bij deze ene combinatie-bouw tussen NS en PTT blijven. Er zouden bij NS en PTT plan nen in studie zijn om ook elders ge combineerde stations en postkantoren te bouwen. AMSTERDAM De onderdoorgang van het Mr. Visserplein is voltooid. De tunnel, welke de Wibaidstraat met het IJ-tunneltracé verbindt, was al eerder door het verkeer in gebruik genomen. HILVERSUM Prinses Margriet zal vanavond voor de televisie ver schijnen in het programma „Voor de vuist weg" van Willem Duys. Prinses Margriet zal het Neder landse volk dan opwekken mee te doen aan de actie van het Rode Kruis voor een nieuw hospitaalschip Henri Dunant, die volgende week wordt gehouden. Prinses Margriet is lid van het da gelijks bestuur en van het hoofdbe stuur van het Rode Kruis. Zij heeft zelf ook enige tijd als verleegster op de oude Henri Dunant gevaren. Het programma „Voor de vuist weg" wordt vanavond door de Avro uitgezonden tussen 21.35 en 22.45 via Nederland I. Het verschijnen van een lid van het Koninklijk Huis in een televisie programma van een omroepvereni ging is een grote zeldzaamheid. In omroepkringen, kan men zich niet herinneren, dat het al eerder is gebeurd. De leden van het Koninklijk Huis zijn tot nu toe alleen voor de ca mera's van de NTS, de voorganger van de NOS verschenen. - J W -f vergroting van de doelmatigheid bij de uitvoering van de wet sociale werkvoorziening, harmonisatie van de huren. Het volgend jaar worden, aldus mi nister Nelissen, zeven Boeing 747 vlieg tuigen aan de KLM afgeleverd. De in voerwaarde is ongeveer zevenhonderd miljoen gulden. DEN HAAG De bezuiniging door de overheid van 140 miljoen gulden zal hoofdzakelijk worden gezocht in de be grotingen van onderwijs en wetenschap pen (24 miljoen guldens), defensie (der tien miljoen), volkshuisvesting en ruim telijke ordening (zeventien miljoen), ver keer en waterstaat (54 miljoen) en land bouw en visserij (10 miljoen gulden). Dit deelt minister Nelissen (econo mische zaken) als waarnemend minister van financiën aan de Tweede Kamer mee in zijn antwoord op schriftelijke vragen ter voorbereiding van de alge mene politieke en financiële beschou wingen. De tempering van overheidsgaranties voor leningen buiten de sector van de woningbouw heeft betrekking op de bouw van ziekenhuizen en verpleegin richtingen. Een bedrag hiervoor kan nog niet worden genoemd. De in de Miljoenennota aangekondig de aanpassingen van het beleid aan de economische situatie houden een afrem ming in van de stijging van de over heidsuitgaven. De belangrijkste zijn afschaffing van de meervoudige compensatie van AOW- en AWW- premie, stabilisering van de activiteiten ter ontwikkeling van de kernenergie, O schorsing van de investeringspremie in Zeeland. een verlaging van de renteoverbrug- gingsregeling voor de scheepsbouw, voortzetting van de concentratie van het lager land- en tuinbouwonder- wijs, Van een onzer redacteuren DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning) heeft vandaag in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer meege deeld dat hij besloten heeft de termijn voor het indienen van aanvragen voor een aanvullende individuele huursubsi die te verlengen, tot 1 december a.s. De aanvraagtermijn zou aanvankelijk op 1 oktober geëindigd zijn maar gezien het grote belang van een optimaal functio neren van de regering is de minister bereid de termijn twee maanden te verlengen. HAARLEMMERMEER Zes mensen zijn omgekomen en tientallen gewond geraakt bij een verkeersramp, die zich vanmorgen in dichte mist voltrok op Rijksweg 4 (Den HaagAmsterdam) bij Haarlemmermeer. Omstreeks zeven uur ontstond op rijksweg 4 richting Amsterdam een aanrijding tussen enige personenauto's. Bij dit ongeluk zijn drie mensen omge komen. Volgens de Amsterdamse politie was er enige minuten na deze aanrijding in de dichte mist een tweede aanrijding op deze rijksweg op de baan richting Den Haag. Hierbij vloog een personen auto in brand. Drie mensen kwamen in deze wagen in de vlammen om. Door de dichte mist reed de een na de ander er bovenop, aldus de Amster damse politie. Deze vertelde verder dat het verkeer in de richting Amsterdam om negen uur bijna niet meer mogelijk was. Het verkeer naar Den Haag werd omgeleid. De Amsterdamse politie heeft ter as sistentie van de gemeentepolitie Haar lemmermeer alle beschikbare motor agenten naar de plaats van de ongeluk ken gedirigeerd. Tevens zijn alle bschikbare ambulances van de Amster damse GG en GD naar rijksweg 4 ge gaan. Al het personeel van het bureau Lodewijk van Deysselstraat is eveneens naar rijksweg 4 vertrokken. Het aantal gewonden loopt volgens de politie van Haarlemmermeer in de tientallen. Een politieman noemde een aantal van zestig gewonden. De Haar- lemmermeerse politie spreekt van een verkeersramp. Ook uit Leiden en Haarlem zijn am bulances en kraanauto's naar de plaats van de ramp gezonden. De directie van de N.V. Luchthaven Schiphol heeft al haar rijdend en ander materieel ter beschikking van de rijks politie gesteld om te assisteren bij de reeks verkeersongelukken die zich GENUA Het dodental als gevolg van de overstromingen in het gebied van Genua is gestegen tot zeker drieën twintig. Een muur van water, afkomstig uit de buiten haar oevers getreden ri vier de Bisagno, sloeg donderdag door de oude wijk van de Italiaanse haven stad. Mensen, auto's, bussen en bomen werd meegesleurd. Verscheidene gebou wen stortten in. Zeker zes personen vonden direct de dood. Elders in de stad en in de naaste omgeving waren eerder al zeventien mensen om het leven gekomen. De twee meter hoge watermassa uit de Bisagno liet in het centrum van Ge nua een dik modderspoor na. Her en der lagen autowrakken tegen huizen en vernielde etalages gedrukt. Een oude Romeinse brug was weggespoeld. De overstromingen worden veroor zaakt door zware regenval. Donderdagavond begon het na een korte onderbreking weer te regenen. Wegen en spoorlijnen zijn afgesneden, kleine steden en dorpen geïsoleerd. Het aantal gewonden moet in de honderden lopen. Er zijn honderden gezinnen geë vacueerd of dakloos geworden. 's morgens in dichte mist op de weg Amsterdam-Den Haag heeft voorge daan. Omdat dientengevolge op Schiphol zelf geen materieel meer aanwezig was is de luchthaven van 8.30 - 9.15 uur voor al het luchtverkeer gesloten ge weest. ADVERTENTIE ...in het dolfinarium Harderwijk ln het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u eë'n unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 11.30, 13.00, 14.30 en 16.00 uur. Tel. 03410 - 6041. (Van onze weerkundige mede werker) Het rustige weer zal dit week einde aanhouden. Dit betekent mist in de nacht en de vroege ochtend, en zonneschijn vooral 's middags. De temperatuur bereikt middag waarden vfin 14 tot 16 graden Cel sius, maar de nachtelijke minima zijn laag op de Veluwe 0 tot 3 gra den Celsius. Dit stabiele weertype hangt sa men met een rug van hogedruk over Zuid-Engeland en Nederland, die de verbinding vormt tussen maxima bij de Azoren en boven de Oekraine. Een slechtweergebied bij IJsland reikt niet verder zuid waarts dan tot het noordelijke deel van de Noordzee. Het stabiele najaarsweer is gun stig voor het maken van wande lingen, maar de keerzijde ervan is het steeds minder zuiver worden van de lucht door de geringe ver ticale afvoer van afvalgassen. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist. Morgenoverdag ook gebieden met zon en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Weinig wind. Morgen: Zon op 6.55 uur, onder 17.58 uur; maan op 16.21 uur; onder 0.28 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1