JEUGD MOET NAAR DE DEVENTER IJSBAAN Revolutionair plan van directeur Ber Ferenc Puskas gelooft nog in improvisatie en jeugdig individualisme f) 9 Q 0 m Rotterdams nieuwe Sportpaleis brengt neusje van de zalm Van Hoegee nog zonder strafpunten SPORTIJ\ WEEKEND OP RADIO EN TV Spoeling dun in toto CHARLES RUYS ENTHOUSIAST Adverteert in dit blad NETTE VRACHTWAGEN CHAUFFEUR net meisje STIMULANS DOODGEBLOED PAK SLAAG GOED TRAINEN Combinatie van Frankfort en Offenbach tegen Feijenoord Swift voor Europa Cup- strijd tegen Neurenberg Jerry Quarry geschorst I) 0 0 0 O GROTE PRIJS TURELUURS G. LAGERWEIJ J. LAGERWEIJ-van Heerilchuize HOTEL VONK F. van der Fliert Expeditiebedrijf Fa. J. van Stempvoort ZATERDAG 10 OKTOBER 1970 DEVENTER Piet Bergström, gelijk elke directeur van een Nederlandse sportaccommodatie (te) karig bedeeld met financiële middelen, heeft een revo lutionair plan ontworpen om de geldelijke problemen van de Deventer kunstijs baan te verlichten. Bergström wil de gemeente Deventer het recht verkopen om de zestienduizend scholieren uit die stad voor symbolische bedragen te laten schaatsen. De subsidie van vijftigduizend gulden zou dan worden vervangen door een be drag van anderhalve ton aan „schaatsrechten", waarna de schoolgaande jeugd voor een luttel bedrag een seizoen op de ijzers kan gaan staan. Achter dit idee schuilt Bergströms fi losofie, dat de subsidiëring van de sport in Nederland achterblijft bij de bedra gen, waarmee bijvoorbeeld de kunst wordt gesteund. „Ik gun iedereen zijn avondje in de Sohouwburg. Dat het to neel, de muziek en de opera worden ge steund is uitstekend, maar wanneer je kijkt, welke bedragen in die sector worden uitgekeerd, mag je rustig zeg gen, dat de sport weinig krijgt". Anderbezwaar van Bergström tegen het Nederlandse systeem is, „dat je eerst geld moet uitgeven om ondersteu ning te krijgen. Ik heb dat zelf meege maakt bij de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond. Daar zetten ze een project op, dat voor dertig procent werd gesubsidieerd. Dat betekent, dat je eerst tienduizend gulden op tafel moet leggen om er drie duizend te krijgen. Het zou volgens mij beter zijn, wanneer de subsidie als be ginkapitaal, als stimulans, zou worden uitgekeerd. Afgezien van dergelijke zaken kijkt Bergström wat sceptisch naar de ma nier, waarop subsidiegelden in de Ne derlandse sport worden besteed. Hij oordeelt, „dat er verschrikkelijk veel geld in kaderwerk gaat zitten. Het wordt volgens mij tijd de bakens te verzetten. Er moet eerst worden geke ken waar de interesse ligt. En in diè richting moet het geld vloeien." Bergström is van mening, dat de Ne derlandse sport de pleitbezorgers bij de regering mist. „Er is een tijd geweest, stelt hij, dat de jeugdbeweging sterk gebonden was aan de politiek. De partij van de Ar beid had bijvoorbeeld de AJC. Die jeugdbeweging had mensen in de volksvertegenwoordiging, die voor hen opkwamen. Je mag rustig zeggen, dat dergelijke bonden in Nederland zijn doodgebloed. En wie verdedigt er nu de belangen van de sport in de Eerste en de Tweede Kamer? Nu roepen ze: „Sport en politiek moet je gescheiden houden." Wat Bergström verwacht van zijn project met de Deventer schooljeugd kan hij moeilijk zeggen. „Wanneer wij hierover met de gemeente tot een ak koord komen, is dat natuurlijk een enorme stap in de goede richting. Een prognose kan ik moeilijk maken. Zo'n schaatsbaan is om te beginnen al een zaak, waarvoor je bijna geen planning kan opstellen. Je hebt te weinig vaste en te veel variabele kosten". AMSTERDAM Ferenc Puskas, oud-aanvoerder van Honved en het Hongaarse elftal, de vroegere konings- schutter ook van Real Madrid en van 't Spaanse nationale team, is niet zo'n oud-voetballer, die meent dat het spel van vroeger beter was dan dat van nu. Hij gelooft ook niet, dat goed voetbal iets uitstaande heeft met afkomst of landsgrenzen. „Het Britse voetbal heeft zijn grote tijd gehad." zo mijmert hij. „Ook het Middeneuropese en het Latijnse voet bal hadden hun periode van overwicht. Nu verschuift de tendens weer iets naar West-Europa. Nederland speelde tweemaal achtereen in de finale van de Europa Cup, het Westduitse en Belgi sche voetbal zijn ook van goede kwali teit. Je ziet: waar je geboren bent is niet belangrijk, als je het in je hebt om een goede voetballer te worden dan word je het ook. aangenomen natuur lijk, dat je de kans krijgt om je te ontwikkelen." Waar Ferenc Puskas wel in gelooft, dat is de vrije expressie. De improvisa tie. „Als er in het huidige voetbal iets verkeerd is, dan is het dit: dat er teveel getheoretiseerd wordt en dat men de Individualisten te weinig de vrije teugel laat. Ik hou van improviseren en gelukkig heb ik dat ook altijd kunnen doen. Misschien was ik net op tijd een grote geworden, maar als je op het ogenblik hoort, dat er te weinig grote individualisten zijn, dan komt dat m.i. vooral doordat veel talent in een keurs lijf getheoretiseerd wordt, voordat het de kans krijgt zich als solist te ontwik kelen." Ferenc Puskas weet waar hij over praat als hij het over voetbal heeft. Twintig jaar lang heeft hij aan de top gestaan van het Europese voetbal. Eerst als de Hongaarse majoor Puskas in Molorzesdaagse SAN LORENZO de el ESCORIAL De vijfde dag van de internationale motorzesdaagse in Spanje is tevens de zwaarste gebleken. De 194 coureurs die nog in de strijd zijn, gingen vrijdag het hooggebergte in, waar het zo koud en mistig was, dat de motorbrillen wegens afzetting moes ten worden opgeborgen. Op het gebergte volgde een traject, waarbij de renners geteisterd werden door stof en hitte. De Nederlander Jaap Lanting van het team Holland-Oost viel uit, omdat de beide schokbrekers van zijn motor het begaven. De enige Nederlander met een riant uitzicht op een gouden plak, Her man van Hoegee, liep wederom geen strafpunten op. Om tot dit resultaat te komen moest hij wel enkele onderdelen van zijn niet feilloos functionerende machine verwisselen. De overige Nederlanders hebben nog kansen op zilveren en bronzen medail les. Vandaag is er nog een etappe over een afstand van 103 km, waarbij de rijders weer het hooggebergte aandoen. Zaterdagmiddag wordt de zesdaagse besloten met een snelheidsproef, die af gelegd zal worden op het circuit van Madrid. Honved en het Hongaarse elftal, waar voor hij 84 interlands speelde; een re cord dat later werd gebroken door Bos- zik, die het tot honderd bracht. Hongarije had toen een topteam. Het werd in 1952 Olympisch kampioen, ver sloeg in 1953. voor het eerst in de ge schiedenis Engeland op eigen grond: de beroemde 3-6 van Wembley. Het miste daarna verrassend het wereldkam pioenschap 1954, toen West-Duitsland in de finale de favorieten klopte. Dat was de even beroemde 3-2 van Bern. Grote overwinningen en pijnlijke te leurstellingen zijn bij Ferenc Puskas opgeborgen in dezelfe hoek van het ge- ïeugen. Laconiek stelt hij „Het is voetbal, weet je; het is sport. Dat bete kent, dat je alles kunt verwachten, vooral ook de dingen waarop je niet had gerekend. En is dat eigenlijk niet het fijne in de sport? Dacht je dat het leuk was, of stimu lerend, om altijd maar te winnen? Ik geloof het niet. Het is voor elke sport man goed om op zijn tijd ook eens een pak slaag te krijgen. Het houdt je met beide benen op de grond. En het maakt, dat je het succes meer gaat waarde ren." Puskas, in 1958 naar Real Madrid ge komen en tot Spanjaard genaturali seerd, heeft ook in zijn nieuwe vader land zijn portie voor- en tegenspoed gehad. Hij maakte nog twee keer deel uit van een Real-team, dat de Euro pa-Cup veroverde en ook de Interconti nentale beker (via winst op Penarol Montevideo) over de Oceaan haalde. Maar er was bijvoorbeeld ook die Eu ropa Cupfinale in Amsterdam tegen Benfica. Puskas maakte drie doelpun ten, maar het werd niet „de wedstrijd van Puskas". Laconiek zegt de ex- majoor nu „Je kunt wel drie doelpun ten maken, dat is leuk; maar als die anderen er vijf inschieten ben je toch weg." Puskas was in Amsterdam in zijn hoedanigheid als trainer van de Griek se club Panathinaikos, ter gelegenheid van de loting voor de Europa Cup. Pa nathinaikos schakelde in de eerste ron de het Luxemburgse Jeunesse d'Esch uit en een zekere Antoniades toonde zich een schutter van formaat: hij trof vijfmaal de roos, waarvan viermaal in één wedstrijd. Een tweede Puskas...? De nog altijd tonronde Ferenc Puskas ziet het niet zo: „Het is een heel aardige voetballer, 25 jaar oud. Jong, groot en hard. Hij heeft ook een schot, maar je kunt het internationaal nog niet peilen. Niet op de Griekse competitie, waar het allemaal nogal amateuristisch toegaat. En niet op die ene Europa Cup-wed strijd. Het ging tenslotte maar tegen een klein Luxemburgs clubje. Ik ben pas drie maanden bij Panathinaikos. Het bevalt me er wel. Maar er zal veel moeten veranderen. Het Griekse voet bal is defensief, veel te defensief. Dat moet ik althans bij mijn club zien te wijzigen. Want ik heb altijd maar één manier van verdedigen gekend. Dat was en is: aanvallen!" HILVERSUM In het NOS-televi- sieprogramma „Studio Sport", dat zon dag 11 oktober van 19.30 tot 20.20 uur en van 21.10 tot 21.15 uur via Neder land 2 wordt uitgezonden, komen de volgende onderwerpen voor: Samenvatting voetbalwedstrijd Ne derland-Joegoslavië; Wielrennen: de Ronde van Lom- bardije; Motorsport: speedway wedstrijden om de gouden helm in Hengelo; Autoraces op Hockenheim; Horse of the Year Show in Wem bley. „Langs de Lijn". In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio dat zondag 11 oktober van 14.02 tot 17.00 uur via Hil versum 3 en van 18.05 tot 18.30 uur via Hilversum 2 wordt uitgezonden, zal aandacht worden besteed aan de vol gende onderwerpen Voetbalwedstrijd Nederland-Joegoslavië; Autoraces op het circuit van Zand- voort; Nabeschouwing FC Brugge-Ander- lecht; Uitslagen en overzichten hockey, handbal en korfbal. „Langs de Lijn" wordt gepresen teerd door Hans Kramer en Willem Ruis. Samenstelling en regie: Roel Ren- gers. DEN HAAG De cijfers van sport- toto's negen en tien zijn: sporttoto ne gen: aantal deelnemers: 444.061; bruto inleg: f 768.879.90: prijzenbedrag: f 345.995.95; Eerste prijs f 121.098,58; er waren 148 meldingen van dertien goed, Uitkering per kolom f 7,-; extra prijs: prijs: f 86.498,99 er waren 2.416 meldin gen van twaalf goed. Uitkering per ko lom f 35,-; derde prijs: f 121.098,58, er waren 16.209 meldingen van elf goed. Uitkering per kolom f 7,-; extra prijs: f f 17.299,80; er waren 483 meldingen van de eerste 8 goed, uitkering per kolom f 35,-. Sporttoto tien: aantal deelnemers: 754.723; bruto inleg: f 1.572.138.90; prij zenbedrag: f 707.462,51; le prijs f 247.611,88; aantal meldingen 600, uitke ring per kolom: f 410,-; 2e prijs f 176.865,63, aantal meldingen 11.500, uit- kerinf per kolom f 15,-; 3e prijs f 247.611,88, aantal meldingen: 62.000, uitkering per kolom f 4,-; extra prijs f 35.373,12, aantal meldingen 5700, uitke ring per kolom: f 5,-. FRANKFORT Voor de wedstrijd tussen een combinatie van Eintracht Frankfurt/Kickers Offenbach en Feij enoord, die volgende week dinsdag in het Waldstadion te Frankfort wordt ge speeld, zijn twaalf spelers geselecteerd: Kunter, Wirth, Lutz (Eintracht), Reich (Kickers), Schamer (Eintracht), Weida, Schafer, Schmidt, Gecks (allen Kic kers), Hölzenbein, Grabowski (Ein tracht) en Kremers (Kickers). PRESSBURG De Nederlandse zaalhandbalkampioen Swift zal in de eerste ronde voor de Europa Cup de Duitse titelhouder 1 FC Nürnberg ont moeten. De eerste wedstrijd zal in Neu renberg worden gespeeld. De eerste ronde moet voor 10 december zijn afge werkt. Het is de tweede maal, dat de ploegen elkaar voor de Europa Cup ontmoeten. In 1964/'65 wipte Swift de Duitse ploeg uit de strijd via een 6-5 zege en een 5-5 gelijk spel. De andere wedstrijden zijn: Demitrov Sofia (Buig) - Ie Brühl St. Gallen (Zwi); Union Sportive (Fr) - Krapkowic (Pol); Knatts Pyrnufelagid (IJsl) - Ra- mat Gan (Isr.); Idrettslag (Noorw) - Odeva Hlohovec (Tsj); Union Adnira Landhaus (Oost) - Spartak Kiev (Rusl.); Ferencvaros (Hong) - Sportclub Leipzig (O.Dld); Universitata Timisoara (Roem) - Lokomotiva Zagreb (Z.S1). MANILLA Een van 's werelds be langrijke bokslichamen, de World Boxing Council, heeft Jerry Quarry een schorsing opgelegd. De Amerikaan is voorlopig geschrapt van de wereldrang lijst der zwaargewichten. De WBC heeft geen reden voor de schorsing be kendgemaakt. Quarry zou op 26 oktober uitkomen tegen de oud-wereldkam pioen Cassius Clay, Alias Mohammed Ali. De laatste is jaren niet in de ring geweest. De „World Boxing Associa tion" had hem zijn titel ontnomen we gens dienstweigering, waarna boven dien een schorsing in bijna alle Ameri kaanse staten volgde. «frtfa J| mp w *5 ROTTERDAM In het in aanbouw zijnde Rotterdamse Sportpaleis zit Charles Ruys, directeur sportief, driftig aan z(jn plannen voor het winterseizoen te wer ken. Begin volgend jaar, om precies te z(jn op 15 januari, opent het Sportpaleis zyn deuren. Drieëneenhalve maand later, eind april, is het winterseizoen voorbij. „In die periode moet", zo zegt Ruys, „sport van de bovenste plank worden gebracht". Over het openingsprogramma op 15 januari hult Ruys zich nog in diep stil zwijgen. „De zaak is nog niet helemaal rond. Wie het Sportpaleis zal openen, weet ik ook nog niet", stelt hij zeer diplomatiek. De sterk grijzende Ruys wil wel kwijt, dat hij voor de daarna komende maanden al een lijvig pro gramma in elkaar heeft getimmerd. „We beginnen 16 januari met de Rot terdamse zesdaagse. Ik heb een paar sterke koppels in gedachte. Post en Jan Janssen. Of dat doorgaan kan betwijfel ik na die val van Janssen. Hij heeft een forse tik gehad. Ik zal dus moeten afwachten of hij tijdig is hersteld. Gerard Koel, René Pijnen en Gilmore zullen in ieder geval van de partij zijn. Ook speel ik met de gedachte om de Rotterdammer Wim Bravenboer met Leijn Loevesijn te laten rijden. Voorts komen in ieder geval Theo Verschue- ren, Sigi Rens, Sercu en Monsère aan de start. De rest van het veld laat ik afhangen van de resultaten, die de ren ners in de komende zesdaagsen boe ken". Op 12 maart wil Ruys een zeer spec taculair programma brengen. De Grote Prijs Wereldhaven. „De beste twaalf koppels van de we reld wil ik dan aan de start brengen. Welke koppels dat zullen worden is nu nog niet te zeggen. Dat hangt af van de resultaten in de komende maanden. Het wordt in ieder geval iets groots. Een soort superfinale na het winterseizoen. De meeste winterbanen zijn dan al ge sloten". En dan komen er de Grote Prijzen voor prof- en amateurstayers en voor sprinters, de winterbaankampioen- schappen van Nederland en op 30 april als sluitstuk van het eerste seizoen „De nacht van Rotterdam". Ik wil dan 's avonds om tien uur beginnen en tot 's morgens vijf uur doorgaan. Gent heeft zijn „Nacht van de vedetten". Dat is een feestnacht. Zo'n nacht wil ik er hier ook van maken. Afwisselend sport en show". Ruys streeft ernaar uitgebalanceerde pro gramma's te brengen. „De winterbaankampioenschappen voor amateurs en profs ga ik proberen in te passen in de grote programma's. De ene maal komt er dus een koppel- koers, de volgende maal een omnium of een wedstrijd achter dernies. Je krijgt dus een gevarieerd programma". De wielerwedstrijden zullen in hoofdzaak op de vrijdagavonden op het programma komen te staan. Ruys zegt ervan: ,Ik geloof, dat het in de eerste plaats een goede avond is en in de tweede plaats heeft het het voordeel dat ik kan samenspelen met Antwerpen en Brussel. Antwerpen brengt zater dags programma's en Brussel zondags. Dure jongens kan je daardoor wel eens iets voordeliger krijgen als ze ook in België moeten rijden". Van 27 februari tot 8 maart zal het Sportpaleis het domein van de ijs hockeyers zijn. 't Wereldkampioenschap in poule C waarin ook Nederland uit komt wordt in die periode verwerkt. Op 1 februari wil Ruys een boksprogram- ma van wereldklasse brengen. „Het is jammer, dat Urtain eerder hier in Nederland bokst. Ik had hem graag in het Sportpaleis gehad. Mis schien dat we nu proberen om Cooper te krijgen. We moeten in ieder geval geen flutprogramma's brengen. Daar voor is dit gebouw te duur van opzet". Achter de schermen werkt Ruys voorts nog aan een ijshockeywedstrijd tussen twee gerenommeerde landen. „Misschien lukt het cm hier Zweden te gen Rusland te laten uitkomen of Zwe den tegen Tsjechoslowakije". In principe zullen er 's zondags geen grote evenementen worden gehouden. „Het zou stom zijn om te gaan concur reren met het voetballen", aldus Ruys. „Ik wil wel zaal voetbalwedstrijden organiseren. Als het amateurvoetbal wordt afgelast, kunnen de amateurs uit Rotterdam, Dordrecht, Schiedam, Vlaardingen hier 's morgens terecht om wedstrijden te spelen. Wordt ook het be taalde voetbal afgelast, dan proberen we ook teams uit deze sector aan te trekken". Eén ding bezorgt Charles Ruys nog hoofdbrekens. „Ik word nu al tureluurs van de aanvragen van wielerclubs om op de baan te mogen trainen. Als ik nu de barometer uitsteek heb ik er al zo'n vijfhonderd. Hoe ik dat moet uitdokte ren weet ik nog niet. Meer dan 35 ama teurs en nieuwelingen wil ik niet tege lijk in de baan. Worden het er meer dan valt er beslist een aantal op hun smoel. Ik geloof echter, dat na een be paalde aanloopperiode er toch wel een aantal afvalt. We krijgen dan wel wat meer speling. Het belangrijkste is, dat we er toch een aantal goede baan renners bij krijgen". Charles Ruys blikt eens in het rond. Het is een onvoorstelbare ravage in het Sportpaleis. Bang dat het niet op tijd klaar komt? „Beslist niet. Ik ben ervan overtuigd, dat het op 15 januari klaar is. Ze lopen hier in Rotterdam maar wat door el kaar. Als die mannen ophouden met lo pen is het klaar. Misschien dat hier of daar nog een knopje moet worden aan gebracht, maar op 15 januari draaien we". In plaats van kaarten Wij vinden het prettig U mede te delen, dat het op 17 oktober 1970, 25 jaar geleden is dat onze ouders en in het huwelijk traden. Wij wensen hun nog vele gelukkige jaren toe. Veenendaal, Ederveen, COR en INEKE JAN en HENNY MARIO Ederveen, oktober 1970 Nieuweweg 20a. Gelegenheid tot feliciteren, vrfldag 16 oktober 1970 van 20.15 tot 23.00 uur in hotel „De Klomp". Gevraagd hoofdzakelijk huis houdelijk werk. Kerkewtyk 13 VEENENDAAL Tel. 08385 - 12832 In het reeds geëindigde fail lissement van wonende te Renswoude, Barneveldsestraat nr. 26. uitgesproken op 5 januari 1966, is een NADERE uitde- linslijst opgemaakt uit kracht van artikel 194 der Faillissementswet, geduren de 10 dagen ter inzage van crediteuren nedergelegd ter Griffie van de Arrondisse. ments-rechtbank te Utrecht en in afschrift ter Griffie van het Kantongerecht te Amersfoort. De curatav, Mr. W. Dommering Rosariumlaan 12 Driebergen-Rijsenburg Gevraagd bjj Nijverheidslaan 17. Veenendaal. Tel. 11355.

De Vallei | 1970 | | pagina 13