COMMUNIST PLEIT V00I1 ARME EANDEN E.E.G. op de bres voor ontwikkelingslanden («roei verkoop in Nederland DE EUROPESE E1ERUR1S1S beurs van beurs overzicht teüedig verzorgde NS Minïtnps in eigen land Vrij zwakke beurs Groot overschot op Westduitse betalingsbalans Nissan bouwt wankelniotor NIET UITZONDEKEN TEXTIEL IS ZINVOL 's-Gravenzande tegen Hoogovens RECORD VOOR WAGON-LITS HARDE LIJN TEGEN DE LUCHTVERVUILING IN V.S. lil«pi li*» PILOOT STORM TEKKO TAKS s voordelig uit met NS ONAANVAARDBAAR MAATREGELEN Wetsontwerp goedgekeurd door de Senaat HARDE WET Pagina 2 ZATERDAG 10 OKTOBER 1970 ..Ik dacht over een vrouw na die pas bij me op 't spreekuur is ge weest. Zij klaagde over pijn in de buik. Zij is bij twee doktoren in haar eigen stad geweest. Ze zeiden allebei appendicitis. Zij had over dit zieken huis gehoord en dus heeft zij me op gezocht. Ik onderzocht haar op de on- derzoektafel en kon gemakkelijk voe len waaraan het schortte." „Geen ap pendicitis?" „Kanker. Ik kon voelen dat het gezwel zich al overal had ver spreid gemakkelijk te voelen. De moeilijkheid is nu dat die doktoren haar helemaal niet hebben onder zocht. Ze leunen maar achterover in hun stoelen en zeggen: appendicitis. Er moet toch een middel zijn om die sukkels ter verantwoording te roe pen? „Wat hebt u gedaan?" „Ik liet Perkins naar haar kijken. Hij wilde er niets mee te maken hebben het was al te ver dus hebben we haar naar Warwick gestuurd. De chirurg heeft opgebeld om te zeggen dat haar appendix klein en schoon was als zijn vinger, maar dat de kanker overal zat. Zij hebben haar weer dichtge naaid. Maar kun je je voorstellen dat die doktoren zich er zo gemakkelijk vanaf maken?" Er verscheen een tamelijk oude verpleegster in werkkleding en met kap op in de deuropening. „Neem me niet kwalijk, heren, wij zijn klaar." Verbaasd herkende David Edna Jud- son. Zij had nu haar puntkap niet op en haar haar was verborgen, nu pas zag hij haar gezicht goed. Zij zag er vermoeid uit, net een stuk linnen dat te veel gewassen is; haar lippen wa ren dun en blauwachtig. De grijze, ver moeide ogen leken een zelfstandig be staan te leiden, en haar huid scheen te trillen, alsof de zenuwen vlak on der de oppervlakte lagen. Zij scheen nauwelijks dezelfde vrouw. Zij ver trok vlug en de twee mannen stonden op, Moore alsof hij het gewicht van zijn eigen lichaam voelde. Terwijl hij door de deur liep, sloeg hij zijn arm om Davids schouders. „Laten we die verschrikkelijke lift gebruiken!" Toen zij in de operatiekamer waren, kwam Edna door de deuropening in haar vreemde operatiekleren, zij duwde een wagen voor zich uit. Er lag een vrouw met een doek over het hoofd op en in een gekreukelde zie kenhuisjapon. Moore lachte naar haar. „Dag Addie." „Dag, dokter Moore." Het antwoord kwam schorrig, de stem klonk mat door de kalmeren de middelen. „Dit is dokter Armstong, Addie, die komt kijken of wij het goed doen." „Dag, dokter." Door de pijnstillende middelen had zij zich in de hand, zij probeerde vriendelijk te zijn en David voncf dat het haar goed af ging. Haar lichaam was dik en kort.„Klein maar dapper," dacht hij. Hij kon zich haar gemakke lijk op het land voorstellen, met een hooivork. Haar korte, onopvallende haar was draderig en uitgedroogd door te veel zon en wind en haar na gels aan de handen die zij om de ran den van het wagentje klemde, waren zwart van vuil dat niet weg te boenen was. David en Moore deden een pas op zij terwijl Edna met Addie passeerde en achter het scherm in de operatie kamer verdween. Daarna volgden zij. De operatielichten waren aan, de be kende schaduwloze verlichting die David het gevoel gaf in zijn eigen ele ment te zijn. Een instrumentenzuster in groen schort en masker op was vlug de instrumenten aan het uitzoe ken en wachtte nauwelijks toen Moore David voorstelde. Ecjna nam de omslagdoek van Addie weg. Moore zei scherp: „Is Perkins er?" en zij ant woordde op dezelfde toon: „Ja!" „Addie je gaat nu op de tafel." Hij tilde haar zacht op, nadat hij zijn ar men onder haar had geduwd. Even zat zij recht op, versuft dan ging zij op haar rug liggen en trok haar korte jurk met beide handen omlaag. Zij hiel zich met beide handen vast aan de tafel, haar benen trilden. Moore boog zich over haar heen. „Wat zullen we voor en narcose gebruiken, Ad die?" Zij staarde naar hem, met openge sperde ogen, zag dat hij een grapje maakte en wist flauw te lachen. „Wat u maar wilt." „Ik vind altijd dat het met een stuk loden pijp met gaas er omheen prachtig gaat, vind je ook niet, dokter Armstrong?" Zij lachte gul. „Toe maar, dokter." Edna begon energiek de jurk uit te trekken, en Addie die nu naakt lag, plaatste haar beide handen op haar geschoren Ve nusheuvel en draaide haar hoofd opzij. „Edna." „Ik ben er." Edna duwde een handdoek onder de handen en Addie drukte die tegen haar lichaam aan. „Ik heb het koud, Edna." „Welnee, dat zijn de zenuwen. Wees nu flink." David liep naar het narcosetoestel en greep Addie's kaart. „Addisson Day," las hij. „Drieënveertig. Al tien jaar hevige menstruatie. Celuitstrij- king negatief. Vezelachtige bloedingen port moest nog ingevuld worden. Het uit de baarmoeder." Het narcoseap- voorover om het te lezen. Hij zag dat lag op de tafel en David boog zich een ruggegraatsnarcose zou worden toegepast en dat de patiënte voorbe reid was met nembutal. Hij keek naar de tafel waar Addie, onder invloed van de nembutal, scheen te slapen. Moore liep naar de narcosetafel en begon een ruggegraadsnaald klaar te maken. „Heb je veel van dergelijke narcosen gezien, dokter?" „Niet veel bij het soort operaties dat ik doe. Ze waren een poosje in ongenade gevallen bij onze staf. Nu worden ze weer meer en meer toegepast. Natuurlijk vaak bij de verloskunde". Ze zijn op het platteland in gebruik sedert dat ze veilig zijn, een chirurg kan volkomen zijn gang gaan. Moore hield de naald in de hoogte en bekeek hem kritisch De instrumentenzuster zei plotseling: „Addie, moet je plassen? Als dat het geval is..." Addie bewoog en zei met zware tong: „Ben jij dat Helen?" „Ja ik. Moet je..." „Nee, ik hoef niet." „Je kunt het beter proberen, Addie, anders moeten we dadelijk dweilen." Dokter Moore scheen niet tevreden te zijn over de naald, en terwijl hij be zig was. viel er een doodse stilte in de operatiekamer. Toen zei Addie heel hard: „Ik voel met goed. Ik denk dat ik maar naar huis ga." Iedereen lach te. David was gewend geraakt aan de andere verschijning van zuster Jud- son, zonder dat hij haar met de ande re zuster vereenzelvigde. Zij scheen ouder, wijzer, maar wel goed in deze omgeving te passen. Zij keek met haar ervaren ogen naar dokter Moore. „Klaar, dokter?" „Ja, nu ben ik klaar." Edna legde een hand onder Addie's schouder en een hand onder haar heup en draaide haar op haar zij, met haar rug naar dokter Moore, die zijn naald had neergelegd en bij de tafel stond. Addie drukte haar doek tegen zich aan. Perkins kwam in ope- ratiepak en met muts op. (wordt vervolgd) 4549. Vele vragen drongen zich aan Piloot Storm op, terwijl hij in stille bewondering naar het beeld van de mysterieuze, liggende reus keek. Er was iets vertrouwds in die stoere gelaatstrekken, iets dat hij niet thuis kon brengen. Dit was werkelijk een bouwwerk, dat zich met de grote Sfinx van Gizeh kon meten. Het moest de bouwers zeker de nodige hoofdbrekens gekost hebben. Overigens schiep ook deze conclusie een nieuwe vraag, namelijk, waarom na zoveel moeite een dergelijk monu ment verborgen in het woud moest liggen, ver weg van 23. Hoewel zij zich natuurlijk wel verwonderden over het enthousiasme van de oude geleerde, hadden de beide vrienden hier verder toch niets tegen. Och, iedereen heeft nu eenmaal zo zijn liefhebberijen. Bij de één is het zijn tuin en bij de andere zijn aap. Terry alleen keek met misprijzen naar zijn geweer en noemde het een „snertding". Volgens hem waren alle schoten raak ge weest en de krokodil had net gedaan of zij met steentjes gegooid haddenen was kalm verdwenen. Nee. daar klopte iets niet. Voorzichtig slopen zij nu door het dichte de mensenmaatschappij. Misschien was het monsterbeeld in de vergetelheid geraakt, omdat het helemaal geen functie had. Arend kon bijvoorbeeld nergens een ope ning ontdekken, zo die er al was. Hij besloot er eens even bovenop te klimmen en de beste gelegenheid daar toe leverde de rechterhand, die, in tegenstellingen tot de linkervuist, met open handpalm omhoog lag. Hij stak een hand uit om de verweerde steen te betasten... Een hevige schok voer door zijn lichaam!... hout naar de hoge bpom toe, waaruit het gebrul van de zwarte Siamang klonk. Professor Starreveld, die vooraan ging met de camera in de aanslag, verdween tussen het hoge gras, op de voet gevolgd door Terry en Tekko. Plotseling klonk het gebrul iets meer naar rechts en onmiddellijk veranderde Terry van richting. „Stop eens even!" riep Tekko schrander. „Die aap zat in die hoge boom, maar dit gebrul komt van de grond!" „Nu, dan zal hij naar beneden gekomen zijijn!" antwoordde Terry luchtigjes en stapte onverschrokken verder. KOPENHAGEN - De vertegen woordiger van 't einge communis tische land op de onlangs gehou den conferentie van 't Internatio naal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank heeft op dit forum van het kapitalisme een pleidooi gehouden voor de verschaffing van meer hulp aan de ontwikke lingslanden. Janko Smole. fede raal minister van Financiën van Joegoslavië, schaarde zich achter het voorstel van de arme landen om de speciale trekkingsrechten van het IMF het zogenaamde papiergoud ook voor ontwik kelingsfinanciering te gebruiken. Smole erkende dat een dergelijk gebruik van de speciale trek kingsrechten strijdig zou zijn mei het doel waarvoor zij gecreëerd waren, namelijk verruiming van de internationale liquiditeitenre serves en bevordering van dr wereldhandel. Het huidige stelsel waaronder de arme landen handel drijver met de rijke landen vertoont ech ter vele gaten, die ten nadele var de arme handelspartner werken Als voorbeeld stelde hij de vicieu ze cirkel van een rijk land dat de invoer uit een arm land kan be perken en tegelijkertijd dit arme land kredieten verschaft, op voor waarden dat die binnen de gren zen van het rijke land worden uitgegeven. Het arme land is echter voornamelijk van zijn ex port afhankelijk om de schuld te rug te betalen, maar het rijke land zal van zijn kant nooit in stemmen met beperkende bepa lingen ten aanzien van de beste ding van het geld van de terug betaalde schulden. Smole vroeg ook aandacht voor het probleem van de exportfi nanciering bij de ontwikkelings landen. I FRANKFORT De Westduitse beta lingsbalans heeft in de eerste acht maanden van dit jaar een overschot opgeleverd van .10.597 miljoen mark (744 miljoen dollar). Het overschot in augustus van dit jaar bedroeg 758 miljoen mark (230 miljoen dollar) tegenover 2117 miljoen mark (544 miljoen dollar) in augustus 1969. NECKARSULM Nissan Motor Co., de op een na grootste Japanse autofa- briek heeft de licentie gek regen om de/ Wankel motor te gaan bouwen, zo heeft een woordvoerder van de Audi-NSU Union AG meegedeeld. Audi-NSU en Wankel zijn gezamen lijk licentiehouder van de motor. Au di-NSU deelde mee dat Nissan een be drag ineens zal betalen en een royaltie per eenheid. De exactie voorwaarden van het contract werden niet bekend gemaakt. ADVERTENTIE Van 1 oktober af 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dageltfks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. STRAATSBURG Het Europese Parlement heeft deze week een voorstel van de Europese Commissie goedgekeurd om de ontwikkelingslanden 'n algemeen prefe- rentiestelsel aan te bieden voor halffabrikaten en eindprodukten. Dit stelsel dient zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk per 1 juli, te worden inge voerd, aldus een resolutie die op grond van een rapport van het Tweede Kamer lid drs. T. E. Westerterp (KVP) werd aangenomen. De EEG, als voornaamste deelnemer aan de wereldhandel en als grootste importeur ter wereld van produk- ten uit ontwikkelingslanden, heeft in dit opzicht een grote verantwoordelijkheid. De algemene preferentie garandeert niet automatisch een grotere afzet, maar is psychologisch van grote bete kenis omdat de ontwikkelingslanden die reeds over enige industrie beschik ken de mogelijkheid krijgen op relatief gunstige voorwaarden te concurreren, aldus drs. Westerterp. Zelfs indien de andere geïndustriali seerde staten zich zouden verzetten, dient de EEG een stelsel van algemene preferenties in te voeren. Met name de Verenigde Staten stellen als voorwaar de voor deelneming dat de omgekeerde preferenties worden afgeschaft. Namens de Europese Commissie ver klaarde Ralf Dahrendorf dat de EEG het onaanvaardbaar acht dat de Ameri kaanse regering de omgekeerde prefe renties aangrijpt voor het nemen van protectionistische maatregelen. Het hangt van de politieke beslisin gen van andere staten af of het aanbod van de gemeenschap dat veel verder gaat dan de aanbiedingen van andere geïndustrialiseerde landen in januari kan worden gerealiseerd. In het aanbod van de EEG is de tex tielindustrie niet uitgezonderd, ondanks het feit dat deze bedrijfstak hier niet geheel gelukkig mee is. Het niet uitzon deren van de textiel is zinvol omdat het in het belang van de ontwikkelingslan den is. aldus Dahrendorf. Omdat, aldus de resolutie, onder de huidige omstandigheden de invoering van een uniform stelsel door alle geïn dustrialiseerde landen onmogelijk is. zou elk donorland bij wijze van proef zijn eigen stelsel moeten kunnen toe passen. Na verloop van tijd zouden, aan de hand van besprekingen tussen de donorlanden, de resultaten van de ver schillende stelsels kunnen worden on derzocht om deze zo veel mogelijk te verbeteren en te harmoniseren. De bestaande preferenties voor geas socieerde staten die voornamelijk betrekking hebben op basisprodukten behoeven de algemene preferenties niet in de weg te staan. Voor de landen AMSTERDAM - Er zit een duidelijke groei in de verkoop van Japanse automerken. Het is nauwelijks stoutmoedig te noemen wanneer we voor 1975 rekening houden met een Ja pans marktaandeel van vijf pro cent, aldus wordt voorspeld in een redactioneel artikel in het officiële orgaan van de RAI. De opmars van de verkopen van Japanse merken in acht jaar wordt typerend genoemd. In 1963 was hun marktaandeel nog 0,0 procent. Daarna ging het als volgt: 0,1 pet., 0,3 pet., 0,5 pet., 0,8 pet, 1,5 pet, 1,8 pet, 2,5 pet. Die ,2,5 pet. staat voor het eer ste halfjaar van 1970. Voor de populaire prijsklassen in de au tomarkt komen de Japanners steeds met nieuwe modellen. Daarbij kan vastgesteld wor den, aldus de RAI, dat de Ja panners voor auto's en tweewie- Iers bepaald geen dumping"- prijzen berekenen. Zij werken met Nederlandse importeurs en de prijzen, die deze importeurs vaststellen, zijn ontegenzegge lijk reëel. Japan kan echter voor uitgekiende prijzen werken niet zozeer door een lager loon peil maar vooral door de hoge arbeidsproduktiviteit die thans geen regionale preferenties genieten zouden speciale maatregelen moeten worden genomen om te voorko men dat zij schade zouden lijden van een algemeen preferentiesysteem. De Franse liberaal André Armengaud verzette zich fel tegen het voorstel, z.i. een verwrongen vorm van kolonialisme dat in het belang der ontwikkelingslan den noch in dat van de EEG is. 's-GRAVENZANDE De gemeente raad van 's-Gravenzande heeft zich unaniem uitsgesporken tegen de vesti ging van Hoogover- en staalbedrijven op de Maasvlakte. Zulks gebeurde op voorstel van het college van B. en W. Daar het oordeel van college en raad dient vestiging van genoemde bedrijven onverkort te worden afgewezen met het oog op dé volksgezomdheid. •In een adres aan de raad had het plaatselijk comité „Leefbaar 's-Graven zande" om een dergelijke uitspraak ge vraagd. Zoals gemeld heeft de gemeen teraad van Maasluis dinsdagavond met algemene stemmen een motie aangeno men van gelijke strekking. Hierin wordt elke nieuwe vestiging van indus trieën in het Rijnmondgebied van de hand gewezen. UTRECHT de 2,5 miljoen reizigers die vorig jaar gebruik maakten van de blauwe slaapwagens van de Wagons- Lits, vormen een record in de bijna 100-jarige gescheidenis van de maat schappij. Ten opzichte van 1963 nam het aantal reizigers vorig jaar met on geveer 10 pet. toe, aldus de Nederlandse Spoorwegen. Op 1 januari jongstleden beschikte de maatschappij over 805 slaapwagons die in heel Europa worden ingezet. Opvallend waren de gunstige resulta ten die in 1969 werden geboekt op die delen van het slaapwagennet waar de trein concurrentie van het vliegtuig on dervindt? Het Eerste-Kamerlid ir. J. Baaa (WD) was iets genuanceerder in zijn kritiek. Het probleem waar het om gaat is het bevorderen van de wereldhandel, niet het verlenen van ontwikkelings hulp. Terwijl de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie algemene preferen tie« aanbieden met lange lijsten van uitzon deringen, tonen de landen van de Euro pese Gemeenschap zich bereid offers te brengen door vrijwel geen uitzonderin gen te maken. BRUSSEL In bepaalde, wel ingelichte kringen in de EEG te Brussel, is men van mening dat de thans in Europa heersende eier- crisis voor een groot deel het ge volg is van het feit dat sommige EEG-staten de in het verdrag van Rome vastgelegde „spelregls" met voeten treden. In het tweede Kwartaal van dit jaar bijvoorbeeld, schijnt Italië niet minder dan 100 miljoen eieren uit Roemenië in gevoerd te hebben waarvoor dat land, als alle transacties ,en regie' waren verlopen, aanzienlijk goed koper in Nederland en België te recht gekund had. Volgens de Euromarktregels moeten eieren van buiten de ge meenschap ingevoerd worden te gen een zogenaamde sluisprijs die echter vermeerderd wordt met een invoerheffing die neerkomt op 2,23 per kg of ongeveer 12 cent per ei. In de periode dat de Roe meense eieren Italië binnenkwa men deden de Nederlandse en Bel gische verse eieren nog geen dub beltje per stuk, aanzienlijk goed koper dus dan de Roemeense. Dat Italiaanse importeurs toch de voorkeur gegeven hebben aan Roemeense eieren kan volgens in siders niet anders verklaard wor den dan dat op een of andere manier de spelregels zijn ontdo ken. De Roemeense eieren moeten welhaast beneden de sluisprijs in gevoerd zijn ofwel er is op een andere wijze zo gemanipuleerd dat de Roemenen hun eieren toch voordeliger wisten te maken dan de Euro-eieren. In bepaalde kringen in Brussel meent men dat het langzamerhand tijd wordt dat de Europese com missie, ook al om de interne eco nomische Euromarktstabiliteit te verzekeren, maatregelen gaat ne men om deze praktijken tegen te gaan. De Amerikaanse senaat heeft dinsdag met algemene stemmen een wetsontwerp tegen de milieuvervuiling goedgekeurd, waarbij de autofabrikanten worden ver plicht voor 1976 een negentig procent schonere motor te ontwikkelen, en zuive- ringseisen worden vastgesteld voor de industrie. Het wetsontwerp, ingediend door se nator Edmund Muskie, gaat nu naar 'n gezamenlijke commissie uit het huis van afgevaardigden en de senaat, die de tegenstellingen met een door het huis aanvaard ontwerp van zwakkere strekking uit de weg moet zien te rui men. De drie grote Amerkaaanse auto- fabrieken General Motors, Ford en Chrysler, hebben al verklaard dat het technologisch en economisch ondoenlijk is in zo'n kort tijdbestek als door de senaat bepaald, een vrijwel schone auto te ontwikkelen. Senator Muskie. die beschouwd wordt als mogelijk democratisch kandidaat voor het presidentschap in 1972, voert aan dat de voor onderzoek uitgetrok- 465 miljoen dollar de autofabrkanten hierbij behulpzaam zullen zijn. „Een harde wet zal Amerika zuivere lucht garanderen. Het is een noodzakelijk wetsontwerp, omdat de gezondheid van (Sk)tkoersen van gisteren) Fonds Vorig* int* tcoar» oot A.K.Z.O. 84.6 84.7 Alg. Bank Ned. 229.8 230 Amrobank 53.1 52.4 Amsterdam Rubber 47.5 46 Deli Mij eert. 68.6 67.5 Dordtsche Petrol. 941 932 Heineken's Bier 224.7 224 H.AJL. 100.5 100 Hoogovens nr. c.v.a. 85.3 84.7 H.V.A.-mijen ver 61 60.1 K.L.M 150.5 149 Kon Petroleum 151.9 150.2 K.N.S.M. nat bez. 96.5 94 Nat. Ned. cert. 81.8 81.8 Phs. v. Ommeren eva 286 288 Philips gem. bez. 65.8 65.2 Robeco 228 226.9 Rolinco 174.3 173.5 Scheepvaart Unie 86.9 86 Unilever c.v.a. 98.3 98.5 Hoogovens nr eert. 8.5 8.4 Ned 7 j. '69 8 100.1 100.5 Ned 25 j. '69 8 100.4 100.8 Ned. 7 j. *70 8 100.05 100.3 Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned. Ned Ned Ned Ned. Ned Ned Ned. '70 15 j. 25 j. '70 '69 8 8 74 7 7 7 64 '66-1 1966-2 '69 '68-1 '68-2 64 '68-3 64 '68-4 64 '66 61 '67 61 '67 6 •65-1 51 1965-2 51 '64-1 51 '64 '58 '64 '59 1961 1963-1 staffed 47 '51 '53 1-2 34 '50 1-2 31 '54 1-2 31 grootb, '46 3 5 44 44 41 41 41 34 34 100.1 102.1 94.5 91.2 91.1 91.1 85.9 85.7 85.8 85.7 87.3 84.2 83.6 84.8 84.4 82.2 78.6 83.5 94.45 81.1 75.7 74.2 65.85 90.3 78.8 67.2 68.7 84 102.8 102.3 94.5 91.5 91.2 91.1 86.2 86 85.9 85.9 87.3 84.35 83.55 84.95 84.6 82'/« 78.6 83.9 94.45 81.1 75.7 74.5 65.8 90.4 78.8 67 68.9 83.7 Ned. dollarl. *47 3 88.2 88.5 Grasso 52% 91 91 BNG won bl '57 6 87.7 87.8 K.L.M. 52 87.5 87.5 id 30-jar. '58/'59 44 78.3 87.3 Meteoor beton 52% 135 135 BNG '67-1-2 6t 85.5 85® 4 Ned. Middenst B 64 94 5 94.5 BNG '68-1-2 62 90.7 90.7 Rolinco f 1000 64 BNG *67-1-2-3 64 85.7 85.9 Stokvis 42% 90 90 BNG '65-1 6 79.2 79.4 Ned cred.b. aand. b. 38 37.8 BNG '58-1-2-3 42 79.3 78.4 Ned Midd.bank a. 98.5 99 Bk mid. kred. '66 7 98 Slavenburg's a. 208 208 Nat Inv.b '65 59 88.5 Albert Heijn 147 146.5 Fr Gron h.b. dw. 6 86.5 Arnh. Scheepsb. eert. 143 140 Alb. Heiln '55 4 Befo „b" 133 133 Brit Petrol '66 74% 96.9 97.05 Bergh/Jurg. 250-1000 187 187 Bijenkorf Beheer 6 Blijd.st. f 1000 nr eva 56.5 56 Co-op r.spaarbr 178 178 Bols Lucas 146 146 Ned Gasunie '69 7i 94.5 94.5 Brakke Grond 22.5 Ned Gasunie '66 74 95 6 95.8 Bredero 202.2 202.5 Ned. Gasunie '66 64 90.2 90 Bredero n.r.cert. 200.2 200.5 Philips dir. '51 4 77.5 79.5 Bredero ver. bedr. 436 433 Pegem 1-2 1957 6 87 5 87.5 Bührm.-Tetterode t 81.2 80 Pegem 1958 54 84 84 Bi.ienk beh n.r. c.v.a 389 398 Rott Rijn Pijpl. 51% 92.3 92.3 Bijenk beh. 6% pref 722 72.3 K.L.M 1968 7 87.4 87.3 Caivé D K.L.M 15-iarig 5 92.9 92.5 Calvé D n.r c.v.a 665 660 Ned Sp w '57 1-2 42 85.5 85 5 Caivé pr. wo r eert 127 128 A K ZO 42 79 794 Drents-Ov houth. 127 127 Beigh Papier 44 D K l - -- Gelder Zonen v. 42 89.9 89.9 Elsevier f. 455 456 Erdal Mij wasverw. 178 179 Ëtna-Daald. Hold. f. 62 62 Europe ('1) Hotel 390 390 Fokker 66.2 65.9 Gazelle 143.5 141 Gelder (van) 138.8 138 1 Gelder (van) pref 138.8 138.1 Gist-Broc. 113.5 113 Grasso 177 175 Gruyter 6 pet c. pr. A 80.2 80.5 Gruyter 6 pet c. pr B 90.2 90.5 Hellingman 252 Holec 169.5 167 Internatio-Mueller 57 57 Kluwer t 240 239.5 Kon Ned. Papier 16? 163 Kon. Ned. Text. cert. 29.9 29.8 Krasnapolsky f. 51.5 51.5 K.V.T. 136 135.5 Leidse Wol 172 170.5 Lips en Gispen eert. 260 253 Meteoor 279 276 Naarden Chem. 98 97 Naeff gebr. 195 195 Nedap 168 168 Nelle. wed van 309 308 Nijma n.r c.v.a 21.5 22 NijverdaJ-ten Ca te 73.5 73.8 Ov.z.gas nat.bez.v.a. f. 89.5 91.5 Pakhoed 71.8 71.8 Pal the 81.8 82 Parkhotel 450 450 Pont hout 175.5 176 Reesink en co. a 154 149 Schev. expl mij. f.a 20.6 20.1 Schokbeton wand b 172.5 171.5 Schollen pap a 197.5 190 Schoppen tetf a. 204.5 207 Sim. de Wit aand. b. 280.5 284 Technische Unie a. 307 307 Tw. Kabelfabriek a. 468 467 Ubbink-Davo a. 91 91 Unil 1000 cert 7cpr a 89.5 89 Ver. Machinef. a. 71 705 Ver Nd. Uitg.bedr a. 156.5 156 Ver. Ned. Uitg f. .18.6 18.6 Ver. Touw c.v.a. 170.1 170.5 Vredestein c.v.a. Vulcaansoord 70 70.5 Wegener n.r.c. 79.9 79.6 Wessanen 72.2 71.5 Geld Tramw. Mij a. 56 H.B.B bel dep. f. 810 310 Interbond Ipb f. 594 594 Vastg. bel.f part f. 470 I.K.A bel mij f. 184 182 Unitas f 50 a. 83 82.9 Can pac. railw eert. 65.65 65.5 Int nickel cert. 48 48 Shell Oil Can cert 34.1 34.5 Am.tel/tel cert 47® 47.5 Anaconda cert. 23'/4 23.3 Bethlehem steel cert 23V« 22.3 Chesap a Ohio cert 49.8 Cities ser cert 46.4 47.2 Dupont d. N cert 123.5 123 Gen Electric cert 84®/4 85 Gen Motors cert 74.5 73.8 Kennecott cop cert 42.8 42®/< Phil petroleum cert 32 30.4 Radio Corp. Am c-ert 28.8 28.1 Republic steel cert. 28® 4 28.4 Shell oil cert. 49.4 50 Standard br 10 a cert 50.5 43.85 IJn St. steel (10) eeri 32.5 31.3 Woolworth cert. 33.9 33.9 ons volk op het spel staat", zo ver klaarde Muskie. In 't wetsontwerp zijn nationale zui veringsmaatstaven vastgesteld, waar aan de bestaande industrieën binnen drie tot vijf jaar moeten voldoen. Alle nieuwe industriële bedrijven moeten bij de bouw wordt voorzien van de nieuw ste technologische anti-verontreini gingsmiddelen. Het ontwerp geeft de minister van Volksgezondheid, Onderwijs en Welzijn de bevoegdheid, fabrieken te sluiten di# zich niet houden aan de voorschriften tegen de water- en luchtvervuiling. AMSTERDAM Dat de beursvrij- dag zwak zou zijn, lag in de lijn der verwachtingen. Immers, New York had lagere koersen geseind en andere sti mulansen ontbraken eveneens. Maar het mes werd er minder diep ingezet dan aanvankelijk werd gevreesd. De openingskoersen op Beursplein 5 lagen in het algemeen boven die prijzen die in het telefonisch verkeer werden be taald. Kon. Olie opende 2 lager op 150, nadat vanmorgen was teruggegaan tot 149.30. Hoogovens begon op 84.70 (min. 0.70), viel even teurg tot 84.10 omdirect weer op te veren tot 84.70. Philip» opende flauw op 64.70 (min. 1.30)p maar liep daarna op tot 65.40 door dek kingsaankopen. AKZO en Unilever hielden het been stijg. AKZO hand- haagde zich op de koers van donderdag en bewoog heen een weer tussen 84.50 9en 84.90 en Unilver opende zelfs nog een tikkeltje beter om daarna aan te trekken tot 98.80 (plus 0.40). Met KLM was het minder gunstig gesteld. Omstreeks 12 uur betaalde men hier een rijksdaalde minder op 149. Heine- ken verloor ca. 1 op 223.70. De staatsfondsenmarkt mocht zich wederom in een vaste stemming ver heugen. De buitenlandse belangstelling naar Nederlandse staatsobligaties blijft aanhouden, zodat evenals donderdag weer winsten tot 0.30 voorkwamen. Cultures toonden zich wat zwakker. Ook voor Amsterdam rubber is de be langstelling gaandeweg getaand, zodat de koers thans op 46 is beland. Scheep vaart lag wat verdeeld. Kon. Boot opende heel zwak op 93.20 later deed men 94 (96.50). Van Ommeren was bljne 3 punten hoger op 289.

De Vallei | 1970 | | pagina 2