Veenendaals dagblad Suez; Vietnam; Cuba INTERLAND NIET OP T.V. Snackbar 'f Noorden Buiten ECHTSCHEIDINGSWET IN ITALIË AANGENOMEN RAMP BIJ SCHIPHOL SCHOKT KABINET KRITIEK EN LOF VOOR KRUISING A Transport donor-nier vergde veel moeite Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ontvoerders in Canada verlengen ultimatum Oproep prinses Margriet Concert Stones oorverdovend Geen nota over sabotage DROOG WEEKEINDE WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, heeft vrijdag verklaard, dat hij volgende week in New York met zijn Russische collega Gromyko zal gaan praten, over de schendingen van de status quo langs het Suez- Kanoal en over de kwestie van de aanleg van een basis voor Rus sische onderzeeboten op Cuba. Kloeke vliegers DUIKBOOTBASIS Tien jaar cel in V.S. voor fascist Prinses Beatrix bij uitreiking W.P.-prijs VEEL TE SISEL GEREDEN STEUN Muiterij op Britse treiler Bur. voor redactie en administratie: Prine Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement i 1,13 P-W., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.w Advertentietarieven op aanvraag. lATBRDAG 10 OKTOBER I970 - 44e JAARGANG no. 237 Rogers gaat met Gromyko praten DEN HAAG Prinses Margriet heelt ia haar functie van lid van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis via de televisie het Nederlandse volk gevraagd de actie voor een tweede rode kruis- achip tot een „enorm succes" te maken. De prinses, die gaste was in het pro gramma „Voor de vuist weg", vertelde over haar ervaringen als Rode-Kruis- helpster. „Boeiend werk", zo zei zij, „dat enorm veel voldoening geeft". Ben dringend beroep deed de prinses op het Nederlandse volk om de actie van het Rode Kruis voor de bouw van een tweede Henri Dunant tot een succes te maken. Juist langdurig zieken, die het gehele jaar tussen vier muren ver blijven en weinig contacten onderhouden met de buitenwereld, hebben er behoefte aan eenmaal per jaar groen en koeien te zien, zo zei de prinses. „Iedere Neder lander zal trots zijn als de nieuwe Henri Dunant vaart als een geschenk van het Nederlandse volk aan zieken en inva liden", zo besloot zij haar oproep. DEN HAAG De K.N.V.B. heeft be sloten geen toestemming te geven tot het uitzenden van morgen in het stadion Feyenoord in Rotterdam te spelen inter- land-voetbalwedstrijd Nederland-Zuid- Siavië via de televisie, daar er nog vele onverkochte toegangskaarten zijn. ADVERTENTIE Nog steeds Grote FRIKADELLEN 0.35 Ook 'n zakje PATATES verlaagd NU 0.25 KARBONADE gepaneerd, plm. 200 gram 1.75 Pr. Bernhardlaan 60 VEENENDAAL - Tel. 12501 ezend in een vogelboek of -tijd- schrift, wekken de afstanden welke vogels op de trek afleggen, niet zelden onze verbazing en be wondering, want de reis van tal rijke kleine zangers strekt zich tot ver in het tropische zwarte wereld deel uit, terwijl de ooievaar zelfs de Kaap haalt. De kleine strand vogels, die de arctische streken bewonen, weten eveneens de tro pen te bereiken, enige soorten pas seren met gemak de evenaar en arriveren ten slotte op Vuurland en de Falklandeilanden, zoals de ros se franjepoot, die op 82 graden N.Br. broedt en na het vervullen der ouderplicht de winterherberg betrekt. Deze geweldige trip van plm. 15.000 km volbrengt hij elk jaar liefst tweemaal. Niettemin wordt dit record door dat van de Noordse Stern overtroffen, een vrij zeldzame zomervogel voor Neder land, die zijn nestgebied tot de noordelijke IJszee, ja haast tot de Noordpool uitstrekt. Van hier reist het sterntje onvervaard tot de zui delijke oevers van Z.-Amerika, N.- Zeeland en de Zuidpool, zodat het twee keer 's jaars over de hele aardbol vliegt! Men zou de Noord se Stern in de ware betekenis van het woord een ,,zonnevogel" mo gen noemen, want zij broedt in het hoge noorden onder de midder nachtzon en vertoeft wederom on der de middernachtzon in het ver re zuiden, zodat zij haar leven zo te zeggen onder het eeuwige dag licht doorbrengt. Dit betekent al weer een van de grootste wonde ren, die de levende natuur in zich bergt en de vogeltrek zit vol der gelijke mysteries, die de mens ge leidelijk weet binnen te dringen door veldbiologisch en experimen teel onderzoek, maar die hij nog niet tot in finesses kan peilen. 10-10-'70 A. B. WIGMAN Op een persconferentie in Washing ton zei Rogers, dat de VS er zonder enige twgfel van overtuigd zyn, dat Russisch personeel helpt by het op richten van de raketlanceerbasis langs het Suezkanaal en deze installaties ook bemant. Zo waren de Russen ook be trokken bij de bestandsschendingen, waarvan Rogers aan Gromyko de be wijzen zou overleggen. De bewindsman sprak echter de hoop uit, dat volgende week de ministers van Buitenlandse Zaken van de betrokken landen in New York het overleg over het Midden- Oosten serieus zullen kunnen hervatten. Wat Indo-China betreft, verklaarde klaarde Rogers niet te verwachten dat Noord-Vietnam en de voorlopige revo lutionaire regering van Zuid-Vietnam de jongste voorstellen van Nixon open lijk zullen aanvaarden. Hij vertrouwde er echter op, dat deze voorstellen de discussie achter de schermen weer op gang zullen brengen, zodat het opnieuw tot serieus overleg kan komen. De om standigheid dat het Amerikaanse initia tief in de VS en daarbuiten veel steun heeft ontvangen, zou daarbij een be langrijke rol spelen. De Amerikaanse minister zei, dat te gen 1 mei van het volgend jaar het merendeel van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam geen gevechtsrol meer zal spelen. Dit was in overeen stemming met de eerdere toezegging van Nixon, dat tegen het voorjaar 150.000 Amerikaanse militairen zullen worden teruggetrokken. Over de zaak van de onderzeeboot basis die bij de Cubaanse havenstad Ciënfuegos zou worden aangelegd, liet de minister zich zeer voorzichtig uit Hij sprak slechts van „aanwijzingen" voor de aanleg van een dergelijke basis. Sinds het Pentagon hiervan een maand geleden melding had gemaakt, waren er geen noemenswaardige veranderingen in de situatie geconstateerd. Het Russische regeringsblad Izvestia sprak overigens dat de Russen een on derzeebootbasis op Cuba zouden bou wen. Volgens het artikel verspreidde het Pentagon dergelijke geruchten, om nieuwe fondsen bijeen te krijgen voor de bewapeningswedloop. Op de vraag of het Russische optre den aan het Suezkanaal twijfel wekt aan de waarde van de onderhan delingen met Moskou over kwesties als beperking van de strategische kernbe wapening, zei minister Rogers, dat het zijns inziens zin heeft met het overleg met de Russen voort te gaan. De Ame rikaanse regering was er zich overigens wel van bewust, dat elke overeenkomst met Moskou moet worden geverifieerd. AMSTERDAM Onder aanvoering van de in een rose pakje gestoken Mick Jagger, hebben gisteravond de befaamde Rolling Stones in de Am- stelhal van het RAI-gebouw in Am sterdam, ruim 20.000 „gillend" enthou siaste fans gedurende precies een uur en vijf minuten met veel te veel ge luid en bekende nummers weten te boeien. Met het concert in Amsterdam is een einde gekomen aan de zes weken lan ge tournee door Europa. Het concert van de Rolling Stones is tot opluchting van de vele pessimisten, die in en rond de RAI waren te vin den zonder enige moeilijkheden ver lopen. De Amstelhal was in een half uur na het laatste nummer goeddeels ont ruimd en de menigte verspreidde zich buiten in alle richtingen. Na afloop van het optreden van de in „topconditie" verkerende Britten, was de betonnen vloer van de verlaten hal bedekt met een „tapijt" van drink- bekertjes. ALBUQUERQUE De leider van de Amerikaanse uiterst rechtse paramilitai re ,,Minutemen"-organisatie, de 47-jari- ge Robert Depugh, is tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens tal rijke overtredingen van de vuurwapen- wet. Depugh was vorig jaar juli met een medewerker, Walter Peyson, gearres teerd in een gebouw waar zij een waar arsenaal aan wapens van alle soorten hadden aangelegd Peyson zit in Illinois al een jaar gevangenisstraf uit voor een andere affaire en is voor deze zaak nog niet berecht. ROME De Italiaanse Senaat heeft gisteravond laat met 164 stemmen voor en 150 stemmen tegen, een wetsontwerp voor invoering van de echtscheiding aangenomen. Het wetsontwerp gaat nu weer terug naar de Kamer van Afgevaardigden, waar het in eerste lezing werd aange nomen. Het staat wel vast dat de Kamer van Afgevaardigden het geamendeerde wets ontwerp zal aannemen. Aanvaarding van het wetsontwerp door Senaat en Kamer van Afgevaar digden betekent een duidelijke erken ning van de macht van de staat in een land dat zolang overheerst is door de invloed van de r.k. kerk. Naar schatting vijf miljoen Italianen die gescheiden leven, kunnen thans nog niet hertrouwen omdat hun huwelijk niet ontbonden kon worden. Kinderen, geboren uit nieuwe verhoudingen, zijn onwettig en worden in sociaal opzicht tenachtergesteld. Op grond van het door de Senaat geamendeerde wetsontwerp kunnen man en vrouw echtscheiding krijgen zes of zeven jaar nadat zij scheiding van tafel en bed hebben gekregen. Als de Kamer van Afgevaardigen het AMSTERDAM In tegenwoordigheid van prinses Beatrix en de Belgische am bassadeur zijn vrijdagavond in het Con certgebouw in Amsterdam de eerste vier „Winkler Prins Prijzen", ingesteld ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de gelijknamige encyclopedie, uitgereikt. Deze prijzen, die bedoeld zijn om de wetenschapsbeoefening in Neder land en België te bevorderen zijn toege kend aan: prof. mr. J. A. Ankum (Aer- denhout), hoogleraar in het Romeins recht, de historische ontwikkeling van het recht en de jurdische papyrologie aan de universiteit van Amsterdam, in de groep rechtsgeleerdheid, aan prof. dr. J. A. de Jonge (Amstelveen), hoogle raar in de economisch-sociale geschie denis aan de Vrije Universiteit van Am sterdam in de groep economische en so ciale geschiedenis, dr. J. Amesz (Lei derdorp), lector in de biofisica aan de Rijksuniversiteit in Leiden in de groep biofysica en biochemie, en aan dr ir. J. C. P. Broekhoff (Maasland), werk zaam bij Unilever in Rotterdam, in de groep technische wetenschappen. De prijzen groot ƒ4000.werden uitgereikt door de voorzitter van de Winkler Prins Stichting, prof. dr. A. J. Wiggers. De prijs voor dr. ir. Broekhoff die ziek was werd door zijn echtgenote in ontvangst genomen. wetsontwerp heeft goedgekeurd, kunnen de christen-democraten die fel gekant zijn tegen echtscheiding, echter nog be sluiten een referendum te laten houden over de wet. SCHIPHOL Namens de stichting Beter met Max" kreeg de 51-jarige sociaal-adviseur van de Alg. Ned. Invalidenbond C. F. Nordhausen (midden) uit het Limburgse Herten vrijdag op de luchthaven Schijn- del een auto met automatische versnelling aangeboden. Mr. F. J. Kranenburg (links), comm. der Koningin in Noord-Holland, overhandigde hem, in aanwezigheid van Max Tailleur (rechts) de sleuteltjes. DEN HAAG „Wij waren diep onder de indruk van het vele leed, dat plotseling in zoveel gezinnen is gesticht", zei premier De Jong gisteravond als reactie van de regering op het verkeersongeluk b(j Schiphol. In het NOS-televisiejournaal heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, gisteravond het vol gende commentaar gegeven naar aan leiding van de verkeersramp op rijks weg^: „In onze moderne maatschappij komen dergelijke ongelukken voor. Door het ongeluk van vandaag is veel menselijk leed veroorzaakt en daar mogen wij wel eens bij stilstaan. Wij gaan er dikwijls achteloos aan voorbij als we de kranten op maandag openslaan en we zien de verkeersongelukken. Wat kan er aan gedaan worden? Op korte termijn mogen we weinig meer verwachten dan dat de automobi listen zich bewust worden van het feit dat ze in het najaarsweer wanneer de mist optreedt, met te hoge snelheden rijden. De stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid heeft in 1969 een onderzoek daarnaar ingesteld op de Afsluitdijk en het is gebleken dat de automobilisten bij mist altijd te hard rijden, ondanks alle waarschuwingen. In de toekomst is het wellicht moge lijk dat we goede detectiesystemen daarvoor ontwikkelen. We zijn met een praatpalennet bezig en daarbij worden kabels aangelegd die een bepaald aantal reserve aders hebben, waarbij allerlei zaken nader kunnen worden opgespoord, bijvoorbeeld wanneer de snelheden op Prins Constantijn hoopt morgen zijn eerste verjaardag te vieren. Deze opname van het prinsje is van de hand van Prins Claus. de weg te hoog zijn, wanneer mist op treedt en wanneer het glad wordt door signalering langs de weg kunnen de automobilisten dan worden gewaar schuwd. Op rijksweg 13 beginnen wij daaraan met een proefneniing." „Zoiets kon eenvoudig niet uitblijven. Al jarenlang wijzen wij het rijk op de noodsituatie van onze Rijkswegen in Haarlemmermeer. Jaarlijks neemt het verkeer twintig procent toe op rijksweg 4 (Amsterdam-Rotterdam) maar de brieven die wij hierover schreven ble ven tot nu toe onbeantwoord", aldus commissaris W. A. C. Vos, korpschef van de gemeentepolitie van Haarlem mermeer tijdens een persconferentie naar aanleiding van de verkeersramp onder Hoofddorp. Zes personen kwamen daarbij om het leven. Bij de eerste kettingbotsing op de oostelijke rijbaan (richting Amsterdam) vlogen vijf auto's in brand. Vier inzit tenden van een personenauto (Peugeot), te weten mevrouw M. de Lange-Smit (47) en haar drie zonen, Tonny, Jan en Marcus (13, 11 en 9 jaar) kwamen door de brand om het leven. Zij waren op weg om haar man en hun vader op te ha len van de luchthaven Schiphol, waar hij uit New York arriveerde. Het gezin De Lange is afkomstig uit het Brabantse Veldhoven. Een Citroën-Ami schoot onder een vrachtauto. Van de vier inzittenden kwamen de 34-jarige J. Bergsma en de 26-jarige J. K. J. Clarisse, beide uit Amsterdam, om het leven. Een derde passagier, de Turkse gastarbeider B. H. ook uit de hoofdstad, werd levensge vaarlijk gewond. De vierde passagier liep een shock op. In totaal werden bij de verkeersramp vijftig personen ge wond, van wie zeven zeer ernstig. DEN HAAG Het ligt nadrukkelijk niet in het voornemen van de regering de Tweede Kamer „sabotage-nota" te zenden. Minister-president P. J. S. de Jong heeft dit meegedeeld. Hij ontkende als zou er binnen het kabinet verschil in opvatting bestaan over het sabotage-vraagstuk, zoals dat dezer dagen wel is gesuggereerd. In zijn wekelijkse ontmoeting met de pers deelde de premier mee, dat het sabo- tagevraagstuk „wel even" ter sprake is geweest in de vrijdag gehouden kabi netsvergadering. Een verschil in opinie in het kabinet is er niet. zo voegde hij daaraan toe. Naar de mening van de minister-presi dent hebben zowel minister Den Toom (Defensie) enerzijds als minister Udink (Ontwikkelingshulp) en staatssecretaris Haex (Defensie-Landmacht) hetzelfde gezegd. Zoals bekend, hebben de laatste twee gewag gemaakt van een toeneming van sabotage. Minister-president De Jong zei, dat voorzichtigheid betracht moet worden bij het spreken over sabotage. Soms, zo merkte hij op, is er sprake van een ze kere baldadigheid. DEN HAAG Een storm van kri tiek is losgebroken over de uitspraken van staatssecretaris Kruisinga voor de tv over de gevaren van het drugge bruik. Het kabinet heeft zich gisteravond diepgaand over deze rede beraden. Pre mier De Jong zei na afloop, dat dr. Kruisinga niet de mening van het ka binet heeft vertolkt. Vooral minister Klompé (C.R.M.) zou zich bijzonder verbolgen hebben getoond over de wijze, waarop de staatssecreta ris over het gebruik van verdovende middelen heeft gesproken. Donderdag middag heeft al een gesprek over deze zaak plaatsgehad tussen de ministère Polak (Justitie), Beernink (binnen landse zaken), Klompé (C.R.M.) en de staatssecretaris. Het wordt dr. Kruisinga ernstig ver weten dat hij een afgeronde mening over het gebruik van drugs heeft uit gesproken terwijl mede op zijn verzoek een grote commissie van deskundigen nog bezig is met een onderzoek. D# voorzitter van deze commissie, mr. dr. P. Baan, heeft al verklaard het niet eens te zijn met de staatssecretaris, dat er geen verschil zou zijn tussen soft en hard drugs. Een aantal medici heeft zich gesteld achter de opvattingen van de staats secretaris inzake het drug-verbruik en met name wat betreft zijn visie, dat geen onderscheid gemaakt dient te wor den tussen enerzijds soft drugs en ander zijds hard drugs. „Wie de apathie, het gebrek aan wilskracht, het verlies aan eigenwaarde, de aftakeling van de per soonlijkheid heeft gezien van de patiën ten, kan alleen maar dankbaar zijn voor de heldere standpuntbepaling van staats secretaris Kruisinga," aldus deze medici in een openbare verklaring. Zij wijzen er daarin op, dat het maken van een wettelijk onderscheid tussen soft drugs en hard drugs een gevaarlijk misverstand zou veroorzaken, daar het naar hun mening de indruk zal wekken, dat „soft" gelijk staat met ongevaarlijk. Dit „soft" zal alleen slaan op het niet-optreden van de lichamelijke verschijnselen die optreden na een sta ken van het gebruik van „hard drugs". Dit onderscheid, aldus de verklaring, la wetenschappelijk onhoudbaar gebleken. LONDEN Zes opvarenden van da Britse treiler „Mary Craig" uit Aber deen zijn vrijdag aan het muiten ge slagen voor de Schotse kust. Zij zetten de vijf overige bemanningsleden, onder wié de kapitein, de eerste stuurman en de machinist, in Peterhead aan land en richten vervolgens de steven naar Noor wegen. Een Brits marinevaartuig en een ver kenningsvliegtuig van de luchtipacht houden de boot in het oog. MONTREAL De ontvoerders van de Britse diplomaat James Cross heb ben de termijn van hun ultimatum aan de Canadese regering voor de vierde ,en laatste maal" verlengd en wel tot 23.00 uur zaterdag. Als onze eisen dan nog niet worden ingewilligd, zal de Cross worden gedood, zo waarschuw den zij In een boodschap die zij toe stuurden aan het radiostation CKLM, dat ook enkele van hun vorige com muniqués ontving. Hun eisen zijn terug gebracht tot vrijlating van 21 terroris ten en stopzetting opsporing. Eerder op de avond had de minister van Justitie van de provincie Quebec, Jérome Choquette, de ontvoerders ver zocht hem een met de hand geschreven brief van Cross te sturen als bewijs dat deze nog in leven is. De Canadese politie speurt naar ver luidt naar vijf hoofdverdachten, onder wie een taxichauffeur. Er zijn vrijdag middag verscheidene huiszoekingen verricht, en er zouden ook al arrestaties hebben plaatsgevonden. SCHIPHOL De nier van een ca. 10-jarig verkeersslachtoffertje, dat vrijdagmiddag in het Sint Elisabeth Gasthuis te Haarlem is overleden, is enkele uren later per lyntoestel van de Lufthansa van Schiphol naa Duitsland gevlogen, om in de Me- dicinische Universitats Klinik te Göttingen by Hannover 's avond te worden overgeplant op een 34-jarige Duitse nierpatiënt, die al lange tij' leefde op een kunstnier. Aan dat transport is een hele oi ganisatie vooraf gegaan. Een grote rol daarin speelt de L 1968 opgerichte Euro Transplan Foundation, gevestigd in de bloed bank van het Leidse academiscl ziekenhuis, waar alle gegevens ovei circa 1000 nierpatiënten uit hee Europa in een computergeheuger worden bewaard. Bij een niertransplantatie, mag d< nier slechts enkele uren buiten he menselijk lichaam blijven. Zodr; donderdagavond gemeld werd. dat ir het Haarlems ziekenhuis een donor nier beschikbaar zou komen, ver zocht de stichting de vrachtagenter Copex voor ijlvervoer naar Göttin gen te zorgen. Uitgerekend werd, dat de snelste verbinding kon worden gelegd met de Lufthansa-lijnvluchl van half vier vrijdagmiddag naar Bremen met onmiddellijke aanslui ting op een andere lijnvlucht van Bremen naar Hannover. Ongelukkigerwijze bracht mist in Duitsland het hele plan in de war. Nadat de nier in het Sint Elisabeth Gasthuis donderdag omstreeks het middaguur operatief door dr. J. L. Terpstra van de Euro Transplant Foundation was verwijderd, bleek, dat het vliegtuig van de Lufthansa met een uur vertraging op Schiphol '.ou aankomen, zodat de aansluiting n Bremen niet meer kon worden ïehaald. De Lufthansa liet zich chter niet kennen en zorgde voor >en aparte machine, nl. een toestel /an de vliegschool in Bremen, dat egen het avonduur op het vliegveld /an Bremen gereed stond om de nier laar Hannover te brengen. Daar ;tond een ambulance gereed voor het aatste traject naar Göttingen. Ook al is de nier van een kind, och kan een volwassen man er aee leven, aldus verluidt in medische ringen. De Duitse nierpatiënt heeft nkele maanden zonder eigen nier .eleefd, dank zij een kunstnier, die weemaal per week behandeling in -<et ziekenhuis vergt. Donderdagavond werd duidelijk Jat het verkeersslachtoffertje in Haarlem niet meer was te redden. De toestemming der ouders voor het wegnemen van een nier werd ver kregen. Eerst werd vervolgens wat bloed en enig weefsel van het kind naar Leiden gebracht, waar het door de Euro Transplant Foundation werd geanalyseerd en getypeerd. Aan de hand van de computergegevens kon terstond worden nagegaan voor welke nierpatiënt deze donor-nier het bes te geschikt lijkt te zijn. De keuze viel op de Duitse patiënt in Göt tingen. Daarna werd het transport geregeld. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer blijft het hele week einde droog, met vooral in de mid dag zon. In de nacht en ochtend hangt er mist, die hier en daar in het oosten vrij hardnekkig kan zijn. Voor Gelderland tippen wij maximum temperaturen van 13 tot 15 graden Celsius in de zonnige ge bieden. Dit vaste oktoberweer wordt ge presenteerd door een uitgebreide hogedrukzone van de Azoren tot diep in Rusland. Begin volgende week (maandag en dinsdag) kan een depressie uit Spanje de bewol king doen toenemen en naderhand de kans op een regen- of onweers bui te vergroten.

De Vallei | 1970 | | pagina 1