Steeds minder jongeren en vrouwen in arbeidsproces die niet kan vliegen Regering is niet ver genoeg DRAKA N.S. kampen meer met vertragingen dan in 1969 Arts en verpleger voor rechtbank Patiënt overleed na verkeerde verdoving PANORAMA Confessionele partijen moeten met programma komen ETI verwacht voor toekomst: Sal)otage geeft geen oplossing Officier eist boetes Criminaliteit stijgt Miljoenen schade hij hrand PROTESTMARS TEGEN DURE AUTORIJDEN een stukje najaewstuin nu in het nieuwe nummer Directeuren van ziekenhuis ontslagen Kapscliuur uitgebrand Pandverbeurder bekladde bank DALING Fabriek zorgde voor sterfte onder vogels Dienstplichtigen: Mr. Biesheuvel over nota Openbaarheid van bestuur: de „harde" matras met alle comfort van een „zachte' Twee ton voor Erik Vos losse nummers 90 ct VERGISSING LERING GEEN REDEN plant bloembol BEPERKING Van alleenwonende vrouw 50 mille gestolen Dr. Veerman (ARP): VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 DEN HAAG Het aandeel van de Jeugdige werknemers in het totaal van de beroepsbevolking zal naar verwach ting blijven dalen en het Is zelfs waar schijnlijk, dat wij in de naaste toe komst moeten rekenen met een abso luut afnemen van het aantal jeugdigen dat actief aan het arbeidsproces deel neemt. Dit /egt het Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Noord-Brabant in een prognose van de vermoedelijke economische ontwikkeling van deze provincie in de jaren tot 1985. Over de achtergrond van zijn verwachting be treffende het aandeel van de jeugdigen in de beroepsbevolking zegt het ETI, dat reeds sedert 1963 de relatieve ge boortecijfers in Nederland regelmatig teruglopen, wat met zich bracht, dat aanvankelijk het absolute aantal ge boorten constant bleef en later geringer werd. Daarbij voegt zich het feit van de toenemende deelneming aan voortgezet onderwijs en de verlenging van de op- leidingstijd. Dit laatste betekent, dat de toetreding van de jeugd tot de arbeids markt tot een later tijdstip wordt ver schoven. Combineert men het dalend aantal geboorten met de verschuiving van de toetreding tot de arbeidsmarkt, dan re sulteert daaruit op zeker ogenblik een absolute daling van het aantal jeugdi gen dat een beroep uitoefent. Het ETI merkt verder op, dat de laatste jaren het aantal huwelijksslui tingen toeneemt en de leeftijd bij hu welijkssluiting daalt. Bij de heersende gewoonten betekent dit, dat de vrouwe lijke beroepsbevolking vermindert. Onder heersende gewoonten moet worden verstaan, dat de huisvrouw wordt geacht geen beroep uit te oefe nen. Men moet volgens het ETI reke ning houden met een structurele krapte op de vrouwelijke arbeidsmarkt, tenzij TJMUIDEN Een fabriek van hon den- en kattenvoer is de oorzaak van de grote vogelsterfte in de omgeving van de vissershaven van IJmuiden. Dit is uit een onderzoek van de politie van Velsen komen vast te staan. In en om de fabriek ondervond men veel overlast van vogels, voornamelijk mussen. Aangezien de mus geen be schermde vogelsoort is, besloot de fa- brieksleiding de vogelplaag met vergif tegen te gaan. Hiervoor werd een vergif gebruikt dat de mussen bij het naar binnen krij gen van een kleine hoeveelheid ver doofde, maar bij een grote hoeveelheid doodde. Het gevolg was dat in de omge ving half verdoofde of stervende vogels neervielen. Inmiddels is aan de vogelsterfte een I «inde gekomen. ADVERTENTIE zich ingrijpende wijzigingen voordoen in de bereidheid van de gehuwde vrouw en met name van de oudere ge huwde vrouw om werkzaamheden bui tenshuis te aanvaarden. AMISTERDAM De Bond voor Dienstplichtigen is van mening dat de door minister Udink geconstateerde sa- botagegolf in het leger snel zal afne men. De zienswijze van de minister dat het hand over hand toenemen van sa- botagegevallen te wijten is aan propa- ganda-aetiviteiten van kabouters en de BVD noemt de bond in een donderdag uitgegeven communiqué op zijn minst schijnheilig. Ieder soldaat en ex-soldaat weet, al dus de bond, dat er altijd al gesabo teerd is in het leger. Maar het gaat er niet om dat er dingen kapot worden gemaakt. Sabotage is een uiting van onbehagen en dit wordt naar de me ning van de BVD door de minister ver doezeld. Enige ervaring met sabotage brengt de soldaat al snel tot de conclusie dat dit geen oplossing is. De toenmalige Bond voor Dienstweigeraars die sabota ge propageerde, begreep dit na enige tijd ook. Hij zocht naar een betere vorm van verzet en veranderde daarom in Bond voor Dienstplichtigen. In zijn kritiek op sabotage stelt de BVD dat sabotage isoleert, waardoor men als eenling tegenover het apparaat komt te staan, een bij voorbaat verlo ren strijd. Sabotage is gevaarlijk en kan mensenlevens kosten. De soldaten worden bang voor elkaar. Sabotage veranderd niets aan de autoritaire ver houdingen in het leger en tot slot: sa botage levert alleen maar weer bestel lingen op voor bedrijven die tooh al zoveel geld verdienen aan het militaire apparaat. DEN HAAG Hoezeer de nota ook voorstellen bevat, die ik positief beoor deel, toch is mijn eerste indruk, dat de regering in haar streven naar grotere openbaarheid halverwege is blijven ste ken. Het lijkt mij, dat ook een vage angst om nieuwe wegen consequent te gaan bewandelen de regering parten heeft gespeeld. Aldus woensdagmiddag mr. B. W. Biesheuvel, de voorzitter van de naar hem genoemde commissie heroriëntatie overheidsvoorlichting in een commen taar op de regeringsnota over „open baarheid van bestuur". Naar het oordeel van mr. Biesheuvel vallen er zeer belangrijke verschillen te constateren tussen het rapport van de commissie en de nota van de regering. Allereerst het uitgangspunt. Voor de commissie is de openbaarheid vooral een probleem van politieke democrati sering. Voor de regering niet meer dan een middel om tot betere communicatie SCHIPHOL De K.L.M. heeft op het oude Schiphol een reuzenvlieg- tuig van het type Boeing-747 gebouwd. Met het bekleden van de vloer wordt er de laatste hand aangelegd. Het toestel zal evenwel niet kunnen vliegen. De getrouwe nabootsing van het interieur van de ,,747" is bedoeld als instructieruimte voor het cabine personeel van de K.L.M. dat volgend jaar op dit toestel dienst gaat doen. Het namaakvliegtuig is met de naam Kiwi gedoopt. Zo heet een zeld zame vogel uit Nieuw-Zeeland, waar van de vlieg eigenschappen niet hoog aangeslagen worden. ADVERTENTIE VEL AMSTERDAM Regisseur Erik Vos heeft van minister Klompé (cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk) twee ton subsidie gekregen voor zijn nieuwe toneelproject. Met dit project wil Erik Vos een andere manier van werken met klassieke teksten ontwikkelen. De bedoeling is dat het resultaat op het komende Holland Festival wordt gepresenteerd. UTRECHT De kwaliteit van de uitvoering van de nieuwe NS-dienstre- geling Spoorslag'70 blijft beneden het niveau van 1969. Alhoewel de situaties die de uitvoering in de eerste zes we ken na 1 juni zeer ongunstig hebben beïnvloed, zich nu in mindere mate voordoen, komen er toch nog steeds vertragingen voor. De Katholieke Bond van Vervoer personeel zegt in zijn blad Richting, dat het percentage treinen niet meer dan vier minuten vertraging in de vier au- gustusweken respectievelijk 5, 11, 4 en 5 was. tegen 5, 4. 3 en 4 in augustus 1969. Van de Intercitytreinen had in die periode respectievelijk 9, 21, 8 en 8 pro cent vertragingen van meer dan vier minuten. Het is volgens de KBV niet onwaar- •V\. Koop voor een prik uw eigen eilandje in de Eilandspoider dicht bij Amsterdam. Ga er desnoods dag en nacht op zitten. maar val niet in slaap want dat is verboden. Gesprek met Bergier - brein .achter het boek De Dage raad der Magiërs - over mensen, die melk zuur kun nen kijken, telepathie met groente, toekomstvoorspel lende muizen en nog veel meer. Onthullingen over de ge heime religieuze elite be weging Opus Dei, die vooral in Spanje actief is en waar aan een grote wereldse macht wordt toegeschreven. HAARLEM Elke gezonde ar beider heeft in de fabriek waar hij werkt de Veligheidswet voor zijn be scherming tegen de machines. Maar wie ziek en weerloos het ziekenhuis in gaat heeft geen enkele bescherming tegen gevaarlijke of ondeugdelijke ap paratuur. We hebben immers geen wet op me- W\ernö LAREN Het bestuur van het St. Jansziekenhuis in Laren heeft de ge neesheer-directeur dr. E. Dillmann en de algemeen directeur J. Poelmann ontslag gegeven wegens een conflict binnen de directie. „Het is herhaaldelijk gebleken dat beide directeuren geen enkele vertrou wen in elkaar hadden. Wij vonden dat die situatie niet langer mocht voortdu ren, omdat het ziekenhuis er de dupe door dreigde te worden". „De moeilijkheden tussen de beide directeuren hadden voornamelijk be trekking op organisatorische proble men, zoals bijvoorbeeld het personeels beleid", aldus de heer F. Trip, voorzit ter van het ziekenhuisbestuur. „Dr. Dillmann heeft zijn ontslag per se niet zelf aangeboden. Daarom be schouwt hij zich nog steeds als genees heer-directeur. Hij komt nog regelma tig in het ziekenhuis om zijn beleid voort te zetten. Als hem de toegang zou worden ontzegd, overweegt hij een ge rechtelijke procedure tegen het zieken huisbestuur te beginnen", aldus mr. H. Meijer, de raadsman van dr. E. Dill mann. De moeilijkheden in het Larense zie kenhuis bestaan al ten minste vijf jaar. De beide nu zogenaamd ontslagen directeuren zijn vorig jaar oktober in dienst getreden, maar toen bestonden er al misstanden. De algemeen direc teur verzuimde daartegen op te treden Toen dr. Dillmann wel probeerde verbetering in de situatie te scheppen en het bestuur bij de moeilijkheden werd betrokken, ontstond het geschil, dat nu door het ziekenhuisbestuur cen traal wordt gesteld". dische apparatuur in Nederland, een wet die het in Frankrijk, Engeland en Amerika onmogelijk maakt apparaten in de handel te brengen die geen offi ciële controle zijn gepasseerd". Als zo'n wet zou hebben bestaan, zou volgens de Amsterdamse advocaat mr. H.M. Voetelink niet de fatale vergissing zijn voorgekomen, waarvoor zijn cliënt, de 61-jarige arts Johannes van L., gis teren voor de Haarlemse rechtbank stond. Van L. was anesthesist, specialist op het gebied van verdovingen en werkt als narcotiseur in het Sint Elisabeth's Gasthuis in Haarlem. Op 2 juni 1968 overleed daar een werkman tijdens een operatie voor een gecompliseerde beenbreuk, omdat hij door een verwisseling van gasflessen alleen maar lachgas in plaats van een mengsel van lachgas en zuurstof had gekregen. De nu 28-jarige verpleger Cornells C.H., gisteren medeverdachte, had in de metalen flessen bij vergissing op de verkeerde plaats gezet toen hij voor de operatie lege flessen verving. Hij gaf ronduit toe dat hij een fout had gemaakt, een fout die naar hij had kunnen begrijpen fataal kon worden omdat dokter Van L„ anders dan de andere anesthesist in hetzelfde zieken huis, de narcose-apparatuur niet placht te controleren. Een hoogleraar in dit specialisme had aan de rechtbank gerapporteerd dat hij zijn studenten leerde zelf te controleren en niet de verantwoordelijkheid af te schuiven op een narcosebroeder of -zuster, ook al is die nog zo betrouw baar gebleken. Volgens de hoogleraar gebeurde die controle in de praktijk echter vaak niet als een narcotiseur met een vaste narcosebroeder of zuster werkte. Dat was in dit geval zo, want dokter Van L. had al een jaar met broeder Cornelis gewerkt. De narcotiseur had ook niet gedacht aan een verwisseling van de flessen toen de patiënt tijdens de verdoving blauw werd. Ik had al leen de kraan verder opengedraaid waarvan hij dacht dat die aan de zuur- stoffles zat, niet wetende dat hij daar mee alleen de hoeveelheid lachgas die de patiënt kreeg toegekend nog ver grootte. „U had toch kunnen zien dat er een verkeerde fles stond, als u de hoes had opgetild, want de zuurstoffles was blauw en de lachgasfles zwart", vroeg de president mr. N. Reeling Brouwer. Op verschrikkelijk zenuwachtige ma nier ontkende de arts dat: „Neen. de flessen waren zo verroest dat ze allebei zwart waren". Een zuster die na vier minuten was binnengekomen, had echter /de plastic hoes opgetild en direct de fout ontdekt. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman geloofde wel dat er lering was getrokken uit deze fout. Er zitten tegenwoordig onderling ver schillende ventielen op de gasflessen en de hoezen zijn doorzichtig gemaakt. „Het slachtoffer komt er evenwel niet meer mee tot leven, evenmin als met de straf", overwoog de officier. Omdat ze de fatale afloop toch wel als grootste straf zouden beschouwen, eiste mr. Van de Valk Bouman wegens dood door schuld alleen boetes: vijfhonderd gulden voor de verpleger en rekening houdend met het inkomen, drieduizend gulden voor de anesthesist. Mejuffrouw mr. S. Boekman, die voor de verpleger pleitte, vroeg zich af of het dodelijk gevolg wel het rechtstreeks gevolg van de fout van haar cliënt was geweest. „Volgens deskundigen was de remedie bij blauw worden geweest: Haal alles eruit en laat de patiënt in de buitenlucht bijkomen. Dan was het lachgas nog niet dodelijk geweest". Mr. Voetelink meende dat de officier met zijn vervolging de volksgezondheid in gevaar had gebracht, want de anes thesist werkt nog dagelijks in het zie kenhuis „en sinds twee jaar onder de dreiging van dit proces". De advocaat vond het. treffend dat zijn cliënt voor het medisch tuchtcollege niet ter ver antwoording was geroepen. „Mijn cliënt heeft ook nooit geleerd dat hij de flessen moest controleren. De officier verwijt hem dus geen fout, maar een foutieve werkmethode, een werkmethode echter die iedereen in het ziekenhuis kende", aldus mr. Voetelink. „En een chirurg controleert ook niet of zijn instrumenten wel goed zijn gesteri liseerd". DEN HAAG Het aantal misdrijven tegen de openbare orde en het gezag en het aantal zedenmisdrijven zijn in de eerste helft van dit jaar afgenomen met respectievelijk vijftien en elf procent. Het Centraal Bureau voor Statistiek ontleent deze cijfers aan een vergelij king met dezelfde periode van het vori ge jaar. De stijging van de criminaliteit in het algemeen, met negen percent, is voor namelijk te wijten aan het toenemen van het aantal vermogensdelicten en verkeersmisdrijven, met dertien en vijf procent. Er werden vrijwel evenveel overtre dingen geconstateerd als in de overeen komstige periode van 1969, schijnlijk, dat de oorzaken gedeeltelijk moeten worden gezocht bij een te grote technische verfijning van materieel en beveiliging die de treindienst te kwets baar en te storingsgevoelig maakt. Door de hogere frequentie en snelheden en de kortere overstaptijden ontbreekt vaak ook de marge om vertragingen en storingen op te vangen. Daarnaast heeft de verkeersleiding wellicht nog onvoldoende routine om in de geheel nieuwe situatie te kunnen voorkomen dat vertragingen zich over het hele net uitbreiden. De KBV meent, dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat het per soneel zich minder heeft ingespannen dan vorig jaar, toen de invoering van een nieuwe dienstregeling veel vlotter verliep. Veel NS'ers zijn juist ontmoe digd en geprikkeld - aldus de KBV - doordat de resultaten ondanks een ho gere inspanningen achterblijven bij vo rig jaar. Op basis van de gemeten uitkomsten over de maand juni zouden de resulta ten voor de algemene prestatiebeloning bedroevend zijn geweest (10,5 procent). Maar, zo zegt de KBV, gelukkig komt daarvoor het overeengekomen garantie percentage in de plaats, zodat de uitke ring in oktober op grond van het drie- maandelijke gemiddelde toch 14,2 pro cent bedraagt. Volgens de bond is het duidelijk, dat „Spoorslag '70" blijvend een hogere in spanning van het personeel vraagt om de treinen op tijd te laten lopen. De KBV is geneigd om aan te nemen, dat de grotere inspanning die voor een ho gere prestatie moet worden geleverd, niet of voldoende tot uitdrukking komt in de algemene prestatiebeloning. MIDDELBEERS Het gebouwen complex van de fabriek van kampeer en tuinmeubelen N.V. Mago in Middel- beers is woensdag volledig uitgebrand. De schade wordt geschat op drie mil joen gulden. Het 3400 vierkante meter grote ge bouwencomplex, dat bestaat uit een aantal hallen, alsmede de complete in ventaris gingen verloren. Op het bedrijf werken 40 a 50 personen. De directie heeft verklaard dat onmid dellijk begonnen voorbesprekingen de hoop wettigen dat elders binnen enkele weken de produktie zal kunnen worden hervat en dat de lopende orders geen gevaar zullen lopen. Het bedrijf is te gen brand verzekerd. Over de oorzaak van de brand is nog niets te zeggen. De brand, waarvan de rookwolken tot op 25 km te zien waren, trok veel belangstelling. BORGER In Nieuwe Pekela is donderdag een kampschuur, door brand verwoest. Vijftienhonderd pakken stroo werden een prooi der vlammen. Hoeveel de schade bedraagt, is nognietbekend.De eigenaarwasverzekerd. De brandweer van Nieuwe Pekela bestreed het vuur. De brand is ontstaan doordatseen kind met lucifers speelde. HILVERSUM De Stichting voor Economische Automobielclubs zal uit protest tegen de lastenverzwaring voor autobezitters zaterdag 24 oktober van zestien verschillende plaatsen in ons land uit protesttochten gaan houden. Daarbij zullen in totaal rond 120 plaatsen aangedaan worden. De stich ting is van mening, dat met name de kleinere particuliere autobezitters wor den getroffen door de reeds door de Kamer aangenomen assurantiebelasting en de te verwachten verhoging van de benzineaccijns, btw, motorrijtuigenbe lastingen en verbruiksbelasting. Nu de assurantiebelasting zonder meer is geaccepteerd, verwacht de stichting dat ook de andere regerings voorstellen geen bezwaren zullen ont moeten. ADVERTENTIE tussen overheid en burger te geraken. De regering, aldus mr. Biesheuvel, be paalt in haar gedachtengang wat van belang is voor het inzicht van de bur ger en voor welke burgers de informa tie is bestemd. De commissie daarente gen staat op het standpunt, dat open baarheid regel en geheimhouding uit zondering dient te zijn. De heer Biesheuvel wijst er op, dat de actieve openbaarmaking (voorlich ting die de overheid uit eigen beweging verstrekt) door de regering aan veel meer beperkingen wordt onderworpen dan in het rapport van de commissie het geval is. Dit is, naar zijn mening, het gevolg van het verschil in uitgangs punt bij regering e* commissie. Ook de passieve openbaarmaking (voorlichting op verzoek) wordt, naar de mening van mr. Biesheuvel, door de regering zeer beperkt opgevat vooral als „informatie over de inhoud van een besluit". De heer Biesheuvel merkt in dit ver band op, dat met nadruk er steeds op wordt gewezen dat het vooral om de direct betrokkenen gaat, dus niet om alle burgers. Ook mr. M. Vrolijk, lid van de Twee de Kamer voor de PvdA en vice-voor- zitter van de commissie-Biesheuvel is. teleurgesteld over de regeringsnota. Geheel voor eigen rekening sprekend, zegt hij dat de regering in deze nota „een te sterke mate van terughoudend heid" heeft betracht. De nota bevat volgens hem allerlei compromis-ele menten en de uitgangspunten daarin betekenen naar zijn mening „niet een duidelijke stap op weg naar de politieke democratisering". Een aantal uitgangspunten in de nota doet mr. Vrolijk twijfelen aan het standpunt van de regering met betrek king tot de openbaarheid van bestuur. Dat de regering vrij snel met een voor lopige standpuntbepaling is gekomen, stelt mr. Vrolijk op prijs. Hij betreurt het, dat de regering waar de com missie-Biesheuvel heeft aanbevolen alle overheidsdocumenten (uitzonderings gevallen daargelaten) openbaar te doen zijn een in beginsel onbeperkte openbaarheid niet wenst. VEENDAM In Veendam is in de nacht van woensdag op donderdag in gebroken bij een alleenwonende vrouw. De dader verschafte zich door inklim ming toegang tot de woning. Er wordt een bedrag aan geld vermist van ver moedelijk f 50.000,—. De gemeentepolitie in Veendam kan hangende het onderzoek, dat nog in volle gang is, geen nadere inlichtingen over deze inbraak geven. DEN HAAG Volgens de voorzitter van de ARP, dr. A. Veerman, wordt het tijd dat de drie grote confessionele par tijen zich gezamenlijk gaan beraden op een soort beginselprogramma. De heer Veerman acht dit noodzakelijk voor de verdere samenwerking tussen ARP, CHU en KVP. Op het ogenblik bereidt een zoge naamde stuurgroep van vijftien man een gezamenlijk urgentieprogramma voor de jaren 1971/'75 voor. Het overleg beperkt zich uitsluitend tot de politieke wensen die de drie partijen voor de volgende kabinetsperiode hebben. Dr. Veerman meent, dat tot nu toe onvoldoende aandacht is besteed aan enkele, volgens hem, fundamentele uit gangspunten. Hij noemt in dit verband de kwestie van het gezag en van de maatschappelijke orde. „Wij, als christelijke partijen, zitten nog te vaak met een verouderde filoso fie van een halve eeuw geleden. Het is nodig dat we ons opnieuw gaan bezin nen. Pas als er overeenstemming is, kunnen wij verder gaan", aldus de AR-voorzitter. In de politieke kringen wordt de laatste tijd rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de drie confessionele partijen het niet eens zullen worden met een vierde partner (WD, PvdA of D '66) en na de verkiezingen alleen zul len gaan regeren. AMSTERDAM Zestig leden van de actiegroep „pandverbeuren" heeft don derdagavond in Amsterdam een gebouw van de Amro-bank op de hoek van de Clerqstraat en de Bilderdijkstraat, en kele leegstaande panden ernaast en het trottoir met rode verf beklad. De actiegroep wilde hiermee protes teren tegen het aankopen door de bank van woonhuizen ter uitbreiding van zijn kantoren. Twee in burgerkleding passerende politiefunctionarissen, die enige lieden trachten aan te houden, werden gemo lesteerd. Toen politieversterking arriveerde, namen de verfkladderaars de benen. Er is niemand gearresteerd. De schade is vrij groot

De Vallei | 1970 | | pagina 7